Werd er werkelijk onrust gezaaid? KANTONGERECHT TE TERHEUZEN WAT IS ER AAN DE HAND IN SLUISKIL? NAAR EXPLOSIE IN ZUID-AFRIKA? James Ear! Ray vraagt hulp van Amerikaanse advocaat "Pagina 6 DE, BELGISCHE CHIRURG TOT EEN JAAR VOORWAARDELIJK VEROORDEELD Verontreiniging oppervlakte wateren Overplanting hoornvlies van aap op mens Duivensport Prijsvlucht uit Angerville Prijsvlucht uit Orleans Prijsvlucht uit Creil Prijsvlucht uit Moesereen „Nog Sneller" - Breskens Jonge duiven: Nieuwe ongeregeldheden in Uruguay In Kanton vielen 47 doden VRIJE Z K- K,U tT Woënstt^I&füalTWS Zitting van dinsdag 18 juni 1968. Vakantie zonder ECHTE KOFFIE is als een zee zonder zon. «kant en klaar gemalen altijd vacuum vers; óók op reis Tijdens de jongste raadsverga dering in Terneuzen heeft wet houder Berbers zijn ongenoegen uitgesproken over een publikatie in de pers naar aanleiding van een brief, die de kerkeraad van Sluiskil aan het gemeentebestuur zond en waarin men zijn onge rustheid uitsprak over de toe komst van dit gedeelte van Ter- neuzen. Wethouder Berbers meende dat de pers hierdoor onrust zaaide. De heer Moret was van mening dat Sluiskil met zijn prachtige nieuwe bungalowwijk er op voor uitgegaan is. Er schijnt op Sluis kil nogal het een en ander te doen te zijn geweest, want in „De Zeeuwse Babbelaar", het kon- taktblad van de St. Antonius- parochie wijdt pater Paulinus Kuipers er uitvoerig aandacht aan. Hij memoreert de door de kerkeraad geschreven brief én aan de adhesiebetuiging van het r.-k. kerkbestuur. EEN LEEFGEMEENSCHAP „Wat is er aan de hand?", zegt de heer De Vos, zo merkt pater Paulinus op. „Er wordt heel spoedig gebouwd. Trouwens er zijn niet eens aanvragen voor woningen in Sluiskil, althans maar heel weinig". Pater Paulinus meent er goed aan te doen te laten weten waar op het kerkbestuur een adhesie betuiging heeft geschreven en zich achter het schrijven van de hervormde kerkeraad heeft ge steld. Hij zegt verder: „Wij vinden het niet belangrijk uit te zoeken of de pers onrust heeft gezaaid of niet. Wij hopen dat de mensen aan de overkant tevreden zijn met het pontje. Wij vinden het alleen belangrijk dat Sluiskil zo spoedig mogelijk de kans krijgt meer en meer tot één leefgemeen schap te komen. Wij zijn het eens met meester Van Harn die zegt, dat hij optimistisch is in zijn ver wachtingen omtrent de toekomst van Sluiskil. Al herhaaldelijk hebben wij in dit krantje („De Zeeuwse Babbelaar") optimisti sche geluiden laten horen. Wij zijn optimistisch, maar op één voorwaarde, dat haast wordt ge maakt met,het uitbreidingsplan van Terneuzen. Sluiskil wordt geen gat! Het zal een leefbaar geheel worden als het leefbaar wordt gemaakt". „Wij constateren", aldus pater Paulinus, „dat Sluiskil in zoveel losse stukken is gebouwd, dat het moeilijk ervaren kan worden als één woonoord. Hier en daar een paar huizen. Aan de ene kant van het kanaal vier losse delen, ook aan de andere kant vier of vijf. Spoorstraat, Middenstraat, Bos jes weg en het nieuwe gedeelte achter de Visartstraat is nog het enige deel dat een weinig aan- eengebouwd is. Aanmerkelijk verderop is nu Westdorpe in de vlakte aan het bouwen. Aan de andere kant van de spoordijk, de hoek van de Pierssenspolder- straat, veel verderop de woning bouw en weer een kijk verder groeit nog eens een heel apart hoekje, de z.g. „bungalow-wijk", WERELDSTAD „De oude spoorlijn snijdt de westzijde van Sluiskil in twee moten. In Sluiskil-Oost (het lijkt wel of je een wereldstad nadert, als je de verkeersborden volgt) vinden wij een vlek huizen in de Fabrieksstraat, nog eens een vlek, de Coegors en achter de fabrieken, door de huidige ver keerssituatie op 7 km afstand van de dorpskern, het villapark en vlak bij het dorp, maar voor het gevoel op een reuzenafstand van de samenleving, de „vogelwijk". Dat deze situatie zo lag, kan Terneuzen niet helpen", zo merkt pater Paulinus op. „De vraag is of dit door de gemeente wordt ge zien. Het antwoord van de heer D« Vos volgens het kranten verslag wijst niet in die rich ting. Hij constateert dat er dooi de gemeente al meer wordt ge daan dan nodig is, want er zijn toch maar weinig aanvragen". Waarom zijn er geen aanvra gen, zo vraagt pater Paulinus zich af. „Overal in de dorpen in het rond zien wij een snelle groei. Waarom wil men daar wél wonen en niet in Sluiskil?" NADELIG Hij constateert verder dat „Sluiskil altijd al een in plakken uiteengerafeld woongebied is ge weest". Dat is door de plaatsing van de woonhuizen alleen al na delig voor het kerkelijk leven èn voor 't verenigingsleven èn voor het vormen van een gezonde leef gemeenschap. „Bij het maken van het uitbreidingsplan heeft de ontwerper dit goed zien zitten. De tekening is zó, dat althans west-Sluiskil kan uitgroeien tot eenheid en tot echte dorpskern. Maar dan moet het uitbreidings plan ook op korte termijn worden gerealiseerd en niet op de lange baan worden geschoven. Heeft men het voortbestaan van Sluis kil bij het opstellen van het grote kanaalzoneplan aanvaard, dan moet ook de leefbaarheid worden verzorgd". BEREIDHEID AANWEZIG De bereidheid van de zijde van het gemeentebestuur acht pater Paulinus aanwezig. „Het heeft al grote financiële offers gebracht, maar hetd uurt allemaal zo lang, té lang. In Terneuzen zelf die ontwikkeling veel vlugger Er zouden meer aanvragen voor huizen in Sluiskil zijn, als het er leefbaar en aantrekkelijk uitzag. Op vele manieren blijkt dat de goede geest er wel is". BEWIJZEN Dat een kleine gemeente van protestanten een eigen nieuwe kerk en een jeugdhuis tot stand wist te brengen, dat de katholie ke gemeenschap zo'n prachtver- bouwing van haar kerk mogelijk maakte, dat er met zoveel liefde en toewijding is gewerkt aan ver schillende projekten van alge meen belang: jeugdhuis, patro naat en speeltuin, dat in afzon derlijke hoeken van Sluiskil goed en prettig wordt samengewerkt, dat alles getuigt volgens pater Paulinus van de sterke wil om van Sluiskil een leefgemeenschap te maken. „Het ligt niet aan de „groep". SNEL NIEUWE WONINGEN Zowel de kerkeraad als het kerkbestuur zien duidelijk dat het mogelijk is een toekomst voor Sluiskil op te bouwen, als er snel betaalbare woningen worden bij gebouwd. Het zal snel moeten ge beuren, zo merkt de schrijver op. „anders is dit dorp binnen korte tijd leeggezogen of voor lange tijd bioedarm". „Het zal voor de leefbaarheid van Sluiskil", zo heeft het kerk bestuur geschreven, „noodzake lijk zijn, dat de bevolking spoedig gaat merken, dat er in Sluiskil een nieuw centrum komt en een meer aaneengesloten bebou wing". IN BEKENDE SFEER BLIJVEN „Het is waar dat het gemeente bestuur wel wil bouwen. Van be lang is dat „onze" bejaarden, die graag in hun oude bekende sfeer willen blijven, niet worden ge dwongen naar elders te verhui zen, omdat die bejaarden wonin gen maar niet van de grond wil len komen." Pater Paulinus merkt hierbij verder op, dat „het ons niet dui delijk'is, waarom Westdorpe wél op korte termijn kan bouwen en Terneuzen niet. Van belang is dat wij aan tafel kunnen zitten met het gemeentebestuur en de be treffende instanties. Wij vertrou wen erop dat het niet de bedoe ling is dit dorp leeg te laten zui gen of in bloedarmoede te lang zaam laten groeien. Daarom wil den wij hun aandacht vestigen op hun eigen plannen, maar ook op het te langzame tempo van de verwezenlijking daarvan. Van het grootste belang is dat men deze brieven niet beschouwt als een aanval, maar als een suggestie. Er is geen behoefte aan veront schuldigingen, er is behoefte aan verwezenlijking van de eigen goede plannen, maar dan op kor te termijn. Er is behoefte aan be taalbare huizen, vooralvoor de bejaarden". Ook al bij de jonge zwaluwen: „Wij willen medezeggenschap! De leider van het Afrikaanse nationale congres, Oliver Tambo, heeft dinsdag gezegd dat de ne gers bereid zijn miljoenen mensen te verliezen in „de naderende oor- 1' g voor het uitvagen van de apartheid". De Vietnamese oorlog wordt wel de grootste van alle verschrikkingen genoemd, maar die is nog niets vergeleken met de explosie, die op het punt staat te gebeuren in Zuid-Afrika, zei hij. Tambo sprak op de tweede van drie openbare vergaderingen van de speciale V.N.-commissie voor de apartheid, die in Stockholm werd gehouden. De oud-V.N.-afgevaardigde van Denemarken, Hans Tabor, riep op tot vorming van een gemeenschap pelijk front van oost en west tegen Zuid-Afrika. Hij verweet bepaalde landen uit egoïsme meer aan eigen zakenbelang te denken dan aan de strijd tegen de apartheid. Een voormalige chirurg van een ziekenhuis te Tielt (B.) is te Brugge veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 150 gulden. Een zevental, artsen van het ziekenhuis had vorig jaar een klacht ingediend, waarin hij werd beschuldigd van het uitvoeren van verscheidene nutteloze ope raties op patiënten, die reeds vrij wel overleden waren, teneinde de kosten te kunnen declareren. Ook verscheidene, ziekenfond sen hadden schadevergoedingen geëist. De chirurg, die zich nu 'elders heeft gevestigd als tandarts, werd ook veroordeeld tot de proces kosten en schadevergoedingen. Het proces is met gesloten deuren gevoerd. De tweede kamer is dinsdag ak koord gegaan met het wetsont werp inzake de verontreiniging van oppervlaktewateren. Dit wetsont werp werd'zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het beoogt het voorkomen van verontreiniging van oppervlakte wateren zoals meren, beken en ri vieren volgens het' beginsel'„de vervuiler betaalt". Uit de op brengst van de op te leggen hef fingen kunnen waterzuiveringsin stallaties worden bekostigd. De eindstemming moest vorige week worden uitgesteld, nadat nog een amencterftênt werd ingediend. Dit juridiscfcntechnisch amende ment werd .'gisteren ingetrokken, omdat 'de kamer het niet eens kon worden' over de* redactie 'van 'dit' amendement. De deken van de medische fa culteit te Kaapstad, prof. F. van Zyl, heeft bekendgemaakt, dat ongeveer een maand geleden in het Karl Bremer-ziekenhuis in Kaapstad het hoornvlies van een baviaan op een méns is overge plant. Bij zijn weten is dit de eer ste dergelijke operatie geweest. Hoewel eerst na vijf maanden definitief kan worden gezegd of de overplanting een succes is of niet, heeft prof. Van Zyl gezegd, dat de patiënt, die met één oog niet meer kon zien, thans de krant kan lezen alleen al met het thans van een'"dierlijk; hoornvlies voorziene oog; BREDA: In samenwerking met de Nederlandse spoorwegen heeft de firma Stóof te Breda een lage plateauwagen ontwikkeld, be stemd voor het vervoer van spoorwagons. Op de foto de lage plateauwagen in bedrijf. James Earl Ray, de vermoede lijke moordenaar van dominee Martin Luther King, heeft de 51- jarige advocaat Arthur Hanes in Birmingham (Alabama) in be ginsel bereid gevonden, zijn ver dediging te verzorgen. Ray wacht in Londen op zijn uitlevering naar Amerika. Hanes, die in 1960 burgemees ter van Birmingham is geweest, heeft in 1965 de drie mannen ver dedigd, die terechtstonden op be schuldiging van moord op mevr. Viola Gregg Liuzzo, een ijveraar ster voor opheffing van de ras senscheiding die na een demon stratie in haar auto werd neer geschoten. Hanes is agent geweest van de Amerikaanse centrale re cherche (F.B.I.). Hij heeft her haaldelijk kritiek geuit op het streven van de federale regering haar rassengelijkheid. „Nog Sneller" - Breskens Snelheid eerste duif 947 m.; ihélhèftf-^laatste prijswinnende duif: 799 m. 1. J, v. d. Broecke; 2. I. Riteco en Zn; 3 en 5. J. Oostenbrugge; 4. A. Vermeulen; 6 en 8. J. Klaaijsen 7. J. Carels; 9. J. v. Gijs en 10. J. Buijze. „De Reisduif" Breskens Snelheid eerste duif: 1312 m.; snelheid laatste prijswinnende duif: 1062 m. 1, 2 en 5. J. P. y. d. Lijke; 3 en 9. J. Deunink; 4. J. A. Versprille; 6. F.S cheele; 7. Mevr. Woittiez; 8. C. J. Klaasse. „De Reisduif" - Breskens Snelheid eerste duif 1134 m.; snelheid laatste prijswinnende duif: 997 m. 1, 4 en 9. H. de Smidt; 2, 6, 7 en 8. C. J. Klaasse; 3. J. A. Versprille; 5. J. Deunink en 10. J. P. v. d. Lijke. Snelheid eerste duif: 1088 m.; snelheid laatste prijswinnende duif: 912 m. 1 en7. J. v. Gijs; 2. I. Riteco en Zn; 3. A. de Meester;4 en 6. W. Fenijn; 8. L. Vèrstraaten; 9. J. Pleijte enl 0. H. Mookhoek. Oude duiven: Snélheid eerste, duif: 1070 m.; duif: 969 m. 1 en6. J. v. d. Broecke; 2 en 5. J. de Meester; 3. I. Riteco en Zn; 4 en'8. I. de Jonge; 7. Jn. Faas; 9. G. v Grol en 10. J. Quaars-V. Camping, caravan, zomerbals, bergen, bossen, zee, neem - kant en klaar - van thuis ECHTE KOFFIE mee! .kant en klaar gemalen altijd vacuumyers; óók op reis Bijgestaan door een tolk stond de in Terneuzen woonachtige Tunesiër A. G. wegens twee overtredingen terecht, die hij op 11 februari en 24 maart zou heb ben begaan. Een der fouten van G. was dat hij beide malen zon der rijbewijs reed. Op 24 maart verleende G. op de kruising St. Annapolder geen voorrang aan een andere auto, waardoor hij een botsing veroorzaakte. De bestuurder van die auto, de Amsterdammer V., wiens uiterlijke tekenen van de ver wondingen die hij bij het onge val opliep, nog zichtbaar waren, de linkerarm o.a, in een mitella en de vingers omwonden, ver telde dat zijn naast hem zittende verloofde ook hoofdwonden had opgelopen. Zijn auto werd zwaar beschadigd. De officier van justitie, mr. Th. Lebret zei dat het ongeval had plaatsgevonden op een nieuw kruispunt, hetwelk voor velen aanvankelijk moeilijk was. Hij noemde de overtreding van G. op de rand van grove schuld, die hem niet ten laste was ge legd, omdat er op het tijdstip van het ongeval auto's aan de linkerkant geparkeerd stonden. Hij wilde .in de strafmaat tot uiting laten komen het grote leed dat de verdachte had ver oorzaakt en eist 100 voor het geen voorrang verlenen en 50 voor het ontbrekende rijbewijs. Over dit laatste zei de kan tonrechter mr. A. Nouwens: „Mijnheer dacht: in België is geen rijbewijs nodig, dan zal het wel nergens nodig zijn behalve in Tunesië en daar reed mijn heer toevallig niet." G. had in zijn verweer n.l. ge zegd e.en jaar in België te heb ben gewerkt waar hij de auto kocht. Hij werd veroordeeld tot een boete van 140. In de Axelsestraat botste G. met zijn wagen op een andere die voor een zebra stilhield. Een flinke schade aan de beide wa gens was het gevolg. G. heeft te veel overtredingen begaan in de tijd dat hij hier rijdt, zei mr. Nouwens en veroordeelde hem tot 60 boete. De Tunesiër liet via zijn tolk weten, dat hij veel spijt had van het gebeurde. ZWARE BOETE De niet verschenen T. J. R. te Hontenisse werd een boete van 225 opgelegd, omdat hij op 7 oktober 's avonds met een land bouwtrekker over de Oudeland- se dijk een kunstmeststrooier sle pend zou hebben vervoerd, niet uitgeweken zou zijn voor een tegenligger, terwijl aan de trek ker bovendien geen achterlicht brandde. HET FATALE KRUISPUNT BIJ HULST L. F. JT "të~ AïifWërpen werd vertegenwoordigd door mr. H. Tichelman. J. zou op 6 april te Hulst op rijksweg 60 de Abs- daalse weg zijn opgereden zon der te hebben voorgesorteerd. Mr. Tichelman gaf het feit namens zijn cliënt toe, maar zei zich langzamerhand af te vra gen, gezien de vele overtredin gen op genoemd kruispunt die voor het kantongerecht dienen, of dit kruispunt wel goed is aan gegeven. De officier zag eerder een ge ringe geneigdheid van sommige nationaliteiten om hier vóór te sorteren. Mej. L. T. V. uit Brasechaet (B.) was ten laste gelegd dat zij met een vaart van 100 km over dezelfde weg reed en zo tegen de plotseling links afslaande wa gen van haar landgenoot opbot ste. De schade aan de beide wagens was aanzienlijk, maar de inzittenden kwamen er wonder wel met gering lichamelijk let sel af. Mej. V. gaf toe tegenover de politie te hebben verklaard, dat zij 100 km reed, maar niet op het kruispunt. Daar was het on geveer 70. Een met een donkere bril versierde heer F. P. B. die later bleek haar verloofde te zijn, werd door haar aangewezen als getuige. Hij had naast mej. V. 'in de auto gezeten, toen het ongeval plaatsvond. Mr. Nouwens: „Hoe hard reed de juffrouw?" Getuige B.: „Niet harder 'dan 100 km, want zij is mijn ver loofde." Kantonrechter: „Ik zie het ver band niet tussen het verloofd zijn en de autosnelheid." Tegen J. eiste de officier 100 boete. Tegen de juffrouw achtte mr. Lebret het bewijs niet ge leverd en eiste daarom vrij spraak. Bij de boete sloot mr. Nou wens zich aan. Mej. V. veroor deelde hij echter tot ƒ20 boete, want „ook boven de 70 km rijden is fout". OP DE LINKER WEGHELFT „Een belachelijk lage eis" noemde mr. Nouwens de door de officier tegen de Axelaar L. T. de W. gevorderde boete van ƒ100. Reden om met zijn ver oordeling niet hoger te gaan zag de kantonrechter in de houding die de verdachte op de zitting aannam. De W. was op 20 maart op de provinciale weg onder Vogel waarde na het inhalen van een vrachtauto met aanhangwagen bijna geheel op het linkerwegge deelte terechtgekomen. De chauf feur van een tegemoetkomende truck met oplegger had de tegen woordigheid van geest zijn stuur om té gooien naar de rechterweg- berm, waardoor een aanrijding werd voorkomen. De W. vertelde dat de vracht auto vóór hem plotseling stopte, waardoor hij deze wel moest pas seren. De chauffeur van de tegenligger had volgens hem niet geremd. Mr. Lebret wees in zijn requi sitoir op de ongelukken die een dergelijke wijze van manoeuvre ren tot gevolg kan hebben. WARENHUIS ,,'t Lijkt hier wel een waren-, huis", zei I. A. de M. 'uit Vlis-' singen. Hij doelde op het feit dat: hij er bij het fout parkeren in, de Nieuwstraat te Te'rneuzen of>' 14 maart bij contante betaling' met een tientje zou zijn afgeko men en dat er nu op dé zitting door mr. Lebret 15 tegen hem werd gevorderd. Mr. Nouwens veerde even o]i en gaf een uiteenzetting over liet verlaagde tarief bi.i directe betaling van een' boete. Deze voorkomt de administratieve-, rompslomp rond een dagvaar ding. De boete bleef vijftien gul-1 den. SNELHEID OVERTREDEN ,,'t Za] we] zo zijn", antwoord de A. J. van B. te Goes die het rijtje snelheidsovertreders dat moest terechtstaan, opende, „ik zat in een huurauto en had, haast." „Haast is juist een reden om het wat langzamer aan te doen", meende de kantonrechter, „an ders komt u er met een zieken-, wagen". Van B. die op 3 mei over de, Oudelandse weg te Terneuzen te hard reed, hoorde zich veroor delen tot een boete van 30 gul-, den. S. F. B. te Terneuzen die er. op 25 april in de Axelsestraat te hard met zijn auto vandoor ging, tot 25. F. B. te Gent (B.) beklaagde* zich over de hoge eis van mr, Lebret 150), maar mr. Nou wens zei dat de boetes in Neder- land belangrijk beneden het Bel gische peil liggen. Hij deed er bij zijn uitspraak 25 af. B. had op 30 april met een snelheid van 100 km over de provinciale weg te Axel gereden: S. K. de N. te Zaamslag had zich op 6 mei met zijn auto iri de Fr. v. Eedenstraat te Terneu zen vergaloppeerd „van zenuw achtigheid". De zenuwen kwa men hem op een boete van 50 gulden te staan. GEDEELTELIJK J. L. van L. te St. Jansteen zei op 26 april zijn bestelauto slechts gedeeltelijk op een zebra in de Noordstraat te Terneuzen te hebben geparkeerd en niet helemaal zoals in de dagvaarding stond. Hij deed het om ér te lossen en omdat er verderop ook enkele wagens stonden. „Juist", zei mr. Nouwens, „u stond er gedeeltelijk—op--ent ge deeltelijk af en u mag noch het een noch het ander!" Met eeh boete van 50 gulden was hier mee de kous voor de verdachte af. KRUISING VRIJLATEN J. F. B. te Den Haag werd vrij gesproken van het feit dat hij op 26 april de kruising Haven, straatScheldekade te Ternei^ zen niet zou hebben vrijgelaten voor een van de Scheldekade komende auto. De bestuurder hiervan, J. Gi M. te Terneuzen, die niet ver schenen was, zou hierbij onvol doende'rechts hebben gehouden. M. werd overeenkomstig de eis tot 50 gulden boete veroor deeld. Tegen de Hagenaar had mr. Lebret 20 gulden geëist. Niettegenstaande de „bijzon dere veiligheidsmaatregelen" die de regering van Uruguay had afgekondigd, was het maandag weer onrustig in Montevideo en omgeving. Driehonderd studen ten bekogelden van achter een barricade de politie met stenep. Een trein naar Punta del Estè werd tot staan gebracht door een brand op de spoorbaan en vervolgens beschoten. Er werd niemand geraakt. Het overheidspersoneel dat sinds 12 juni in staking was, is maandag aan het werk gegaan, nadat de regering met ontslag had gedreigd. Alleen enige hon derden P.T.T.-beambten versche nen niet op het werk en wef- den dan ook direct ontslagen. Het nationale vakverbond had inmiddels een algemene staking van 24 uur uitgeroepen. De pre sident van Uruguay heeft laten weten, dat hij zo nodig krach tiger maatregelen zal treffen om de orde te handhaven. In Kanton is het vorige week opnieuw tot gevechten gekomen tussen de rode garde en Chinese troepen, zo hebben reizigers in Hongkong meegedeeld. Vrijdag kwamen 47 mensen in de vlam men om bij een brand, die tijdens een gevecht in de Sun Yat Sen- universiteit ontstond. Tien jonge studenten die een pantserwagen wilden tegenhouden, werden doodgeschoten. Een andere groep jongeren overviel een politiebu reau met handgranaten en maak te zich daar meester van schiet wapens. De spoorwegstations en opslag plaatsen worden door soldaten beschermd. In de stad wordt ge plunderd en gerooid. 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 6