aats Arlington De Franse verkiezingscampagne begonnen DE JUWELENROOF Lijfwacht Arrestatie Nopjesjurk New York bewees de laatste eer VOOR OF TEGEN GAULLISME Hef stakingsfront in Frankrijk wordt smaller Vijf doden bij verkeersongeluk op de weg Breda-Gorinchem Boei van de „Scorpion" gevonden? BEURSOVERZICHT Effecten leveren ons ineens extra voordeel op- dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN HELMA PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 10/dinsdag 11 juni 1968 'Meer dan 100.000 Newyorkers hadden in de kathedraal van St. Patrick de laatste eer bewezen aan hun vermoorde senator. Na de openstelling van de kathedraal trotseerden straatlange rijen mensen van allerlei' rang, stand, ras, godsdienst en politieke over tuiging de hitte om langs de ma honiehouten kist te trekken. De kathedraal bleef tot 8.45 uur za terdagmorgen geopend om een deel van de circa 150.000 wach tenden toe te laten. Slapen alleen is nog geen uitrusten. Aandeel in de welvaart Veel kandidaten Chauffeur van Robert Kennedy mishandeld en beroofd AMERIKAANS AUTOCOUREUR VERONGELUKT (Vervolg1 van pagina 1) De trein werd op het station in Washington opgewacht door pre. sident Johnson en zijn vrouw, vice-president Humphrey, minis ter van buitenlandse zaken Dean Rusk en andere leden van de re gering. De president was op het allerlaatste moment, bijna onop gemerkt en omringd door een sterke lijfwacht, het station bin nengekomen. Een half uur na aankomst vertrok de rouwstoet naar Arlington. Ondanks het regenachtige weer was er een grote menigte op de been. De veiligheidsfunktionaris- sen, die hadden gehoopt dat de begrafenis vóór het invallen van dè schemering voorbij zou zijn, hadden het door de duisternis extra moeilijk. Er waren ruim 800 nationale gardisten en 900 man gemeentepolitie gemobili seerd. Aan de voet van het Lin coln-monument hadden zich de voornamelijk uit negers bestaan de inwoners van „Verrijzenis- stad" (het kamp in Washington waar de deelnemers aan de cam pagne der armen zijn onderge bracht) verzameld om de man, die zij aan hun zijde hadden ge weten, de laatste eer te betuigen. De stoet hield daar enkele minu ten stil. Een koor bracht op deze plaats de „Battly hymn of the republic" ten gehore. Daarna reden de auto's de Memorial Bridge over naar de begraaf plaats, waar duizenden mensen kaarsen aanstaken. aartsbis- geestelijk Kardinaal Cushing, schip van Boston en raadsman van de Kennedy's, kon de begrafenisplechtigheid niet bijwonen. Men zei dat de bijna 73-jarige kardinaal tijdens de treinreis onwel was geworden. Er stond een ziekenauto voor hem gereed, maar de prelaat liep na aankomst van de trein naar een andere wagen en reed weg. Vol gens een priester was de kardi naal alleen maar vermoeid en vloog hij naar Boston terug. Intussen is de 30-jarige typo graaf Gary Dedell, die zaterdag bij de ingang van de St. Patrick' kathedraal in New York, waar de requiemmis werd gehouden, was gearresteerd, omdat hij een re volver bij zich bleek te dragen, wegens verboden wapenbezit in staat van beschuldiging gesteld. De revolver was overigens niet geladen. De borgsom waaronder hij zich in voorlopige vrijheid kan laten stellen, werd vastge steld op 2.000 dollar en hij moest vandaag voorkomen. Dedell ver klaarde dat hij een vriend van de familie Kennedy was en was uit genodigd voor de begrafenis. Hij droeg naar zijn zeggen vaak een ongeladen revolver op zak en was het wapen helemaal ver geten, Hjj heeft er een vergun ning voor, maar die is afgegeven door de politie in zijn woonplaats Syracuse en niet geldig in New York. De moordenaar van Robert Kennedy, Sirhan Sirhan, heeft de „American Civil Liberties Union" verzocht, hem een advocaat te geven. Intussen is vernomen dat de politie in Los Angeles nog steeds de mysterieuze „vrouw in nopjesjurk" zoekt die kort vóór de aanslag in gezelschap van Sir han zou zijn gezien en daarna on der het roepen van „we hebben hem vermoord" zou zijn wegge rend. Vrijdagavond dacht men de vrouw te hebben gevonden. Een 19-jarig danseresje, Kathy Ful- mer, had zich bij de politie ge meld met de mededeling dat zij zich op het moment van de aan slag in hotel „Ambassador", waar het drama zich afspeelde, had bevonden en toen in paniek was weggehold onder het roepen van „Ze hebben hem vermoord". De politie, die er al aan twij felde of zij de bewuste vrouw wel was, confronteerde haar zaterdag metde 20-jarige Sandy Serano, die. getuige was geweest van het voorval en die zei dat dit beslist retmeisje niet was, dat zij had zieiy' wegrennen. Een van de duizenden bezoe kers was de 77-jarige moeder van de overledene, mevr. Rose Ken nedy, die in rouw gehuld de ka thedraal door een zijdeur was binnengekomen om de mis bij te wonen. Nog vóór haar had Roberts broer, Edward, met rode ogen van vermoeidheid de wacht be trokken bij de baar. Even later kwam mevr. Jacque line Kennedy, vergezeld van twee leden van de geheime dienst. Na een kort gebed stond zij even bij de baar, knielde bij het altaar en verdween door een zijdeur. Later kwam zij nogmaals naar de kathedraal met haar kinderen. Kort na middernacht kwam Jacqueline Kennedy nogmaals. Zij stond in stil gebed samen met de negerleider van de campagne voor de armen, dr. Abernathy, terwijl een eindeloze stroom rou wenden langs de baar van Robert Kennedy trok. Op dat tijdstip vormden duizenden nog een rij van ruim een kilometer lengte om. de laatste eer te komen be wijzen^ Tegen middernacht wa ren reeds 130.000 mensen langs de baar gegaan. OiGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Klokke twaalf zondagnacht is in Frankrijk de campagne begonnen voor de algemene verkiezingen, die in twee ronden op 23 en 30 juni worden gehouden. Voor de 478 ze tels in de nationale vergadering hebben zich ruim 3000 gegadigden gemeld, aanzienlijk meer dan voor deg verkiezingen in maart van het vorig jaar toen er ruim 2000 kan didaten waren. Voor president De Gaulle en zijn aanhangers moeten de kiezers beslissen, of zï} hun land al dan niet willen overleveren aan het „totalitaire communisme". De communisten en de federatie van links onder Frangois Mitterrand stellen, dat tien jaar gaullistisch bewind meer dan genoeg is ge weest en dat er nu een regering moet komen, waarvoor tien mil joen werknemers vorige maand 't werk hebben neergelegd. Deze staking dwong president De Gaulle op 30 mei de nationale vergadering te ontbinden en nieu we verkiezingen uit te schrijven, waarbij hij te kennen gaf, dat hij zich ingeval van een gaullistische nederlaag zal terugtrekken. Waarnemers zijn van qordeel dat de voorstelling van de presi dent, als zou de staking een po ging van de communisten zijn om de macht te grijpen en een dicta tuur te vestigen, vele kiezers er toe zal brengen op gaullistische aanhangers te stemmen, waardoor de aanhang van de president gro ter zou kunnen worden dan in maart 1967, toen de gaullisten slechts een meerderheid van één zetel kregen. Deze minimale meer derheid was eind mei veranderd in een minderheid van vier zetels. I Behalve dat de stakers een gro ter aandeel in de welvaart wilden hebben, betekende hun actie ook een grootscheepse protestbewe ging tegen het algemene beleid van de regering. Als dit onbehagen in de stembusuitslag tot uitdruk king komt, zien de kansen voor De Gaulle er minder gunstig uit. Voor de 31 zetels van Parijs hebben zich 236 kandidaten ge meld, van wie velen zich pas zon dagavond tussen acht en twaalf lieten inschrijven. Terwijl vakbonden en directie zondag onderhandelden over een overeenkomst voor de Renault- fabriek te Flins bij Parijs, werd de omgeving van de fabriek door een grote politiemacht bewaakt. De Renault-fabrleken en het grootste deel van de metaalindus trie in Frankrijk zijn nog de enige stakingsbolwerken in Frankrijk, samen met de staatsradio-omroep, die onafhankelijkheid van de rege ring eist, en de koopvaardij. In Parijs reden dit weekeinde de tremen, bussen en ondergrondse normaal. Het P. T. T.lbedrijf is her vat. Verwacht werd dat vandaag de Peugeot-fabrieken te Sochaux en Rijssel en de Michelin-fabriek te Clermont-Ferrand de produktie zruden hervatten. De stakingscommissies van de Renault-fabrieken in Billancourt eveneens bij Parijs, hebben opge roepen tot voortzetting van de sta king, totdat een overeenkomst is bereikt. Zij hebben de stakers nog maals gewaarschuwd tegen deel neming aan studentenbetogingen, daar volgens het oordeel van de stakïngscommissies de politie daar- cfóór' eén voorwendsel zou worden geboden om in te grijpen. De bonden van arbeiders bij Ci- troën hebben een beroep gedaan op de arbeiders om de fabrieken van deze autoindustrie te bezetten. AMSTERDAM: Prins Bernhard in gesprek met de Zuidafrikaan- se chirurg dr. Barnard en burge meester Samkalden tijdens de of ficiële opening van 't Sint Lueas- ziekenhuis in de hoofdstad. De particuliere chauffeur van wijlen Robert Kennedy is zondag in Washington door een aantal jongelui aangevallen. De 45-jarige Lee Morrow, een neger, werd mis handeld en men stal zijn porte. feuille. Zijn verwondingen zijn niet van ernstige aard. Morrow was op weg naar huis na bijna vierentwin tig uur achtereen dienst te hebben gedaan in verband met de begra fenis van zijn werkgever. De 39-jarige Amerikaanse auto coureur Ronnie Doman is zo.u'1 11 in de derde ronde van een 150 mülsrace te Milwaukee veronge lukt. Doman nam een bocht te snel, waarna zijn wagen tegen 'n muurtje botste. Twee achter hem rijdende coureurs konden de auto van Doman niet ontwijken. De wa gens vlogen in brand. Doman kwam om in de vlammen. De bei de andere coureurs moesten met ernstige brandwonden in het zie kenhuis worden opgenomen. Zes toeschouwers werden ge wond, doordat delen van de auto's tussen het publiek terecht kwa men. Ook zij ziin naar het zieken- huis overgebracht. Op rijksweg 27 in de gemeente Almkerk (N.-B.) is zaterdagmid dag een verkeersongeluk ge beurd, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk gebeurde op de weg van Gorinchem naar Breda. Een personenauto vloog door on opgehelderde oorzaak door de middenberm en botste frontaal tegen een tegenligger. Van de vier personen uit de tegemoetkomende auto werden de 55-jarige heer H. Crezee uit Almkerk en zijn echtgenote als mede een gehuwde dochter ge dood. De andere inzittende werd zwaar gewond naar een zieken huis in Gorinchem overgebracht. De twee inzittenden uit de auto, die op de andere rijbaan kwam, waren eveneens op slag dood. Dit waren de 60-jarige heer A. van Dongen uit Amsterdam en de 56- jarige mevr. C. van GelderGra- pendaal uit Amsterdam. De 23- jarige mej. D. van den Burg, in zittende van de auto van de heer Crosee, is in het ziekenhuis op genomen. Een Portugese treiler heeft bij het Azoren-eiland Sao Jorge een signaalboei aangetroffen, die af komstig zou kunnen zijn van de Amerikanse kernonderzeeër Scor pion, die sinds 27 mei met 99 man aan boord wordt vermist. Dit heeft het Portugese persbureau A.N.I. zondag gemeld. Ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van defensie geloven edhter niet, dat de boei van de Scorpion is. Ze is volgens hun ge gevens van een type dat drie tot vijf jaar geleden door vliegtuigen werd gebruikt. Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden! We doen mee aan het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien is het Premie Spaarplan ook ieis voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit door B. J. WITHUIS 39) Tim kreeg geen tijd om te den ken over de opmerking van de inspecteur, dat hij ook achter twee ontvoeringen aan zat, hoe wel deze mededeling hem vol komen verraste. „Nou begin dan maar" hoorde hij de kroegbaas verzoenend zeggen. „Ik heb ook m'n werk, en dat u zo tegen me te keer bent gegaan zal ik u maar niet al te kwalijk nemen. U zit er ook niet zo lekker voor." „Ben je lid van de dierenbe scherming" spotte de inspécteur. „Bespaar me je medeleven. Het gaat echt om pittiger zaken." Hij rechtte z'n rug en keek z'n cliënt scherp aan. Het gewone type, stelde hij vast. Groot, grof en harde ogen. Keihard en on betrouwbaar tot z'n laatste druppel bloed. Zou niet vlug iets bekennen en zou elke gelegen heid aangrijpen om op een zij- spoór te komen. Het wu een voorzichtig gesprek moeten wor den, begreep de politieman, maar met eén grote dosis bruta liteit'gespeeld. „Lelijke Govert kwam vroeger nogal eens bij jullie, hè", begon hij het verhoor. „Soms een borreltje drinken; de laatste maanden nooit meer." „Was hij bang geworden?" „Waarvoor bang? Iedereen kan bij ons binnen komen. Trouwens iedereen komt er ook, en „Inderdaad iedereen", onder brak de inspecteur. Hij deed een greep in de bureaulade en smeet een foto van de Belg op het bureau. Hij hield de bar-eigenaar scherp in het oog toen hij vroeg: „Wel eens van die man ge hoord?" „Ja, zeker wel" was het vlot gespeelde antwoord, „dat is René van Suikeren. Een Belg. Komt af en toe een biertje drinken." „Goeie vrind van je?" „Nauwelijks. Heb hem prak tisch nooit gesproken." „Denk er om", waarschuwde Jackie. „We zijn hier niet gek. En we weten zo het een en an der. Wanneer heb je hem voor het laatst onder vier ogen ge sproken? En doe er niet te lang over, want nogmaals, ik heb het druk en gun je graag een paos- je water en brood." „Als je het precies wilt weten; die avond dat ze die jongen voor onze deur neerpaften. Nogal laat geloof ik; maar d'r gaat 's avonds zo bij ons veel om, ik kan niet op alles zo letten." „Braaf dat je tenminste op onze toeristen let", prees de in specteur snijdend, „dat brengt deviezen in de. nationale pot, weet je. Waar hadden jullie het zo over?" „Tja, over alles en nog wat." „En korenbloempjes blauw natuurlijk", vulde de inspecteur aan. „Toe maar, spreek maar vrijuit hoor; 't is hier een heel democratische instelling." „Nou, hij was dakloos gewor den. Door die brand weet u. Hij vroeg of ik hem voor een paar dagen onderdak zou kunnen geven; ergens een kamertje." „Nogal eigenaardig" vond de inspecteur. „Een buitenlander, die maar zo af en toe eens een borreltje komt drinken, komt uit gerekend bij jou een kamer zoe ken. Toe bedenk wat beters; ik heb een hekel aan zwakke tegenstanders." „Je kunt naar de hel lopen", vloekte de Amstelkanter, „met al je mooie smoesjes. Je sluit me maar een paar daagjes op hoor en stuur me dan maar een ad vocaat. Dan hoor ik wel wat je van plan bent. Maar ik zal een boekje open doen over de be handeling, daar kunnen jullie hier allemaal op rekenen." „Ik krijg graag een present exemplaar", gaf de inspecter iro nisch terug, drukte op een bel letje en zei kortaf tegen de bin nentredende agenten: „meene men en opbergen". „Ja, hoor eens", begon de man opnieuw, „ik wil. „Bewaar het tot morgen", ad viseerde de inspecteur, „en doe het dan schriftelijk, met die ad-I vocaat van je." Het kostte enige inspanning de vloekende getuige de kamer uit te krijgen. „Bewaar me", zuchtte Tim, „daar krijg je nog last mee." „Of hij met mij", gromde Jackie, „ik ken het soort waar schijnlijk beter dan jij. Laat hem maar even in de rats zitten. Als ze achter hun vervloekte tap kasten weg zijn, willen ze wel eens kleine jongetjes worden. Wat hebben we nog meer? En hoe laat is het eigenlijk met al dat gepraat geworden?" „Kwart over negen", zei Zand- stra. „We hebben nog die taxi chauffeur, die zit beneden." „Vlot gedaan", zei Jackie. „Laat hem direct maar boven komen." En toen zich plotseling realiserend wat Zandstra had ge zegd: „hoorde ik goed, taxi chauffeur-enkelvoudig?" „Ja," lachte Zandstra. „Hoe zit dan dan?" „Zelfde taxi geweest, vermoed ik," bromde de brigadier. „Dat horen we direct wel." De man kwam binnen. De in specteur herkende hem. Het was reeds een oude rijder. Betrouw baar en intelligent. „Neem er uw gemak van", leidde de inspecteur het gesprek in, „een sigaret?" „Graag, dank u", zei hij tegen Tim, die een vuurtje bijhield. „Hebben we u uit bed ge haald", vroeg de inspecteur. „Nog niet. Ik had net een sneetje brood gegeten. Maar da's niet zo erg. Ik heb nog twaalf uur vrij voor de volgende dienst." (Wordt vervolgd.) PHILIPS VAST IN STILLE MARKT De Amsterdamse effectenbeurs zette de nieuwe week met weinig animo in. Er waren geen berich ten die de handel konden stimu leren. Heel rustig was het in de beurszaal, waar in de meeste hoeken de handel gering was, hoewel de ondertoon van de markt niet ongunstig kon worden genoemd. Voor de internationale fondsen was de stemming aan de vaste kant en bewogen de koer sen zich in opwaartse rich ring. De leiding was in handen bij Philips, welk fonds één gulden hoger opende op 144,90 maar dat nog voor dat de le periode was ver streken. een koerswinst had ge boekt van 2 gulden met een koers van 145,70. Ook voor Kon. Olie was de stemming niet slecht. Hier werd een koerswinst van een gulden behaald op 166,50. Zowel het publiek als de arbi trage vertoonden enige belang stelling. Voor Unilever ging het wat kalmer en hier liep de koers op tot 136,50. AKU was een halve gulden beter op 82,80. Van de overige afdelingen kon maar weinig worden gemeld. Amsterdam Rubber was prijs houdend en HVA liet vrijwel g^en verandering zien. De scheepvaartpapieren bewogen zich op het vorige niveau. De staa sfondsen waren kalm en iets zwakker voor de 7 pet. leningen. Met belangstelling wordt de in schrijving op de nieuwe staats lening tegemoetgezien. Belangrijke fluctuaties deden zich in het verdere verloop nau welijks voor. Alleen KLM liep 7 gulden omhoog tot 215, maar Hoogovens was onveranderd op 120 en K.Z.Q, goed prijshoudend op 173. Ook voor Kon. Olie. Uni lever en Philips deden zich geen grote veranderingen meer voor, hoewel het hoogste punt niet al- lijd gehandhaafd bleef. De affaire bleef onder alle omstandigheden van kleine omvang. Amsterdam Rubber en HVA waren prijshou dend zonder meer maar Deli moest ruim één gulden afstaan tot 56. Ook in de scheepvaart bleef het erg rustig. Hetzelfde kon gezegd worden van de lokale industrieaandelen, die echter merendeels, voor zover zij veran derd waren, koers ver be tering en lieten zien. Dit was met name het geval voor Heineken, Elsevier, Rommenhöller, V.N.U., Bühr- mann. Nederhorst en Desseaux. Onder de verzekeringsfondsen was het de R.V.S. die vraag ont moette. Onder de fondsen die koersverliezen leden dienen ge noemd te worden Kluwer. Nutri- cia, Kon. Papier en Furness. De markt sloot stil zonder ontwikke lingen van betekenis. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier dinsdag gel dend in Amsterdam luiden: Londen New York Montreal Parijs Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon 8.60—8.70 3.59—3.63 3.34—3.39 69.00—72.00 7.16%—7.21% 90.40—90.90 69.60—70.60 84.00—84.50 57.50—59.50 48.20—49.20 50.40—51.40 13.99—14.09 12.67%—12.82% Madrid (gr. coup.) 5.10—5.25

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2