Pompidou werkt aan nieuw kabinet Voor sportieve aktieve mensen Bondscoach Kessler: Het tempo was te laag tegen Schotland De Belg Reybroeck won de elfde etappe ronde van Italië imRD EN 6NIERDRHKKIN6 OP NW.-GUIHEA Studentenstaking in Eindhoven duurt onverminderd voort HET OOG VAN SIVA Yvonne Paul van Schiphol naar Amsterdam BEU RSOVERZICHT Trekt Frankrijk deel troepen uit West-Duitsland terug Zaterdag 1 juni 1968 DE VRIJE ZEEUW Perscommentaren Vrachtauto met lading verbrand te Wouw Kabinetswijziging Verkiezingen op 23 en 30 uni De deviezen- bepalingen Dancelli bleef leider In alg. klassement „RIDICUUL" Weer terug op Schiphol De „New York Times" schrijft dat president De Gaulle „wil verdoezelen" dat de arbeiders hem afwijzen en dat hij in „zijn poging de stakingen als een communistische samenzwering te doodverven weinig rekening houdt met de feiten". De generaal heeft met de op schorting van het referendum „zijn hoop gevestigd op het'ge ringere aantal stemmen dat hij nodig heeft voor een parlemen taire meerderheid. En zelfs als dat faalt, is misschien een coa litie in het parlement nog haal- Een splinternieuwe vrachtauto met oplegger ter waarde van 45.000,geladen met 4 a 5 ton stro, is op de rondweg te Wouw totaal verbrand. De brand werd ontdekt door een tegemoetko mende automobilist die haastig keerde en de brandende vracht auto achterna reed. Toen de vrachtauto tot stil stand kwam, stond de hele lading al in vlammen. De twee inzitten den konden op het laatste mo ment uit de cabine springen. Vermoed wordt dat een brand is ontstaan door een uit een rij dende auto weggegooide sigaret, want de brand ontstond in het midden van de lading, baar om het gaullisme aan dé macht te houden". (Vervolg van pag. 1.) Het onafhankelijke Britse blad „Times" schrijft dat De Gaulle de Fransen met de rug tegen de muur heeft gezet. Zij moeten de voorwaarden van de generaal aanvaarden en hun geschil via de stembus regelen of zij moe ten het geschil op straat oplos sen. De Fransen kunnen in alge mene verkiezingen het regiem van hun keuze kiezen. „Het gaullisme staat nu niet op het spel. Het gaullisme in zijn oude vorm is al dood, gedood door zijn eigen fouten. De jebeurte- nissen van de afgelopen weken hebben de gehele psychologie van Frankrijk veranderd even als de houding van de wereld ten opzichte van Frankrijk. Op het spel staat nu de vrijheid van het Franse volk om zijn eigen regering te kiezen". De „Financial Times" noemt de toestand nog buitengewoon gevaarlijk en meent dat nie mand kan voorzien wat er gaat gebeuren. De (labour-gezinde) „Sun" ver oordeelt het initiatief van de president en schrijft dat slechts een nieuwe regering die de steun van het volk heeft, het land kan redden. Door zich aan de macht vast te klampen, gaat De Gaulle tegen miljoenen in en maakt hij het herstel van de openbare orde moeilijker, aldus de „Sun". De Franse ministers Couve de Murville en Michel Debré ruilen van portefeuille. Couve de Mur ville wordt minister van econo mische zaken en financiën. De bré volgt hem op als minister „Het tempo was te laag. Dat moet opgevoerd worden". Kess ler benadrukte dit telkens weer na afloop van de doelpuntloze wedstrijd tegen Schotland. „Er moet veel sneller uit de defen sie worden aangesloten. Zoals het nu ging, was het onvol doende", vervolgde de bonds coach zijn kritiek. Lovende woorden had hij voor»Rensen- brink, de 20-jarige debutant, die op eigen grond tot een ac ceptabele prestatie was geko men. „Zowel aanvallend als verdedigend heeft hij aan de verwachtingen voldaan. Men moet niet vergeten, dat we met een nieuwe formatie speelden en dat vergt enige aanpassing". Kessler had Klijnjan opdracht gegeven als de gelegenheid zich voordeed, te wisselen met Van der Kuylen en meer door het midden te opereren. „Hij moest proberen met diagonale passes de oprukkende linker vleugel te bereiken en daar mee verwarring bij de tegen stander stichten". De 35-jarige nationale trainer zag ook het gebrek aan doelpunten, maar wilde de pech erin betrekken: „Als ik denk aan het schot tegen de paal van Van der Kuylen en andere kansen, dan hadden wij zeker een of twee doelpunten verdiend". De spelers waren het er over eens, dat de wedstrijd niet al te moeilijk was geweest. Van Beveren: „Alleen de eerste (hoge) bal die ik kreeg, kostte mij wat moeite. Toen Dave Smith in de tweede helft vlak bij opdook, hield ik met een gelukkige reflex mijn doeï schoon". Rensenbrink was te vreden over zijn debuut: „Het ging lekker, jammer dat er geen doelpunten uitkwamen". De Schotse coach Bobby Brown was niet erg onder de indruk van de wedstrijd: „Och, onder de gegeven omstandigheden heeft mijn elftal het nog zo gek niet gedaan. Je moet niet vergeten dat dit een experi ment voor mij was". De rossi ge coach, die tevoren had ge sproken van een prestigeslag in verband met de nederlaag van twee jaar geleden in Glas gow (03), had het een van de matigste wedstrijden gevon den, die hij ooit had gezien. De beste spelers van jullie? Num mer 9 (Van der Kuylen) en 11 (Rensenbrink) vielen me op". van buitenlandse zaken. Dit is vrijdagmiddag in Parijs bekend gemaakt. Pompidou blijft premier. De voormalige minister van plan. vorming en regionale ontwikke ling, Raymond Marcellin, is be noemd tot minister van binnen landse zaken in de plaats van Cristian Fouchet Francois Or- toli, tot dusver minister van bouwnijverheid en volkshuis vesting, volgt de enkele dagen geleden afgetreden Alain Pey- refitte op als rriinister van on derwijs. Een andere belangrijke wijziging vormt het vertrek van De Gaulle's trouwe medewerker Louis Joxe van het ministerie van justitie. Deze is vervangen door de linkse gaullist René Ca- pitant, die vorige week als par lementslid aftrad, nadat hij had meegedeeld de regering niet langer te kunnen steunen. Joxe en Fouchet kregen geen nieu we functies. Maurice Schuman, tot dusver minister van wetenschappelijk onderzoek en kernenergie, neemt het ministerie van sociale zaken over van Jeanneney. De eerste ronde van de alge mene verkiezingen in Frankrijk wordt gehouden op 23 juni, de tweede op 30 juni, zo is offi cieel bekendgemaakt. In de Franse staatscourant die vrijdagmiddag is uitgekomen, is medegedeeld dat de nieuwe deviezenbepalingen het bedrag dat in contanten of in andere vorm uit Frankrijk mar worden ingevoerd, beperken tot duizend francs per persoon per jaar. Kleine betalingen of reiszakgeld tot 250 francs vallen buiten de beperkingen. Verder zijn vrijgesteld betalin gen in het kader van buiten landse handel, koopvaardij, ha vengelden en douanekosten, kos ten voor transitogoederen in Frankrijk, verkoop- en adver- tentiekosten, reparaties van be schadigde Franse produkten na aflevering naar het buitenland, verzekering en herverzekering, reizen en vervoer, alle kosten van salarissen en sociale lasten buiten Frankrijk, produktielicen- ties en exploitatierechten. Bovendien geldt de vrijstel ling voor buitenlandse belastin gen en wettelijke kosten, tele grafische en andere verbindin gen, opleiding en ziekte, over makingen door het corps diplo matique, overmakingen van ren te en dividend, industriële en commerciële contractuele kre dietbetalingen en goedgekeurde rechtstreekse investeringen in het buitenland. De Belg Guido Reybroeck heeft vrijdag de elfde etappe van de ronde van Italië, een rit bver 197 kilometer van Bassano del Grappa naar Triest, gewonnen. Leider in het algemeen klasse ment bleef de Italiaan DancellL INTERNATIONALE AANDELEN HOGER De Amsterdamse effectenbeurs heeft op de laatste dag vóór het pinksterweekend hogere noterin gen voor de internationale aan delen te zien gegeven. Bij de ope ning variëerden de winsten tot ƒ2. De koers van Unilever ging 2 omhoog tot 131,50. AKU, Philips en Kon. Olie boekten een vooruitgang van ongeveer f 1. De handel was van geringe omvang. Op de staatsfondsenmarkt werd eerst na het bekend worden van de nieuwe staatslening zaken ge daan. Gedurende de eerste tien minuten van de beurstijd werd er gewacht op de voorwaarden, waartegen de staat nieuwe obli gaties wil plaatsen. Na de publi catie van deze gegevens waren de eerste noteringen in deze sector vrijwel gelijk aan die van donder dagmiddag of iets lager. Per saldo kwamen lichte verliezen voor. De scheepvaartaandelen gaven beginbeurs naar beide zijden fractionele verschillen té zien. In de cultuurafdeling startten Am- serdam Rubber en H.V.A. iets lager, terwijl Deli wat beter in de markt lag. Gedurende de verdere beurs hebben de internationale aande len een lichte reactie te zien ge geven. Unilever ging echter nog wat naar boven. Dit aandeel ging 2,90 hoger van de beurs op 132,40. Philips verliet de markt op 139,50 en boekte daarmee ]n vooruitgang van 1, Kon. Olie ging 0,10 vooruit tot 166,50 en AKU eindigde op 80,80, even eens een winst van 0,10. Hoog ovens werd in de eerste periode verhandeld op 115,90 hetgeen 'n winst betekende van 0,40, KLM reageerde op de jaarcijfers, het dividend en de emissie met een winst van 4 tot 194. Op de lokale markt trokken de aandelen van de uitgeversmaat schappijen weer de aandacht. Vast in de markt lagen de aan delen Kluwer. Nadat de biedprijs donderdag ƒ20 was opgelopen, volgde gisteren een stijging van 8 tot 238. Elsevier was 4 in reactie op 406. Op de lokale markt is de note ring van de aandelen Gist-Broca- des opgelopen. Winst boekten voorts Carps garen. Billiton Am- stel-bier en Calvé. 'Claims V.M.F. noteerden 1,10, een daling van 15 cent. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen 8.608.70 New York 3.59—3.63 Montreal 3.333.38 Brussel 7.167.21 Frankfort 90.4590.95 Stockholm 69.45—70.45 Zürich 83.90—84.40 Milaan 57.50—59.50 Kopenhagen 48.2049.20 Oslo 50.40—51.40 Wenen 13.9714.07 Lissabon 12.62%12.77V2 Madrid (gr. cp.) 5.10—5.25 De uitslag van de elfde etappe was 1. Reybroeck (Belg) 5.07.30 2. Seis (Belg) 3. Van den Berghe (Belg) 4. Basso (It.) 5. Destro (It.) 6. Neri (It.) 7. Pifferi (It.) 8. Taccone (It.) 9. Planckaert (Belg) 10. Dancelli (It.) Allen z.t, als Reybroeck. Het algemeen klassement luidt 1. Dancelli (It.) 15.32.49 2. Merckx (Belg) op 1.29 3. Jimenez (Sp.) op 2.50 4. Zilioli (It.) op 3.38 5. Adorni (It.) op 4.24 6. Gimondi (It.) op 4.<f/ 7. Vanneste (Belg) op 6.34 8. Motta (It.) op 8.20 9. Balamnion (It.) op 9.13 10. Gabica (Sp.) op 11.18 29. Cees Haast (Ned.) op 33.24 Een groot deel van de in de Duitse bondsrepubliek gestatio neerde Franse strijdmacht zou naar Frankrijk worden overge plaatst. Leden van de defensie- commissie van het Westduitse par- Het' oud-lid van de tweede ka mer, de heer J. H. Scheps, heeft een boekje open gedaan over het Indonesische schrikbewind in het westelijk deel van Nieuw-Guinea. Hij geeft lijsten namen van per sonen die daar uit politieke over wegingen zijn opgesloten in de gevangenis van Teminabuan en de gevangenis van Ajamaru. Meer nog, hij vermeldt ook elf namen van politieke gevangenen die uit hun cel zijn gehaald en op 17 januari, 1 februari en 3 fe bruari 1967 in koelen bloede zijn doodgeschoten door een groepje Indonesiërs onder leiding van luitenant Manuhutu. Daar wa ren onderwijzers bij, wier enige misdaad het is geweest dat zij de ware geschiedenis van West- Irian vertelden aan hun leerlin gen. En dat zij voorstanders wa ren van een volksstemming. En dat is nog niet het ergste. Volgens de gegevens van de heer Scheps zijn op 14 januari 1967 de dorpen Utwet, Sujam, Jubiak en Karitubun in hét gebied van Aja maru plat gebombardeerd. Er worden in Nederland wel eens betogingen gehouden in verband met de Amerikaanse bombarde menten in Vietnam, maar wie in Nederland heeft er enige ophef gemaakt Van deze bombardemen ten in volle vredestijd op on schuldige Papoea's in de overi gens zo rustige binnenlanden van West-Irian? En dan zijn er nog de mensen die door de brigade van de mo biele politie zijn doodgeschoten. En de mensen die door de land macht Tjeneraw.asih werden doodgeschoten. En dé mensen die door speciale troepen zijn dood geschoten De gegevens van de heer Scheps betreffen nog maar enkele maanden van 1967. Wij vragen ons af, waarom de regering die deze feiten toch moet kennen zich in stilzwij gen heeft gehuld. Den Haag, dat zo vast hield aan een volksstem ming in Nieuw-Guinea, zal de Verenigde Naties en de wereld moeten inlichten over de manier, waarop het centralistische Indo nesië de bevolking in West- Irian onder druk zet en onder drukt. lement verklaarden donderdag' avond, dat de helft van de onge veer zestigduizend man tellende strijdkrachten zou worden terug getrokken. De Franse ambassade in Bonn heeft het bericht onmiddellijk te gengesproken. Aan de Duits-Fran se grens zijn tot dusver geen troe penverplaatsingen waargenomen. De commissieleden hadden ge zegd dat het besluit om de Franse militairen naar hun land terug te roepen woensdag was genomen bij een gesprek tussen president De Gaulle, de bevelhebber van de Franse strijdkrachten in West- Duitsland en elf Franse generaals. Het gesprek zou in Belfort (Frank rijk) hebben plaatsgevonden. Van bevoegde zijde in Bonn is in verband met de mededeling van de commissieleden verklaard dat de bondsregering niets van het vertrek van aanzienlijke Franse militaire eenheden bekend is. Men had hierover ook geen aankondi ging ontvangen, waartoe de Fran se regering bij overeenkomst ver plicht zou zijn. In Parijs bleven donderdagavond echter geruchten de ronde doen, dat De Gaulle woensdag in het ge bied van Mülhausen-Belfort met hoge Franse officieren, onder wie de bevelhebber van de Franse strijdkrachten in West-Duitsland, generaal Massu, zou hebben ge confereerd. Een militaire woordvoerder van het Franse hoofdkwartier in Ba- dien-Baden heeft formeel tegenge sproken dat er troepenverplaat singen gaande of op handen zou den zijn. De studentenstaking aan de aca demie voor industriële vorm geving in Eindhoven duurt nog voort. De jongelui, met uitzonde ring van die van de eindexamen klasse. vergaderen dagelijks in 't academiegebouw voor heit opstel len van hun verlangens met be trekking tot de herstructuering van hun studieprogramma. Vrijdagmorgen heeft directeur R. J. H. Meets aan de studenten een schrijven gericht, waarin hij zegt het experiment positief tege moet te willen treden. „U hebt", aldus de directeur, „in ieder ge val bereikt dat door deze staking ook bij ons, leiding en docenten, een stroomversnelling is ontstaan om de hangende zaken met voortvarendheid en grote open heid ter hand te nemen". Aan alle docenten is opdracht gegeven te beginnen met het bespreken van de problemen. De beraadslagin gen zullen volgende week wor den voortgezet. De studenten zullen zoveel mogelijk op de hoogte worden gebracht van de resultaten. Een woordvoerder van de stu denten noemde de instellling van aparte werkgroepen van docen ten een „ridicule zaak". De stu denten zijn van mening dat de enige plaats, waar over struc tuurhervormingen kan worden gesproken, de werkgroep van stu denten is. De docenten zouden zich dus bij deze studentenwerk groepen moeten aansluiten. De studentenwoordvoerder deelde mede, dat er een leraren vergadering is geweest, waarin 98 van de docenten zich heeft uitgesproken voor een onmiddel lijk open gesprek met de studen ten over de structuurhervormin gen. Dit advies is. aldus de stu denten. niet opgevolgd door de directeur. De studenten hebben besloten te blijven staken tot alle eisen zijn ingewilligd. Zij stellen voor een commissie in te stellen, die represailles tegen de stakingslei ders moet voorkomen. De Eind- hovense studentenmaatschappij, te vergelijken met de ASVA te Amsterdam, heeft zich solidair verklaard met de studentenactie op de academie voor industriële vormgeving. 14) Tarara-tatarata! Helder klinkt het hoornsignaal langs de muren van het slapende kasteel. Verschrikt schokt de dikke poort wachter overeind uit z'n dommel slaap. „Kan men dan nooit eens rust hebben?," moppert hij. naar de poort sloffend. „Dat is al de tweede keer, dat ik vannacht ge stoord word." Krakend schuiven de grendels open en voorzichtig loert de poortwachter door een kier van de deur. Zijn mond zakt open van verbazing. Het zijn dan ook vreemde gasten die voor hem staan: krijgers met donkere ge laatskleur en gekleed in uit heemse dracht. „W.w.wie zijt ge en ww wat wilt ge?" stottert de poort wachter verschrikt. Als enig ant woord haalt de voorste der vreemdelingen plotseling een dolkmes te voorschijn en terwijl hij het wapen dreigend op de verschrikte dikzak richt duwt hij de zware poort verder open en gebiedt zijn manschappen hem te volgen. SCHIPHOL: De 39-jarige Yvon ne Paul verlaat het kantoor van de marechaussee, nadat zij op nieuw op de luchthaven was te ruggekeerd. Met een zacht lijntje is Pan Americans manager H. Honing er gisteren in geslaagd Yvonne Paul van Schinhol af te lozen. Zij stapte vrijwillig in een K.L.M.- bus, waarin ze naar Amsterdam vertrok. De 39-jarige mej. Paul, die na haar derde mislukte poging om terug te keren naar haar flatje in New York, in een lijnvlïegtuig van Pan American uit Amerika terugkeerde op Schiphol, wilde niet ingaan op het aanbod door te reizen naar Frankrijk. Daar heeft zij twee maanden doorgebracht, voor zij er op 28 mei in slaagde zonder een visum aan boord te komen van een Pan American- vliegtuig voor New York. Het is gebruikelijk dat een passagier, die tot het land niet wordt toe gelaten wordt teruggebracht naar de plaats van vertrek. Aan gezien Yvonne echter veel ka baal maakte toen men haar in New York op een lijnvliegtuig met bestemming Parijs wilde in schepen, werd ze met een ander vliegtuig naar Amsterdam ge- stuurd, omdat ze de Nederlandse nationaliteit bezit. Reeds vreesde Schiphol een herhaling van de tragedie van vorig jaar, toen Yvonne Paul wei gerde de luchthaven te verlaten. De afwezigheid van Yvonne Paul op Schiphol heeft niet lang geduurd Na een verblijf in Am sterdam van hoogstens een uur keerde ze naar de luchthaven terug er wandelde de vertrekhal binnen. Bij de passencontrole werd ze op gevangen door de marechaussee die haar in afwachting van een beslissing van de luchthavendirec- tie naar een der eigen kantoren bracht. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 31 mei 1968 GROENTEN: Per stuk: Slal 1123 ct, II 5 19 ct; Bloemkool A 148164 ct, AH 68—84 ct, B 40—119 ct, Bil 34—71 ct, C 28—29 ct, CII 1643 ct, D II 1522 ct, afw. 15—23 ct. Per bos: Kroten 4554 ct; Ra dijs 1925 ct; Selderij 1116 ct; Peen 98116 ct; Uien 16 ct. Per vkg: Spinazie 5464 ct; Spitskool 4548 ct; Sav. kool 26—30 ct; Tomaten All 135 137 ct, BII 150 ct, CII 101 ct; Komkommers 3037 ct; Peulen ƒ7,037,25 ct; Rabarber 2032 ct: Asperges A 3,76, B ƒ2,80 3,86, blauw B 1,48—2,99, B II ƒ2,22—ƒ3,34, C ƒ1,93, CII 1,54, blauw C 1,301,46. Per doos: Aardbeien 71—103 ct. AARDAPPELEN: Per kg: Eerstelingen 78—77 ci

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3