Woninginrichting EIGEN HAARD Vakbeweging moet zich opnieuw kritisch opstellen tegenover maatschappelijke orde Vijftig jaar wet tot afsluiting en droogmaking Zuiderzee Vergeet niet onze aan de BERNHARD SWEERSLAAN no. 31 te bezoeken Grootste jachthaven van Europa wordt 22 juni in Drimmelen geopend Biafra heeft voedsel en medicamenten nodig VIER MILJOEN VLUCHTELINGEN Zaterdag 15 juni 1968 DE VRITE-ZEEUW 8 U ziet er zoveel moois en U doet praktische en nuttige ideeën op voor uw nieuw te betrekken woning. Voorzitter StEloy": Verantwoordelijkheid Fundamentele zaken Biafra meldt bombardement De Joonpauze" AGENDA Vooruitziende blik van minister Lely Beheer in één hand Frankrijk staakt invoer van groente en fruit uit landen buiten E.E.G. Levenslang voor twee voormalige „kapo's" Onsterfelijke verdienste Winstgevende bedrijven NEDERLANDERS DRONKEN MEER BIER Alle hulp welkom Zelfbestuur MODELWONING De MODELWONING is heden avond GESLOTEN en ook maandag: de gehele dag. Vanaf dinsdag tot eind juni zullen wij U weer gaarne ontvangen. ARSENAALSTRAAT 5 TERNEUZEN. „In onze ontwikkelde landen zijn het nu niet de werknemers die zich als eersten offerbereid inzetten voor vernieuwing, maar de jongeren en vooral de studen ten onder hen. De verklaring moet waarschijnlijk worden ge zocht in het feit, dat de werkne mers in onze landen dank zij ac tiviteiten van de vakbeweging niet langer het rechteloze en be zitloze proletariaat vormen: zij zijn niet langer de proletariërs die niets hebben te verliezen <^n hun ketenen". Deze beschouwing wijdde de voorzitter van de katholieke bond van werknemers in het metaal- en elektrotechnisch bedrijf en aanverwante bedrijven „St. Eloy", de heer P. Brussel, vrij dagmorgen in Utrecht op de jaarvergadering van het alge meen bestuur van deze bond aan de protestacties, waarmee in ver schillende landen uiting wordt gegeven aan onlustgevoelens. De adembenemende economische, wetenschappelijke en technische ontwikkeling naar concentraties van de macht in de handen van enkelen maakt een aanpassing van de maatschappelijke struc turen nodig, zo zei hij. Dat de werknemers van nu in belangrijke mate hun aandacht geven aan de zorg voor het be houd van hetgeen zij hebben ver worven, kan men verburgerlij king noemen. Dat is zelfs ver heugend, aldus de heer Brussel, als daarmee wordt bedoeld dat wij door eigen kracht ons aan de maatschappelijke rechteloosheid hebben ontworsteld en eindelijk volwaardige burgers zijn gewor den. Maar hij voegde hieraan toe, dat het gevaar nu groot is, dat andere en hogere levenswaarden uit het oog worden verloren en datde werknemers een andere verantwoordelijkheid, namelijk die voor hun minder gelukkige mede-arbeiders hier en elders in de wereld, niet meer zo duidelijk zien. Het gevaar bestaat, zo zei hij, dat wij onze verantwoordelijk heid voor de toekomst ontlopen,* omdat we rust willen hebben en onze verworvenheden niet in de waagschaal willen stellen. Hij vroeg zich af, of de vakbeweging, nu de noodzaak van maatschap pelijke hervorming zich zo duide lijk aandient, zich niet opnieuw en kritisch tegenover de bestaan de maatschappelijke orde moet opstellen en moet streven naar een nieuwe samenleving waarin de verlangens van onze tijd naar grotere menselijkheid, verant woordelijkheid en vrijheid ge stalte krijgen. Uitvoerig ging de heer Brussel in op de stelling van mr. Van Boven, de voorzitter van het ver bond van katholieke werkgevers, dat in ons land geen enkele re den tot onrust is. Er is hier inder daad veel tot stand gekomen, al dus de voorzitter van „St. Eloy", maar daarbij ging hef veelal om materiële verbeteringen. Radio-Biafra heeft gemeld, dat Nigeriaanse vliegtuigen de plaat sen Degems en Abonema ten wes ten van Port Harcourt hebben gebombardeerd en beschoten. In Abonema waren 45 mensen gedood. Er zijn drie bommen op een Anglikaanse kerk terechtge komen. Ten aanzien van fundamentele zaken als de democratisering van het bedrijfsleven zijn we nog geen stap verder. Hij noemde het een ernstige zaak, dat mr. Van Bo ven niet begrijpt dat de maat schappelijk erkende werknemer zich hierdoor gefrustreerd voelt. Als het zozeer geprezen over leg van vele jaren nog niet ver der heeft geleid dan de uitspraak van de werkgevers, dat ze een wijziging van de raad van com missarissen ten nadele van de aandeelhouders afwijzen, aldus de heer Brussel, zal het onbehagen tegen verouderde structuren groeien. En als na vier jaar overleg over het door de vakbeweging uitge brachte rapport inzake vermo- gensaanwasdeling de werkgevers niet verder komen dan de verkla ring, dat men voor spreiding van het vermogensbezit is, maar de vermogensaanwasdeling met be slistheid afwijst, ondermijnt men het geloof in de zinvolheid van het overleg. „Dan geeft men slechts voedsel aan de gedachte, dat structurele hervormingen alleen langs andere wegen te rea liseren zijn", aldus spreker. De heer Brussel sprak ook over de loonpauze, waarmee de rege ring heeft gedreigd. Hierover zei hij dat, als men een verschuiving van de particuliere bestedingen naar de overheidsbestedingen noodzakelijk acht met een beroep op de nodige algemene voorzie ningen, een belastingverhoging naar draagkracht meet voor de hand ligt dan een loonstop, die alleen de loontrekkenden treft Als in het najaar deze zaak weer aan de orde komt, aldus de heer Brussel, zal de vakbeweging in het besef van haar verantwoor delijkheid haar houding opnieuw bepalen. Vanaf 29 MEI t/m einde JUNI Terneuzen: Bernhard Sweers- laan 31, modelwoning Woning inrichting „Eigen Haard". Da gelijks geopend van 29 uu: Middelburg: Zeeuws Museum, 1012.30 en 1417 uur: Ex positie Pieter de Bodt en Lies- beth Binkhorst (tot 28 juni, behalve 's zondags). ZATERDAG 15 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Voor een paar dollar meer". Zuidersportpark, 7 uur: Vuurtorentoernooi Tern. Boys: TerneuzenVlissingen. ZONDAG 16 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Voor een paar dollar meer": 5 uur: „Station 3 - Topsecret". MAANDAG 17 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Station 3 - Topsecret". DINSDAG 18 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Station 3 - Topsecret". Middelburg: Kantoor provin ciale waterstaat, Rouaansekaai 43, 11.30 u.: Aanbesteding van het verbeteren van de weg Hulst—Drie SchouwenSas v. Gent. Gebouw „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Hoek: Waterschapshuis, Julia- nastraat 5, 13.30 uur: Open bare vergadering van de alge mene vergadering van het wa terschap De Verenigde Braak manpolders". Lokaal „Bethel", 7.30 uur Evangelisatiesamenkomst. De staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. mr. H. J. van der Poel, zal op 22 juni a.s. de nieuwe jacht haven Drimmelen, die de grootste van Europa wordt genoemd, ope nen. Enkele uren daarna zal'prin ses Beatrix, die vergezeld wordt door prins Claus, van haar jacht „De Groene Draeck" een défilé van het admiraalzeilen afnemen, waaraan dooi- meer dan vijftig ronde en platbodemj achten zal worden deelgenomen. De jacht haven Drimmelen, gelegen aan de rivier de Amer en recht tegen over de Brabantse Biesbosch, heeft ligplaats voor 1200 schepen. De oppervlakte yan het gehele haventerrein beslaat 26,5 ha, waarvan 10 ha worden ingeno men door de 'havenkom. De lengte van deze kom bedraagt 620 m, de breedte 165 m en de diepte 3 m. De 1200 schepen vinden een ligplaats aan drijvende steigers, met polyester drijvers. De totale aanleglengte van deze verplaats bare steigers bedraagt ruim 8 km. Door de aanwezigheid van jach ten uit België en West-Duitsland fal de jachthaven Drimmelen een internationaal karakter hebben. Vele nationale watersportorgani saties hebben in het kader van de officiële opening wedstrijden ge organiseerd, waaronder als pri meur yeor Netland de DEN HAAG: De weduwe van mr. E. Elias heef donderdag het aan haar man gewijde beeld „Fla neur" op het Haagse Lange Voor hout onthuld. Het beeld is een schepping van Theo van de Nah- mer. Op de foto zien we mevrouw Elias met Simon Carmiggelt Kronkelbij het zojuist onthul de beeld. „grand prix", een lange afstand- waterskitocht van Kerkdriel tot Drimmelen over een lengte van 50 km. Op het haventerrein zal een openluchttentoonstelling worden ingericht van Biesbosch-produk- ten en hun verwerking, aange vuld met Brabantse kunst en Brabantse nijverheid. Klompen maken. pottenbakken, het ver vaardigen van Brabants bont, S&JS1 da?r te zien zün. „Voor zover bekend is Hendric Stevin in 1667 de eerste geweest, die het idee opperde de Zuider zee af te sluiten teneinde de waterstaatkundige toestand van Nederland te verbeteren of zoals hij het toen uitdrukte teneinde „het geweit en het vergif der Noortzee uyitter Verenigten Nederlant te verdrijven". Dit zei in Utrecht de directeur van de dienst der Zuiderzeewer ken, ir. M. Klasema. Hij sprak op de herdenkingsbijeenkomst „50 jaar wet tot afsluiting en droog making der Zuiderzee d.d. 14 juni 1918", georganiseerd door het ge nootschap Flevo in samenwerking met een groot aantal organisaties en instituten, die nauw zijn be trokken bij de Zuiderzeewerken. De gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee, aldus ir. Klase ma, is van grote betekenis ge weest voor de verbetering van de waterstaatkundige toestand, van ons land. Die betekenis zal in de toekomst toenemen, omdat in een steeds groter deel van Nederland meer IJsselmeerwater zal worden gebruikt. Voorwaarde hierbij is volgens hem, dat het beschikbare water op zorgvuldige wijze wordt beheerd en dat alle middelen worden aangewend om de kwali teit van het IJsselmeerwater zo hoog mogelijk op te voeren. Daar toe, aldus ir. Klasema. zal op sub tiele wijze moeten worden ge manipuleerd met de verschillende kunstwerken zoals gemalen, schut- en uitwateringssluizen en inlaat- en aflaatduikers. Naar het oordeel van ir. Klase ma zal dit slechts mogelijk zijn, wanneer het waterhuishoudkun dig beheer van het IJsselmeer en de randmeren in één hand blijft. „Er dient nu reeds aandacht te worden besteed aan de vraag hoe en door welke overkoepelende organisatie' dit beheer in de toe komst. wanneer de dienst der Zuiderzeewerken zal zijn opge heven, dient te worden gevoerd", aldus ir. Klasema. Hij meent, dat deze instantie uitgebreide be voegdheden zal moeten krijgen om te kunnen realiseren, dat ook bij een eventueel, bestuurlijke versnippering van het Zuiderzee gebied de opdrachten tot het nemen van maatregelen voor een verantwoord beleid rechtstreeks aan het personeel van gemalen en sluizen kunnen worden verstrekt. Slechts dan zal het IJsselmeer kunnen voldoen aan de verwach tingen, die ir. Le'y daarvan had", aldus ir. Klasema. Het Franse ministerie van eco nomische zaken en financiën heeft vrijdag bekendgemaakt dat Frank rijk alle invoer van tomaten, sper ziebonen, worteltjes, uien en ker sen uit landen buiten de Europese economische gemeenschap heeft In Frankfort zijn vrijdag de 61-jarige Bernhard Bonitz en de 64-j.arige Josef Windeck, twee voormalige „kapo's" (gevange nen belast met het toezicht op medegevangenen) van het kamp Auschwitz tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Bonitz en Windeck, beiden be roepsmisdadigers, zijn in 1940 naar het vernietigingskamp Auschwitz gebracht, waatr zij zich aan wreedheden tegenover medegevangenen te buiten gin gen. Bonitz is beschuldigd van moord op 72 en Windeck van moord op 115 politieke gevan genen. Tijdens het proces in Frankfort kon maar in drie ge vallen formeel het bewijs moord worden geleverd en wel één moord, gepleegd door Bonitz, en twee moorden gepleegd door Windeck. Bonitz hoorde het vonnis on bewogen aan. Windeck zakte in elkaar en moest door een arts worden geholpen. Mr. K. Jansma, voorzitter van het genootschap Flevo. besprak de geschiedenis van de wet tot af sluiting en droogmaking van de Zuiderzee. „Het is de onsterfelijke verdienste van de Zuiderzeever- eniging geweest, dat zij geld bij elkaar heeft weten te krijgen voor een onderzoek, of de afslui ting en droogmaking van de Zui derzee kon geschieden en op welke wijze". Interessant vond hij de vergelijking van wat men zich in 1918 van de voordelen van de Zuiderzeewerken voorstelde en hoe men tegenwoordig de zaak beziet. Deze voordelen blijken over het geheel veel belangrijker te zijn geweest dan men zich 50 jaar ge leden voorstelde, aldus mr. Jans ma, die releveerde, dat niemand er in 1918 aan dacht, dat deze oppervlakte land midden in Nederland nog eens dringend nodig zou zijn als uitbreiding van de randstad. Ook over de staatkundige in deling is niets terug te vinden, omdat men destijds sprak over 'n twaalfde provincie. Thans strij den de omliggende provincies fel om een zo groot mogelijk stuk van 't drooggemaakte gebied er bij te krijgen", zo zei mr. Jansma, die meedeelde dat het genoot schap Flevo een commissie heeft benoemd die hierover een rapport zal uitbrengen. De betekenis van de wet voor de landbouwkundige ontwikke ling werd besproken door prof, dr. ir. W, H. van der Molen, hoogleraar aan de landbouwhoge school in Wageningen. die het merkwaardig vond, dat de droog legging van de Zuiderzee in een regelmatig tempo is voortgegaan zonder dat dit tempo is beïnvloed door de conjunctuur. De rationale indeling en technische inrichting van de nieuwe gebieden hebben er volgens hem toe bijgedragen, dat in de Zuiderzeepolders bloeiende, maar ook in ongunstige tijden nog winstgevende land bouwbedrijven zijn ontstaan. Van grote betekenis acht hij de afneming van het aantal arbeids krachten. Kon aanvankelijk één arbeidskracht een oppervlakte van 5 tot 6 hectare bewerken, thans is deze oppervlakte geste gen tot meer dan 20 hectare. Deze veranderingen in de structuur van de landbouw zullen een be langrijke invloed uitoefenen op de planologische aspecten, zoals de te verwachten inwonertallen en de daarmee samenhangende situering van woonkernen. Biafra heeft vooral voedsel en medicamenten nodig. In dit af gescheiden deel van Nigeria be vinden zich vier miljoen vluch telingen, die 't voedselprobleem er niet gemakkelijker op heb ben gemaakt. Het ziet er naar uit, dat in Biafra mensen van de honger zullen sterven. Deze uit spraken deed vrijdagochtend in Den Haag sir Louis Mbanefo, de Biafraanse opperrechter, die na mens Biafra de (afgebroken) besprekingen met Nigeria leid de. Hij bevindt zich sinds twee dagen in ons land en had o.m. besprekingen op ambtelijk ni veau op het ministerie van bui tenlandse zaken en parlements leden. Aan zijn uitspraken verbond hij de vraag waarom Biafra voedselzendingen zou moeten accepteren, die via dé Nigeriaan se hoofdstad Lagos zouden moe ten komen, terwijl rechtstreekse zendingen van het internationale rode kruis naar een vliegveld in Biafra mogelijk zijn. Ook in Bia- De binnenlandse bieromzet is in 1967 met 16,6 procent tot 5.420.645 hl gestegen, zo blijkt uit het jaar verslag van het produktschap voor bier. In 1966 bedroeg de om zet 4.645.626 hl of zes procent meer dan in 't voorafgaande jaar. De bierexport steeg met 9,9 pro cent van 1.049.203 hl tot 1.153.363 hl. De invoer vertoonde een daling en wel van 216.112 hl in 1966 tot 154.862 hl vorig jaar. Per hoofd van de bevolking werd in het verslagjaar 44,3, liter bier gerb onken tegen 39 liter in 1966. Het produktschap merkt hierbij op, dat ondanks de geleidelijke stijging het Nederlandse bierverbruik nog aanzienlijk lager is dan in de buur landen. In 1966 stond Duitsland in de E. E. G. aan de top met een ver bruik van 125 9 liter per hoofd, ge volgd door Luxemburg met 120 liter, België met 117,1 liter en Frankrijk met 40,4 liter. Slechts de Italianen dronken in dat jaar met 10 liter per hoofd minder dan de Nederlanders. fra is een afdeling van het rode kruis. Het rode kruis in Lagos, zo merkte hij op, wil de zendin gen naar Biafra controleren. Hij wees erop, dat in het verleden reeds vliegtuigen de rechtstreek se weg naar Biafra hebben geko zen. Hierbij werd als vergelij king aangevoerd, dat de Neder landers tijdens de laatste oorlog ook geen Britse hulp via de Duitsers aanvaard zouden heb ben wanneer rechtstreekse Brit se hulp mogelijk zou zijn ge weest. Sir Mbanefo zei geen voorstel len van het internationale rode kruis inzake hulp te kennen en merkte op, dat Biafra iedere hulp in de vorm van medica menten en voedsel zou verwel komen. Hij vermocht niet in te zien dat Biafra van zijn kant op dit punt moeilijkheden zou ver oorzaken. Hij zei verrast te zijn over de laatste alinea van het communiqué, dat het Neder landse ministerie van buiten landse zaken heeft verstrekt, na dat hij daar besprekingen had gevoerd. De betreffende alinea luidde: In dit verband is er tevens op aangedrongen dat de Biafraanse leiders hun medewerking ver lenen aan de doorvoer van goe deren, welke het rode kruis voor de bevolking in dat gebied be schikbaar heeft. Sir Louis Mbanefo, die in Den Haag een persconferentie hield, zette nogmaals de motieven uit een, die hebben geleid tot de afscheiding van Biafra. De fede rale regering in Lagos kon de levens en eigendommen van de bewoners van Biafra niet garan- deren. Daarom wilde men zelf bestuur. Verder zei hij dat er geen twijfel bestaat over het feit, dat Nigeria Biafra heeft aange vallen. Biafra wil geen wapen stilstand, zo betoogde hij, maar vecht voor zelfbeschikking. Hij hoopte dat-Nigeria evenals Bia fra inziet, dat dit geen zaak is die „met kogels geregeld kan worden". Indien Biafra voor zijn eigen veiligheid zou mogen zor gen, is dit landsdeel bereid op andere gebieden tot een zo groot mogelijke samenwerking met Nigeria te komen. Hij was naar ons land geko men om de positie van zijn land te verduidelijken, niet om er kenning van Biafra te verkrij gen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5