PROVINCIAAL NIEUWS Drie leerkrachten namen afscheid van de „Zonneschool" te Terneuzen De heer W. Koster te Axel ridder in de orde van Oranje-Nassan Engelse hart transplantatie- patiënt overleden Viering 40-jarjg jubileum mej» R. Geilliet te Sluiskil m Terneuzen Axel Aardenburg Breskens Goes Hulst Middelburg Sluiskil Sas van Gent Sluis Schoondijke IJzendijke Woensdag 19 juni 1968 DE VETTE ZEEUW Pagina 3 Patroonsexamen /Voor het examen handelstech nisch gedeelte van het patroons- examen brood/banketbakken slaagden de heren E.E. F. de Block te Philippine, W. J. H. van Dorsel te Oostburg, P. J. de Smet te-, Terneuzen, F. G. M. P. Ver- mandel te Koewacht, A. A. H. M. Wijffels te Aardenburg en A. C. L. de Guchteneire te Westdorpe. Deze kandidaten genoten hun opleiding aan de technische school te Terneuzfen. V ereniging van amateur-fotografen De foto-amateurclub te Ter neuzen heeft haar programma samengesteld voor de resterende maanden van 1968. Het ziet er als volgt uit: /September: foto's meebrengen tftr beoordeling voor de tentoon stelling die ongeveer november wjordt gehouden. De leden die zëlf niet vergroten, wordt hulp geboden voor het maken van vergrotingen op tentoonstellings- f^rmaat. Op een tweede avond in Sep tember eveneens foto's uitzoeken voor de te houden tentoonstel ling. /Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk leden meedoen. Foto's die worden ingeleverd, mogen nietzijn opgeplakt. Alleen losse foto's worden voor de tentoon- sfelling aangenomen. Oktober: Bespreking waar de tentoonstelling wordt gehoden, het samenstellen van een ten toonstellingscommissie en hoe propaganda voor de tentoonstel ling kan worden gemaakt. November: Tentoonstellingsac tiviteiten. December: Lezing van de heer Bleijenbergh, fotograaf te Axel. Excursie naar het Land van Saeftinge De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van* de Nedérl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde organi seert voor leden en genodigden één tweede zomerexcursie met als doel het verdronken land van Saeftinge en wel op za terdag 29 juni a.s. Een bezoek aan djt unieke gebied met zijn zout- minnende vegetatie en rijke vo gelstand behoeft nauwelijks aan beveling, aldus het bestuur. Daar bij de wandeling verschil lende slenken, geulen en slikban. ken moeten worden gepasseerd, is het noodzakelijk laarzen (geen lage) mee te nemen. Ook de kle ding moet er op berekend zijn. De deelnemers worden ver wacht uiterlijk 8.30 uur bij de kerk te Clmge, waar de gids 'sfakt te wachten. Leden die niet met een' eigen vervoermiddel komen, kannen dit opgeven. Voor hen zal bemiddeling worden verleend. Donderdag de vlaggen uit 'Zoals bekend zal koningin Juliana op donderdag 20 juni 1968 een bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen brengen. De burgemeester van Axel wekt de bevolking op bij die ge legenheid zoveel mogelijk te vlaggen met de nationale drie kleur. Het wordt zeer op prijs gesteld wanneer aan deze vlaggenhulde bijzondere aandacht zal worden besteed op de doorgaande route Kanaalkade-Zuidsingel. Subsidie uit Anjerfonds -De Aardenburgse fanfare ont ving een bijdrage van ƒ3000 uit het „Anjerfonds". Reeds eerder werd 'Uit dit fonds een bijdrage van 5000 ontvangen. He'ngelwedstrijd De hengelsportvereniging „De Zeekrab" uit Breskens heeft een onderlinge bekerwedstrijd geor ganiseerd tegen Hoofdplaat. De wedstrijd is een zege voor Bres kens geworden, die de beker met groot puntenverschil wist te win nen. 1. E. Kouwels, Breskens, 8 vis sen, 190 pnt; 2. A. Temmerman, Breskens, 5 vissen, 190 pnt; 3. J. Varin, Hoofdplaat, 8 vissen, 185 pnt; 4. J. Verherbrugge, Breskens, S vissen, 160 pnt; 5. E. Blaakman, Breskens, 6 vissen, 160 pnt; 6. L. de Paauw, Hoofdplaat, 12 vissen, 120 pnt; 7. J. Focke, Breskens, 2 vissen, 120 pnt; 8. C. Dijl, Bres kens, 3 vissen, 110 pnt; 9. M. Pier re, Hoofdplaat, 9 vissen, 90 pnt en 10. P. Heijboer, Breskens, 2 vis sen, 85 pnt. acte de présence op Z.L.M.-tentoonstelling Op de tentoonstelling van de Z.L.M. op 20, 21 en 22 juni in de Wilhelminapolder zal de provin cie Zeeland acte de présence ge ven door middel van een stand en filmvoorstellingen. In de stand, met een oppervlakte van circa 100 vierkante meter, die een plaats krijgt in hal G. bij het demonstra tieterrein, zullen foto's, maquet tes, grafieken en een kaart der provincie een beeld geven van een aantal elementen, die momenteel kenmerkend zijn voor Zeeland. De ongeveer 25 vergrote foto's, op- panelen bevestigd, zijn ge maakt door de heer C. A-, L.. Kot- vis en hebben betrekkiqg'op- de industrie, het wonen, de recrea tie, het landschap, de waterbouw, historische kerken, de Zeeland- brug en de dubbeldeksv«é?bpot. Er zijn voorts drie 'n^qttettès, namelijk één van Terneuzen en omgeving, compleet met nieuwe zeesluis en verbreed katfeal; één van het industriëgébled VVlissin- gen-Oost en één van het Veerse Meer. De grafieken, die. zijp ver vaardigd door de heer A. F,Maas,- hebben betrekking op hét verloop der beroepsbevolking. De kaart der provincie is bijgewerktmet (Je nieuwste gegevens, fecials dié voorkomen in de diverse streek plannen en ontwerp-streekplan- nen. Elders op het tentoonstellings terrein is een filmzaal opgetrok ken, waarin circa honderd perso nen een plaats kunnen vinden. Tijdens de tentoonstellingsdagen zullen hier van 11 uur op elk heel uur veertig minuten - durende voorstellingen worden gegeven. Vertoond zullen worden de nieu we Zeelandfilm (in kleur) „Waai de zee het land ontmoet" en een film, bestaande uit een aantal journaalbeelden, welke na de oorlog van Zeeuwse gebeurtenis sen zijn gemaakt. Zeeuwse veilingconcentratie Een commissie uit de besturen van de veilingverenigingen in midden-Zeeland heeft in 1966 en 1967 een studie gemaakt van de mogelijkheden tot samenwerking. De commissie heeft thans beslo ten aan de besturen -.van' dé -vei lingverenigingen „Walcheren" te Middelburg, „Zuid-Beveland" te Goes en, .Kapelle-Biezelinge en omgeving" voor te stellen op kor te termijn te komen tot oprich ting van één centrale veilingver eniging voor dit gebied. Het ligt in de bedoeling de leden van de bij de voorstellen betrokken vei lingverenigingen op zo -kort mo gelijke termijn voor te lichten aan de hand van uitgewerkte plannen en berekeningen om daarna de voorstellen voor te leggen aan de algemene vergade ringen, die uiterlijk in de loop van de herfst 1968 zullen worden belegd. Het is de commissie gebleken, dat door fusie de veilingskosten belangrijk kunnen worden ge drukt. De commissie is ook van mening, dat er in de naaste toe komst geen plaats meer zal zijn voor meer dan één veiling in midden-Zeeland. Eindexamen gymnasium Aan het Janseniuslyceum te Hulst zijn geslaagd vopr het eind examen gymnasium A: L. de Ca- luwé te Koewacht; J, Eggèrmont, P. Rijnders en A. J. van Aarde, allen te Sas vanGent, Voor het eindexamen gymnasium B' slaag den: Yv. Bakker, M. de Schrijver, H. Wouters en L. Fassaert, allen te Hulst; N. Gijsei te Sluiskil; P. de Meijer te Za'amslag; C. de Ruijter te Axel; K. Flos te Ka- pellebrug; C. Jansen te Koe wacht; R. Letens te St. Jansteen en J. d'Haeze te St. Gillis (Waas). Aanbesteding In het gebouw van de provin ciale waterstaat te Middelburg werd dinsdagmorgen aanbesteed het verbeteren van de weg Hulst DrieschouwenSas van Genl. Er waren 17 inschrijvers. De laagste inschrijver was de N.V. Gebr. Geidorf te Seröoskerke voor een bedrag van 2.4-49.000. met verrekening van wijzigingen in lonen en sociale lasten. Zonder deze schreef dezelfde firma in voor een bedrag van 2.459.000. Schoolreis openb. school Eind vorige week gingen de kinderen van de klassen 1, 2 en 3 van de openbare school uit Sluis kil op hun jaarlijkse schoolreis. De reis ging ditmaal naar Wal cheren waar een bezoek werd gebracht aan miniatuur Walche ren, de Veerse dam, de bossen bij Domburg en het strand -en de Westkapelse zeedijk. Een korte rondrit over het eiland besloot deze schoolreis. Bejaardenreis Donderdag krijgen de. bejaar den van Sluiskil hun jaar-lijks uitstapje, georganiseerd door het bejaardenreiscomité.- Ditmaal gaat de reis naar de Drunense duinen in Noord-Bra bant. Onderweg worden o.a. Ber- chem bij Antwerpen, waar de ouden van dagen een groot wa renhuis kunnen bezoeken, Baar- le-Nassau op de heenreis en Nis pen en St. Niklaas op de terug reis aangedaan. Men verwacht dat zo'n 160 bejaarden, goed voor drie bussen, de reis zullen mee maken. Rector Sluiskilse ziekenhuis Pater Severinus Jans, rector van het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil, is benoemd tot gar diaan van een nieuw klooster, dat speciaal is bestemd voor bejaar de paters capucijnen te Eindho ven. Naar verwacht zal 'binnen kort een nieuwe rector worden benoemd voor het plaatselijk zie kenhuis. Reisclub „Ons Genoegen De Sluiskilse reisclub „Ons Genoegen" maakte onder leiding van de héér D.-Voerman een tweedaagse trip naar Duitsland met als einddoel Altenahr in de Eifel. Onderweg werden o.a. Has selt, Monschau, St. Vith en La Roche aangedaan. Tol slot van- dé reis werd een show van de bekende Belgische artiest. Bobbej§ap Schoepen bij- gewo.on'd. De-.ctüb heeft nu al plannen volgende jaar een drie daagse reis te organiseren. j Reisclub „Sluiskil" Zaterdag a.s. zal de reisclub /.Sluiskil" haar jaarlijkse reis or ganiseren. De.heenreis voert via Gent, Brussel én ''t Maasdal naar Zuid-Limburg,»waar een bezoek zal worden gebracht aan Maas tricht en Valkènburg. De terug reis loopt via-de Belgische Kem pen, waar in de avonduren een show zai worden' bijgewoond in Bobbejaansland, gepresenteerd door de bekende zanger-confe rencier Bobbejaan Schoepen. Fancy Fair in Sas van Gent De jongeren van-de werkgroep werkontwikkelingswerk in de ka naalzone kunnen tevreden zijn over hun fancy fair ten bate van twee ontwikkelingsprojekten in Brazilië en Pakistan. De opening geschiedde door een welkom van Marian Meyer aan mevr. Stern Dooyeweerd uit Sas van Gent en pater Sarneel, die later een korte uiteenzetting gaven over beide ontwikkelingsprojekten. Behalve de fancy fair waaraan velen gra tis meewerkten en de dansavon den aan de Oostkade werden ook wedstrijden georganiseerd in krijttekeningen, waarbij de jury bestond uit mevr. SmeetsPols, de heren Steevens en Bliek. Bij de dierenwedstrijd, waarbij de jury bestond uit de dierenarts de heer Cysouw, de heer Torbijn en voorts de heer De Blaey uit Ter neuzen, behaalden Henk en Nel- leke Heuvelink de eerste prijs. Tweede werd Maria Pollet, derde Annie Martens en vierde Joke Holvers. Heemkundige kring op excursie De heemkundige kring in West Zeeuws-Vlaanderen maakte met een groot aantal leden een tocht naar de oorsprong van de Schel de in noord-Frankrijk nabij het dorp Gouy, waar deze stroom als een klein riviertje op 100 meter hoogte uit het bergland komt met glashelder water. Onderweg werd tevens een bezoek gebracht aan verschillende merkwaardige pun ten yan het stroomgebied van de Schelde en wérd kennis gemaakt met de gothiek bij de kerk van de Lieve Vrouwe van Pamele bij Oudenaarde en de beroemde ka thedraal te Doornik. In Oude naarde werd ook een bezoek ge bracht aan het gothische raad huis. Aan het einde van de reis bracht de heer A- A. Hoolhorst, bestuurslid van de 'kring, dank aan voorzitter J. L. van Leeuwen voor zijn voortreffelijke voorbe reiding en de grondige toelich ting. t Veekeuring De jaarlijkse veekeuring in de wijk Heille zal dit jaar plaats vin den op 1 juli. Deze keuring gaat uit van de provinciale commissie ter beoordeling van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland. Plattelandsvrouwen vergaderden De afdeling van de Nederland se bond van plattelandsvrouwen in W. Zeeuws-Vlaanderen heeft in zaal Wijffels een vergadering gehouden. De presidente mevr. v. d. Weele-Minderhoud deed verschillende mededelingen om trent de boekenkring in Schoon- dijke.'de handwerkwedstrijd voor volgend jaar en een reisje naar de hotelvakschool in Brugge in september a.s. Afscheid werd genomen van het bestuurslid mevr. Israël-de Kam in verband met haar vertrek naar Zwolle. Mevr. Kapsenberg-Lindenberg uit Sluis hield een inleiding met dia's over ..Uw tuin uw lusthof". Winnaar concours stadsomroepers gehuldigd Onze plaatsgenoot de omroe per P. de Martelaere wist op het omroepersconcours te Egmond aan Zee de eerste prijs in de wacht te slepen en werd hier door als Nederlands beste om roeper uitgeroepen. De tekst moest in het dialect worden omgeroepen. Aan dit concours werd door 37 omroepers uit geheel Neder land deelgenomen. Des avonds werd hem door de burgemeester van Egmond de zilveren gong met klepel uitgereikt. Zondag middag werd hij door radio-Hil- versum opgehaald om een pro gramma van Tonny Tober aan te kondigen. Zondagavond werd hij in zijn woonplaats feestelijk verwel komd door het gemeentebestuur, V.V.V. en de drumband. Gezeten in een open auto werd hij met de vlaggendrager de heer J. van Haele door het dorp gereden, waar hij door een grote menig te werd toegejuicht. Wethouder P. van Rijen wees er in zijn felicitatie namens het gemeentebestuur op, dat „Peet" als rasechte Izediekenaar de ge meente waardig heeft vertegen woordigd. Ook namens de V.V.V. werden felicitaties uitgesproken, terwijl zijn vrouw in de bloemetjes werd gezet. Gisteren vierde mej. R. Geilliet, onderwijzeres aan de St. Antho- niussehooi te Sluiskil, haar veer tigjarig jubileum als onderwijze res. Van deze veertig jaar heeft mej. Geilliet er ruim 38 jaar aan de Sluiskilse school gestaan. Des morgens begon het feestprogram ma met een viering in de kerk. Na deze viering werd de juffrouw op school gehuldigd door de leer krachten, de leerlingen en het schoolbestuur. Ter ere van de jubilaresse werd een feestelijk programma opge voerd door de leerlingen, waarbij zang, declamatie, spel en accor- deonspel ten gehore werd ge bracht. Hoogtepunt hierbij was de aanbieding van de cadeaus, een radio van de ouders, een radiota fel van het bestuur, een bood schappentas van de zusters en een kristallen vaas van de colle ga's. Dat mej. Geilliet niet werd vergeten, bewezen verder dg di verse bloemstukken. Des middags werd er met fa milieleden.en collega's in het zie kenhuis ge.dineerd. Daarna werd het programma voortgezet met de opvoering van de kinderoperette „Goudmuiltje", onder regie van zuster Invioléta. Hst bijbehorend ballet, was ingestudeerd door zus- Ier Paula Maria, terwijl de G. de Caluwé vóór de begelei'.'i'1" zorgde. Des avonds werd in c'e school een receptie gehouden, di- werd bezocht door tab-ijke ouders, leerlingen, oud-leerlingen, cohc- va's p'n belangstellenden. Voor de Het hoofd der school, zuster Gertrude, in gesprek met de jubilaresse. ouders werd dezelfde operette 's avonds in „De Ark" gepresen teerd. BRAND IN ROTTERDAM Bij een brand in de Rotte- straat in een van de oudste ge deelten in Rotterdam is maan dag de 30-jarige Spaanse arbei der Marcelino Ramos zeer ern stig gewond geraakt. De brand ontstond op de zolderverdieping, waar de Spanjaard op dat mo ment alleen aanwezig was, ver moedelijk door het ontploffen van een gasfles. De zolderver dieping is totaal uitgebrand. De ontploffing is ontstaan door een lek in de gasfles. De Span jaard heeft getracht het vuur te blussen en liep daarbij derde graads brandwonden op aan ge zicht en handen. Hij is in een ekenhuis opgenomen. Het ge lukte de brandweer spoedig het ••uur te blussen. De eerste en -.veede verdieping van het huis, dat bewoond wordt door een ge zin met zes kinderen en tien costgangers, waaronder zeven buitenlanders, liepen ernstige waterschade op. - v ,i Maandag hebben drie leer krachten van de „Zonneschool", mevrouw P. WondergemPlijte, de heer A. J. Jansen (beiden om gezondheidsredenen) en 't hoofd van de school, de heer P. A. Ocké (wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd) af scheid genomen van leerkrachten en leerlingen in de namiddag en 's avonds van de ouders. Om twee uur betrad de heer Ocké met zijn familie de versier de zaal, terwijl de leerlingen een welkomstlied zongen. Hierna bracht een der leerlingen hem namens personeel en leerlingen dank voor alles wat hij voor de school heeft gedaan, waarna hem een bandrecorder werd aangebo den. Mevrouw Ocké en dochter mochten bloemen in ontvangst nemen. De middag werd verder gevuld met zang, dans en spel en tussen door werd rijkelijk voor versna peringen gezorgd. Aan het einde van de middag sprak de heer Ocké een dankwoord. Naast vele ouders kon de voor zitster van de oudervereniging, mevr. H. GeeneGeelhoedt, des avonds ook de wethouder voor onderwijszaken, de heer F. Ber bers, en de gemeente-secretaris de heer A. van Pagee begroeten. De heer Berbers, die mededeel de dat burgemeester Aschoff ver hinderd was, had lovende woor den voor de heer Ocké, die voor het onderwijs heel veel heeft ge daan. Hij memoreerde daarbij dat de heer Ocké op 1 oktober 1958 hoofd van school A werd en in 1962 hoofd van de Zonneschool. „Dat de heer Ocké na het berei ken van zijn pensioengerechtigde leeftijd, op 1 mei j.l., heeft willen aanblijven tot het eind van het schooljaar, weet het gemeente bestuur te waarderen", aldus de heer Berbers. Behalve dat de heer Ocké zich voortreffelijk van zijn taak heeft gekweten, heeft hij dit ook op ander gebied gedaan. Voor het Zeeuws-Vlaamse muziekleven is de heer Ocké een belangrijke kracht geweest. Hij is n.l. voor zitter van de bond van muziek verenigingen (sedert 1946) en één van de mede-oprichters. Bo vendien is hij voorzitter van de federatie Zeeland van de K.N.F. en tevens lid van het hoofdbe stuur. Tien jaar geleden werd de heer Ocké voorzitter van de Ter- neuzense muziekschool, een bloeiend instituut dat thans 700 leden telt. Gedurende 26 jaren was hij, geboren te Zuidzande, na enige tijd in zijn geboorteplaats voor 'de klas te hebben gestaan, onderwijzer te Hoek, daar voor zitter van het muziekgezelschap „Elk naar zijn Krachten" en van de inmiddels opgeheven zangver eniging en ook gedurende 26 jaar secretaris-kerkvoogd. De heer Berbers hoopte dat de heer Ocké zich nog veel jaren nuttig zal kunnen maken. In zijn dankwoord betrok hij ook mevr. Ocké. Erkentelijk ook was de heer Berbers voor hetgeen mevr. Won dergem (22 jaar aan het open baar onderwijs verbonden) en de heer Jansen (sedert 1950 onder wijzer aan de Zonneschool) voor het openbaar onderwijs in Ter neuzen hebben betekend. Al schijnt het niet de gewoonte te zijn dat bij een openbare instel ling officieel geschenken worden aangeboden, „een klein aanden ken in de vorm van een boeken- bon zal de begroting niet al te ongunstig beïnvloeden", aldus de wethouder van onderwijs. Na wethouder Berbers sprak de heer H. H. Kole, hoofd van de Tamarindeschool, namens de hoofden van de openbare scho len. Spreker, die een oud-leerling van de school is en dus bij „juf frouw" Wondergem in de klas heeft gezeten, zei dat het vertrek van drie leerkrachten problemen meebrengt. De drie nieuwe leer krachten zullen de school „een nieuw karakter" geven, aldus de heer Kole, die uit zijn schooljaren nog heel wat herinneringen op haalde. Ook voor de heer Jansen had de heer Kole veel waardering om het enthousiasme waarmee deze altijd heeft gewerkt. De heer Ocké noemde hij „de gevaarlijkste" van de drie, omdat hij een karakter heeft, waarvoor een gebruiksaanwijzing nodig is, aldus de heer Kole. Hij had veel waardering voor de heer Ocké als onderwijzer en als collega. Wat hij in hem waardeerde, was dat hij altijd met „open vizier" streed en een groot voorstander van het openbaar onderwijs was. De heer Kole sprak de heer Ocké ook toe als voorzitter van de onderwijzersvakbond. Ondertussen hadden leerlingen van de „Zonneschool" onder lei ding van mevr. Veraart gezongen en gedanst. Daarna boden Mo nique de Ridder en Ad Verpoorte bloemen aan. Als laatste in de rij van spre kers trad de heer J. Blok, hoofd van de openbare school te Axel en een goede vriend van de heer Ocké, naar voren. Ook deze spre ker bleek veel waardering te hebben voor de heer Ocké als leerkracht en als mens. Alineke Bliek las een afscheids woord voor namens de leerlin gen. De heer Udo, eveneens leer kracht aan de Zonneschool, bood geschenken aan en tenslotte wer den dankwoorden gesproken door de heer Jansen en een ontroerde mevr. Wondergem, die zei dat ze gedurende 22 jaar met liefde voor het werk hetgeen ook levens vreugde betekent voor de klas heeft gestaan. Zij dankte niet al leen voor het begrip dat haar leerlingen wisten op te brengen als het met haar gezondheidstoe stand niet goed ging, maar ook voor de geschenken. Tenslotte sprak de heer Ocké, die ook dankte namens de heer Jansen. Hij liet zijn loopbaan de revue passeren, de moeilijkheden die hij met bepaalde instanties had on dervonden (daarom zijn blijd schap om de aanwezigheid van wethouder en secretaris), zijn samenwerken met de overige leerkrachten en de dankbaarheid die hij vaak nog (ook deze avond) ondervond van oud-leerlingen. Hierbij deelde hij tevens mede dat de heer H. H. C. de Leeuw, thans hoofd van de in de Zonne school ondergebrachte „Ameri can (Dow) school" hem als hoofd zal opvolgen. Na nogmaals mede namens mevr. Wondergem en de heer Jansen zijn dank te hebben uit gesproken voor de belangstelling en de vele geschenken, werd ieder in de gelegenheid gesteld persoonlijk afscheid te nemen. De heer W. Koster te Axel, die eens als jongste lid zitting nam in het hoofdbestuur van de Z.L.M. en die thans in dat bestuur het langst zitting heeft, werd maan dag te Goes onderscheiden met het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. Deze hoge onderscheiding werd de heer Koster uitgereikt door minister Lardinois (landbouw) tijdens de buitengewone algeme ne vergadering van de Z.L.M., die in de grote kerk te Goes werd ge houden ter inleiding van de vie ring van het 125-jarig bestaan van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij. De minister speldde de heer Koster de onderscheiding op, waarmee hij hem van harte ge lukwenste. De voorzitter, ir. J. Prins, stel de hem namens het bestuur van de Z.L.M. een draagmedaille ter hand, terwijl mevr. Koster bloe men kreeg aangeboden. Ir. Prins schetste de verdiens ten van de heer Koster, aan wie de Z.L.M. veel verschuldigd is. Naast lid van het hoofdbestuur was de heer Koster vele jaren voorzitter van de kring Axel van de Z.L.M. Verder is hij lid van de gewestelijke raad van het land bouwschap en lid van de provin ciale staten van Zeeland. TOENEMEND AANBOD AARDBEIEN De aanvoer van aardbeien die zijn gegroeid in de volle grond, neemt belangrijk toe. Vooral op de veilingen in het zuiden van het land zijn dagelijks hoeveelheden van betekenis van dit produkt te koop. Tot nu toe werd vrijwel het gehele aanbod opgenomen voor verse consumptie, waarbij een deel werd geëxporteerd naar West-Duitsland en België. In de loop van deze week zullen ook overal de leveringen van aard beien voor de industrie beginnen. Deze worden geplukt zonder dop, terwijl de consumptie-aardbeien met dop worden aangeboden. De kwaliteit van de aardbeien is over het algemeen goed en er wordt op een redelijke produktie gerekend, al zal deze wel wat kleiner worden dan het vorig jaar, deels door inkrimping van het areaal. Goede kwaliteiten consumptie-aardbeien werden begin deze week op de veilingen verkocht tegen prijzen die liepen tot 2 per kg. Verwacht mag wor den, dat de eerstkomende tijd dit produkt in grote hoeveelheden tegen redelijke prijzen te koop zal zijn op de binnenlandse mark ten. Engelands eerste harttransplan tatiepatiënt, de 45-jarige Frede rick West, is maandag, 46 dagen na de operatie, overleden. West stierf aan infekties in de longen en nieren. Volgens de art sen was zijn weerstand tegen bacterieën aangetast door ge neesmiddelen om afstoting van het nieuwe hart tegen te gaan. Het hart, afkomstig van een Ierse bouwvakarbeider, bleef tot het eind toe funktioneren. Door het overlijden van West zijn van de 21 patiënten die het hart van een ander mens hadden ontvangen, er nog maar vijf in leven. Twee andere mensen, die het hart van een dier kregen, zijn eveneens overleden. West ontving op 3 mei in het nationale hartziekenhuis te Lon den het hart van de 26-jarige bouwvakarbeider Patrick Ryan. De operatie, die werd uitgevoerd door een staf van 18 medici en verpleegsters, duurde zeven uur. Reeds drie dagen na de opera tie was de patiënt op en vierde het welslagen ervan met een glas sherry. Zijn herstel verliep aan vankelijk voorspoedig, maar op 9 juni liep hij een longinfektie op en vijf dagen later bleken ook zijn nieren te zijn aangetast. Eerder op de dag werd zijn toe stand „zorgwekkend" genoemd. In een bulletin van het zieken huis werd meegedeeld, dat West om 21 uur maandagavond was overleden aan een uitgebreide infektie". i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3