Werk hervat Parijse luchthavens op de Afgrijzen Onbekende dader Sacramenten Johnson werd TREINEN REDEN WOENSDAG NOG NIET De Gaulle vrijdagavond weer voor de t.v. Johnson deed dringend beroep op Sowjet-Unie Operatie duurde vier uur Geestvermogens niet aangetast NA VERKIEZINGSZEGE IN CALIFORNIE Toestand volgens de artsen zeer kritiek HET WEER Interview Nieuwe partij Betoging DONDERDAG 6 JUNI 1968 24e Jaargang—No. 5214 Weerbericht Hoogwater 11.00 Zon- en Maanstanden Bestorming Vraag over uitspraken van minister Luns Het juichen van de aanhanger# van Kennedy over diens verkie zingszege sloeg om in kreten van schrik en afgrijzen, toen de scho ten knalden. Behalve Kennedy werden drie anderen getroffen: Bill Weizei, een producer van de omroepmaatschappij ABC; een vak- bondsfunktronaris en een radioverslaggever. Verscheidene omstan der# wierpen zich op de dader, toen deze trachtte te vluchten. Een ooggetuige zei dat de man riep: „Ik deed het voor mijn land", toen hij door de politie werd ^weggesleurd. Kennedy's vrouw Ethel, die haar elfde kind verwacht, knielde naast haar echtgenoot, die zonder een kreet te slaken, ineen was gezakt. Volgens ooggetuigen had Kennedy nog gestameld: „Is ledereen verder in orde?" De lijfwacht van Kennedy schoot onmiddellijk terug, waarbij de dader in een been werd geraakt. In het ziekenhuis werd later de toestand van Kennedy „zeer kri tiek" genoemd. Volgens de politie had de dader die ongeveer 25 jaar oud is, geen identiteitspapieren bij zich. Hij vuurde alle kogels af uit een zes mm-revolver met acht patronen. Twee ervan troffen Kennedy, een in de rechterzijde van zijn hoofd en de ander aan zijn schou der. De artsen noemden de hoofd wond zeer ernstig. Hartslag en ademhaling van de patiënt waren echter normaal. Hij kreeg bloed transfusies. In chronologishce volgorde ver liepen de gebeurtenissen als volgt: Middernacht (plaatselijke tijd): Kennedy neemt plaats op een podium in de balzaal van hotel Ambassador na het bekend worden van zijn overwinning op senator McCarthy in de voorverkiezingen. Aanhangers juichen Kennedy toe, terwijl tientallen televisiecamera's op hem zijn gericht. 00.20: Kennedy beëindigt zijn overwinningstoespraak, waar in hij een gesprek met vice- oresident Humphrey voorstel de over oplossingen voor bin nen- en buitenlandse proble men. Hij zegt een eind te zul len maken aan geweld in de V. S., wanneer men hem presi dent zou maken. 00.21: Kennedy gaat door de deur, die toegang geeft tot de keuken van het hotel om zich via deze ruimte naar de perskamer te begeven. De dader wacht bij de keukeningang en schiet, waar bij de senator tweemaal wordt getroffen. 00.23: De politie arresteert een kleine donkerharige jongeman en beschermt hem tegen de woedende aanwezigen. Sommi gen schreeuwen: „Lynch hem". Intussen is Kennedy ineenge zakt terwijl bloed uit een hoofdwond stroomt. Zijn vrouw knielt naast hem neer. Hij wordt naar het ziekenhuis ver voerd, waar de artsen zijn toe stand „zeer kritiek" noemen. 02.35: Zes neurochirurgen begin nen een spoedoperatie om de kogel, die in de hersens is blij ven steken, te verwijderen. In het ziekenhuis diende een priester de senator de sacramen ten der stervenden toe. De dader, die gewond trachtte te vluchten, werd overmeesterd door de bekende rugbyspeler Rosie Greer, die hem het vuur wapen afnam. Daar de man geen papieren LOS ANGELES: Senator Kenne dy ligt lievig bloedend op de vloer van zijn verkiezingshoofd kwartier na de aanslag op zijn leven. had en zijn naam niet wilde zeg gen, was identificatie aanvanke lijk niet mogelijk. Zijn vinger afdrukken werden naar de poli- tiecentrale in Washington ge seind. Het is nog niet te zeggen of de man medeplichtigen had. Een ooggetuige heeft verklaard, dat hij een meisje naar een uitgang heeft zien rennen die riep: „We hebben hem neergeschoten". De politie kon dit echter niet beves tigen, Volgens de voorlopige ge gevens was bij de aanslag één man betrokken. In het huis van bewaring waarnaar de dader werd overgebracht, braken onge regeldheden uit, maar deze wer den onderdrukt, zo verklaarde een politiewoordvoerder. Voor het Samaritaan-ziekenhuis was een grote menigte samenge stroomd. De politie had veel moeite de mensen in toom te houden. Voor de bewaking van de dader zijn maximale veiligheidsmaat regelen getroffen. Extra politie- eenheden bewaken het gebouw. Men wil kennelijk voorkomen dat iemand de arrestant vermoordt, zoals het geval was met de ver moedelijke moordenaar van pre sident Kennedy, die voor het hoofdbureau van politie in Dal las werd doodgeschoten. President Johnson werd kort na de aanslag gewekt. Hij staat voortdurend in kontakt met zijn medewerkers die hem van de ge beurtenissen op de hoogte hou den. Edward, de broer van Ro bert Kennedy, bevond zich op het moment van de aanslag in ver band met de verkiezingscampag ne in San Francisco. Hij vertrok onmiddellijk per vliegtuig naar Los Angeles. Met instemming van de vakbon den is woensdag op de Parijse luchthavens Orly en Le Bourget het werk hervat. De posters zijn verdwenen, maar het zal nog wei enige tijd duren voor het luchtver keer is genormaliseerd. Op Le Bourget stonden voor woensdag middag nog slechts twee vluchten van de Belgische maatschappij Sabena op het programma. Bij de spoorwegen werd het overleg tussen de arbeiders en an dere werknemers over een even tuele werkhervatting voortgezet. Ook bij de bus en metro in Parijs is men het hierover nog niet eens. Men verwachtte niet dat het bus- en metroverkeer woensdag nog op gang zou komen. President De Gaulle zal vrijdag avond om 20 uur voor de televisie verschijnen voor een interview met Michel Droit over de toestand in het land en de problemen waarvoor Frankrijk zich gesteld ziet. Dit heeft de woordvoerder van de regering woensdagmorgen bekendgemaakt na afloop van een bijeenkomst van de nieuwe minis terraad. Michel Droit is hoofdredacteur van het weekblad „Figaro Litté raire". Droit heeft De Gaulle ook geïnterviewd tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen van 1965. De vroegere minister van econo mische zaken Edgar Pisani, die vorig jaar uit de regering trad en twee weken geleden voor de motie van wantrouwen tegen de regering stemde, heeft woensdag de oprich ting van een nieuwe partij be kend gemaakt, de „beweging voor de hervorming". De partij zal voor de verkiezingen op 23 en 30 juni eieen kandidaten stellen. Pisani zei dat de Fransen niet konden accepteren voor de keus te worden gesteld tussen alleen het conservatisme van de staatsmacht en een machtig communistisch ap paraat. Vele Fransen zouden voor stander zijn van hervormingen. Daarom rullen wij een partij schep pen van ordening en vooruitgang, van verantwoording en medezeg genschap, van grootmoedigheid en gestrengheid, aldus Pisani. Het personeel van de Parijse luchthaven Orly had dinsdag met 511 tegen 510 stemmen besloten de staking voort te zetten. De stemming was geheim. De werk willigen hebben echter geprotes teerd, omdat het personeel van Orly 1800 man omvat. Ook op Le Bourget besloot men de staking voort te zetten. Het personeel van Air France op Orly was eveneens tegen hervatting van het werk. Dit geschiedde ook te Toulouse en Marseille-Marignane. De verkeersopstoppingen in Pa rijs zijn van ongekends afmetin gen geweest. Zelfs politieauto's raakten erin verstrikt. Ambulances moesten over de trottoirs hun be stemming zien te bereiken. PLAATSELIJK REGEN Een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Rusland ligt, veroorzaakte in zijn omgeving fraai weer. In de Oosteuropese staten werden woensdag maxima tussen 25 en 30 graden bereikt; in zuid-Zweden en zuid-Finland van ongeveer 25 graden. In west- Europa was het met temperatu ren tussen 15 en 20 graden be langrijk koeler. Een storing op het grensgebied van warme en koele lucht trok over Duitsland naar Denemarken en ging verge zeld van regen en onweersbuien. Ook in noordoost-Nederland bracht deze storing veel regen. Vandaag wordt het weer bij ons bepaald door een storing, die over het Engelse Kanaal oostnoordoost trekt. Deze zal veel bewolking en plaatselijk regen brengen, bij een overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. De middagtem- peraturen zullen 15 tot 20 graden bedragen. bü abonnement: TERNÜUZE& DfraateBP-HoofdredMteaF! I. van de Ssnds Redactie- en Administratie-adres: Smidtwal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. l DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Ffrma P. I. van de Sanda ts Tentamen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. op President Johnson heeft in Glasboro in New Jersey, waar hij vorig jaar (23 juni) premier Ko- sygin ontmoette, een beroep op de Amerikaans-Russische samen werking gedaan om een oplos sing voor Vietnam te vinden. Johnson, die sprak in de- uni versiteit, legde de nadruk op de noodzaak nu „van oorlog tot vrede, van vijandschap tot ver zoening" te komen. De tegenpartij op de besprekin gen in Parijs had volgens de Ame rikaanse president tot nog toe niets wezenlijks te zeggen gehad, „Een eervolle vrede vereist een of ander gebaar van de andere partij". Hij vroeg ook om voortzetting van de pogingen om tot een duurzame regeling" in het mid den-oosten te komen en somde voorts een aantal punten op waarop de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten elkaar in het afgelopen jaar hebben gevonden, Eén van deze kwesties is het ont- werp-verdrag tegen verspreiding van' kernwapens. Ook noemde hij zaken waarbij men nog niet veel nader tot elkaar is gekomen, zo als uitvoering van de Geneefse akkoorden over Laos en beëin diging van „kostbare race om raketverdedigingsstelsels". medegedeeld door het K.N.M.I„ geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Veranderlijke bewolking met in de loop van de dag plaatselijk regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. DONDERDAG 6 JUNI v.m. n.m. Cadzand 9.16 9.49 Breskens 9.41 10.14 Terneuzen 10.17 10.50 Hansweert 10.56 11.29 Walsoorden 11.33 VRIJDAG 7 JUNI v.m n.m. Cadzand 10.24 10.47 Breskens 10.49 11.12 Terneuzen 11.25 11.47 Hansweert 12.04 12.27 Walsoorden 12.08 12.31 ZON MAAN op onder op onder 6 4.22 20.55 15.17 2.00 7 4.22 20.56 16.46 2.12 8 4.21 20.57 18.21 2.27 9 4.21 20.58 19.58 2.48 10 4.20 20.59 21.29 3.18 Moordaanslag senator Robert Kennedy Robert Kennedy was „prak tisch dood", toen hij na de moord aanslag het ziekenhuis werd bin nengebracht, zo zei dr. Victor Baz, de eerste arts die hem had behandeld. Hij had direkt op dracht gegeven tot hartmassage en toediening van zuurstof. Aan vankelijk viel er geen polsslag te bespeuren. Die keerde langzaam terug, waarna men ook het hart weer ging horen en de patiënt weer adem begon te halen, zij het onregelmatig. De stilstand van de pols had mevrouw Kennedy erg bang ge maakt, zei de dokter. „Zij geloof de niet dat hij nog in leven was. Toen wij het hart weer hoorden kloppen, heb ik de stetoscoop aan haar oren gezet, opdat zij het zelf kon constateren". Toen het eenmaal zover was, was de senator in een ijzeren long ge plaatst. (Zie verder pag. 2) LOS ANGELES: De vermoede lijke dader van de aanslag op se nator Robert Kennedy wordt van het hotel, waar het verkiezings hoofdkwartier gevestigd was, weggevoerd. De operatie was om 14.20 uur Ned. tijd beëindigd. Zij had meer dan vier uur geduurd. Medewerkers van Kennedy zeiden dat er enige reden voor optimisme was. Artsen van het ziekenhuis lieten zich voorzich tiger uit. Zij zeiden dat het drie a vier dagen zou duren, voordat een uitspraak over het gevolg van de operatie kan worden ge daan. Een van Kennedy's medewer kers, Frank Manciewicz, zei ech ter dat zijn toestand na de opera tie „buitengewoon kritiek" was. De kogel was op een fragment na verwijderd. Kennedy had erg veel bloed verloren. Manciewicz zei dat de geest vermogens van de senator waar schijnlijk niet zijn aangetast. Circa tienduizend meest jeugdi ge betogers hebben dinsdagavond in Parijs aan een pro-gaullistische betoging deelgenomen. Aan het hoofd van de stoet liep Josephine Baker, geflankeerd door twee voor malige parachutisten met de tra ditionele rode baskische hoofddek sels. Er werden leuzen geroepen als „De Gaulle is niet alleen", „Mitte- rand aan de galg" en „Zuivert de Sorbonne". De betoging verliep zonder incidenten. De letterkundige faculteit van de universiteit van Lyon, die bezet is door linksgeoriënteerde studen ten, is dinsdag bestormd door een tweehonderd mensen die de bezet ters wilden verjagen. Om zich te verdedigen wierpen laatstgenoem den benzinebommen naar hun be lagers. Hoewel aanvankelijk een aantal aanvallers de faculteit wist binnen te dringen, werden zij er weer uitgewerkt. Er zouden ver scheidene gewonden zijn gevallen. Nader is gemeld, dat het Franse "staatstabaksbedriif heeft bekende gemaakt, - dat het personeel een overeenkomst heeft aanvaard, waarbij het een salarisverhoging krijgt van 13,16 pet en een werk week van 44 uur. Nereens in Frankrijk reden woensdagmorgen nog treinen, ter wijl in Parijs het bus-, metro, en taxiverkeer stillag. Onder de 450.000 stakende snoorwegarbei- ders hielden de aantallen voorstan ders en tegenstanders van werk hervatting elkaar ongeveer in even wicht. Men houdt rekening met de mo gelijkheid dat de scholen vrijdag weer open zullen gaan, nadat on derhandelingen tussen de nieuwe minister van onderwijs Ortoli en vertegenwoordigers van de vak verenigingen gunstig waren ver lopen. Het Eerste-Kamerlid mr. M. de Niet (p.v.d.a.) heeft de minister van buitenlandse zaken gevraagd of hij, mede in verband met de voorgenomen openbare behande ling van de begroting van buiten landse zaken voor 1968, bereid is nog deze week zo volledig moge lijke teksten van zijn in Portugal en Egypte tijdens zijn recente bezoeken aan die landen gehou den toespraken en gedane uit spraken openbaar te maken en aan de Kamer toe te zenden. Senator Robert Kennedy is woensdag ernstig gewond vlak nadat bekend was geworden dat hij bij de belangrijke voorverkiezingen in Cali- fornië de overwinning had behaald. Een don kere jongeman, vermoedelijk afkomstig uit Latijns-Amerika, sprong met verwilderde ogen naar voren en schoot zijn revolver op Kennedy leeg, toen de 42-jarige senator uit de balzaal van hotel Ambassador in Los Angeles kwam, waar zijn verkiezingshoofdkwartier is geves tigd. Kennedy werd naar het rooms-katholieke ziekenhuis „De barmhartige Samaritaan" in Los Angeles overgebracht. Een woordvoerder deel de mee, dat een kogel in de hersens was blijven steken en dat zes hersenchirurgen een spoed operatie voorbereidden. ■r

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1