^Yïlenu alles weten U kunt niet ZONNEDAG ZOMERDAG Paartjes DE KLIPPEN EN WAT DAARBIJ KOMT KIJKEN Het planten Ook het „peperinnetje" „Alleman" KOETBRE Tan de week DE VRIJE ZEEUW Pagina 0 Zateitflag 15 fun! 1968 BRUIN EN WIT Tot nu toe waren het voornamelijk kasaardbeien die ons in groentezaken werden aangeboden, maar nu begint dan de aanvoer van aardbeien van de koude grond. We hopen, dat de prij zen daardoor zullen zakken, zodat een ieder van deze heerlijke vrucht kan genieten, ondanks het feit dat ze er maar zo'n korte tijd zijn. Combineer ze eens met kwark, vanillevla of verwerk ze in een vla-flip. ZONDAG: Kop bouillon met toast en citroen; gegrillde biefstuk met ananas, rijst en komkommersla; grapefruit met kwarkvulling. MAANDAG: Eieren met kerriesaus, sla, aardappelpuree; rijst met krenten, rozijnen en boter. DINSDAG: Gesmoorde Chinese kool met paprikasausje; aardappelen, gehakt; flensjes met gember. WOENSDAG: Gehakt in tomatensaus, witte bonen, veldsla, tutti-frutti met vanillesaus. •DONDERDAG: Rolpens, appelmoes, gebakken aardappelen; yoghurt met aardbeien. VRIJDAG: Gestoofde kabeljauwstaart, aardappelen, bietensla; bitter koekjesvla. ZATERDAG: Kwarkclub, vla-flip. GRAPEFRUIT MET KWARKVULLING Snijd twee grapefruits doormidden en neem het vruchtvlees eruit. Roer een bakje kwark met een 1/8 liter, half u'ik geslagen, slagroom en 50 gram poedersuiker. Roer het in kleine stuk jes gesneden vruchtvlees erdoor. Vul.de grapefruit hiermee en gar neer de bovenkant met enkele bigar- rejMü, Tanja showt een grijze tailleur van Ferry Offermans. HillllllNIlllllllllifiluÜi Vakantiekleren hebben verge leken met vroeger een andere funktie gekregen. Toen moesten ze er „tegen" kunnen: vuil en stof fig worden en na vier weken kam peren lekker met de grote was mee. Vraag niet hoe we er uit zagen. Tegenwoordig willen we eens een stukje in een restaurant gaan eten, of we flaneren wat door een winkelstraat, en er zijn maar wei nigen die zich dan in stoffige en- onverzorgde kleren nog op hun ge mak voelen. De moderne vakantiekleding heeft niets meer van de „gescheur de hemden politiek" van een aan tal jaren geleden. Jumpers, vestjes en jurkjes zien er even elegant en precieus uit als de koeture uit de boetiek, en ze zijn bovendien ver vaardigd van vakantie-hestendige materialen, zoals draion, die zelf* in een eenvoudig sopje in de was bak op de hotelkamer iedere vorm van stof en vuil direkt afstoten, en die na een paar uur weer fri*. kunnen worden aangetrokken. doekje, maar zó omzichtig, dat alle strandbuurtjes met belangstelling toezien, zo ze al niet met zichzelf bezig zjjn. Vaders houden, hecht en sterk, een badhanddoek tegen een korfstoel. Moeder wringt zich daar achter in vele bochten om alle kleren weer net jes op hun plaats te krijgen. Af en toe een onderdrukte kreet, maar verder schijnt alles goed te gaan. Vader kijkt intussen streng om zich heen om te zien of er niet iemand probeert een glimpje van zijn nog niet geheel ge klede vrouw op te vangen. Daar gaat de adonis, de mooie man, heel bruin met een piepklein zwem broekje en fiere stoere gang. Hij fla neert langs het strand, maakt, zo lijkt het tenminste, «en fikse wandeling. Laten we de verliefde paartjes niet vergeten. Meisjes in schattige bad pakjes en bikini's en aardige, frisse jongens, heel verliefd en jong. We weten niet wie wij aantrekkelijker vinden, het magere meisje -met de groene, gebloemde bikini en heel veel bruin bloot en de tengere jonge man met baard of het niet meer zó piep jonge stel waarvan zij een paar plek jes zwart draagt en hij een vrolijk rood zwemdriehoekje, of het zwaar gezonnebrilde meisje met de prach tige, haast bronzen huidskleur, pre cies in de pas met een jongen, die haar heel stevig vasthoudt Vaders scheppen intussen diepe Moet u een draad door een dunne naald halen? Steek de naald even zover door een stuk papier, dat het oog van de naald nog net zicht baar blijft. De rest is een kwestie van zuiver richten. Om het strijkijzer schoon te hou den moet u een stuk paraffine in een lapje verbandgaas wikkelen en daar af en toe eens met de bout overheen gaan. Bovendien glijdt het strijkijzer gemakkelijker over de stof. Een snelle manier van haarkrullen is, om de metalen krulspelden of rollers eerst goed warm te maken voordat ze in het haar gezet wor den. Dit warm maken kan gebeu ren door ze in kokend water te leg gen. Plak in uw brilétui een klein kaar tje met naam en adres. Gemakke lijk voor de eerlijke vinder als het étui verloren wordt of als het per ongeluk ergens achter gelaten wordt. U heeft nu alweer lang genoeg aan dezelfde tafel gezeten. Dezelf de mensen door draelfde straat zien komen. En ook al heeft u de kamer pas een nieuw verfje ge geven, en het eeuwige bloemetjes- behang vervangen door een streep, de kamer blijft de kamer, en de tuin blijft de tuin. Of misschien hebt u niet eens een tuin, en hangt u nu in de vrije uurtjes met een verveeld gezicht over de venster bank. Hunkerend naar de dag waarop u uw koffertje kunt pak ken, en er eens een paar weekjes tussenuit kunt knijpen. De bloemenbak indien mogelijk, door middel van schroeven aan elkaar bevestigd zijn. Doen we dit niet, dan zult u spoedig last hebben van uit elkaar vallen. De binnenkant van de bak wordt met menie bestreken en de buitenkant geverfd in de kleur van het huis. groeien en de bloemen moeten veel licht kunnen opvangen. Wie beschikt over een balkon, een waranda, loggia of iets derge lijks, zal op deze plaats met weinig moeite een bloemenbak kunnen plaatsen. Hoewel de beplanting van een bloemenbak meestal van tijde lijke aard is, kunnen we er toch wel een paar maanden van genieten als we haar goed verzorgen. In de eerste plaats nemen we goede aarde; compostaarde, blad- aarde en een weinig verteerde koe mest, alles zoveel mogelijk goed zeven en dooreen mengen. We zor gen voor een goede afwatering in de bodem van de bak. Hiervoor bo ren we enigè grote gaten in de bo dem, bedekken deze met stukken potscherf en onze bak is klaar. We letten er wel op, dat de bak niet naar buiten overhelt, want het is voor voorbijgangers verre van aangenaam verrast te worden met een scheut vuil water, dat ontegen zeggelijk over de rand zal vloeien als u gaat gieten. De bak moet van stevig - hout - gemaaktworden en, Hebt u potplanten beschikbaar voor vulling van de bak, zorg er dan voor dat de planten, vóór de overbrenging naar de bak, doornat worden gemaakt zodat ze gemak kelijk uit de potten gehaald kun nen Worden en de overgang naar de droge bakgrond niet direkt merkbaar is. Direkt na de over planting geven we water en pas daarna mest (A.S.F.-korrels). v Een bak, geplaatst aan de zijde van het huis waar niet al te veel wind staat, kunt u heel goed be planten met viooltjes. U hebt dan tevens steeds een klein boeketje voor de huiskamer, want als u de goede soort aanschaft, zal men bij veelvuldig plukken lang 'plezier hebben van dit mooie bloempje. Het is- immers bekend, dat hoe meer men plukt, hoe sterker de groei zal zijn. Geraniums' doen het eveneens zeer goed, de staande zowel als de hangende, goudsbloemen enz. Op de markt zijn verschillende aardige en goedkope plantjes verkrijgbaar. Bloembakken moeten niet te vol worden geplant. De wortels moe ten de mmtehebben .om -«it - te De alom bekende oostindische kers, in sommige streken ook wel het peperinnetje genaamd, doet het ook heel goed. Wanneer we dit plantje in de bloembak plaatsen, plukken we wat van het blad af, opdat er niet een te zeer verwil derde groei zal ontstaan. Groeien de geraniums te hoog op, dan plaatsen we «en steuntje', zodat het knakken der stengels daardoor wordt voorkomen. Zorgt u vooral voor voldoende water wanneer de bak aan een zeer zonnige kant van het huis be vestigd is. Liefst 's morgens en 's avonds, dus niet midden op de dag als de zon hoog aan de hemel staat. Elke week geven we mest, want waar groei- is, moet voedsel zijn, dat is bij mens, dier en plant gelijk. Mest niet op de wortels deponeren, maar langs de kanten van de bak om verbranding te voorkomen. Wanneer de viooltjes uitgebloeid zijn, kunnen we de bak goed vullen met geraniums of andere latere soorten. Vóór de tweede zaai eerst de grond goed omwerken, hetgeen trouwens gedurende de bloei ook nuttig is. Tenminste als het voor zichtig geschiedt, daar anders de wortels beschadigd worden. Bij de foto: Een jumpertje met ceintuur, gebreid van draion geschikt voor een vrij weekend zowel als voor de vakantie. zoals hij zich voelt, een beetje erg wit tussen het vele bruin. Maar och, als hij even volhoudt en doorzet Ook komen we tot de conclusie, dat toch lang niet heel Nederland de film „Alleman" heeft gezien, of, wat ook heel goed mogelijk is, dat lang niet iedereen zichzelf in deze film heeft herkend. Daar is immers altijd weer de zich aan- of ontkledende mens aan het strand. De één zichzelf reddend, omzichtig werkend met een hand- AMSTERDAM: De zomerbijdrage van Pierre Cardin: een geheel opvouw bare zonnebril voor98,50 compleet met etui tegen het breken. BETTY TEELING. Vakantie dus. Een modern woord met de diepere betekenis van drukke autowegen, overvolle trei nen, en een zwerm van charter vliegtuigen in het luchtruim. Va kantie is liters zonne-olie, het is thermosflessen en koeltassen, plastic zakjes en zonnebrillen. En dat niet alleen. Ook al gaat u niet net als de buren naar de Balearen om in een chic hotel de pot te verteren, en kruipt u met uw tentje op een klip, kleren zijn ook belangrijk. Een bloes is maar een bloes, en je weet nooit waar je verzeild raakt. U wilt toch ook wel eens goed voor de dag komen, ondanks de blaren onder uw voeten en uw glimmende neus. Aan het strand, in de zomer, zien ■we hem plotseling, tussen frêle fi guurtjes in bikini, donkerbruin ge kleurde mensen, dikke moekes en veel spelende kindertjes. De haast legendarische strandfiguur van een opa. Zo eentje in het nette pak met een hoed op, tot de knieën opgestroop te broekspijpen en witte, haast mooie benen. Een gezellige opa met een vriendelijk rond gezicht en een si gaartje tussen de lippen. De oma die er bij hoort zit achter een windscherm op de kleinkinderen te passen. Zo af en toe komt er een kleintje rillend uit zee. Oma droogt af, rommelt in de kleren, maar als opa een beweging maakt om te gaan zit ten, gebaart ze dat hij nog even opzij moet gaan. Opa wandelt dus maar Weer de zee in, met bedachtzame pas jes. Het water spat op tegen z'n kui ten We zien ook de meneer met de on waarschijnlijk witte benen. Hij loopt kuilen voor hun familieleden, Jantjes zeuren om een snoepje, Anneke's heb ben dorst en zetten het op een brullen en moeders waken over handdoeken, broekjes en hemdjes en beheren de fourage. De twee vriendinnen liggen languit op hun badlakens te zonnen. Ze hebben systeem in dat zonnen, want met de regelmaat van een klok komen ze overeind, vetten eerst zich zelf in ep dan eikaars ruggen en draaien zich dan van buik op rug of omgekeerd. Ze zien geen zee, geen boot, geen zon en geen mooie luch ten En zo zullen in 1969, 1970 en nog heel wat jaren daarna mensen aan het strand zijn. Ook dan zullen er huilen de en zoekgeraakte kinderen rond lopen, ook dan zullen er moeders in strandstoelen zitten breien, terwijl ze intussen een wakend oogje op het kroost houden en ook dan zullen de verliefde paartjes een stil plekje pro beren te vinden. Doe uw sleutel van de huisdeur, uw portemonnee en uw lippenstift samen in een doorzichtig, plastic zakje als u een grote tas mee neemt om boodschappen te doen. Deze nuttige voorwerpen laten zich later dan gemakkelijker in de volle tas terugvinden. Vernikkelde voorwerpen moet men als het enigszins mogelijk is, niet in een vochtige ruimte bewaren. Als ze niet gebruikt worden, doet men het beste ze met een dun laagje vaseline in te smeren. Dat laagje werkt namelijk bescher mend. Doe vlekken op het houtwerk nooit met een schuurmiddel af. Er blij ven zeker doffe plekken van over. Doe liever wat poeder van het wasmiddel dat u voor het soppen gebruikt, extra op de doek. De vlekken en vuile vingers worden snel verwijderd en er blijven geen doffe plekken over.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9