Robert Kennedy overleed donderdagmorgen om 9.44 uur Ned. tijd KOMENDE ZONDAG EEN DAG VAN NATIONALE ROUW Teraardebestelling zaterdag op Arlington-kerkhof Invalide Gedeeltelijk verlamd Notitieboekje. Edward Kennedy vice-president? Aan de dood ontsnapt Kennedy iedde zoon van verdrinkingsdood Toespraak minister-president voor radio en televisie BEROEP VAN JOHNSON OP DE AMERIKANEN OM EEN EIND TE MAKEN AAN GEWELD mogendheid Treinverkeer in Frankrijk kwam weer op gang Ook postbeambten gingen aan het werk HET WEER VRIJDAG 7 JUNI 1968 24e Jaargang No. 5215 De meest makkelijke verf heet Miljoenen brieven Stemming verhinderd Weerbericht Klimaat van extremisme Hoogwater Zon- en Maanstanden fag TESMEÜZEÊ DüraeNtnr-Hecfdredeetettr: X. va» 8e Sa»8* Redactie- en Administratie-adres: Smiéswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummer» 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum pie* advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Senator Robert Kennedy is overladen. Evenals zijn in 1963 doodgeschoten broer John is hij'het slachtoffer geworden van een politieke aanslag. President Johnson heeft de komende zondag tot een dag van nationale rouw uitgeroepen.' „De tra gedie en het zinloze geweld, waardoor Robert Kennedy stierf, hebben een donkere schaduw van droefheid op de Verenigde Staten en de wereld geworpen", zei Johnson toen hij het over lijden van de senator op het Witte Huis bekendmaakte. Na de schoten in de nacht van dinsdag op woensdag is Kennedy niet meer bij bewustzijn geweest, Een uitgebreid team van artsen en specialisten heeft bijna 26 uur vertwijfeld gestreden om zijn leven te redden. De in de hersenen van de senator binnengedrongen kogel had echter te veel schade aangericht. Specialisten hadden al ver klaard, dat Kennedy waarschijn lijk ernstig invalide zou blijven, wanneer men erin zou slagen hem in leven te houden. Terwijl de medische bulletins van het Sa maritaan-ziekenhuis in Los An geles steeds somberder geluiden lieten horen, stierf Robert Ken nedy om 01.44 uur plaatselijke tijd (09.44 Ned. tijd donderdag morgen). De naaste familieleden, onder wie zijn vrouw Ethel, schoonzuster Jacqueline, broer Edward en oudste zoon Joseph waren aan het sterfbed. Er was ook een priester aanwezig. De 42-jarige Kennedy waren vlak na de aanslag al de sacramenten dei- stervenden toegediend. Frank Manciewicz, perschef van Robert Kennedy, maakte het overlijden bekend. Hij kwam ter neergeslagen de in het ziekenhuis ingerichte perskamer binnen. Het duurde ongeveer een minuut voor hij in staat was te spreken. Gedeeltelijk verlamd en be wusteloos sinds zijn opname in het ziekenhuis stierf Kennedy ongeveer 24 uur nadat de hersen operatie begon. In de loop van de avond werden de medische bulletins steeds somberder. Het stoffelijk overschot werd gisteren naar New York vervoerd, waar het vandaag in de St. Pa- trick-kathedraal zal zijn opge baard. In deze kerk zal zaterdag een requim-mls worden gecele breerd. De overleden Kennedy wordt vervolgens naar Washing ton overgebracht, waar hij op het Arlington-kerkhof ter aarde wordt" besteld. Op dit kerkhof ligt ook John F. Kennedy begraven. Over het motief van de 24-jari ge uit Jordanië afkomstige moor denaar, Sirhan Sirhan, die elf jaar geleden met zijn familie als immigrant de V. S. binnenkwam, was ook donderdag nog niets be kend. Een aantekening in een no titieboekje „Kennedy moet nog vóór 5 juni 1968 vermoord wor den", alsmede het feit dat een jaar geleden de Israëlisch-Arabi- sche oorlog begon, doen verband tussen de moordaanslag en het conflict in het midden-oosten Vermoeden. Senator Kennedy had zich de laatste tijd bij verkiezingstoe spraken meerdere malen gunstig over Israël uitgelaten en er de nadruk op gelegd, dat de V. S. militaire verplichtingen tegen over dit land hebben. De moeder van Sirhan heeft gezegd, dat haar zoon een „goede jongen" was. Senator Edward Kennedy, be kend als „Ted", is thans de enige overlevende van de vier broers Kennedy, wier vader hen had laten opleiden voor hoge politie ke posten. De 36-jarige senator van Massachusetts in 1964 zwaar gewond bij een vliegtuig ongeluk wordt ai genoemd ais mogelijke kandidaat voor de democratische nominatie voor het vice-presidentechap. De dood van zijn broer Robert betekent dat „Ted" nu aan het hoofd van de familie Kennedy staat, want vader Joseph P. Ken nedy (79) is invalide als gevolg van verscheidene hartaanvallen. Joseph Kennedy, oud-ambassa deur van de V. S. in Engeland, beeft vier zoons en vijf dochters gehad. De oudste zoon Joseph had het naar de mening van de vader tot president van de V. S. moe ten brengen, maar hjj kwam tij dens de tweede wereldoorlog om bij een vliegtuigongeluk. "De tweede zoon, John F., werd als commandant van een motortor pedoboot gewond bij eën gevecht tegen de Japanners. Hij herstelde en ging in de pplitiek. Hij werd senator en later president, tot hij op 22 november 1963 in Dallas in de. staat Texas door moorde naarshand om het leven kwam. John had gezegd, dat bij zijn dood broer Robert zijn taak zou over nemen en als deze zou sterven, Edward. Archieffoto van de broers John F. en Robert Kennedy, beiden slachtoffer van aanslagen. leidde toen de campagne van zijn broer John voor een tweede ter mijn als senator. Bij de presi dentsverkiezingen in 1960 steun de hij opnieuw zijn broer. Later reisde hij in Afrika, Latijns-Ame- rika, Europa en het midden-oos ten. Edward Kennedy is getrouwd en heeft drie "kinderen. In-1962 werd hij senator voor Massachu setts. Evenals zijn broer Robert is hij tegen vele aspekten van president Johnsons Vietnam-po- litiek. Van de dochters in het gezin- Kennedy is Kathleen in 1948 bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Een andere doch ter, Rosemary, is geestelijk on volwaardig. Edward „Ted" Kennedy de enig overgeblevene i van de vier broers „Ted" ontsnapte in 1964 aan de dood bij een vliegtuigongeluk. Hij brak zijn rug en gedurende enige tijd vreesde men, dat hij invalide zou blijven. De senator herstelde evenwel en zette zijn politieke werk voort. Edward Kennedy werd op 22 februari 1932 in Boston geboren. Evenals zijn broers studeerde hij aan de Harvard-universiteit, waar hij in 1956 promoveerde. In 1958 deed hij zijn eerste praktijk ervaring in de politiek op, Hij Enige uren voordat hij werd neergeschoten heeft Robert Ken nedy zijn 12-jarige zoon David van de verdrinkingsdood gered. Volgens een verslaggever van de .Columbia Broadcasting System', die dinsdag met de Kennedy's op het strand was, werd de jongen door golven meegesleurd. „Bob by", een goed atleet, sprong zijn zoon na en slaagde erin de jon gen, die op het punt stond te ver drinken, vast te grijpen en terug te halen naar het strand. David was enige weken geleden nog in het nieuws, toen hij werd gegrepen wegens het gooien met stenen naar een auto. (Zie verder pagina 3) Minister-president De Jong heeft donderdagavond de volgende toe spraak voor radio en televisie ge houden: „Het vreselijk gebeuren in Los Angeles beleven wij in de eerste plaats als een zware slag voor het gezin Kennedy. Ons medegevoel gaat uit naar mevrouw Kennedy, haar kinderen en de opnieuw zo zwaar beproefde ouders. Wij rou wen met hen mee, maar beseffen hoezeer menselijke woorden van troost en medeleven ontoereikend zijn om zulk persoonlijk leed te verzachten. Daarnaast strekt ons medeleven zich uit tot het volk en de rege ring van de Verenigde Staten. V, een stroomversnelling van zijn be staan, op een moment dat het zich zozeer bewust is van de noodzaak tot ingrijpende hervormingen van de eigen samenleving, verliest het Amerikaanse voik een leidingge vende figuur, wiens moed, energie en verbeeldingskracht mede rich ting en stuwkracht gaven aan die hervormingen. Senator Kennedy wist zijn landgenoten, vooral de jongeren en de verdrukten, te in spireren tot vertrouwen in de toe komst, tot nieuwe hoop op een maatschappij, waarin geweld en d'iscrimiriatie niet het laatste woord hebben. Daarom heeft zijn dood, maar meer nog de wijze waarop zijn leven is afgesneden, ook buiten Amerika miljoenen diep geschokt. De reacties in ons eigen land zijn daar een voorbeeld van. Zijn on verwoestbaar Idealisme sprak ook ons aan. Kennedy was een man met gro te beloften en algemeen menselijke idealen. Dat hem evenals zijn oudere broer de tijd niet is ge gund, die waar te maken, is die tragiek van zijn dood die de we reld armer heeft gemaakt". President Johnson heeft woens dagavond de Amerikanen opgeroe pen „een eind te maken aan ge weld en het prediken van geweld". Hij deed dat in een radio- en televlslerede na de moordaanslag op Robert Kennedy. Johnson drong er bij de bevol king op aan een andere houding te zoeken. De president kondigde een com missie aan onder leiding van ex- president Eisenhowers broer Mil ton, die een onderzoek moet in stellen naar wat hij noemde „het tragische verschijnsel" van geweld dat de Amerikaanse natie aantast. De president zag er op de tele visie zeer bleek uit en sprak met ernstige stem. Wat maakt in de natuur van ons volk en in onze gemeenschap der gelijke moorden en geweld moge lijk, zo vroeg de president zich af. Dit is een ernstige tijd voor onze grote democratie, maar wij zijn sterk en wij zijn een veerkrachtig volk dat, zo hoop ik, uit onze fou ten lering kan trekken. Zinloos Johnson sprak het volk toe als „mede-Amerikaan" die geschokt Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag verklaard over geen enkele aanwijzing te beschikken, dat een vreemde mogendheid be trokken is bij de moord op Robert Kennedy. De woordvoerder Van het mi nisterie, Robert McGlosky, zei dat de Jordaanse ambassadeur en vele andere diplomatieke ver tegenwoordigers bij de onwermi- nister van buitenlandse zaken voor aangelegenheden betreffen de het midden-oosten, Lucius Battle, het leedwezen van hun regering over de aanslag hebben betuigd. Het vertreksignaal voor een trein naar Hamburg was donder dagmorgen vroeg op het Parijse „Gare du Nord" het teken voor het weer op gang komen van het treinverkeer in Frankrijk. Nadat 75 procent van de werknemers bij de spoorwegen na een staking van drie weken voor werkhervat ting had gestemd, zal het nog on geveer 48 uur duren, voordat alle treinen weer volgens het spoor boekje rijden. Hiervoor zijn tal rijke technische en organisatori sche maatregelen noodzakelijk. In de Parijse voorsteden lag het treinverkeer nog grotendeels stil. In Parijs zelf doken in de vroege ochtend de eerste autobussen weer op. Van de meer dan hon derd lijnen waren er nog maar twaalf in bedrijf. De metro lag nog stil, maar de eerste treinen gingen gisteren rijden. Het gevolg van dit alles was, dat tijdens het spitsuur opnieuw een enorme verkeerschaos ontstond. Ook de postbeambten zijn weer aan het werk gegaan, maar het kan nog dagen duren, voordat alle diensten weer normaal funk- tioneren. Er hebben zich miljoe nen brieven en pakketten opge hoopt. Naast de duidelijke tendens tot werkhervatting waren er donder dagmorgen nog centra van sta kingen. Tot degenen die blijven staken, behoren de meer dan 20.000 arbeiders van de Renault- fabrieken in Boulogne-Billan- court bij Parijs, die nog steeds be zet zijn. Bij de Renaultfabrieken in Flins verdreef de politie don derdag ongeveer 100 posters. Ook bij de Michelin-bandenfabrieken en in de luchtvaartindustrie wordt nog gestaakt. De meeste scholen bleven donderdag even eens dicht. De direktie van Renault in Flins gaf later een communiqué uit, waarin werd gezegd dat de politie te hulp was geroepen, om dat posters woensdag de organi satie van een geheime stemming wan het personeel hadden verhin derd, ofschoon 80 procent van de arbeiders ter stemming was op gekomen. Naar de mening van de direktie bewees dit, dat de pos ters vreesden voor de uitslag van de stemming. De komende dagen zal blijken, dat een grote meer derheid van het personeel het werk wil hervatten, aldus de ver klaring. Er werken ongeveer 10.000 mensen in Flins bij Re nault. Ook in Parijs moest de politie optreden, toen ongeveer 500 stu denten donderdagmorgen pro beerden te verhinderen, dat de bussen weer gingen rijden. De eerste metrotrein begon om half tien te rijden. De andere volgden, nadat de rails, die 19 dagen niet zijn gebruikt, waren geinspekteerd. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Zonnige perioden, maar voor namelijk in het binnenland ook enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige weste lijke wind. Maximumtemperatu ren van 15 graden in de kuststre ken tot omstreeks 18 graden in het oosten van het land. en ontzet was door de aanslag op het leven van senator Kennedy, die hij het jongste wrede voorbeeld van de wetteloosheid en geweld noemde. „Een briljante loopbaan is op brute wijze onderbroken. Een jon ge leider met ongewone energie en toewijding, die het land onver moeibaar en goed heeft gediend en wiens voorbeeld miljoenen in de wereld hebben getroffen, is op zin'oze en vreselijke wijze getrof fen". De president zei dat de familie Kennedy al genoeg in rouw was gedompeld. „Vanavond staat het land opnieuw voor de consequen ties van wetteloosheid, haat en on redelijkheid in ons midden. Het zou verkeerd en zelfbedrog zijn het_verband tussen die wetteloos heid en haat en deze gewelddaad te ontkennen. Maar het zou even verkeerd zijn daaruit te conclude ren, dat het land zelf ziek is. Het zijn geen 200 miljoen Amerikanen geweest die senator Kennedy, pre sident Kennedy en de negerleider Martin Luther King hebben ver moord. Toch zijn wij door deze gebeur tenissen gewaarschuwd, dat in een klimaat van extremisme of gebrek aan respect voor de wet de aller- besten door geweld kunnen wor den getroffen. En een natie die g=- weld in welke vorm dan ook tole reert, kan niet verwachten dat ge weld tot kleine uitbarstingen te kunnen beperken", aldus de pre sident Naast dr. Milton Eisenhower zijn tot lid van de commissie be noemd aartsbisschop Terence Coo ke van New York; Albert E. .Ten ner jr, een advocaat in Chicago: Hale Boggs uit Louisiana, lid van het huis van afgevaardigden; de filosoof Eric Hóffer; de senatoren Philin Hart (democraat. Michigan) en Roman Hruska (republikein, Nebraska); mevrouw Patricia Ro berts. voormalig ambassadrice in België; William McCulloch. repu blikeins lid van het huis van af gevaardigden voor Ohio, en rechter Leon Higginbotham uit Philadel phia, een neger. Johnson sprak de hooD uit, dat de commissie zal ontdekken „waarom wij onszelf zoveel leed bezorgen". Een grote natie kan alleen maar met de wet haar volk vrijheid ga randeren, aldus president Johnson. Zonnige perioden Een storing, die over zuid-En-1 geland en het Kanaal noordoost- waarts koerste, is donderdag over Nederland getrokken en bracht daarbij geruime tijd regen. Hier door bleven de temperaturen laag. Alleen in zuid-Limburg werd rond het middaguur nog 20 graden bereikt, maar later in de middag was het ook daar evenals elders in het land niet warmer dan omstreeks 14 graden. Koel was het ook in Frankrijk met uitzondering van de Rivièra, waar omstreeks 26 graden, werd bereikt. Overwegend zonnig en vrij warm tot warm was het in. midden- en oost-Europa, waar hogedrukgebieden de toon aan gaven. Vandaag bevindt ons land zich in een overwegend matige weste lijke stroming, die vrij koele lucht aanvoert.' Er komen zonni ge perioden in voor, maar voor namelijk in het binnenland ver spreid ook enkele buien, De maximumtemperaturen zullen uiteenlopen van 15 graden in de kuststreken tot omstreeks 18 gra den in het oosten van het land. VRIJDAG 7 JUNI v.m n.m. Cadzand 10.24 10.47 Breskens 10.49 11.12 Terneuzen 11.25 11.47 Hansweert 12.04 12.27 Walsoorden 12.08 12.31 ZATERDAG 8 JUNI v.m. n.m. Cadzand 11.21 11.29 Breskens 11-46 11.54 Terneuzen 0.30 12.22 Hansweert 1.09 1.01 Walsoorden 1.14 1.05 ZON MAAN op onder op onder 7 4.22 20.56 16.46 2.13 8 4.21 20.57 18.21 2.27 9 4.21 20.58 19.58 2.48

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1