De uitvaart van senator Robert Kennedy Vermoedelijke moordenaar van dr. Martin Luther King in Londen gearresteerd Naar heldenbegraafpiaats Arlington Teraardebestelling ondervond bijna vijf uur vertraging „Haviken" naast „duiven" Zes grote kandelaars Trouw aan Amerika John Glenn vouwde vlag op Tragische ongelukken Sirhan in staat van beschuldiging gestald Treinreis dnurde acht uur HET WEER Plechtige reqüiemmis in de St. Patrick-kath Ray voor de rechtbank Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frank, bij abonnement: TERNBUZEI Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Maandag dinsdag 10/11 juni 1968. 24e Jaargang No. 5217 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Adtfefrtentfégrys per mm 18f et.} minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nor. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. In aanwezigheid van president Johnson en ruim 2000 genodigden onder wie vertegenwoordigers van zeker 50 landen,heeft ,4e aartsbis- schop van New York, mgr Terence Cooke, zaterdag in de St. Patrick kathedraal in New York een requiemmis opgedragen voor de vermoor de senator Robert Kennedy. Hij werd geassisteerd door Angelo kardi naal dell'Acqua, de speciale afgezant van paus Paulus. Voor de mis begon, hield de broer van Robert Kennedy, senator Edward Kennedy, een lijkrede. Met een vaak verstikte stem herinnerde hij aan de kwaliteiten van zijn vermoorde broer, zijn liefde voor het leven, zijn blijdschap die hij met iedereen wilde delen, zijn verantwoor delijkheids- en plichtsgevoel. Hij vroeg de wereld zijn broer te blijven gedenken als een goed mens, die verkeerde dingen zag maar die pro beerde recht te zetten. Edward Kennedy citeerde stuk ken uit de rede die Robert in 1966 tot Zuidafrikaanse studenten heeft gehouden en drong er bij de jeugd in de hele wereld op aan zich in te zetten voor de vorming van een nieuwe wereld, waarin geen plaats meer is voor discri minatie of verdrukking. Diep ontroerd en bijna snikkend zei hij: „Men hoeft mijn broer niet te idealiseren. Men moet hem, nu hij dood is, niet als een groter man zien dan hij was tijdens zijn leven. Men moet hem gedenken als een goed en rechtschapen mens, die verkeerde dingen zag en die trachtte te verbeteren, die leed zag en dat trachtte weg te nemen, die oorlog en strijd zag en daaraan een einde probeerde te maken". Mevrouw Kennedy, de weduwe van Robert, droeg tijdens de mis een zwarte mantilla. Diverse dochtertjes,van haar waren in het wit, een symbool van de hoop. Deze dag van rouw bracht Amerikaanse leiders van ver schillende richtingen bij elkaar. Zo zag men in de kerk Barry Goldwater, de man die als repu blikeins kandidaat vergeefs heeft gedongen naar het president schap en die als een van de be langrijkste „haviken" van Ame rika geldt, zitten naast een van Amerika's vooraanstaande „dui ven", Eugene McCarthy, die dingt naar de democratische kandida tuur voor het presidentschap. De kist met het lijk van de ver moorde senator stond geflan keerd door zes reusachtige kan delaars met brandende kaarsen. De kist was bedekt met de Ame rikaanse vlag. Toen de mis be gon, liepen acht kinderen van het gezin Kennedy met het brood en de wijn die geconsacreerd moes ten worden, in processie naar de celebrant, mgr. Terence Cooke. Jacqueline Kennedy, de wedu we van de vermoorde president John Kennedy, heeft samen met de componist Leonard Bernstein de muziek gearrangeerd voor de requimmis. Behalve door kardinaal Dell' Acqua werd mgr. Cooke by het celebreren van de mis geassis teerd door kardinaal Cushing van Boston, een vriend van de familie Kennedy, en de apostolische dele- gaat in de Ver. Staten, mgr. Luigi Raimondi. Een van deliederan diewerden gezongen, was de „navy hymn". Robert Kennedy heeft van 1944 tot 1946 bij de Amerikaanse ma rine gediend. Ook aartsbisschop Cooke Hield een lijkrede. Hij prees de edel moedigheid van de vermoorde senator en zei, dat de Amerika nen de moed moeten vinden om de zware taak voort te zetten, waaraan de senator al zijn ener gie had gegeven, namelijk de vorming van een grote en fat soenlijke natie. Speciaal in dit uur, aldus mgr. Cooké, moeten wij trouw blijven aan Amerika en zijn bestemming en ons vertrouwen in elkaar niet verliezen. De daad van één man ARLINGTON:Zijdroegen de kist op de nationale begraaf plaats. Op de' voorgrond Robert F. Kennedy jr., zoon. van de over leden senator. Van links (de klok rond): Stephen Smithzwager van de overledene; John Seigen- thaler, voormal, ass. van de se nator; Lemoyne Billings, familie vriend; James Whittaker, die met Robert de oMnt Kennedy be- klam; W. Averell Harriman, chef onderhandelaar met Noord-Viet- nam; Rafer Johnson, Olympisch atleet; C. Douglas Dillon, voor malig minister van financiën; persoon, die niet geïdentificeerd is; ruimt%)Mtarde.£ John Glenn (gezicht 'niet' zichtbaar); Lord Harlech, voormalig Brits ambas sadeur in de V. S.; Robert McNa- mara, voormalig minister van defensie, thans president wereld bank; David Hackett, familie vriend. mag niet leiden tot demoralisa tie van 200 miljoen andere men sen. Toen de familie Kennedy ter communie ging in de kathedraal, werd Verdi's requiem gezongen. Na de communie zegende kardi naal Cushing het stoffelijk over schot van Robert Kennedy. Na de mis condoleerde presi dent Johnson mevrouw Ethel Kennedy. De zanger Andy Wil liams, een vriend van de ver moorde senator, zette de „battle hymn of the republic" in. Het re frein „Glory, glory, hallelujah" werd door het koor gezongen. Toen de lijkkist de kathedraal werd uitgedragen, zong het koor het halleluja uit Handels „Mes siah". Bij de slippedragers be vond zich ex-minister van defen sie, Robert McNamara. De Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, heeft za terdag in Washington bekend gemaakt dat James Eerl Ray, die gezocht werd in verband met de moord op de negerleider Mar tin Luther King, in Londen is gearresteerd. Ray zat een straf van 20 jaar uit voor een gewapende roof overval en diefstal van een auto, toen hij uit de gevangenis in Jefferson ontsnapte. Om op het spoor van Ray te komen heeft de Canadese poli tie duizenden paspoorten moe ten controleren. Zij had het F.B.I, en Scotland Yard bericht gezonden dat Ray op weg was naar Engeland. Scotland Yard heeft later be vestigd dat een man, die de vermoedelijke moordenaar van Martin Luther King is, in Lon den is gearresteerd. Het uiterlijk van de gearresteerde man kwam overeen met de beschrijving die het F.B.I, van Ray had gegeven. De gearresteerde had ver klaard 35 jaar oud en in Toron to geboren te zijn. Hij was op weg van Lissabon naar een on bekend land. Om Ray te kunnen opsporen hebben de Amerikaanse autori teiten de grootste mensenjacht van alle tijden ontketend. Twee maanden lang hebben 6000 agen ten van het F.B.I., geassisteerd door de politiekorpsen van alle Amerikaanse staten en die van 100 andere landen, aangesloten bij Interpol, getracht om de ont snapte misdadiger te vinden. Een broer van Ray, John Lar ry Ray,.;heeft:in St. Louis tegen verslaggevers gezegd dat hij er niet zeker van is, of James het In het licht van schijnwerpers werd 's avonds op de nationale heldenbegraafplaats Arlington te Washington het stoffelijk over schot ter aarde besteld. De 42-jarige senator, woens dag neergeschoten toen hij zijn kans op de democratische kan didatuur voor het presidentschap door een overwinning in de voor verkiezing in Californië gestegen zag, kreeg zijn laatste rustplaats op enkele meters van het graf van president John F. Kennedy. De plechtigheid duurde slechts tien minuten en droeg een een voudig karakter. Aan het graf stonden naast de familieleden, president Johnson, vice-president Humphrey,, andere- hoge re- geringsfunktionarissen, congres leden en buitenlandse vertegen woordigers. Ook ds. Ralph Abernathy, de opvolger van de vermoorde negerleider Martin Luther King, en de weduwe King waren aan wezig. Kardinaal Patrick O'Boyle, aartbisschop van Washington, verrichtte de absoute. Mevrouw Ethel Kennedy lag even neergeknield- bij de kist en drukte er een kus op. De negen van haar tien kinderen die aan wezig waren, volgden daarna een voor een haar voorbeeld. Even voordat de plechtigheid eindigde, stapten president John son en zijn vrouw naar voren om enkele woorden tot de familie te richten. De zwart-gedrapeerde trein, bestaande uit 22 wagons, waar mee het stoffelijk overschot van Robert Kennedy naar Washing ton was overgebracht en waarin familieleden, genodigden en be langstellenden bijna 1.200 per sonen in totaal zaten, was met bijna vijf uur vertraging in de Amerikaanse hoofdstad aange komen, toen de duisternis ai was ingevallen. De vertraging was veroorzaakt door de grote menigten op de sta tions langs het trajekt, twee tra gische ongelukken en mechani- Terwijl 'n muziekkorps „Ame- sche moeilijkheden. Op het sta- tion van Elizabeth in New Jersey rica, the beautiful" speelde, ver wijderde kolonel John Glenn, de eerste Amerikaanse ruimtevaar der, die zeer bevriend was met Robert Kennedy, de Amerikaan se vlag van de kist, vouwde haar op en overhandigde haar aan Ed ward, de enig overgeblevene van de vier broers, die de vlag op zijn beurt overgaf aan zijn schoon zuster Ethel. Nadat mevrouw Jacqueline Kennedy enkele ro zen op het graf van haar man had gelegd, vertrok hel gezelschap voordat men de kist liet zakken. werden twee mensen die langs de spoorbaan stonden om de rouw- trein te zien passeren, doodge reden door een trein die de an dere kant uitging. In de paniek die op het ongeluk volgde, wer den vijf mensen, onder wie het driejarig dochtertje van een dér slachtoffers, gewond. In Trenton liep een 18-jarige jongen die op een vrachtauto was geklommen om de trein beter te kunnen zien, ernstige verwondingen op, toen hij zijn evenwicht verloor en in aanraking kwam met een hnog- proces levend zal halen. „Als hij King heeft gedood, was dat voor een fikse som. Hij zou nooit zo iets hebben gedaan zonder dat er een beloning op stond. En de genen die hem hebben betaald, willen vast niet dat hij voor de rechters alles meedeelt wat hij weet", zei James' broer. De Amerikaanse onderminis ter van justitie. Fred Vinson jr, is zondagochtend in Londen aan gekomen om de uitlevering té regelen van Ray. De verdacht werd op het vlieg veld van Londen aangehouden, toen hij op het punt stond naar Brussel te vertrekken. Hij reis de onder de naam van Ramon George Sneyd. De Engelse be schuldiging tegen hem betreft verboden wapenbezit en het in het bezit hebben van een ver valst paspoort. De verdachte werd op 't vlieg- mei in Lissabon op zijn verzoek verstrekt, omdat volgens hem in een pas die hem korte tijd daarvóór in Ottawa was gege ven, zijn achternaam verkeerd was geschreven, n.l. Sneya in plaats van Sneyd. Een Londénse rechtbank heeft vanmorgen bepaald dat James Early Ray tot 18 juni in voor lopige hechtenis zal blijven. De zitting waarop Ray aan wezig was, heeft twee minuten geduurd. Hij gaf geen antwoord, toen hem werd gevraagd of hij iets te zeggen had. De rechter vr.oeg of .hij wilde dat'de beperkingen die er in En geland bestaan voor de verslag geving van processen, worden opgeheven. De verdachte ant woordde ontkennend. Ray is een betrekkeliik kleine man van ongeveer 1,65 meter met donkerbruin haar en een kromme neus. Hij werd door twee politiemannen de rechtzaal binnengebracht, waar veertig mensen aanwezig waren die te voren door de politie waren ge fouilleerd. De „grand jury" van het district Los Angeles heeft de 24-jarige Sirhan Sirhan in staat van be schuldiging gesteld van moord op senator Robert Kennedy. De grand jury had 30 minuten nodig om tot de uitspraak te ko- Tevoren had de jury de verkla ringen gehoord van 22 getuigen over de schietpartij in het Am bassador-hotel en de daaropvol gende gebeurtenissen. Onder hen waren een neurochirurg die Ken nedy had geopereerd, een arts die hem bij aankomst in het zieken huis had behandeld en een agent die de verdachte had aangehou den. Sirhan zelf verscheen niet op de zitting. Hij werd tevens in staat van beschuldiging gesteld, verdacht van poging tot moord op vijf andere personen die bij de aanslag gewond raakten. spanningskabel. Wegens de enor me drukte langs het trajekt kreeg de treinbestuurder opdracht vaart te minderen. In Philadel phia, waar naar schatting 20.000 mensen waren verzameld, moest een defekte remschoen worden vervangen. Een warm gelopen wiellager zorgde verderop voor nieuw oponthoud. Op het station van Baltimore zongen 10.000 mensen „Glory, glory, hallelujah" en „We shali overcome", terwijl de trein lang zaam passeerde. Op een ander punt langs de 320 km lange route speelde een jongen op een oude hoorn „The last post" en hielden drie van zijn vrienden een bord omhoog met de woorden: „Nu nog zijn we verliezers maar eens zullen we de winnaars zijn God zegene Amerika". Automobilisten brachten hun wagens tot stilstand. In het ri- viergebied ten noorden van Bal- timore werden de motoren van plezierboten afgezet bij het pas seren van de trein. Tijdens de treinrit, die ruim acht uur duur de, liepen Kennedy's oudste zoon, de 16-jarige Joseph, zijn moeder en zijn oom Edward alle wagons door om de inzittenden te dan ken, voor hun belangstelling. (Zie verdr pag. 2) DROOG WEER Een storing, die zaterdag in ons :.nd langdurig regen bracht, is „uurende het weekeinde over „aden-Europa naar de Balkan ..cggetrokken. Achter de storing is üe luchtdruk boven de Britse eilanden en west-Europa flink gaan stijgen, waardoor een krach tig hogedrukgebied tot stand ge komen is. Het zwaartepunt lag maandagmorgen in de omgeving van Wales. Met noordelijke win den stroomde tamelijk droge lucht naar ons land. Deze lucht is in de onderste la gen enigszins onstabiel, waardoor overdag bewolking ontstaat, die des nachts echter voor het groot ste deel weer oplost. In het ko mende etmaal zal het centrum van het hogedrukgebied zich naar de Noordzee verplaatsen. Hierbij dringt iets vochtigere lucht, waar in wolkenvelden voorkomen, van Schotland verder de Noord zee op in de richting van ons land. De kans op regen is voor de eerst volgende dagen echter gering. Na een koude nacht zullen overdag de temperaturen weer tot dezelf de waarden oplopen als maandag. ZON MAAN op onder op onder 11 4.20 20.59 22.43 4.04 12 4.20 21.00 23.33 5.10 13 4.20 21.01 6.34 Archieffoto's van James Earl Ray, die gezocht werd in verband met de moord op de negerleider Martin Luther King. De verdach te is in Londen gearresteerd. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagochtend. Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden maar ook enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht Dinsdag overdag ongeveer de zelfde temperaturen als maandag. DINSDAG II JUNI 1968 v.m. n.m. Cadzand 1.13 1.36 Breskens 1.38 2.01 Terneuzen 2.14 2.37 Hansweert 2.53 3.16 Walsoorden 2.57 3.20 WOENSDAG 12 JUNI 1968 v.m. n.m. Cadzand 2.01 2.24 Breskens 2.26 2.49 Terneuzen 3.02 3.25 Hansweert 3.41 4.04 Walsoorden 3.45 -=*•08

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1