PROVINCIAAL NIEUWS Ir. Geuze sprak op Z.L.M.- congres over ruimtelijke ordening DE JUWELENROOF Ontdek Nederland op de fiets! Groene zone en schone industrie gevraagd BEURSOVERZICHT Donderdag 20 Juni 1968 Terneuzen Axel Sas van Gent Vlissingen Direkteur van Zanussi verongelukt Zoet water onmisbaar diep vaarwater In de buurt van Terneuzen Subsidiepolitiek landbouw Zegen voor werkgelegenheid INTERNATIONALS LICHT VERDEELD HELMA PIT NAVO-maatregel tegen Oostductsers op komst Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dragline gekanteld De 38 tonner dragliner „Link belt" van de firma Van Oord uit Werkendam kwam dinsdag nabij de Noorddijk in een benarde po sitie, hetgeen voor de dienstdoen de draglinemachinist wonder bo ven wonder goed afliep. Bij het zich verplaatsen kwam de rechterzijde van de dragline'irx een blijkbaar te weinig ontwaterd deel van het talud terecht. Lang zaam zakte de dragline in de zachte massa en kantelde. De ma chinist die aan de linkerzijde zijn zitplaats heeft, kon deze bijtijds verlaten. Woensdagmorgen is de dragline weer.op zijn (rups)pootjes gezet. Eindexamen HAVO Voor het op 18 juni 1968 ge houden eindexamen h.a.v.o. aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen slaagden de volgende kandidaten: P. J. J. v. d. Ameele te Hoofd plaat; H. J. J. Berrevoets, H. G. Borghstijn, L. P. van de Griend, J. J. van der Hagen, A. M. van Hecfee, A. van Kerkhoven, I. B. Lammens, H. H. Mollema, C. J. de Man, M. C. de Putter, A. M. Rouw, S. M. de Smidt, M. M. van Tilborg, H. M. Verschuren en M. L. I. M. Gh. Ysebaert, allen te Terneuzen; J. E. van den Braak, A. S. Dekker, A. Dieleman en J. J. Westveer, al len te Axel; W. H. Broekhuysen te Middelburg; W. J. de Buck, C. Kok en H. A. E. Sarneel, allen te Sas van Gent; C. F. Lantsheer te Hoek; A. J. Vinke te Ossenisse. Bejaarden op reis Ongeveer 350 Terneuzense be jaarden hebben dinsdag hun jaar. lijkse reis gemaakt. Dit keer was het doel de Melie in de nabijheid van de Franse grens. Op de doorreis stond bij „Moe der Siska" te Knokke de koffie gereed. In de Melie was alle ge legenheid om de fraaie omgeving te bekijken. Daar werd ook het diner aangeboden. Op de terugtocht werd in Ostende halt gehouden, waar men een wandeling op de boulevard of in de stad kon maken. Bij „Moe der Siska" wachtte de koffietafel. Rond negen uur werden de be jaarden opgewacht door de har monie, het majorettenpeleton en vele belangstellenden. De voorzitter van het comité, dat deze reizen ieder jaar organiseert, de heer J. van der Poel en de ge meentesecretaris, de heer Van Pagee (die de burgemeester ver ving) spraken een afscheids woord, terwijl de voorzitter van de bond voor bejaarden, de heer Dieleman, tot allen die hun mede. werking hadden verleend, een dankwoord sprak. Avondwandeling in de Braakman Onder leiding van het dage lijks bestuur hebben 15 leden van de Terneuzense jeugdnatuur- wacht, die aan de in het vroege voorjaar gehouden boomplant- dag een prijs hadden gewonnen in de teken- en opstelwedstrijd een avondwandeling gemaakt in de Braakman. Zij werden ver gezeld door de jachtopzichter, de heer C. Riemslag, die hun hon derden merkwaardigheden op het gebied van planten, bloe men, dieren en vogels toonde en daarover allerlei wetenswaar digheden vertelde. Onder meer toonde de heer Riemslag broe dende grutto's en nesten van gierzwaluwen, een merkwaardige vogel die, als hij op de grond zou gaan zitten, niet meer kan wegvliegen. Zij zagen kempha nen en kieviten en in de stilte van het bos sprongen haas en konijn bijna voor hun voeten weg. Na deze interessante wande ling werden de jeugdnatuur wachters getrakteerd in het Braakmanrestaurant. Verkeerstelling Dinsdag en woensdag hebben de Terneuzense gemeentepolitie, de planologische dienst in Zee land en rijks- en provinciale waterstaat op diverse punten een herkomst- en bestemmingstel ling gehouden. De bedoeling was een ranteva&tstelling In'het ooet- westverkeer. Daarbij is geble ken dat de meeste automobilis ten gebruik maken van de nieu we brug over het kanaal. In tegenstelling tot wat sommigen menen volgt daarbij slechts een gering percentage de route door Terneuzen. Vanzelfsprekend konden nog geen getallen worden genoemd, mede omdat ook tijdens het weekeinde een gelijksoortige tel ling ial worden gedaan 'in ver band met bezoek (en doortocht) van buitenlanders, hoofdzakelijk Belgen. Men kon wel zeggen dat het verkeer naar en van Dow Che mical zeer druk is. Dagelijks worden daar tussen de 900 en 1000 gemotoriseerde voertuigen geteld. Mede van belang is deze tel ling voor het bepalen van de nodige parkeerruimte in Terneu zen en ook is het de bedoeling te weten hoeveel voertuigen de nieuwe brug thans reeds moet verwerken om reeds tevoren te kunnen bepalen of misschien over een tiental jaren deze brug nog voldoende vervoerscapaci teit heeft. Jaarvergadering C.B.T.B. De afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen van de chr. boeren. en tuindersbond houdt op dinsdag 25 juni a.s. om 19 uur haar jaar vergadering in „Het Centrum" te Axel. Naast de jaaroverzichten en het verslag van de penningmees ter moeten twee bestuursleden worden gekozen. Aftredend zijn de heren L. Huijssen en Joh. de Putter, van wie de heer Huijssen zich niet meer beschikbaar stelt. Na de pauze komt o.m. in be handeling het rapport betreffende verzekeringen en testamentaire beschikkingen voor de agrarische ondernemer. Openbare school naar Amsterdam De leerlingen van de drie hoog ste klassen van de openbare school maakten begin deze week een uitstapje naar Amsterdam. Dit gebeurde in het kader van de jaarlijkse schoolreis. In Amster dam maakten de kinderen uiter aard een rondvaart en brachten zij een bezoek aan het vliegveld Schiphol en aan de dierentuin. Waterpolotoernooi Zondag a.s. organiseert de „Bruinvis" een waterpolotoernooi met als inzet de wisselbeker, die thans in het bezit is van de orga niserende vereniging. Aan dit tournooi wordt deelgenomen door „Daphnia" uit Hoeven in Brabant, Scheldestroom uit Breskens, Ganze uit Goes, S.Z.V. uit Sou burg en de Bruinvis zelf. Onder deze titel heeft de „stich ting fiets" in Amsterdam een serie fietsroutebeschrijvingen met kaartjes uitgegeven. Aan de hand van deze kaartjes, waarbij ook toeristische informatie wordt ge geven, kan men een aantrekke lijke fietstocht maken. Voor de provincie Zeeland ver scheen een kaartje met een tocht over Zuid-Beveland (route nr. 21). Een overzicht van de 40 tot nu toe verschenen fietsroutebeschrij vingen kan men aanvragen bij genoemde stichting, Europaplein 2, Amsterdam. Door giro-over schrijving op nr. 234567 van 0,25 voor administratiekosten kan zo wel de totaallijst worden besteld als elke afzonderlijke fietsroute beschrijving (25 cent per exem plaar). De „Runswick" wordt bij „De Schelde" gerepareerd. Een merkwaardige schade heeft het" Britse vrachtschip „Runswick" opgelopen bij een aanvaring op de Schelde met het Noorse schip „Havskar". De „Runswick" heeft de Noor in de machinekamer aan bakboord ge ramd. Hierbij werd de voorpiek met de bak compleet omgezet, zo dat aan bakboord over de volle dige hoogte van het schip een knik in de zijde ontstond. Door het ontbreken van langs- scheepse verstijvingen kon deze lange plooi in de huid ontstaan. Voor de reparatie betekent dit, dat de gehele voorpiek tot achter het voorpiekschot moet worden vernieuwd. Er is bruto 273 ton staal voor nodig. Herstel van deze weinig voor komende schade vindt plaats op de werf „Scheldepoort", Vlissin- gen-Oost, van de maatschappij „De Schelde". Na het verkrijgen van de op dracht is de nieuwbouwwerf van „De Schelde" gestart met het ver vaardigen van een nieuwe voor piek. Deze zal in secties van 40 ton naar „Scheldepoort" worden getransporteerd. De maatschappij boekte deze reparatie-opdracht op inschrij ving in concurrentie met vijf andere werven. Naast de priis was het vooral de snelle leve- ringstijd (45 kalenderdagen), die de rederij deed besluiten de op dracht aan ,,De Schelde" te gun nen. GEORGE SCHUSTER WACHTTE ZESTIG JAAR OP UITBETALING PRIJS George Schuster won in 1908 de legendarische autorace van New York naar Parijs, maar de nu 95- jarige Amerikaan heeft zestig jaar moeten wachten voor hem de prijs, duizend dollar, werd uitbe taald. Een van de organisatoren van de vijf maanden durende race, de New York Times, over handigde dinsdagavond de cheque met het bedrag dat een andere organisator, een nu opge heven automobielclub, in 1908 in de verwarring vergat te betalen. De autopioniers reden in 1908 eerst naar San Francisco, gingen per schip naar Japan en zetten toen hun barre tocht voort door Siberië, richting Parijs. Nederlander verongelukt bij bergwandeling De 70-jarige D. C. van Voorst uit Voorthuizen is verongelukt tijdens een bergwandeling in de omgeving van Bludenz Vorarl- berg, zo meldt het Oostenrijkse persbureau A.P.A. De vakantie ganger werd dinsdag door de red dingsdienst en de gendarmerie dood aangetroffen in 'n stuk bos, De heer Van Voorts was van een uitzichtpunt ongeveer 120 meter diep langs een steile rotswand gevallen tijdens een laatste wan deling, die hij nog had willen ma ken alvorens naar huis terug te keren. ELBE-TUNNEL WORDT 3200 METER LANG EN KOST 380 MILJOEN MARK In Hamburg is gisterochtend de eerste paal geslagen voor de bouw van een tunnel onder de El be, die 3,2 km lang zal worden en daarmee de op één na langste ter wereld zal zijn. Alleen de Kan- mon-tunnel in Japan is 200 meter langer. Voor de bouw van de tunnel elementen wordt een haven drooggelegd en als werkhaven in gericht. De elementen worden 132 meter lang, 41 m breed en 8,5 meter hoog. Er zijn er acht nodig. Ze worden evenals bij de bouw van de Rotterdamse metro tunnel en de nieuwe Antwerpse tunnel drijvend naar de voorge- baggerde sleuf gebracht, waar men ze op hun plaats laat zinken en daarna de schotten verwij derd. Het bouwwerk zal 380 miljoen mark kosten. Over uiterlijk vijf jaar zullen dagelijks 100.000 auto's gebruik maken van de zes rijstroken. Het verkeert tussen Scandinavië en West-Europa zal dan aanmerke lijk sneller kunnen doorstromen. .Nu moet het nog gebruik maken van de Elbebrug of de Albtunnel, die slechts twèe rijstroken heeft. De 42-jarige Lino Zanussi, directeur van de Zanussifabrie- ken van elektrische apparaten, is met vijf anderen verongelukt. Hun particuliere tweemotorige straalvliegtuig is dinsdagavond bij slecht weer in de bergen bij het Spaanse San Sebastian neer gestort. De anderen zijn een onder directeur van de onderneming, twee directeuren van de Spaan se dochtermaatschappij Ibelsa en de twee piloten. Het agrarisch verlangen gaat uit naar een zo groot mogelijke vrije zone tussen de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Dit stelde ir. M. A. Geuze, oud-voorzitter van de Z.L.M. en oud-lid van de Eerste Kamer, gisteren on het congres over ruimtelijke ordening in Goes. Wanneer de industriële welvaarts bronnen vrije speelruimte hebben aan of nabij grootscheenvaartwa- ter en er met de „droge" toeleve ringsbedrijven een spreidingsbeleid ka worden gevoerd, betrokken on de stimuleringsregio in Nederland, achtte hij uit een oogpunt van ruimtelijke ontwikkeling deze groe ne eilandenzone een gezonde wens en een goed standpunt. Dit standpunt houdt niet in, dat dit groene eilandengebied ten gun ste van een agrarische zuiverheid, een agrarische perfektie als het ware verder bevroren zou moeten worden, afgezien van goed water, goede wegen en recreatieve voor zieningen. De landbouw beseft dat dit gebied slechts zijn funktie zal kunnen vervullen, wanneer het een goed leefklimaat biedt voor wie in nijverheids- en dienstensectoren werken. Daarom zullen forenzen- dorpen en streekcentra moeten worden uitgebreid. Verzorgings- en dienstenfunkties moeten wor den opgebouwd en verbeterd'. De agrariërs, de plattelanders in het algemeen, weten volgens ir. Geuze heel goed dat er toenemen de werkgelegenheid nodig is om welvaart te kunnen verzekeren. Zij zouden ecljter de voorkeur geven aan schone industrie. Zij vrezen ondanks alle studies, officiële maatregelen en verzekeringen, de risico's die lucht- en waterveront reiniging voor hen en hun bedrij ven zullen meebrengen. In de tweede plaats zou de land bouw, wanneer er grond moet "worden afgestaan, de beste grond willen sparen. Datzelfde werd dinsdag ook gesteld door de heer Hupkes, president-direkteur van „De Schelde", die* het opofferen van agrarische grond terwille van industriële ontwikkeling op zich zelf nodig achtte. Ten derde moet er volgens Ir. Geuze maximaal zoetwater ziini, Er mag dus niet worden geknib beld aan de doeleinden van het deltaplan. Zoetwater, dat betekent tevens schoon water, is het bioed van land- en tuinbouw. Zlltgevaar betekent bloedvergiftiging. Oorspronkeliik is het deltaplan zo zoet mogeliik opgezet, maar naargelang de tijd vordert, kómen er steeds meer zoutlekken in. De verdieping van de mond van de Nieuwe Waterweg staat daarbij voorop. Ook de Schelde-Rijnkanalisatie, de Reimerswaalplannen met een kanaal bij Waarde zijn evenvele aanslagen op een goed waterbe heer. De zeehavenontwikkeling wil de landbouw geconcentreerd zien aan het geschikste diepe vaarwater, ergo de Westerschelde. Behalve het Sloe en de kanaalzone Ter- neuzen-Sas van Gent had hij hier bij op het oog een ontwikkeling, gebaseerd op" het kanaal Baalhoek en het land van Saeftinge. Op die wijze zal ongewenst diep doordrin gen van de havens en industrieves tigingen in het groene achterland zoveel mogelijk kunnen worden voorkomen. .Nieuwe autosnelwegen zullen vrijliggend moeten zijn, dus zon der'gelijkvloerse kruisingen, zodat de andere wegen ook voor een in tensief agrarisch verkeer bruik baar zijn, terwijl het snelverkeer geen overlast ondervindt. Tot de noodzakelijke snelwegen rekende ir. Geuze ook de door trekking van het traces over de Zeelandbrug naar het zuiden over de Westerschelde ergens in de buurt van Terneuzen. Hij was dankbaar voor de mededelingen die minister Bakker deed over de vaste verbinding over de Schelde. De heer Geuze merkte op dat de agrarische sektor al een aantal jaren is geïnteresseerd in het oo- voeren van de recreatiemogelijk heden als vorm van dienstver lening. Met de vermenigvuldiging van moeilijkheden in het teelt- en afzetpatroon in de landbouw neemt de belangstelling voor ex ploitaties in de recreatiesektor evenredig toe. Tevoren had de heer Geuze ge reageerd op de opmerkingen, die de heer Hupkes dinsdag had ge maakt over de subsidiepolitiek in de landbouw. Zoals gemeld wil de heer Hupkes in plaats van een aan het marktmechanisme gekop peld inkomenssubsidie een stelsel van vrije prijzen en een inkomens subsidie, dat los staat van de ex ploitatieresultaten van het land bouwbedrijf. Ir. Geuze stelde hier tegenover dat in Engeland (waar men het systeem kent van de z.g. „deficien cy payments", een aanvulling op het inkomen van de boer als de bedrijfsresultaten bij vrije prijzen te gering zijn) de landbouwpolitiek nog meer kost dan bij ons. Onge veer de helft van het inkomen der agrariërs komt daar uit de schat kist. Voor de E.E.G. zou ir. Geuze dat niet willen. Wat hij als belas tingbetaler had moeten bijdragen aan de herstructurering van het Limburgse mijngebied en aan de industrialisatie in de stimulerings gebieden, had ir. Geuze zo gauw niet kunnen uitrekenen, maar al- v - n 't <*„- -'ko-"* oas vor HcchU kost al 25 miljoen gulden uit de algemene middelen. Dit nam niet weg, dat ir. Geuze waardering had voor de spiegel, die de andere spreker zijn agra risch gehoor had voorgehouden. De heer Geuze had bij de heer Hupkes begrip gemist voor de eigensoortige agrarische produk- tiewijze met zijn sterke afhanke lijkheid van het weer. Ook hadi de heer Hupkes verzuimd verband t° leggen tussen het landbouwbeleid en de E.E.G.waarbinnen Neder land gelukkig niet een van de marginale gebieden is. Inderdaad wordt er voedsel on verkeerde plaatsen geproduceerd, maar volgens de F.A.O., de voed sel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, zal het bij ver beterde distributiesystemen in de wereld mogelijk worden voedsel van plaatsen met overproduktie naar plaatsen met voedseltekorten te brengen. De overheidsbemoeienis die het door de heer Hupkes bepleite systeem met zich zou brengen, achtte ir. Geuze politiek gevaar lijk. Hij meende dat „in deze com putermaatschappij" dp landbouw nog wel eens een zegen voor de werkgelegenheid zou kunnen wor den. Het Damrak heeft zich gisteren met een licht verdeelde stemming bij de opening voor de intematjo. nale waarden tevreden moeten stellen. Voor Unilever bestond enige lokale belangstelling op ca. 138 (137,60). Dit op het bericht, dat Unilever binnenkort een bod zal uitbrengen op de aandelen van het Britse chemische concern Reichold. AKU kon zich aanvan kelijk goed bandhaven op 84,80 doch liep later terug tot 84,50 (84,70). De publikatie van AKU dat deze maatschappij de Gro ningsche Chemie-groep Aagrunol overneemt was dinsdag reeds in de koers van het AKU-aandeel verdisconteerd. De handel in AKU was gisteren veel kalmer vergeleken bij die van dinsdag. Philips en Kon. Olie waren ge makkelijker. Philips daalde een halve gulden tot 144,50, Kon Olie 70 cent tot 164,60. Hoogovens 'werd een fractie hoger geadvi seerd op 115,50. De handel in al deze fondsen had niet veel te be tekenen. Van Wallstreet werd op. nieuw geen enkele steun onder vonden. De Newyorkse beurs sloot dinsdag, na de flauwe maan dag, wederom lager. Ditmaal ook voor de Nederlandse fondsen. Wallstreet bleef gisteren, zoals bekend, gesloten. Vandaag wordt het besluit bekendgemaakt van 't door B. J. WITHUIS 46. „Hebt u telefoon?" „Ja, in de gelagkamer, achter de tapkast. Als u wilt bellen, gaat uw gang maar. Ik zal eventjes kof fie voor u maken. En misschien ook een sneetje brood? U lijkt zo moe", voegde ze er aarzelend aan toe. „Graag", zei Pit, die bij het ho ren van het woord' brood plotse ling z'n maag voelde rammelen. Hij moest enkele minuten op aansluiting wachten. Hij kreeg bri gadier Zandstra aan het toestel. „Is de inspecteur er niet?" „Nee meneer Pit. Hij is net zelf achter die Belg aangegaan. Ze heb ben in oost een spoor gevonden. De inspecteur wilde er bij zijn als we hem te pakken krijgen. Dan kan hij hem ter plaatse onderhan den nemen". „Hoe staat het eigenlijk met dat spoor van Lelijke Govert?" vroeg Pit, die sedert twaalf uur vrijwel van nieuws verstoken was ge weest. „Die vent hebben we", zei Zand stra. „Hij is op transport hier heen". „Schitterend", zei Pit. „Heeft hij ontkend?" „Is nog niet verhoord'". „Nou, maar wie we niet hebben, dat is ks"->! waari k achter aan heb gejaagd". Hij gaf een beknopt verslag van de achtervolging. Zandstra floot tussen z'n tan den. „Hebt u een signalement?" „Nee, ik niet. Maar Helma heeft die kerel geloof ik gezien. Kun je haar bereiken?" „Dat zal wel gaan. Of..." Even zweeg de Amsterdamse kant van de lijn. „Of misschien hebben we toch een signalement van hem. De inspecteur heeft Helma een half uur aan de lijn gehad. Het hele verhaal staat op de band. Dat komt dus wel in orde". „Ja, wacht eventjes", onderbrak Pit hem. „Ik wil dat signalement ook graag hebben. Laten we af spreken, dat ik je over tien minu ten terugbel. Dan kun je even afdraaien en luisteren". Hij hing op en zette zich met 'n zucht van verlichting achter de koffie en het brood. Gedurende tien minuten at de detective ononderbroken. De café houdster had hem rijkelijk voor zien. Toen belde hij terug. Zand stra gaf een vrij nauwkeurig sig nalement op. „Een ogenblikje", zei Pit en vroeg aan de vrouw of ze de mo torboothuurder zou kunnen be schrijven. Ze aarzelde, maar deed een po ging. „Stop maar", bedankte Pit, „het klopt". Hij nam de hoorn weer op. „Nou Zandstra, meneer is er met een motorboot vandoor. Waarschuw de burgemeesters in de buurt maar en hun velwachters. Maar als ik me niet vergis zal hij al wel door de mazen geslipt zijn. Hij komt wel naar Amsterdam. Ik ben ook onderweg. Je kunt me over een uurtje verwachten". De detective stapte na enkele minuten weer op de motor en reed de smalle weg terug. Hij aarzelde op de driesprong. Het was verlei delijk naar de hoofdstad terug te keren om de verhoren verder mee te maken on gezamenlijk de actie verder te voeren. Maar iets in hem zei, dat de belofte van „tot weer ziens" aan Zandstra iets te vlot was gegeven. Die vent in de mo torboot was een gloeiend heet spoor. Weliswaar waren er in Am sterdam al arrestaties verricht en zouden er nog wel meer bij komen, maar of dit alles naar de iuweten zou leiden? Of dit de totale ont maskering van de bende zou be tekenen? Pit was er niet zeker van. Mis schien zouden zelfs de moorde naars worden gevonden, maar de leiding waartoe ook de achter volgde behoorde was nog steeds onvindbaar. En bet spoor naar de juwelen was alleen via de top te vinden. Pit besloot een „ronde om de meren" te maken. Met enige geluk, veel geluk corrigeerde hij zichzelf, zat er een verder spoor in. Hij toerde door de kleine, dro merige dorpjes, belde enkele ma len met de autoriteiten, doch de boot was niet gesignaleerd. Overi gens waren de plaatselijke groot heden drommels actief, maar ner veus, onzeker, wegens de vreemde, onverwachte taak. Pit overwoog wat hij zou -doen in het geval hij met zo'n vaartuigje zou moeten ontsnappen. „Voorlopig niet aanleggen", zet hij zacht voor zich heen, „maar een kilometer of twintig uit de buurt zien te komen, en dan maar eens kijken". De detective floot zachtjes. Dat betekende, indien zijn tegenstan der dezelfde gedachten had ge koesterd, dat deze misschien wel als varensgast Haarlem of Am sterdam zou kunnen bereiken. Hij ■c'e'rors te 7'ch p moei*" roseens Amsterdam te draaien. Hij had ge- lu'- en kreeg de inspecteur aan de lijn. (Wordt vervolgd.) huis van afgevaardigden ten aan zien van de voorgestelde belas tingverhoging. Dit besluit wordt door Wallstreet met grote belang stelling afgewacht. Ook in de scheepvaartsector ging weinig om. De stemming was gemakkelijker tot zwak. Dit laatste voor Scheepvaartunie op 118% (119%). Ook Kon. Boot moest terrein prijsgeven, evenals Van Nievelt. Ook de cultures wa ren iets lager Deli Mij. jyerd lager geadviseerd na de recente koersverhogingen. De staatsfond- senmarkt was iets gemakkelijker, doch de nieuwe 6% pet. lening ■kon zich iets herstellen op 98 13/16. De Plaatwerkerij voorheen Bammens komt oP 28 juni met 'n 6% pet. converteerbare obligatie lening groot 2,5 min. pari met claimrecht. De claimhandel be gint vrijdag 21 juni. De conversie koers komt uit op 250 pet. De markt kreeg later een wat onregelmatig karakter. AKU daalde tot 84,30 doch Unilever steeg tot 138,20 terwijl Kon Olie op 165,10 de markt verliet. Philips zakte in tot 144,40. Hoogovens verbeterde 1,20 doch KLM was 2,40 lager. In de eerste periode steeg Ree- sink 7, Ned. Ford 10, Calvé 15, Gazelle 16, Key en Kramer en Holl. Beton ieder 5 en Alex Adam met 8 punten. Scholten-Honig ging 2,50 omhoog. Kluwer steeg 3 op het dinsdag gepubliceerde bericht dat deze maatschappij de uitgeversmij. Tjeenk Willink te Zwolle overneemt. Vijf tot 10 punten lager waren: Bijenkorf Beheer, Marijnen, Utr. Asphalt, Amstel Brouwerij, Bensdorp, Geveke en Erdal. Bammens was 6 punten lager niet af te komen op de aangekondigde emissie. Deli Mij. was 2,20 in reactie. Neder- horst daalde elf en Metaverpa 14 punten. Ver. Bedrijven Bredero was 8 punten in reactie. De NAVO zal binnenkort maat regelen tegen Oost-Duitsland be kendmaken naar aanleiding van de beperkingen die Oost-Duits land vorige week heeft ingesteld op het reizen van Westduitsers naar Berlijn, zo wordt van ge zaghebbende Britse zijde verno men. Men overweegt een beperking op het reizen van belangrijke Oostduitsers naar de NAVO-lan- den, alsmede het heffen van leges op reispapieren die door de geallieerde autoriteiten in Ber lijn aan Oostduitsers worden verstrekt. De Franse regering heeft ver klaard de Oostduitse maatrege len af te keuren. Zij werken de ontspanning in Europa tegen, zei premier Pompidou. Kanselier Kiesinger van West- Duitsland heeft meegedeeld, dat de Oostduitse stap geen invloed heeft op de ondertekening door de bondsrepubliek van het non- proliferatieverdrag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2