Rekening van de Franse chaos valt niet mee MUL Frankrijk lijdt aan alle kwalen die De Gaulle anderen kwalijk nam Europlicht GEBGORTENREGEUNG ZWARE ZUIDVIETNAMESE VERLIEZEN IN DORP BIJ SAIGON AUTO MET ƒ290.000 AAN SALARISSEN GEROOFD Daders spoorloos Regering tast vrije loonpolitiek aan Brood met ingang van maandag a.s. 1 cent duurder NOG GEEN WEG GEVONDEN NAAR VOORUITGANG IN VREDESOVERLEG VOOR VIETNAM IN PARIJS Harriman naar Washington RADIO DE KOOK Tegenslag voor De Gaulle WEER ONRUSTIG IN CHINA de HET WEER Administratie-adres: SmidswaL ZATERDAG 22 JUNI 1968 21e Jaargang No. 5226 Oftgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Ternedzen Z' ti cl vietn am ees protest ACTIE TEGEN STRAATSCHENDERIJ BE-EDIGING MR. PIETER VAN VOLLENHOVEN TOT LUCHTMACHT OFFICIER N.V.V.: Gasverwarming Verkeer over de nieuwe zeesluis De tweede sluisdeur gearriveerd Weerbericht Zon- en Maanstanden Canadees door Duitsers beroofd Hoogwater frank, bij abonnement: TERNEUZEi Dtreetear-BooÉdredacteanf van de Sande Telefoon: 0Ï150—2073 Gironummer: 38130 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrss Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Parijs begint nu de last te voe len van een lange periode van enorme stakingen: de rekening van de chaos valt niet mee. In de eer ste plaats heeft de frank het een beetje moeilijk, wat echter met wat goudverkoop en een ijlings bij het internationaal monetair fonds opgenomen krediet wel te verhel pen lijkt. In ieder geval Is dit schadelijker voor de trots van De Gaulle dan voor de economie van bet land. Veel onaangenamer is dat in vrij wel alle bedrijfstakken loonsver hogingen zijn afgesproken, wat er toe leidt, dat de Fransen ongeveer twintig miljard franks meer kun nen uitgeven dan vóór de rumoe rige maand. Voor een ieol is die vergrote koopkracht al weer afge roomd door prijsverhogingen, met name die de overheidsbedrijven al vast hebben afgekondigd. En er zullen er ongetwijfeld meer komen, want de bedrijven moeten het geld voor de verhoogde loonsom ergens vandaan balen. Niet alle indus trieën overigens zullen hun prij zen hoeven te verhogen zeker niet die mogen hopen door de ver hoogde kooDkracht hun omzet te vergroten en hun grotere produk- tie efficiënter kunnen uitvoeren. Helaas zijn er echter vele Fran se bedrijven die toch al op het randje van het faillissement werk ten en de verwachting is dat velen daarvan door de loonsverhogingen over dat randje heen zullen gaan. Met als gevolg werkloosheid. Een probleem voor andere bedrijven is of wordt dat ze eigenlijk de prij zen voor hun produkten zouden moeten verhogen en dat op de bin nenlandse markt ook nog wel zou den kunnen doen, maar dan op de exportmarkt niet meer meekun nen. Dat kan dan een tweede oor zaak worden voor cle ondergang van fabrieken met bijbehorende werkloosheid. Het is gemakkelijk een zeker leedvermaak te voelen dat Parijs, dat altijd zo hoog van de toren blies en bijvoorbeeld de Engelsen voorhield dat ze eerst maar eens orde op zaken moesten stellen, nu zelf hevig lijdt aan alle kwalen die De Gaulle anderen kwalijk placht te nemen. Zo moet Frankrijk bij voorbeeld nu een beroep doen op zijn E. E. G.-partners om de invoer van bepaalde produkten te mo gen beperken ter bescherming van de eigen industrie. Maar dergelijk leedvermaak is onzinnig. De E. E. G. als geheel is er zeker niet bij gebaat als een der leden 't moei lijk heeft. Het is dan ook zonder meer de plicht der anderen om de wat sukkelende partner te helpen zo snel mogelijk weer op de been te komen. Men kan het alleen wel ver velend vinden dat het goede E. E. G.-beginsel van solidariteit, het ge zamenlijk belang stellen boven dat van de enkeling, voornamelijk wordt ingeroepen in dergelijke noodsituaties, voornamelijk om te beschermen wat al bereikt is. Voortgaan op die weg door de ontwikkeling van een Europese vervoerspolitiek (die nationale op lossingen als het Leber-plan in Duitsland, waardoor haast nood zakelijk de buren voor het gelag opdraaien, overbodig zou maken) van een Europese energiepolitiek enzovoort, lijkt daarentegen haast onmogelijk. Zelfs bij de afronding van al grotendeels beklonken za ken als de landbouwpolitiek be lemmert de angst om iets op te geven tegenwoordig vaak de moed om iets beters te bereiken. Men mag stellen dlat Frankrijk bij het blokkeren van voortgang op weg naar de Euromarkt een flinke party heeft meegeblazen, al mag men Parijs zeker niet van al les de schuld geven. Maar wellicht dat in dit geval de overige vijf hun bereidwilligheid om Frankrijk uit de narigheid te helpen eens af hankelijk willen stellen van wat Franse tegemoetkomendheid op andere punten. Misschien ook niet zo'n erg idealistische manier van handelen, maar als er nu geen andere methode is om wat te be reiken? Bestel monsterpakket, totaal 26 stuks, voor 8,Be staande uit 12 merken en soorten waaronder 1 exclusi viteit van ƒ2,Postorderbedrijf Postor, Postbus 1375. Postgiro 656492. Tel. (020) 234803, kantoor Mouthaan- steeg 35. (Geen verkoop.) Verzending(Jiiterst discreet. Geen verzendkosten. De vietcong heeft donderdag de bezetting van een dom op 70 km ten noordoosten van Saigon onder de voet gelopen en een brug in de weg tussen Saigon en Dalat op geblazen. De verdedigers van het dorp, Zuidivietnamese militie, le den zware verliezen. De Zuidvietnamese regering heeft in een nota aan het interna tionale comité van het Rode Kruis geprotesteerd tegen de beschieting van Zuidvietnamese steden door de vietcong. Het comité wordt ge vraagd deze acties van de vietcong te veroordelen en zijn invloed aan te wenden opdat „deze misdadige Twee mannen zijn er vrijdag middag in geslaagd met ongeveer f 200.000, toebehorend aan het elektrotechnisch bedrijf Groenpol in Amsterdam, te verdwijnen. Het geld salarissen en vakantietoe slagen werd vervoerd door een bestelwagen van het bedrijf. Op de Kajuitweg in Amster dam-West forceerden de twee overvallers, van wie er een een nylonkous over het hoofd had getrokken, een aanrijding met de geldauto. Zij dwongen de chauffeur en de bijrijder onder bedreiging met een pistool tot uitstappen en vluchtten vervol gens met het vehikel. Korte tijd later werd de auto teruggevon den in de Zaanhof in Spaarn- dammerbuurt. De overvallers waren echter met het geld ver dwenen. Onmiddellijk werd door de po litie een grootscheepse actie in gezet, waarbij de autobussen van het gemeentelijk vervoer bedrijf vanuit de Spaarndam- merbuurt in de richting Cen traal Station werden gecontro leerd terwijl later zelfs een op roep uitging naar omliggende plaatsen om de treinen uit Am sterdam uit te kammen. Gezocht werd naar twee mannen, gekleed in donkere pantalon en jacks, van wie er een een donkerrood ring baardje droeg tijdens de over val. De ander was toen aange sproken met de naam „Lex". Maar alle controles leverden niets op. Op een melding, dat op de spoorbaan in de richting van de Hembrug twee verdachte perso nen waren gesignaleerd werd ook daar een politiemacht samengetrokken. Men hield twee mannen aan, die echter onom stotelijk konden aantonen niets met de overval van doen te heb ben gehad. Bij de gewapende roofoverval op de wagen van het bedrijf Groenpol in Amsterdam blijken de daders niet een, maar twee gestolen volkswagens te hebben gebruikt. De mannen zijn nog steeds spoorloos. Een witte V.W. van een auto verhuurbedrijf werd twaalf dagen geleden in de hoofdstad gestolen en de tweede wagen, een blauwe V.W., vrijdagochtend in de Sarphatistraat. Beide wa gens zijn inmiddels teruggevon den. De eerste auto veroorzaakte de aanrijding met de wagen van Groenpol. Toen bleek de beide inzittenden daarvan dat achter hun auto nog een V.W. stopte waaruit de tweede dader met een pistool kwam die hen dwong uit te stappen. Het onderzoek naar deze per fect voorbereide en efficient uit gevoerde roofoverval is vrijdag avond van het afdelingsbureau Admiraal de Ruyterweg overge nomen door de groep „ernstige delicten" van de centrale recher che van het hoofdbureau van politie onder leiding van hoofd inspecteur H. Hoek. Dit is ge schied omdat het een omvang rijke zaak is, waarbij een groot aantal rechercheurs is ingescha keld. In Zuid-Körea zijn donderdag meer dan 3000 personen gearres teerd op de eerste dag van een actie door het hele land tegen straatschenderij. De arrestanten zijn voor de keus gesteld voor te komen of te werk te worden gesteld bij regeringsprojecten. De oppositie heeft tegen de cam pagne geprotesteerd en de rege ring er van beschuldigd dat zon der onderscheid des persoons ar restaties zijn verricht. bombardementen eindigen, die schendingen van de Geneefsè ver dragen betreffende de bescher ming van de burgerbevolking in houden". Volgens de nota hebben de raketaanvallen tussen 18 mei en 11 juni aan 450 burgers het leven gekost terwijl er 3800 ge. wond raakten. In ingelichte kringen in Saigon zei men vrijdag dat president Ngoejen Van Thieu de instelling van een oorlogskabinet overweegt dat zou bestaan uit de president, vice-president Ngoejen Cao Ky en premier Tran Van Hoeong. Mr. Pieter van Vollenhoven, die per 1 juli is benoemd tot res. 2e luitenant, zal op dinsdagmor gen 2 juli op de vliegbasis Ypen- burg met nog 16 nieuw benoem de officieren van de koninklijke luchtmacht worden beëdigd. Mr. Van Vollenhoven is momenteel als vlieger ingedeeld bij het no. 298 squadron van de groep lich te vliegtuigen van de lucht macht. Koningin Juliana zal. de beëdi ging bijwonen en de opgestelde troepen inspecteren. Ook prin ses Margriet zal bij de beëdiging aanwezig zijn. De beëdiging, die zal worden afgenomen door de commandant luchtverdediging, generaal-ma- joor D. Berlijn, zal worden be sloten met een grond- en lucht- défilé. Het N.V.V. vindt de adviesaan vrage van minister Roolvink bij de sociaal-economische raad over de sociale en economische aspek- ten van een verdere uitbreiding van de arbeidstijdverkorting de zoveelste aantasting in korte tijd van de vrije loonpolitiek. In zijn wekelijks orgaan „De Vakbeweging" stelt het N.V.V. dat de regering zich met deze ad viesaanvrage opnieuw op glad ijs heeft begeven. Dat is in strijd met het systeem van vrije loonpoli tiek, waarvan de regering heeft gezegd dat het een eerlijke en royale kans te willen geven. „Ook nu weer bemoeit zij zich met details van arbeidsvoorwaar den, die in het nieuwe systeem uitsluitend zouden moeten zijn voorbehouden aan de kontrakt- partners", aldus het N.V.V. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De ontwikkeling van de grond- stofkosten in het bakkersbedrijf heeft de minister van econo mische zaken aanleiding gege ven na overleg met de Ne derlandse bakkerijstichting ermee akkoord te gaan, dat met ingang van 24 juni de prijs van het grootbrood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 69 cent be draagt, op maximaal 70 cent. In de provinciesteden, waar de huidige winkelprijs 70 cent be draagt, mag deze worden ver hoogd tot 71 cent; in de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 71 op 72 cent worden gebracht. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen even eens met 1 cent worden ver hoogd; de nieuwe prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijsverhoging 2 resp. 3 cent beneden die van water witbrood moeten liggen. De andere broodsoorten kunnen naar rato van het gewicht in prijs worden Vcvhoogd. Onveranderd geldt dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. Vrijdagmorgen om ongeveer 11 uur werd de brug over de in aan bouw zijnde zeesluis met de aan sluitende verkeersweg in gebruik genomen. De omweg naar de Vlooswijk- polder is nu voor goed afgesloten. Het wegdek zal worden verwij derd en binnen afzienbare tijd zal de zeesluis in open verbinding staan met de buitenhaven. Er moet uiteraard door de cutterzui. ger nog heel wat grond worden verzet voor het zover is. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4233 TERNEUZEN Averell Harriman, leider van de Amerikaanse delegatie naar het inleidend vredesoverleg voor Vietnam, is vrijdag naar Wash ington vertrokken om zijn re gering verslag uit te brengen over de besprekingen met de Noordvietnamezen. Harriman zal niet vóór 1 juli in Parijs terug keren. Cyrus Vance zal volgende week woensdag de Amerikaanse delegatie leiden als de volgende bijeenkomst met de Noordvietna- mese delegatie onder leiding van Xoëan Thoey plaats heeft. De Amerikaanse delegatielei der zei vóór zijn vertrek dat nog geen weg is gevonden naar voor uitgang, maar over de koffiepau- Afgelopen week is de tweede sluisdeur voor de nieuwe zeesluis in Terneuzen gearriveerd. Giste ren werd het enorme gevaarte, dat tijdens het vervoer hierheen plat op het water gelegd was, in de sluis overeind getrokken en komende week zal de deur op zijn plaats worden gebracht. Dit keer betreft het de midden sluisdeur van de nieuwe zeesluis. Een organisatie van voorma lige Franse kolonisten in Algerië heeft vrijdag haar leden opgeroe pen bij de komende verkiezingen geen gaullistische kandidaten te steunen. Dit betekent een tegen slag voor de gaullisten die had den gehoopt door de vrijlating van generaal Salan en de milde houding tegenover andere ver oordeelde of verbannen tegen standers van de politiek van De Gaulle ten aanzien van Algerië stemmen te winnen van deze uit gesproken rechtervleugel van het kiezerskorps. Genoemde organi satie de Rafran wil ook niet dat haar leden de communisten steunen. Reizigers uit China hebben in Hongkong verteld dat de rode garde in Kanton voorbereid is op verheviging van de gevechten en dat de opwinding over een groot deel van het land is over geslagen. Zelfs in Peking zou de sfeer gespannen zijn. De extremistische groep onder Tsjiang Tsjing, de vrouw van Mao Tse Toeng, schijnt op de gematigden zoals premier Tsjoe en Lai meer aan macht te win nen. In de provincie Kwangsi medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Toenemende bewolking, gevolgd door regen. Overwegend matige, naar zuidwest of zuid krimpende wind. In het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren met maxima tussen 16 en 19 graden. ZON MAAN op onder op onder 22 4.20 21.04 1.49 18.15 23 4.20 21.04 2.08 19.28 24 4.20 21.04 2.34 20.36aüto werd gezel- schijnen zich belangrijke onge regeldheden te hebben voorge daan. Deze provincie vormt een vitale doorgangsweg naar Noord- Vietnam. Ook in de provincie Foekin zou het onrustig zijn. De 23-jarige Canadese student W. W„ die in Wassenaar logeert, is donderdag door drie Duitsers beroofd. De student zou van de Duitsers een lift naar Den Haag krijgen. Hem werd in de auto ge vraagd een tientje te wisselen, wat de student niet kon. Hij liet wat kleingeld zien, om zijn be wering te staven. Dit geld werd hem door een van de Duitsers af genomen. Vervolgens werd de Canadees duidelijk gemaakt, dat de Duitsers een grondige hekel aan Amerikanen hebben en elke Amerikaan wel een pak slaag zouden willen geven. Intussen was men Den Haag gepasseerd en werd de Canadees gefouil leerd. In diens portefeuille bleek nog 100 te zitten, die er uit wer den genomen. In een polder bij Maassluis kreeg de student een opdoffer, die hem een gezwollen lip bezorgde, alvorens hij uit de zes, tijdens welke informeel wordt gesproken met de Noord vietnamezen, zei hij: „De tussen pauzen zijn langer en de bijeen komsten worden iets minder for meel. Naar mijn mening zouden wij erachter moeten komen wat de moeilijkheden van Hanoi zijn, wat vooruitgang op het ogenblik in de weg staat, als wij daadwer kelijk gesprekken van man tot man zouden hebben, als we ern stig met elkaar zouden praten". Hij noemde de aankomst van Le Doec Tho, lid van het politiek bureau van de Noord Vietnamese partij, een goed teken. Volgens de Amerikaanse delegatieleider zou Hanoi hem niet hebben gestuurd als de regering daar geen ernsti ge besprekingen zou willen voe ren. De Noordvietnamese re gering vergist zich echter als zij denkt dat opvoering van de oor log in Zuid-Vietnam tijdens de Parijse onderhandelingen in haar belang is. Harriman zei te menen dat het de openbare mening in de wereld zal zijn opgevallen dat Hanoi geen tekenen van beheer sing toont na de gedeeltelijke stopzetting van de bombarde menten door de Amerikanen. De Amerikanen zijn vooral geschokt door de raketbeschietingen op Saigon. LATER REGEN Langs de zuidflank van een de pressie tussen Schotland en zuid- Noorwegen is koele oceaanlucht ver het vasteland van Europa binnengedrongen. In de koele lucht werden in het algemeen temperaturen gemeten tussen 13 en 20 graden. Er kwamen boven dien talrijke regen- en onweers buien in voor. Warm bleef het vrijdag in de landen rondom de Middellandse Zee, west-Rusland en Finland, waar op vele plaatsen tempera turen om de 25 graden werden gemeten, terwijl in west-Rusland en op de Balkan op enkele plaat sen waarden van omstreeks 30 graden werden bereikt. Intussen is een volgende oceaan storing op weg naar west-Europa. De regenzone ervan bereikte vrij dagmiddag Ierland. Vandaag zal op de nadering van deze storing in Nederland de bewolking gaan toenemen, terwijl later regen moet worden verwacht. De wind zal daarbij overwegend matig zijn en krimpen naar zuidwest tot zuid. De temperaturen zullen in het algemeen iets hogere waarden bereiken dan vrijdag. ZATERDAG 22 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.19 11.44 0.30 1.09 1.13 ZONDAG 23 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 12.32 0.03 0.39 1.18 1.22 n.m. 11.29 11.54 12.20 12.59 1.03 n.m. 12.01 12.26 1.03 1.42 1.46 MAANDAG 24 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.rm 0.16 0.41 0.42 1.0$ 1.18 1.42 1.57 2.21 2.01 2,25

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1