PROVINCIAAL NIEUWS Geen eenstemmigheid over salarissen leden G.S. Vergadering provinciale staten van Zeeland Bestrijding luchtverontreiniging taak van het rijk Vergadering van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen verontreiniging Verontrusting over havenbeleid Het voortbestaan van Borssele Zaterdag 15 juni 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Breskens Goes Oostburg Sluis Terneuzen Klokken dertig seconden vóór In Mexico-stad Zaamslag Zuidzande MULO-EXAMENS TE GOES Te Goes zijn geslaagd voor het mulo-diploma A (tevens midden standsdiploma) de dames M. A. van Baal en A. R. Meertens te Terneuzen; J. Koole te Hoek en L. M. Riemens te Zaamslag. Te Vlissingen slaagden de da mes A. de Visser uit Oostburg en E. Zonnebeld te Zuidzande voor diploma A. Voor het mulo-diploma B slaagde te Vlissingen de heer A. Priester te Breskens. Ook gisteravond veel belangstelling in de „operette-stad" „Ze schijnen er niet genoeg van te krijgen en wij krijgen er ook steeds meer plezier in", zei gister avond een in zijn warm ouderwets costuum transpirerende winkelier uit de Noordstraat. Met „ze" be doelde hij de honderden belang stellenden die weer door de Noord straat schuifelden, kijkend en alles keurend wat er aan artikelen was uitgestald en dat was niet gering. In het „Witte Paard" Pij lunch room v. Assche zat Janus Schrik draad met z'n „boerenkapel" deun tjes te blazen en heel veel bezoe kers vonden het zo gezellig, dat de Noordstraat op die plaats zo goed als geblokkeerd was. De deelnemers zijn tot nu toe meer dan tevreden over de belang stelling. Zij rekenen er stellig op, dat het mooie weer ook vandaag nog zal aanhouden. Dan zullen zij ongetwijfeld op een massaal be zoek künnen rekenen. Voor vandaag staat er heel wat op het programma: Muziekkiosk op de Markt: 10.0012.00 uur: Optreden van ie Stimmungskapel „Die Lusti- gen Burschen". 10.0012.00 u.: Muzikale show (Ticker tape parade). 1. Drumband „Irene", vertrek Alvarezlaan. 2. Drumband „Harmonie", ver trek Dennenstraat. 8. Harmonie Terneuzen met Mar- jorettenpeloton, vertrek Breit- nerstraat. Podium 1 (tegenover Van As sche): 15.0016.00 uur: Optreden van de Boerenkapel „Eigen Kweek". Podium 2 (tegenover Delta): 16.0017.00 uur: Optreden van de Boerenkapel „Eigen Kweek". De Boerenkapel „Eigen Kweek" speelt op de Kunstmarkt van 19.0021.00 uur. Podium 1 (tegenover Van As sche) 19.0021.00 uur: Optreden van „The Swinging Five" o.l.v. An- dré Verstiggel. Muziekkiosk op de Markt: 19.0021.00 uur: Primeur voor Zeeuws-Vlaanderen! U bent een avond gezellig uit met Europa's g-ootste Hammond Orgel Ham 66. Droommelodieën worden op dit orgel gebracht door de virtuoze organist Henny Olthof. 10.00—21.00 uur: Doorlopende muzikale omlijsting van 't draai orgel „De Waterman". Botsing bij de Dokweg Vrijdagmiddag om half zes reed P. L. Z. uit Axel in de Axel- sestraat tegen de achterzijde van de auto, bestuurd door H. S. uit Terneuzen, die voor het zebrapad aan de Dokweg stond geparkeerd. De ene auto werd aan de voor zijde, de andere aan de achter zijde vrij zwaar beschadigd. Gewonde bij botsing op kruispunt St. Anna Op het kruispunt nabij St. Annapolder had vrijdagmiddag een aanrijding plaats tussen twee personenauto's waardoor een 16- jarige jongen met vrij ernstige hoofdwonden en een zware her senschudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen en de beide auto's zware schade oplie pen. Het ongeluk gebeurde toen de uit Wemeldinge afkomstige be stuurder van een personenauto A. J. R., rijdende van Terneuzen naar Axel, geen voorrang ver leende aan de op de voorrangs- weg (Zaamslag—Sluiskil) rijden de bestuurder van een personen auto, J. J. L. uit Rozenburg. L. liep slechts lichte verwondingen op en kon na eerst door dokter Van Herk en vervolgens in het Julianaziekenhuis te zijn behan deld, naar huis terugkeren. De 16-jarige eveneens uit Ro zenburg afkomstige J. G. van 't H. was er erger aan toe. Hij had vrij ernstige hoofdwonden en een zware hersenschudding. Hij werd in het Julianaziekenhuis opgeno men. Avondvierdaagse was een succes v De avondvierdaagse die ook dit jaar te Terneuzen werd gehou den (over afstanden van 10 en 15 km), is in alle opzichten een suc ces geworden. Er waren 35 deel nemers méér dan het vorige jaar en er waren ruim 200 jongere deelnemers. Zij ontvingen allen een herinnering aan deze vier daagse tochten. Daar het de 25e avondvierdaagse was die door de Nederlandse wandelsportbond werd georganiseerd, ontvangen groepen en scholen een herinne ringsschildje. Van de zijde van het gemeente bestuur en de politie werd alle medewerking ondervonden en op cte eerste avond werd de wande laars uitgeleide gedaan door de drumband en de majorettes van de harmonie. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse wandelsportbond op zaterdag 24 augustus a.s. voor de tweede maal in Terneuzen een „Vliegende Hollandertocht" rte organiseren over afstanden va riërend van 5 tot 40 km. Het vo rige jaar werd de tocht in okto ber gehouden. Er waren toen bij na 500 deelnemers. Bromfietser omver gereden Vrijdagnamiddag omstreeks kwart over zes is de bromfietser D. uit Sluiskil, met op de duo zijn echtgenote, door een Engelse per sonenauto aangereden. Beiden kwamen van de veer boot. De personenauto sloeg rechtsaf richting dorp en blok keerde hierdoor de doorgang voor de bromfietser, die met de rech terkant van de auto in aanraking kwam en tegen de grond werd ge slingerd. D. en zijn echtgenote liepen verwondingen op en wer den op advies van dokter Van der Maas naar het St Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil overgebracht voor nader onderzoek. Plattelands-jongeren geven bal op 22 juni De grote tentoonstelling ter ge legenheid van het 125-jarig be staan van de Z.L.M. staat voor de deur. Ook de plattelands-jonge- rertgemeenschap Zeeland verzet momenteel veel werk om hun bij drage te leveren voor het welsla gen van die gebeurtenis. In hun stand verven jongelui vele avon den om de grijze muren een frisse tint te geven. Naast de stand, waarin niet alleen een ontmoe- tingsbar is gepland maar ook een informatiestand en een kinder crèche. gaat de belangstelling uit naar een groot bal in de veiling aan de Fruitlaan te Goes op zater dag 22 juni a.s., ter afsluiting van de feestweek. De in Zuid-Neder land bekende band „The Melody Stars" zal alzo die avond mede werking verlenen. Ook de jonge rengroepen uit Beieren en Ulster, die de P.J.G. heeft uitgenodigd voor de tentoonstelling, zullen na hun optreden op zaterdagmiddag op het terrein in de Wilhelimina- polder ook 's avonds hun pro gramma vertonen tijdens het bal. Het feest begint om 20 uur en het belooft heel wat. Landbouwer onder tractor verdronken De 54-jarige landbouwer P. A. M. Buijck uit Oostburg is don derdag door verdrinking om het leven gekomen. Nabij de boer derij van zijn broer te Water landkerkje wilde de heer B. op een tractor met aanhangwagen van de weg via een tamelijk steil talud het weiland inrijden. De aanhangwagen, geladen met aardappelafval, kreeg te veel vaart en deed de tractor kante len, waardoor deze in de sloot terechtkwam. De heer B. raakte onder het voertuig en verdronk. Het heeft bijna een uur ge duurd eer men de tractor met behulp van een takelwagen uit de sloot kon halen om de be stuurder te bevrijden. Dokter Loose kon slechts de dood con stateren. Benoeming Tot onderwijzeres aan de meis jesschool te Sluis is met ingang van het nieuwe cursusjaar be noemd mej. T. Leenhouers al hier. Jaarvergadering boerenleenbank In café-restaurant „Wilhelmi- na" werd de jaarvergadering ge houden van de coöperatieve boe renleenbank te Sluis onder lei ding van de heer J. F. M. Plas- schaert. De direkteur van de Braderie in de christelijke kleuterschool De oudste kinderen van de christelijke kleuterschool aan de Schoolweg hebben een dag lan ger bradërie gehouden dan de „echte" in de Noordstraat. De hoofdleidster, mej. I. de Putter, vertelde dat zijzelf maar vooral de kinderen het een „fantasti sche week" hebben gevonden. Zij hebben een hele week „van alles" mogen doen, voornamelijk handenarbeid met klei, oude lappen enz. enz., alles wat maar waardeloos materiaal was kon dienen. De ouders, die gister avond de gelegenheid kregen een en ander te bekijken, waren al even enthousiast. Toen onze fotograaf in de school verscheen, waren de kin deren al gauw achter het doel van zijn komst. Zij zouden van morgen extra vroeg opstaan (arme ouders) om op de krant te^wachten. Ook de koster van de kathedraal van Mexico-stad moet tijdens de Olympische spelen in de Mexicaan se hoofdstad zijn steentje bijdra gen om deze volkomen te doen slagen. Zijn taak is het om op 20 oktober, de dag van de marathon, de klok van de kathedraal dertig seconden vooruit te zetten. De harde slagen, die de klok elk heel uur placht voort te brengen, zou de.- wel eens roet in het eten kurnen gooien, als om drie uur 's middags het startschot voor de marathon wordt gegeven en dit in het lawaai van de klokken zou ver drinken. De startplaats van de lan ge afstandloop is namelijk op het plein, waaraan de kathedraal ligt. Onmiddellijk na het startschot zul len alle- kerkklokken in Mexico- stad verkondigen dat d'e atleten aan de ruim 42 kilometer zijn be gonnen. In de vergadering van de pro vinciale staten is donderdag een hele dlgcussie gevoerd" over de salarissen van de leden van gede- bank, de heer F. A. Gevaert, kon optimistische geluiden laten horen over de bedrijfsresultaten in het boekjaar 1967. De aan de bank toevertrouwde middelen gaven een record-aanwas te zien. De totale som van die middelen bedroeg 8.850.000. In versterk te mate werd een beroep gedaan op de bank voor het verstrekken van geldleningen tegen hypo theek en andere zekerheden. Het totaal van de uitzettin gen bedroeg per balansdatum f 2.470.000. Ook de bedrijfsresul taten waren aanmerkelijk beter dan in het voorafgaande boek jaar. Daardoor waren ruim schoots mogelijkheden aanwezig tot het doen van versterkte af schrijvingen en het treffen van voorzieningen. Het dienstenpakket kon weer worden uitgebreid. Voor de re laties van de bank bestaan er thans ook mogelijkheden tot het sluiten van persoonlijke lenin gen. Van de betaalchèques, die door de Nederl. Bank werden ingevoerd, werd een ruim ge bruik gemaakt. Voor een reeds eerder inge voerde gezirisrekening bestond grote belangstelling en ook werd ruimschoots gebruik gemaakt van de mogelijkheden tot het af sluiten van allerlei verzekerin gen. Als lid van het bestuur en de raad van toezicht werden 'resp. herbenoemd de heren J. F. M. Plasschaert en A. P. J. Heijens. Schoonheidsdemonstratie In hotel Sandersde Paauw heeft de heer N. Fölsche een 6choonheidsdemonstratie gegeven met medewerking van mej. Sy bil Opgenorth. Deze demonstra tie met het z.g. orplid cosmetic was de eerste, die in Nedreland werd gegeven met dit Duits pro duct. Verschillende dames stel den zich beschikbaar voor de make-up behandeling. Aan het welslagen van deze avond werd medegewerkt door de heer H. Lavende uit Sluis, bedrijfsleider van kapsalon Lavende. Biljartkampioenschap Van de biljartvereniging „Krijt op Tijd" werd de heer Th. Tas kampioen op het klein biljart. Het kampioenschap op het groot biljart werd dit jaar behaald door de heer J. Bakker. Beiden moesten daardoor uitkomen voor 't algemene clubkampioenschap, dat voor de vierde achtereen volgende keer door de heer Tas werd behaald. Hij speelde déze partij met een gemiddelde van 13.65 en de hoogste serie bedroeg 111. Afdeling van „Philadelphia" Donderdagavond is alhier na 'n kontaktavond voor genodigden opgericht de afdeling Zeeuws- Vlaanderen van „Philadelphia", de protestantse vereniging van ouders en vrienden van het af wijkende kind. Deze vereniging stelt zich ten doel: Het bijeenbrengen van ouders van geestelijk afwijkende kinde ren ter onderlinge kennismaking en uitwisseling hunner ervarin gen; het geven van geestelijke en morele steun aan ouders door het in het leven roepen van studie kommissies en het verlenen van onderlinge hulp; het bevorderen van een goede wetgeving, waardoor de zorg voor het kind en de belangen der Een wat onschuldig uitziende begrotingswijziging maar in we zen een verandering van beleid noemde vrijdagmiddag voorzitter G. H. E. M. van Waes, burgemees ter van Westdorpe, het akkoord van de raad van bestuur van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen met de eer ste begrotingswijziging 1968. In het kort komt de wijziging hierop neer de bijdrage van de samenwerkende gemeenten van 1,85 per inwoner als bijdrage in de kapitaalskosten niet meer in te vorderen. Het dagelijks bestuur is van oordeel, dat het niet juist is de gemeenten boven de retributie waarin de kapitaalskosten zijn verrekend nog eens een bijdrage te laten betalen in diezelfde kos ten. De heer Huijbregt zei dat het voorstel zijn kritiek op de tarie ven voor de gemeenten groten deels wegnam. Die tarieven wer den in het voorstel van 4 op 6 ct. per m3 vastgesteld. In de toelich ting op het voorstel stond, dat deze 6 ct. zowel voor de gemeen ten als voor de industrie gelden, echter met die aantekening, dat deze in de toekomst niet altijd gelijk behoeven te zün. Zelfs kop pelde voorzitter Van Waes dei worden gehanteerd. Het is dui- voorzichtige mededeling hieraandeljjk, dat deze bedragen in 1968 bij lange na niet nodig zullen blij ken te zijn, aldus de heer Van Waes. vast, dat de retributies voor de bedrijven in de toekomst zeker hogfer zullen worden. DOORZICHTIGER Burgemeester Aschoff van Ter neuzen attendeerde erop dat dit standpunt in tegenstelling was met het tot dusver gevoerde be leid en legde er de nadruk op, dat hiermee toch wel een belangrijke beslissing werd genomen. De heer Van Waes zei dat de hele zaak voor het dagelijks bestuur nu ook veel doorzichtiger was en de ta rieven van de a.w.l.-kanaalzone nog steeds gunstig liggen in lan delijke vergelijking. De a.w.l. zal eventuele tekor ten in de aanloopperiode ook niet in rekening brengen bij de sa menwerkende gemeenten, maar hiervoor zal een „negatief fonds" worden gevormd. In de wijzi ging worden voorts aanzieniijk hogere kosten voor ondernoud van gemalen, kunstwerken, zin ker, uitmonding, installaties en leidingen geraamd. Bij het vast stellen hiervan is rekening ge houden met de percentages zoals deze bij soortgelijke projecten GERUCHTEN Bij de definitieve vaststelling over het jaar 1967 en de voorlo pige voor 1968 van de door de be drijven geloosde hoeveelheden afvalwater deed de heer De Be- leir de sombere voorspelling, dat de a.w.l. wellicht een moeilijke tijd tegemoet gaat. Het was hem opgevallen dat de geschatte hoe veelheid voor dit jaar belangrijk minder was dan vorig jaar w^s geloosd. Ook had hij geruchten vernomen als zouden er bedrij ven zjjn, die voor de lozing van hun afvalwater zelf installaties wilden bouwen. De oorzaak van de lagere schatting komt enkel door de verminderde afvoer van de suikerfabriek te Sas van Gent Deze heeft een eigen waterzui veringsinstallatie zoals dat bij dergelijke industrieën het geval is. Dat andere bedrijven ook plannen in die richting zouden hebben, w'as de heer Van Waes niet bekend. ouders worden gediend; het oprichten of doen oprichten van internaten, gezinsvervangen de en vakantiêtehuizen, dagver blijven en tehuizen voor alleen staande oudere geestelijk gehan dicapten; het geven van voorlichting in woord en geschrift. Het voorlopig adres van het sekretariaat is Axelsestraat 113 te Terneuzen. Sectie tafeltennis In een vlot tempo werkt het aktiecomité voor de sportvereni ging Zaamslag de oprichting van de diverse secties af. Als vierde sectie werd dezer dagen de tafel- tenniscjub opgericht. Als leden van het sectiebestuur werden gekozen de heren M. P. de Lange, voorzitter; R. de Pan, secretaris en J. J, Haak, penning meester. Op de voordracht voor commissaris werden geplaatst de heren De Lange en C. Florussen. Het sectiebestuur zal onderzoe ken of nog vóór het gereedkomen van de sportzaal een tijdelijk onderkomen kan worden gevon den. Er hebben zich reeds 20 leden gemeld. Via een ladder competitie wil men een overzicht van het spelpeil verkrijgen en dit verder opvoeren. Voor de volgende sectie, tennis, worden belangstellenden uitge nodigd tegen donderdag 20 juni om 8 uur in „De Poort". Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Zuid zande kwam in openbare verga dering bijeen onder leiding van wnd. burgemeester A. Luteijn. Ingekomen was een schrijven van burgemeester De Wilde, waarin hij de raad bedankte voor een in het ziekenhuis ontvangen attentie en waarin hij mededeel de, dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat hij in functie zal zijn. De gemeente zal toetreden tot de gemeenschappelijke regeling inzake de luchtverontreiniging. In principe werd besloten over te gaan tot de bouw van een gymnastieklokaal, dit naar aan leiding van een schrijven van de onderwijsinspectie. Met in gang van 1 januari 1968 werden de wethouderssalarissen vastge steld op 1668 per jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Moll aandacht voor het ophalen van huis- en tuinvuil voor en na de feestdagen, waar door moeilijkheden ontstaan. De voorzitter deed de toezegging deze kwestie op te nemen met de betreffende dienst. puteerde staten. Het ontwerp voor een koninklijk besluit, ingezonden door de minis ter van binnenlandse zaken, be vatte de bepaling dat de wedden van de G. S.-leden per 1 januari 1968 zouden worden verhoogd van ƒ38.000 tot ƒ40.500 per jaar. Dit hield blijkens de toelichting ver band met de normale trendmatige verhogingen, die het overheids personeel heeft gekregen. De heer C. Verdonk (K.V.P.) meende dat discussie weinig zin had, omdat het betreffende ont werp alleen maar ter kennis van de staten wordt gebracht. De verhoging gaat in olk geval door, ook ais de prov. staten er tegen zouden zijn. Mr. Keuning (P.v.d.A.) trok een vergelijking met diverse hoge func tionarissen en stelde vast, dat G. S. behoorlijk aan hun trekken kwamen. Mr. Schlingemann (V.V.D.) was het met de verhoging wel eens, maar vond het principieel niet juist, dat er een afronding van en kele honderden guldens naar bo ven plaats vindt. De heer De Waal (B.P.) meende dat het eens genoeg moet zijn. Als het zo doorgaat, verdienen de leden van G. S. straks misschien wel een ton. De heer Van der Peijl (C.H.U.) was van oordeel- dat men het sys teem van trendmatige verhogin gen consequent dient toe te pas sen. De voorzitter mr. Van Aartsen wees erop dat de beslissingen in deze kwestie meestal in een an dere zaal worden genomen. Ge lijkwaardige functies in het be drijfsleven worden veelal hoger gehonoreerd, maar politici bren gen vaak nog andere offers dan alleen financiële. De hele discussie duurde langer dan een uur. Bij de stemming ver lieten de leden van G. S. de zaal. Het ontwerp-besluit werd aange nomen met 21 tegen 12 stemmen. Tegen stemden van de P. v. d. A. mevr. De PriesterGubbels en de heren Hoek, Roels, Keuning, Hol, Hubregtse, Lukaart en Stenvert; van de K. V. P. de heren Verdonk en Van de Voorde en van de Boe renpartij de heren De Waal en Coppens. DE SPOORWEG STAKING IN ZAMBIA President Kaoenda van Zam bia heeft donderdag de spoor wegen van het land tot essen tiële dienst verklaard, waarbij staking verboden is. In Zambia legden twee dagen geleden 6000 leden van het spoorwegperso neel het werk neer, omdat zij een loonsverhoging te lang von den uitblijven. Door de staking is de gehele export van koper, normaal 20.000 ton per maand, komen stil te liggen en komen er geen kolen meer voor de ko permijnen. „De bestrijding der luchtveront reiniging moet een zaak van het rijk worden. Wij hebben kennis kunnen nemen van het voorlopig advies dat de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid aan de Tweede Kamer heeft ge zonden. Een positief punt is dat aan de provinciale overheid een recht van vergunning voor indus trievestiging wordt verleend". Dit zei het G. S.-lidi Kaland ove- het voorstel om met een aantal Zeeuwse gemeenten een gemeen- cehanneliike regeling aan te gaan, die de bedoeling heeft metineen on het gebied van luchtverontrei niging te verrichten. Van diverse ziiden was opgemerkt dat deze re geling een interimkarakter zou moeten dragen. Dit werd door de heer Kaland niet bestrêden. In antwoord op vragen vertelde de heer Kalandt dat de industrie zich niet als partner in de gemeen- schapoelüke regeling zal aandie nen. De Nederlandse werkgevers verbonden hebben 't standpunt in genomen, dat de meting van de luchtverontreiniging 'n overheids zaak is met een oolitiëel karakter. De maatregelen die genomen wor den t.er bestrijding van luchtver ontreiniging, zoals voorzieningen ONGEREGET .DHEDEN IN BILBAO In de Snaanse havenstad Bil bao is het donderdagavond tot ge vechten gekomen tussen deelne mers aan een betoging en de po litie. De betoging ontstond, toen ongeveer vierduizend mensen te rugkeerden van de begrafenis van een lid van een Baskische af scheidingsbeweging, die vorige week in San Sebastian een poli tieagent doodschoot en later bij de achtervolging zelf werd neer geschoten. De menigte, die met stenen gooide en verscheidene auto's beschadigde, werd door de politie verjaagd. LABOUR VERLOOIT OPNIEUW EEN ZETEL De Britse conservatieve partij heeft bij tussentijdse verkiezin gen de overwinning behaald op de labourpartjj in Oldham West (Lancashire), waardoor labour opnieuw een zetel in het lagerhuis heeft verloren. Bij de verkiezing in Brightside (Sheffield) was de labour-meerderheid van 19.177 geslonken tot 5248 stemmen. in de industriële apparatuur, ko men uiteraard voor rekening van het bedrijfsleven. Daar staat tegen over dat de industrie in Zeeland zal meewerken aan de onderzoe kingen betreffende de milieu hygiëne en daarvoor zelfs tech nische bijstand wil leveren. Spreker kon mededeling doen van een brief van de staatssecre taris van sociale zaken, waarin Zeeland voor 1968 50.000 wordt toegekend als bijdrage in de kos ten verbonden aan het meetpro gramma. De heer Kaland zei dat de provincie zal voldoen aan de voorwaarden die voor deze bijdra gen gelden. Hij herhaalde, Jat het meetprogramma primair voor re kening van de gemeente komt. Een groot aantal gemeenten, tot een inwonertal van ongeveer 200.000 zielen, heeft positief ge reageerd. Over de „grensoverschrijdende luchtverontreiniging", waarover de heer Van Ruymbeke (K.V.P.) een opmerking had gemaakt, zei de heer Kaland dat er te Brussel over leg tussen Belgische en Neder landse instanties bestaat en dat België ook met wettelijke maat- regelingen tegen luchtverontrei niging kan optreden. De beheers vorm voor de provinciale raad ter bestrijding van de luchtverontrei niging is te vergelijken met die van een N.V. De gemeenten zijn de aandeelhouders. De regeling geeft de provinciale overheid mo gelijkheden om wat de luchtver ontreiniging betreft de vinger op de pols te houden. De staten gingen zonder hoofde lijke stemming met het voorstel akkoord. Met het oog op de mogelijke ontwikkeling tot zeehavengebied van de tereinen bij Moerdijk heb ben gedeputeerde staten brieven gezonden aan de regering, aan het college van b. en w. van Rotter dam en aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant, waarin ze hun verontrusting uitspreken over deze ontwikkelingen. Dit deelde gedeputeerde jhr. mr. Schorer vrijdagmorgen mee in de vergadering van de provinciale staten. Aan de regering hebben G.S. hun grote onrust kenbaar ge maakt over de zeehavenontwik keling, over de uitvoering van de zeehavennota en de tweede nota ruimtelijke ordening. Bovendien hebben G.S. de regering gevraagd welke criteria zij hanteert bij haar vestigingsbeleid. Aan Rot terdam hebben G.S. geschreven, dat de ontwikkeling voor Zeeland steeds veronrustender wordt. G.S. willen gaarne worden ingelicht over de vraag, hoe het kan dat Rotterdamse diensten in het publiek mededelingen doen die strijdig zijn met het door het Rot terdamse college van b. en w. in genomen standpunt. Bij Brabant hebben G.S. er op gewezen, dat men samen bezig is met de voorbereiding van het Reimerswaalplan. Ze vragen of het nu zinvol is een zeehavenont wikkeling bij Moerdijk te begin nen. Verder vragen ze G.S.' van N.-Brabant hun standpunt over de zeehavenontwikkeling duide lijk kenbaar te willen maken. De belangen van het 1.500 in woners tellende Zuidbevelandse dorpje Borssele zullen moeten wijken voor het- algemeen belang. De meeste leden van Zeelands pro vinciale staten legden zich gisteren neer bij de lijn voor industriege bied die op de kaart van 't streek plan voor midden-Zeeland van Vlissingen-oost is getrokken en Borssele geheel omsluit. Behou dens enkele kleine wijzigingen zijn de staten akkoord gegaan met dit streekplan. Wel werd G. S. door diverse fracties verzocht in overleg met het .gemeentebestuur van Bors sele te onderzoeken welke moge lijkheden er voor dit dorp overblij ven en welke schade er eventueel door de middenstand van dit doro zal worden geleden, wanneer het als woonplaats niet meer aantrek kelijk zal zijn, daar het ais een soort enclave temidden van indus trie- en havengebieden komt te lig gen. De burgemeester van Borssele. de heer D. Lodder, die de discussie over het voortbestaan van ziin dorp od de publieke tribune had gevolgd, stak ziin teleurstelling niet onder stoelen of banken. „Borssele had beter ineens tot in dustriegebied verklaard kunnen worden", zo zei hij. „Dan zouden er nog schadevergoedingen uitge keerd worden. Met de situatie zo als die nu is zullen de bedrijven langzamerhand uit. Borssele weg trekken en zal dé" schade on de hoofden van de inwoners terecht komen". G. S. van Zeeland hebben een motie van provinciale staten aanvaard, waarin hun verzocht wordt op korte termijn de pro blemen en de te verwachten ontwikkelingen rond de recrea tie in de kustgebieden diepgaand te onderzoeken en de conclusies vast te leggen in een nota.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3