Tweede Kamer ging verder mei omzetbelasting 1968 (B.T.W.) Nederland - Schotland (0-0) HET OOG VAN SIVA Ook van A. R. zijde bezwaren tegen belastingverlaging Motie dringt aan op algemene prijsmaatregel Casalini wint de tiende etappe van de ronde van Italië Vrijdag SO mei 1968 DE VRIJE ZEEUW A.O.W. en A.W.W. Premieverhoging moeilijke zaak GEMEENTE TERNEUZEN Belasting verlaging gaat door Offers Geen prijsmaatregelen Slechts één motie aangenomen Steriel voetbal in Olympisch stadion Terneuzense veteranen met Pinksteren aktlef Zeeuws elftal In IJzendijke tegen Berchem Sport v.v. „Terneuzen" organiseert jeugd- pinkstertoernooi De tweede kamer heeft de be handeling voortgezet van het wetsontwerp tot invoering van een nieuwe omzetbelasting vol gens het systeem vs/i toege voegde waarde (btw). Reeds vo rige week werd met de behan deling van dit ontwerp een be gin gemaakt. By deze voortge zette behandeling was tevens aan de orde de motie van drs J. M. den Uyl, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. In deze motie wordt gezegd dat de door de re gering aangekondigde verlaging van de inkomsten- en loonbelas ting met ingang van 1 januari 1969 geen doorgang behoort te vinden, voor zover deze meer omvat dan een verhoging van de belastingvrije voet ten behoeve van de laagste inkomensgroepen. Drs E. L. Berg (P.v.d.A.) dien de eveneens een motie in, waar in de regering wordt gevraagd gelijktijdig met de invoering van de b.t.w. over te gaan tot het be schikbaar stellen van een bijdra ge uit de algemene middelen ter verhoging van de uitkeringen van de a.o.w., de a.w.w. en van de kinderbijslagen en tot verla ging van de premie volksverze keringen, indien althans geen compensatie in de lonen plaats vindt. In deze motie wordt ge zegd, dat „uitvoering van de wet op de omzetbelasting 1968 uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid alleen aanvaardbaar is, indien de compensatie van de uit de invoering voortvloeiende verhoging van de kosten van levensonderhoud voor de lagere inkomensgroepen gewaarborgd Is. Drs Goudzwaard (A.R.) hand haafde de bezwaren van zijn fractie tegen het voornemen van de regering om over te gaan tot een verhoging van de premies *.o.w. en a.w.w. met 0,1 procent. Hij noemde dit een moeilijke zaak. De sociale compensatie voor de prijsstijgingen als gevolg van de invoering van de b.t.w. dient z.i. uit de algemene middelen te komen. De A.R.-fractie heeft voorts moeite, zo zei de heer Goudzwaard, met de belasting plannen, voor zover deze de ver- HINDERWET Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. Nij- zink N.V., F. Q. den Hollander laan 14, Goes om vergunning in gevolge de Hinderwet tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzinepompinstallatie bestaan de uit twee 10.000 liter tanks voor dieselolie en benzine en één 25.000 liter tank voor superben- zine met 5 aftappompen en 5 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 2% pk, op het perceel plaatselijk be kend Industrieweg kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie M no. 1823 (oud M no. 1721). Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 19 juni 1968, des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden ge houden, waarbij mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter gemeente secretarie, afdeling algemene za ken, kennis nemen van de ter rake ingekomen schrifturen. De aandacht wordt er op ge vestigd dat inwoners van de ge meente Terneuzen of van een aangrenzende gemeente waar openbare kennisgeving wordt ge daan, later slechts tot beroep gerechtigd zijn indien zii in per soon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting zjjn ver schenen. Andera belanghebbenden kun nen wat dit betreft volstaan met het tijdig indienen van schrifte lijke bezwaren. Terneuzen, 30 mei 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGBE, secretaris. hoging van de belastingvrije voet te boven gaan. Spr. verzocht mi nister Wittevaen deze zaak nog geheel open te houden. Mej. Barendregt P.v.d.A. dien de een motie in, waarin wordt gezegd dat bij de invoering van de b.t.w. een prijsontwikkelin- dreigt te ontstaan, die sociaal- economisch onaanvaardbaar mo^t worden geacht. In deze motie wordt de regering ge vraagd tegelijk met de invoering van de b.t.w. een algemene prijs maatregel af te kondigen. Namens de fracties van de P.S.P. en D'66 werd een motie ingediend, waarin er op wordt aangedrongen de financiering van de benodigde middelen voor een verhoging van de uitkerin gen a.o.w., a.w.w. en a.k.w. ten laste te brengen van de alge mene middelen. Minister Witteveen (financiën) heeft meegedeeld, dat de rege ring vasthoudt aan de belasting plannen voor 1970. Een deel van deze plannen tot belastingver laging zal met ingang van 1 januari 1969 worden gereali seerd. De bewindsman wees er op dat de invoering van de b.t.w. „ze kere consequenties" zal hebben. Hij zei het voorstel om de, méér- opbrengst als gevolg van invoe ring van de b.t.w.-heffing te ge bruiken voor een vervroeging van een deel van de voor 1970 aangekondigde belastingplannen „bijzonder plausibel" te achten. „Het lijkt dg aangewezen oplos sing een stukje belastingverla ging naar voren te halen, die anders in 1970 zou kunnen ge beuren", aldus minister Witte veen. Er is sprake van een compen serende belastingverlaging, die later in het definitieve plan zal worden ingebouwd. De minister ontwikkelde be zwaren tegen de suggestie om de verhoging van de belasting vrije voet te verbinden aan een bepaalde inkomensgrens. Spr. ging uitvoerig in op het vraagstuk van de compensatie, waarbij hij erop wees bezwaren te hebben tegen de voorstellen om de financiering van de ver hoogde a.o.w. en aw.w.-uitke- ringen uit de algemene midde len te doen geschieden. De minister herhaalde dat het effect van de invoering van de b.t.w.-heffing niet groot zal zijn. Men kan niet zeggen dat de lagere inkomens zwaarder zul len worden getroffen dan de ho gere inkomens, zo zei de be windsman die erop wees dat eer der het tegendeel het geval zou kunnen zijn. Naar zijn mening zullen alle inkomensgroepen een offer moeten brengen, waar tegenover staat dat de besparin gen reëel een grotere waarde zullen krijgen. De staatssecretaris, dr. F. H. M. Grapperhaus, zei dat een al gemene prijsmaatregel bii de in voering van de b.t.w. op 1 jan. 1969 het gevaar inhoudt van een verstarring van het prijspeil die ongewenst is. De bewindsman wil bereiken, dat de eigenlijke prijsvorming bij de nieuwe con currentievoorwaarden die op 1 januari ontstaan, zich waar dat mogelijk is gaat richten op een lager peil dan voorheen. Voor sommige ondernemers liggen in de overgang naar het b.t.w.i-stel- sel kansen om de omzet uit te breiden. Hun concurrenten ver keren in het onzekere over het geen zij met de prijzen dopn. Dat kan een tendons tot een lagere prijszetting tot gevolg hebben. Naar de mening van de staats secretaris is de kans groot, dat men zich bij een algemene prijs maatregel met de prijzen gaat optrekken op het maximaal toe gelaten niveau. Dr. Grapperhaus stelde dat het hier een vraag is van de meest doelmatige aan pak. Over de doelstelling: be reiken dat bij de overgang naar de b.t.w. de prijzen zo laag mo gelijk worden gehouden, bestaat geen verschil van mening. Bij de stemming over de mo ties werd alleen aangenomen een motie-Scholten, waarin wordt aangedrongen de rechtspraak met betrekking tot de omzetbe lasting te leggen in handen van de gerechtshoven en niet deze rechtspraak over te laten aan de tariefscommissie. De overige moties werden ver worpen. Met 45 stemmen voor en 83 stemmen tegen werd ver worpen de motie-Den Uyl be treffende de aangekondigde ver laging van de inkomsten- en loonbelasting met ingang van 1 januari. Verworpen werd ook de motie- Berg (Arb.) voor een 'bijdrage uit de algemene middelen ter verhoging van de a.o.w.- en a.w.w.-uitkeringen en tot verla ging van de premie volksver zekeringen. Het voorstel van mej. Baren dregt om tegelijk met invoering van de b.t.w. een algemene prijsmaatregel af te kondigen kreeg evenmin het fiat van de kamer. De motie werd verwor pen en kreeg alleen de steun van de fracties van de P.v.d.A., P.S.P., C.P.N., D'66 en de groep- Aarden. Volgende week woensdag zal de kamer over het wetsontwerp stemmen. Eén enkele treffer vóör In drie achtereenvolgende wedstrijden. Een resultaat dat de aanval ken merkt en dé supporters buiten de poorten van het stadion moet hou den. Het „Kessler... ha... ha... ha..." dat donderdagavond in de slotfase van de ontmoeting Nederland 'Schotland van de tribunes klonk was onsympathiek en een sport man onwaardig, maar evenzeer be grijpelijk. De kleine 20.000 toe schouwers, die het oranjeteam een „herkansing" hebben gegeven na de teleurstellende 12 nederlaag tegen de Belgen in Amsterdam en de evenmin indrukwekkende 00 van Warschau dachten met spijt aan de dure guldens, die hun plaatsbewijzen gekost hebben. Het was niet alleen een trieste avond voor die toeschouwers op de slecht bezette tribunes, eerder nog was het een trieste avond voor bondscoach George Kessler. Steeds nadrukkelijker wordt er van het nationale elftal geëist dat het de niet van optimisme gespeende uit spraken van George Kessler waar maakt. GEVAARLOOS Ook in het Amsterdamse stadion heeft oranje dit tegen een aan merkelijk verzwakt Schotland be slist niet gedaan. Het enige be scheiden lichtpuntje voor de door zorgen gekwelde bondscoach vormde het spel van debutant Rob Rensenbrink. De 20-jarige DWS- er, fysiek duidelijk sterker gewor den, toonde bij vlagen de grote mogelijkheden, die hij in zich heeft. Te weinig steun heeft hij evenwel van zijn mede voorwaart- sen. Vooral na rust toen Hanegem, de tweede debutant van Kessler's formatie, duidelijk terugviel. Ren- senbrink's acties waren veelal spectaculair, het effect dat ze sor teerden was echter bescheiden. Dat lag niet alleen aan de geringe steun, die de Amsterdammer on dervond. Zijn tijdrovende manier van spelen was er evenzeer schuld aan. Evenals in Warschau moest het komen van individuele acties, die zelfs tegen een Schotland zon der de Celtic en Tottenham spe lers, vrijwel gevaarloos waren. DE WEDSTRIJD Direct na het beginsignaal van de Duitse scheidsrechter Karl Riegg stichtte Jansen enige ver warring toen hij de bal ontving uit een door debutant Rensenbrink ge nomen vrije trap. Zijn hoge effect volle schot draaide echter via een Schots been in de handen van Clark, die pas zijn tweede inter land speelde. Het voorhoedespel van Nederland bleef voorlopig zon der verband en een snelle ren van Rensenbrink na ruim een kwartier besloten met een scherpe voorzet vond ook geen medespelers, die voor de juiste afwerking konden zorgen. RENSENBRINK GOED OP DREEF De 20-jarige Rensenbrink was onvermoeibaar. Hij draafde tot bij het? strafschopgebied voor Van Be- veren, als de verdediging het moeilijk had, hij assisteerde op het middenveld waar nodig en snelde zo nu en dan zijn directe bewaker AALTEN: De heer Bussink deed een bijzondere ontdekking, toen hij een dezer dagen een kijkje ging nemen in het badhokje naast zijn privé zwembad. In dit hokje hangt de bikini van zijn vrouw op het mooie weer te wachten. Nu heeft een winterkoninkje zijn nest gebouwd in de cups van de b.h., waar het vogeltje op vier eitjes zit te broeden. 13) „Afstand doen van deze smaragd?" barst kapitein Sylves ter met onverwachte hevigheid los, „maar messire. ik heb bij de schipbreuk mijn vaartuig en alle verdere bezittingen verloren. ■Deze steen echter is een fortuin waard, Ik zou er een nieuw schip voor kunnen kopen. Kent gij niet iemand, die de smaragd zou wil len kopen? Duizend florijnen! Duizend florijnen, messire. en de steen is de uwe!" Aram schudt het hoofd. „Voor die prijs koop ik niet alleen de smaragd, maar ook de wraak van Siva of hoe dat beeld heet, waar uit hij is gesloten. Ik haal me niet graag de vijandschap van deze oosterlingen op de hals. Ik zal u voor deze nacht gastvrijheid ver lenen, Sylvester, maar daarna trek ik m'n handen van u af!" Aram is oneestaan en maakt een uitnodigend gebaar naar de deur. Weinig vermoedt hij, dat er nog meer bezoekers op komst zijn. Want door het duister van de nacht* nadert een groep vreemde krijgers het kasteel Barranca. Fraser diverse malen voorbij. Uit een van zijn voorzetten kwam de bal bij Van der Kuylen, die geen moment aarzelde. Zijn harde schot sloeg echter tegen die paal. Van Beveren moest na een half uur weer in actie komen toen Dave Smith hem zo dicht gena derd was, dat hij nog slechts een tikje behoefde te geven om de score te openen. Dat tikje kwam wel, maar werd niet snel genoeg uitgevoerd zodat Van Beveren nog op tijd een been uit kon steken. De schoten bleven daarna verder aan weerszijden onzuiver en de man aan het scorebord hoefde voor de rust niet in actie te komen. MISNOEGEN Het kunstlicht vermocht vlak na de pauze weinig verandering te brengen in het spelbeeld. Oranje bleef het proberen via individuele acties, waar vooral Van der Kuy len een meester in was, maar die geen rendement opleverden. Na een half uur, toen het pu bliek het misnoegen over de ma tige vertoning duidelijk kenbaar had gemaakt, kreeg de wedstrijd ineens een harder karakter. Cooke werkte, terwijl een van zijn mede spelers elders geblesseerd op de grond lag, Romeijn vlak bij de ziji- lijn hardhandig tegen de grond en arbiter Riegg vond daarin aanlei ding zijn boekje te „verrijken" met de naam van de snelle buiten speler. Dave Smith deed even later hetzelfde bij Klijnjan. In het rommelige slot vele blessures door hevige duels bleef de stand zoals begonnen was: 00. De verleden jaar opgerichte veteranenvereniging „Terneu zen" zal op eerste pinksterdag haar aktiviteiten voortzetten. Na eerst tegen de veteranen van di verse verenigingen uit de omge ving te hebben geoefend, treden zij om 15.30 uur aan tegen V.C. Heirnis (Gent). Deze Belgische sportvrienden beschikken over een sterke ploeg en het zal voor de Terneuzense veteranen een zware dobber worden om de winst in eigen huis te houden. PARIJS: Automobilisten wach ten hier uren in een lange rij oiü mammaal 10 liter benzine te be machtigen bij de weinige pomp stations, die nog geopend zijn. Om elke druppel brandstof te sparen, worden de wagens steeds weer een stukje verder geduwd om eindelijk de pomp te kunnen bereiken. Op zondag 2 juni (eerste Pink sterdag) des namiddags om 16 uur zal op 't gemeentelijk sport terrein te IJzendijke een wed strijd worden gespeeld tussen een Zeeuws K.N.V.B.-elftal en de Belgische club Berchem Sport. Het Zeeuwse elftal zal in de volgende opstelling uitkomen: Doel: J. Roose (Terneuzen). Achter: M. Verberkmoes (Axel). J. Elve (Zeeland Sport), W. de Waal (Vlissingen) en B. van Hulle (Terneuzen). Midden: C. Stroo (Vlissingen) en J. Marijs (Vlissingen). Voor: L. FoKke (Terneuzen), J. Lilipaly (Vlissingen), J. Len- sen (Axel) en T. Sheilds (Axel). Reserves zijn: Th. Baert (Koe wacht), J. v. d. Hooft (Terneu zen), W. Verhage (Terneuzen) en J. Doorns (Terneuzen). Op zaterdag 1 juni organiseert de jeugdcommissie van de v.v. „Terneuzen" een pupillentoer- nooi, dat op maandag 3 juni (2e Pinksterdag) zijn vervolg vindt in een toernooi voor A- en B- junioren. De jeugdcommissie is er, na 'n paar jaar in gebreke te zijn ge bleven. opnieuw in geslaagd enkele sterke verenigingen aan te trekken. Aan het pupillentoemooi wordt door de volgende elftallen deel genomen: AZW; Tern. Boys; Walcheren; Terneuzen I en II en als speciale gasten S.V.F.A.K. uit Bilthoven. Voor het A- en B-toernooi op 2e Pinksterdag hebben ingeschre ven Hulst, Vogelwaarde, Oost burg. Vlissingen, R.C.S., Sluis, Terneuzen en Dosko. De voetballiefhebbers zullen in het Zuidersportpark twee dagen van goede jeugdsport kunnen ge nieten. Het is te hopen dat zij in groten getale de weg naar de Ter neuzense voetbalterreinen zullen weten te vinden. Zaterdag wordt er tevens een wedstrijd tussen da A- en B-junioren van Terneuzen en S.V.F.A.K. gespeeld. De Italiaan Casalini heeft don derdag de tiende etappe van de ronde van Italië, een rit over 136 kilometer van Trente naar Bassano del Grappa, gewonnen. Zijn landgenoot Dancelli behoudt de leiding in het algemeen klas sement. Eddy Merckx is ook in de berg etappes nauwelijks te kloppen. Dat bewees de Belgische wereld kampioen donderdag in de tien de etappe van de giro, die na de start in Trente 136 km verder op de top van de 1775 meter ho ge Monte Grappa eindigde. Met 26 sec. achterstand op zijn Ita liaanse ploeggenoot Emilio Ca salini bezette de Belg de tweede plaats en was door deze presta tie vijfentwintig seconden snel ler dan nummer drie de Span jaard Francisco Gabica en drie endertig seconden rapper dan de sterke Italiaan Felice Gimondi, die vierde eindigde. Merckx „ver diende"'zijn grote voorsprong op Gimondi toen hij 150 meter on der het hoogste punt van de pas er nog eens een schepje opdeed en in hoog tempo de steile klim volbracht. Ondanks het feit dat in de laatste 28 km van de rit een hoogteverschil van 1600 m. was te overwinnen, bleven ern stige pogingen van de favorie ten om van elkaar weg te lopen uit. De uitslag van de pe luidt: 1. Casalini (It.) 2. Merckx (Belg) 3. Gabica (Sp.) 4. Gimondi (It.) 5. Zilioli (It.) 6. Galera (Sp.) 7. Dancelli (It.) 8. Jimenez (Sp.) 9. Letort (Fr.) 10. Schutz (Lux.) tiende etap- 4.20.03 op 26 sec. op 51 sec. op 59 sec. z.t. op 1.01 op 1.04 z.t. op 1.13 z.t. Algemeen klassement: 1. Dancelli 47.24.29 2. Merckx op 1.09 3. Jimenez op 2.58 4. Zilioli op 3.38 5. Adorni op 4.24 6. Gimondi op 4.47 7. Vanneste op 6.34 8. Motta op 8.15 9. Balmamion op 9.16 10. Gabica op 11.18 4 t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5