De diensttijd kan niet verder worden verkort Geen overeenstemming in S.E.R. over de invoering van een minimum-dagloon 6% Modernisering materieel van de landmacht Uurloon in de landbouw 14 cent omhoog Piloot gedwongen naar Cuba te vliegen WILSON WIL MACHT LORDS BEPERKEN S.E.R. KAN ZICH VERENIGEN MET JAARLIJKSE HUURVERHOGING VAN DE VKITE ZEEUW Pagina ff Dodelijk ongeval VAN GELD GEHOLPEN Nog meer vervangingen Kostwinner Behoefte criterium Gestolen textiel achterhaald Oceaanzeiler Joan de Kat ontdekt Militair door beschonkene In been geschoten Ingroeisubsidie Stafoefeningen Warchaupact begonnen BIJ PEUGEOT WORDT WEER GEWERKT De E. E. G.- onfwikkelingshulp Vrijdag 21 juni 19PS. Met de vorig jaar doorgevoerde diensttijdverkorting is het voor lopig bij de landmacht wel be keken. In de NAVO- en defensie nota staat tenminste dat een ver dere verkorting van de opleldings- periode dan nu is doorgevoerd niet mogelijk wordt geacht. Er heeft de laatste jaren een grote vermindering plaatsgevonden van het dienstplichtig personeelsbe stand bij de landmacht. Op 1 janu ari 1964 waren er nog 63.000 man in dienst, aan het eind van dit jaar zal dat teruggelopen zijn tot 45.000 man. In de tweede helft van dit jaar zal een nadere beslissing over de tankvervanging worden genomen en eind van het jaar kan dan de beslissing worden verwacht of de landmacht de Duitse Leopard, de De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap heeft de organisaties van werkgevers en werknemers in de landbouw ge adviseerd ter doorbreking van de impasse, waarin het overleg over de collectieve arbeidsovereen komst is geraakt, alle basisuur lonen in de landbouw te verhogen met 14 cent en de looptijd van de c.a.o. te verkorten tot 1 maart 1969. De werktijden zullen onge wijzigd blijven. Bij de landbouw-c.a.o. zijn on geveer 70.000 werknemers be trokken. De onderhandelingen op landelijk niveau mislukten nd' een weigering van de werkgevers verder te gaan dan een loonkos tenstijging van vier procent. De voorstellen van de werknemers bonden kwamen neer op een loonkostenstijging van vijf pro cent. Zij vonden dit percentage reeds erg bescheiden vergeleken met het tot dan toe voor een mil joen werknemers geldende ge middelde percentage van 7,9 pro cent. Realisering van de vijf pro cent zou de landarbeiders een nieuwe achterstand hebben op geleverd. Nadat de onderhandelingen over het nieuwe mantelcontract dat op 30 april afliep, waren mis lukt, zijn de bonden gaan praten over provinciale c.a.o.'s. De werkgevers wensten niet verder te gaan dan een uurloonverho ging van 12,5 cent (inclusief ver betering van de secundaire ar beidsvoorwaarden). De bonden wensten geen genoegen te nemen met een verhoging van minder dan 15 cent of bij een werk tijdverkorting met 13 uur per jaar van 16 cent. Alleen de christelijke boeren- en tuinders- bond bleek in enkele provincies bereid over deze eis te praten. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is een vrachtauto, be stuurd door de 29-jarige N. J. uit Zierikzee, door tot dusver onopge helderde oorzaak van achteren ingereden op een kraanwagen uit Groningen, op het moment dat deze op rijksweg 23 bij Amers foort nabij de Heiligerweg uiterst langzaam onder een viadukt door reed. Een neef van de bestuurder van de vrachtauto, de 16-jarige A. I. Schoonen uit Oost-Souburg, werd daarbij op slag gedood. De chauf feur zelf werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het Lichtenbergziekenhuis in Amers foort, nadat de politie anderhalf uur nodig had gehad om de slacht offers uit hét autowrak te bevrij den. Dé Groninger politie heeft twee jeugdige Groningers gearres teerd, de 23-jarige kleermaker A. A. R. en de 21-jarige tuinman G. Z., verdacht van diefstal. Ze had den een gemeenschappelijke ken nis, de 48-jarige G. K., een porte monnee met 1600 gulden afhan dig gemaakt, nadat deze gewei gerd had voor een overigens twijfelachtige hulpverlening te betalen. Het geld is besteed aan de aanschaf van een tweedehands auto. Britse Chieftain of (na een aantal jaren) de MBT-70 zal aanschaffen. Op z'n vroegst kan in 1973 een bataljon met die „tot een volledig nieuwe generatie behorende" MBT-70 worden uitgerust. Maar het voorzien van de huidige Cen turions van nieuwe motoren en automatische versnellingsbakken zou wellicht de bezwaren van de wachttijd overkomelijk maken. Hoewel de tankvervanging het grootste en voornaamste materieel- plan van de landmacht is, zijn er natuurlijk ook nog andere plan nen. Een ervan is om de verouder de terugstootloze vuurmonden (tankbestrijding) te vervangen door draadgeleide raketten. De be zwaren die eerder tegen dit soort raketten bestonden (moeilijk be stuurbaar en lange vluchttijd) zijn inmiddels opgeheven. Ze kunnen nu ook gebruikt worden vanuit raketten als pantserbestrijdings- wapen en ook daar laat men zijn gedachten over gaan. Verder staan op het programma de aanschaf van mobiele luchtafweermiddelen en vervanging van electronische apparatuur. Op langere termijn wordt nood zakelijk geacht de vervanging van een deel van de pantservoertuigen, vervanging van het grootste deel der vrachtauto's, vervanging van verouderde lichte vliegtuigen en aanvulling van apparatuur voor gevechtsveldbewaking en doel- opsporing. Pantservoertuigen die bi} vervanging door moderne vrij komen kunnen gebruikt worden voor mechanisatie van de mobili sabele vijfde divisie. BORDEAUXDe „Castor", een amfibievoertuigje van Canadese makelij, is een van de trekpleis ters op de 47ste internationale beurs. De amfibie wordt ideaal genoemd voor jagers en vissers. Als carrosseriemateriaal is po lyester gebruikt. Een 175 cc mo tortje met drie versnellingen zorgt voor een snelheid van 60 km per uur op de weg, in het wa ter 6-7 knopen. De sociaal-economische raad is er niet in geslaagd de minister van sociale zaken een eenslui dend oordeel te geven op diens verzoek advies uit te brengen inzake de invoering van een minimumdagloon in de werkloos heidswet en de wet werkloos heidsvoorziening. De meerderheid heeft zich evenwel uitgesproken voor in voering van enigerlei vorm van een minimumdagloon. Een groot aantal leden was van oordeel dat, gezien de aan vullende regelingen in de ziek tewet (een uitkering van meer dan 80 procent, het vervallen van de wachtdagen en een lan gere uitkeringsduur dan één Een jonge met een granaat ge wapende man heeft donderdag ochtend vroeg de piloot van een Venezolaanse passagiersvliegtuig halverwege tussen Santo Domin go en Curasao gedwongen naar Cuba te vliegen. Het is een DC-9 van de Vene zolaanse maatschappij Viasa. Er waren 73 passagiers aan boord. De piloot heeft het toestel in San tiago in het oosten van Cuba aan de grond gezet. Volgens de woordvoerder van de Viasa in Willemstad maken passagiers en bemanning het goed. Men weet nog niet wanneer het toestel door de Cubaanse overheid wordt vrijgegeven. Het toestel had vijf bemanningsleden aan boord en was op weg van Miami via Puerto Rico en Santo Domingo naar Curagao en Cara cas. Naar het A.N.P. in Willemstad nader verneemt, ligt het in de be doeling, dat het vliegtuig van de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij „Viasa" nog gisteren uit Cuba zou vertrekken. Het toestel zou dan via Jamaica, voor het in nemen van brandstof, naar Cura gao vliegen. Zoals bekend hebben Vene zuela en Cuba geen diplomatieke betrekkingen. De Venezolaanse belangen op Cuba worden door Zwitserland behartigd. jaar) en het bestaan van een minimumdagloon in de wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering, ook in de wachtgeld- en aanvullende voorziening dient een werkloosheidsverzekering te worden getroffen, welke er op is gericht de lagere inkomens groepen bij werkloosheid te be hoeden voor een terugval in in komen. Dit kan worden gerea liseerd door de invoering van een minimumdagloon, gelijk aan dat van de W.A.O., met de be perking dat de uitkering niet hoger mag zijn dan het voordien verdiende loon. Een dergelijke maatregel achten deze leden in overeenstemming met de ont wikkeling die heeft geleid tot de vaststelling van een minimum loon. Dit strekt er immers toe de volwaardige arbeider een redelijk minimuminkomen te verschaffen. Op grond van deze overwegingen achten .zij een minimumdagloon voor alle cate gorieën van werknemers wense lijk. Enige andere leden waren van oordeel, dat het minimumdag- loon alleen dient te gelden voor hen, die als kostwinner zijn aan te merken. Met name voor deze groep verzekerden zal bij werk loosheid de algemene uitkerings norm van 80 procent tot een on aanvaardbare aantasting van het levensniveau kunnen leiden. De voorstanders van een mini mumdagloon in de werkloos heidswet bepleiten een analoge maatregel in de wet werkloos heidsvoorziening. Een groot aantal leden van de raad wijst de invoering van een minimumdagloon af, omdat al dus een behoeftecriterium in de loondervingsverzekeringen zou worden geïntroduceerd. Een der gelijk criterium, zo redeneren zij, past niet in deze verzekeringen, welke met uniforme, algemene geldende normen werken. De algemene bijstandswet daarentegen dient er toe om in individuele gevallen naar ge lang de behoeften te garan deren dat in de noodzakelijke kosten van het bestaan wordt voorzien. Bovendien zullen be paalde verzekerden profijt heb ben van de invoering van een minimumdagloon, terwijl zij hier aan geen directe behoefte heb ben (bijv. thuiswonende onge- huwden). De verwijzing naar de aanvullende voorzieningen in de ziektewet en de W.A.O. achten zij niet gerechtvaardigd wegens het verschil in object tussen de verschillende verzekeringen. Bij werkloosheid wordt in tegenstel ling tot bij ziekte het dienstver band verbroken, terwijl werk lozen in tegenstelling tot de ar beidsongeschikten voor herplaat sing in het arbeidsproces in aan merking komen, aldus deze tegenstanders. De politie van Antwerpen heeft drie Belgen aangehouden die langs de deinen liepen te venten met. textielgoederen. De goederen blijken afkomstig te zijn van een diefstal die in Nederland is gepleegd. Op 2 mei werd namelijk op een parkeer plaats in Putte aan de Neder lands-Belgische grens van een vrachtauto uit Bergen op Zoom het dezeil stuk gesneden. Uit de auto werd voor een waarde van ettelijke tienduizenden guldens textiel gestolen. Een verkenningsvliegtuig van de Royal Air Force heeft donder dag in het midden van de Atlan tische Oceaan de Fransman Joan de Kat ontdekt, die vermist was nadat hij drie dagen geleden had geméld dat hij het roer en de mast van zijn trimaran „Yaksha" verspeeld had en het schip moest verlaten. De Kat, een der deelnemers aan de zeilrace over de Atlantische Oceaan, werd volgens de organi sator van de race, kapitein Te rence Shaw, in een opblaasbare rubberboot waargenomen op on geveer 900 km ten westen van Ierland. Het verkenningsvliegtuig heeft De Kat een tweede rubberboot toegeworpen, waarin hij over stapte, en een boei uitgezet. Dichtbij de plaats waar de zeiler werd gesignaleerd varen twee schepen, die naar De Kat werden gedirigeerd. Hoewel de opgegeven plaats ver ten oosten ligt van de positie die De Kat opgaf toen hij zijn schip verliet, is het volgens funk- tionarissen zo goed als zeker dat hij de gevonden drenkeling is. Premier Harold Wilson heeft donderdag in het Britse lager huis verklaard dat het overleg van alle partijen over hervor ming van het hogerliuis is afge broken. Hij kondigde wetsvoor stellen aan die de macht van het hogerhuis, waarin de conserva tieven een grote meerderheid hebben, te zullen beperken. Wilsons verklaring wordt be schouwd als een antwoord op het besluit van de lords, rege ringsmaatregelen ter uitbreiding van de sancties tegen Rhodesië, af te wijzen. Wilson noemde het optreden van het hogerhuis „een ontkenning van de democratie en volledige dwarsboming van de geest van onze grondwet". Wilson maakte duidelijk dat hij geheel af wil van erfelijke rechten op een zetel in het hogerhuis. Hij herinnerde er aan dat koningin Elizabeth bij de opening van het parlement al maatregelen ter inkrimping van de bevoegdheden van het hoger huis en afschaffing van de erf opvolging had aangekondigd. „De regering is van plan spoe dig en op een door haar geko zen tijdstip, veelomvattende en radicale wetsvoorstellen in te dienen om uitvoering te geven aan de intentie van hare majes- teits r'ede," aldus Wilson. Labour, dat niet voor maart 1971 verkiezingen hoeft te hou den, heeft 'tijd genoeg om der gelijke maatregelen te nemen, zelfs als het hogerhuis alle be schikbare vertragingstaktiek zou toepassen. Naar eerst thans door de po litie bekend is gemaakt is de 20- jarige beroepsmilitair S. uit Kaatsheuvel in de nacht van zon dag op maandag in Waalwijk door een kogel gewond geraakt in het rechterbovenbeen. Het schot werd met een zware luchtbuks afgevuurd door de 36-jarige J. van de H., die in kennelijke staat verkeerde. Hij schoot in het wil de weg op een aantal mensen die in de Grotestraat in Waalwijk naar de met het geweer zwaaien de man stonden te kijken. S. werd in het ziekenhuis van Waalwijk geopereerd en ligt er nog in ob servatie. Van de H. werd ge arresteerd en zal vandaag aan de officier van justitie in Den Bosch worden voorgeleid. De 36-jarige Waalwijker Van de H. maakte zich zondagnacht kwaad over een aan de verkeerde kant van de Grotestraat gepar keerde personenwagen waardoor hem de doorgang belet werd. Hij ging een in de omgeving geves tigde bar binnen op zoek naar de eigenaar van de wagen. Zijn zoe ken had geen resultaat. Toen hij buitenkwam zag hij op het trot toir bij de auto de Waalwijker Van D. lopen. Nijdig reed hij op de man in zonder hem gevraagd te hebben of deze soms de eige naar was van de wagen. Van D. kon nog net opzij springen, maar werd aan de hand geraakt. Van de H. ging daarna zijn dichtbij gelegen woning binnen en kwam de straat weer op met een zware luchtbuks in aanslag. Hij daagde enkele omstanders uit. S., die in het geheel niets met de zaak te maken had, wilde zich verwijde ren. Van de H. schoot hem echter een loden kogel in het rechter been. De inmiddels gearriveerde politie arresteerde de man toen. WASHINGTONDe armenmarS: hier een overzicht van de vijver bij het gedenkteken van Lincoln waar de deelnemers samen kwamen. In zijn advies aan de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft de sociaal-eco nomische raad medegedeeld zich te kunnen verenigen met het mi nisteriële voorstel om het in de huurwet voorziene jaarlijkse huur verhogingspercentage vóór of op 5 mei 1945 tot stand gekomen en door de overheid gesubsidieerde woningen van 4 op 6 te brengen. De raad spreekt zich in zijn ad vies nog niet uit over het tijdstip, waarop deze wijziging zou moeten worden doorgevoerd. De raad overweegt in zijn ad vies, dat gemiddeld genomen de huurquote hier te lande laag is. Daar het in het algemeen gewenst moet worden geacht dat men als consument de economisch verant woorde prijs betaalt, is er alle aan leiding deze regel binnen een zo kort mogelijke termijn ook op het terrein van de huisvesting toe te passen, ook al gaat dit gepaard met een stijging van de gemiddel de huurquote. Wel dient naar het oordeel van de raad er rekening mee te wor den gehouden, dat reeds onder de huidige omstandigheden bepaalde groepen personen, vooral behoren de tot de laagste inkomenscatego rieën, met hoge huurquotes wor den geconfronteerd. De raad acht het in verband hiermede gewenst, dat het voorstel van de regering om de jaarlijkse huurverhoging te brengen op 6 wordt gekoppeld aan het openen van de mogelijkheid tot het ver lenen van subjectieve huursubsi dies. Terzake van de gevolgen van opgetreden (inflatoire) bouwkos- tenstij^ingen is de raad van oor deel dat deze in de huren van nieuw te bouwen woningen tot uit drukking dienen te worden ge bracht, zodat met andere woorden In Tsjecho-Slowakije zijn don derdag de reeds lang tevoren aangekondigde stafoefeningen van de strijdkrachten van het Warschaupact begonnen. Er ne men staven en verbindingseen heden uit de Sowjetunie, Polen, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duits- land aan deel. De oefeningen staan onder leiding van maar schalk Jakoebowski, opperbevel hebber van de troepen van het Warschaupact. Het begin van de oefeningen werd bijgewoond door president Svoboda, zo meldt het persbu reau Ceteka. Verwacht wordt, zo heet het verder, dat vele andere staats- en partijfunctionarissen onder wie premier Oernik en partijleider Dubcek onok een heden zullen bezoeken. de subsidies er niet mee mogen worden verhoogd. Wel zal bij de uitvoering van dit beginsel ter- wille van de constinuïteit in de bouwproduktie een zekere gelelde, lijkheid in acht moeten worden genomen, met name bij exceptio neel hoge bouwkostenstijgingen. Wat de subsidiëring van kwali teitsverbetering betreft, kan de raad er zich mee verenigen, dat met name in de woningwëtsector tijdelijke ingroeisubsidies worden gegeven. Wel is de raad van me ning dat met de subsidiëring van steeds verdergaande kwaliteitsver beteringen de nodige voorzichtig heid dient te worden betracht. Het werk bij de Peugeot- fabrieken te Sochaux is donder dagmiddag na een staking var vijf weken hervat. Tevreden over de jongste voorstellen van de directie had bijna 85 procent var het 26.000 man tellende perso neel- zich enkele uren eerder voor werkhervatting uitgespro ken. Citroën is de enige autofa- briek die nog stilligt. Er zijn onderhandelingen gaande maar overeenstemming schijnt nog niet in zicht. De arbeiders van Renault te Flins bij Parijs, die woensdagmiddag toen ze het werk nog maar nauwelijks her vat hadden, opnieuw in staking gingen na het bericht dat twee tijdelijke krachten waren ont slagen, keerden donderdagoch tend weer terug. Bij Peugeot hielden in de loop van de middag ongeveer 12.000 arbeiders een bijeenkomst ter herdenking van hun vorige week tijdens gevechten met de politie omgekomen collega Pierre Bey- lot. Er deden zich geen inciden ten voor. De meeste bedrijven in Frank rijk draaiden nu weer, maar bij de Franse radio en televisie duurt de staking onverminderd voort. Journalisten en technisch personeel van de O.R.T.F. stem den donderdag voor voortzetting van hun actie. De stakers eisen grondige herziening van de sta tuten der organisatie en garan ties voor een objectieve bericht geving. Behalve bij Citroën en de O.R.T.F. wordt nog gestaakt bij de vrachtwagenfabriek Savierr te Suresnes, in de elektronische industrie en in de metaalbedrij ven in het noorden, het Rhone- district en het gebied van Parijs Sinds het begin van deze week hebben 150.000 stakers het werk hervat. Van werkgeverszijde wordt het huidige aantal stakers geraamd op 85.000. De Europese commissie heeft haar goedkeuring gehecht aan een negental nieuwe financie ringsbesluiten, waarbij in totaal 120 miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld voor ontwikke lingshulp in de geassocieerde lan den overzee (waarvan 98 miljoe als giften). 4

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5