De behandeling van de haaruitval en de aldiviteiten van de haarinstituten LAAT ZE MET RUST Waf mankeert er aan mij? en u Het meisje met de vele domme fouten DIPL®MAT Haar kan ook gaan uitvallen ais met de pil gestopt wordt Voor huisvrouw en gezin Zaterdag 22 juni 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 cm van de week Van de Sande Het groeien en het uitvallen van haren zijn dingen die veel mensen bezig houden. Volwassen mannen die aan het kaalworden toe zijn, een heel natuur lijk proces, vragen zich af of dit nu het eerste teken is dat ze zich als oude heertjes moeten beschouwen;, het is vaak een schokkende belevenis, even als het grijs worden. Maar wat als nog veel erger wordt ondervonden: ook sommige jongeman nen verliezen hun hoofdharen zonder er nieuwe voor terug te krijgen. Meestal berust dat op een erfelijke factor, hun vader had hiermee dan op dezelfde leeftijd te kampen. Bedoelde jongemannen raken in volslagen wanhoop over het steeds slin ken van hun haardos, ze vinden dat ze er lelijk, onaantrekkelijk of ziekelijk mee uitzien en het feit dat de volslagen kale filmacteur Jul Brynner door de vrouwen wordt aanbeden kan hen niet troosten. OOK KALE KLEUTERS Bedaagde jönge mannen zijn lang niet de enigen die over haargroei en haarverlies tobben. Er zijn moeders die stad en land aflopen om iemand te vinden, die de langzame of, geheel ontbrekende haargroei bij hun kleu ter op gang brengen. Die moeders durven er gewoonweg niet op te ver trouwen dat de natuur het heus als nog wel zal doen. Daarnaast zijn er grootmoeders, die voor zichzelf raad vragen aan de dok ter of aan de kapper omdat hun haar zo dun wordt. Uiteindelijk als ze er toe overgaan een haarwerk te kopen of te laten vervaardigen, zijn ze eerst misschien erg 'verdrietig dat ze nu „een valse vlecht" of „een pruik" zul len dragen, maar ze wennen daar al spoedig aan en dan zijn ze blij dat ze er weer zo keurig uitzien. Wat de jonge en niet meer zo jonge dames betreft, die maken 'zelf veel werk van haarwassen en inkrullen, ook wel van permanenten, of ze gaan .daarvoor -geregeld naar de kapsalon. Een grote verbetering, die verzorging van haar en hoofdhuid vergeleken bij de vijftig jaar geleden nog algemene verwaarlozing en vuilpoetserü. LUIZENPLAAG r- En dan tenslotte de tieners, jongens en meisjes, d.ie er bijzonder veel waar de aan hechten hoe lang of hoe kort, hoe mooi of hoe lelijk hun haren zijn. Hierover zijn de commentaren niet ■van de lucht, inbegrepen de ontstelte nis over het'weer opleven van de lui zenplaag, omdat de hygiëne bij enkele langharigen soms juist zoekgeraakt schijnt te zijn. Zo wordt wel overal en van de grijze oudheid af hiervan getuigen vele legenden en talrijke zegswijzen het bezit van een flinke kóp rnet haar in verband gebracht met jeugd, schoonheid en met kracht, terwijl het verliezen van de hoofdharen geheel onterecht wordt aangevoeld als een symbool van verval en aftakeling, waardoor dit verschijnsel met veel zorgen en verdriet gepaard pleegt te gaan. Deze inleiding heeft tot doel op deze plaats de aandacht te vestigen op een voortreffelijke studie in het juni- nummer van de Consumentengids, het bekende maandblad van de Neder landse Consumentenbond. Daarin zijn de resultaten geboekstaafd van een onderzoek naar- de werkwijze van de zogenaamde haarinstituten, waarna de mening is weergegeven van enkele vooraanstaande deskundigen. kunnen genezen", „de geboekte suc cessen", „waarop zijn de theorieën ge baseerd?" en redacteuren die enkele van zulke instituten bezocht hebben zullen wij hier onbesproken laten. Hetgeen er dan volgt onder het kopje „is er iets aan haaruitval te doen?" is duidelijk uit de pen van de medische deskundigen afkomstig. De inhoud daarvan laten wij hieronder volgen omdat hierin voor elkeen die direct of indirect met dit probleem te maken heeft een voortreffelijk stuk je informatie vervat is. Bij iedereen begint na het achttien de jaar een lichte, volkomen natuur lijke haaruitval. De wetenschap heeft hiervoor geen afdoende verklaring. Bij mannen doet het verschijnsel zich in de regel in iets sterkere mate voor dan bij vrouwen. 100.000 Gezonde mensen beschikken over 100.000 a 120.000 hoofdharen, waarvan zij er 70 tot 80 per dag verliezen. Dit verlies wordt bij de normale haar groei voortdurend aangevuld. Trou wens alle hoofdharen worden na 4 tot 6 jaar door nieuwe vervangen. Helaas is echter het natuurlijke ver nieuwingsproces van het hoofdhaar bij veel mensen verstoord. Het hoofd haar valt dan (te) snel uit, er treedt geen voldoende vernieuwing op en gedeeltelijk of algehele kaalheid is 't gevolg. Ten onrechte menen degenen die jong kaal worden, dat ze geen arts hoeven te raadplegen. Aan kaalworden of onnatuurlijk sterke haaruitval kunnen ziekten ten grondslag liggen en die kunnen alleen door een arts worden behandeld. Soms'ook kan deze de patiënt direct geruststellen. Bijvoorbeeld wanneer tijdelijk haaruitval optreedt, zoals wel eens gebeurt bij een -vrouw na de ge boorte van een kind, of nadat ze is op gehouden „de pil" te gebruiken. (In sommige gevallen begint de haaruit val pas enkele maanden daarna, maar ook dan herstelt het haar zich van zelf.) HOOFDBEDEKKING Soms ook zal de arts de patiënt naar een dermatoloog verwijzen, die dan onderzoekt of er sprake is van hormonale afwijking, van een ver giftiging, van een aangeboren afwij king enzovoort. Nog steeds kunnen de medici niet iedereen helpen. Ze we ten dat hormonen een bepaalde rol spelen, maar ze kunnen niet altijd vaststellen op welke wijze. Wel is men er zeker van dat de bloedsomloop op de haargroei nauwe lijks enige invloed heeft. Terwijl juist de haarinstituten daar hun behande ling op baseren. Ook het dragen van hoeden, petten, helmen enz., het vaak onder de douche gaan, het lang in de zon zitten of het gebruik van brillan tine hoeven voor het haar niet scha delijk te zijn. Wel kan te zware massage leiden tot haaruitval. Tenslotte kan haaruit val waarschijnlijk het gevolg zijn van psychische spanningen. In een aan tal gevallen herstelt het haar zich na dat de oorzaken van deze spanningen zijn weggenomen. Ook de conclusie van het bedoelde artikel in de Consu mentengids verdient een nog ruimere bekendheid, vandaar dat wij die hier tot slot nog laten volgen. EERST NAAR DOKTER Haaruitval kan van tijdelijke of van permanente aard zijn. Tijdelijke uit- val komt nogal eens voor als gevolg van zwangerschap, gebruik van be paalde geneesmiddelen, psychische spanningen, ziekten enzovoort. Het haar herstelt zich dan doorgaans van zelf. Stelt iemand die aan tijdelijke uit val lijdt, zich onder behandeling van een haarinstituut, dan wordt het weerkeren van zijn haardos echter uitsluitend als een resultaat van de behandeling gezien! Is de haaruitval van permanente en hevige aard, dan kan dit een gevolg van ziekte zijn. De patiënt hoort dan niet naar een haarinstituut, maar naar een dokter te gaan. En omdat de leek niet kan uitmaken of zijn klachten tijdelijk of permanent zullen blijken te zijn, is het in alle gevallen hét bes te meteen de klachten aan de arts voor te leggen. De behandeling door een haarinsti tuut is op zichzelf meestal niet scha delijk maar kan de patiënt van een gewenst doktersbezoek weerhouden. Overigens dient degene, die zijn haar bij een haarinstituut wil laten onder houden, daarvoor een stevig bedrag over te hebben. Dr. ALFREDA BRIEDÉ. KRITISCH De hoofdstukjes „hoe werken de haarinstituten?", „wat men meent te Er was eens een enthousiaste ziel, die bloemetje wilde kweken. „Er gaat toch maar niets boven eigen gekweekt goed!" straalde ze en zij schafte zich een heel regiment bollenglazen en bollen aan. Zij kreeg er een gedrukte handleiding bij en daar stond in, hoe het allemaal moest. Zij deed alles pre cies volgens voorschrift en op de daar voor gestelde tijd verschenen de eer ste groene puntjes, later gevolgd door dikke knoppen. „Zie je wel, er is niets aan!" jubelde de enthousiaste ziel en ze liep wel twintig keer per dag naar de venster bank waar de glazen stonden, om naar haar troetelkinderen te kijken. „Het gaat wel erg langzaam", vond ze na een paar dagen en toen peuterde ze een paar knopjes open, want dan kon de zon er beter bij komen. Dat stond overigens niet in de handleiding. Wanneer we in de supermarkets onze levensmiddelen kopen, zijn daar heel veel verpakte produkten bij. Vroeger werden alleen goed houd bare levensmiddelen in blik of glas verpakt, tegenwoordig komen ook de snelbederyende etenswaren, als vers vlees, vleeswaren en gesneden kaas, verpakt in de handel. Wel moeten we bedenken, dat deze produkten niet steriel verpakt én dus niet onbeperkt houdbaar zijn ook al worden ze in de koelkast of in het diepvriesvak be waard. ZONDAG: asperges met gewelde bo ter, hardgekookte eieren en ge bakken aardappeltjes; vanilleijs rnet aardbeien. MAANDAG,: tomaten met roerei, rijst, sla; wentelteefjes. DINSDAG: rode kool, gebakken bloedworst, gebakken aardappe len; aardbeien met vanilevla. WOENSDAG: tuinbonen met ham, ge smolten boter en aardappelen; yoghurtpudding. DONDERDAG: rijst met paprika, uien, kaas, gemengde sla; kersen. VRIJDAG: groentesoep; gebakken niertjes of verse haring; tomaten- sla, aardappelen, yoghurtsaus. ZATERDAG: bami; bananenhangop. HARING MET YOGHURTSAUS 4 haringen, melk, 3 dl yoghurt, zout, peper, sap van 1/2 citroen, peterselie. Maak een sausje van de yoghurt, wat zout, peper, citroensap en fijngehakte peterselie. Snijd de haringen in reepjes en schik deze op een schotel en schenk de yoghurtsaus er over. Garneer met een takje peterselie. BANANENHANGOP Maak hangop van 2 liter karnemelk. Verwerk 4 bananen tot bananenmoes, vermeng deze met de hangop en ver deel ze over 4 schaaltjes. Rasp een reep chocolade bovenop de yoghurt en garneer verder met stijfgeslagen room en bigarreaux. Annelies kan ronduit n schoon heid genoemd icorden. Ze ziet er uit om te stelen, weet zich met smaak en heel apart te kle den en heeft uitgesproken sex- appeal: Alle mannen en jongens die zij ontmoet, zijn op het eer ste gezicht weg van haar. Ze kan zoveel uitnodigingen krijgen als ze wil en is bijna geen avond Jhuis. En tóchis dit meisje deze week 26 jaar geworden zonder dat zij ooit een serieus huwe lijksaanzoek heeft gehad. Op standig heeft zij mij de vraag gesteld: „Wat mankeert er aan mij, dat ik mannen wel 't hoofd op hol kan brengen, zonder er zelfs moeite voor te doen, maar hen niet vast kan houden? Hoe komt het, dat ze me graag mee uit nemen* maar hun enthou siasme na twee, drie uitgange tjes zodanig bekoeld is, dat ze me laten schieten en een vol gende keer een ander meisje vragen, dat er niet half zo leuk uitziet als ik?" Ik wist de verklaring niet met een, want aan haar uiterlijk kon het niet liggen. Iedere man moest er trots op zijn, met haar gezien te worden. Dus heb ik tijdens haar verjaarsfeestje haar gedrag bestudeerd en kwam ik pas die avond tot een conclusie. DE KOUDE DOUCHES Annelies bleek zelf zo doordrongen van haar onweerstaanbaarheid dat ze meende zich hierdoor dingen te kun nen veroorloven, die de mannen met wie ze omgaat, wel een koude douche moeten geven. Ik wist al dat ze er een gewoonte van maakte om altijd te laat te komen voor een afspraak. „Laat ze maar wachten, dat prikkelt hen. Ze moch- iWtmmiraaiBallKMaiMBaB Drie dagen later vertoonde de helft van de bollen bruine, verschrompelde knoppen. „Ze komen nog best uit", meende de enthousiaste ziel vol ver trouwen. Ze kwamen inderdaad uit, maar het waren ziekelijke, stumperige bloemetjes, die nimmer hun volle wasdom bereikten .Hoeveel moeders gaat het niet precies zo met haar kroost? GOED BEDOELD MAAR VERKEERD GEDAAN Zij bedoelen het o zo goed, maar zij doen het o zo verkeerd. Al wat groeit behoeft naast zorg een grote mate van rust om tot ontplooiing te komen. Laat ze met rust! Dat is wel één van de moeilijkste geboden voor sommige moeders. Voortdurend zijn ze met hun kinderen bezig. Geen ogenblik hebben de arme schapen rust. Hoor ze maar bevelen en verbieden en aansporen in tram of trein: „Zit recht Afblijven Fritsje! Hou je voeten stil! Niet over dat raam vegenPas op, je hindert die mevrouw..,. Blijf van je neus af...." En als dan het arme wurm eindelijk een keel opzet, is zijn moe der dood confuus. De mensen moeten toch vooral niet denken, dat zij haar kind geen goede opvoeding geeft. Ze doet er juist van alles aan ze zou niet méér kunnen doen. Hm. als zij er eens een beetje min der aan deed? Overdaad schaadt, ook bij groei en die rust vergt vaak het uiterste van de opvoeder aan zelfbe heersing. Snauwen en mopperen is nog geen opvoeden! Minder verbieden, minder bemoeien, minder dreigen en minder beloven. Het kind- geraakt zo spoedig te spoedig gewend aan een kijvende, dreigende stem, waarvan de bedrei ging toch nooit wordt uitgevoerd en die weldra alle verschrikking verliest. Er zijn moeders, die al machinaal ver bieden met haar aandacht geheel bij andere dingen. KORT, DUIDELIJK EN RECHTVAARDIG Met rust laten wil niet zeggen, geen notitie van nemen, maar: korte duide lijke bevelen geven en nimmer drei gen met straffen, die toch niet worden uitgevoerd. En bovenal: weest recht vaardig en verbiedt niet de ene dag in een vlaag van opvoedijver, hetgeen de volgende dag uit gemakzucht oog luikend wordt toegelaten. En maakt door uw goedbedoelde onophoudelijke bemoeizucht de kinderen niet tot on persoonlijke, willoze marionetten. Er zijn kinderen met een sterke per soonlijkheid, die toch wel boven al dat bemoeien uitgroeien, maar er zijn ook Kopenhagen: Moderne en mode bewuste meisjes geven de broeg nog lang niet op en de „Ber muda" is helemaal „in". Hier een Bermuda van zwarte corduroy die een magnifieke combinatie vormt met het zwartleren jack met gele koperen knopen. Het geheel is een creatie van Real uit Parijs. schuwe naturen, die er geheel door verstikt geraken en dat worden latei- de weifelende, weinig verzekerde mensen, die zwaar gebukt gaan onder een misplaatst minderwaardigheids complex, omdat een bazige moeder hun nimmer de gelegenheid schonk om ook eens zonder aansporen en be vel iets zelfstandig te beslissen en te doen. En daarom moeders: laat ze met rust! de meest gebruikte schoolvulpen Boekhandel Terneuzen Noordstraat 55 ten anders eens denken, dat ik er zo happig op ben met hen uit te gaan" was haar devies. Maar het enige wat ze hiermee bereikte was dat ze ter wille van haar eigen ijdelheid zijn zelfrespect een knauw gaf. Soms hield ze zich helemaal niet aan een afspraak, omdat er zich intussen een gegadigde meldde, die haar beter aanstond voor die keer. Het kwam niet in haar op, dat. een meisje een man zoiets maar éénmaal hoeft te leveren, om voorgoed zijn vertrouwen kwijt te zijn. Zelfs de uitverkorene voor wie ze een ander heeft laten schieten, zal haar twijfelachtig gaan bekijken. Verder hield Annelies meestal een slag om de arm, wanneer een man haar uitnodigde. Ze zou nooit dadelijk „ja" of „nee" zeggen, maar beloofde alleen „Ik zal nog wel eens zien", of „als ik kan dan kom ik". Vermoedelijk dacht ze, dat hiermee haar waarde verhoogd werd. In werkelijkheid was 't niets anders dan 'n aan-het-lijntje- houderij, om altijd iemand achter de hand te hebben, als degene op wie ze hoopte zich niet aanmeldde. Maar zó dom zijn de mannen niet, of ze krijgen het dóór en dan is het uit met htm lankmoedigheid. Ze denken eenvou dig: „Graag of niet", of „plof jij maar". Als dit meisje in gezelschap van jonge mannen was, wilde ze hen niet alleen als hoffelijke aanbidders, maar als sla ven zien. Ze moesten letterlijk elke wens van haar gezicht lezen en voor haar vliegen. Hun aandacht mocht geen ogenblik verslappen en ze voelde zich alleen gélukkig, als er constant attenties aan haar besteed werden. Zij werd er niet moe van zich te laten be dienen. Maar voor die mannen in ■kwestie moest het op de duur onge looflijk vermoeiend, ja uitputtend zijn. v Dat ze overigens die attenties als van zelfsprekend beschouwde en aannam, behoeft niemand te verwonderen. En al zijn er van die kleine gewoonte hoffelijkheden, die inderdaad vanzelf sprekend zijn, toch mag een man daarvoor wel een vriendelijk „dank je wel" of een hartelijk glimlachje ver wachten. En als dit uitblijft, zal het hem onwillekeurig verkillen. Over de grootste fout, die Annelies maakte, hoorde ik haar broer vertel len: „Als mijn zus met iemand uit gaat, schept ze doorlopen op over haar andere veroveringen. Ze vertelt, hoe aardig die andere mannen zijn en hoe gezellig ze met hen uit is geweest Hoe onweerstaaanbaar mooi en aan trekkelijk deze schoonheid ook is, zij verspeelde alle kansen. Op haar laat ste feestje verscheen er van alle uit genodigde jongemannen niet één meer KLEURSTOFVLEKKEN in niet of moeilijk wasbare stoffen moet u betten met alcohol (kleurloze) of spiritus indien de kleur dit toelaat. APPELLIMONADE is eenvoudig te bereiden door de appelen met schil, klokhuis en al te raspen en het moes in een doek te persen. Het verkregen sap vermengen met suiker en citroensap naar smaak. U neemt twee moesappelen per glas limonade. AARDBEIENPLANTEN die geen vruchten geven, zijn erfelijk belast en moeten verwijderd worden. EEN PALM wordt elke week met een spons en zeem afgenomen. Verder elke week een morgen in een emmer lauw water plaatsen. Indien de SOEP TE ZOUT IS UIT GEVALLEN, kunt u er een paar stukken rauwe aardappel in leg gen. i .-.cJT U RAFELENDE CEINTUURS, smeer er wat nagellak op en het rafelen is voorbij. WRIJF DE LEREN ZOLEN van uw nieuwe schoenen even met schuurpapier, het voorokmt uit glijden. DOORGEZAKTE ZITTINGEN VAN RIETEN STOELEN worden weer strak als u ze aan de onderkant goed nat maakt met heet water en azijn. Naspoelen en in de open lucht en zon laten drogen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7