Hel twaalfde halfjaarlijkse economische rapport van de S.E.R. Prof. Hofsteeaantrekkelijkheid van boerenberoep in Europa verdwenen Groei van de produktie zet zich voort HET WEER WILLY BRANDT WAS AAN HET JUISTE ADRES ZONDAG 23 JUNI EERSTE RONDE VAN DE FRANSE VERKIEZINGEN Veroordelingen in massale verkrachtingszaak Vrijdag 21 juni 1968. DE VRIJE ZEEUVi Pagina 3 Werkloosheid Vakopleiding en omscholing Zuidelijke wind De ionen Ambassadeur Abrisimuw de „Stadhouder" van Duitsland Ontzetting Huisvrouw mag Parijse kriel kopen Erkenning onvermijdelijk PORTIER EN KELNER BEROOFDEN GAST Zeven doden bij vliegtuigongeluk in de V.S. Amerikaanse minister heeft hoop op akkoord met Hanoi Ingrijpende kabinetswijziging in Griekenland Jubilerende seinwachter werd gratificatie ontstolen Vijftien Britse artsen met voedsel vergiftiging naar ziekenhuis Humphrey wil strengere maatregelen Staking verf fabriek in Delft Arrestaties in Maleisië Ter dood veroordeelde Zuidvietnamese generaal geeft zich over In het twaalfde halfjaarlijkse economisch rapport van de sociaal-economische raad wordt de verwachting: uitgesproken, dat de groei van de produktie zich dit jaar verder zal herstel len, met name onder invloed van de buitenlandse vraag en de overheidsbestedingen. Voorts valt voor 1968 te verwachten een overschot op dc lopende reke ning van de betalingsbalans, dat waarschijnlijk minder zal bedra gen dan de aanvankelijk ver wachte 500 miljoen. Er is gerekend met enige op leving in de groei van het in vesteringsvolume en met /een ten opzichte van 1967 afnemen de loonstijging. Rekening is ge houden met enige ongunstige in vloed van de Amerikaanse maat regelen tot sanering van de be talingsbalans op de Nederlandse lopende rekening (met name de toeristen-balans). Ook zijn de Engelse saneringsmaatregelen in de prognoses verwerkt. Daaren tegen kan nog geen rekening worden gehouden met de gevol gen van de recente ontwikkeling in Frankrijk. Evenals in het voorgaande rap port geeft de raad uiting aan zijn bezorgdheid over een aan tal ontwikkelingen van meer structurele aard. In dit verband wordt gewezen op een tweetal aspecten, t.w. de werkloosheid en de betalingsbalans. Wat betreft de werkloosheid acht de sociaal-economische raad het opvallend dat ondanks een herstel van de industriële pro duktie en de gunstige resultaten ook in de landbouw en in de bouwnijverheid de werkgelegen heid niet is toegenomen, maar in 1967 met 1 pet. is gedaald. Dit wijst op een toenemende arbeids besparing als gevolg van ratio nalisatie in de produktie, op een "verschuiving naar een meer kapitaalintensieve produktie, alsmede op een versneld proces van internationale arbeidsver deling. Voorts is het vooral ook de regionale spreiding van de werk loosheid die zorgen blijft baren. Tegenover een gunstige arbeids marktsituatie in het westen van het land, waar bij een verder aantrekken van de conjunctuur weer" spoedig sprake zal zijn van een uitgesproken krapte, staat een onvoldoende werkge legenheid in andere delen van het land. Daarbij doet zich de omstandigheid voor dat er een onvoldoende aansluiting bestaat van het aanbod van arbeid aan de vraag naar arbeid. De hier naar voren gebrachte verschijn selen wijzen op een structureel karakter van werkloosheid. De raad acht het noodzakelijk dat het regeringsbeleid hierop aansluit. Dit beleid moet ener zijds gericht zijn op het verbe teren van de vestigingsvoor waarden voor het bedrijfsleven, met name in die gebieden, waar de werkloosheid het grootst is. Van de in dit verband te nemen maatregelen dienen zowel nieuw te vestigen bedrijven als reeds bestaande bedrijven te profi teren. Anderzijds dient het be leid te zijn gericht op een ver betering van de mogelijkheden tot vakopleiding en omscholing alsmede op het meer mobiel maken van de arbeid, zowel bin nen de regio's als tussen de ver- verschillende regio's onderling. Wel dient bij een vergroting van de arbeidsmobiliteit tussen de regio's rekening te worden ge houden met de eisen die uit een oogpunt van ruimtelijke orde ning aan een aanvaardbare Langs de zuidflank van een depressie, waarvan het centrum boven het noorden van de Noord zee werd aangetroffen, stroomde donderdag koele Oceaanlucht over de Britse eilanden en de Golf van Biscaje het vasteland van west-Europa binnen. In deze lucht kwamen de tem peraturen niet veel hoger dan 16 tot 19 graden. In een groot deel van Duitsland werd het nog om- streeks 22 graden voordat de koe le lucht ook tot daar doordrong. Ten oosten van een lijn, die over oost-Duitsland naar de Al pen liep werden in het algemeen middagtemperaturen van 25 tot 30 graden bereikt. Door deze warmte vormden zich boven Oos tenrijk en de Balkanlanden tal rijke onweersbuien. Ook vandaag bevindt Nederland zich in koele lucht die met een overwegend matige zuidweste lijke wind blijft aanstromen. Naast opklaringen komen in deze lucht ook enkele buien voor. De temperaturen zullen aan zee niet veel hoger komen dan 16 graden. In het binnenland kan het kwik plaatselijk oplopen tot dicht bij de 20 graden. spreiding van de werkgelegen heid over het gehele land moe ten worden gesteld. Met betrekking tot de Ionen merkt de S.E.R op, reeds eerder te hebben uitgesproken, dat met het oog op een evenwichtige ontwikkeling, waarbij ook de concurrentiepositie in het geding is, een dalende lijn wat de stij gingspercentages van de loon kosten betreft gewenst moet worden geacht. Ondanks het feit dat de con tractlonen in het lopende jaar een grotere stijging te zien zul len geven dan waarvan werd uitgegaan, zal ook in 1968 deze dalende lijn kunnen worden ge realiseerd. Voor 1969 kan op grond van autonome factoren een stijging van het consumptieprijspeil wor den verwacht van bijna 2 De voorbereiding van het halfjaarlijks rapport vond plaats voordat de regeringsnota inzake het te voeren loon- en werkge legenheidsbeleid was versche nen. In verband hiermede wordt dan ook niet op de inhoud van bedoelde nota ingegaan, hetgeen niet wegneemt, dat de proble matiek van beide stukken nauw aan elkaar verwant is. Het ligt in de bedoeling in het volgende economisch rapport nader op de in de regeringsnota aangegeven maatregelen in te gaan. Het opzien over de reis van Brandt naar de Russische ambas sadeur in Ocst-Berlijn is meer verwekt door het ongebruikelijke van een dergelijk bezoek dan over het nutitige ervan. De Westduitse minister van buitenlandse zaken kent ambassadeur Abrasimow uit de tijd dat hijzelf burgemeester was van West-Berlijn. En hij weet maar ai te goed, datt Abra simow de vertegenwoordiger is van Moskou en dat over de status van Berlijn alleen met de Russen kan worden gesproken als de enige der geallieerden die invloed heeft op de regering der D.D.R. Natuurlijk is er ook een Rus sische ambassadeur in Bonn, maar Abrasimow kan men zien als de Russische ..stadhouder" in Duitsland. Bovendien is hij een man van niet geringe statuur in de Sowjetdiiërarchie als lid van het centraal comité der Russi sche communistische partij. Als men er van uit gaat, dat de zin volste gesprekken over de nieu we maatregelen tegen Berlijn met Russen moeten worden ge voerd, dan is Abrasimow de man om mee te praten. Adenauer in zijn kanseliers- tijd besefte eveneens dat over Berlijn alleen mét de Russen spreken nuttig was en hij ging wel eens resoluut naar Moskou als er weer eens iets was. De huidige kanselier Kiesin- ger schijnt dat anders te zien uit wat hij tot dusver heeft ge zegd kan men opmaken, dat hij er de voorkeur aan geeft dat de westelijke geallieerden onder pressie worden gezet om iets te doen. En dat terwijl hij duide lijk kan hebben gemerkt dat die westelijken niet zoveel behoefte hebben om met Moskou te bak keleien. De werkelijke inhoud van het gesprek tussen Abrasimow en Brandt zal wel niet spoedig be kend worden. Maar men mag Ook als de tijd van de nieuwe aardappelen voorbij is zal de huis vrouw dit jaar nog kleine aard appeltjes kunnen kopen: krielaard- aardappelen in aardappelboeren taal, „pommes parisiennes" in kokstaai. Tot n-u toe mochten ze alleen aan restaurants geleverd worden, voortaan zullen de aard appelenhandelaren ze, geschild of ongeschild, mogen verkopen aan wie ze maar hebben wil. Het be stuur van het produktschap voor aardappelen heeft dat goedgevon den, daarbij onder meer overwe gend dat de oude regeling moei lijk te controleren is en dat klei ne aardappeltjes in blik toch al vrij te koop zijn. In de restaurant- sortering mochten de aardappel tjes een middellijn hebben van 3 centimeter of minder, de „pommes parisiennes" voor iedereen zullen 3,5 centimeter of kleiner mogen zijn. Andere grootten die straks zullen gelden: 3,5 tot 5,5, meer dan 4 en speciaal voor de frites- industrie, meer dan 5,5 centimeter middellijn. Omdat er voor de nieuwe aard appelen geen maatsorteringsvoor- schriften bestaan zal dit alles pas na 1 september gaan gelden. Het produktschapsbestuur, dat er in beginsel overeenstemming over be reikte, moet een en andere nog in een verordening vastleggen. Bij die gelegenheid zullen met een nog een paar andere wijzigin gen worden gebracht in de be staande kwaliteitsregeling. Zo zal de groothandelaar niet meer aan sprakelijk worden gesteld voor de kwaliteit van aardappelen, die hij meer dan tien dagen geleden aan de kleinhandelaar heeft verkocht. Op partijen van minder dan vijf tig kilo zal geen kwaliteitscontrole meer worden toegepast, want, zo meent het produktschap, als er nog maar zeer kleine restantvoor- raden zijn is een goed oordeel over de kwaliteit niet meer te geven. aannemen dat Brandt wel ge hoord zal hebben hoe de Rus sische reactie is op de tegen maatregelen die Bonn denkt te nemen. In het bijzonder over een eventuele weigering het ver drag tegen de verspreiding van kernwapens te ondertekenen, waarover Kiesinger al heeft ge zinspeeld tot ontzetting van S.P.D.'ers en C.D.U.afgevaardig- den. Het zou ook absurd zijn: het aan elkaar vasthaken van zo verschillende zaken zou in Oost- Europa weer het wantrouwen tegen West-Duitsland aanwakke ren. Zo van: zie je wel, ze snak ken dus toch naar een eigen kernbom. En Brandt is juist druk doende dergelijk wantrou wen te slopen als eerste stap om over de hele linie tot betere ver standhouding te komen. Blijkt bovendien dat voor het eerst een Westduitse minister al was het dan officieel in zijn functie van partijvoorzitter de weg naar Oost-Berlijn heeft gevonden. Dat Brandt het deed, is een nieuw teken van zijn realistisch besef dat het bestaan van de D.D.R. niet te loochenen valt en dat op de lange duur een erken ning onvermijdelijk is. De vraag is alleen of zijn collega's in de Bonner regering zo opgetogen zullen zijn over zijn reis. Het is niet allemaal koek en ei in de grote calitie en dit kon wel eens tot nog grotere spanningen lei den in het verbond van de S.P.D. De Haagse politie heeft de 30- jarige kelner R. v. d. L. en de 23- jarige portier C. J. V., beiden uit de residentie, ingesloten, ver dacht van het beroven van een gast van de nachtclub waar zij werkzaam waren. Het slachtoffer was een 21- jarige Marokkaan uit Maarssen. Hij zocht een overnachtingsplaats in Den Haag en toefde een tijdje in een nachtclub aan het. Bleij en- burg. Hij dronk er twee glaasjes cola. Hij kreeg hiervoor een reke ning van 46 gepresenteerd, die hij niet wilde betalen. De portier en de kelner stopten de Marokkaan in een kleedkamer om hem een uur later te bestelen door hem zijn portefeuille met 200 afhandig te maken. De por tier en de kelner, bekenden van de politie, zeggen dat de Marok kaan ook champagne heeft ge dronken. Deze ontkent dit. Zijn geloofsovertuiging verbiedt hem namelijk alcoholhoudende dran ken te gebruiken, Op 15 km ten noorden van Reading in de Amerikaanse staat Pennsylvania is woensdagavond tijdens een hevig onweer een klein vliegtuig een Cessna neergestort. Alle zeven inzitten den kwamen om het leven. De Amerikaanse minister van defensie, Clark Clifford, gelooft dat er reden is om aan te nemen dat de Amerikaans-Noordvietna- mese onderhandelingen in Parijs tot een concreet resultaat zullen leiden. De opvolger van Robert McNa- mara in het Pentagon waar schuwde op een persconferentie echter ook voor de stijging van de infiltratie van mensen en ma terieel uit Noord-Vietnam in het zuiden. Met deze versterkingen, die van. juni tot eind augustus in de 60.000 man zullen lopen, wil Hanoi volgens Clifford zijn on derhandelingspositie verbeteren. Clifford zei dat de meeste in filtranten niet voor extra ver sterkingen maar voor het in nemen van opengevallen plaat sen bestemd zijn. Zo waren van de 29.000 infiltranten die in mei Zuid-Vietnam binnenkwamen, slechts 3.000 man bestemd voor aanvullende strijdkrachten en waren alle anderen vervangers van gesneuvelde of gewonde ka meraden. Clifford achtte het niet nodig de Amerikaanse strijdmacht, die thans 535.000 omvatten, uit te breiden in het licht van de toe nemende infiltraties. Hij geloof de ook niet dat opperbevelheb ber generaal Creighton Abrams daarom zou vragen. Het Griekse kabinet heeft don derdag vroeg zijn ontslag inge diend om premier Papadopoulos in staat te stellen een ingrijpen de wijziging in de regering door te voeren. De dü'ekteur-generaal van de voorlichtingsdienst deelde mee dat de premier het kabinet dank te voor de waardevolle diensten aan het land en aan de „revolu tie" bewezen en hun had verzocht de portefeuilles ter beschikking te stellen voor een wijziging, waarbij belangrijke figuren, vooral van de jongere generatie vertegenwoordigend, in de nieu we regering zullen worden op genomen. De nieuwe ministers werden later op de dag door de regent luitenant-generaal Stamatopou- los beëdigd. Als zeker werd aangenomen dat minister van buitenlandse zaken Panayotis Pipinellis zijn portefeuille zou behouden. Zes ministers worden vervan gen door hoogleraren en econo mische deskundigen. De sleutel figuren keren allen in het kabi net terug. Generaal Patilis, die december vorig jaar een voorname rol speelde bij de onderdrukking van de staatsgreep van koning Cop- stantijn, is behalve minister voor noord-Griekenland nu ook vice- premier. De 64-jarige seinwachter J- J. S. uit Haarlem, die woensdag avond in een clubgebouw in Haarlem een jubileum bij de spoorwegen had gevierd, ont dekte om half één, toen hij naar huis wilde gaan, dat zijn gratifi catie voor trouwe dienst van 800 gulden was verdwenen. Hij had het geld in zijn colbertjasje gestopt, dat bij in de gang had op gehangen. De verdenking viel op de 24-jarige schilder G. B. uit IJmuiden, die om negen uur het feest had verlaten zonder zijn vrouw mee te nemen, 's Nachts is de IJmuidenaar aangehouden, die toegaf de gratificatie te hebben gestolen. AMSTERDAM: H, K. H. prinses Margriet heeft woensdagavond in het Hilton-hotel hier een gala modeshow bijgewoond, die in het kader van de Italiaanse week werd gegeven. Met veel interesse bekeek de prinses de visie van de grote Italiaanse ontwerpers op de komende mode. Vijftien artsen, die een confe rentie van het Britse medische genootschap in Londen bijwoon den, zijn woensdag naar een zie kenhuis vervoerd wegens voed selvergiftiging. De eerste tekenen hiervan openbaarden zich toen de artsen zeer onwel werden. Enkele mi nuten later kregen zij hevige maagpijn en moesten met ambu lances naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis worden gebracht. Vice-president Hubert Hum phrey, die streeft naar de demo cratische kandidatuur voor het presidentschap, heeft zich uitge sproken voor maatregelen om on geregeldheden snel de kop in te drukken, strengere controle op vuurwapens en op de handel in verdovende middelen en bestude ring van de invloed van geweld films op de jeugd. Humphrey sprak op een lunch va.de nationale persclub. Het was zijn eerste politieke toespraak sinds de moord op senator Ken nedy. Prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar in de empirische sociologie en sociolografie, alsmede sociale statistiek aan de landbouwhogeschool in Wageningen, heeft ter gelegenheid van zijn ere-promotie aan de landbouwhogeschool te Stuttgart-Hohenheim gistermiddag een be schouwing gehouden over de toekomst van het familiebedrijf in de landbouw. De Wageningse hoogleraar knoopte aan bij de schier eindeloze dis cussie over het bestaansrecht van het familie-landbouwbedrijf, die sinds de tweede wereldoorlog in Europa zijn gevoerd. Intussen heb ben zich ontwikkelingen voorgedaan, die dringend maatregelen ver eisen; te veel tijd is verloren gegaan met debatteren. Tien jaar geleden waarschuwde prof. Hofstee, in Duitsland spre kend over problemen van de Euro pese landbouw, tegen een te lang zame bedrijfsvergroting. Door dat trage tempo zou er verpaupering kunnen optreden. Toen meende de Wageningse hoogleraar te mogen constateren dat in Europa, in te genstelling tot Amerika, een der gelijke verpaupering nog bestond. Prof. Hofstee durfde nu deze me ning niet meer te onderschrijven. Allerlei omstandigheden hebben meegewerkt tot het vergroten van sociale spanningen en tot het ont staan van een zekere moedeloos heid, in het bijzonder bij de oudere boer. Wel is het inkomen van de boer in vergelijking met dat van In Frankrijk zullen de bijna 28,5 miljoen stemgerechtigden zondag a.s. in de eerste ronde van de verkiezingen voor de nieuwe nationale vergadering uit 2267 kandidaten kunnen kie zen. Gestemd zal worden in alle gemeenten van Frankrijk zelf, in de vier overzeese departemen ten (Guadeloupe. Frans-Guyana, Martinique en Reunion) en in de zes overzeese gebieden (de Comoren, het Franse gebied van de Issa's en Afars het voor malige Frans-Somaliland de eilanden Wallis en Foetoena, Nieuw-Caledonië en onderhorig heden, de nieuwe Hebriden in Polynesië en de eilanden Saint Pierre en Miquelon). Onder de 2267 kandidaten be vinden zich 470 communisten, 325 leden van de „verenigde socialistische partij" (P.S.U.) van Mendès-France en andere linkse groeperingen, 431 kandidaten van de federatie van links van Mit terrand, 462 aanhangers van de gaullistische „unie voor de ver- diging van de republiek", 267 leden van de centrumpartij, 143 aanhangers van rechts en 17 kandidaten van uiterst rechts. Intussen heeft in Parijs een groep intellectuelen, een „comité voor de vrijheid en tegen de onderdrukking" opgericht. Tot de initatiefnemers behoren Lau rent Schwartz, Simone de Beau- voir, de nobelprijswinnaars Al fred Kastler en Jacques Monod, Jean-Paul Sartre en Pierre Vidal-Naquet. Het comité ver oordeelt met name het verbod van elf uiterst linkse organisaties en het uitwijzen van buitenlan ders. Voorts pleit het tegen het vervolgen van personen in ver band met de recente studenten en arbeidersmanifestaties. Het fabriekspersoneel van de Nederlandsche Verf- en Chemica liënfabriek in Delft is gistermiddag in staking gegaan. Naar van de zijde van de stakers, ruim 50 man, is meegedeeld:, staken ze omdat ze het oneens zijn met het Ioonbe- leid van de directie en omdat een aantal werknemers nog niet in een c.a.o. is ondergebracht. Geduren de de gehele ochtend heeft over leg plaatsgehad tussen d(e directie en vertegenwoordigers van de vak bonden. Dat overleg heeft niet tot resultaten geleid. Enige tijd ge leden ontstonden bij de verffabriek tussen directie en personeel even eens moeilijkheden over het loon- beleid. In Koeala Loempoer zijn don derdag tal van arrestaties ver richt na de ontdekking van vlug schriften, waarin wordt opgeroe pen tot strijd tegen de regeringen van Maleisië en van Singapore. De politie in het gehele land is in staat van alarm gebracht. Voorts melden berichten uit Hongkong dat de Chinese communistische partij de (verboden) communis tische partij in Maleisië volledige steun heeft toegezegd bij het streven naar „omverwerping en vernietiging" van de regeringen in Koeala Loempoer en Singa pore. In politiekringen verwacht men dat de communisten het tot een treffen willen laten komen, nu de Britse troepen in 1971 zul len vertrekken. Maandag werden 15 politiemannen gedood en 17 gewond toen hun eenheid in een hinderlaag liep. de niet-agrariër na de oorlog sterk verbeterd, maar zijn positie in het dorpsmilieu is veei ongunstiger dan voorheen. Vrijwel overal in Euro pa zijn de lonen van industrie- en landarbeiders op praktisch gelijk niveau gekomen. De aantrekkelijk heid van het beroep van de boer en zijn sociale waardigheid van weleer zijn verdwenen. Zijn in vloed in politieke zaken, in de kerk, in verenigingen en in de dorpsgemeenschap zijn in het al gemeen verminderd. Dit geeft in het bijzonder de grotere boeren ressentimentsgevoelens. Het is een bekend feit dat die boer in veel gevallen niet het type van de ondernemer is. Hij gelooft a. - hard werken en hij begrijpt niet dat dit niet meer genoeg is om een redelijk inkomen te halen, hij moet werken met machines en hij moet beslissingen nemen op iange termijn; omstandigheden als deze ontnemen vooral veel oudere boeren de arbeidsvreugde. Voor hen ïs de welvaartsstijging met de eis tot veel grotere produktie en de ontwikkeling van de communi catiemiddelen te snel gegaan. Prof. Hofstee meende dat de op lossing van deze problemen in so ciologische richting moet worden gezocht. Persoonlijk ziet hii het in dustriële grootbedrijf niet als ideaal, om verscheidene redenen is het in ied'er geval voor noordwest- Europa gewenst, noch noodzake lijk. Ook is het een gevaar voor de instandhouding van het histo rische cultuurlandschap. Aan de andere kant acht de hoogleraar ook het eenmansbedrijf funest. Zuidvietnamese regeringskrin gen hebben donderdag gezegd, dat generaal-majoor Lam Van Phat die wegens het leiden van twee niet-geslaagde staatsgrepen bij verstek ter dood is veroor deeld, zich bij het ministerie van binnenlandse zaken heeft over gegeven. Als ex-generaal-majoor zal hij aan het ministerie van defensie moeten worden overge dragen. Politieke waarnemers verwachten dat hij gratie zal krijgen. In september 1965 trachtte hij tevergeefs de regering van gene raal Ngoejen Chanh omver te werpen en vijf maanden later trachtte Lam Van Phat premier Phan Hoey Goeat te verdrijven. Ook deze poging slaagde niet. Van sociologische stand bezien zouden onder bepaalde omstandig heden familiebedrijven ook in de toekomst reden van bestaan heb ben, maar dan moeten ze zo groot zijn, dat ze het de boeren finan cieel mogelijk maken een aan mo derne verhoudingen aangepast le ven te leiden (met vakantie, vrije tijd enz.) er zuilen zich nog snelle veranderingen voltrekken en het is de vraag of men bereid is leed, strijd, ontevredenheid en verkwis ting van kapitaal en menselijke energie te voorkomen door het ne men van de juiste maatregelen. Een nog nauwere samenwerking tussen de boeren die zijn overge bleven, nadat andere boeren er» hun familieleden elders werk heb ben gevonden, is zeker een voor waarde om de komende ontwikke lingen het hoofd te bieden. Een dergelijke aanpak zal echter al leen tot stand kunnen komen met krachtige steun van de regeringen. De Haagse rechtbank heeft gis teren zeven vonnissen geveld over zes jongemannen, allen afkomstig uit Suriname en de Antillen, die terecht hebben gestaan wegens deelname aan één, twee of drie gevallen van massale verkrachting. Op zaterdag 24 februari hadden vier van hen zich meermalen ver grepen aan een achttienjarig meis je uit Den Haag. De 23-jarige Har ry M. B. en de 31-jarige Louis F. werden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zij wa ren schuldig bevonden aan mede plichtigheid en aanranding. De 20- jarige Rudi A. S. en de 19-jarige Clam E. B. werden veroordeeld tot een jaar wegens het medeple- gen van verkrachting. De 19-jarige Leo B. was uitlokking van het mis drijf ten laste gelegd, door met het meisje naar de kamer van Harry B. te gaan. Overeenkomstig de eis werd Leo B. vrijgesproken. Hii had de politie gewaarschuwd. De andere verkrachting had op 21 februari plaats gehad. Het slachtoffer was een zestienjarig meisje uit Delft. Rudi S. en Clam B. waren toen ook van de partij, samen met de 26-jarige René W., de 19-jarige Erwin S. en de 19- jarige Mompy A. M. De behande ling van de zaken tegen hen wer den uitgesteld om getuigen te horen, met uitzondering van de zaak tegen Clam B. Tegen hem was een half jaar gevangenisstraf gevorderd. In samenhang met de eerdere veroordeling maakte de rechtbank hiervan drie maanden voorwaardelijk. Het derde geval betrof een vijf tienjarig Haags meisje. Hier zou den Rudi S., Erwin S. en Ciam B. alsmede de 24-jarige Johannes S. zich schuldig hebben gemaakt aan verkrachting. De rechtbank ver oordeelde Joh. S. tot drie maan den, waarvan twee maanden voor waardelijk wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een meisje heneden zestien jaar. Hij werd vrijgesproken van verkrach-- ting en feitelijke aanranding.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3