Hartelijke ontvangst van Koningin Juliana in Zeeuws-Vlaanderen St. Baafs Eede Niet meer zolang Weerzien Discussie Vooral de jeugd ontving haar feestelijk VRIJDAG 21 JUNI 1968 21e Jaargang No. 5225 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Maanstanden Minister Den Toom dankte Britse vlieger Weerbericht Hoogwater Zon- en frank, by abonnement: TERNEUZK? Birêeteur-HooMredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratfe-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. jongen stond met z'n pony aange treden en tientallen camera's probeerden de snelrijdende auto van de koningin vast te leggen. Aan de grens van Eede liet ko ningin Juliana stoppen. Hoewel daarover niets in het protocol stond, hadden de inwoners van Eede erop gerekend dat hare ma jesteit niet zonder meer voorbij zou gaan. De koningin bracht een bezoek aan het monument, dat als opschrift draagt: „Hier keer de op 13 maart 1945 onze lands vrouwe terug naar haar volk". Er klonk een applaus toen zij uit stapte. Padvindsters stonden aan getreden met hun vlag. Hun leid ster zette het Wilhelmus in, maar tijd om te luisteren was er niet. In Aardenburg stond men im mers al op de klok te kijken. De stoet verliet Eede door een straat, waarlangs tientallen kinderen zich hadden opgesteld met vlag gen, op gelijke afstand van elkaar. De stoet reed naar Eede via Waterlandkerkje. Langs de boch tige weg stonden ook hier vele mensen. Enkelen hadden bloe men op de weg gestrooid, een ZON MAAN op onder op onder 21 4.19 21.04 1.35 17.02 22 4.20 21.04 1.49 18.15 23 4.20 21.04 2.08 19.28 24 4.20 21.04 2.34 20.36 De nieuwe dubbeldeks veer boot „Prinses Christina" bracht koningin Juliana donderdagmor gen naar Zeeuws-Vlaanderen, waar zij verder de dag zou door brengen, reizend van plaats naar plaats. Steeds werd de vorstin begroet door wuivende mensen en met vlaggen zwaaiende kinde ren en in een drietal plaatsen maakte zij kennis met burgemees ters en bestuurders. Kinderen boden haar, natuurlijk namens vele anderen, bloemen en ge schenken aan. Zij was in gezel schap van mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland; jonkvrouwe C. E. B. Roëll, particulier secretaresse van hare majesteit, en kapitein luitenant-ter-zee P. J. Dierx, de adjudant. Ever) voor elf uur arriveerden dc gasten in de veerhaven van Perkpolder. Koningin Juliana en haar gevolg had het nieuwe schip bezichtigd en in cie salon kennis gemaakt met de leden van gedeputeerde staten van Zeeland. Zij wandelde de wal op en terwijl de automobilisten op de veerboot al ongeduldig begonnen te cla xonneren, boden Levinus Ever- aei t en Joseph de Waal, beiden negen jaar, koningin Juliana bloemen aan. Burgemeester en wethouders van Hontenisse schudden dé vorstin de hand, waarna de stoet van zwarte auto's, gevolgd door een ANWB- wagen en begeleid door motor politie, naar Hulst reed. Met open kap reed de zwarte Mercury de oude vestingstad binnen, zodat de kinderen hun wachten goed beloond zagen. De markt van Hulst zag er uil als op koninginnedag: vlaggende schoolkinderen en lachende oude ren, die hun vorstin in geen 18 jaar in levende lijve hadden ge zien. Burgemeester Molthoff, die de vorstin al bij de stadsgrens had begroet, vroeg daarom op de trap van het stadhuis: „Majesteit, zoudt u ons niet meer zó lang willen laten wachten?" Uiteraard sloeg dat niet op de tien minuten achterstand op het officiële tijd schema. Monique (12) en Teun (11) Molthoff overhandigden de koningin bij die gelegenheid „iets voor haar poppenverzameling" (een Zeeuwse pop) en een beeld je van Reinaert de Vos aan. Broe der Leander zette de kinderen op het marktplein daarna aan tot het welluidend zingen van feestlie deren. Het „Vader Jacob" kon daaronder best gerekend worden. De vorstin, gekleed in een linde groen deux-pièce, vervaardigd uit zijde, met een bijpassende strooien hoed, verdween daarna in de' burgerzaal om kennis te maken met het gemeentebestuur en de raadsleden van Hulst. Via Axel, Sluiskil en Philip pine reed het gezelschap naar het recreatiegebied De Braakman. Onderweg ontmoette de konin gin overal waar huizen staan zwaaiende en vlaggende mensen. Het gezelschap maakte een rond rit door het recreatiegebied en bij de jachthaven werdén de leden van het dagelijks bestuur van het beheerschap De Braakman aan hare majesteit voorgesteld. Begeleid door o.m. de commis saris der koningin, mr. J. van Aartsen, en de burgemeester van Kruiningen, A. Schipper, wandel de koningin Juliana gisteroch tend te Perkpolder van de nieu we dubbeldeksveerboot „Prinses Christina" de aanlegsteiger af. In Aardenburg was de drukte groot. Het gezelschap stapte uit bij de St. Baafskerk, de kerk die bekend is om zijn unieke verza meling middeleeuwse graftom ben en grafstenen. Daar luister de koningin Juliana met belang stelling naar wat de president kerkvoogd, de 73-jarige heer J. Rosseel, over alle voorwerpen met oudheidkundige waarde wist te vertellen. Hij leidde de vorstin rond in het oude gebouw, waar in de kerkvoogdij, het gemeente bestuur, de raadsleden en an dere vooraanstaande Aarden bur gers zich verzameld hadden. Bij de jachthaven ontmoette de koningin twee oude bekenden: de heer J. de Kraker en zijn vrouw, die vlak bij Zaamslag wonen. Zij en wellicht ook hun ouders hadden vroeger voor prinses Ju liana een Zeeuws kostuum ver vaardigd, dat zij droeg toen zij, op 11-jarige leeftijd, een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen bracht. Van het recreatiegebied De Braakman is koningin Juliana met een kleine vertraging naar IJzendijke vertrokken, waar zij in de landbouwhuishoudschool „Maria Ancilla" werd begroet door de heer R. A. J. den Boer, waarnemend burgemeester, en mej. E, van Morrelgem, direk- trice van de school. De 13-jarige Anita van Opdorp bood hare ma jesteit bloemen aan. Annemarie Wolfert en Joke Breuil boden de koyingin twee op de landbouw huishoudschool gemaakte pop pen aan. Met de poppen op haar schoot gebruikte de koningin in de tuin van de landbouwhuis houdschool een verversing. Daar na ging het gezelschap naar de bovenzaal van de school, waar een lunch werd geserveerd. Hier werden aan hare majesteit de wethouders en de gemeente secretaris van IJzendijke voorge steld. Oudheid genoeg: er waren onder de aanwezigen twee oud-leden van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, die ten tijde van de Troelstra-revolutie als militair naar Den Haag warén geweest. De burgemeester van Aarden burg, de heer M. G. van Berckel, en de wethouders waren eerder aan de koningin voorgesteld, evenals de kerkvoogden van de St. Baafskerk. De heer P. J. G. Molthoff, burge meester van Hulst, was uiteraard de gastheer die hare majesteit in zijn gemeente begeleidde. Na de kerk te hebben bezich tigd wandelde de koningin naar het gemeentemuseum van Aar denburg, waar ir. J. A. Trimpe Burger, wetenschappelijk ambte naar van de rijksdienst oudheid kundig bodemonderzoek voor Zeeland, een toelichting gaf op het vele aardewerk uit de mid deleeuwen en uit het stenen tijdperk, dat bij Aardenburg is gevonden. Ook bevindt zich in het museum een skelet dat in gehurkte houding is opgegraven. Na het bezoek aan het mu seum is de koningin naar het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse" in Cadzand ver trokken. Daar heeft de konin gin ruim een uur met een groep leerlingen van de rijkskweek school te Middelburg over het onderwerp ,rwonen" gediscus sieerd. Op uitdrukkelijk verzoek van koningin Juliana was noch de pers noch het gevolg bij de dis cussie met de koningin aanwe zig, opdat zij volkomen onge dwongen met de kweekschool leerlingen zou kunnen spreken. Bij de aankomst in het vor mingscentrum werden burge meester J. A. Leenhouts van Cadzand en ir. T. Bogerd, voor zitter van de stichting „Hede nesse" aan koningin Juliana voorgesteld. De zevenjarige Mat- tanja en de negenjarige Mirjan Wasterval, dochtertjes van de directeur van het vormingscen trum, boden de koningin bloe men en een fotoboek van „Hede nesse" aan. Na ruim een uur in het vor mingscentrum met leerlingen van de rijkskweekschool uit Mid delburg gediscussieerd te hebben is de koningin naar Middelburg gereden waar zij in de ambts woning van de commissaris van de koningin een aperetief ge bruikte. 's Avonds bood het Zeeuwse Bij de jachthaven werden door de burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense, de heren A. P. van Ooteghem, J. van der Peijl, H. C. Bombelijn en A. Dourleijn aan koningin Juliana voorgesteld. Bij de jachthaven van 't recreatie gebied De Braakman zagen twee oudere inwoners van Zeeuws- Vlaanderen koningin Juliana te rug na lange tijd. Het waren de heer J. de Kraker en zijn vrouw, die in de buurt van Zaamslag wonen. Zij hadden jaren geleden voor de prinses een Axels kos tuum vervaardigd, dat zij droeg toen zij op 11-jarige leeftijd een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen bracht. provinciaal bestuur de koningin een diner aan in de oude staten zaal. De koningin heeft in de ambtswoning van de commis saris van de koningin in Zeeland overnacht. In een telegram aan de com mandant van de Royal Air Force in Duitsland heeft minister Den Toom van defensie hem verzocht zijn grote waardering over te bren gen aan luitenant Morris van de R.A.F. voor diens moedig gedrag waardoor de gemeente Posterholt voor een vreselijke ramp bespaard bleef. Minister Den Toom sprak in zijn telegram tevens de hoop uit op een voorspoedig herstel voor luitenant Morris. Zoals bekend kwam luitenant Morris op 11 dezer boven Poster- holt met zijn vliegtuig in aanra king met een ander vliegtuig. Hij: wist zijn beschadigde toestel zo lang in bedwang te houden tot hij boven open terrein was gekomen en pas op het allerlaatste moment bracht hij van zeer geringe hoog te zichzelf met zijn schietstoel in veiligheid. Door dit optreden wist hij te voorkomen, dat het toestel in de gemeente neerstortte. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koel weer Zonnige perioden, maar plaat selijk ook enkele buien. Overwe gend matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. VRIJDAG 21 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.29 10.51 10.54 11.16 11.30 11.51 12.09 12.31 12.13 12.35 ZATERDAG 22 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.19 11.29 11.44 11.54 0.30 12.20 1.09 12.59 1.13 1.03 Het waren Levinus Everaert en Joseph de Waal, leerlingen van de lagere school te Kloosterzan- de, die als eersten de koningin bloemen aanboden op Zeeuws- Vlaams grondgebied.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1