Gevechten tussen politie en duizenden betogers kritiek Na de dood van linkse student Hevigste studentenoproer in Parijs sinds veertien dagen Ray naar een „veilige" gevangenis RADIO DE K0CK Vietcong beschoot het centrum van Saigon Dr. PHILIP BLAIBERG TERD6 IH ZIEKENHUIS „GR00TE SCHUUR" Toestand zeer ernstig Dr. Barnard terug in Kaapstad Passen en visa nodig voor verkeer West- Du itsland—West-Berlijn Scherpt eriaanse op Nederland HET WEER Militair vliegtuig bij Roermond verongelukt Kansen van Nixon door dood van Kennedy gestegen In de rivier gegooid? Benzinebommen Nog een slachtoffer Gewelddaden tegen gaullistische partijbureaus Nieuwe gevechten Renault sluit fabriek te Flins f 25.000 voor vluchtelingen en gewonden Halve ton schade In nieuw studenten flatgebouw Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater frank, bg abonnement: TERNEUZE* Direetaer-HeeMreflaeteuri I van de Sandg Redactie- en Administratie-adres! Smidswa! Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs f8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 12 JUNI 1968 24e jaargang No. 5218 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 8 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De dood van een gymnasiast in de omgeving van Deulan is maandagavond aanleiding ge worden tot het hevigste studen tenoproer in Parijs sinds twee en een halve week. Tot in de vroege ochtenduren duurde in het Quartier Latin de strijd tus sen twee- a drieduizend studen ten en enige honderden leden van de oproerpolitie voort, waar bij de studenten gebruik maak ten van benzinebommen en bar ricaden opwierpen. Volgens de politie liepen 26 ordebewakers verwondingen op. Van d.e vijftig manifestanten die werdeti aangehouden, werden er 22 in hechtenis gehouden. De betogers wierpen negen barri caden op. Zestien auto's en twee kiosken gingen in vlammen op. Vijftien maal kwam de brand weer in actie. Het incident met de gymna siast een militant lid van de pro-Chinese beweging deed zich voor in de omgeving van de Renaultfabrieken te Flins •ten westen van Parijs, waar al sinds zaterdag relletjes gaande zijn tussen stakers, werkwilli gen en de politie. Volgens de politie was de jongen met ande re deelnemers na een onderbro ken politieke bijeenkomst in de Seine gesprongen om aan een ondervraging te ontkomen. Oog getuigen, onder wie een afge vaardigde van de linkse federa tie van Mitterand," Pierre Me- tayèr, hebben echter verklaard dat de politie de jongelui ach tervolgde en in de rivier gooi de. Een duiker haalde de gym nasiast uit het water, maar de levensgeesten waren toen al ge weken. Toen het nieuws over de dood van de jongen in Parijs bekend werd, trokken duiaend tot twee duizend studenten met een rode vlag onder het roepen van „De Gaulle moordenaar" naar de Place Saint-Michel, waar zij op een politiemacht stuitten die hun de weg naar de noordelijke Sei ne-over versperde. Nadat de twee partijen enige, tijd zonder grote incidenten tegenover el kaar hadden gestaan, begonnen de gevechten waarbij de politie langzaam oprukte. De studenten probeerden met alle mogelijke middelen deze op mars te vertragen. Zij draaiden brandkranen open, bekogelden de politie met benzinebommen en straatstenen en vormden bar ricaden. De politie maakte op grote schaal gebruik van traan- gasbommen en oefengranaten. Tenslotte trokken de studenten zich terug in de Sorbonne, waar van vele ruiten in de voorgevel met traangasbommen door de politie werden ingegooid. Kort na acht trok dinsdag ochtend de politie zich terug en openden de studenten de deu ren van de Sorbonne weer. Het studentenverbond Unef riep de gehele bevolking op dinsdagavond naar het Gare de l'Est te komen voor een protest betoging tegen de „moord" op de gymnasiast. De gymnasiast was het derde slachtoffer van de onlusten die zich de laatste tijd in Frankrijk hebben voorgedaan. Een vierde dode viel dinsdag morgen bij gevechten bij de - In Toulouse heeft dinsdagoch tend een benzinebom lichte scha de veroorzaakt in het bureau van de gaullistische beweging. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. In Parijs was maandag een der gelijk bureau tweemaal aange vallen. Er vlogen stenen door de ruiten en later gooiden onbeken den molotov-cocktails tegen het gebouw. Peugeot-fabriek te Sochaux. Het was een jonge manifestant die betoogde tegen de werkhervat ting. Verscheidene andere beto gers liepen ernstige verwondin gen op. Maandagmiddag hadden sta kers de eerder ontruimde fa briek weer bezet. In de nacht kwam de politie tegen hen in actie. De stakers probeerden de politiemannen tegen te houden door de toegangen te versper ren met auto's en vrachtwagens. Tenslotte werden de stakers ver dreven en keerde de rust terug. In het begin van de ochtend had een deel van het personeel het werk hervat. Terwijl in de fabriek op be perkte schaal werd gewerkt, be stookten stakers de oproerpoli tie die het terrein had afgezet, met stenen en andere projectie len. De politie gebruikte traan gasgranaten. Bij de ongeregeldheden in Sochaux vielen dertien gewon den van wie er twee in een zie kenhuis moesten worden opge nomen. Aan de zijde van de po litie vielen vier gewonden. Volgens een nader bericht is het slachtoffer, de 24-jarige Bey- lot, gedood door een kogel. Van de twee in een ziekenhuis opge nomen gewonden heeft één een schotwond en de andere een hersenschudding Bij de Peugeot-fabriek te So chaux is het dinsdagavond op nieuw tot een treffen tussen de monstranten en oproerpolitie ge komen, nadat het tijdens de mid dagpauze rustig was geweest. Groepen jonge mannen gooiden met stenen en andere projectie len -naar de politie die een cordon rond de fabriek had getrokken en de politie antwoordde met sal vo's traansgasgi'anaten en af en toe met charges met de wapen stok. Ziekenwagens baanden zich met gillende sirenes een weg door de menigte, maar er zijn geen mededelingen over slachtoffers gedaan. In de omgeving van het Gare du Nord in Parijs is het 's avonds even na 19 uur tot schermutse lingen tussen betogers en de po litie gekomen. De betogers kwa men van de Sorbonne en waren op weg naar het Gare de l'Est, waar men bijeen zou komen voor een protestdemonstratie in ver band met de dood van de twee jonge mannen. De directie van Renault heeft besloten de fabriek te Flins te sluiten in verband met het „voortdurend ageren van ele menten die zich proletariërs van het vakverbond C.G.T. noemen". Ook bij het Gare du Nord en het Gare St. Lazare kwam het tot ongeregeldheden. Tegen half tien dinsdagavond keerde de rust bij de stations weer, maar toen werd de toestand in het Quartier Latin weer ernstiger. Betogers probeerden daar bar ricades op te wei-pen. Chargeren de politie werd bekogeld. Een barricade bestaande uit een auto en andere voorwer—m ging in vlammen op. De politie heeft alle toegangswegen afgesloten en op de Boulevard St. Germain rukte een afdeling oproerpolitie op onder dekking van twee duw- sehuivers in de richting van St. Germain des Prés. Verscheidene honderden sta kende Parijse taxichauffeurs hebben na een betoging voor het ministerie van financiën bij het dagblad „France Soir" de ruiten ingegooid en een vrachtauto van het blad in brand gestoken. De betogers riepen „weg met het gaullisme". In Lyon drongen ongeveer 50 gehelmde en met loden pijpen/ en brandblusapparaten uitgerus te stakers de Berliet-vrachtwa- genfabriek binnen en verdreven De in Londen gearresteerde verdachte van de moord op ds. Martin Luther King, James Earl Ray, 'is dinsdag van de gevange nis van Brixton overgebracht naar die van Wandsworth in een zuidwestelijke buitenwijk van Londen. Nadat Charles Wilson, een van de daders van de grote treinroof, uit die gevangenis was ontsnapt, zijn de veilig heidsmaatregelen aanzienlijk verscherpt, waardoor de gevan genis thans als een van de „vei ligste" in het verenigd konink rijk wordt beschouwd. Ook in zijn nieuwe verblijfplaats zal Ray voortdurend bewaakt wor den door twee mannen, die zich bij hem in de dag en nacht ver lichte cel bevinden. De gouverneur van Tennessee, Buford Ellington, heeft dinsdag de documenten ondertekend, waarin officieel om de uitleve ring van Ray wordt verzocht. De papieren moeten nog naar de departementen van justitie en buitenlandse zaken in Wa shington, voordat de uitleverings procedure op gang kan komen. De politie in Memphis waar ds. King werd vermoord, heeft ge zegd op de komst van Ray voor bereid te zijn. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN de werkwilligen en de leiding. Bij de vliegtuigenfabrieken van Dassault, Sud-Aviation en Nord-Aviation werd het werk dinsdag hervat nadat maandag een nieuwe arbeidsovereenkomst was gesloten. Bij Peugeot in Sochaux keer de de rust in de avond weer. Vakböndsverfegenwoordigers riepen de betogers via luidspre kers toe zich te verspreiden. De oproerpolitie trok zich terug op het terrein van de fabriek, maar het was niet bekend of zij hele maal zou verdwijnen zoals door burgemeester Boulloche was verzocht. Het Franse ministerie van bin nenlandse zaken maakte bekend dat dertig 1 jpftge buitenlanders zijn uitgewezen omdat zij zich politiek niet neutraal hebben gehouden. Een uitgewezen Is raëlische student zei bij aan komst in Tel Aviv van de politie te hebben gehoord dat meer dan honderd buitenlandse studenten uit Frankrijk zullen worden ge zet. De vietcong heeft dinsdagoch tend het centrum van Saigon met raketten beschoten. Er zouden ze ker veertig doden zijn gevallen. De aanval, die bij het aanbreken van de dag begon, duurde onge veer twintig minuten. In die tijd sloegen dertig projectielen in het centrale gedeelte van de stad in. Een raket kwam op nog geen me ter afstand van het presidentiële paleis terecht. Vier andere trof fen Hit Toe Do, de hoofdstraat. Het was de achtste achtereen volgende dag, dat de vietcong de hoofdstad onder raketvuur nam. Het aantal gewonden bedraagt 106. Dr. Philip Blaiberg, de Zuidafrikaan met een nieuw hart, die tot dus ver de langstlevende mens met een nieuw hart is, bevindt zich in zeer ernstige toestand in het Kaapse ziekenhuis „Groote Schuur" en i» onder spoedbehandeling, aldus een bulletin van het ziekenhuis. Een woordvoerder van het ziekenhuis heeft geweigerd te zeggen, of dr. Blaiberg aan een infectie lijdt of dat zich verschijnselen hebben voorgedaan van afstoting van het hart. Mevr. Blaiberg, die maandag wegens een verkoudheid het bed moest houden, is gisteren in het ziekenhuis aangekomen. Haar gezicht stond zeer ernstig en zorgelijk. Volgens een later bulletin van het ziekenhuis lijdt dr. Blaiberg aasi een levercomplicatie. De juiste oorzaak van de aandoening is niet g*> preciseer*). Prof. Barnard, de leider van de Zuidafrikaanse hartoverplantfnge- ploeg, werd dinsdagavond in Kaapstad terugverwacht. Hij bevond zich in Londen, waar hij zijn dochter heeft opgezocht, die internationaal kampioen waterskiën is. Het Oostduitse parlement heeft dinsdagavond eenstemmig maat regelen goedgekeurd, die het ver keer tussen West-Duitsland en West-Berlijn verder zullen be moeilijken. Binnenkort zullen passen en visa verplicht worden gesteld voor het personen- en goederenverkeer naar, uit en door Oostduits grondgebied. Het goe derenverkeer en zakelijk perso nenvervoer, alsmede het scheep vaartverkeer zullen bovendien met ingang van 1 juli aan een belasting worden onderworpen. De maatregelen werden in het parlement bekend gemaakt door de Oostduitse minister van bin- PARIJS: Nadat maandagavond in het Quartier Latin bekend werd, dat een jongeman, die 's middags aan een betoging van pro-Chinese studenten had mee gedaanverdronken was, ont stonden opnieuw onlusten. Op de Boulevard St. Michel raakten studenten en politie weer slaags en werd veel auto's in brand ge zet, waaronder ook een politie wagen. Voor hulpverlening aan vluch telingen en gewonden in Nigeria en Biafra heeft het werelddiako- naat van de gereformeerde ker ken een eerste bijdrage van ƒ25.000 ter beschikking gesteld. Onderzocht worcjt hoe verdere hulpverlening mogelijk is. Er is onder andere een aanvraag bin nengekomen voor een ambulance. door hun maatregelen slechts de valse hoop gewekt bij de opstan delingenleiders en hun vrienden, dat hun poging tot afscheiding en verdeling van Nigeria nog kans van slagen heeft", aldus de ver klaring. De Nigeriaanse federale regering heeft scherpe kritiek geuit op het feit, dat de Nederlandse regering zich bereid heeft verklaard de wa penverkopen aan Lagos op te schorten. Zij dreigde met niet na der genoemde vergeldingsmaat regelen tegen de Nederlandse zakenbelangen in Nigeria. In de verklaring waarin dat staat, wordt gezegd dat door de Nederlandse maatregel de huidje militaire operaties tegen Biafra niet zullen worden getroffen. D" federale regering heeft al afdoen de regelingen getroffen voor het betrekken van voorraden uit an dere bron. Nederland maakt e eind aan de „wettige" wapenver kopen aan de federale regering en „ziet niet dat over de zwar te markt wapens naar de rebellen gaan, die uit bronnen komen die aan de Nederlandse regering be kend zijn". Nigeria waarschuwt de Nedeilandse regering, niet de „on vriendelijke stap" te doen door an dere landen over te halen tot een zelfde maatregel. Volgens de verklaring hebben de Biafranen het vredesoverleg af gebroken, onder meer omdat hun I in het geheim door de Nederlandse j regering was beloofd, dat de Ne derlandse wapenleveringen aan de i federalen zouden worden stop gezet. „Allen die bekend zijn met de huidige militaire toestand in Nigeria, weten dat de opstandelin. genregering op instorten staat. De Nederlandse autoriteiten hebben Vermoedelijk door toedoen van de baldadige jeugd is het af gelopen weekeinde in een nieuw nog niet bewoond studentenflat gebouw in de Rustenburger dwarsstraat in Amsterdam wa terschade van naar schatting 50.000 ontstaan. Nadat men door verbreking van een ruit het ge bouw was binnengedrongen, werd op de derde verdieping de kraan van een wasbak openge draaid. Doordat de afvoer was geblokkeerd, liep de bak over en stroomde het water het gehele gebouw door. nenlandse zaken, generaal Frie- drich Dickel, en de plaatsvervan gende minister van financiën, Horst Kaminsky. De woordvoerder van de West- duitse regering, Günther Diehl, verklaarde dat nog dinsdagavond is begonnen met overlegtussen de hondsregering en de drie wes telijke geallieerden over de kwestie. „Het kabinet zal zich morgen (woensdag) over de toestand be raden", zei Diehl. De woordvoer der zei dat de Oostduitse beslui ten een verdere aantasting bete kenen van de viermogendheden- overeenkomst over Duitsland en het vrije verkeer met West-Ber lijn en dat de maatregelen we derrechtelijk zijn en de gebruik te voorwendsels huichelachtig. Politieke kringen in Bonn noem den de maatregelen buitenge woon ernstig. DEZELFDE TEMPERATUREN Boven het noordelijk deel van de Noordzee bevindt zich de kern van een krachtig hogedrukgebied. Dit hogedrukgebied breidt zich in de richting van Scandinavië uit en zal ook het komende etmaal het weerbeeld boven onze omge ving bepalen. Boven de Britse eilanden, Scandinavië, West-Duitsland, de Benelux en Frankrijk bracht dit hogedrukgebied in het algemeen droog weer met middagtempera- turen van 20 tot 22 graden. Een kleine storing in de bovenlucht veroorzaakte in ons land plaatse lijk een bui, de hoeveelheden neerslag v/aren echter niet noe menswaard. Warm was het in Spanje met middagtemperaturen van omstreeks 24 graden. Onbestendig en koud weer bo ven het oostelijk deel van de Alpen en gedeelten van de Bal kan en Polen was het gevolg van een depressie in de bovenlucht boven deze gebieden. Bij regen kwam plaatselijk de middagtem- peratuur in Polen niet hoger dan 8 graden. Op de Oceaan bevinden depressies zich nog verre van ons en hebben op het weer bij ons nog geen invloed. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer en perioden met zonneschijn. Overwegend matige noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. 12 13 ZON op ondei 4.20 21.00 4.20 $J.Q1 MAAN op Onder 23.33 5.10 6.34 Dinsdagmiddag omstreeks kwart over twaalf Is een tweemotorige straalbommenwerper van het type „English Electric Canberra" op twaalf km van Roermond, onder de gemeente Echt, in 'n open veld neergekomen. Het vloog, nadat het op de grond was terechtgekomen, in brand. Het vliegtuig behoorde tot een squadron van de Royal Air Force dat is gestationeerd op de basis Wilderrath in de bondsrepubliek. Kort tevoren was de laatste in zittende er door middel van de schietstoel uitgeschoten. Dit zou op een hoogte van niet meer dan twintig meter zijn gebeurd. Dqze vlieger was, nadat zijn be manningslid reeds tien kilometer eerder het toestel had verlaten, blijven vliegen om te voorkomen dat het op bebouwing zou terecht komen. Bij het neerkomen op de aarde heeft deze vlieger een ver wonding aan de rug opgelopen. Hij is met een Engelse helikopter ver voerd naar de bondsrepubliek. Gouverneur Nelson Rockefeller van New York, mededinger naar de nominatie voor kandidaat voor de republikeinse partij, Is maandag zijn verkiezingscampagne weer be gonnen. Hij hield dinsdag een toe spraak voor de televisie. Vermoedelijk is het uitvallen van Robert Kennedy in de verkie- 7ingsstriid gunstig voor Richard Nixon, Rockefellers mededinger. Toen Kennedy nog aan de ver kiezingsstrijd deelnam, waren veel republikeinen van mening, dat de liberale Rockefeller meer kans zou hebben de eveneens liberale Ken nedy te overwinnen dan de con servatieve Nixon. De moord op Kennedy heeft intussen de eis van „wet en orde" in de V. S. ver sterkt en juist Nixon heeft deze ei. als hoofdpunt voor zijn verkie zingsprogramma gekozen. Rocke feller moet nu volgens de grond wet een opvolger voor Robert Kennedy benoemen in de senaat, maar hij hoeft voor deze vakante zetel geen democraat aan te wij zen. WOENSDAG 12 JUNI 1968 v.m. n.m. Cadzand 2.01 2.24 Breskens 2.26 2.49 Terneuzen 3.02 3.25 Hansweert 3.41 4.04 Walsoorden 3.45 4.08 DONDERDAG 13 JUNI v.m. n.m, Cadzand 2.51 3.15 Breskens 3.16 3.40 Terneuzen 3.52 4.16 Hansweert 4.31 4.55 Walsoorden 4.35 4.59,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1