Gecombineerd kijk- en luistergeld wordt f 75 per jaar h veel ruimte, echt ska lange treksluiting V beter 'uit' voor minder geld in de HEMA formidabel: nu OMROEPBIJDRAGE B ƒ24 ALLEEN VOOR RADIO Grootste zelfbedieningsgroothandel van Nederland komt in Amsterdam 21.75 14.75 19.75 1 Natuurbescfaerfning tegen vestiging Sheli-Chemie in Moerdijkgebied volop keuze in koffers Seizoen-opruiming begint op 18 juli Vrtj«3ag 7 Jtinl 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina Privésfeer Automatisering Chr.-historfsche jongeren over prijzende vleierij' van minister Luns Groningse caféhouder bij vechtpartij in Hoek van Holland gedood Levering aan detailhandel Merkartikelen Insluiper viel verpleegster aan Ballon In Wenen neergestort Ideals 84 VESTIGINGEN De vóórverkoop Boterconcentraat' voor keuken gebruik Agenda De Scorpion als verloren beschouwd Zo mogelijk met ingang van 1 januari zal een nieuwe regeling worden ingevoerd voor de heffing van kiik- en luistergelden en zullen de daarmee gemoeide bedragen worden verhoogd. Die verhoging wordt gebracht van 54 (te weten ƒ18 luistergeld en 36 kijkgeld) op 75 voor een omroepbijdwge A welke verschuldigd is bij aan wezigheid van een televisietoestel, al dan niet tezamen met een radio toestel, en op ƒ24 per jaar voor een omroepbijdrage B bij uitslui tende aanwezigheid van een radio toestel. Dit blijkt uit het bij de tweede kamer ingediende ontwerp van wet, waarbij een uniforme regeling voor de heffing en inning van periodieke omroepbijdragen in het leven wordt geroepen. Deze hef fing en inning wordt door de nieuwe regeling vereenvoudigd qn ook de controle wordt beperkter. Het voldoen van een omroepbij drage A (ad 75) geeft een gezin het recht om in zijn woning, zijn nevenwoning of tijdelijk daarbui ten (bijv. in ziekenhuis, kantoor of bedrijf) verscheidene televisie- en radiotoestellen aanwezig te heb ben. De omroepbijdrage B voor hen die geen televisietoestel bezit ten geeft het recht in zijn privé sfeer verscheidene radiotoestellen aanwezig te hebben. Onder gezin wordt verstaan (mits zij samenwonen): een echt paar, resp. ouders, stiefouders en pleegouders met de aan hun zor gen Toevertrouwde minderjarige kinderen. Meerderjarige inwonen- den, die ontvanginrichtingen in hun eigen vertrekken hebben, be talen op overeenkomstige wijze voor een of meer televisietoestel len, al dan niet tezamen met een of meer radiotoestellen, eenmaal omroepbiidrage A of als zij1 uitslui tend radiobezitters zijn, eenmaal omroepbijdrage B. Geen omroepbijdrage is ver schuldigd voor radiotoesteliep, welke blijvend aanwezig zijn ih voer- of vaartuigen, die niet tot woonruimte dienen. Dit laatste geldt niet voor blijvend in voer- of vaartuigen aanwezige televisie toestellen. In het ontwerp is getracht de verschillen in de wettelijke bepa lingen betreffende heffing en in ning van luister- en kijkgeld zo veel mogelijk recht te trekken. Voorts is rekening gehouden met de automatisering van de dienst luister- en kijkgelden van het staatsbedrijf der P.T.T.; met een doelmatiger optreden tegen ontdui kers; met de voortgaande techni sche ontwikkelingen (zoals „inge bouwde" autoradio's en combina ties van radio- en t.v.-toestellen) en met een aanzienlijke besparing bij de administratie en het incasso. De gecombineerde heffing leidt tot een niet geheel bevredigend resultaat ten aanzien van de weini gen, die naast een t.v.-toestel geen radiotoestel bezitten. Daarentegen staat dat de gecombineerde hef fing het voordeel heeft, dat men binnen de privésfeer voor de tota liteit der ontvanginrichtingen slechts éénmaal betaalt. Bovendien kunnen reeds thans door middel van de normale televisietoestellen F.M.-uitzendingen van radiopro gramma's worden ontvangen. Voorts heeft het gecombineerde radio- en televisietoestel zijn en tree gemaakt. In de naaste toe komst zuLlen deze toestellen op grote schaal worden gebruikt, al dus de toelichting op het wetsont werp. Minister Klompé (C.R.M.) hoopt, dat de kamer nog vóór het zomerrecès het wetsontwerp zal kunnen behandelen. Het dagelijks bestuur van de ehristelijk-historische jongeren organisatie zegt in brieven aan minister Luns en aan de C.H.U.- kamerfractie met verontwaardi ging te hebben kennisgenomen van „de prijzende vleierijen van minister Luns aan het adres van de Portugese dictator Salazar en het uitwisselen van Nederlandse en Portugese onderscheidingen". Het dagelijks bestuur van de C.H.J.O. meent, dat dit verder gaat dan normale diplomatieke beleefdheden, die zulke omstan digheden vragen". Het vraagt zich bovendien af, „wat er zo overblijft van de door velen, o.a. premier De Jong, ge noemde positieve beïnvloedings mogelijkheden door ons van niet- democratische landen staten bin nen de NAVO. Het dagelijks bestuur van de C.H.J.O. heeft de Portugese op positie schriftelijk zijn excuses aangeboden „voor het in demo cratisch opzicht onkiese gedrag van de Nederlandse minister". De 53-jarige caféhouder Jacob Huizinga, eigenaar van de „Zan zibar" in Groningen, is woens dagnacht in Hoek van Holland tijdens een vechtpartij met een plaatsgenoot, de 48-jarige café houder J. P. B., om het leven gekomen. De politie verklaarde dat B. zijn tegenstander tegen de straat had geslingerd en in de keel had geknepen, totdat deze geen teken van leven meer gaf. De Groningse caféhouders wa ren samen naar de paardenkoer- sen op Duinrell in Den Haag geweest en vervolgens per taxi naar hotel „America" in Hoek van Holland gereisd, waar ze een kamer huurden. Omstreeks twee uur 's nachts trokken ze ruziënd naar hun slaapvertrek Een half uur later kwam B naar beneden. Hij wilde nog een pilsje drinken, maar kreeg van de kelner te horen: „U gaat maar naar boven of naar bui ten." De man deed het laatste. Zijn collega kreeg te horen: „Je maat is naar buiten", waarop hij ook het hotel verliet. Op straat is de ruzie in hef tigheid toegenomen. B. heeft de caféhouder Huizinga aangegre pen, tegen de straat geslingerd en vervolgens diens keel dicht geknepen. Omstanders consta teerden later dat hij geen teken van leven meer gaf. B. liet zich zonder moeite arresteren. De grootste en omvangrijkste zelfbedieningsgroothandel van Nederland is in aanbouw op het industrieterrein aan de Amstel in Amsterdam. De Steenkolen- Handelsvereniging uit Utrecht heeft het initiatief genomen voor deze onderneming, die naar ver wachting in november zal wor den geopend. Het hoofdgebouw van twee verdiepingen heeft een verkoop ruimte van 10.000 vierkante me ter vloeroppervlak, bijna even groot als de Beatrixhal van de jaarbeurs in Utrecht. Het hele terrein heeft een oppervlakte van 32.500 vierkante meter. Met het uitoefenen van de zelfbedieningsgroothandel gaat de S.H.V. haar activiteiten aanzien lijk uitbreiden. Oorspronkelijk is de S.H.V. een kolenhandel, maar de activiteiten beperken zich al lang niet meer tot de handel in kolen, olie e.d. Een vis- meelfabriek, een conservenfa- briek, verffabriek, handel in scheepsmotoren en scheepsbeno- digdheden, een ertsoverslagbe drijf e.d. behoren thans ook tot de activiteiten van de S.H.V. Op het ogenblik worden de mogelijkheden bestudeerd om na het gereedkomen van het bedrijf in Amsterdam ook op andere plaatsen in West-Europa en met name in de Benelux soortgelijke projecten tot uitvoering te bren gen. De S.H.V. heeft zich bij het nieuwe project verzekerd van de know-how van de Westduitse metro-organisatie, die zes zelf bedieningsgroothandels exploi teert met een gezamenlijke om zet van een miljard mark. Het nieuwe Amsterdamse be drijf, dat werkgelegenheid zal bieden aan 200 werknemers, zal waarschijnlijk werken onder de naam „Makro Zelfbedienings groothandel". De S.H.V. heeft een meerderheidsbelang. De on derneming zal uitsluitend leve ren aan detailhandelaren, am bachtslieden, horecabedrijven en institutionele grootverbruikers, zoals ziekenhuizen en bedrijfs kantines. Het assortiment wordt samen gesteld uit merkartikelen van nationale en internationale be kendheid en omvat levensmidde len, zoetwaren, delicatessen, rookartikelen, cosmetica, was middelen, papierwaren, elektro technische artikelen, radio en televisie, gereedschappen huis houdelijke artikelen, textiel, speelgoed, lederwaren sport- en campingsartikelen en confectie. In het hoofdgebouw komt een restaurant en erbij hoort een overdekt afhaalperron met een lengte van 110 meter en een par keerterrein van 17.000 vierkante meter. Het ligt in de bedoeling dat de zelfbedieningsgroothandel geopend blijft van 6 tot 22 uur. Ponskaartjes op de artikelen gaan in een computer, zodat de klant aan het eind van de lopen de band meteen een factuur ont vangt en kan afrekenen. De 23-jarige verpleegster G. Acquoij is bij een worsteling met een insluiper in een woning in het Bilderdijkpark in Amster dam aan handen en gezicht ge wond. De man was gestoord door de thuiskomst van de hoofdbe woonster en naar een slaapkamer gevlucht, waar de verpleegster na haaf nachtdienst lag te slapen. Tijdens het handgemeen druk te hij een kussen op haar gezicht om te beletten, dat zij alarm zou slaan. De hoofdbewoonster hoor de het gegil van het meisje toch en snelde de slaapkamer in, waar de man ook haar wilde aanvallen. Toen zij zich met een stoel ver weerde, nam de aanvaller de vlucht. Uit een portemonnee in de woonkamer bleek tien gulden te zijn gestolen. Een geldkistje in de keuken was geforceerd. Hier uit werd niets vermist. De in sluiper was binnengekomen door verbreking van het raampje in de voordeur. In Wenen is donderdag een ballon neergestort in een park langs de Donau. De drie ballon- vaarders zijn omgekomen. De omgekomenen zijn een hoge functionaris van de Oostenrijkse posterijen, een journalist van het persbureau „Apa" en de ballon vaarder, een Amerikaan. De bal lon zou de 360 meter hoge toren van het Donau-park hebben ge raakt. Er was een ballonvaart georga niseerd in het kader van een in ternationale luchtpostzegelten- toonstelling. De eerste drie bal lons startten goed, maar de vier de kwam tegen de toren. t formidabel: tterke rondkant-koffer met metalen beschermdoppen op de eta-kant, 70 cm 13.75, 60 cm 11.75. Met 2 sloten en metalen overslag, 50 cm echte vliegtuigkoffer héél licht en héél sterk: aluminium eluitrand rondom, veilige schuifsloten, extra stevige scharnieren. Rood of groen ruitdessïn, alléén in de HEMA 75 cm-24.75,65 cm u. nuuu ui lichtgewicht rits-koffer plastic op textiel, sluit met stofwerenda overslag, staat op beschermdoppen. 65 cm 26.75,6(j cm 24.75 en 50 era Weekendtas: sterk SKAI, met effen óf vrolijk geruite inzet,: buiten vak over de volle breedte. Extra lange treksluiting met slot, zodat hij veilig dicht maar óók heel wijd open kan. En zo praktisch van maat, dat hij èltijd meegaat: op lange reizen èn op korte trips. Alleen in de Hema normaal 15.75 royal* reistas «eet ruimte en fraaie afwerking: versterkte hoeken, treksluiting over dé gehele lengte met slot, overslag met extra slot Zwart, bruin, cognac, naturel Alleen in de HEMA m 0% mm w* Met het oog op de zomeroprui- ming die behoudens in enkele gemeenten op 18 juli a.s. zal beginnen, acht het ministerie van economische zaken het van be lang nog eens op het volgende te wijzen. Gedurende zes weken vóór een seizoenopruiming, hetgeen voor de zomeropruiming 1968 derhalve betekent van 6 juni af, dienen de taillisten bijzondere voorschrif ten in acht te nemen. In deze 6 weken is het namelijk verboden een verkoop, die in deze tijd zal worden gehouden, aan te kondi gen op een wijze zoals men dit bij seizoenopruimingen in dat bedrijf pleegt te doen. bijv. door een be paalde wijze van uitstallen, prijs verlaging met doorstreping van de voorheen geldende prijs, aan kondiging van verkoop van vele restanten of coupons of vermel ding van kortingen op de wijze en in een mate, welke ook tijdens een opruimingsperiode gebruike lijk is. Om technische redenen is het niet altijd mogelijk met het aan kondigen van de seizoensoprui ming te wachten tot het moment dat deze begint, waarbij bijv. te denken valt aan het gereedmaken van de etalages. In die gevallen dient in de aankondiging (adver tentie, etalage) op in het oog val lende wijze de aanvang en het einde van de opruiming te wor den vermeld, waarbij uiteraard de aangekondigde verkoop ook werkelijk dient te worden gehou den binnen de voor de seizoenop ruiming aangewezen periode. In dien de verkoop in feite reeds vóór de in de aankondiging ver melde periode zou plaats hebben, bloot. stelt men zich aan een vervolging Bovendien geldt in de zes dagen voorafgaande aan een seizoenop ruiming het nog verder gaande verbod bijzondere aanbiedingen van welke aard ook te doen. Voor wat de „voorverkoop" be treft, die in de tijdsruimte van zes werkdagen voor de seizoenop ruiming mag worden gehouden, wordt er de aandacht op geves tigd, dat alleen de niet-openbare aankondiging met vermelding van zes dagfen geoorloofd is. Luchtopname van het vliegdek- schip „Karei Doorman", dat bin nenkort zal worden afgevoerd van de sterkte van de koninklijke marine. Het schip is in 1948 aan gekocht voor 27 miljoen gulden. In de loop van de tijd werden voor 78 miljoen gulden verbete ringen en herstellingen uitge voerd. Herstel van de brandscha de en een daarop aansluitende onderhoudsbeurt zouden nog eens 3'/2 miljoen gulden vergen. Het bestuur van het produkt- sohap voor zuivel heeft een gede tailleerde regeling aanvaard voor de verkoop van „boterconcentraat" voor keukengebruik. Over de grote lijnen van zo'n regeling bereikte men enkele weken geleden al over eenstemming. De regeling zal via de minister van landbouw aan de Europese commissie worden voor gelegd. Pas als die haar goedkeu ring geeft, kan de verkoop van het „concentraat" beginnen. Het produktschap wil vijfduizend ton ingeleverde boter voor de be reiding van het „concentraat" be- schiköaar stellen. Het wil deze boter aanbieden aan boter- en margarinefabrikanten, vetsmel- ters en boterhandelaren, die ten minste tweeduizend kilo tegelijk moeten bestellen en 1,80 per kilo moeten betalen, dat wil zeggen dat een prijsreductie van ƒ4,50 wordt toegepast. Binnen drie maanden na aankoop moet de boter tot „concentraat" zijn yer- werkt. Dat produkt mag uitslui tend voor keukengebruik worden bestemd en niet worden geëxpor teerd. Het moet in verpakkingen van 250 gram worden verkocht. De samenstelling van het produkt moet op de verpakking worden vermeld'. De samenstellingseisen wijken iets af van die, waarover het produktschapsbestuur het in eerste instantie eens werd. Het wordt nu: ten minste 95 procent botervet en 2 procent sesamolie, ten hoogste 2 procent vetvrije droge melkbestanddelen, V2 pro cent vocht en 0,01 procent anti- oxydanten. Vanaf 29 MEI t/m einde JUNI Terneuzen: Bernhard Sweers- laan 31, modelwoning Woning inrichting „Eigen Haard". Da gelijks geopend van 29 uur. ZATERDAG 8 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Samen uit, samen thuis". Zuidersportpark, 6.30 uur: Vuurtorentoernooi: Tern. Boys Steen. Ned. Herv. Kerk, (Noord- straat), 8 uur Orgelconcert. ZONDAG 9 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „Samen uit, samen thuis". MAANDAG 10 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Samen uit, samen thuis". DINSDAG 11 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Samen uit, samen thuis". ft Hoewel'officieel wordt aange nomen, dat de Amerikaanse duik boot „Scorpion" met de 99 be manningsleden die twaalf dagen geleden als vermist werd opge geven, verloren is, wordt het zoeken naar de duikboot voort gezet. Ook zal elke mogelijke aanwijzing worden onderzocht, aldus is door het hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, ad miraal Thomas Moorer, meege deeld. In een brief aan minister-presi dent De Jong heeft de contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming erop gewezen, dat de mogelijke vestiging van een grote chemische industrie van Shell-Chemie in het Moerdijkge bied in strijd is met het regerings beleid inzake de ruimtelijke orde ning. De contactcommissie, het cen trale orgaan van de particuliere natuurbescherming in Nederland, waarin ruim honderd organisaties samenwerken, Is van mening dat Shell-Chemle ter wille van het nationale spreidlngsbeleid moet worden verwezen naar de Wester- schelde of naar Bergen op Zoom. Het Moerdijkgebied ligt juist in een smalle corridor van de centrale open ruimte tussen de zuidvleugel van de randstad en van de Bra bantse stedenrij. De vestiging van een grote chemische industrie met een sterk agglomererend effect en een ten opzichte van het leefmilieu agressief karakter is volgens na tuurbescherming met de hoofdlijn van het ruimtelijk beleid in flag rante strijd. „Zij roept het onvermijdelijke perspectief op van een mammoet- Waterweggebied tussen Maasvlak te en Moerdijk, een gebied dat voor de mens onbewoonbaar zal zijn. Indien het de regering ernst is met haar veelvuldig gepropa geerde nationale spreidingsbeleid, zal zij Shell-Chemie moeten ver wijzen naar de alternatieve vesti- gingsmögeltjkheden, die zij in de zeehavennota van 1966 zelf heeft aangegeven", aldus natuurbescher ming.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5