Nieuwe Belgische regering onder premier Eyskens Vijftien katholieken, 13 socialisten en één extra-parlementair Crisis duurde ruim vier maanden Boorden Amerikanen eigen motortorpedoboot in de grond? VERWARRING GIJ GEDEMILITARISEERDE ZONE RADIO DE KOCK HET WEER Minister Bakker over de regeringsplannen voor Zeeland Pleidooi in Eerste Kamer voor nieuwe provincie RIJNMOND MET ZEELAND EN TUSSENLIGGEND GEDIED WOENSDAG 19 JUNI 1968 24e Jaargang No. 5223 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Cöttufele autonomie Veel bekende namen Volgende week voor parlement Persstemmen over nieuwe regering Brusselse zelfoverschatting Vaste oever verbinding Hoofdkwartier Israëlische politie naar Jeruzalem Geheime missie De verdediging van Saigon 110 overlopers Pogingen tot ondermijning in Jemen Gemeentegrenzen Centen of procenten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEt Directeur-Hoofdredacteur: I,, van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. België heeft na een regeringscrisis van ruim vier maanden weer een regering. Het is een coalitie van de christelijke volkspartij (C. V. P.) met de socialistische partij (B. S. P.) onder leiding van de 63-jarige Vlaming Gaston Eyskens (C. V. P.). De nieuwe ministers hebben maandagmiddag de eed afgelegd voor de koning. Daarna zijn zij voor een werkvergadering in de Brusselse Wetstraat bijeengekomen. Eyskens is reeds enige malen eerste minister geweest. Hij leidde in 1949'50 een coalitie van de C. V. P. met de liberalen, in 1958 een homogene C. V. P.-regering, die aan het einde van dat jaar werd uit gebreid met liberale ministers. In I960—'61 stond hij opnieuw aan het hoofd van een coalitie met de liberale partij. De nieuwe coalitie volgt de re- gèring-Vanden Boevnants op, een coalitie van de C. V. P. met de li berale partij, die op 7 februari j.l. ontslag nam wegens onoverbrug bare Vlaams-Waalse meningsver schillen. De kern daarvan was de Vlaamse eis, dat de Franstalige af deling der Leuvense universiteit naar Wallonië zou worden ver plaatst. Deze eis was in de voor gaande weken kracht bij gezet door demonstraties en relletjes van Vlaamse studenten in Leuven, die eind januari een stakingsbeweging van studenten en middelbare scho lieren in het gehele Vlaamse land tc gevolg hadden. Op 31 maart werden vervroegde verkiezingen gehouden, die verlies opleverden voor de C.V.P. en in mindere mate voor de B. S. P., ter wijl de liberale partij nagenoeg ge lijk bleef en de federalistisch ge tinte kleine partijen in Vlaande ren en Wallonië winst boekten. Pogingen van de C. V. P. om daarna een regering van nationale eenheid te vormen met de B. S. P. en de liberale P. V. V. met het oog op het oplossen van de Vlaams- Waalse tegenstellingen zijn mis lukt. De socialisten wezen zo'n co alitie af, omdat ze er te vage com promissen van verwachtten. Ten slotte hebben de C. V. P. en de B. S. P. elkaar gevonden op een program, dat met name voorziet in culturele autonomie voor Vlaan deren en Wallonië en economische decentralisatie. De nieuwe Belgische regering telt 29 ministers, van wie twee ministers-staatssecretarissen en wel: 15 C. V. P., 13 B. S. P. en één extra-parlementai r. De lijst van ministers ziet er als volgt uit: Gaston Eyskens, eerste minister (C.V.P., Vlaming); Joseph Merlot, vice-premier en econ. zaken (B.S.P., Waal); Theo Lefèvre, minister zonder por tefeuille belast met het weten schapsbeleid (C.V.P.Vlaming); Pierre Harmei. buitenlandse zaken (C.V.P., Waal); P. W, Segers,. defensie (C.V.P., Vla ming); Che'-lec Hegèr, landbouw (C.V.P., Waal); René P-Vré, openbaar ambt (C.V.P., Waal); Piel Vé-m»ylen, onderwijs (B.S.P., Vlaming); Abel Dubois, onderwijs (B.S.P., Waal); Eduard Anseele, P.T.T. (B.S.P., Vlaming); Jozef de tseger. onenbare wer ken (C.V.P,, Vlaming); Alfred Bertrand, verkeer (C.V.P., Vlaming); Hendrik Fayat, buitenlandse han del (B.S.P., Vlaming); Placied de Paeoe, sociale voorzorg (C.V.P., Vlaming); Alfons Vranckx, justitie (B.S.P., Vlaming); Louis Major, arbeid (B.S.P., Vla- Lucïen ^Harmegnies, binnenlandse zaken (B.S.P., Waal); Raymond Scheyven, ontwikkeling (C.V.P.-Franstalig Brusselaar); Albert Parisis, Franse cultuur (C. V.P., Waal); Frans van Mechelen, Nederlandse cultuur (C.V.P.,Vlaming); André Cools,' begroting (B.S.P., Waal); Louis Namèche, openbare gezond heid (B.S.P., Waal); Gust Breyne, huisvesting (B.S.P., Vlaming); Jean Snoy et d'Oppuers, financiën (C.V.P., Franstalig Brusselaar); Charles Hanin, middenstand (C.V. P., Waal); Leo Lindemans, gemeenschapsbe trekkingen (C.V.P., Vlaming); Freddy Terwagne. gemeenschaps betrekkingen (B.S.P., Waal); Fernand Delmotte, minister-staats secretaris voor regionale ontwik, keling (B.S.P., Waal); Prof. André Vlerick, minister staatssecretaris voor economie (extra-parlementair, Vlaming). Uit het kabinet-Vanden Boey- nants zijn vijf ministers overge gaan naar de nieuwe regering, n.I. Harmel, Heger, De Saeger, Ber trand en De Paepe. Het is de bedoeling dat de nieu we regering volgende week dins dag in het parlement verschijnt. Eerste-minis'er Eyskens ver klaarde maandagavond met enige nadruk, dat pariteit tussen Vlèv mingen en Walen hl zijn kabinet is bereikt, waarbij hij zichzelf ais voorzitter van de regering niet meerekende. De culturele autonomie van Vlaanderen en Wallonië en de eco nomische decentralisatie die de nieuwe regering ten behoeve van de twee landsdelen wil nastreven, is tot uiting gekomen in de benoe ming van twee ministers van on derwijs (een Vlaming en een Waal) en twee ministers van cultuur, af zonderlijke ministers voor de eco nomische ontwikkeling var Vlaan deren en Wallonië en voor de Vlaams-Waalse betrekkingen. In de nieuwe regering is niet zo als in de vorige een speciale mi nister van Europese zaken opge nomen. Dit ressorteert verder on der buitenlandse zaken. Ook is er geen vrouwelijke minister. De „standaard" stelde dinsdag ochtend vast, dat over de start van de nieuwe Belgische regering een paar schaduwen liggen. De rege ring draagt het stempel van de cri sis. Er is een pijnlijk afgemeten paritair evenwicht van Vlamingen en Walen. De erkenning van de gemeenschappen en de nauwelijks verkapte federalizering van het staatsbeleid hebben tot een verho ging van het aantal portefeuilles geleid. De regering vertrekt echter als een minderheidskabinet; voor haar eerste en hoofdopdracht de grondwetsherziening be schikt zij niet over een meerder heid. De afwezigheid van Franstalige socialisten uit Brussel in de rege ring acht de „Gazet van Antwer pen" nu reeds een worm die in de vrucht zit en die de numerieke meerderheid aantast, die de rege ring in het parlement nog moet halen. Het blad vindt het opvallend, dat weinig C.V.P.-ministers uit het oude kabinet zijn overgekomen, hetgeen een morele afkeuring van de oude ploeg zou kunnen bete kenen. Tenslotte meent de „Gazet" dat de socialisten een overheer sende positie hebben behaald op sqciaal-economisch gebied. „Het Laatste Nieuws" consta teert, dat de nieuwe ploeg niet be paald een regering van jongeren is; de gemiddelde leeftijd van de ministers is 55 jaar. De „Nieuwe Gids" komt tot de conclusie, dat de bewindsploeg geen slechter indruk maakt dan de voorgangers. Eyskens, die reeds van traditionele problemen en vroeger heeft bewezen geen genoe gen te nemen met de bereddering hangende zaken, krijgt de gelegen heid in de Belgische nationale ge schiedenis een nieuwe basis te leg gen voor de samenwerking van Vlamingen, Walen en Brusselaars. Ook de „Volksgazet" acht de weigering van socialistisch Brus sel om in de nieuwe ploeg verte genwoordigd te zijn, een gevaar lijke zaak. Deze socialistische krant waarschuwt de Brusselaars echter ook, dat zowel in Vlaande ren als Wallonië het verzet tegen Brusselse zelfoverschatting begint te groeien. De minister van verkeer en wa terstaat, drs J. A. Bakker, heeft gisteren tijdens een persconferen tie te Middelburg verklaard daf de regering ten aanzien van hét Sloe- gebied bij Vlissingen niet zal af wijken van de zeehavennota en de tweede nota ruimtelijke ordening en dit industriegebied in de eerste plaats als overloopgebied voor de zeehavens zal beschouwen, terwijl Moerdijk een andere funktie heeft. De minister die Zeeland bezocht, en o.a. een bespreking met Zee- lands gedeputeerde staten voerde, zei dit naar aanleiding van de om gerustheid van Zeelands gedepu teerde staten over het feitdat Moerdijk .mogelijk, tot zeehaverrge- bied ontwikkeld zal worden., „We hebben er "echter alle be lang bij om Shell-Chemie in Ne derland te behouden", verklaarde minister Bakker. Volgens de minis ter zal de verbetering van de in frastructuur bij Moerdijk, o.a. het bevaarbaar maken voor grotere schepen van het Dordtsche Kil, de bestaande waterhuishouding niet in de war mogen brengen. Volgens de minister zal het graven van een kanaal naar Moerdijk een zeer kostbare geschiedenis en ingewik kelde zaak worden. Er zouden na melijk zeesluizen gebouwd moeten worden en het hele project zou met enige honderden miljoenen niet gefinancierd zijn. Wat'betreft een vaste oeverver binding,, over de Westerschelde deelde minister Bakker in Middel burg mee, dat na de vaststelling van het tracé er nog wel twee jaar voor voorbereidende studie nodig zal zijn. De uitvoering van het werk schatte de minister op mins tens vijf jaar. Het plan dat aanne mers enige tijd geleden bij het mi nisterie van verkeer en waterstaat hebben aangeboden voor de finan ciering van 't projekt wordt onder zocht. Binnenkort zou bij de twee de kamer 't wetsontwerp voor ha venschap Vlissingen ineediend wor den, zo deelde minister Bakker mede. Met het havenschap voor Terneuzen zal gewacht worden tot het gereed komen van de gemeen telijke herindeling in Zeeuws- Vlaanderen. Wat betreft de mos selvissers die schade .lijden door de uitvoering .van de deltawerken deelde minister Bakker mede dat in afwachting van de definitieve uitvoering van artikel 8 van de deltawet binnen enkele weken be gonnen zal worden met het "er- strekken van voorschotten aan de mosselkwekers. Het hoofdkwartier van de Is raëlische politie zal van Tel Aviv worden overgeplaatst naar Oost- Jeruzalem, dat vóór de zesdaagse oorlog' van vorig jaar Jordaans was. Dit heeft minister voor po litiezaken Sjarabi maandag in het parlement meegedeeld. Amerikaanse vliegtuigen hebben het afgelopen weekeinde in de golf van Tonkin ter hoogte van de gedemilitariseerde zone in Vietnam vermoedelijk de Amerikaanse motortorpedoboot „Swift" in de grond geboord en vrijwel zeker de Australische torpedobootjager „Hobart" met een raket beschoten, waarbij twee leden van de bemanning wer den gedood en drie gewond. Een Amerikaanse woordvoerder deelde dinsdag mee dat de „Swift" mogelijk niet door Noordvietname- se kustbatterijen werd getroffen, maar in de golven verdween na te zijn getroffen „door een niet ge ïdentificeerd projectiel", waar schijnlijk een Amerikaans. Er wa rt twee gewonden en vijf ver misten. Het schijnt dat de vergissingen het gevolg zijn van de grote ver warring, die in het gebied van de gedemilitariseerde zone heerste, nadat op de radar-installaties echo's waren ontvangen van onge ïdentificeerde vliegtuigen, vermoe delijk Noordvietnamese hefschroef- vliegtuigen. Amerikaanse vliegtui gen zouden deze toestellen hebben aangevallen. Van Zuidvietnamese zijde werd maandag meegedeeld dat 42 Noordvietnamese toestellen waren neergeschoten, maar de Amerika nen uiten zich voorzichtiger. Ook dinsdag verschenen de echo's op de radarschermen, maar in gezag hebbende kring houdt, men er re kening mee, dat het „bevriende" toestellen ziin op geheime missie. Van de zijde der Australische marine is bevestigd, dat de tor pedobootjager Hobart vermoede lijk door een Amerikaanse raket van het type „sparrow" is getrof fen tijdens een operatie ter hoogte van de gedemilitariseerde zone. Aanvankelijk was gemeld, dat de Hobart maandag door Noordviet- namees kustgeschut was geraakt. Twee opvarenden verloren het le ven en zeven werden gewond. Een onderzoek is nog gaande. De nieuwe militaire gouverneur van Saigon, de 34-jarige generaal se hoofdstad mee. Het was het grootste aantal regeringstegenstan ders, dat zich in één keer overgaf. Zij leverden 80 wapens in en ver klaarden niet langer in sta^t te zijn de strijd zonder voldoende voedsel en munitie vol te houden. Bij een gevecht in hetzelfde ge bied werden 29 „opstandelingen" gedood of gevangen genomen. Een militaire woordvoerder zei dat de plaatsvervangende com mandant van het elite-regiment Dong Nai tot degenen behoort die zich hebben overgegeven, evëïials twee compagniescommandanten. Ngoejen Van Minh, heeft dinsdag bekendgemaakt, dat voor de ver dediging van de hoofdstad een overkoepelend commando zal wor den ingesteld, waaronder alle strijdkrachten met inbegrip van de politietroepen ressorteren. De generaal zei dat de „veilig heidsgordel" van tien km rondom Saigon is versterkt en zo mogelijk tot 20 km zal worden uitgebreid. De strijd tegen de vietcong zou een meer offensief karakter krij gen, aldus de commandant. Bij Bien Hoa, vijf kilometer ten noorden van Saigon, hebben zich gisteren 110 vietcong-soldaten overgegeven, zo deelde een poli tiefunctionaris in de Zuidvietname- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN In Jemen zijn „opstandige grog- pen" gevormd en „organisaties van ondermijnende elementen,die: gun stige omstandigheden proberen te scheppen voor een actie van reac tionairen en imperialisten"; zo meldt de radio van de hoofdstad Sanaa. Volgens het communiqué proberen ook „sommige elemen ten zich te verzekeren van een greep op de strijdkrachten, uit wier naam zii pretenderen te spre ken". De radio maakt voorts mel ding van een bijeenkomst in de hoofdstad van alle militaire com mandanten, garnizoenscommandan ten en chefs van de generale staf. In de eerste kamer heeft de v.v.d.-afgevaardigde S. J. van den Bergh gisteren de vorming van een ni"uw- nrnvincie beoleit, die het tegenwoordige gebied van de Rijn mond, Zeeland en het tussenlig gend gebied van Zuid-Holland zou moeten omvatten. De proef met het Rijnmond lichaam dreigt op een mislukking uit te lopen, aldus de heer Van den Bergh, die sprak bij de behande ling van de begroting 1968 van binnenlandse zaken en die nadruk kelijk zijn persoonlijke mening gaf. Het is een ideaal proefterrejn voor de wet van Parkinson: het appa- bevoegdheden en geen voldoende raat is te zwaar, heeft te geringe taak. De poging om naast gemeen te, provincie en rijk een vierde,be stuurslaag-in het leven te roepen de huidige opzet van 't Rijnmond- onthoud en extra kosten. Omdat kan alleen aanleiding geven toj; op- lichaam niet voldoet en niet kan voldoen, is spoedige verandering gewenst. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, aldus de liberale afgevaardigde. In de nieuwe provincie zouden dc gemeenten rondom Rotterdam terwille van het algemeen belang nauw met Rotterdam moeten sa menwerken. Indien men zou besluiten de be voegdheden van het huidige Rijn mondlichaam te vergroten zouden, omdat Rotterdam dan nog een be stuurslaag boven zich zou krijgen, de moeilijkheden met deze ge meente slechts worden vergroot. Gemeentelijke herstructurering was ook het onderwerp van drs. H. Letschert (k.v.p.). Hij meende dat bij wijzigingen van gemeente grenzen, annexaties e.d. de stem van de plaatselijke bevolking te weinig gewicht heeft. Schaalver groting mag niet ter rechtvaardi ging van grenscorrecties en de op heffing van gemeenten worden aangevoerd. De c.h.u.-afgevaardigde Knott- nerus zei het in het algemeen eens te zijn met het standpunt van mi nister Beernink over gemeentelijke herindeling. Hij bepleitte de gelei delijke invoering van een regionale brandweerorganisatie. De a.r. A. A. van Eeten ver klaarde dat het onder de bevol king „verwondering" heeft ge wekt, als het advies van gemeen- teraadsfrakties inzake een burge meestersbenoeming niet werd ge volgd. Hij achtte betere voorlich ting over de benoemingsprocedure gewenst. Dr. Van Vliet (v.v.d.) meende COEROENI: V.l.n.r. gouverneur Ferrier, minister-president De Jong, premier Pengel en minister Manichand gehuld in erekransen na aankomst op het vliegveld voor een bezoek aan zuidwest- Suriname. PERIODEN MET ZON De weerkaarten van dinsdag vertoonden boven west-Europa nog steeds geringe drukverschil len. Er was dan ook bij ons weinig of geen wind. Met de zuidelijke stroming in de hogere niveaus .werd veel bewolking uit noord. Frankrijk aangevoerd, waaruit plaatselijk wat lichte regen viel. Boven Duitsland en zuid-Frank rijk kwamen onweersstoringen tot ontwikkeling, die op sommige plaatsen bijzonder veel regen brachten. Zo werd in Toulouse 54 en ;n Braunschweig 34 mm neer slag afgetapt. Het was in zuid- Scandinavië, noord-Duitsland en oost-Europa weer erg warm; in de omgeving van Stockholm werd het 30 en in Berlijn 33 graden. Deze waarden werden ook in west-Rusland en plaatselijk op de Balkan gehaald. Vandaag wordt boven ons land lucht aangevoerd waarin enkele zonnige perioden zullen voorko men. In de middag en avond zijn gezien de onstabiele opbouw van de atmosfeer enkele plaatselijke buien te verwachten, die hier en daar van onweer vergezeld zullen gaan. De temperaturen worden bij dit alles hoger met maxima van 21 tot 28 graden; aan de kust mogelijk iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Hogere temperaturen Zonnige perioden en in de mid„ dag en avond enkele lokale re gen- of onweersbuien. Aan de kust mogelijk hier en daar vanuit zee binnendrijvende mistbanken. Weinig wind en hogere middag- temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 19 JUNI v.m. n.m. Cadzand 8.32 8.54 Breskens 8.57 9.19 Terneuzen 9.33 9.55 Hansweert 10.07 10.29 Walsoorden 10.16 10.38 DONDERDAG 20 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.57 10.19 Cadzand 9.32 9.54 Terneuzen 10.33 10.55 Hansweert 11.07 11.29 Walsoorden 11.16 11.38 19 20 21 ZON op onder 4.19 21.03 4.19 21.03 4.19 21.04 MAAN op onder 1.14 14.36 1.24 15.49 1.35 17.02 dat de rol van een gemeenteraad bij een burgemeestersbenoeming beperkt moet blijven tot inspraak. Sprekend over ambtenarensala rissen verklaarde de liberale afge vaardigde dat verhogingen „in cen ten in plaats van procenten" de koopkracht van de hoger gesala- rieerden zouden aantasten. De afgevaardigde van de p.v.d.a., dr. M. Troostwijk, verweet de re gering bij het beantwoorden van schriftelijke vragen vaak minder duidelijk en openhartig te zijn dan wenselijk is. Hij hekelde de „be moeizucht" en „betutteling" die het rijk jegens gemeentebesturen aan de dag legt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1