Senator Robert Kennedy viel door moordenaarshand „Mussert of Moskou" werd in Frankrijk: „Communisme of De Gaulle" Weerstand zelfmoordcommando's in Saigon wordt minder Onder zijn broer John de tweede man in het Witte Huis Wrijving Felle aanval 39rjarige senator Contra apartheid Dreiging met burgeroorlog in zwart-wit Felice Gimondi won de 16de etappe (een tijdrit) in de ronde van Italië Toenemende activiteit rond Khe Sanh Burgerlijke stand Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 7 juni 1968 Fransen contra Fransen Tegenstellingen verscherpt ELISABETH AMELIA CHRISTINA VAN KERKVOORDE, JOHAN CRUYFF VOETBALLER VAN HET JAAR Engeland leed „pijnlijke" nederlaag tegen verjongd Zuid-Slavië Anderlecht speelde gelijk tegen Nürnberg Anquetil en Merckx doen aanval op wereld-uurrecord Twintig Belgische renners voor de ronde van Frankrijk De oever verbindingen van het Noordzeekanaal De aanslag op Robert Kenne dy is de tweede binnen vier en een half jaar op een lid van deze Amerikaanse familie van politici. Senator Kennedy was pas een maand of drie geleden gaan mee dingen naar de plaats als opvol ger van president Johnson. Acht jaar geleden had Robert de ver kiezingscampagne voor zijn broer John F. Kennedy geleid. De overwinning van John op de republikeinse kandidaat Nixon was een succes voor het organi satietalent van Robert. Robert Kennedy werd op 20 november 1925 in Boston gebo ren als vijfde zoon van de mul- timiljionair en diplomaat John Patrick Kennedy. Na zijn school opleiding bezocht hij de Har- vard-universiteit, waaraan hij rechten studeerde. Zijn broer John benoemde hem in I960 tot minister van justitie in zijn kabi net. „Bobby" werd diens ver trouweling en raadsman. Hij was meer dan de tweede man in het Witte Huis, hij was het „geweten van de president", werd eens door een waarnemer opgemerkt. Uit deze tijd al stamt de wrij ving tussen Kennedy en presi dent Johnson. Deze was tegen de raad van Robert in door John Kennedy om partijpolitieke rede nen in 1960 tot vice-president gekozen. Robert nam elke gele genheid te baat om Johnson zijn afkeer te doen voelen en deze heeft dat nooit vergeten. Toch schijnen niet zijn persoonlijke gevoelens tegenover president Johnson de doorslag te hebben gegeven voor zijn besluit zich in de wedloop om het president schap te storten, maai' zijn over tuiging dat de regering-Johnson zich niet soepel genoeg heeft getoond bij het streven naar vrede in Vietnam. In maart 1961 stelde Robert Kennedy voor, de bombarde kunnen brengen. Dit jaar op 8 vredesbesprekingen op gang te menten op Noord-Vietnam on voorwaardelijk stop te zetten» om februari deed hij een felle aan val op de politiek van de rege ring en noemde de vooruitgang die onder Johnson zou zijn ge boekt, illusoir. Nadat zijn broer hem tot mi nister van justitie had benoemd, zette hy zich vooral in voor een regeling van het probleem van de burgerrechten, voor de ar beidswetgeving, voor verbetering van de levensomstandigheden van de armen en bond hij de (Nagekomen advertenties) Heden nam de Here tot Zich, na een kortston dige ziekte, mijn innig geliefde Man, onze zorg zame Vader, Behuwd- vader, Broeder, Be- huwdbroeder erf Oom, de Heer FRANCOIS DANIËL HAAK, op de leeftijd van ruim 51 jaar. De Here sterke ons in deze zware beproeving. Biervliet: A. C. J. Haak-van Hoeve E. M. Haak Hoek: M. E. van der Hoofd- Haak K. G. van der Hoofd Biervliet: F. M. Haak Familie Haak Familie Van Hoeve Biervliet; 6 juni 1968, St. Pieterspoïder 9. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op de Algemene Be graafplaats te Biervliet op maandag 10 juni a.s., des namiddags om 3 uur, na een voorafgaan de rouwdienst in het Hervormd jeugdgebouw, aanvang 2.30 uur. De Kerkeraad van de Herv. Gemeente Bier vliet betreurt diep het heengaan van zijn broe der, diaken FRANCOIS DANIËL HAAK, die ook als notabel der Kerkvoogdij bij het werk van de kerk be trokken was. Wij geloven met hem en de zijnen in Chris tus: de opstanding en het leven. Biervliet, 6 juni 1968. strijd aan tegen de georgani seerde misdaad. In 1964, toen zijn hoop door president Johnson te worden ge kozen als vice-president niet in vervulling was gegaan, trad hij af als minister van justitie en dong hij mee naar de post van senator voor New York. On danks sterke oppositie werd hij op 39-jarige leeftijd tot senator gekozen. Sinds 1965 hééft hij zich doen kennen als tegenstander van uitbreiding van de oorlog in Vietnam, waardoor een steeds groter aantal Amerikanen zich achter hem schaarde. Begin februari hield hij een voor pre sident Johnson verpletterende rede, waarin hij diens politiek niet te verwezenlijken noemde. „Bobby" Kennedy, zoals hij al gemeen werd genoemd, zag er voor zijn jaren jong uit, hoewel zijn wilde haardos al begon te grijzen. Zijn vrouw Ethel schonk hem tien kinderen. Zij is nu in verwachting van het elfde. Evenals zijn vele broers en zus ters zou hij op zijn 21e verjaar dag van zijn vader Joseph een miljoen dollar hebben ontvan gen. Robert Kennedy was rooms- katholiek. Hij werd eens be schouwd als conservatief, maar werd later de voorvechter van de liberalen, van wie er velen teleurgesteld waren door de steun die vice-president Hum phrey gaf aan de Vietnam-poli- tiek van Johnson. Ondanks zijn geschillen met de president nam Johnson in zijn wetgeving inzake de burgerrechten veel van Ro berts denkbeelden op. Als minister van justitie zond Kennedy in 1962 ruim 20.000 man federale troepen naar Ox ford in Mississippi om daar de toelating van James Meredith als eerste negerstudent aan de universiteit af te dwingen. In juni 1966 bracht hij op uitnodiging van studenten een bezoek van vijf dagen aan Zuid-Afrika, waar de regering hem niet wilde ont vangen. Hij heeft daar in een rede de apartheid als een kwaad gebrandmerkt. „Het gaat tussen communisme en gaullisme". Met die kreet is premier Pompidou in zijn pink sterrede de Franse verkiezings campagne ingegaan, nog vóór de chaos geheel is verdwenen. Dat is merkwaardig, want de commu nistische partij van Waldeck-Ro chet en de verwante vakbond C.G.T, van Séguy hebben niet voorop gemarcheerd bij de rellen. Integendeel: ze deden pas mee toen hun aanhang zonder op hun leiders te wachten ging staken en demonstreren. En de C.G.T. zowel als de an dere vakbonden hebben hun uiterste best gedaan om de anar chie waar de studenten op aan stuurden, te voorkomen, o.m. door de energiebedrijven tegen de wens der daar werkenden aan de gang te houden. Dat zowel C.P.F. als C.G.T. op een gegeven mo ment ook de regering weg wilden hebben, was omdat die regering zich machteloos had getoond. Overigens zal Waldeck-Rochet zich niet over Pompidou's sim pele zwart-wit-schildering bekla gen. De kans is groot dat de voor zichtige middenstand nu zorgt voor een gaullistische kamer meerderheid, maar ongetwijfeld zal de C.P.F. ten koste van socia listen, radicalen en middengroe pen nieuwe stemmen krijgen van anti-gaullisten. 1 Dat is het pijnlijke gevolg van de regeringstaktiek. Sterker dan voorheen zullen Fransen tegen over Fransen komen te staan. Het grootste deel van tien jaar gaul listisch bewind kon de generaal rekenen op vrij algemene instem ming voor zijn beleid, ook by po litiek andersdenkenden. Hij speculeerde daar ook op door zijn eigen partij met net zoveel min achting te behandelen als alle anderen. De basis van zyn gezag was niet één partij maar de hele „nation", een woord dat hij ook imposant uitsprak in zijn rede voeringen. De generaal besefte dat niet zozeer het aantal stem men in de kamer, maar de alge mene instemming in den lande gezag verleende. Daarom had hij het ook niet nodig zich tegen een bepaalde partij te keren, aller minst tegen de C.P.F. Tot dusver heeft hij ook steeds met succes geloofwaardig weten te maken dat hij de stem, het ge weten, de ziel was van zijn land. Zijn laafste rede echter was een afscheid aan die illusie. Eerst de dreigende ouverture: gesprekken met generaals, waaronder de nogal onfrisse Massu; daarna tanks laten oprukken richting Parijs. In de rede zelf het instel len van een soort gaullistische burgerwachten. Kortom: 't drei gen met een burgeroorlog, die uiteraard niemand wenst. Een der grote verdiensten van De Gaulle was dat hij tien jaar 'stabiliteit heeft gebracht in een instabiel land en dat hij een zekere mate van eenheidsgevoel wist te stimuleren. Het is jammer dat hij als een soort voorschot op zijn afscheids geschenk nu juist zo'n bijdrage levert tot verscherping der tegen stellingen. Heden overleed nog vrij onverwacht onze geliefde en zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot-, Overgroot moeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante Weduwe van JACOBUS H. BALNIKKER, in de ouderdom van 87 jaar. Terneuzen J. C. VERHOOG-BALNIKKER L. A. BALNIKKER A. BALNIKKER—SMALLEGANG A. BALNIKKER S. BALNIKKER-MEEUSEN Breskens C. J. KLAASSEN-BALNIKKER J. KLAASSEN Terneuzen A. J. BOERS-BALNIKKER E. BOERS Hoek J. H. BALNIKKER M. BALNIKKER-THOLENS HasseltJ. E. SCHOLING-BALNIKKER J. SCHOLING Sas van Gent: E. A. C. PLADDET-BALNIKKER J. PLADDET Klein- en Achterkleinkinderen. Terneuzen, 6 juni 1968. Blokken 13. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. maan dag 10 juni, des v.m. 11 uur, na voorafgaande rouwdienst in de aula, aanvang 10.30 uur. AMSTERDAM: Ben Pon heeft dinsdag een Porsche (waarde f21.500) geschonken aan de Ajacied Johan Cruyff, die on langs is uitgeroepen tot voetbal ler van het jaar. De mening van dertig „deskun digen" over de beste voetballer van het jaar is dezelfde als die van de duizenden, die enige tijd geleden in een enquete van een omroepvereniging en een voet balblad ook tot óe conclusie kwamen, dat Ajacied Johan Cruyff dit predikaat verdient. De „deskundigen", aangezocht door een weekblad, kozen „Cruyffie" met overgrote meerderheid: hij kreeg 16 stemmen. Jan van Be- veren 8, Hans Kraay 2, Coen Moulyn, Rinus Israël, Bennie Muller en Van Zoghei elk 1. De laureaat nam de bij dit pre dikaat behorende uiterlijke hul de in Amsterdam in ontvangst. Uit handen van de burgemees ter en onder de ogen van de spelers van Torino (zij treden hedenavond tegen Ajax aan) kreeg Cruyff de bronzen „crack", die ook al prijkt in de huiskamers van Eddy Pieters Graafland en Willy Dullens, de uitverkorenen in respectievelijk 1967 en 1966. Toen Cruyff met de trofee in de handen voor de fotografen po seerde, speelde de huiskapel van het Hilton-hotel toepasselijk het clublied van D.W.S.! Engeland heeft de finale van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploe gen niet gehaald. In het gemeen telijk voetbalstadion van Flo rence leed sir Alf Ramsey's elite woensdagavond een pijnlijke 10 nederlaag tegen de jonge voetbalploeg van Zuid-Slavië. 50.000 toeschouwers zagen de be slissing pas 180 seconden vóór het eindsignaal vallen. Aanvoer der-linksbuiten Dzajic was de maker van het enige doelpunt, dat zijn ploeg in de finale bracht, die zaterdag in het olympisch stadion in Rome tegen Italië wordt gespeeld. Hij schoot de bal van de rand van het straf schopgebied met een fraaie boog over Banks in het Engelse doel. Het was het hoogtepunt van een wedstrijd, waarin beide ploe gen er vóór de rust weinig van terechtbrachten. In de tweede helft werd het spel wat beter en vooral Engeland kreeg enige kansen de score te openen. De voortreffelijke Zuidslavische doelman Pantelic, die met Pet- kovic en Dzajic tot de uitblin kers behoorde, liet zich echter niet passeren. Aan de andere kant hadden Moore, Mullery en doelman Banks het ook niet ge makkelijk tegen de snelle Zuid- slaviërs. De beste kans op een Engels doelpunt kreeg Bobby Charlton in de 78e minuut. De kalende aanvalsleider mikte ech ter in het zijnet. Nadat Zuid- Slavië in de 87e minuut de lei. ding had genomen, probeerde Engeland alsnog de gelijkmaker te forceren, maar toen Mullery een minuut vóór tijd wegens een zware overtreding tegen Pavolovic door de Spaanse scheidsrechter De Mendibil uit het veld werd gestuurd, was de kans verkeken. In de internationale nacompe- titie heeft de Belgische voetbal kampioen Anderlecht woensdag avond in Brussel gelijkgespeeld (22) tegen de Duitse kampioen F.C. Nürnberg. Twee doelpunten van Brungs gaven de Duitsers de leiding, die tot in de 76e minuut werd be houden. Toen scoorde de Neder lander Bergholtz, die was inge vallen voor Teugels, uit een straf schop het eerste tegendoelpunt, waarna Devrindt vier minuten later de eindstand op 22 be paalde. Er waren 14.000 toeschouwers, De Italiaan Felice Gimondi heeft de 16de etappe, een tijdrit over ruim 50 km, gewonnen. De leider in het algemeen klasse ment, Eddy Merckx, werd prach tig tweede en bleef zodoende stevig in de rose trui. Eddy Merckx heeft donderdag in de ronde van Italië duidelijk gemaakt dat hy momenteel onge naakbaar is, ook voor Felici Gi mondi. De tijdrit van het nog geen twee meter boven de zee spiegel gelegen Cesenatico naar de op een hoogte van 651 meter gelegen San Marino werd welis- De Fransman Jacques Anque- til, de Deen Ole Ritter en de Belgische wereldkampioen Eddy Merckx zullen eind oktober op de olympische wielerbaan van Rome pogingen ondernemen om het werelduurrecord scherper te stellen. De organisator van het evenement, Pino Villa, is nog in onderhandeling met een vierde kandidaat, n.l. de Italiaan Felice Gimondi. Het record staat op naam van de Belg Bracke. Deze reed op 30 oktober van het vorige jaar op dezelfde baan In één uur 48 km 93 m. Nadat Eddy Merckx de Belgi sche wielerbond te verstaan had gegeven, dat hy zich niet be schikbaar stelde voor de ronde van Frankrijk, die van 28 juni tot 21 juli wordt gehouden, hebben de ploeggenoten van de wereld kampioen, Martin van den Bos sche, Jos Spruyt, Roger Swerts en Vic van Schil eveneens mede gedeeld, dat zij wegens verplich tingen aan het extra-sportieve merk (Faema) waarvoor zij rij den, niet in de tour zullen mee rijden. Van de zestien reeds eerder ge- selekteerde renners bleven er dus twaalf over: Jos Huysmans, Herman van Springel, Daniël van Rijckeghem, Rik van Looy, Ward Seis, Ferdinand Bracke, Remi van Vreckom, Willy Planckaert, George Pintens, Walter Gode- froot, Wilfried David en Tony Houbrechts. Aan dit dozijn heeft de Belgische wielerbond nog acht renners toegevoegd: Willy in 't Ven, Georges Vandenberghe, Frans Brands, Ward Weckx, Mar cel Maes, Jean Monteyne, Eric Leman en Eric de Vlaeminck. Deze twintig renners zullen volgende week in twee ploegen worden ingedeeld. waar gewonnen door Gimondi, maar de donkerharige Belg werd met een achterstand van slechts 39 seconden tweede. Op zijn Italiaanse ploegmakker Vittorio Adorni, die de tweede plaats in het algemeen klasse ment bezet, won Merckx 66 sec., terwijl Gimondi, die van de zes de naar de derde plaats steeg, nog altijd een achterstand van 8 min. en 58 sec. heeft. Zoals de situatie momenteel is, kan Merckx de overwinning nau welijks nog ontgaan, want in de zware bergetappen naar Rocca di Cambio en Blockhaus heeft hij niets te vrezen, dat heeft hij in de Dolomieten wel duidelijk ge maakt. Tanja toont hier een zgn. „ta- pijitjurk", ontworpen door Mar gie Keijzer en vervaardigd van tuft-itapijt, beige van ki-ur. Ook de pruik is gemaakt van tuft-tapijt. De Zuidvieitnamese hoofdstad is donderdag voor de 20e maal sinds het begin van het tweede grote vietcongoffensief met raketten en mortiergranaten be stookt. In de wijk Cholon vielen zes doden en zeven gewonden. Een granaat viel op de IJ-vormige brug in het zuiden van Saigon, waar felle gevechten zijn ge leverd. De brug werd beschadigd maar het verkeer kan doorgang vinden. De strijd om Saigon schijnt in felheid af te nemen en ook de weerstand van de vietcong-zelf- moordcommando's in Cholon is volgens waarnemers in de afge lopen 48 uur verminderd. Rond de basis Khe Sanh is daarentegen een opleving van de activiteit der Noordvietnamezen te bespeuren. B-52 bommenwer pers hebben voor de derde dag in successie bombardementen uit gevoerd op Noordvietnamese aanvoerwegen in de omgeving AXEL Huwelijks-aangiften: 3 mei: Achiel Buysse, won. te Wachte- beke (B.), 27 j., en Elisabeth J. C. G. Hamelink, 18 j. 10 mei: Mechiel B. Koekkoek, 25 j., en Helena Bakker, 20 j.; Henricus J. M. Borgt, 22 j., en Louise L. Breepoel, 22 j. 20 mei: Simon J. Hamelink, won. te Terneuzen, 24 j., en Veronica V. M. Lippens, 19 j. 30 mei: Karei O. P. Dietz, won. te Terneuzen, 23 j., en Jo hanna S. Hamelink, 20 j. Huwelijksvoltrekkingen: 3 mei: Pieter A. J. Dieleman, won. te Middelburg, 20 j., en Cornelia C. de Regt, 19 j. 6 mei: Pieter de Feijter, 53 j., en Wilhelmina J. de Putter, 53 j. 7 mei: Luciën A. Asselman, won. te Vlissingen, 26 j., en Angelina R. M. Verbrae- ken, 24 j. 10 mei: Jan van der Weijde, 23 j., en Janneke L. de Kraker, 22 j. Jan Schijf, won. te Eindhoven, 25 j., en Adriana W. Verhulst, 24 j.; Hendericus J. de Waele, 29 j., en Hanny Neijman, won. te Amsterdam, 20 j.; Achiel Buysse, won. te Wachtebeke (B.), 27 j., en Elisabeth J. C. G. Ha melink, 18 j. 31 mei: Mechiel B. Koekkoek, 25 j., en Helena Bak ker, 20 j. Geboren: 12 mei Patricia Ani ta, d. van Henderikus J. Kiewiet en Lammigje van Lubek, Mai;- grietstr, 8; Henk Jan, z. van Jo hannes T. Klein én' Aaltje M. Geelkerken, van Middelhoven- str. 21. 13 mei: Sijgje, d. van Jan Poppe en Dorothea Roorda. woonark „Maaike", Industrieweg (zuid). 19 mei: Sylvia Maria Neeltje, d. van Pieter L. Zand- stra en Maria Ph. Peersman, Crijnssenstr. 26; Johan, z. van Willem Bakker en Catharina Scheele, Beethovenstr. 19. 21 mei: Clazina Janneke Jacoba, d. van Jan Bouwman en Jannetje J. van Liere, Handelstr. 25. 22 mei: Claudia Jolanda Maria, d. van Gustaaf A. de Moor en Dina M. Haers, van Gistellelaan 13. De samenwerkende kamers van koophandel in Noord-Holland dringen er in een brief aan de minister van verkeer en water staat op aan maatregelen te nemen die het mogelijk maken reeds volgend jaar met ée aanleg van een nieuwe autotunnel onder het Noordzeekanaal te beginnen en daartoe een post op de begro ting 1969 te laten opnemen. Wat de prioriteit betreft menen de kamers, dat de tunnel in rijksweg 16, de z.g. „stamwegtunnel," het eerst zal moeten worden ge bouwd. Zij wijzen jer op. dat het voor de harmonische ontwikkeling van Noord-Holland van het grootste belang is, dat de oeververbindin gen van het Noordzeekanaal en het IJ voldoende capaciteit heb ben om het in snel tempo toene mende verkeer te verwerken. Weliswaar komt binnenkort de tunnel onder het IJ gereed, maar ook de toevoeging van deze ca paciteit zal, aldus de kamers, niet kunnen verhinderen dat binnen vijf jaar het probleem van de oeververbindingen zich opnieuw in volle omvang zal voordoen. Bovendien bestaat, zo schrijven zij, reeds nu in het westelijk deel van het Noordzeekanaalgebied een situatie die om een voorzie ning op korte termijn vraagt. Meldingen van ernstige ge vechten komen uit de omgeving van Danang. waar de Amerika nen 23 Noordvietnamezen dood den ten koste van één dode en 28 gewonden, en van Tam Ky, 20 km ten zuiden van Saigon, waar Amerikanen met behulp van ar tillerie en vliegtuigen 17 man van een Noordvietnamese compagnie 4wd4§ö.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4