PERSCONFERENTIE DEAN RUSK Meer dan 6 miljard! RAIFFEISEMK TERNEUZEN HET OOG SIX A m Gekaapt Venezolaaiis vliegtuig - door Cubanen vrijgelaten - inmiddels op Curagao geland Franse boekhouder verduisterde elf miljoen frank Dierlijke hartklep overgeplant op mens in Polen Gevallen van leukemie verdubbeld door radio-activiteit Nieuw protest tegen Belgische ciiltuurcensuur Drie Amerikaanse sprinters: 9,9 sec. op de 100 meter Sporttoto 51 Zaterdag 22 juni 1968 DE VRIJE 2EÉÜVT Pagina 18 De Oostduitse beperkingen Kernwapen verdrag BRAZILIAANSE BETOGERS KOMEN VOOR KRIJGSRAAD TOM OKKER VERSLOEG OOK ROD LAVER Franse oceaan zeiler Joan de Kat uit oceaan gered Fusie tussen Excelsior en Xerxes/DHC DOS constracteerde twee Zuidslaviërs Zwitser Hagmann won 9de etappe Postduiven redding per helicopter STAKING OP ST. LAURENS WATERWEG De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft vrijdag op een persconfe rentie zijn eerste sinds 4 janu ari verklaard dat een staking van de beschieting van Saigon door de V. S. als een verminde ring van de militaire aktiviteit van de tegenstander zal worden be schouwd. Volgens Rusk zijn op de Ame- rikaans-Noordvietnamese voor onderhandelingen in Parijs vage tekenen van vooruitgang te be speuren maar is men nog niet toe san behandeling van de kern van de Vietnamese kwestie. Als belangrijkste obstakel voor een goed op gang komen van het gesprek zag hij de Noordvietna- mese weigering, te erkennen dat zich Noordvietnamese troepen ten zuiden van de gedemilitari seerde zone bevinden. Zou Hanoi dit toegeven, dan zouden de be sprekingen veel aan werkelijk heid winnen, aldus Rusk. De op 31 maart door president Johnson aangekondigde eenzijdi ge „desescalatie" was volgens hem uitgevoerd in de hoop dat Hanoi dit gebaar zou beantwoor den met een vermindering van de oorlogsinspanning en dat zij zou leiden tot onderhandelingen voor een vreedzame regeling van het Vietnamese konflikt. Rusk betoogde dat een dergelijk gebaar is uitgebleven en dat integendeel de infiltraties in het zuiden zijn gestegen en de vietcong en de Noordvietnamezen zijn overge gaan tot het beschieten van Sai gon, waarbij geen enkele reke ning wordt gehouden met het welzijn van de burgerbevolking. Op de vraag of hij de beschie ting van Saigon gelijk wilde stel len met de Amerikaanse bombar dementen op Noordvietnam zei Rusk dat het volgens hem niets uitmaakte of explosieven door vliegtuigen of door raketten of fietsen worden vervoerd. Over de Oostduitse beperkin gen van het verkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn zei de minister dat hij hierover uitvoe rig overleg zal plegen met zijn collega's op de conferentie van de NAVO-ministerraad, die maan dag in Reykjavik begint. Rusk zei voorts dat de positie van West-Berlijn en de toegang tot de stad van vitaal belang zijn voor de NAVO en dat de Oost duitse instelling van visa voor Westduitsers die de stad willen bezoeken „volkomen ongerecht vaardigd en provocerend is en in gaat tegen reeds lang bestaande overeenkomsten". Volgens Rusk is het nodig dat Oost-Duitsland gaat beseffen dat dergelijke stappen de vrede in centraal-Europa niet bevorderen en dat „bedreigingen voor de vrije toegang tot Berlijn zeer snel beantwoord zullen worden door hen die de zeer zware verant woordelijkheid voor die stad dra gen", ofwel de westelijke grote drie. Nu het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens op 1 juli ondertekend zal worden, is volgens Rusk de tijd aangebroken om uit te kijken naar andere vlakken op nucleair gebied waar op de kosten en het gevaar be perkt kunnen worden. Amerika is bereid om hierover zo spoedig mogelijk met Rusland te gaan praten. Volgens de minis ter toont Rusland belangstelling voor het Amerikaanse voorstel, dat beide landen zich verplichten de aanleg van verdedigingsstel sels tegen intercontinentale ra ketten op te schorten. Tot dusver heeft men nog geen tijd of plaats voor serieuze, onderhandelingen kunnen vaststellen. De minister zei dat in de NAVO-ministerraad ook de mo gelijkheid van wederzijdse troe penverminderingen door beide militaire bondgenootschappen in Europa ter sprake zal komen. Eenzijdige inkrimping van de NAVO-troepenmaeht zou volgens hem fout zijn. Het DC-9 vliegtuig van de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij „Viasa" dat woensdagnacht door de jonge Dominicaan Luis Vargas werd gedwongen naar Cuba te vliegen is donderdagavond door de Cubaanse autoriteiten vrijge laten en gisternacht op de Dr. Al- bert Plesman-luchthaven op Cura sao geland. Gezagvoerder Henry Gibson wil de niets over het incident zeggen. Hij had daartoe opdracht van zijn maatschappij ontvangen. Een passagier, dr. Jorge Yeara Nasser, zei dat 'de 24-jarige Domi nicaan ongeveer 20 minuten na het vertrek uit Santo Domingo de stuurhut was binnengedrongen met een handgranaat waaruit de veiligheidspen was verwijderd in zijn hand. Dr. Nasser, die lid van de Domi nicaanse revolutionaire partij is, slaagde erin tezamen met de twee de vlieger Vargas te overtuigen dat er niet voldoende brandstof was om naar Havanna te vliegen. Vargas aanvaardde toen Santiago de Cuba als landingsplaats. Bij aankomst was de jongeman in een jeep meegenomen door de Cubaan se militie. De overige passagiers, onder wie geen paniek was uitgebroken, wer den door de Cubaanse autoriteiten ondergebracht in hotel Versailles. De behandeling was zeer goed en bij het vertrek ontvingen de pas sagiers een fles .urn en sigaren van de autoriteiten. Een boekhouder van een fa briek van spoorwegmateriaal in Parijs blijkt in de jaren 1960 tot 1968 ruim elf miljoen frank (ruim acht miljoen gulden) te hebben, verduisterd. De zaak kwam aan het licht toen het ge dupeerde bedrijf de firma Ca- rel Fouche met een andere onderneming een fusie aanhing. De dader is nog voorvluchtig. De verduistering is gepleegd door de 50-jarige Marcel Erma- cora, die sinds 1957 voor de ge dupeerde onderneming werkte. Tegenover zijn werkgever en thuis bij zijn vrouw en een zoon van 20 jaar had hij steeds de in druk gegeven een voorbeeldig werknemer en huisvader te zijn. Bij het onderzoek is echter ge bleken, dat hij zijn malversaties op uiterst geraffineerde wijze be dreef, terwijl hij in zijn vrije tijd buiten het gezin een zeer bewo gen bestaan leidde. Hij bezat een tweede woning, reed rond in een snelle Italiaanse sportauto, be zocht regelmatig de paarderen- nen en had verscheidene vrien dinnen. Intussen heeft de voortvluch tige in lange brieven zijn werk gever verantwoordelijk gesteld voor zijn „dwaasheid". De direc tie heeft laten weten, dat on danks de grote omvang van de verduistering, het bestaan van de onderneming geenszins in gevaar verkeert. Veertig man van de manifes tanten die woensdagavond bij heftige botsingen tussen studen ten en politie in Rio de Janeiro waren aangehouden, zijn overge dragen aan het leger om voor een krijgsraad te verschijnen wegens inbreuk op de wet op de staats veiligheid. De 50 overige arres tanten zijn in vrijheid gesteld. LEIDERDORP: Prins Claus heeft donderdagmiddag het nieuwe clubhuis van de Leidse studen~ tenvereniging „Asopos" officieel geopend. Hij deed dit door de opening via een megafoon aan te kondigen in ware roei-stijl. Voor de eerste keer is in Polen een hartklep van een dier op een mens overgeplant. De operatie is door prof. Lorkiewicz in Poznan verricht op een meisje van 14 jaar. Vijf dagen na de operatie was de gezondheidstoestand van het kind bevredigend. Na verkoop ook te koop aanbieden van volle melk verboden Blijkens een beschikking van de minister van landbouw gepu bliceerd in de Nederlandse Staatscourant, is het met ingang van 21 juni verboden volle melk aan consumenten te koop aan te bieden, bijvoorbeeld door middel van advertenties of aan kondigingen bij de ingang van de boerderijen. De rechtstreekse verkoop van volle melk door de veehouders aan consumenten was al verboden ingevolge de beschikking „melkstandaardisa- tie 1959". Als gevolg van radio-aktieve neerslag in 1953 is in het gebied van Albany-Troy, in de Ameri kaanse staat New York, het aan tal gevallen van leukemie (bloed- kanker) bij kinderen in de acht daaropvolgende jaren verdub beld. Dit heeft prof. E. J. Stern- giass van de radiologische af deling van de universiteit van Pitssburgh donderdag meege deeld op een bijeenkomst van de „Health Physics Society". Prof. Sternglass verklaarde dat de radio-aktieve neerslag, ver oorzaakt door een in april 1953 in Nevada genomen kernproef en een daarop gevolgd noodweer, geen enkel gevaar voor volwas senen had opgeleverd maar wel een ernstige bedreiging had ge vormd voor de gezondheid van kinderen. De reeds lang geleden vastgestelde gevaarslimiet voor straling paste dan ook niet meer bij de realiteit. In geval van een aanval met kernwapens bijv., zei hij, kan een volwassene die aan een straling van 100 tot 200 rönt gen wordt blootgesteld nog hoop koesteren op een normaal leven. In Albany-Troy bleek een- tiende röntgen echter al voldoen de voor een verdubbeling van het aantal leukemie-gevallen bij kin deren. De werkelijke slachtoffers van een nucleaire aanval zouden dan ook niet zozeer de volwasse nen als wel hun kinderen zijn. Zo'n aanval zou „de biologische vergiftiging van een hele gene ratie" betekenen, aldus prof. Sternglass. De openbare gezondheidsdienst van de staat New York heeft later tegengesproken, dat er sprake is van toeneming van het aantal ge vallen leukemie bij kinderen in de streek Albany-Troy na een kernproef van 1953 in Nevada. De protestacties in België tegen de cultuurcensuur van overheidsdiensten en politie heb ben gisternacht geleid tot de „bekleding" van beelden en monumenten met vrouwelijk schoon op verscheidene pleinen en in enkele parken te Brussel. De beelden werden voorzien van papieren beha's en schor ten, waarop een eis voor meer artistieke vrijheid was afgedrukt. De protestacties, die zich tot op heden voornamelijk uitten in vergaderingen en teach in's, zijn reeds enige tijd gaande als reactie op het in beslag nemen van tijdschriften. Zij kregen on langs nieuw leven ingeblazen door een veroordeling van Hugo Claus wegens artistieke „schen ding van de openbare zeden" en meldingen over bezoeken van de politie aan bepaalde exposities in kunsthandels in Brussel. 6.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zes miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de de spaarbank met volledige bankservice AXEL Noordstraat 6 TERNEUZEN - WALSTRAAT 7 SLUISKIL HOEK Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 13 j. - ImmmÈÉÊL 30. Aram komt bij met een dof gevoel in het hoofd. Verwezen kijkt hi} om zich heen. Waar be vindt hij zich? Hij ligt op een rust bed, dat met kostbare Oosterse tapijten is overtrokken. Moeizaam richt hij zich op. De grond lijkt te deinen onder z'n voeten, maar als hij een blik uit het kleine ven ster werpt beseft Aram, dat dit gevoel niet uit zwakheid voor komt. De grond deint werkelijk, hij is aan boordi van een schip. Hij' tracht zich te herinneren, wat zich hiervoor heeft afgespeeld. Vage beelden warrelen hem voor de geest. SylvesterHet oog van SivaEn tenslotte de ontmoe ting in het bos met de Oosterse krijgers. Op onvaste benen wankelt Aram naar de kajuitsdeur en opent deze. Boven hem spant zich een strak blauwe lucht. Daar nadert over 't dek één der schepelingen, en zo dra hij Aram ziet roept de man 'n luid bevel naar het achterschip. Tom Okker in grootse vorm De Nederlandse tenniskampioen Tom Okker heeft vrijdag een grootse overwinning behaald op de beste prof tennisspeler ter wereld, Rod Laver, eerste ge plaatst voor het Wimbledontoer- nooi dat maandag begint. Met tweemaal 64 zegevierde Okker in de halve eindstrijden van het open toernooi om de kam. pioenschappen van Londen, het laatste grote toernooi op gras vóór Wimbledon op de banen van de Queen's Club. Tom Okker had slechts 48 mi nuten nodig om de linkshandige Australiër de weg naar de finale te versperren. Door deze presta tie kan Okker erop bogen dat hij de eerste amateur is, die er ooit in geslaagd is om Laver, sinds diens toetreden tot de rijen van de be roeps-tennisspelers, te verslaan. Laver, de enige nog overgeble ven prof in het enkelspel, was reeds van de start af kansloos tegen de subliem en uiterst scherp spelende Nederlander. In de finale komt Okker uit tegen de Amerikaan Graebner, die met 64; 62 over de Rus Alexander Metreveli zegevierde. Drie Amerikaanse sprinters hebben woensdagavond tijdens de Amerikaanse atletiekkampioen- schappen in Sacramento het we reldrecord op de 100 meter met 0,1 seconde verbeterd en gebracht op 9,9 seconden. Jim Hines en Ronnie Ray Smith kwamen tot deze tijd in dezelfde serie uit de halve finales; Charlie Greene evenaarde later het record. Dat de grens van tien seconden de Westduitser Armin Hary kwam 21 juni 1960 als eerste tot deze tijd en werd daarna door negen andere sprinters gevolgd woensdagavond in Sacramen to gebroken zou kunnen worden, werd de 9.000 toeschouwers al aan het begin van de avond dui delijk. In de eerste serie liep de 22-jarige Jim Hines de afstand in 9.8 seconden, maar hij had de steun van te veel wind in de rug 2,75 meter per seconde. Ronnie Ray Smith, pas 20 jaar en niet zo bekend als Hines en Greene, kwam toen tot 10.0 seconden. Hoe snel het ging bleek in de volgen de series. Met dezelfde wind kwam Mell Pender (V. S.) tot 10.0 en daarna noteerde de Ja- maicaan Lennox Miller zelfs 9,9 seconden. In de vierde serie ging de wind liggen en Charlie Greene en de Fransman Roger Bambuck evenaarden het wereldrecord; 10.0 seconden. Toen later op de avond de twee series voor de halve finales moes ten worden gelopen, was de wind bijna geheel verdwenen: 0,78 m per seconde. In de eerste serie was Mel Pender als eerste weg, maar Jim Hines liep hem snel in en ging hem na 50 meter voorbij. Op de laatste meters kwam Ron nie Ray Smith sterk opzetten en voor beide lopers werd dezelfde tijd afgedrukt; 9,9 seconden. In de tweede serie had de Japanner Iijima de snelste start, maar on geveer halverwege gingen Green, Miller, Gaynes en Bambuck hem voorbij. Voor Greene werd de zelfde tijd genoteerd als voor Hines en Smith in de vorige serie; 9.9 seconden. Een Noors schip heeft donder dagavond de Franse oceaanzeiler Joan de Kat gered, die drie da gen geleden meldde, dat hij zijn jacht, waarvan roer en mast het begeven hadden, moest verlaten. Sindsdien h'eeft De Kat in een opblaasbare rubberboot op de Atlantische Oceaan rondgedre ven. In de loop van donderdag had een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht de Fransman ontdekt in een rubber boot. Hij zwaaide en het vlieg tuig liet een tweede rubberboot neer en blikken voedsel en water. De Kat stapte uit zijn eigen boot over in de pas omlaaggeworpen boot en haalde de blikken op. De Kat was een der deelnemers aan de zeilrace over de Atlanti sche Oceaan die thans gaande is. De Noorse 10.000 ton metende vrachtboot „Jagona" die De Kat op ongeveer 500 mijl van de Ierse kust oppikte, meldde dat de Fransman in goede gezondheid verkeerde. Promotie naar eerste divisie Fort. VlaardingenHelm. Sp. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND (Amateurs) DCGEmmen AlmaniaUVS MiddelburgRheden ZATERDAGVOETBAL K.N.V.B, Kampioenschap van Nederland W.H.C.—Huizen IJselmeervogelsNoordwijk De Delftse eredivisieclub Xer- xes/DHC, die de laatste tijd her haaldelijk in het nieuws was gaat nu toch verdwijnen. Donderdagavond hebben gevol machtigden van het stichtings bestuur van Xerxes/DHC en een bestuursdelegatie van de Rotter damse tweede divisie club Excel sior in principe overeenstemming bereikt over een fusie tussen beide clubs. Van de zijde van Excelsior be hoeft deze stap nog goedkeuring van de algemene ledenvergadering welke op donderdag 27 juni zal worden gehouden. De nieuwe combinatie zal onder de naam Excelsior op Wouden- steijn in Rotterdam gaan spelen. Het Utrechtse DOS heeft twee Zuidslavische voetballers gecon- traktéerd. Het zijn de 24-jarige aanvaller Djonjec Milic, die in Rode Ster Belgrado speelde en drie keer voor het Zuidslavische elftal uitkwam, en de even oude Branislav Velykovic, de doelman van Novi Sad. Beide spelers tekenden een tweejarig kontrakt. De cijfers van sporttoto 51 van het afgelopen weekeinde, de laat ste van dit seizoen, luiden: Aantal deelnemers: 385.986 Bruto inleg: 529.792,20 Prijzenbedrag: 174.832, Eerste prijs: 96.157,60 (12 meldingen van 13 goed, per kolom bruto 18.013, Tweede prijs: ƒ52.449,60 (192 meldingen van 12 goed, waarvan één met twee kolom men, netto per kolom ƒ271,70) Derde prijs: ƒ26.224,80 (126 goede voorspellingen van de eerste negen, waarvan twee met twee kolommen, netto per kolom 205, DE RONDE VAN ZWITSERLAND De Zwitser Robert Hagmann heeft vrijdag de negende etappe (een tijdrit) van de ronde van Zwitserland gewonnen. Hij legde de 22,4 km van Burgier naar Klausen af in 58 min. en 9 sec. Dit betekende een gemiddelde snelheid over een zwaar bergtra- jekt van 23,112 km/uur. De sterk rijdende Louis Pfen- ninger eindigde als tweede en verhoogde hiermee zijn voor sprong in het algemeen klasse ment op Herman van Springel. De uitslag: 1. Hagmann (Zwits.) 58.09 2. Pfenninger (Zwits.) 59.07 3. Harrison (Gr.-Br.) 1.00,04 4. Arranzabel (Sp.) 1.00,08 5. Houbrechts (B.) 1.00,09 6. Poulidor (Fr.) 1.00,13 7. Van Springel (B.) 1.00,45 8. Otano (Sp.) 1.01,00 9. Kunde (W.-Dld) 1.01,15 10. Del Moral (Sp.) 1.01,23 Vrijdagmiddag zijn drie op het booreiland „Gulf Tide" gestrande postduiven door een hefsehroef- vliegtuig van „K.L.M. Noordzee helicopters" opgepikt en naar Schiphol gebracht. Het was voor de bemanning van het booreiland geen eenvou dig karwei de duiven, die, waar schijnlijk ten gevolge van de sterke wind, uit de koers zijn ge raakt, te vangen. De dieren zullen naar een dui- venvereniging worden gebracht, waar men hun plaats van her komst zal trachten te bepalen en ze wat op verhaal zal laten ko men. De helicopter, een Sikorsky S- 62, maakte een aflossingsvlucht naar het booreiland, dat ongeveer 30 km uit de kust ligt, ter hoogte van IJmuiden. Als gevolg van een staking van de 1.200 employé's van de maat schappij die de scheepvaart regelt op de Sint Laurens, is de vaart op deze waterweg van de Atlanti sche Oceaan naar de grote meren vrijdagochtend tot stilstand ge komen. Ook de zestig schepen die zich op het ogenblik op deze me ren bevinden, kunnen niet wee

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5