Stoffelijk overschot Robert Kennedy in New York aangekomen MUL Saigon opnieuw met raketten bestookt Het normale leven in Frankrijk komt op gang 2500 genodigden bij plechtige mis in St. Patrick-kathedraal Korte plechtigheid 390 km lange treinreis Het resultaat van de lijkschouwing Postume Japanse onderscheiding Medeleven uit de gehele wereld RADIO DE K0CK De Gaulle sprak voor Franse televisie de Gasverwarming Hospitaal en kerk getroffen T.v.-reportage begrafenis Kennedy WERKREMERS IN DE LANDBOUW 69 PROCENT LOONSVERHOGING HET WEER warme saucijzel)roo(!jes BANKETBAKKERIJ^ l ZATERDAG 8 JUNI 1968 24e JaargangNo. 5216 Straatgevechten 189 vluchten voor één redding Kerk in Brugge beklad „Revolutionairen van Quebec" willen Kennedy wreken Onderwijs verdeeld Op de rails Botsingen bij Renaultfabriek Postvervoer naar Frankrijk hervat W Geen vermindering meer van lonen in Rijnvaart Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEF Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f2,70. Losse nummers IS cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het stoffelijk overschot van Robert Kennedy is donderdag avond per presidentieel vliegtuig in New York aangekomen. Het werd tot de begrafenis op gebaard in de kathedraal van St. Patrick. Het speciale vliegtuig van de luchtmacht, dat ook de weduwe van de senator, van presideqj. John Kennedy en van de neger leider Martin Luther King ver voerde, landde na een vlucht van 5'/z uur uit Los Angeles op de luchthaven La Guardia. Bij de aankomsthal waren 500 politie-agenten samengetrokken. Elders op het vliegveld sloeg een menigte van meer dan 1000 man de aankomst gade. Onder de aanwezigen op het vliegveld waren burgemeester John Lindsay, gouverneur Nelson Rockefeller en de voormalige V.N.-ambassadeur Arthur Gold berg. Verder waren aanwezig de aartsbisschop van New York, mgr. Terence Cooke, en vele an dere hoogwaardigheidsbekleders. De lijkkist werd door enige medewerkers van de senator uit het vliegveld getild, waarna bis schop Cooke een kort gebed uit sprak. Vervolgens werd de kist in een lijkauto geladen, waarin alleen Ethel Kennedy en haar kinderen plaats namen. Na een rit van een half uur kwam de stoet aan bij de kathe draal van St. Patrick, waar zich naar schatting 10.000 mensen had den verzameld om de laatste eer te bewijzen aan de vermoorde senator. Onder doodse stilte werd de kist de kerk binnengedragen en op een katafalk geplaatst. Tot de dragers behoorden Roberts broer Edward en zijn oudste zoon Jo seph. In de kathedraal werd alleen voor familieleden en vrienden van de overledene een korte plechtigheid gehouden, waarbij ook mevrouw Rose Kennedy, de .moeder van Robert, aanwezig was. In New York waren alle open bare gebouwen en scholen ge sloten. Op vele plaatsen werden herdenkingsdiensten gehouden. Sommige televisiestations had den een speciaal programma in gelast, met onder andere voor drachten uit Kennedy's ge schriften en redevieringen. De officiële rouw zal zaterdag en zondag voortduren, terwijl zondag voor de hele Verenigde Staten een dag van nationale rouw zal zijn. Voor de requiemmis in de ka thedraal van St. Patrick zijn 2500 mensen genodigd. Mogelijk zou ook president Johnson de dienst bijwonen. Na de dienst zal het stoffelijk overschot worden over gebracht naar het Pennsylvania- station voor de 390 km lange treinreis naar Washington. In Washington zal de lijkstoet via het senaatsgebouw, waar Kennedy zijn bureau had, en het ministerie van justitie, waarvan hij eens de chef was, naar de na tionale begraafplaats van Arling ton trekken, Daar zal Robert Kennedy in een graf naast dat van zijn broer John ter aarde worden besteld. Senator Robert Kennedy is overleden aan een revolver schotwond, ontstaan door een ko gel die via de rechterslaap de hersenen was binnengedrongen, zo staat in het voorlopige lijk schouwingsrapport dat donder dag in Los Angeles werd bekend gemaakt. Vastgesteld wordt dat de getroffene deze verwonding niet had kunnen overleven. Het hoofd van de medische in- spektie in het district Los An geles, dr. Noguchi, die de inhoud van het rapport meedeelde, zei dat het eindrapport pas over en kele weken gereed zal zijn. Tijdens een deel van het onder zoek was een groep deskundigen van het militaire instituut voor pathologie aanwezig geweest. Dit geschiedde op verzoek van de fa milie Kennedy om een zo dege lijk mogelijk onderzoek te garan deren. Het lijkschouwingsrapport over de dood van president Ken nedy heeft destijds talrijke vra gen opgeworpen, die volgens velen niet bevredigend konden worden beantwoord. De kogel die het dodelijke let sel heeft veroorzaakt, drong ach ter het rechteroor door het slaap- been. Stukken van deze kogel en botfragmenten beschadigden een deel van de rechterkant van de hersenen, aldus het rapport. Zoals gemeld hadden woens dagmiddag neurochirurgen in een urenlange operatie getracht de kogeldelen te verwijderen. Op een deel na was dat gelukt. In het rapport staat verder dat een tweede kogel is gevonden juist onder het huidoppervlak laag in de nek. Deze was iets la ger aan de achterkant van de rechteroksel het lichaam binnen gedrongen. Japan heeft besloten postuum de orde van de rijzende zon eer ste klas toe te kennen aan sena tor Robert Kennedy. Dit ge schiedt uit erkentelijkheid voor hetgeen hij heeft gedaan voor het bevorderen van de vriend schappelijke betrekkingen tussen de Ver. Staten en Japan. In 1962 en 1964 bracht Kennedy een be zoek aan Japan. LOS ANGELES: De kist met het stoffelijk overschot van senator Robert Kennedy wordt in het vliegtuig gebracht om te worden overgevlogen naar New York. Diep geschokt ontving de we reld het bericht van Robert Ken nedy's overlijden. Tal van staats hoofden en regeringsleiders zon den telegrammen van rouwbe' klag aan presided} Johnson sn de weduwe van de vermoorde se nator. President De Gaulle ver klaarde in een telegram aan Johnson, dat dit drama alle Fran sen tot grote droefenis stemt, terwijl de Britse premier Wilson sprak van „een daad van zinloos geweld die een nieuwe tragische slag toebrengt aan een familie die al zozeer geteisterd is". In New York verklaarde V.N.- secretaris-generaal Oe Thant dat hij de dood van de senator niet alleen als een nationaal verlies beschouwde, maar ook als een persoonlijk verlies. De bijeen komst die de algemene vergade ring der V. N. zou houden, werd afgelast. Op het NAVO-hoofd- kwartier hij Brussel gingen alle vlaggen halfstok. In New York heerste een ver slagen stemming. In de St. Pa trick-kathedraal woonden dui zend mensen een mis bij, die door aartsbisschop Terence Cook werd opgedragen. In de havens heerste een sterk verminderde aktiviteit. Van alle openbare gebouwen hing de vlag halfstok. (Zie verder pagina 3) Noordstraat 107 - Tel. 01150-4235 TERNEUZEN President De Gaulle heeft vrij dagavond voor de televisie ver klaard dat hij inderdaad op het hoogtepunt van de crisis in zijn land, op 29 mei, de neiging heeft gehad om af te treden. Hii bedacht daarbij echter dat zijn heengaan een omwenteling zou ontketenen, waarop ik mij, eens te meer, heb vermand. De president verklaarde in een interview, hem afgenomen door de hoofdredacteur van het blad „Figa ro Littéraire", Michel Droit, dat hij uit het antwoord van het volk op zijn toespraak van 30 mei, in de vorm van de reusachtige golf van mensen op het Concorde en de Champs-Elysees, en vervolgens al die schitterende optochten in zo veel steden, had begrepen dat zijn oproep „het reddingsteken" was geweest. De wil van de Fransen had hem in zijn besluit om aan te blijven gesterkt. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN In Saigon zijn donderdagnacht zeker dertig mensen gedood bij een vietcong-beschieting met raket ten, zo deelde een Zuidvietnamese militaire woordvoerder vrijdag mee. De raketten troffen een hospi taal, een kerk, het hoofdkwartier van de internationale controlecom missie en elf woningen. Meer dan twintig mensen werden gewond. Eén van de raketten kwam terecht op een huis, waar gasten van de regering waren onderge bracht. Premier Gorton van Australië die enkele uren na de beschieting in de Zuidvietnamese hoofdstad aankwam, zal nu ergens anders verblijven. Het is moeilijk om de beschie ting van Saigon door de tegen stander onmogelijk te maken. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat tenminste vijf divisies 75.000 man nodig zouden zijn om een straal van zes kilometer rond de hoofdstad van raketlanceerplaatsen van de vijand te zuiveren. Enkele ogenblikken nadat de eerste raketten ontploften, be stookten gevechtshelikopters van de Amerikaanse luchtmacht de rijstvelden, van waar ze waren ge lanceerd, maar het is niet zeker dat de vietcong werd geraakt. In de Chinese stad Cholon zijn ook vrijdag weer straatgevechten geleverd, hoewel deze in vergelij king met voorgaande dagen van geringe omvang waren. Vijf viet- cong-soldaten werden gedood toen zij trachtten tot een vluchtelingen kamp door te dringen. Een Amerikaanse vlieger van de marine die boven Noord-Vietnam dicht bij de Laotiaanse grens was neergeschoten en naar wie Noord- vietnamese eenheden de dicht be boste heuvels afzochten, is 40 uur nadat h'ij; met zijn parachute land de, gered. Ër waren 189 vluchten door vliegtuigen van zes typen voor nodig om de 27-jarige luite nant ter zee Kenny Fields veilig op zijn basis terug te brengen. De reddingsoperatie begon 31 mei, nadat het toestel van Fields na een operationele vlucht naar Khe Sanh was neergestort. Van de reddingsvliegtuigen werd er één neergeschoten maar de vlieger was tien minuten later al door een hefschroefvliegtuig opgepikt. Op 2 juni kreeg een van de opsporings toestellen radiocontact met Fields en een hefschroefvliegtuig redde hem uit zijn benarde positie, ter wijl jachtbommenwerpers voor dekking zorgden. In de Magdalenakerk te Brug ge hebben onbekenden haken kruisen geklad en hier en daar het opschrift „Satan is onze God". De wandaad werd vrijdagoch tend ontdekt. De N.T.S. neemt hedenmiddag (zaterdag) van 15 tot 16 uur op Nederland I van de Amerikaanse t.v. een rechtstreekse reportage over van de requimmis die in de St. Patric's Cathedral in New York wordt opgedragen bij de uitvaart van Robert Kennedy. Voorts wordt van 18.30 tot 21 uur op Nederland II een ercht- streekse reportage overgenomen, waarin de begrafenisstoet door Washington trekt en de teraarde bestelling op Arlington plaats vindt. Uitzending van deze repor tage wordt mogelijk gemaakt doordat de NCRV haar avond programma tot circa 21 uur laat vervallen. De N.T.S. heeft nader uit de Verenigde Staten vernomen, dat de televisiereportage van de be grafenis van Robert Kennedy alsmede van de daaraan vooraf gaande tocht door Washington zal plaats vinden van 21.30 tot 23 uur. De N.T.S. zal deze repor tage direkt overnemen via Neder land II. Acht „revolutionairen van Que bec" hebben donderdag in een anoniem telefoontje aan het Amerikaans consulaat in Mon treal laten weten, dat zij van plan zijn uit wraak voor de moord op Robert Kennedy president John son, vice-president Humphrey en de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, te vermoor den. De politie van New York, die via de F.B.I. op de hoogte is ge steld van de dreigementen, heeft niet nader omschreven veilig heidsmaatregelen getroffen. Langzaam maar zeker komt 't normale leven in Frankrijk weer op gang, ofschoon ook vrijdag morgen nog niet alle treinen reden. Ook waren alle bus- en metrolijnen in de hoofdstad nog niet in bedrijf. Het postverkeer herstelt zich geleidelijk. Aange zien het vliegend personeel van Air France en dait van sommige vluchtcontrolediensten de sta king voortzet, kon op de grote luchthavens het verkeer nog niet worden hervat. Ook in de me taal-, auito- en luchtvaartindus trie wordt nog gestaakt. De scho len bleven ook vrijdag dicht. In de havens, in de landbouw en de bouwindustrie begint de normale gang van zaken terug te keren, nadat in deze sectoren het overleg donderdag tot overeen komsten had geleid. De arbeiders in de landbouw hebben dezelfde rechten gekregen als de werk nemers in de andere economische sectoren. Zij krijgen een loons verhoging van 56 a 60 procent. Hun minimumloon is opgetrok ken tot drie francs per uur. Het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. heeft geweigerd de overeenkomst in de bouw te ondertekenen. Nu de banken weer functione ren, heeft ook de Parijse effec tenbeurs haar poorten geopend. De beurs is bijna drie weken ge sloten geweest. De lagere scholen waren vrij dagmorgen voor het eerst weer geopend, maar het middelbaar en hoger ónderwijs werd slechts sporadisch hervat. Twee belang rijke verenigingen van leer krachten bij het middelbaar onderwijs hebben besloten de staking voort te zetten. Zij eisen nieuwe onderhandelingen, hoe wel de nationale federatie van 't onderwijs, waarbij de meeste leerkrachten zijn aangesloten, haar leden heeft opgeroepen het werk te heiwatten. Bij het hoger onderwijs duurt de staking on verminderd voort. De hooglera- renorganisatie weigert nog steeds te onderhandelen. Militante stakers en studenten hadden donderdag bussen belet uit een Parijse remise uit te rij den en hielden metro-treinen op door op de rails te gaan liggen. De stakers en studenten noe men de vakbondsleiders „verra ders", omdat zij overeenkomsten sluiten en ze sporen de werkne mers aan de staking voort te zet ten. totdat een werkelijk socialis tische staat is bereikt in Frank rijk. Deze militanten worden door vakbondsleiders, werkgevers en ook door de communisten voor anarchisten en troskyisten uitge maakt. Bij de Renauitfabrieken in Flins ten noordwesten van Parijs TIJDELIJK REGEN Een zone met gematigde tem peraturen strekt zich uit boven west- en midden-Europa en bo ven Scandinavië. Fraai zomerweer is het daaren tegen in oost-Europa en in het gehele Middellandse zeegebied, waar het kwik overdag tot 25 a 30 graden stijgt. In het front tussen beide weer typen komt boven zuid-Engeland een storing voor, welke vandaag dicht langs ons land naar het noordoosten zal trekken. Dit zal gepaard gaan met veel bewolking en tijdelijk regen, waarbij de wind van zuidelijke naar westelijke richtingen zal ruimen. Ook na passage van deze storing blijft de aangevoerde lucht vrij vochtig.' Dit kan aan zee aanleiding geven tot vorming van mistbanken of lage bewol king, terwijl in het binnenland de bewolking slechts moeizaam zal breken waarbij ook dan de kans op enkele buien nog blijft be staan. is het vrijdag tot botsingen ge komen tussen de politie enerzijds- en studenten en arbeiders, die het complex opnieuw trachtten te be zetten anderzijds. De duizenden betogers stootten bij hun pogin gen op een politiecordon en be kogelden hun tegenstanders met stenen. De politie trad met traan gas tegen hen op. Tevoren hadden vakbondslei ders de betogers toegesproken en hen aangespoord de fabriek, waaruit zij donderdagmorgen vroeg door de politie waren ver dreven, opnieuw te bezetten. Voordat de rellen losbarstten, had de politie reeds 280 personen uit voorzorg gearresteerd. Ook werden wegversperringen opge richt. De betoging was georgani seerd door de studentenbeweging ,,22 maart" met steun van de ver eniging van hoger onderwijsper soneel om te protesteren tegen de actie van de politie van donder dagmorgen, die geschiedde op verzoek van de directie van de Renauitfabrieken in Flins. Naar de centrale direktie der P.T.T. in Den Haag mededeelt is het postvervoer naar Frankrijk voor wat brieven en briefkaarten betreft hervat. Voor andere stukken en voor postpakketten zal voorlopig nog op ernstige vertraging moeten worden gerekend. 'V Nooreftfr. GO TERMEUZEH De oneffenheid in de oude loonregeling voor de Rijnvaart, (de z.g. droge vaart), die vooral van betekenis was voor werk nemers in dienst van particuliere of kleine rederijen, is met terug werkende kracht tot 1 januari uit de weg geruimd. In de oude loonregeling kwam een bepaling voor inzake vermin dering van het weekloon, indien geen pensioenpremie werd inge houden. Bij een weekloon be neden 105 werd 3 premie af getrokken. Voor elke 10 loon meer liep de aftrek met 30 cent op. De vakbonden hadden deze korting altijd als een onbillijk heid aangemerkt. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Meest zwaar bewolkt en plaat selijk regen. Weinig verandering in temperatuur en een tot matig toenemende zuidwestelijke wind. ZATERDAG 8 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.21 11.46 0.30 1.09 1.14 n.m. 11.29 11.54 12.22 1.01 1.05 ZONDAG9 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 12.42 12.09 0.07 12.34 0.43 1.10 1.22 1.49 1.26 1.53 MAANDAG 10 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.28 12.52 0.53 1.17 1.29 1.53 1.08 2.32 1.12 2.36 8 9 10 11 12 13 ZON op onder 20.57 4.21 4.21 4.20 4.20 4.20 4.20 20.58 20.59 20.59 21.00 21.01 MAAN op onder 18.21 2.27 19.58 21.29 22.43 23.33 2.48 3.18 4.04 5.10 6.34 J t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1