De „Karei Doorman" uit de vaart lokkar-pittige Moccona.koffie van Donwe Egberts I „HET GROENE BOEKJE" IS GEEN BIJBEL. Industrieterrein Moerdijk wordt bouwrijp gemaakt Totale kosten 105 miljoen Sloopwaarde 2 miljoen Beursoverzioht Bij Moccona Roodmerk èn bij Moccona Dessert-Kwaliteit, de nieuwe korrel-oploskoffie. Dat is sneller sparen voor al die prachtige D.E. geschenken! DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Directe omgeving Rotterdam Negen doden bij twee auto ongelukken In België Westduitse sleepbootkapitein hoopt op „slag van zijn leven" Zeeschepen De kersen worden duur 22-jarige Engelse stond naakt te liften. Overgenomen van Britse marine Uit de „motteballen" Gevangenisoproer in Freemantle MOCCONA ROODMERK 6,95 MOCCONA DESSERT 8.90 (TER KENNISMAKING IN DE GEZELLIGE OUD-HOLLANDSE STOPFLES) Donéefdag 6 funi 1968 Het Is de bedoeling nog dit jaar te beginnen met de eerste werk zaamheden voor het industriege bied Moerdijk (2000 ha), opdat het mogelijk is halverwege volgend jaar terreinen bouwrijp beschik baar te hebben. Dit verklaarde Ir. H. P. Meijer, technisch directeur van het havenbedrijf van Rotter dam, op een persconferentie van het industrieschap Moerdijk in het gemeentehuis van Kundert. Het is nog een punt van discus sie, of dit terrein in de toekomst nog groter kan worden, zo zei de burgemeester van Zevenbergen, de heer Schaminee. Er wordt nog in tern aan gedokterd. Op een vraag of een dergelijke ontwikkeling niet in strijd zou zijn met het rapport van het overlegorgaan zeehaven ontwikkeling zuidwest-Nederland, ook genoemd „Het groene boekje", zei drs. J. W. Kurstjens, adjunct- directeur van het economisch- technologlsch instituut voor Noord-Brabant: „Het groene boek je" is geen bijbel en zeker geen catechismus". Uitbreiding langs het Hollandsch Diep In westelijke richting wordt wel begrensd door de woonkernen Klundert en Wil lemstad. Bovendien heeft het tus senliggend gebied een recreatieve bestemming. De betekenis van dit nieuwe in dustrieterrein illustreerde ir. Meyer met vergelijkende cijfers over de Rotterdamse haven- en in dustrieontwikkeling langs de Wa terweg. In de laatste tien jaar is daar 1820 hectare uitgegeven. De Maasvlakte die nog eens circa 1300 ha bedrijfsterrein zal opleve ren, heeft reeds een bestemming gekregen. Vele sprekers in het gemeente huis van Klundert, o.m. de Rotter damse havendirecteur ir. Posthu- ma, onderstreepten de noodzaak om snel industrieterrein gereed te hebben voor bedrijven, die in de directe omgeving van Rotterdam tot stand moeten komen en die Bij twee auto-ongelukken zijn dinsdagavond in België negen mensen om het leven gekomen en zeven ernstig gewond. Te Middelkerke aan de kust kwam een auto bij het passeren van een vrachtwagen frontaal in botsing met een tegenligger. Twee mannen, twee vrouwen en een kind werden op slag ge dood. Vier personen moesten met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Oostende wor den overgebracht. Te Waregem bij Kortrijk wer den twee jongemannen en twee meisjes gedood bij een botsing van twee auto's en een drietal zwaar gewond. Kapitein Stabbert van de sleep boot „Seelöwe" uit Bremen hoopt de slag van zijn leven te slaan. Zijn schip lag dinsdag op de rede van de Marokkaanse stad Casablanca met op sleeptouw de onder Senegalese vlag varende 3800 ton metende vrachtboot „Ferlot", die eigenaars en be manning reeds op de zeebodem waanden. De waarde van schip en lading stukgoed, waaronder vrachtwagens, wordt op negen miljoen gulden geraamd. Op eerste Pinksterdag was de „Seelöwe" door de Franse rede rij „Paquet" gecharterd om op de Atlantische Oceaan naar wrakstukken te zoeken van de „Perlot", die door de bemanning was verlaten, nadat de schroef was losgeraakt en een gat in de romp had geslagen. Het schip bleef echter nog drijvende en de „Seelöwe" sleepte het naar Casablanca, waar het echter niet werd toegelaten, omdat de havenautoriteiten vreesden dat de „Ferlot" in de haven zou zin ken. Kapitein Stabbert vreest nu dat de buit hem toch nog zal ontgaan. Volgens internationaal gebruik komt èen verlaten schip toe aan degenen, die het bergen, maar de berging geldt pas als voltooid wanneer het schip een haven is binnengebracht. De toestand wordt nog gecom pliceerder, doordat de Franse maatschappij „Paquet" behalve charterrederij ook mede-eigena resse van de „Ferlot" is. Stab bert heeft de hulp ingeroepen van het Westduitse consulaat- generaal in Casablanca, niet in het eigenlijke havengebied behoeven te worden gevestigd. De initiatiefnemers de ge meenten Klundert, Zevenbergen en Hooge en Lage Zwaluwe die dit gebied tot ontwikkeling gaan bren gen met technische bijstand van Rotterdam, verwachten door een doelmatige werkwijze tot een lage kostprijs per m2 industrieterrein te komen. Ir. Posthuma zei dat zeeschepen z.i. het nieuwe industrieterrein moeten kunnen bereiken. Rotter dam is altijd wel gevaren bij het openhouden van mogelijkheden. Dit moet hier ook gebeuren. „Wat Shell-Chemie precies wil, weet alleen de regering en niemand anders. Rijkswaterstaat is thans bezig met een studie over het be reikbaar maken van dit Industrie gebied voor zeeschepen", aldus lr. Posthuma. Grote chemische bedrijven vra gen thans om grote terreinen in de orde van 500 tot 800 ha. Op een gebied van 500 hectare kunnen hun investeringen liggen tussen de 2'/2 en 5 miljard gulden. Het ziet er naar uit, dat ook dit jaar de kersen duur zullen worden. De oogst van de beken de meikersen zal dit jaar gering zijn, doordat het in de bloei- periode, begin mei, koud en guur weer was. De vroege rassen, die bij gunstig weer bloeiden, geven 1 hoop op een wat betere oogst. Toch voorspellen deskundigen i hoge prijzen voor de Nederland se kersen, waarvan er jaarlijks steeds minder worden aange- j voerd. I Een 22-jarig meisje heeft tijdens de Pinksterdagen in Amersham ten westen van Lon den naakt staan liften. Zij droeg sjechts schoenen, een hoed en een tas, waarin een bandrecor der zat. Met het apparaat nam ze in opdracht van een filmon derneming de reacties van de autobestuurders op. De onder neming werkt aan een „verbor gen camera"-film. Een van de door het meisje aangehouden chauffeurs zei later: „Ik was met stomheid geslagen toen ze me de weg naar de dichtsbijzijnde tele fooncel vroeg. Ik legde haar uit, waar ze die Icon vinden en ver vólgde mijn weg". Een ander zei, dat zijn vrouw hem niet had willen geloven, toen hij haar het verhaal ver telde. Je zal wel een zonnesteek hebben opgelopen, was- haar reactie. Het vliegdekschip „Karei Door man" wordt binnenkort afgevoerd van de sterkte. Staatssecretaris Van Es (marine) heeft dit gisteren tijdens een persconferentie bekend gemaakt. Reparatie van het schip dat onlangs door brand werd ge troffen, zou 1,8 miljoen gulden hebben gekost. Daarbij zou een be drag van 1,7 miljoen gulden zijn gekomen voor een vervroegde on derhoudsbeurt. Bovendien is overwogen, dat de reparatie van het schip vijf maan den zou hebben geduurd, waarna het nog een jaar voor operationele doeleinden zou kunnen worden in gezet. Het afvoeren van de „Doorman", aldius de staatssecretaris, betekent dat de marine tijdelijk beneden de aan het atlantisch bondgenoot schap gedane toezegging blijft. Ter compensatie zal worden getracht zo snel mogelijk over vliegtuigen te beschikken, die van de wal af de onderzeebootbestrijding kunnen uitoefenen. Voorts zal de verho ging van de parate sterkte van de jagers- en fregattenvloot eerder worden uitgevoerd. De „Karei Doorman" heeft de marine de volgende bedragen ge kost: aanschafkosten in 1948 (over genomen van de Britse marine) 27 miljoen gulden. Onderhoud en her stellingen door particuliere scheepswerven 30 miljoen gulden. Werkzaamheden (ook aan de in ventaris) door marine-onderhoud- bedrijven 6 miljoen gulden. Kosten aan verbouwing en modernisering 39 miljoen gulden; kosten van her stel aan ds ketels 2 miljoen gul den. Voorzieningen ter verbete ring van de 'accomodatie 1 miljoen gulden. Alles bij elkaar dus 105 miljoen gulden. De sloopwaarde van het schip wordt geraamd op twee miljoen, „een ruwe gok", aldus de bewinds man. Een squadron S 2a-trackers wordt opgeheven. De vliegtuigen gaan dienst doen als reserve voor de trackers die in de west worden gebruikt. Het andere squadron S 2a-trackers wordt uitgebreid tot 12 stuks en wordt gestationneerd op het vliegveld Valkenburg. Volgende maand, zo zei de staatssecretaris, valt de beslissing over de nieuw aan te schaffen lange-afstandsviiegtuigen. De buitendienststelling van de „Doorman" veroorzaakt moeilijk heden in de personeelssector, al ziin die niet ernstig. Het vliegtech nisch personeel krijgt werk oo de vliegbasis Valkenburg. Het scheenspersoneel zal worden ge plaatst aan boord van de iaeers van de Friesland- en Holland-klas se, waarvan er eniee uit de mot- tenballen worden gehaald en weer operationeel gemaakt. Politie en gevangenisbewakers hebben het vuur geopend, toen ongeveer 560 veroordeelden in de gevangenis van Freemantle in Australië dinsdag weigerden het exercitieveld te verlaten. Zij zou den ontevreden zijn omdat er niet van elk van hen een eigen cel is. (Er zijn maar 400 cellen.) In de namiddag kwamen poli- tieversterkmgen aan en arbeiders van het elektriciteitsbedrijf wa ren bezig masten voor schijn werpers op te richten. Buiten de muren die het terrein omringen, werden geweerschoten gehoord. Volgens een onbevestigd be richt zouden zes gevangenen en twee cipiers zijn gewond. De premier van West-Australië, David Brand, heeft een eenheid commando-troepen in staat van paraatheid gebracht. Uit Perth zijn in alle haast traangas en meer wapens en munitie aangevoerd. Ook zijn uit die stad 100 politiemannen naar Freemantle gezonden. Het oproer kon in de loop van de nacht worden bedwongen. HOOFDFONDSEN LAGER Op de Amsterdamse effecten beurs hebben de internationale aandelen een lichte koersreactie te zien gegeven. Door de moord aanslag op Robert Kennedy daal den de koersen. De verliezen waren bij de opening niet groot. Hierbij mag niet uit het oog wor den verloren, dat Wallstreet dinsdagavond een vaste stem ming te zien gaf en dat van die ontwikkeling een stimulerend ef fect uitging. Begin beurs boekte Kon. Olie het grootste verlies. De notering daalde 2 tot 166. Na de eerste transacties viel een licht herstel waar te nemen. Van de andere internationals was A.K.U. circa 1 lager op 81,80. Philips ver loor 0,50 op 140 en Unilever brokkelde 0,60 af tot 134,90. Hoogovens werd iets lager gead viseerd op 116,50. K.L.M. werd circa 8 hoger geadviseerd op ƒ203. De scheepvaartmarkt gaf lichte verliezen te zien. Ook de cultuur aandelen verloren enig terrein. De staatsfondsenmarkt opende vrijwel onveranderd. Op de lokale markt is de note ring van de aandelen Mulder Vogem opgelopen. De biedprijs ging met 20 punten naar boven tot 240. Vast in de markt lagen Rommenhöller. Amev, Bergoss, Ogem en Furness. Gist-Brocades was enigszins in herstel van het verlies van dins dag. Lyempf verloor 8 punten op 167. Flauw lagen de aandelen Albert Heijn. De koers ging ƒ6 naar beneden tot 247. De internationale aandelen heb ben daarna geringe koersver schillen te zien gegeven. Kon. Olie verliet de beurs op 165,50 en boekte daarmee een verlies van 2,50. A.K.U. zakte 0,60 in tot 82,30 en Philips werd ƒ0,20 lager afgedaan op 140,30. Uni lever verliet de beurs op 135,10, hetgeen een achteruitgang bete kende van 0,40. De staatsfond sen gaven een lichte verbetering te zien. D.L-waaidepimten bilde voordelige voorraadpotten Mocconal

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7