PROVINCIAAL NIEUWS Raad praatte lang over demping Herengracht Zeewering langs Nw. Neuzenpolder opgeleverd Veiligheidsraad besluit tot sancties tegen Rhodesië Gemeenteraad van Terneuzen E.E.G. waardering voor Nederlandse politiek GEMEENTERAAD VAN BIERVLIET Grond toegewezen voor bouw van 27 premiewoningen DE VRIJE ZEEUVÏ Pagina 3 Terneuzen Axel Agenda Aardenburg Hoek Noodtoestandswet in derde lezing aangenomen Doden bij nieuwe rassenonlusten in Louisville Een verrassende visie op een andere wereld! DINGEMANSE Verwoestende overstromingen in Perzië Politie bezet hoofdgebouw universiteit In Frankfort Woonhuis aangekocht Vrijdag SO mei 196S~ U.L.O.-EXAMENS TE GOES Voor het mulo-diploma A slaagde te Goes mej. L. K. Visser te Terneuzen. Voor het diploma A met mid denstandsdiploma zijn geslaagd de dames L. A. Roskam te Ter- neuzen en M. H. Blaauw te Hoek en de heer A. G, van Belleghem te Sas van Gent. Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit te Lei den is geslaagd voor het docto raal examen met als hoofdvak farmacie onze stadgenoot de heer A. J. Klaassen. Pinksterwijding in „Scheldeoord" Deze week heeft de hervormde vrouwenvereniging „Lydia" met haar leden en ook in het bejaar dencentrum „Scheldeoord" een pinksterwijding gehouden. Mevr. OppeneerOllebek had op beide avonden de leiding van de litur gie, terwijl de overige bestuurs leden ieder een aandeel hierin verzorgden. Na de koffie las me vrouw De KrakerGoulooze twee verhalen voor, n.l. „Corne lius de soldaat" en „Johannes Marcus verlangt naar moed" waarnaar met aandacht werd ge luisterd. De heer Loof begeleidde op het orgel de liederen die wer den gezongen. Tal van bejaarden bleken over goede en krachtige stemmen te beschikken. Tot slot dankte de heer De Feijter de dames van „Lydia" voor deze sfeervolle avond. „Irene" derde te Numansdorp Het tamboer- en pijperkorps „Irene" heeft deelgenomen aan het nationaal drumbandconcours Vier kilometer Westerscheldedijk langs de calamiteuze polder Nieuw Neuzen is gistermiddag opgeleverd. De dijkverzwaring is in opdracht van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders uitgevoerd door de N.V. Aannemingsbedrijf Gebr. Geldof uit Serooskerke. Het werk, waarmee in januari 1966 een be gin werd gemaakt, heeft 6.235.000 gekost. Het nieuwe dijkvak loopt van de voorhaven van de nieuwe zee- vaartsluis tot de afsluitdijk van de Braakman. Achter de dijk, die aan d? binnenzijde is verzwaard (een strook buitendijks is bezonken i.v.m. de sterke stroming), is een vier meter brede weg met asfalt- laag aangelegd. Er zijn drie dijk- overgangen. De dijk is buiten die overgangen niet voor het publiek toegankelijk. De nieuwe (delta-hoge) dijk heeft een hoogte die varieert van 8 m tot 9.75 m NAP. Een groot deel van de oude buitendijkse glooiing kon worden gehandhaafd. De' kruinbreedte bedraagt 2,5 me ter. Het kunstwerk in de oude dijk nabij de aansluiting op de Braak- mandijk is verdwenen. De afwate ring vindt nu plaats via het be staande kunstwerk in de Braak- mandijk. De bijkomende werken beston den uit de bouw van een nieuwe peilbootloods en 'n nieuwe dienst woning met magazijn. Enkele hui zen moesten gesloopt worden. Een oude inlaagdijk kon nu worden af gegraven. De eerste oplevering vond don derdagmiddag plaats in het ge bouw van het waterschap te Hoek. Vertegenwoordigers van het water schap en de aannemers brachten na de bijeenkomst een bezoek aan de dijk. De tweede oplevering zal over «toto BlMpdMl plaatsvinden. dat te Numansdorp werd gehou den en waar nog 31 deelnemende gezelschappen aanwezig waren. Met een gemiddelde van 144,5 punt wist de Terneuzense drum band de derde plaats te verove ren. Zij ontving hiervoor een beker en een oorkonde. Het pun- tenaantal werd o.m. gedrukt door gebrek aan uniform, kleding (schoeisel) terwijl het ook nog aan wedstrijdroutine ontbrak. De aktiviteiten van het „Kotje" in het a.s. weekend Hoewel een groot deel van de jongelui met het pinksterkamp van het „Kotje" in Vrouwepolder vertoeft, zijn er toch de nodige aktiviteiten. Zaterdag: The Ro-dys in het patronaat. Deze group die bekend is ge worden door de vele hits en door t.v. en radio treedt op met een eigen lichtshow. Maandag 2e pinksterdag: Flash in het „Kotje" op de markt. Deze plaatselijke groep begint steeds beter te worden en zal binnen niet te lange tijd de top bereiken. Op zaterdag 15 juni (braderie) wordt verwacht in het patronaat: Group 1850. Geslaagd In Utrecht slaagde voor het patroonsdiploma typografie de heer J. den Doelder te Axel. Toeristische rondritten De contact-commissie V.V.V.'s Oost Zeeuws-Vlaanderen heeft, gezien het succes van het vorige jaar, besloten de toeristische rondritten door Oost Zeeuws- Vlaanderen ook dit jaar te doen plaats vinden. Deze ritten kunnen individueel of in groepsverband worden ge reden, zowel door automobielen, bromfietsers en fietsers en zelfs wandelaars kunnen deelnemen, mits deze er meer dan één dag voor uittrekken. Maar de beloning is dan ook een fraaie wandtegel, waarop in het midden de kaart van Oost Zeeuws-Vlaanderen staat afge beeld en daaromheen de ge meentewapens van de 10 deel nemende gemeenten. Wat moet een deelnemer doen? Hij gaat naar het gemeente huis van een der gemeenten en vraagt daar een gratis deelne merskaart. Met deze kaart brengt hij een bezoek aan alle daarop vermelde gemeenten en laat de kaart als bewijs dat hij de be treffende gemeente heeft be zocht, in het gemeentehuis af stempelen. Wanneer de kaart, voorzien van alle gemeentestempels, bij 't kantoor van de streek-V.V.V. in Axel wordt getoond, ontvangt de deelnemer de tegel. De samenwerkende gemeen ten zijn Axel, Clinge, Graauw en Langendam, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Overslag, Sint Jan steen, Vogelwaarde en Zaam- slag. Er moet wel rekening mee worden gehouden, dat men de kaarten tijdens de openingsuren van de gemeentesecretarieën ter afstempeling moet aanbieden, al kan men in Sint Jansteen buiten Vanaf 29 MEI t/m einde JUNI Terneuzen: Bernhard Sweers- laan 31, modelwoning Woning inrichting „Eigen Haard". Da gelijks geopend van 29 uur. HEDEN: Axel: Autobedrijf De Jager, Nieuwendijk 1, doorlopende auto-show. ZATERDAG 1 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Dokter Zjivago". Zuidersportpark, 7 uur: Vuurtorentoernooi: Terneuzen Steen. Patronaatsgebouw, 8 uur: „The Ro-D-Ys". Axel: Autobedrijf De Jager, Nieuwendijk 1, doorlopende auto-show. ZONPAG 2 JUNI (Eerste Pinksterdag) Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „Dokter Zjivago". MAANDAG 3 JUNI (Tweede Pinksterdag) Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 u.: „Dokter Zjivago". Axel: Autobedrijf De Jager, Nieuwendijk 1, doorlopende auto-show. DINSDAG 4 JUNI Terneuzen: Luxpr-Theater, 8 uur: „Dokter Zjivago". Axel: Autobedrijf De Jager, Nieuwendijk 1, doorlopende auto-show. WOENSDAG 5 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Dokter Zjivago". Hotel „Rotterdam", 9 uur v.m.: Vergadering van aan deelhouders N.V. Handel- en Scheepvaartmij, „De Schelde". Hotel „Rotterdam", 10 uur v.m.: Vergadering van aan deelhouders der N.V. Duw- vaartmij. „Zeeland". Hotel „Rotterdam", 15 uur: Vergadering van aandeelhou ders der N.V. Transportmij. „Terneuzen". de openingsuren terecht aan de woning van de burgemeester. In 1967 werden niet minder dan 167 tegels uitgereikt. De deelnemers aan deze rondritten kwamen uit alle Nederlandse provincies en uit België. Verwacht mag worden, dat dit jaar de belangstelling nog gro ter zal zijn. Uitstapje C. P. B. afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen Dè afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen van de C.P.B. maakte dinsdag een uitstapje naar zuid- Limburg. In Maastricht werd 's morgens koffie gedronken. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan 'de Amerikaanse militaire begraaf plaats Margraten, de forellen- kwekerij in Gulpen en het drie landenpunt in Vaals, 's Middags bracht een tochtje door klein- Zwitserland het gezelschap in Valkenburg. De terugreis liep evenals de heenreis door de Belgische Kem pen. v N. C. V. B. op reis Dinsdag maakten dertig dames van de N.C.V.B., afdeling Axel een reisje naar het Belgische Bokrijk. Tijdens een korte koffiepauze op de heenreis bezocht men in Turnhout de St. Pieterkerk. In Bokrijk zagen de dames het openluchtmuseum. Dodelijk ongeval De 55-jarige O. Goethals uit Eede is woensdagavond op de weg BakkersdamPlatluis tegen een boom gebotst en aan de op gelopen verwondingen ter plaatse overleden. Dokter Loose uit Oostburg heeft nog hulp ver leend en het slachtoffer naar het ziekenhuis in Oostburg overge bracht. De auto werd totaal ver nield. Beroep uitgebracht De gereformeerde kerk (vrij gemaakt) te Hoek heeft een be roep uitgebracht op ds. R. T. Ur ban, kandidaat te Drachten. De veiligheidsraad heeft woens dagavond met algemene stemmen een resolutie aangenomen, die om vangrijke dwingende sancties te gen Rhodesië inhoudt. Voor het eerst bij de behande ling van Rhodesië door de raad stemde Frankrijk ook voor. Eerder stond het op het standpunt dat Rhodesië een Brits probleem vormt, waarmee de V. N. zich niet mogen bemoeien. In de resolutie wordt volledige economische isolering van Rhode sië aanbevolen met uitzondering van medisch ten onderwijsmate riaal, nieuws en publikaties. Enge land wordt als beherende mogend heid verzocht snel alle doeltref fende maatregelen te nemen, die een eind maken aan de rebellie in Rhodesië. Vlak vóór de stemming diende de Sowjet-Unle een amendement in waarbij Engeland en andere westelijke landen verantwoorde lijk werden gesteld voor instand houding van de economie van Zambia. Het amendement werd verworpen maar in de resolutie Naties verzocht „de hulp aan Zam bia met voorrang uit te breiden wordt alle leden van de Verenigde teneinde dat land te helpen zijn «bijzondere economische problemen het hoofd te bieden, die kunnen voortvloeien uit de tenuitvoerleg ging van de beslissingen van de veiligheidsraad". De Westduitse bondsdag heeft donderdag in Bonn de noodtoe standswet met grote meerder heid, 384 voor en 100 tegen bij één onthouding, aangenomen. Voor de vereiste tweederde meerderheid waren 331 stemmen nodig. Zoals gemeld verleent de wet aan de regering vér reiken de bevoegdheden in geval van agressie of interne spanning. Tegen de wet is vooral onder de Westduitse studenten heftig verzet gerezen. In Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky zijn woensdag avond twee doden gevallen bij een nieuwe golf van gewelddaden in de negerwijk. Een van de slacht offers werd door een politieman doodgeschoten, de andere werd door de eigenaar van een slijterij gedood. 't Is even een aanschaf. Maar dan gaat er ook een wereld van ontdekkingen voor U open. Een wijder perspectief op Uw vakan tie, op de natuur, of zelfs op het oneindige rijk van de sterren Wij geven U graag een goed ad vies. Zo bent U er zeker van, dat U precies de kijker kiest, die bij Uw plannen het beste past. Opticien AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON 01150-3373 Het monetair comité van de E. E. G. heeft waardering voor het streven van de Nederlandse auto riteiten tot aanpassing van de in komenspolitiek aan de eisen van de economische situatie. In een jaaroverzicht, dat het co mité donderdagmiddag in Brussel aan de ministerraad van de E. E. G. heeft aangeboden, verklaart het comité, dat gezien de buiten gewone gevoeligheid van de Ne derlandse conjunctuur voor de omstandigheden op de wereld markt een grote mate van waak zaamheid op het gebied van de ontwikkeling van de loonkosten is geboden. Het voornemen van de Neder landse autoriteiten om in 1963 geen maatregelen te treffen, waar door een stijging van de totale vraag kan worden veroorzaakt, is volgens het comié volkomen ge rechtvaardigd, gezien de tendens van de Nederlandse economie naar een normaal economisch groei tempo. Bovendien doen zich we gens de verslechtering van de dienstenbalans zowel conjunctu rele als structurele problemen voor met betrekking tot de be talingsbalans. Een juiste dosering van de verschillende instrumen ten van de economische politiek en vooral van de monetaire en budgettaire politiek acht het co mité in het bijzonder vereist, ge zien het door de Nederlandse over heid gevoerde vrijere loonbeieid, zij het met bepaalde mogelijk heden tot ingrijpen. In de bergachtige gebieden van noord-Perzië en in de provincie Azerbeidsjan zijn grote overstro mingen ontstaan door voortdu rende reeds een week aanhou dende regenval. Hele dorpen zijn verwoest. Tot dusver is bekend dat er 67 slachtoffers zijn. Sinds maandag dalen modder- Iawines uit de bergen neer, die grote schade veroorzaken. Ook in Teheran staan straten meer dan een meter onder water. Op verzoek van de rector heb ben donderdag ruim honderd po litieagenten het hoofdgebouw van de Goethe-universiteit in Frankfort bezet. De universiteit werd vorige week gesloten, maar studenten hielden de gebouwen al vier da gen bezet en hadden de naam veranderd in „Karl Marx-uni- versiteit". De politie heeft alle studenten uit het hoofdgebouw verdreven. De politie heeft vijf personen gearresteerd. Naar mededeling van de studenten zijn 20 arresta ties verricht. De acties van de Westduitse studenten in andere steden tegen de „wet op de noodtoestand" schijnen af te lopen. In Göttingen stemde de meer derheid der studenten tegen her vatting van de blokkade van de universiteitsaula. In Beieren staken alleen nog „officieel" de studenten van de universiteit en de hogeschool voor radio- en televisietechniek in München. Er wer'd gisteren een grote betoging tegen de „Not- standsgesetz" gehouden. Zoals was te verwachten, was er gisteravond vooral voor de be handeling het onderwerp „De demping van de Herengracht", op de publieke tribune veel be langstelling. Drie raadsleden, mevrouw Doppegieter en de heren A. C. S. van Breda Vriesman en A. J. Verbrugge, hadden een brief naar het college van B. en W. ge zonden inzake het raadsbesluit tot niet demping van de Heren gracht. Bovendien was er een brief van diverse inwoners, eveneens met betrekking tot dit onderwerp. Het college heeft hierop geant woord ten aanzien van de eerste brief de raad te adviseren over deze zaak niet opnieuw in dis cussie te treden: Een voorstel, zo als gevraagd in deze brief, zou door het college hiet worden in gediend, aangezien de gemeente raad in de raadsvergadering van 30 november 1967 .hierover reeds opnieuw heeft beslist. Voor wat betreft de tweede ingekomen brief stelde het colle ge van B. en W. voor deze voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van Breda Vriesman betoogde als eerste dat men wel in acht dient te nemen dat men voor de eerste keer in 1963 dit besluit heelt genomen, maar dat er in 5 jaar tijds heel veel is veranderd. Hij betoogde voorts dat er op 30 november 1967 geen stemming is geweest en dat men 900 handtekeningen (er waren er weliswaar ook van Belgen bij) niet zonder meer ter zijde kan leggen. Ook mevrouw Doppegieter be toogde dat er op 30 november 1967 niet over dit voorstel was gestemd. Deze mening werd la ter door burgemeester Aschoff weerlegd, door erop te wijzen, dat tijdens de behandeling van dit onderwerp was gevraagd of iemand op- of aanmerkingen had, of iemand hoofdelijke stemming wenste en dat daarop niemand had gereageerd, zodat dus kon worden aangenomen dat de aan wezige raadsleden voor het niet dempen van de Herengracht waren. Mevrouw Doppegieter bepleit te voorts het verbreden van de rijbanen, zowel aan de Rose- gracht als aan de Herengracht. Zij noemde het standpunt van 1963 niet meer houdbaar. De heer Ramondt zei te heb ben gehoopt dat het college van B. en W. zich zou hebben beraden over het op korte ter mijn aanpassen van de Heren gracht aan de huidige behoeften. De heer De Meijer zei niet meer te willen terugkomen op het eenmaal genomen beslüit. Hij vroeg om een kostenbegro- ting voor een nieuwe aanpas sing, n.l.het verbreden van de rijbaan, het aanleggen van eni ge parkeerruimte en een groen strook en in het midden een vij ver. Het kwam zelfs zover dat me vrouw Doppegieter hiervan een voorstel wilde maken, hetgeen tenslotte overbodig bleek, toen B. en W. de toezegging deden deze kostenbegroting te zullen doen uitvoeren. FELLE TEGENSTAND Zeer fel was de kritiek van de heer Huijbrecht op hetgeen reeds naar voren was gebracht en dit gold voornamelijk het feit dat drie raadsleden wensten terug te komen op een voorstel waaraan zij een half jaar geleden hun ak koord hadden gegeven. Hij wen ste niet „als een blad aan de boom om te draaien". Bovendien, zo merkte de heer Huijbrecht op, be tekenen cjeze 900 handtekeningen tegenover de rest van de bevol king niet veel. Voorts rekende hij voor dat rijkswaterstaat geen parkeerterrein aflevert, maar 'n zandvlakte. Als de gemeente deze moet laten berioleren en bestra' ten zal dat 225.000,kosten, daarbij gerekend de kosten voor het dempen en bestraten van de Oostkolk, dan kost een parkeer plaats duizend gulden. Dit achtte de heer Huijbrecht niet verant woord tegenover de bevolking van Terneuzen die toch al niet voor zulke lage lasten zit. Hij memoreerde voorts een in gezonden stuk, waarin werd ge suggereerd dat „men" misschien ook wel eens wat zou kunnen doen, maar hij meende toch te moeten betwijfelen of de winke liers een bedrag van 550.000, op tafel zouden willen leggen. De voorzitter en de wethouder van openbare werken, de heer De Vos, beantwoordden de vragen en opmerkingen van de diverse sprekers. Burgemeester Aschoff wees er nog eens duidelijk op dat B. en W. het raadsbesluit niet kunnen intrekken, omdat „de raad" dit besluit heeft genomen en het college dit maar heeft uit te voe ren. Bovendien, aldus de voorzitter, kunnen wij niet aan rijkswater staat vragen, de zaak terug te draaien en opnieuw te beginnen. Nadat wethouder De Vos er duidelijk op had gewezen dat een raadslid verantwoordelijk is voor de besluiten die hij neemt, be toogde hij dat een niet-gedempte Herengracht geen verzamelplaats van ratten zal worden en dat het met de hygiëne wel zal meeval len, daarbij wijzend op de andere vijvers in Terneuzen. De heer De Vos meende dat de zaak er wel mee zou gediend zijn als men eens precies zou zeg gen, waar het om gaat. Dat be tekent, aldus de wethouder van openbare werken, dat er enkele winkeliers in de Noordstraat mee zouden gebaat zijn, dat de He- De gemeenteraad van Biervliet besloot deel te nemen in de ge meenschappelijke regeling voor de bestrijding van de luchtver ontreiniging in Zeeland. De bij drage in de kosten zal maximaal 50 ct. per inwoner bedragen. B. en W. zullen onder plaatse lijke aannemers aanbesteden twee aan te leggen weggedeelten van de Singel tot de nieuw te bouwen r.k. school en van de Braakmanlaan tot het te bouwen bejaardentehuis. Het bejaarden huis zal in juni worden aanbe steed. De salarissen van de wet houders zullen per I januari 1968 worden verhoogd tot f 1896. De afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van het Rode Kruis krijgt een subsidie van 0,50 per inwoner voor het ziekenvervoer. De subsidie aan de muziekvereni ging werd ten bate van de drum band verhoogd tot 11750. De firma Leenhouts te Sluis kreeg 5140 m2 grond toegewezen voor de bouw van 27 premie woningen. De premiebeschikking voor deze woningen is reeds ont vangen, zodat op korte termijn met de bouw zal worden begon nen. Aan de heer M. Inghels werd 130 m2 grond a ƒ20 en 72 m2 a 10 verkocht. Voor de bouw van een gas- drukregelinstallatie werd een perceel van 36 m2 a 22,50 per m2 verkocht aan de Zegam. Van de beer A. de Kraker uit Axel werd aangekocht een woon huis met schuurtje in de Beukei- straat voor 5427. Het is de be doeling hier t.z.t. een nieuwe toe gang tot de begraafplaats te ma ken. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Pladdet naar de aanstel ling van een vierde gemeente werkman. Men wacht hiervoor op de goedkeuring van de begroting 1968. De heer Dijk vroeg aandacht voor het achterpad van de wonin gen aan de Schoollaan. Dit ach terpad is op enkele plaatsen onderbroken om .het verkeer tegen te gaan. Mede door deze op- breking worden de kinderen de straat opgejaagd. Hjj informeerde naar de redenen van deze onder brekingen. Burgemeester Kos- tense antwoordde dat er een adres van bewoners was binnen gekomen. waarin verschillende bezwaren tegen het fietsen wer den geuit. De jeugd gebruikte dit achterpad ook om te crossen, waardoor overlast ontstond. Er wordt verschillend gedacht over deze brandgang. B. en W. hebben de zaak in onderzoek. De belan gen van de mensen zullen wor den afgewogen. Het is ook zo dat bewoners, die vroeger tegen een doorgang waren, nu het adres hebben ondertekend. De heer Dijk zag dan maar liever het in schakelen van de politie en even tueel bekeuren van de jeugd. Hiervoor voelde de burgemeester niet veel. De heer Dijk vroeg ver der een bank te plaatsen voor be jaarden op de hoek Schoollaan Braakmanlaan. De heer Klaaijssen vroeg aan dacht voor de distels langs de weg BiervlietHoofdplaat, welke op grondgebied van Hoofdplaat staan. De heer De Krijger wees op de behoefte aan rijwieltegels bij de bushalte. Men moet daar nu zijn fiets tegen heggen van bewoners plaatsen, die dit met lede ogen aanzien. rengracht parkeeruimte zou wor den. Hij wees er voorts op dat voor de vergadering van 30 no vember in een commissieverga dering duidelijk was uiteengezet dat Terneuzen op verschillende punten ruime parkeerplaatsen zal krijgen, waarmee ook andere winkeliers zullen gediend zijn. Hij bestreed een opmerking ais zou het publiek niet voldoende zijn ingelicht, met er op te wij zen dat hierover zelfs een aparte persconferentie is geweest. Bo vendien zei de heer De Vos te moeten betwijfelen of de Heren gracht als parkeerruimte wel zou voldoen als in de toekomst het verkeer buiten Terneuzen wordt omgelegd. Op woensdag en zaterdag, zo zei de wethouder tenslotte, zou den er wel wat auto's staan, maar op de andere dagen zou het een grote lege vlakte zijn. INSTRUCTIEBAD De heer Van Breda Vriesman merkte bij de behandeling van het voorstel tot onderhandse aan besteding van de bouw van het overdekt instructiebad op dat dit een bedrag van een miljoen gulden royaal zou overschrijden. Bovendien zei hij het te betreu ren dat het niet groter wordt ge maakt. De heer Huijbrecht wilde de heer Van Breda Vrieman er aan herinneren dat Terneuzen geen grote stad is en dat de kos ten toch al hoog zijn. De heer F. Dielman zei om financiële en principiële rede nen tegen dit voorstel te moe ten stemmen. Over het voorstel tot het in principe deelnemen in de stich ting tot oprichting, instandhou ding en exploitatie van een dag verblijf voor geestelijk gehandi capten in midden-Zeeland, sprak de heer Hamelink zijn voldoe ning uit. Enige discussie ontstond, en het voorstel werd met vijf stem men tegen aangenomen, over het deelnemen en in de gemeen schappelijke regeling voor het verrichten of doen verrichten van metingen van luchtveront reiniging boven het grondgebied van de provincie Zeeland. Hier voor zou jaarlijks een bedrag van 170.000 nodig zijn, waar van de gemeente Terneuzen 10.000 zou moeten betalen. Dit voorstel deed o.m. vragen rijzen bij de heren Hamelink en De Meijer. De eerste wilde meer weten over het verrichten van metingen en door wie dit zou gebeuren. De heer De Meijer be toogde de noodzakelijkheid van meer concrete gegevens alvo rens hieraan zijn goedkeuring te kunnen hechten: De voorzitter wees er op dat in het voorstel bepaalde voor waarden zijn opgenomen, tegen welke Terneuzen wil meedoen. Wanneer men deze voorwaarden niet zou aanvaarden, betekent dit dat uw goedkeuring als ver vallen kan worden beschouwd. Desondanks stemden vijf raads leden tegen. De raad keurde de voorstellen goed tot het verlenen van mede werking aan het bestuur van de St. Antoniusschool en aan het bestuur van de r.k. uloschool. Dit laatste heeft Dlannen voor het bouwen van een nieuw schoolgebouw. ALLERLEI VRAGEN In de rondvraag bepleitte de heer Hamelink nogmaals de di rectie van de cokesfabriek te Sluiskil er op te wijzen dat het stof in de nabijheid van de fa briek een onhoudbare toestand veroorzaakt. De heer Huijbrecht vroeg de aandacht van het college voor de N.V. Waterleidingmij. „Zeeuws- Vlaanderen". Hij vroeg er op toe te zien en er by de raad van commissarissen en de aandeel houders op aan te dringen dat de samenvoeging tot één water- leidingmij. (met die van Midden- Zeeland) „geen uitverkoop van Zeeuws-Vlaamse belangen zal worden". Bovendien, aldus de heer Huijbrecht, heeft Zeeuws- Vlaanderen zijn tol al betaald, doordat 37 werknemers het slachtoffer zy'n geworden. Hij meende dat het hoofdkantoor van de nieuw te stichten maatschap- py in Zeeuws-Vlaanderen zou moeten komen. GOED WONEN IN SLUISKIL De heer Berbers meende te moeten constateren dat door be paalde persberichten een grote ongerustheid is gesticht in Sluis kil. Hy deelde mede dat hy gister morgen met rijkswaterstaat een onderhoud heeft gehad, waarbij was toegezegd, dat met ,'t pontje' op drukke uren van 's morgens half zes tot negen uur, van half twaalf tot half drie 's middags en van half vier tot acht uur s avonds een tien-minuten-dienst zal worden onderhouden, ingaan de per 1 juni. De heer Van Nispen kreeg als antwoord op zijn vraag over de woningbouw te Sluiskil te ho ren dat reeds eind januari door „Werkmansbelang" was gevraagd om grond te kopen voor gen veer tigtal woningen. Op een vraag van de heer Mo- ret, die tevoren had betoogd dat de leefbaarheid op Sluiskil er ze ker niét op achteruit is gegaan, of de directie van de cokesfa briek plannen heeft om de ge hele „vogelbuurt" te Sluiskil aan te kopen, kon de voorzitter geen antwoord veven.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3