Het koninklijk bezoek aan Zeeland Duitse eenheid hoe langer hoe meer een fictie DRUK BEZET PROGRAMMA Algemene mobilisatie afgekondigd in Zuid-Vietnam Alle 18- tot 38-jarigen in actieve dienst 18-JARIGE AMSTERDAMMER BEKENT ROOFMOORD OP 76-JARIGE WEDUWE Het inleidend vredesoverleg in Parijs Auto raast over fietspad Realiteit vraagt om een oplossing HET WEER DONDERDAG 20 JUNI 1968 24e Jaargang No. 5224 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Monument te Eede SCHERPE STIJGING GOUDPRIJS IN PARIJS Incidenten in Washington De toekomst van West-Irian Aardbeving in Peru Twee doden, zes gewonden Twee aparte landen Tweedracht Realiteit Conclusie Opnieuw werk neergelegd bij Renault te Flins Tweede Kamer besloot tot hulp aan Indonesië Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEÜZES Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per nun 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op de eerste dag van haar tweedaags bezoek aan Zeeland Ral koningin Juliana vandaag een tocht door Zeeuws-Vlaande- ren maken. Om tien over tien vertrekt het hoge gezelschap van Kruinin- gen met de d.ubbeldeksveerboot „Prinses Christina" naar Perk- polder. In Hulst gaat de reis langs het ziekenhuis naar het stadhuis, waar op het bordes een mand met Zeeuws-Vlaamse pro- dukten wordt aangeboden door Monique en Theun Molthoff, kinderen van de burgemeester. De grote mand bevat naast bloemen, een doos met verschil lende sokken, een pro-fotoalbum van Hulst, een Reinaertbeeldje van terra-cotta, voor deze gele genheid vervaardigd door de jonge kunstenaar Guido Metsers, een fles „Poort van Hulst" (oude klare, een oud produkt van een Hulsters bedrijf.) Het N.T.S.- journaal zal van de aanbieding opnamen maken. Na de aanbie ding van de mand worden de raadsleden aan de koningin voor gesteld. Van Hulst gaat het om 11.40 uur via Axel, Sluiskil en Philip pine naar het recreatiegebied „De Braakman". Om half één vertrekt de koningin naar IJzendijke, waar zij een kwartier1 later bij de Jandbouwhuishoudschool „Maria Ancilla" wordt verwacht. In de bovenzaal 'dér school wordt gë- luncht. Om twee uur wordt de tocht voortgezet via Waterlandkerkje naar Aardenburg. Gereden zal worden langs het monument te Eed% de plaats waar koningin Wilhelmina op 13 maart 1945 voor het eerst na de tweede wereldoorlog Nederlands grond gebied betrad. De koningin zal verder de St. Bavokerk bezich tigen, alsmede de archeologische vondsten en opgravingen, waar na een kort bezoek zal worden gebracht aan het gemeentemu seum. Om tien voor vier zal de konin gin in het oecumenisch vor mingscentrum Hedenesse te Cad zand een open gesprek bijwonen van een groep leerlingen van de rijkskweekschool te Middelburg over het onderwerp „Wonen". Het is de bedoeling met de veerboot van tien minuten voor half zes van Breskens te vertrek ken. Omstreeks zes - uur hoopt koningin Juliana bij de ambts woning van de commissaris der koningin te Middelburg te arri veren. In de statenzaal za] het provinciaal bestuur van Zeeland 's avonds de vorstin en haar ge volg een diner aanbieden. Vrijdagmorgen zal koningin Juliana om kwart over negen van de ambtswoning van de com missaris vertrekken. Er staat dan een rondrit door 't haven- en industriegebied Vlissingen-Oost op het programma. Via 's-Hee- renhoek, Heinkenszand en 's-Heer Arendskerke gaat de tocht naar Goes, waar om kwart over tien een bezoek aan de televisietoren zal worden gebracht. De konin gin zal hier van de 19e etage een uitzicht hebben op een deel van Midden-Zeeland. Om tien minuten over elf rijdt het gezelschap door een deel van Goes naar de verpleeginrichting Ter Valcke. Daar zal de konin gin enkele verpieegafdelingen bezoeken, alsmede de afdeling welfare en de revalidatieafdeling. Omstreeks half één gaat de tocht naar Wilhelminadorp, waar het gezelschap een kwartier later zal arriveren bij het Wilhel- rninahuis. In de grote zaal zal de Z.L.M. 'n lunch aanbieden. Om twee uur volgt een bezoek aan het tentoonstellingsterrein: De koningin zal een aantal demonstraties bijwonen en en kele stands bezoeken. Het einde van dit tweedaagse bezoek is gepland omstreeks kwart voor vier. Uit Wilhelmi nadorp zal koningin Juliana per auto via de Zeeland brug de terugreis naar Soestdijk aan vaarden. President Thieu van Zuid- Vietnam is woensdag naar Hué gegaan, om de algemene mobili. satie af te kondigen, die het par lement heeft goedgekeurd. Alle Vietnamezen van 18 tot 38 jaar worden in actieve dienst geroe pen, terwijl de bewoners van 39 tot 50 jaar bij de reserve zullen worden ingedeeld. Alle oudstrij ders die minder dan twaalf jaar hebben gediend, kunnen weer onder de wapënen worden geroe pen. Intussen zetten Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 hun bombardementen ten noorden van Saigon voort. De vietcong schoot slechts twee mor tiergranaten op de hoofdstad af. Voorts bestookte de verzetsbewe ging posten rondom de hoofdstad met mortiervuur. Zij schoot dins dagavond op drie km ten oosten van Saigon in een Amerikaanse lichter met brandstoffen en che mische middelen in brand. De goudprijs te Parijs is gisteren gestegen van 43,28 tot 44,70 dollar per ounce. De prijs voor een kilo gram goud steeg van 6.925 tot. 7.185 frank, terwijl de prijzen voor goudstukken eveneens hoger waren. De Napoleon steeg van 59 tot 60,20 frank. De omzet op de goudmarkt gaf een aanzienlijke stijging te zien, n.l. van 8,7 mil joen frank dinsdag tot 21,9 mil joen frank vandaag. De 18-jarige bijrijder H. C. F. heeft woensdagmiddag op het Amsterdamse hoofdbureau van politie bekend, dat hij omstreeks 5 juni de 76-jarige alleenstaande weduwe G. A. KerremansLou werier in haar huisje in de Van Boetzelaerstraat in Amsterdam- West heeft gewurgd. Vervolgens duwde hij de vrouw een stuk dweil in de mond en beroofde haar van een bedrag van circa 1.000, dat zij onder haar rok bij zich droeg. In zjjn ouderlijke woning in Amsterdam werd ongeveer 750 teruggevonden. De jongeman was als bijrijder bij een verhuizer met het slacht offer in kontakt gekomen toen zij op 1 mei door zijn werkgever van de Jordaan naar de Van Boetzelaerstraat werd verhuisd, waar zij over een voorkamer, een tussenkamer en een keukentje beschikte. Na de verhuizing kwam de verdachte nog enkele malen terug om de vrouw een handje té helpen bij de inrichting van haar woning. Hierbij kwam hij tot de ontdekking, dat de vrouw niet slecht bh kas zat. Op of omstreeks 5 juni werd zijn geldzucht hem kennelijk te mach tig en wurgde hij haar voor dui zend gulden. Het lijk van mevr. Kerremans werd woensdagochtend tegen 12 uur in de voorkomer van de be nedenwoning door de politie ont dekt. Deze was door bovenburen en een meteropnemer gewaar schuwd, dat er iets mis moest zijn. Hierop wezen de reeds geruimé tijd gesloten gordijnen, de geur die uit het huisje kwam en het feit dat de vrouw al enige tijd niet meer was gezien. Onmiddellijk na de ontdekking werd de groep ernstige delikten (de moordbrigade) ingeschakeld, die met twintig rechercheurs een uitgebreid buurtonderzoek be gon. Commissaris T. Sanders, die de leiding van het onderzoek had, vertelde woensdagavond dat de buren van het slachtoffer waar devolle inlichtingen hadden ver strekt. In de loop van de middag werd besloten de mannen die haar op 1 mei verhuisden te ho ren, omdat één van hen nog en kele malen bij de vrouw was ge zien. De verhuizers werden rond vier uur op het hoofdbureau ont boden en al vrij spoedig viel de verdenking op de bijrijder. Na een betrekkelijk kort verhoor gaf hij tegen zes uur zijn afschuwe lijke daad toe. Volgens radio-Hanoi hebben Noord vietnamese batterijen deze week de Australische torpedo- bootjager „Hobart" getroffen. Van Australische zijde was giste ren gezegd, dat het schip vermoe delijk bij ongeluk was geraakt door een Amerikaanse raket. Bij dit voorval sneuvelden twee op varenden en werden er zeven ge wond. Volgens een Zuidvietnamese bekendmaking hebben zich woensdagochtend in Gia Dinh op zes km ten noorden van Saigon ongeveer twintig vietcongleden, onder wie een jongen van 12 jaar, aan de Zuidvietnamese mariniers1 overgegeven. Dinsdag legden in dit gebied 121 verzetsstrijders de wapens neer. Volgens A—«udkaanse mede de. lingen zijn dinsdag bij een ge vecht dat de hele dag woedde bij de basis Khe Sanh in het noord westen, 128 Noordvietnamezen gedood. De Amerikaanse mari niers verloren, elf man aan doden en hadden 30 gewonden. De Amerikaanse delegatielei der naar de inleidende vredes besprekingen voor Vietnam, Har- riman, heeft woensdag vlak vóór het begin van de negende bijeen komst met de Noordvietnamese delegatie gezegd, dat de V. S. de vrede wilden herstellen op basis van de Geneefse overeenkomsten van 1954, waarmee een einde kwam aan de oorlog in Indo- China. Harriman heeft op de bijeen komst van gisteren de akkoorden van 1954 uiteengezet en hun toe passing vandaag. De Geneefse overeenkomsten voorzagen in de eerste plaats in beëindiging van de strijd en dat vereiste een terugtrekking van troepen tot de zeventiende breed tegraad en de instelling van een gedemilitariseerde zone. Als die punten nu van toepassing zouden worden verklaard, zou daarna over andere kwesties kunnen worden gepraat. „Wij hebben op de lange duur geen bezwaren te gen hereniging van Vietnam, die naar ik meen zowel door Noord als Zuid-Vietnam te enigertijd wordt gewenst, maar deze moet worden tot stand gebracht door vrije keuze van de bevolking van beide partijen zonder 't gebruik van geweld", aldus Harriman. In Washington heeft de poli tie dinsdagavond in de omgeving van het Witte Huis negen men sen aangehouden, die deelnamen aan een protestdemonstratie. Hun protest was gericht tegen het democratische congreslid Wilbur Mills, de voorzitter van de belastingcommissie uit het congres, omdat een onlangs aan vaard wetsvoorstel op sociaal ge bied niet voorziet in federale steun aan vrouwen die niet kun nen werken. WASHINGTON. De „Mars der armen". Aankomst van de muil dieren-karavaan op een verza melpunt over de Potomac-rivier nabij het Lincoln-monument (achtergrond) President Soeharto van Indo nesië heeft woensdag er bij zijn ministers op aangedrongen vol ledig aandacht te wijden aan de veiligheidssituatie in West-Irian. De president legde in een toe spraak tot de eerste voltallige bijeenkomst van het kabinet er de nadruk op, dat het nieuwe kabinet de toepassing van de wet op de vrije keuze van de bevolking van West'-Irian als een plicht beschouwt. Krachtens de Nederlands-Indonesische over eenkomst van 1962 aangaande West-Irian, moeten de wensen van de bevolking van West-Irian over haar toekomstige status óf het'gebied deel van Indonesië moet uitmaken of ^onafhankelijk zal worden volgend jaar wor den vastgesteld. President Soeharto heeft ge zegd, dat zijn regering op alle mogelijke manieren er zorg voor zal dragen, dat West-Irian bin nen Indonesië zal blijven. Hij waarschuwde, dat als Indonesië er niet in slaagt West-Irian bil lijk te behandelen, dit politieke ongeregeldheden zou veroorza ken. De commandant van de Indo nesische landstrijdkrachten, ge- neraal-majoór Soemitri, heeft onlangs na een inspectiereis door West-Irian gezegd, dat er nog steeds enkele kleine anti-Indo nesische groepen in het oerwoud zijn. In het noorden van Peru zijn woensdag 16 personen om het leven gekomen door een zware aardbeving. Vijftig mensen wer den gewond. Het gebied is dun bevolkt. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Volgens latere onofficiële ge gevens bedraagt het aantal doden 27 en loopt het aantal gewonden in de honderden. De zwaarstge- troffen departementen zjjn San Marin en Chacapoyas. Een personenauto (Chevrolet), bestuurd door een te Katendrecht wonende Griek, heeft dinsdag avond op het Marconiplein te Rotterdam een ernstig ongeluk veroorzaakt, waarvan twee doden en zes gewonden (onder wie vijf zeer ernstig) het gevolg van wa ren. Over de oorzaak van het ongeval, aldus de politie, bestaan twee lezingen. Een getuige vertelde dat de auto waarin vier of vijf Grieken zaten, met grote snelheid een an dere auto (een zwarte Mercedes) achtervolgde. Deze beide auto's zouden met elkaar in botsing zijn geraakt. Van de zwarte auto ont breekt echter elk spoor. De tweede lezing is dat de Griek geslipt zou zijn. De auto kwam in elk geval op het fiets pad terecht, waarbij hij vier fiet sers schepte. De slachtoffers wa ren dermate verminkt, dat iden tificatie niet direkt mogelijk was. De bestuurder van de auto werd zelf ook gewond. De slachtoffers zijn naar ziekenhuizen overge bracht. De dag van de Duitse eenheid waarop teJkenjare de opstand der Oostberlijners op de 17e juni wordt herdacht, heeft dit keer vrijwel geheel in het teken ge staan van de Oostdultse maat regelen tegen het verkeer tussen de bondsrepubliek en West-Ber- lijn. En daarbij is veel ge schermd met tegenmaatregelen. De liberale ex-premier Mende thans topfunctionaris van een in vesteringstrust voelde het meest ervoor om terug te slaan door de Oostduitse scheepvaart uit het kanaal te weren dat Oost- en Noordzee verbindt. Zijn jongste geestverwanten daarentegen zien meer heil in ■een...erkenning, van de. p.DJR. voor wat ze is: de tweede Duitse staat waarvan het verdwijnen bepaald niet op handen is. SDe geallieerden zullen wel pro testen indienen, hoewel met wei nig gespierde taal, want ten slotte legt Ulbricht de Amerika nen, Engelsen en Fransen als be zetters van West-Berlijn niets in de weg. En verder gaat het ver drag van Potsdam niet. Het lijkt er trouwens op dat president Johnson zich ondanks zijn beleefde boodschap aan bondskanselier Kiesinger niet al te druk wenst te maken over de kwestie, niet alleen omdat hij met binnenlandse problemen en met Vietnam al genoeg aan zijn hoofd heeft, maar vooral omdat op den duur de twee Duitslan- den het zelf zullen moeten uit zoeken. Men kan zich herinneren dat bij het begin van de grote coa litie zowel minister van buiten landse zaken Brandt als kanse lier Kiesinger hebben getracht wat meer contact te krijgen met Oost-Duitsland, een streven dat bij gebrek aan succes snel ver zandde. Wel ontstond een nieu we Oosteuropese politiek, die snel leidde tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Roemenië. En nu ging Brandt naar Joe- go-Slavië, waarmee Bonn de be trekkingen verbrak omdat Tito zowel in Oost- als West-Duits- land een ambassadeur wenste te hebben, omdat het twee aparte landen waren. Het ziet er naar uit dat na jaren Bonn Tito's standpunt zal beamen zij het nog niet jegens de Oostduitse regering zelf. Ulbricht heeft deze expedities van Brandt niet welwillend be keken. Hij zag er een poging in om temidden van zijn bondge noten in het communistische blok een soort tweedracht te zaaien. Voor Bonn waren er goede com munistische landen zoals Roeme nië en kwade zoals de D.D.R, met uiteraard een heel verschil in behandeling. Dat moest dan wel leiden tot een soort isolering van Oost-Duitsland in de com munistische kring. Een van de ergste dingen die de Oostduitsers meenden waar te nemen in de Tsjechoslowaak- se ommekeer, was dan ook dat Praag leek te overwegen betrek kingen met Bonn aan te knopen, zowel economisch als politiek. Men kun in het midden laten, of Brandts bedoeling inderdaad was op deze manier de D.D.R. onder pressie uit eigen kring te stellen. Het zou naïef zijn, want zo goed als in de Ver. Staten en Engeland de zaak maar liefst wordt overgelaten aan de Duit-, sers zelf, snakken de andere Oosteuropese landen er evenmin naar in de Duitse kwestie be trokken te raken. De stille sympathie gaat daar op zijn minst uit naar de Oost duitsers. Zo goed als Bonn er kent dat Roemenië, Hongarije, het nieuwe Polen en Tsjecho- Slowakije communistische lan den zijn, kan het langzamerhand ook wel toegeven dat Oost- Duitsland net zo'n zelfstandig geworden satelliet van Moskóu is. Dat is de realiteit, een reali teit die kennelijk bij de jongere liberalen begint door te dringen. Wat kan men aan tegenmaat regelen nemen? Als alle NAVO- landen zich voor het Bonner karretje zouden laten spannen, zou de handel uit de D.D.R. ge boycot kunnen worden. Maar aangenomen dat daartoe de wil zou bestaan, wat zou daarvan het nut zijn? Het arsenaal van plagerijen jegens Berlijn kan nog aanzienlijk worden opgevoer<L En dan maar weer een tegen maatregel van het westen? En zo maar door? Een onverkwikkelijk vooruit zicht dat niemand kan aanlok ken, Immers: door handel en al lerlei andere contacten is men juist druk bezig van beide kan ten de tegenstellingen wat te verminderen en een sfeer van redelijkheid te bereiken. Daartoe hebben de Oostduitse maatregelen niet bijgedragen, dat is waar. Maar daartoe heb ben allerlei Westdujtse demon stratieve vergaderingen in West- Berlijn (van politieke partijen en van de hele bondsdageven min bijgedragen. Want als punt je bij paaltje komt: West-Ber lijn is geen onderdeel van de bondsrepubliek, hoezeer Bonn die schijn ook wekt. De enige conclusie is dat de twee Duitelanden met Berlijn als extraatje erbij nog steeds een onopgelost probleem vormen. Noch de Oostduitse plagerijen, noch de Westduitse onwil om de werkelijkheid te aanvaarden dragen bij tot de oplossing, die toch eens moet komen. De arbeiders van de Renault- fabrieken te Flins bij Parijs heb ben gisteren om 16.30 uur het werk neergelegd. De staking is afgekondigd door het communistisch georiënteerde vakverbond C.G.T. en het chris telijk geïnspireerde C.F.D.T., vol gens wie de direktie van de fa briek weigert kontrakten te ver nieuwen van arbeiders, „die tij dens de gebeurtenissen van de „laatste tijd opgevallen zijn door Kim „houding". De tweede kamer is zonder hoofdelijke stemming akkoord ge gaan met een voorstel tot wijzi ging van de begroting van bui tenlandse zaken voor 1967. Deze wijziging was noodzakelijk voor de financiering van reeds aan In donesië toegezegde financiële hulp. De fracties van C.P.N., P.S.P., S.G.P., G.P.V. en boerenpartij kre gen de aantekening tegen dit wets ontwerp te hebben gestemd. De woordvoerders van de drie laatste fracties merkten op bezwaren te hebben tegen financiële hulpver lening aan Indonesië. Zij stelden zich op dit standpunt, omdat zij geen vertrouwen hadden in de loyale naleving door Indonesië van de Newyorkse overeenkomst, waarbij aan West-Irian (het voor malige Nieuw-Guinea) het zelfbe schikkingsrecht wordt toegekend. Minister Udink (ontwikkelings hulp) merkte hierover op, dat er voortdurend overleg is over „een riclitige uitvoering van de over eenkomst". Er zijn, zo zei hij, geen aanwijzingen dat er geen vooruit gang wordt geboekt. MINDER WARM In Nederland werden woensdag maximumtemperaturen gemeten rond de 25 graden. In de kop van Noord-Holland was 21 graden de hoogste waarde. Doordat in de loop van de dag zeewind ging waaien koelde het in de middag aan de kust snel af tot ongeveer 18 graden. Zeer warm was het in Polen en op de Balkan, waar op verschil lende plaatsen de 30 graden werd overschreden. Een onweersstoring, die over Frankrijk noordwaarts trok, be reikte later op de dag onze zuide lijke provincies en breidde zich woensdagavond geleidelijk ver der over ons land uit. Intussen stroomt om een depres sie ten zuiden van IJsland koelere oceaanlucht met enkele buien naar de Britse eilanden. Verwacht wordt dat deze lucht vandaag met een zwakke tot matige zuidweste lijke wind ons land zal binnen stromen, zodat in het algemeen lagere middagtemperaturen wor den verwacht. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Minder warm Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. In het algemeen lagere middag- temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 20 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.57 10.19 Cadzand 9.32 9.54 Terneuzen 10.33 10.55 Hansweert 11.07 11.29 Walsoorden 11.16 11.38 VRIJDAG 21 JUNI v.m. n.m. Cadzand 10.29 10.51 Breskens 10.54 11.16 Terneuzen 11.30 11.51 Hansweert 12.09 12.31 Walsoorden 12.13 12.35 20 21 22 23 24 ZON op onder 21.03 4.19 4.19 4.20 4.20 4.20 21.04 21.04 21.04 21.04 MAAN op onder 15.49 1.24 1.35 1.49 2.08 2.34 17.02 18.15 19.28 20.36 v

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1