Generaal Creighfon zal 'n eind maken aan de rakeiaanvallen op Saigon Plan om het vrijheidsbeeld op te blazen NOODWEER IN W. DUITSLAND Vijftien dorpen overstroomd Bidault: Stem niet op De Gaulle EisseHower had weer hartaanval Columbiaanse president aan de dood ontsnapt Vliegers in staking bij de BOAC Zoeken naar overlevenden van „World Glory" gestaakt „McCarthy zal de volgende zijn" Prins Bernhard droeg patrouilleboot over aan de Indonesische ambassadeur Vader Sirhan pleit voor zijn zoon HET WEER maanstanden Maandag 17/Dmsdag 18 junf 196S 24e Jaargang No. 5222 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van da Sanda te Temauzan Teken van zwakte Zwaar gevecht bij Khe Sanh Harttransplantatie op Cuba Patrouilleboot gezonken Urenlange beschieting Torpedojager getroffen De meest makkelijke verf heet Noordvietnamese helikopters boven Zuid-Vietnam neergeschoten Overgelopen DIAMANT GESTOLEN Stakers uit Chileense Boeing- 707 verwijderd Jonge Bask kreeg dertig jaar celstraf Aluin-Amerikaanse betogingen in Japan DIENST ANTWERPEN- HARWICH VERPLAATST Weerbericht Hoogwater AUTO NA BOTSING IN BRAND Zon- en rial!.; bij abi'iineiM nlfER.N'EUZEf Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Hedac'ie- en Arlminist.ratie-adres: Smidswal Telefoon: (11150—2073 Oirnmimmer: 38150 Abonnementsprijs f8.— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs per mm lfl: et. j minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse opperbevel hebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams, is van me ning dat Saigon „het belangrijk ste, zo niet het enige doel van de vietcong' zal blijven". Hij acht het echter mogelijk de raketaan- vallen op de Zuidvietnamese hoofdstad te doen ophouden. „Wij zullen een einde aan deze bombardementen maken, omdat we er een einde aan moeten ma ken. Wij hebben daar aile mid delen voor", zei hij. Generaal Abrams. die de in stallatie van generaal Ngoejen Van Minh als bevelhebber in het gebied van Saigon bijwoonde, wilde niet zeggen, of dat een kwestie van weken of maanden zou zijn. Hij bevestigde dat uit de provincies rond Saigon Ame rikaanse troepen ziin terugge trokken om een veiligheidsgor del rond de hoofdstad te leggen. De raketbeschietingen zouden volgens de generaal een teken van zwakte zijn, omdat de tegen stander de laatste tijd rond Sai gon zware verliezen heeft ge leden en daardoor niet in staat is tot infanterie-aanvallen op grote schaal. Een nieuwe infante rie-aanvallen op grote schaal. Een nieuwe infanterie-aanval wordt echter nog wel verwacht. Het Zuidvietnamese persbureau meldt- dat de gemeenteraad van Saigon 70 miljoen piaster (1,5 miljoen gulden) heeft uitgetrok ken voor veiligheidsmaatregelen. De verdediging van de stad is een militaire aangelegenheid, maar de gemeente wil een ver dedigingsgordel rond de stad. Daarbij zouden over een af stand van vijftien kilometer per manent 20 tot 30 militairen op elke halve kilometer moeten worden gelegerd, terwijl lucht patrouilles het gehele etmaal moeten speuren naar de lanceer- installaties van de vietcong. Intussen zijn de door de viet cong aangekondigde zware ra ketbeschietingen op Saigon nog niet begonnen. Wel vielen in de nacht van zaterdag on zondag vier raketten op de havenwijk, waarbij drie gewonden vielen en lichte materiële schade werd aangericht. Ten noorden van de Zuidviet namese hoofdstad werd zaterdag een infiltratiepoging verijdeld. Volgens officiële mededeling ontdekten Zuidvietnamese para chutisten de vietcong-eenheden, van wie er 80 werden gedood. In het noorden van Zuid-Viet nam bij de basis Khe Sanh lever den Amerikaanse mariniers en Noordvietnamese troepen een zwaar gevecht. Volgens Ameri kaanse mededelingen werden na Brandweerlieden die naar een brandende flat in een noordelij ke voorstad van Los Angeles werden geroepen, hebben daar, nadat het vuur was geblust, een klein arsenaal van wapens en munitie gevonden, alsmede de tails van een plan om het vrij heidsbeeld in New York op te blazen. Ook werd lectuur gevon den over de militante rechtse organisatie „minuteman". De huurder van het appartement is in 'staat van beschuldiging ge steld wegens het bezit van een machinegeweer. Radio-Havanna heeft vrijdag avond meegedeeld dat in de Cubaanse hoofdstad een met suc ces bekroonde harttransplanta tie is verricht. Het nieuwe hart was afkomstig van een kalf. Meer bijzonderheden werden niet gegeven. Enkele dagen geleden plant ten chirurgen in Houston het hart van een schaap in een mens over, hetgeen de tweede maal was, dat een mens het hart van een dier kreeg. De eerste maal gebeurde dat in 1964, toen in Jackson (V.S.) het hart van een aap in de borstkas van een 68- jarige man werd gehecht, die echter twee uur na de operatie stierf. afloop de lijken van 186 Noord- vietnamezen geteld. Zestien Amerikanen sneuvelden en 61 werden gewond. Ter hoogte van de gedemili tariseerde zone is zondag een Amerikaanse patrouilleboot door Noord Vietnamees kustgeschut tot zinken gebracht. Naar van Ame rikaanse zijde wordt meegedeeld worden vijf opvarenden ver mist. Ook de Amerikaanse krui ser „Boston" is beschoten, maar niet geraakt. De vietcong en Noordvietna mese militairen hebben zondag aanvallen gedaan op Amerikaan se stellingen dicht bij Saigon. 68 van hen zouden zijn gesneuveld. Amerikaanse bommenwerpers van het type B-32 en Zuidviet- namees geschut hebben heden ochtend urenlang plaatsen ron dom Saigon beïtookt, van waar naar men vermoedde de vietcong haar beschietingen op de Zuid vietnamese hoofdstad uitvoert. Ditmaal werd1 Saigon niet met mortiergranaten en raketten aangevallen, maar dit gebeurde wel met drie plaatsen in de del ta van de Meking. Het aantal slachtoffers was gering. In een grondgevecht op ruim 10 km ten zuidoosten van Sai gon verloren de Amerikanen elf man aan doden en 24 gewonden, terwijl aan de zijde van de viet cong 25 man zou zijn gesneuveld. De Australische, torpedojager met geleide wapens „Hobart' is maandagmorgen tijdens een ac tie door Noordvietnamees kust geschut getroffen, zo heeft de Australische marine bekendge maakt. Twee opvarenden wer den gedood en zeven gewond. Ovèr de actie zelf werd niets meegedeeld. Na voorlopige repa- tie keerde het schip naar de eenheid terug. Het zal later voor herstel terugkeren naar de Phi- lippijnen, aldus 3e bekendma king. Twaalf Noordvietnamese hef- scroefvliegtuigen zijn boven Zuid- Vietnam neergeschoten, aldus een Zuidvietnamese militaire woord voerder in Saigon. Het was de eerste maai dat boven Zuid-Viet nam Noordvietnamese vliegtuigen zijn gezien. Zuidvietnamees luchtdoelgeschut had drie hefschroefvliegtuigen neergeschoten van een groep van negentien, die zaterdag boven het Coea Viet-gebied vlogen in de noordelijkste provincie van Zuid- Vietnam, Kwang Tri. Een vlucht van 24 Noordvietna mese helikopters was zondag bo ven dezelfde provincie verschenen en Amerikaanse gevechtshelikop ters en straaljagers hadden daar van negen toestellen neergehaald. Het waren hefschroefvliegtuigen van Russische makelij die tien mi litairen kunnen vervoeren en die ook in de Koreaanse oorlog zijn gebruikt. Een Amerikaanse- woordvoerder zei, dat het Amerikaanse opper bevel de berichten nog bestudeert, maar dat spoedigeen verklaring k n worden verwacht. De Noordvietnamese majoor Phan Van Xoeong, onderbevelheb ber van het regiment Quyet Thang („wil om te winnen"), is overge lopen en heeft zich gemeld bij het hoofdkwartier van de Zuidvietna mese troepen in de provincie Gia JCinh bij Saigon. Dit is meegedeeld door een Zuidvietnamese militaire woordvoerder. De afgelopen twee maanden liepen ai twee Noord vietnamese luitenant-kolonels ert een arts over. De inlichtingedienst van de Zuid vietnamese luchtmacht maakte vandaag melding van de ontdek king van een vietcong-plan om Saigon aan te vallen onder de dek mantel van een zogenaamde po ging tot een staatsgreep door vice- president Ngoejen Cao Ky. De viet cong zou daarbij gebruik maken van Zuidvietnamese luchtmacht uniformen en uniformen van para chutisten. Er doen de laatste tijd in de Zuidvietnamese hoofdstad geruchten de ronde over een mo gelijke staatsgreep door de vice lurhtmaarschalk en over scherpe tegenstellingen tussen hem en pre sident Ngoejen Van Thieu. Ky heeft deze geruchten tegen gesproken maar naar verluidt is hij ontevreden over de vervanging van enkele van zijn sterkste aan hangers op sleutelposten. In het Westduitse district Soest (Noordrijn-Westfalen) zijn za terdagavond vier mensen ver dronken als gevolg van een wolk breuk. Een kind werd nog ver mist. j Ook in de rest van Noordrijn- Westfalen, in Rijnland-Palts en in Hessen heeft het zaterdag he vig geonjveerd, geregend en ge hageld. Hier en daar stond een meter water op de straten. Ongeveer 15 dorpen werden overstroomd door het water dat van de bergen omlaag stortte. Verscheidene mensen moesten met hefschroefvliegtuigen wor den gered. Honderden stuks pluimvee en verscheidene koeien zijn verdronken. Veel graanvel den liggen platgeslagen door een dikke laag hagel. Zondag waren nog verscheidene wegen in het gebied versperd. Hier en daar is het wegdek weggespoeld en el ders liggen omlaag gespoelde ho pen aarde en steenslag. Op de autowegen in het zuiden van Hessen deden zich tijdens een hevig onweer 32 verkeersonge lukken voor, waarbij 83 auto's waren betrokken. Een kind werd daarbij gedood en 28 personen Een van de grootste edelstenen ter wereld, de 49,73 karaat metende McFarlin diamant, is vrijdag bij klaarlichte dag gesto len uit het White-Memorial Museum in San Antonio. De waarde van de diamant wordt op een kwart miljoen dollar geschat (ongeveer 840.000). gewond. In het noorden van West-Duitsland steeg de tempe ratuur zondag tot boven de 30 graden Celcius. De Chileense politie heeft zon dag op het vliegveld van San tiago twintig stakende werktuig kundigen uit een Boeing-707 van de nationale luchtvaartonderne ming verwijderd. De stakers had den zich in 't toestel verschanst uit protest dat de maatschappij, waarvan het personeel al 42 da gen in staking is, een buiten landse bemanning had gehuurd voor een vlucht naar Miami. De politie sloeg een ruit in de cabi ne stuk en wierp traangasgra naten naar binnen. Daarop ruim den de stakers het veld. Een 19-jarige Bask, Ignacio Sa- rasqueta, is zaterdag in San Se bastian door een militair tribu naal tot dertig jaar veroordeeld wegens het dragen van wapens, het gebruik maken van vuurwa pens en verzet tegen de politie. De jongeman, die lid is van de separatistische Baskische bewe ging „Euzkadie" werd op 7 juni door de burgerwacht aangehou den in de omgeving van San Se bastian. Zijn metgezel, die ook lid van de beweging was, schoot de burgerwacht dood en werd daar na zelf gedood bij de opsporings actie. Sarasqueta wist te ontko men maar werd de volgende dag gearresteerd. De Franse oud-president Geor ge Bidault, die onlangs bij ver rassing uit ballingschap in zijn vaderland is teruggekeerd, heeft zaterdag in een toespraak tot ongeveer 3000 gerepatrieerden uit Algerije zijn gehoor opgeroe pen bij de verkiezingen niet op De Gaulle te stemmen, maar op een kandidaat van het centrum of van de niet-communistische linkerzijde om zo het gaullisme en het communisme een neder laag toe te brengen. Na in sterke bewoordingen uitirg te hebben gegeven aan zijn kritiek op pre mier Pompidou, *.órak Bidault zich uit voor een centrumrege ring van „openbaar welzijn". Oud-president Eisenhower heeft zaterdagavond opnieuw een hartaanval gehad, zo is zondag meegedeeld door het Walter Reed-ziekenhuis in Washington, waar de 77-jarige wordt ver pleegd. Na zijn aanval heeft hij een rustige nacht gehad. Zijn toe stand was zondagavond onver anderd. De aanval werd beschreven als coronair. Het is de vierde hart aanval van de generaal in 13 jaar en de tweede van dit jaar. President Carlos Lieras Res- trepo van Columbia is zondag middag ternauwernood aan de dood ontsnapt. Toen Jjij per auto de stad Ibaque ten zuidwesten van de hoofdstad Bogota be zocht, ging bij ongeluk- het ge weer af van een lid van het ex- corte. De kogel vloog door het voertuig van de president. Een jongeman werd dodelijk getrof fen en drie anderen, onder wie de chauffeur van het staatshoofd, liepen verwondingen op. Volgens een militair communi qué zou het geweer zijn afgegaan, toen een menigte opdrong om de president toe te juichen. Ongeveer 1000 vliegers van de BOAC (British Overseas Air ways Corporation) gingen zon dag in staking, nadat besprekin gen met de minister van arbeid over een nieuwe arbeidsover eenkomst waren afgebroken. Te middernacht was het ultimatum verstreken dat de vereniging van' Britse vliegers had gesteld voor het bereiken van een overkomst. Nadat kort daarna de onderhan delingen waren afgebroken, deel de de voorzitter, gezagvoerder Roy Merrifield, mee: „De staking is definitief". Het stakingsparool is uitgegeven voor de Londense vliegvelden Heathrow en Gat- wick en de BOAC hoopt dat de vluchten van de luchthavens Manchester en Prestwick nor maal kunnen doorgaan. Bij de onderhandelingen wer den salarisverhogingen tot 100 procent geëist. De nasporingen naar de 18 ver miste opvarenden van de Libe riaanse tankboot „World Glory" die donderdagnacht ter hoogte van Durban in tweeën brak. zijn zondagavond gestaakt. Men heeft in totaal elf overlevenden gered en de stoffelijke resten van zes omgekomenen geborgen. Het 28.323 ton metende tank schip, dat met een lading olie. op weg was van de Perzische Golf naar de Spaanse haven Huelva, vloog op 145 km uit de kust van Natal in brand en brak in tweeën. Aan het reddings werk, dat zeer bemoeilijkt werd door stormachtig weer, nam o.a. de Nederlandse tankboöt „Forest Hill" deel. De uit het vergane schip ge stroomde olie vormt een reus achtige vlek van 110 bij 15 km. Men is zondag begonnen dit olie veld met chemische middelen uit de lucht onschadelijk te ma ken. Het wrak van de „World Glory" dat naar men vreest vlak onder het zee-oppervlak drijft, heeft men nog niet gevonden. Vliegtuigen zouden het onder zoek voortzetten. Senator McCarthy zal de vol gende zijn". Dit stond te lezen op een briefkaart, die zaterdag avond is gevonden op de drempel van de deur naar het verkiezings hoofdkwartier van senator Eu gene McCarthy in Albuquerque (Nieuw-Mexico). Dit is meege deeld door een woordvoerder van de geheime agenten die met de bewaking van de senator belast zijn. De woordvoerder zei, dat alle noodzakelijke voorzorgs maatregelen zijn genomen en dat het program van McCarthy is ge wijzigd.. Bij de Amerikaanse basis op het Japanse eiland Kioesjoe zijn zondag 700 pacifisten onder wie veel studenten, slaags geweest met 800 man politie. Er zijn 52 gewonden gevallen. Aanleiding tot de demonstratie was 't neer storten van een Amerikaans vliegtuig op het terrein van de universiteit van Kioesjoe. Acht endertig personen werden ge wond tijdens een betoging van 400 studenten bij een Ameri kaan munitiedepot in Hirosjima. PARIJS: Met de rechter vuist geheven passeren hier vrienden van de 17-jarige student Gilles Tautin de met bloemen bedekte kist. Tautin kwam om het leven tijdens een treffen vam. studenten met de politie bij de Renault- f abrieken in Flins op maandag jl. Prins Bernhard heeft maan dagochtend in-een jachthaven te Oude Wetering in zijn funktie van president van het „Wereld- natuurfonds" een patrouilleboot geschonken en overgedragen aan de Indonesische ambassadeur in ons land, generaal-majoor Tas- win Almalik Natadiningrat, welk vaartuig gebruikt zal worden ten behoeve van het werk van dit fonds in het natuureservaat Und- jung Kulon, een schiereiland op zuidwest-Java, ter bescherming van de laatste daar nog aanwezi ge 24 Javaanse neushoorns. Het geld voor het schip, „Banteng" genaamd, werd bijeengebracht door de Nederlandse jeugdaf deling van het fonds. Het vaartuig wordt door een waterstraal voortgestuwd en be stuurd. Het kan meer dan 60 km per uur halen, heeft op volle snelheid bijna geen diepgang en kan dan zelfs niet al te grote De oude scheepvaartdienst van Antwerpen op Harwich is opge heven en vervangen door een containepdienst tussen Zeebrug- ge en Harwich. In verband hier mee zijn de diensten van de Britse spoorwegen in Antwer pen opgeheven. In Zeebrugge zal ook een roll-of dienst worden in gesteld. zandbanken nemen. Door ge noemde wijze van voortstuwing ontbreken schroef en roer, zodat ook waterplanten het varende schip geen spaak in het wiel kun nen steken. Om prins en ambassadeur een idee van de capaciteiten van de .Banteng" te geven, werd na af loop van de overdracht een proef vaart gemaakt op het Braasse- mermeer, door beiden van de oever gadegeslagen. Maar daarbij werd ondanks de veiligheidsrie men geen demonstratie gegeven van het enorme stopvermogen van de boot. Op volle snelheid varend kan hij namelijk binnen een meter tót stilstand worden gebracht. Bisjara Sirhan, de vader van dë moordenaar van Robert Ken nedy, heeft zondag de familie Kennedy en het hof in Los An geles verzocht „genadig en groot moedig te zijn voor zijn zoon, die volgens hem alleen „om pa triottische redenen" heeft gehan deld. Sirhan zei de dood van se nator Kennedy te betreuren, maar dat „het voor een zo groot man als hij veel gepaster zou zijn geweest zich in te spannen voor het bereiken van een wer kelijke vrede in het midden oosten en niet 't ene volk tegen het andere op te zetten". Hij zei nog niet te hebben be sloten, of hij al of niet naar de V. S. zal 'gaan. Sirhan verblijft in Amman met verlof van de Is raëlische autoriteiten om daar geld van een bank te halen. WEINIG WIND Een vlak lagedrukgebied, waar van de kern boven noord-Duitsland is gelegen verplaatst zich lang zaam naar de Noordzee. De boven noord-Duitsland en 't noordoosten van Nederland aanwezige warme en vochtige lucht, wordt hierdoor geleidelijk verdrongen door lucht afkomstig uit Frankrijk. Een storing in de hogere lucht lagen veroorzaakte vanmorgen in West-Duitsland plaatselijk enige regen. In verband daarmee kunnen er in het komende etmaal in ons land plaatselijk nog enkele buien tot ontwikkeling komen. Daarbij wordt er niet veel wind verwacht, terwijl de temperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als maandag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG 18 JUNI Op de Arnhemse weg in de gemeente Renswoude is van nacht een personenauto door on bekende oorzaak met vrij hoge snelheid tegen een boom gebotst. De wagen vloog in brand. De bestuurder, de 25-jarige schoen maker D. Cozijnsen uit Scher- penzeel, werd eruit geslingerd. De naast >hem zittende 38-jarige opperman Joh. F. Kerkhof uit Achterveld werd door een pas serende automobilist, de heer G. D. Hilhorst (32) uit Hooglan derveen, uit het brandende wrak bevrijd. Hij had echter dermate zware verwondingen opgelopen, dat hij na aankomst in het zie kenhuis in Rhenen overleed. De heer Cozijnsen heeft een her senschudding, borstletsel en ver wondingen aan zijn linkerhand. v.m. n.m. Cadzand 7.28 7.47 Breskens 7.53 8.12 Terneuzen 8.29 8.48 Hansweert 9.03 9.22 Walsoorden 9.12 9.31 WOENSDAG 19 JUNI v.m. n.m. Cadzand 8.32 8.54 Breskens 8.57 9.19 Terneuzen 9.33 9.55 Hansweert 10.07 10.29 Walsoorden 10.16 10.38 ZON MAAN op onder op onder 16 04.19 21.02 00.42 10.53 17 04.19 21.03 00.54 12.10 18 4.19 21.03 1.04 13.24 19 4.19 21.03 - 1.14 14.36 20 4.19 21.03 1.24 'ÏK49 t b

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1