Pompidou werkt aan nieuw kabinet <t>0L MUL De besprekingen tussen Amerika en Noord-Vietnam vorderen geen millimeter Gevechten in Saigon en bij Khe Sanh wenst U prettige feestdagen STAKINGEN DUREN ONVERMINDERD VOORT Maatregelen tegen kapitaalvlucht Parachutisten en tanks naar Parijs de Hart transplantaties in Argentinië en in Canada DEK0CK BANKETBAKKER» Gasverwarming HET WEER ZATERDAG 1 JUNI 1968 24e Jaargang No. 5212 Troepen verplaatsing De Gaulle was in West-Duitsland C.G.T. wil overleg voortzetten Ophoping van vrachtauto's Fietsen- fabrikanten in Frankrijk doen goede zaken RUSSISCH PLAN VOOR HANDELSWEG VAN INDIA NAAR SOWJET-UNIE Belgische politiehelicopter verongelukt 2 doden VERKEERSONGELUK IN DEURNE Amsterdamse recherche rolt dievenbende op Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater Frank, bij abonnement: TERNEUZI® Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentteprtfs per mm 18: et.; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Parijs verwachtte men dat de door president De Gaulle aan gekondigde regeringshervorming onder premier Pompidou nog vandaag haar beslag zou krijgen. De eerste minister ontving don derdagnacht achtereenvolgens de minister van economische zaken en financiën, Michel Debré, en diens ambtgenoot van binnenland se zaken, Christian Fouchet. Fouchet staat bloot aan felle kritiek wegens het optreden van de politie tegen de betogende studenten in. de afgelopen weken. Tot in de nacht duurde de massale betoging ten gunste van De Gaulle tussen de Place de la Concorde en de Are de Triomphe voort. Jeugdige aanhangers van de president reden daarna nog enige tijd in met de Franse driekleur versierde auto's luid toete rend door de Parijse binnenstad. De studentenunie UNEF heeft tot nieuwe manifestaties opgeroepen. DEVIEZENCONTROLE Intussen duren de stakingen onverminderd voort. Tegenover werkhervattingen op enkele punten staat de vastbeslotenheid van de grote vakbonden om het stakingsparool te handhaven. Zelfs de opiniepeilers hebben het bijltje er bij neergelegd. Een „actie comité" van enquêteurs heeft opgeroepen niet meer aan opinie peilingen deel te nemen. Met ingang van vrijdag is in Frankrijk weer een deviezencon- trole van kracht, waarmee de regering speculatieve kapitaalvlucht wil tegengaan. In de bekendmaking werd gesproken van een tijde lijke maatregel die zo spoedig mogelijk ongedaan zal worden gemaakt. Wat de -ingekondigde algemene verkiezingen betreft, verwacht men dat eerste stemmingsronde op 30 juni zal plaatsvinden en de tweede ronde op 7 juli. Twee tankregimenten en twee regimenten parachutisten zijn kort geleden in alle stilte uit zuidwest-Frankrijk naar het ge bied van Parijs overgebracht, zo is uit betrouwbare kringen in de Franse hoofdstad vernomen. De tankregimenten, elk be staande uit 1000 man, zijn onder gebracht in kamp Satory bij Versailles, zo zei men. Van officiële zijde wilde mea geen bevestiging van het be richt geven. Een legerwoord- voerder zei „geen inlichtingen" te hebben, maar wees erop dat het kamp herhaaldelijk bij ma noeuvres door pantsereenheden wordt gebruikt. Hoewel men zowel in Franse als Duitse officiële kringen blijft ontkennen, dat Franse eenheden uit Duitsland worden terugge trokken, komen uit particuliere kring berichten over troepenbe wegingen tussen de Frans-Duit se grens en Parijs. Ou een plaats ten oosten van Parijs is een kon vooi van 50 legervrachtwagens gezien dat in de richting van de hoofdstad trok en in Straats burg, waar een ander konvooi doortrok, werd als verklaring gegeven, dat de troepen zouden deelnemen aan een parade. Naar aanleiding van berichten over troepenbewegingen in de omgeving van Parijs is vrijdag morgen van welingelichte mili taire zijde vernomen, dat de tweede pantser-brigade, die sinds twee weken oefeningen heeft gehouden in het kamp van Mailly op 150 km ten oosten van Parijs bij Troyes naar de kazernes ten westen van de hoofdstad is teruggekeerd. Het marsregiment „Tsjaad" trok via noord-Parijs naar zijn kampe ment te Pontoise op 30 km ten noordwesten van Parijs. Intus sen keerden het 501e tankregi ment en hfet derde regiment ar tillerie via het zuidelijke deel van Parijs terug naar Rambouil- let, 40 km ten zuidwesten van Parijs. Als gevolg van de spoorweg staking moesten de troepen over de weg naar hun kazernes te rugkeren. In de bladen „France-Soir" en „L'Aurore" stonden foto's van militaire colonnes, die volgens de onderschriften waren ge maakt op de routes die later van militaire zijde werden vermeld. President De Gaulle blijkt deze week even in West-Duits land te zijn geweest. Hij ver toefde enige tijd op het vlieg veld van Baden-Baden, waar het hoofdkwartier van de Fran se strijdkrachten in de bonds republiek is gevestigd. Dit is vrijdag op een persconferentie in Bonn meegedeeld door de voornaamste Westduitse rege ringswoordvoerder, staatssecre taris Günther Diehl. De Franse ambassadeur in Bonn had bonds kanselier Kiesinger van dit be zoek op de hoogte gesteld. Deze officiële bevestiging volg de op berichten volgens welke De Gaulle besprekingén had ge voerd met generaal Jacques Massu, de bevelhebber van de Franse troepen in de bondsrepu bliek, en andere generaals over het terughalen van Franse troe pen uit West-Duitsland. Warme K TEftNfUZEN De C.G.T., het door communis ten geleide Franse vakverbond, is bereid de onderhandelingen met de regering en de werk gevers voort te zetten om te ko men tot een overeenkomst, die aanvaardbaar zal zijn voor de werkers. Dit heeft de secretaris generaal van de C.G.T., Georges Seguy, gisteren verklaard. Hij zei dat de C.G.T. op geen enkele wijze de aangekondigde verkiezingen wil dwarsbomen. Meer dan 70 zwaarbeladen Spaanse vrachtauto's wachten aan het Pyreneeën-grensstation La Junquera op de mogelijkheid Frankrijk te kunnen binnenrij den. Aan de Franse zijde van de grens hadden Franse stakers zich verzameld om de vracht auto's het doorrijden te beletten. Zij dreigden zelfs de Spaanse auto's in brand te zullen steken. De Spaanse chauffeurs vre zen, dat hun goederen hoofd zakelijk levensmiddelen zul len bederven dat de schade in de miljoenen peseta's zal gaan lopen. (Zie verder pag. 3.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De zwarte markt voor benzine breidt zich in de Franse hoofd stad steeds meer uit. De prijs op de zwarte markt is op het ogen blik drie tot acht francs per liter tegen iets meer dan een franc per liter normaal. In de Parijse stra ten ziet men dagelijks hoe langer hoe minder auto's rijden. Het gevolg hiervan is, dat de rijwielfabrikanten goede zakmi doen en dat het aantal fietsen m de Parijse straten thans bijna ge lijk is aan dat van de auto's. In verband met bet Pinksterfeest zal ons eerst volgend nummer verschij nen op DINSDAGAVOND 4 JUNI De vrijdag gehouden zesde ronde van het inleidend vredesoverleg tussen Amerika en Noord-Vietnam in Parijs heeft 3'/2 uur geduurd. „De besprekingen zijn geen milli meter gevorderd door de halsstar rige Amerikaanse houding", zei 'n Noordvietnamese woordvoerder na afloop, Noord-Vietnam heeft pre sident Johnsons jongste pleidooi voor wederkerigheid in verminde ring van de strijd van de hand ge wezen. De leider van de delegatie uit Hanoi, Xoean Thoey, eiste opnieuw onmiddellijke en onvoorwaarde lijke stopzetting van de bombar dementen op zijn land. Volgende week woensdag komt men weer bijeen. De vietconi heeft donderdag een konvooi van zes Zuidvietnamese Zowel in Argentinië als in Ca nada is vrijdag een harttransplan tatie verricht, resp. de 18e en de 19e ingreep die tot dusver op dit gebied zijn gedJan. In een kliniek op acht km van Buenos Aires kreeg de 47-jarige Antonio Enriquie Serrato het hart van de wat oudere Emilio Tomas- setti die aan een hersenbloeding was overleden. In Montreal was het de 58-jarige Albert Murphy die het hart ont ving van de 38-jarige mevrouw Rondeau. Met inbegrip van deze laatste twee gevallen zijn van de 19 pa tiënten op wie een harttransplan tatie is verricht, er nog acht in leven, onder wie de Zuidafrikaan- se tandarts Philip Blaiberg met bijna vijf maanden de recordhou der is. legerauto's met bazooka's aange vallen in de wijk Phoe Lam van Saigon die sedert zes dagen voor een dpel door de afstaruJeKngen wordt beheerst. Ook elders in dé stad werden regeringstroepen be schoten en ten noordwesten van de Chinese wijk Cholon wordt bij zuiveringsoperaties soms op zwa re tegenstand gestuit. Ten noorden en noordwesten van de Zuidvietnamese hoofdstad is de gevechtsactiviteit de afge lopen dagen toegenomen, evenals in het centrale hoogland. Verschei dene Zuidvietnamese en Ameri- De Russische premier, Kosygin, heeft bij zijn recente bezoek aan India voorgesteld een nieuwe handelsweg aan te leggen tus sen India, Pakistan, Afghanistan en de Sowj et-Unie, zo hebben In dische functionarissen donderdag in New Delhi meegedeeld. De nieuwe route zou de bezwaren van de sluiting van het Suezka- naal zoveel mogelijk moeten on dervangen. Nu gaat het handels verkeer rond Kaap de Goede Hoop. kaanse' stellingen werden met mor tieren onder vuur genomen en er kwamen ook schermutselingen .voor. Amerikaanse B-52 bommenwer pers zijn weer in het luchtruim boven Khe Sanh, waar de Noord- vietnamezen de afgelopen dagen verscheidene aanvallen deden. Donderdag en vrijdag voerden de stratosfeerbommenwerpers drie bombardementen uit. Een Zuidvietnamese woordvoer der zei dat bij aanvallen uit de lucht en op de grond in West-Sai- gon 200 vietcongsoldaten zijn ge dood. Een hefschroefvliegtuig van de Belgische rijkswacht is donder dagmiddag tijdens een verkeers- patrouillevlucht tussen Brussel en Charleroi tegen een hoog spanningskabel gevlogen en brandend neergestort. De beide inzittenden, een officier van de rijkswacht en een van het leger, kwamen om het leven. Xoean Thoey verklaarde op de bijeenkomst van vrijdag: „Als u steeds blijft vasthouden aan het idee van wederkerigheid, dan kun nen wij wel het volgende gemeen schappelijke communiqué uitge ven: „De Verenigde Staten ver plichten zich tot definitieve stop zetting van de bombardementen en alle andere oorlogshandelingen op het grondgebied van dé demo cratische republiek Vietnam. De democratische republiek Vietnam verplicht zich ertoe, als voorheen zich te onthouden van bombarde menten en alle andere oorlogshan delingen op het grondgebied van de Verenigde Staten". Intussen is in Hanoi vernomen dat een hoge Noordvietnamese partijfunctionaris, Le Does Tho, onderweg is naar Parijs om als „speciaal adviseur" van Xoean Thoey op te gaan treden. Tho (57) is lid van het politieke bureau en het secretariaat van de Noordviet namese communistische partij, en In de gemeente Deurne is don derdagavond omstreeks 23.30 uur op de Griendsveenseweg een per sonenauto, bestuurd door de 27- jarige A. H. A. uit Helmond, in een flauwe bocht van de weg ge raakt en tegen twee bomen te rechtgekomen, waardoor de 26- jarige passagier W. G. G. van der Velden, evenegns uit Helmond, vrijwel op slag werd gedood. De bestuurder is met een hoofdwond en inwendig letsel in een ziekenhuis opgenomen. Noordstraat 107 Tel. 01150-4285 TERNEUZEN wordt beschouwd als een ideolo gisch expert. Hij heeft geen rege ringsfunctie. Le Doec Tho reist via Peking en Moskou. Zijn komst naar Parijs was zelfs voor kringen in de omgeving van de Noordviet namese delegatie in de Franse hoofdstad een verrassing. Hqrriman deed opnieuw een be roep op de Noordvietnamese dele gatie, mee te werken aan herstel van de gedemilitairiseerde zone als zodanig. „Het is moeilijk, eer lijke en ernstige besprekingen te houden, wanneer gij doorgaat met het ontkennen van het feit dat minstens 85.000 Noordvietnamezen ir het zuiden vechten, wat een rechtstreekse schending van de akkoorden van Genève is. Dat is trouwens de reden waarom de Ver. Staten Noord-Vietnam bom barderen", zo zei hij. Met de arrestatie tan vijf Am sterdammers heeft de hoofdste delijke recherche opheldering ge bracht in vele tientallen inbra ken. die de afgelopen maanden in diverse plaatsen in ons land wer den gepleegd. Hun buit bestond uit de meest uiteenlopende artike len, van gereedschap tot speel goed en textiel tot benzine met een waarde van vele duizenden guldens. Volgens de recherche is er vrijwel geen artikel te noemen, dat de bende niet heeft geroofd. Het vijftal, dat zowel gezamen lijk als in groepjes van twee of drie man opereerde, bemachtigde ook veel geld in clubhuizen en kantoren. Een belangrijk onder deel van hun activiteiten vorm den inbraken in apotheken, waarbij zij uit waren, op ver dovende middelen. Deze pleeg den zij in verschillende plaatsen in Limburg, Noord-Brabant en Friesland, de omgeving van Den Haag. Amsterdam en omgeving en in Antwerpen en Leuven. De verdachten zijn de 18-jarige koopman J. M. P., de 20-jarige metaalbewerker A. J. W„ de even oude sloper R. K.. de 21-jarige monteur H. A. L. en de 26-jarige verkoper H. D. De recherche kwam de dieven op het spoor bij een onderzoek naar de verkoop van droogkappen. Deze verkoop wekte de argwaan, omdat de ap paraten waren verpakt in textiel- dozen. VRIJ WARM EN ZONNIG Een hogedrukgebied, met het centrum boven noord-Scandinavië en een uitloper naar het zuiden tot over de Noordzee, zorgde ook vrij dag in ons land voor zonnig weer, waarbij de middagtemperaturen op vele plaatsen 22 graden werden. Soortgelijke weersomstandigheden heersten ook in Engeland, Frank rijk en een groot deel van Duits land. Nog warmer was 't in Span je en langs de Rivièra. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Vrij warm Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vrij warm. ZON op onder 4.26 20.50 4.25 20.51 4.24 20.52 4,24 20.52 4.23 20.54 MAAN op ondei 8.30 00.47 9.49 01.08 11.09 01.25 12.30 01.37 13.52 01.49 ROTTERDAM: Volgend jaar zal het verkeer over de bruggenroute RotterdamZeeland gebruik kunnen maken van de Heinen- oordtunnel, welke de Baren- drechtse brug (achtergrond) gaat vervangen. Donderdag is men be gonnen met het afzinken van het eerste tunnelstuk. Een front, dat van de Atlanti sche Oceaan tot over Schotland en Ierland was doorgedrongen, ver oorzaakte daar regen met tempe raturen tot omstreeks 15 graden. Het front is nu echter vrijwel tot stilstand gekomen en vormt dan ook geen bedreiging voor 't weer in onze omgeving. Omdat 't hoge drukgebied zich handhaaft, wordt er voor zaterdag en de Pinkster dagen weinig verandering in het huidige weertype verwacht, d.w.z.: vrij warm tot \varm en over wegend zonnig weer met een wind uit oostelijke richtingen. Alleen in het uiterste noorden van het land kunnen af en toe mistbanken of laaghangende bewolking vanuit zee binnen drijven. Daar kan de middagtemperatuur dan ook iets lager zijn dan elders. ZATERDAG 1 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.50 5.13 Terneuzen 5.25 5.49 Terneuzén 5.26 5.49 Walsoorden 6.09 6.32 ZONDAG 2 JUNI v.m. n.m. Cadzand 5.07 5.36 Breskens 5.32 6.01 Terneuzen 6.08 6.37 Hansweert 6.47 7.16 Walsoorden 6.51 7.20 MAANDAG 3 JUNI v.m. n.m. Cadzand 6.00 6.32 Breskens 6.25 6.57 Terneuzen 7.01 7.33 Hansweert 7.40 8.12 Walsoorden 7.44 3.16 DINSDAG 4 JUNI v.m. n.m. Cadzand 6.58 7.34 Breskens 7.23 7.59 Terneuzen 7.59 8.35 Hansweert 8.38 9.14 1 Walsoorden 8.42 8.18

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1