Franse regering „vastberaden" zonder geweld".... MUL Liberiaanse tanker „World Glory" in de Indische Oceaan in tweeën gebroken Saigon bereidt zich voorop intensieve raketaanvallen RADIO DE KOCK 22 van de 35 opvarenden worden vermist Bondsraad keurt noodtoestands- ontwerp goed Mislukte poging tot bankoverval in Haarlem DOCUMENT OVER DE MOORD OP ROB. KENNEDY HET WEER de Volgende week nieuwe Belgische regerjng ZATERDAG 15 JUNI 1968 24e Jaargang No. 5221 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen rr Verdediging bestaande instellingen Bezetting Odeon-theater beëindigd Baarden afgeknipt 66 arrestaties Gasverwarming Busongeluk in Kenya 22 bemannings leden vermist Kabinet van 16 C. V. P.-ers en 14 socialisten Fiat-Sport 850 VANDAAG NIEUWE VERKEERSREGELS IN BELGIE Doodvonnissen in Malawi noogwaxer Weerbericht Zon- en Maanstanden Frank. b$ abonnement: 7SEN1UZS2 I. van <Se Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidnral Telefoon: 01150—207S Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adret Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 aar voormiddag. De Franse premier Georges Pompidou heeft vrijdag tegen over de pers verklaard, dat de regering tijdens de studenten- onlusten „vastberaden, zonder provocatie of overbodig geweld" heeft weten te verhinderen, dat de opruiers zich van de ètraat meester maakten en dat zij de bevolking en de grote massa der studenten de tijd heeft gegund zich ervan te vergewissen waar heen men hen wilde voeren. Pompidou prees het aan de kant zetten van de extreme ele menten onder de studenten. De grote massa der studenten had zich volgens hem van deze ele menten losgemaakt, toen zij in de gaten kreeg dat deze „een revolutionair karakter hadden en niets te maken met de unir versitaire hervormingen". Zijn verklaringen over de noodzaak van hervormingen begonnen langzamerhand weerklank te vin den in de universitaire wereld, zo beweerde hij. Volgens hem was het zaak de meest waardevolle voorstellen die de laatste tijd zijn gedaan, nader te belichten om samen met alle andere betrokkenen „meer dan een hervorming van de universiteit, de bouw van een werkelijk nieuwe universiteit", uit te voeren. Noordstraat 107 - Tel. 011504255 TERNEUZEN Overstappend op de sociale crisis zei de premier dat het uit blijven van de werkhervatting in de automobielindustrie deze industrietak „geen betere posi tie verschaft in de reeds geduch te concurrentie met Fiat en Volkswagens". Op het ogenblik beperkt de regering zich ertoe, „onmiddellijke maatregelen te nemen om onze ondernemingen en onze economie in staat te stellen zonder onmiddellijk ge vaar de crisis te boven te komen die zij heeft doorgemaakt". Pompidou bevestigde dat de verkiezingscampagne van de gaullisten gebaseerd is op de „verdediging van de bestaande instellingen en de republikeinse tradities. Wij strijden dus voor de verdediging van de repu bliek", zei hij. „Als de volkswil bevestigd is, durf ik te hopen dat dit met vol doende duidelijkheid zal zijn ge schied en dat niemand meer zal trachten zich met geweld van de macht meester te maken", zo besloot hij. Na precies een maand is vrij dag het hoofdkwartier van de re volutionaire studenten, het Odeon-theater, zonder slag of stoot overgeleverd aan de politie. Een groep niet-studenten die de bijnaam „katangezen" ver worven hadden, omdat hun lei der beweerde in de Kongo te heb ben gevochten, had 's morgens na uit de Sorbonne te zijn ver dreven, een toevlucht gezocht tot het Odeon, het bolwerk van het „revolutionair actiecomité", dat gelieerd was met de inmiddels verboden „beweging van de 22e maart" van de studentenleider Daniel Cohn-Bendit. Onder leiding van politiepre- fect Paul Grimaud legde de poli tie een sterk kordon rond het „Théatre de France". De honderd man sterke „bezettingsmacht", aangevuld met de ruim 30 „ka tangezen", kreeg door bemidde ling van een-arts van de politie te horen dat zij het gebouw vrij kon verlaten, als zij de wapens achterliet. De studenten vermengd met de „katangezen" die om herken ning te voorkomen hun baarden en haren hadden afgeknipt en nieuwe kleren hadden aange trokken kwamen in kleine groepjes naar buiten, waar zij door de politie gefouilleerd en op identiteit gecontroleerd werden. Slechts zij die verdachte voor werpen (katapulten of scheer messen) bij zich hadden, werden naar het huis van bewaring te Beaujon overgebracht. Politieagenten in burger, die het gebouw dourzochten, vonden naast allerlei primitieve wapens ook dozen geneesmiddelen en verdovende middelen. Onder applaus van een klein aantal omstanders haalde de po litie de spandoeken en rode en zware vlaggen van de voorgevels en hees de Franse driekleur. Het Odeon-theater werd in de nacht van 15 op 16 mei bezet. Tegen het eind van de voorstel ling van het Amerikaanse dans gezelschap van Paul Taylor drong een duizendtal betogers het ge^ bouw binnen en nam het zonder incident in beslag. De actie werd uitgevoerd door anarchistische aanhangers van Daniel Cohn-Bendit, zonder me deweten van de studenten- en do centenorganisaties die de Sor bonne hadden bezet. Volgens politiezegslieden ver lieten 132 mensen het gebouw vrijwillig. Zij werden ongemoeid gelaten, maar 66 „harde revolu tionairen" werden opgebracht. Tenslotte moesten meer dan 10 jongens en meisjes uit het ge bouw worden gezet. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Reddingsploegen hebben in de Indische Oceaan ten oosten van Durban negen drenkelingen en 'n stoffelijk overschot opgevist van de naar schatting 40 bemannings leden van de Liberiaanse tanker „World Glory". Het meer dan 28.000 ton meten de schip, dat van de Perzische golf naar de Spaanse haven Huelva onderweg was, vloog donderdag nacht in brand en brak in tweeën. Het Nederlandse tankschip „Fo rest Hill" zag de ramp gebeuren maar kon door de zeer hoge zee Gezinnen van welgestelde Viet namese en niet-Vietnamese za kenlieden verlaten Saigon en de autoriteiten van de hoofdstad in verband met de dreiging van vietcong-raketaanvallen op gro te schaal. Enkele ambassades hebben hun staf geraden de ge zinnen uit Saigon weg te zenden en de Koninklijke-ShelI-groep heeft soortgelijke maatregelen getroffen. De Amerikaanse am bassade heeft dergelijke advie zen echter niet aan de Amerika nen gegeven en een Britse am bassadefunctionaris zei dat de Britten ook blijven. De maatregelen zijn een gevolg van door de vietcong vooral in de Chinese stad Cholon ver spreide vlugschriften waarin de bevolking wordt gewaarschuwd dat de vietcong gedurende 100 nachten 100 raketten per nacht op de stad zal afvuren. De chef van de Zuidvietnamese generale staf, generaal Cao van Vien, zei vrijdag dat hij de rege ring maatregelen heeft voorge steld ter verdediging tegen raket- aanvallen. Ook zei hij dat er ver geldingsmaatregelen zouden wor den genomen. Donderdagnacht werd de stad niet onder vuur genomen maar wel het vliegveld Tan Son Nhoet. Daar nieuwe beperkingen gelden voor de berichtgeving over de raketaanvallen, wilde de gene raal slechts zeggen dat een aan tal raketten op de basis was af gevuurd waarbij lichte materiële en persoonlijke verliezen waren geleden. Rijke Inwonen In Saigon die de stad niet kinnen verlaten kopen tegen de prijs van ƒ1,75 per stok zandzakken om schuil- De Westduitse noodtoestands wetsontwerpen, waarover in het openbaar meer dan tien jaar lang heftige discussies zijn gevoerd, is vrijdag'1 in Bonn met algemene stemmen door de Westduitse bondsraad (eerste kamer) goedge keurd. De wetsontwerpen krijgen nu kracht van we-, zodra zij door de president zijn ondertekend Het wetsontwerp machtigt de Westduitse regering o.a. tot het openen van brieven en het afluis teren van telefoongesprekken, als ook tot het gebruik van troepen, als de po.litie binnenlandse onge regeldheden niet beteugelen kan. De behandeling van het wets ontwerp in de bondsdag ging ge paard met vaak heftige betogingen van degenen, die vrezen dat goed keuring van het wetsontwerp de weg zal effenen naar een nieuwe dictatuur. plaatsen te bouwen en de min der welgestelden bouwen bin nenshuis schuilplaatsen van ma trassen zodra zij de eerste ra ketten horen ontploffen. De rui ten worden met plakband be plakt om het rondvliegen van glasscherven tegen te gaan. Uit een bus die donderdag avond bij Kisoemoe op ruim 300 km ten westen van Nairobi van een brug in een rivier stortte, zijn de lijken van 36 mensen ge borgen. Men vreest dat er bij dit ongeluk nog meer mensen ver dronken zijn. aanvankelijk niets anders doen dan verlichte reddingsboeien voor de drenkelingen uitzetten. Door het breken van de „World Glory" vloeiden duizenden tonnen brandende olie in de oceaan, maar het vuur werd spoedig gedoofd door de huizenhoge golven. De Forest Hill is een tanker van de Nationale Tankvaartmij. Aan de reddingsactie werd o.a. deelgenomen door de Forest Hill; het Noorse schip Tugela en de Griekse tanker Stavros G. Livanos, alsmede door partouillevliegtuigen van de Zuidafrikaanse luchtmacht. Sommige schepen namen waar dat zich nog bemanningsleden op de voorsteven van de World Glory bevonden, maar volgens haven autoriteiten in Durban bevonden zich de meeste mensen op de ach tersteven. Inmiddels was het zoeken ge staakt naar twee opvarenden van het Westduitse vrachtschip Wil- denfels, die donderdag in hoge zee ten noordoosten van Durban over boord werden geslagen. Van de Liberiaanse tanker wer den vrijdagavond nog twee-en- twintig bemanningsleden vermist. Tijdens een reddingsactie met schepen en vliegtuigen, die ernstig werd belemmerd door huizenhoge golven en zware storm, konden vrijdag negen overlevenden uit het ijskoude water worden opgepikt. De geredden vertelden dat het 28.323 ton metende schip vijf-en- dertig bemanningsleden aan boord had. Tijdens de actie werden vier lijken opgevist. Het zoeken wordt voortgezet. Vrijdagavond stak nog, alleen een stuk van de boeg van de Libe riaan boven water uit. De nieuwe Belgische eerste- minister, Gaston Eyskens, hoopt begin volgende week een coalitie regering van de christelijke volks partij en de socialistische B. S. P. aan de koning te kunnen voorstel len. Hij heeft vrijdag in Brussel zijn eerste besprekingen gevoerd met leiders van zijn eigen C. V. P. en de B. S. P., doch de onderhande lingen worden wat vertraagd door ziekte van de B. S. P.-voorzitter in Bergen gaan opzoeken en daar- Collard. Eyskens zal hem vandaag contacten hebben met gegadigden na in het weekeinde persoonlijke voor de ministersportefeuille, zo verklaarde hij vrijdagavond. Eyskens zei, dat hij de porte feuilleverdeling reeds op papier heeft staan, doch dat er over de personen nog gesproken moet worden In goedingelichte kringen ver- Op een bijkantoor van de Amro- bank in de Marnixstraat in Haar lem is gistermiddag omstreeks drie uur een overval gepleegd, die mislukte. De dader is een naar schatting 25-jarige jongeman. Hij stapte het bijkantoor van de Amrobank in de Marnixstraat binnen en onder be- •dreiging van een vuurwapen of een voorwerp dat daar op leek, trachtte hij de kassier te bewegen hem alle in zijn bezit zijnde dui zend guldenbiljetten te overhan digen. Toen de kassier daarmee talmde, richtte de jongeman zijn wapen op het personeel, dat ach ter de bureaus wegdook. Vervol gens nam de man de vlucht in een rode sportwagen. Voor zover kon worden nage gaan, werd er niets vermist. De beheerder van het bijkantoor van de Amrobank, de heer J. Sie- pel (47), vertelde later: „Ik dacht eerst dat de jongen met zijn pistool een grap wilde uithalen. Maar toen ik zijn dreigende houding zag, be greep ik dat het bittere ernst was. Hij riep „alle bankbiljetten van duizend op tafel". Het eerste wat mijn kassier en ik toen deden was achter de balie wegduiken. Die jongeman had daar kennelijk niet op gerekend. Hij raakte in paniek en vluchtte (ie deur uit". De heer Siepel zei dat hij wel een klik had gehoord dat mogelijk afkomstig kon zijn van het ket sen van het pistool. Nadat de heer Siepel de politie had gealarmeerd, werden alle sur veillancewagens gewaarschuwd om naar een rode sportauto uit te kij ken. In de loop van de middag zijn verscheidene eigenaars van rode sportwagens aangehouden om in het hoofdbureau van politie aan de Smedestraat gehoord te wor den. Tot dusver heeft de politie echter geen arrestatie kunnen ver richten. Het onderzoek wordt be moeilijkt door het vage signale ment van de dader, dat de beheer der van het bankkantoor aan de politie kon geven. De auto waarin de overvaller is gevlucht, is, naar de Haarlemse po litie ons meedeelt, een rode Fiat 850-Sport. De jongeman droeg een bril met metalen montuur en een grijze hoed, die hij diep over ziin voorhoofd had getrokken. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. In België worden vandaag (zaterdag) nieuwe verkeersregel van kracht, die o.m. voorzien in invoering van een minimumsnei- heid van 70 km op de autowegen. Autobussen en vrachtwagens van meer dan vijf ton worden op de autowegen gebonden aan een maximum van 90 km per uur. Voor alle steden wordt een maxi mum snelheid van 60 km inge voerd. Na zonsondergang en overdag als de weersomstandigheden het zicht belemmeren, moet met groot licht (dimlicht) worden ge reden, ook in de steden. Het oprijden van kruisingen is, ook bij een groen verkeerslicht, alleen toegestaan als men kan doorrijden en geen gevaar voor verstopping van .het kruispunt bestaat. Voor het parkeren schrijven de nieuwe regels een afstand tussen de auto's van tenminste 1 meter voor. Het veranderen van rijbaan geldt in het vervolg voorts, als een manoeuvre hetgeen betekent, dat het verkeer op de andere rij baan voorrang heeft. Te Blantyre in Malawi zijn vrij dag acht mannen ter dood veroor deeld wegens verraad. De acht zouden lid van een opstandige groepering zijn geweest die het vorig jaar Malawi is binnen gekomen om president Hastings Kamoezoe Banda af te zetten. SAIGON: Een inwoner van Sai gon bouwt voor zich en zijn fa milieleden een schuilplaats in zijn huis met behulp van zakken zand. Een dergelijke schuilplaats is bij de toenemende beschietin gen door de vietcong bittere noodzaak gebleken Als senator Robert Kennedy na zijn toespraak in de balzaal van het hotel Ambassador in Los An geles niet op het laatste ogenblik zijn plannen had gewijzigd, zou hij misschien niet vermoord zijn. Dit blijkt uit een verklaring van een ober van het hotel, die de vorige week is gehoord als getuige door een grand Jury. Blijkens deze getuigenverklaring zou Kennedy na zijn toespraak in j de balzaal naar de benedenver-1 dieping van het hotel gaan, waar een groot aantal van zijn aanhan- gers op hem wachtte. Op het laat ste ogenblik besloten de naaste medewerkers van de senator ech ter om niet bekende redenen, dat hij maar eerst een ontmoeting met de pers moest hebben. De ober had hem toen via de keukens naar de plaats moeten brengen waar hij een vraaggesprek met de pers zou hebben. De moordenaar Sirhan Sirhan die al een half uur vóór Kennedy zijn toespraak had beëindigd, in het hotel was, had volgens een andere getuige in dit tijdsbe stek minstens drie keer gevraagd of het wel zeker was, dat de se nator door de keukens zou gaan. De getuigenverklaringen zijn vervat in een document van 258 pagina's dat inmiddels is gepubli ceerd. Kennedy blijkt door drie kogels te zijn getroffen. De kogel die zijn hersenen binnendrong, heeft de dood veroorzaakt. - WEINIG WIND Vrijdag stond het weer in Neder land opnieuw onder invloed van een hogedrukgebied dat zich nu al dagen lang in de omgeving van zuid-Scandinavië bevindt. Ook nu werd de temperatuur weer hoger dan de vorige dag, waarbij op de meeste plaatsen zomerse waarden werden bereikt. In het algemeen was het overal in Europa goed met uitzondering van een groot deel van Frankrijk. Hier bevond fich een zone met lage barometerstanden. De at mosfeer was er onstabiel en er ontwikkelden zich dan ook vrij veel regen- en onweersbuien. In Bordeaux bijvoorbeeld viel 31 mm neerslag. In de buitengebieden bleef de temperatuur beneden de 20 graden. Ook in het zuiden en midden van ons land viel een enkele bui. Vandaag bevindt genoemd vlak lagedrukgebied zich dichter bij ons land. Er zal daarom maar weinig wind zijn en het kan opnieuw warm worden, vooral in 't oosten van het land. In de kustgebieden zal al vrij spoedig een zeewind waaien, hetgeen een belangrijke af koeling geeft. In de middag en avond moet plaatselijk op een regen- of on weersbui gerekend worden. luidt, dat de regering 28 tot 30 mi nisters en ministers-staatssecreta rissen zal omvatten, waarvan 16 van de C. V. P. en 14 socialisten. De C. V. P. zou naast het premier schap de portefeuilles van buiten landse zaken, financiën, defensie, openbare werken, Vlaams-Waalse betrekkingen, Nederlandse cultuur en begroting krijgen. Vrijdag verluidde voorts, dat Eyskens zijn pogingen nog niet heeft opgegeven om ook enkele (men spreekt van een tweetal) Franstalige socialistische Brusse laars in de regering te krijgen. Van die zijde zou men echter al leen willen meewerken als een der essentiële punten van het ontwerp- program van de coalitie, t.w. in zake het onderwijsregime in Brus sel, zou worden gewijzigd. ZATERDAG 15 JUNI Cadzand 4.31 4.55 Breskens 5.00 5.24 Terneuzen 5.36 6.00 Hansweert 6.15 6.39 Walsoorden 6.19 6.43 ZONDAG 16 JUNI Cadzand 5.29 5.41 Breskens 5.54 6.06 Terneuzen 6.30 6.42 Hansweert 7.09 7.21 Walsoorden 7.13 7.25 MAANDAG 17 JUNI Cadzand 6.29 6.43 Breskens 6.54 7.08 Terneuzen 77.30 7.44 Hansweert 8.09 8.23 Walsoorden 8.13 8.27 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Lokale onweersbuien Zonnige perioden maar in de middag en avond meer bewolking met enkele lokale regen- of on weersbuien. Warm weer met een zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Later in de kustgebieden wind vari zee met afkoeling. ZON MAAN op onder op onder 15 04.19 21.02 00.27 09.31 16 04.19 21.02 00.42 10.53 17 04.19 21.03 00.54 12.10 13 04.20 21.51 06.34

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1