PROVINCIAAL NIEUWS DE JUWELENROOF Westelijke tegenmaatregel in Berlijn Defensiekosten stijgen in 1971 tot meer dan 3,5 miljard gulden Garantie tegen kernaanvallen Zeeuwse landbouw tentoonstelling te Wilhelminadorp geopend Belgische politie verlangt reorganisatie Canadan Pacific geen gans meer Verdediger van Sirhan Sirhan De S.E.R. acht bestrijding van agressieve verkoopmethoden gewenst Terneuzen G. S. beslisten over toelating gemeenteraadsl id Axel Cadzand Zuiddorpe Tweede Kamer Wijziging wet op de lijkbezorging aangenomen De toestand Eisenhower HELMA PIT Helmonds bedrijf in financiële moeilijkheden Ethel Kennedy hoeft geen postzegels te plakken Geen protectionisme in Frankrijk Poging tot staatsgreep in Jordanië mislukt? Faglna 2 DE VRIJE ZEEU'W Vrijdag 21 juni 1968. Raadsvergadering op 27 juni De gemeenteraad van Terneu zen is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen donderdag 27 juni om 19.30 u. Te oordelen naar de agenda punten zal het geen vergadering van lange duur worden. Aan de orde komen: voorstel tot het verlenen van eervol ontslag wegens benoeming elders aan de heer R. T. Peters ■als hoofd van de Zuidlandschool, met ingang van een nader te be palen datum; aankoop van de percelen Steen- kamplaan 11 en 53 en Javastraat 4 alhier; aankoop van het perceel Dek kerstraat 25; verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Katspolder" aan: A. K. Boer te Terneuzen; b. ir A. H. A. Dohmen te Terneuzen; c. L. F. Bauwens te Terneuzen; verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Sluiskil" aan de woningbouwvereniging W erkmansbelang" verkoop van een perceel grond in het exploitatieplan „Noord" aan P. M. v. d. Velpen; het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lager-onder- wijswet 1920 aan diverse school besturen; vaststelling van de kasgeld limiet voor het 3e kwartaal 1968; wijziging van: a. de begroting 1967 van de sociale dienst; b. de begroting 1967 van het grondbe drijf; c. de gemeentebegroting 1967; d. de begroting 1968 van de dienst openbare werken; e. de be groting 1968 van het grondbedrijf; f. de gemeentebegroting 1968. Met lof geslaagd Mej. Ineke Scheele alhier, be jaardenhelpster in Bachten Dieke, slaagde donderdag te Hulst met lof voor het diploma bejaar denhelpster waarvoor zij werd opgeleid in een tweejarige cursus aan de huishoudschool te Hulst. De heer J. J. Pas dient toege laten te worden als lid van de ge meenteraad van Zandvoort, aldus hebben G. S. beslist, in tegenstel ling tot de meerderheid van de Zandvoortse gemeenteraad die er niet van overtuigd was dat de heer Pas inwoner was van Zand voort. De heer Pas was gekozen in een vacature, die was ontstaan door het overlijden van een lid van Zandvoorts belang en na on derzoek der geloofsbrieven kwa men 11 van de 16 raadsleden tot de conclusie dat niet tot toelating moest worden overgegaan. De heer Pas ging in beroep bij G. S., die hem in het gelijk stel den; zij zijn van oordeel, dat toe lating moet geschieden omdat de heer Pas in de burgerlijke stand van Zandvoort staat ingeschre ven. De gemeenteraad kan in be roep gaan tegen het besluit van G. S. bij de Kroon. Het bureau voor reiesdocu- menten van de westelijke mo gendheden in Berlijn heeft don derdag een heffing ingevoerd op het verstrekken van reis documenten aan Oost-Duitsers, zulks als tegenmaatregel tegen de recente Oostduitse maatrege len t.a.v. het reizen van West duitsers naar Berlijn. Dit blijkt uit een bekendma king, die de NAVO-raad in Brus sel donderdagmiddag heeft uit gegeven. Daarin wordt ver klaard, dat „de raad nota heeft genomen van voorstellen voor strikter toepassing van de be staande regels op het uitgeven van tijdelijke reisdocumenten aan inwoners van de Sowjet- zone van Duitsland door het ge allieerde reisbureau te Berlijn". Ook neemt de raad nota van het feit „dat de drie mogend heden die verantwoordelijk zijn voor het geallieerde reisbureau donderdag bepaalde heffingen hebben ingevoerd op het uitge ven van deze reisdocumenten. Van die heffingen zal echter af gezien kunnen worden om hu manitaire redenen", aldus het communiqué. De leden van de NAVO-raad hebben voorts besloten aan hun regeringen een zorgvuldige toe passing aan te bevelen van de regelingen voor het verstrekken van visa aan Oostduitsers. De verklaring keurt de hou ding van de Duitse bondsrepu bliek en de drie geallieerden met speciale verantwoordelijkheden in Berlijn (de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk) goed en bevestigt ook de volledige steun van de NAVO-raad voor het handhaven van de vrije toe gang tot Berlijn, Tentoonstelling in „De Vurssche" Op woensdag 26 juni a.s. wordt in het bejaardentehuis „De Vurs sche" aan de Rooseveltlaan te Axel een tentoonstelling, tevens verkoopdag, gehouden. De tentoonstelling zal om 10 uur worden geopend door mevr. C. van Dijkevan Dijk, de echt genote van de burgemeester. Er worden velerlei werkstukken ge- exposeerd en te koop aangeboden, welke zijn vervaardigd door de bejaarden van „De Vurssche" op de handenarbeidmiddagen. Vakantietips Dezer dagen verscheen weer het bekende werkje „Vakantie- tips" voor Cadzand en omgeving. Zoals gewoonlijk is het een han dig naslagwerkje geworden, dat talrijke gegevens bevat over waterstanden, aansluiting op verbindingen in binnen- en bui tonland, nuttige wenken voor het baden in zee. Daarnaast zijn er talrijke mededelingen van historische aard, benevens be nevens beschrijvingen van flora en fauna van de streek en van de meest merkwaardige vond sten die de zee geeft te zien. Hier en daar is de tekst ver lucht met uitstekende foto's. Een boe,kje dat van groot nut zal zijn voor de bezoeker, niet alleen van Cadzand maar van de gehele kust. Jammer alleen, dat het wel wat aan de late kant is verschenen. De vroege toeristen hebben er niet meer van kunnen profiteren. Benoeming schoolhoofd Het hoofd van de r.k school te Zuiddorpe, de heer G.' Hertogh, zal per 1 september 1968 eervol ontslag krijgen wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tot zijn opvolger is benoemd de heer E. van Damme, thans hoofd van de school te Overslag. In de komende jaren gaat de fensie ons de volgende bedragen kosten: 1969: ƒ3.377,6 miljoen; 1970: 3.472,7 miljoen en 1971: 3.568,7 miljoen. Dit zijn de ra mingen zoals ze voorkomen in de juist verschenen nota inzake het NAVO- en defensiebeleid. De de- fensielasten worden relatief klei ner. Op het ogenblik bedragen ze 14 procent van de totale over heidsuitgaven (in 1963 was dat nog 18,7 procent) en 4,1 procent van het nationaal inkomen (vijf jaar geleden 4,8 procent). Genoemde begrotingsbedragen zijn ontstaan nadat het kabinet een jaarlijks accrès had toege staan van 75 miljoen gulden voor 1969 en 95 miljoen gulden voor zowel 1970 als het jaar 1971. In 1964 werd een regeling ge troffen, waarbij is overeengeko men dat de opbrengst èn van diensten èn van de verkoop van niet meer benodigde goederen, voorzover ze een bedrag van 23 miljoen gulden overtreffen, t,er beschikking van defensie zullen komen. Deze regeling is geconti nueerd. Onder die regeling val len o.m. de geschatte opbrengst van de voorgenomen verkoop van 20 Starfighters voor ongeveer 75 De Tweede Kamer heeft gis termiddag een ontwerp van wet aangenomen tot wijziging van de wet op de lijkbezorging. De wij ziging houdt in, dat de lijkver branding (crematie) gelijk wordt gesteld met begraven. De frakties van S.G.P. en G.P.V. kregen de aantekening tegen het wetsont werp te hebben gestemd. In de wet is opgenomen de be voegdheid voor de provinciale besturen tot het vestigen van crematoria. Een amendement van de v.v.d.'er Geertsema om deze bevoegdheid in de wet op te nemen werd namelijk door de Kamer aanvaard met de stemmen van de frakties van s.g.p., g.p.v. en boerenpartij tegen. miljoen gulden. Dat zal de lucht macht gedurende drie jaar 25 miljoen opleveren. De marine rekent op hogere loodsgelden. De meer opbrengst wordt geschat op 1,5 en 2,5 en 3,5 miljoen gulden. De regering meent dat binnen de grenzen van de thans voorge stelde financiering de essentiële taken van de krijgsmacht nog op redelijke wijze kunnen worden vervuld en dat onze veiligheid zeker niet te duur is betaald. Met 10 stemmen vóór, geen tegen en vijf onthoudingen heeft de veiligheidsraad besloten dat hij direkt tussenbeide zal komen bij een kernaanval of dreigement hiermee op een land, dat geen kernwapens bezit en dat het ver drag tegen de verspreiding van kernwapens heeft getekend. Frankrijk, Algerië, Brazilië, In dia en Pakistan onthielden zich van stemming. Deze landen zijn van mening dat het verdrag niet ver genoeg gaat en dat de waar borgen niet afdoende zijn. De desbetreffende resolutie, die nu door de veiligheidsraad is aange nomen, is ingediend door de V. S., de Sowj et-Unie en Enge land en bevat de garantie van deze landen, dat zij „onmiddel lijk hulp" zullen verlenen aan elk land, dat geen kernwapens bezit en dat met kernwapens wordt aangevallen of hiermee wordt bedreigd. De resolutie bevestigt ook het recht op wettige zelfverdediging. Het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens, dat een week geleden door de algemene vergadering der V. N. is goedge keurd, wordt van kracht als de V. S., de Sowj et-Unie en nog 40 landen het hebben getekend en geratificeerd. De direkteur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, heeft donderdagmorgen de jubileum tentoonstelling geopend, die ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de „Zeeuwse Land bouw Maatschappij" te Wilhel minadorp op Zuid-Beveland wordt gehouden tot 22 juni. De tentoonstelling, waarop 220 stands zijn ingericht en die een terrein van 20 ha beslaat, geeft een overzicht van alles wat er vandaag de dag voor de landbou wer en zijn gezin op de markt is. Koningin Juliana die een twee daags bezoek aan Zeeland brengt, zal deze tentoonstelling vandaag bezoeken. De nationale federatie van commissarissen en adjunkt-com- missarissen van politie in België verlangt een grondige reorgani satie en modernisering van het politie-apparaat in België. De voorzitter van de federatie heeft op een persconferentie ter gelegenheid van het verschijnen van een gedenkboek van de bond de huidige struktuur in België waar nog niet minder dan 450 gemeentelijke politiekorpsen be staan ernstig gelaakt. Hij be pleitte o.m. de oprichting van een nationale politieschool, betere coördinatie en uniformisering van bewapening en uitrusting. De slanke gans met de neerge slagen vleugels gaat van de vlieg tuigen van Canadian Pacific ver dwijnen. De wereldomvattende Canadian Pacific Organisation, die naast het luchtvaartbedrijf ook spoorweg-, scheepvaart- en hotelmaatschappijen omvat en bovendien aktief is op het gebied van wegvervoer en de communi catie, heeft namelijk besloten het oude embleem door een nieuw te vervangen. In dit nieuwe symbool zijn een cirkel, een driehoek en een vier kant, die resp. de wereldomvat tende werkzaamheden, de be weging en de stabiliteit van het concern uitbeelden, tot een sym bolisch geheel verwerkt. De onregelmatigheden in de hartslag van de Amerikaanse oud-president Eisenhower zijn na twee dagen aanzienlijk vermin derd, zo is donderdag meege deeld in een bulletin van het Walter Reed hospitaal in Wash ington. Generaal Eisenhower was er woensdag goed aan toe en klaagt niet meer over pijn in de borst. In het afgelopen etmaal is geen enkele hartafwijking geconsta teerd, zo werd voorts bekendge maakt. Sirhan Besjara Sirhan, de Jor- daniër die beschuldigd wordt van moord op senator Robert Kennedy, heeft zich er akkoord mee verklaard, dat Russell E. Parsons, een advocaat uit Los Angeles, zich met zijn verdedi ging belast. De 70-jarige Parsons, die o.a. de beruchte gangster Mickey Co- hen heeft verdedigd, komt in de plaats van Wilbur Littlefield die door het hooggerechtshof van Ca- lifornië aan Sirhan was toege wezen. Parsons verklaarde dat hij geen honorarium van zijn cliënt zal ontvangen. Sirhan komt op 28 juni in Los Angeles voor. Op verzoek van de minister van economische zaken heeft de sociaal-economische raad advies uitgebracht inzake bescherming tegen „agressieve" verkoopme thoden. De raad komt tot de con clusie, dat het verschijnsel van onbehoorlijke en unfaire ver koonmethoden zodanige vormen heefit aangenomen, dat het ge wenst is daartegen op te treden. De raad constateert overigens dat, voornamelijk als gevolg van onbekendheid en onkunde, te weinig gebfuik wordt gemaakt van de reeds bestaande mogelijk heden. Hij beveelt aan door voor lichting en daadwerkelijke bij stand daarin verbetering te bren gen. Bij overweging van de vraag, welk® specifieke bestrijdingsmo gelijkheden kunnen worden toe gepast, meent de S.E.R., dat aan het invoeren van een wettelijke zgn. afkoelingsperiode, een ter mijn waarbinnen de koner op zijn besluit kan terugkomen zoals van door B. J. WITHUIS 47 „Zo ouwe zwerver", groette Jackie hem opgewekt. „Ik dacht dat je per omgaande hier zou ko men. Wat voer je nu weer voor onheil uit?" Pit stelde hem in kennis van zijn opvatting. „Tja, 't is een idee", beaamde de inspecteur. „We zullen de wa- terpolitie en zo een seintje geven, 't Is maar de vraag of we er al niet te laat mee zijn. Maar 't kan nooit kwaad. Hebben we een signalement van die boot?" „Nee, vergeten", moest Pit be kennen. „Stom van me. Maar je kunt die verhuufinrichting bel len. Zandstra heeft het nummer. De plaatselijke politie zal het trouwens ook wel weten". „Komt voor elkaar", beloofde Jackie, „en tot kijk". „Een ogenblikje nog", zei Pit. „Niet dat ik veel tijd heb, maar die kerel, die jullie in die moord op Lelijke Govert hebben aange houden, heeft die al ontkend?" „Nog geen woord gezegd. Ont kend zei je?" „Tja, dat zei ik", antwoordde Pit nadrukkelijk. „Nee, alsjeblieft", zuchtte de inspecteur, „maar ik heb hem ook nog niet grondig aan de tand ge voeld. Dat komt over een uurtje. „En dat spoor van onze Bel gische vriend?" „Dat is vastgelopen in de hij pauzeerde even voor het ef fect, „Music-Bar". „Wat zeg je me nou?" verbaas de Pit zich. „Wanneer is hij daar voor het laatst geweest" „Gisteravond, tegen kwart voor elf". „Dus na de moord op Lelijke Govert?" „Ja, hij heeft een beetje met de baas zitten kletsen; die me neer heeft vanmorgen dus sprookjes verteld". „Vanmorgen? Heb je hem dan gesproken?" „Oh, je weet een massa din gen nog niet", lacht de inspec teur. „Ik heb hem op water en brood gezet. Straks ga ik met hem door. Hij 'was niet erg spraakzaam vanmorgen, tenmin ste niet in de meest beleefde zin van het woord. Maar dat leer jk hem nog wel." „Nog iets van Slimme Sjaak gehoord?" „Wie? Sinterklaas?" „Nee, Slimme Sjaak!" „Nee, weinig. Of helemaal niets eigenlijk. Maar we hebben onze handen vol gehad sinds vanmor gen vroeg. Die kant van de zaak is nog nauwelijks aan de orde ge komen". „Nou, het beste", maakte Pit een einde aan het onderhoud. „Ik bel in de loop van de middag nog wel even. En waarschijnlijk kom ik langs, een gestolen motor aan geven". De inspecteur lachte en belde af. Pit besteedde nog een kwar tier aan de meren, hoewel hij het geloof in de achtervolging had verloren. Het was tegen de mid dag toen hij Amsterdam via het Stadionplein weer bereikte. Na een kop koffie en een paar brood jes uit een automatiek stalde hij de motor ergens in Zuid en ging te voet naar het „onderduik adres" van Slimme Sjaak. Op zijn bellen kreeg hij geen gehoor. Hij probeerde het bij de hoofdbewoner van de etage en had hier meer geluk. Zowel de man als de vrouw bleken thuis te zijn. „Mijn naam is Pit, van Pit's Detective-Bureau", stelde de de tective zich voor. „Hebt u mis schien een paar minuutjes voor me?" „Zeker, zeker", zei de man, met de verbazing duimen dik op het gezicht. „Komt u binnen. Ik hoorde vanmorgen uw naam nog door de radio. Extra-omroepbe- richt. Ze dachten geloof ik dat u helemaal verdwenen was". „Tsjonge", glimlachte Pit, „wa ren ze zo bang?" Hij kreeg inmiddels het onver mijdelijke kopje thee aangebo den, werd geïnstalleerd in de fauteuil bij het raam en kon aan het doel van zijn bezoek begin nen. „Voor ik u een paar vragen stel", zei Pit. „Is de politie al bij u geweest?" „Nee, waarom zou de politie bij ons komen. Ik ben me van geen kwaad bewust", antwoordde de man. ,,'t Is ook niet, dat u kwaad hebt gedaan", zei Pit, met de klemtoon op het woordje u. „Maar uw onderhuurder kon het wel eens een beetje achter elle bogen hebben". „Onze onderhuurder?" „Ja, daar zal de politie dezer dagen wel een praatje over ko men maken. Die man, die de ach terkamer van u heeft gehuurd, wanneer is die komen opdagen?" „Nou, een paar dagen geleden. We hadden al een poosje een raam-advertentie staan, hier bij de boekhandel om de hoek. U moet weten dat de kinderen alle maal het huis uit zijn enne het geld Pit wuifde dat hij het begreep. „Nou, 't leek een nette man. Hij heeft verteld, dat hij vargensgast was, maar nu een paar weekje aan de wal. Over de huurprijs waren we het direct eens. Hij heeft een maand vooruit betaald. Hij is met een klein koffertje ge komen, omdat z'n scheepskoffer nog in Rotterdam stond. Die zou nog gestuurd worden, nou en hij haalde de schouders op. „Meer kan ik eigenlijk al niet van hem zeggen". De vrouw vond, dat er nog wel een paar details bij konden. „Hij is erg rustig geweest", zei ze. „Tot gistermiddag toe. Tegen een uur of zeven is hij weggegaan en ik heb hem eigenlijk niet meer ho ren thuiskomen. Maar hij heeft verteld, dat hij een zuster in Hil versum heeft en dat hij daar zo af en toe eens een paar dagen heen ging. Hij was er na z'n laat ste reis naar Zuid-Amerika niet meer geweest. Ik dacht vanmor gen, toen ik z'n kamer een beurt wilde geven, dat hij er heen was. 't Bed was niet beslapen weet u en dat koffertje heeft hij ook sieegenomen". (Wordt vervolgd.) diverse zijden werd voorgesteld, bezwaren zijn verbonden van principiële en praktische aard. Een afkoelingsperiode is slechts zinvol en uitvoerbaar en dan ook toe te juichen indien zij op basis van vrijwilligheid contrac tueel wordt vastgelegd. Ook tegen enkele andere mogelijkheden zo als een verbod van colportage en een speciaal vergunningstelsel voor colporteurs heeft de raad bezwaren, omdat zij geen even redig middel vormen ter bestrij ding van de incidenteel voor komende agressieve verkoopme thoden. De raad verwacht meer resultaat van een stelsel, dat wordt aangeduid als: verbod bij gebleken ongeschiktheid. In dit stelsel zou eerst worden opgetre den, indien klachten zijn binnen gekomen. De betrokken colpor teur (en eventueel diens werk gever) kan daarin tijdelijk een verbod worden opgelegd om als zodanig op te treden. De regeling laat bonafide ondernemers onge moeid, Zij vereist weinig controle en heeft een belangrijke preven tieve werking. De raad adviseert op korte ter mijn een dergelijke regeling tot stand te brengen en wijst erop, dat een goede voorlichting aan de consument over de praktijken van agressieve verkopers en over de mogelijkheden daartegen op te treden een onmisbaar element in de bestrijding van deze methoden is. De firma L. Bezemer en Zonen te Helmond heeft surséance van betaling aangevraagd. Dit is,ver leend tot 18 september a.s., waar na in een vergadering van kredi- teuren een nadere beslissing zal worden genomen. De firma Bezemer fabriceert aanbouw- en kindermeubelen, op welke produktie in 1967 werd overgeschakeld. Deze overscha keling van de oorspronkelijke produktie van sigarenvormen en dergelijke vergde grote inves teringen, waardoor de firma in liquiditeitsmoeilijkheden geraak te. Tot bewindvoerder is aange wezen mr. G. Kager uit Helmond, die zal trachten een boedelkre diet te verkrijgen. Samen met de bewindsvoerder zal burgemees ter mr. J. Geukers van Helmond begin volgende week een bezoek brengen aan het ministerie van economische zaken om financiële steun te verkrijgen teneinde te voorkomen dat de firma failliet gaat. Het 104 man tellende personeel is door de direktie min het be drijf ingelicht over de stand van zaken. Door bemiddeling van de vakbond is de toezegging verkre gen, dat de loonuitbetaling voor lopig tot nagenoeg 100 procent is gegarandeerd. MCLEAN (Virginia): Mevrouw Ethel Kennedy en twep van haar kinderen, Matthew (links) en Christopher (rechts) gefotogra feerd op weg naar een speciale herdenkingsdienst, welke woens dag in de kerk van St. Lukas hier werd gehouden ter nagedachte nis aan senator Robert Kennedy. De kerk van St. Lukas is de pa rochiekerk van de Kennedy's. ,De Amerikaanse senaat heeft woensdag besloten, dat Ethel Kennedy, de weduwe van senator Robert Kennedy, geen postzegels behoeft te plakken op de brieven, waarin zij bedankt voor de be wijzen van medeleven met de dood van haar man. De maat regel, die bedoeld is voor alle weduwen van congresleden, geldt voor zes maanden. Het huis van afgevaardigden moet zijn oordeel nog uitspreken. Premier Georges Pompidou heeft woensdag gezegd dat er geen sprake van is dat Frankrijk een protectionistisch beleid zal gaan voeren om zijn economie te redden of dat de Franse verplich tingen ten aanzien van de op 1 juli in werking tredende douane unie voor fabrieksprodukten niet ten volle zullen worden nageko men. Hij zei tegen verslaggevers dat onmiddellijk tijdelijke maat regelen nodig zijn om de Franse export te waarborgen na de sta kingen, die een zware klap heb ben toegebracht aan vrijwel alle sektoren van de industrie. Het zal waarschijnlijk gaan om belas tingmaatregelen of om voorlopi ge invoercontingenten op gebie den, waar de Franse industrie nog niet in staat is aan de bin nenlandse vraag te voldoen» al dus premier Pompidou. Het Israëlische persbureau Itlm meldt dat een eenheid van het Jordaanse leger die zich verzet te tegen het bewind van koning Hoessein, dinsdagnacht getracht heeft dit bewind omver te wer pen. Het persbureau had dit verno men van mensen die op de wes telijke Jordaanoever wonen èn die woensdag uit Amman terug gekeerd zijn. De eenheid, die dinsdag om middernacht op weg was naar het Jordaanse minis terie van defensie en het radio station van Amman, was aange houden door Iraakse eenheden die in Jordanië zijn gelegerd. Da poging tot de staatsgreep is mis lukt, aldus Itim. k

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2