Yvonne Paul op Schiphol teruggekeerd In Utrecht wordt denken zichtbaar gemaakt VUELTA 10 sigaren 2.70 OE JUWELENROOF Voor de tweede maal uit Amerika gezet PLEIDOOI VOOR EEN ALGEMENE VOLKSVERZEKERING Dr. Festen wil een eind maken aan ongelijke situatie Grootscheepse speurtocht naar vermist jongetje Dertig ontslagen in Weert Oogreacties in televisiecamera geregistreerd BEURSOVERZICHT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUV9 Vrijdag 80 mei 1088] „Beziens waardigheid" Geen toelatingsgrens Zijn tijd overleefd Negen doden bij ontploffing in Atlanta (Georgia) SCHILDPAD IN KLEUTERMAAG Oogmarkeerder Leesblindheid Drankmisbruik 300 proefpersonen HELMA PIT Pinksteren! Feestelijke start van de Zomermaand. Volop bloemen. Laten we 't vieren. Met boeketten Tolkiene*, Want met bloemen is 't altijd DODE BIJ STUDENTEN ONLUSTEN IN DAKAR Yvonne Paul, nog steeds in dezelfde blauwe regenjas, is donderdagochtend onverwacht teruggekeerd od Schiphol. I>e 39- .jarige vrouw, die over de Neder landse nationaliteit beschikt en die al een jaar lang verwoede pogingen doet om naar New York terug te keren, arriveerde in een lijntoestel van Pan Ame rican uit New York en weigerde Srompt de luchthaven af te gaan. laar was in New York voor de derde maal door de Amerikaan se immigratiedienst de toegang tot de V. S. geweigerd. Mej. Paul bleek er dus in ge slaagd te zijn opnieuw aan boord van een vliegtuig te stappen met bestemming New York zonder over het vereiste toelatingsvi sum te beschikken. Na maanden lang op Schiphol te hebben ge bivakkeerd, vertrok ze op 28 meart j.l. van Schiphol naar Pa rijs om daar haar geluk te be proeven. Twee maanden heeft ze in Frankrijk verblijf gehouden; waar precies is niet bekend. Toen de staking uitbrak en de grote vliegvelden bij Parijs wer den gesloten, leek haar kans hele maal miniem, maar 25 km ten zuiden van Parijs bleef een mi litair vliegveld, Bretigny ge naamd, opereren. Ook enkele vliegtuigen van de burgerlucht vaart mogen er landen. Die kans heeft Yvonne weten te benutten. Ze meldde zich er op 28 mei met een geldig reis biljet, haar Nederlandse pas poort, met haar oude verblijfs vergunningen voor New York en ze slipte door de oppervlakkige controle heen. 's Avonds laat arriveerde d,e machine op Kennedy Airport. Yvonne liep prompt tegen de lamp. Aangezien er geen vlucht terug naar Parijs was, zette men haar op het eerste het beste lijn toestel van Pan American, dat naar Nederland vertrok, het land waarvan Yvonne de nationali teit heeft. Een uur lang werd er gecon fereerd in een kamertje van Pan American. Yvonne wilde slechts van één ding horen: terug vlie gen naar New York. Dat dit een onmogelijke eis was scheen ze niet te begrijpen. De luchthavendirectie denkt er niet aan haar opnieuw toe te staan maandenlang op Schiphol als bezienswaardigheid te bivak keren. „Ik zal geen moeilijkhe den veroorzaken", smeekte Yvonne, „ik weet waar ik kan douchen; laat me wachten op dat visum. Ik ga het meteen aanvra gen". Dat kon gisteren echter niet, omdat het Amerikaanse consulaat wegens Memorial Day gesloten was. Juridisch vormt Yvonne nog hetzelfde probleem als vroeger. Ze heeft hetzelfde probleem als vroeger. Ze heeft de Nederland se nationaliteit, ze heeft niets misdaan, ze moet dus als een vrije vrouw worden beschouwd, die mag gaan en staan waar ze wil. Maar de luchthaven is geen hotel of een charitatieve instel ling. De directie wenst haar te verwijderen. Ook dat is een probleem, want de rijkspolitie, die daarvoor zal moeten zorgen, zit met haar in de maag. „Waar moeten we haar heen brengen? Waar moeten we haar afzetten? En dan kan ze op eigen houtje weer teruggaan naar Schiphol", zegt men. Pan American bood aan een hotel voor haar te reserveren en te betalen, maar ze wil er niet van horen. Uiteindelijk werd be sloten haar een dag respijt te geven. In de „Ziekenfondsgids" houdt dr. H. Festen, gedelegeerde bij de federatie van ziekenfondsen (V. M.Z.), een pleidooi voor de tot standkoming van een algemene volksverzekering, niet alleen ter vervanging van de huidige ver plichte verzekering, de vrijwil lige verzekering en de bejaar denverzekering maar ook ten be hoeve van de aangeslotenen bij de verschillende ziektekosten verzekeringsinstellingen. Dr. Pesten ziet dit als de enige mogelijkheid om een einde te ma ken aan de ongelijke situatie waarin de diverse groepen der bevolking met betrekking tot de kosten voor de gezondheidszorg verkeren. Deze algemene volksverzeke ring zonder toelatingsgrens zou dienen te worden gefinancierd door een systeem van premiehef fing overeenkomstig de bestaan de volksverzekeringen. Opgezet als stelsel van restitutie, kan men alle aangeslotenen dezelfde rechten als basisvoorziening geven. Aangezien met de voorberei ding daarvan geruime tijd ge moeid zal zijn en de bestaande noodsituatie om spoedige maat regelen vraagt, kan waarschijn lijk als voorlopige regeling die nen, dat bij deze algemene volks verzekering voor hen wier inko men beneden de loongrens ligt, vooralsnog verstrekkingen in na- tura als recht kunnen worden ge garandeerd, terwijl aan de boven- de-loongrens-vallenden restitutie zou moeten worden gegeven tot bedragen, gelijk aan de kosten die bij de verstrekking-in-natura worden gemaakt. Naar de mening van dr. Fes ten zal men zich voor de toe komst op een dergelijk stelsel moeten instellen, omdat het sys teem van hulp in natura lang zamerhand zijn tijd heeft over leefd. De noodzakelijke beper king van de beroepsvrijheid is niet meer bereikbaar, terwijl het invoeren van bijbetalingen, dat wil zeggen een z.g. „eigen risico" voor de verzekerden, ernstig wordt overwogen. Het bestaan de ziekenfondsstelsel prikkelt Twee volwassenen en zeven kinderen zijn woensdag gedood door een ontploffing in een kin derbewaarplaats in Atlanta. Drie kinderen worden nog vermist. Negen mensen werden gewond, van wie vier naar ziekenhuizen moesten worden overgebracht. De ontploffing deed zich voor, nadat een duwschuiver een gas- pijp bij de bewaarplaats had stuk gaamkfr niemand tot zuinigheid, eerder het tegendeel. Op vrijwel alle onderdelen van het verstrekkin genpakket is de verspilling aan toonbaar. Met het invoeren van het z.g. „eigen risico" van enige betekenis blijft van het huidige moeilijk te realiseren stelsel wei nig meer over, aldus dr. Festen. Een veertigtal politiemannen heeft woensdagnacht samen met buurtbewoners en toevallige voor bijgangers de Amsterdamse Jor- daan uitgekamd op zoek naar de vierjarige Hendrik Kersberger, die sinds woensdagmiddag vier uur wordt vermist. Het kind dat op de Westerkade woont, werd voor het laatst bij de Egelantiersgracht ge zien. Om drie uur in de morgen was de jongen nog niet gevonden. De grootscheepse speurtocht werd tóen gestaakt. Zes rechercheurs van de kinderpolitie zetten het zoeken voort. In verband met de verdwijning kregen de surveillance-wagens op dracht uit te kijken naar een grijze Renault-Dauphine. De politie was getipt dat 's avonds omstreeks half twaalf een jongetje dat aan het signalement van Hendrik zou vol doen, op die Brouwersgracht in 'n dergelijke wagen zou zijn gestapt, samen met een ongeveer twaalf jarig meisje. De auto met een man aan het stuur was daarna wegge reden en later nogmaals gezien op de Lindengracht. De directie van de aluminium- en metaalwarenfabriek Weert deelt mee dat stagnatie in de af zet van bepaalde groepen massa- artikelen, welke reeds geruime tijd voortduurt, een overcapaciteit heeft veroorzaakt, waardoor het niet langer verantwoord is de pro- duktie met de huidige personeels bezetting (170 personen) voort te zetten. De vermindering in de afzet is in hoofdzaak te wijten aan scherpe buitenlandse concurrentie en ver schuivingen in de marktverhoudin gen. Een en ander heeft tenge volge, dat aan 30 personen ont slag zal moeten worden aange zegd. Met de werknemersorganisatie en de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau is contact opge nomen omtrent het ontslag en de ontslagvoorwaarden. De directie verwacht dat door deze aanpassing aan de markt situatie en door verdere ontwikke ling van nieuwe objecten de werk gelegenheid verzekerd zal zijn. Een twee jaar oude kleuter in Bountiful in de Amerikaanse staat Utah die zijn honger wilde stillen, heeft een schildpad inge slikt van 8 cm, die nu in zijn maag rondzwemt. Artsen proberen de schildpad te doden, door de kleu ter hydrochloorzuur toe te die nen. Als dit niet helpt zal men tot een operatie overgaan. De wetenschap staat voor niets. In Utrecht is nu ook het denken zichtbaar gemaakt. Het denken van schakers, het denken van dronken en nuchtere automobi listen, de gedachten van kijkers naar reclame, het denken van kinderen met leesblindheid en vele andere psychologische en reclamesituaties. Het idee stamt uit Engeland, maar de televisie-afdeling van het instituut voor film en weten schap in Utrecht heeft het ge perfectioneerd en tot belangrijk hulpmiddel gemaakt voor aller lei wetenschappen. Tijdens het onlangs in Milaan gehouden tweejaarlijkse congres van het „International Television Com mittee" ontving het Utrechtse interuniversitaire instituut een van. de drie* plaquettes voor de meest vooruitstrevende techni sche bijdragen. Het betrof het geperfectioneerde Spparaat. „Televisie-oogmarkeerder" heet het apparaat dat kan contro leren waar iemand naar kijkt. De proefpersoon wordt op mi nutieuze wijze „verankerd" in een soort vliegenierstoel. Een eR lampje wordt op één van zijn ogen gericht en langs elektroni sche weg geijkt. Het reflecteert in een televi siecamera, die de oogreacties re gistreert. Voor de proefpersoon staat een monitor waarop bepaalde beel den zichtbaar worden. Het kan bijvoorbeeld 'n schaakbord zijn, een advertentie of een verkeers situatie. Monitorbeeld en licht reflectie worden gemixed, waar door tenslotte via lichtpuntjes in het beeld zichtbaar wordt ge maakt welke weg het oog op het beeld heeft afgelegd. Op deze wijze zijn de reacties van grootmeesters en amateur schakers met elkaar vergeleken. De proefpersonen kregen vijf seconden de gelegenheid be roemde partijen van Russische schaakmeesters met het oog af te tasten. Vastgesteld kon wor den dat Jan Hein Donner veel efficiënter denkt dan een schaak- amateur. De „televisieoogmarkeerdef" werd ook gebruikt voor een on derzoek naar leesmoeilijkheden van kinderen. Een soort lees blindheid werd vastgesteld, als kinderen gebiologeerd bleven kijken naar woorden als vader en school. Aldus konden psychi sche en neurologische hiaten worden opgespoord. Honderd automobilisten wer den via de televisie-oogmarkeer der getest op hun reactievermo gen. Vijftig hadden frisdranken •gedronken, vijftig hadden vijf borrels op. Ze keken naar een filmpje met 20 a 30 moeilijke verkeerssituaties. Alles was zo veel mogelijk echt nagebootst, zelfs het verkeersgeluid. De com puter kwam er aan te pas om de resultaten beeldje voor beeld je te analyseren. Duidelijk werd dat alcoholgebruikers hun ogen vastkleven aan moeilijke ver keerssituaties, overdreven kijken naar verkeersborden en gauw in verwarring raken bij moei lijkheden. Aan andere proefpersonen wer den emotionele plaatjes ver toond, waardoor latente uitingen van sadisme (masochisme bijv.) konden worden opgespoord. Bij advertenties, waarin half-blote vrouwen voorkomen, valt op, dat mannen eerst naar de ogen van de vrouw kijken, vervolgens naar de buste en de navel en pas veel later naar haar sieraden, waarop de ogen van een vrouw het eerst worden gericht. De waardering van films kan door de televisie-oogmarkeerder ook worden geregistreerd. Op welk moment ontstaat een si tuatie van vermoeidheid bij de kijker naar de film? De oogmar keerder heeft daarop al vaak antwoord gegeven, hetgeen voor het instituut voor film en we tenschap belangrijk is bij zijn werk voor de Nederlandse uni versiteiten. Piloten kunnen worden ge test en in theorie is het zelfs mo gelijk het tekening lezen door een architect of een uitvoerder te testen en via een computer daarvoor een examencijfer te geven. Ongeveer 300 proefpersonen hebben tot nu toe in de „stoel" van het instituut gezeten. Er waren ook mensen bij met oog afwijkingen. Slechts in één gé val (een scheel kijkende man) mislukte de proefneming. De man knipperde te vaak met zijn ogen, waardoor de oogharen de lichtreflectie afschermden. In alle andere gevallen werden de mogelijkheden verruimd tot gro tere research. HILVARENBEEK: De nieuwe bewoners van het tweede leeu wenpark in ons land, de „Beek.se Bergen" zijn in hun nieuwe woonplaats aangekomen. Veilig achter een hoge afrastering kun nen zij alvast wennen aan hun omgeving, die zij binnenkort jrank en vrij kunnen doorkruisen. door B. J. WITHUIS 33) „Nog meer?" „Ja, het voorlopige rapport van de dokters. Die leven geloof ik van het voorlopige," inter rumpeerde hij zichzelf een beetje ironisch. „Lelijke Govert is van dichtbij door de linkerslaap ge schoten. De kogel is uit een Ame rikaanse legerrevolver afkomstig. Waarschijnlijk is het dezelfde re volver als die bij Jopie is ge bruikt. Dat wordt nog grondig bekeken." „Voorlopig bedankt," zei de in specteur. „Wanneer denk je nog meer te weten? 't Is niet om je te haasten maar wegens de bijzon dere omstandigheden heb ik graag tussentijdse informaties." „Ik bel u direct als ik wat weet." „Zeg," kwam Zandstra, „zou den we Lange Henk niet eens aan de tand kunnen voelen over die ruzie die Slimme Sjaak en de Belg hebben gehad? Onze bui tenlandse gast had toen ook een schietertje bij de hand." „Kan geen kwaad," knikte Jackie, die de telefoon al in z'n hand had en instructies gal „Kunnen we niets aan Pit en Helma doen?" vroeg Tim. „Nee, tenminste niet iets directs. We moeten eerst door deze rijstebrijberg van verhoren en rapporten heen. Misschien dat we dan weten of en waarom Pit er een andere opvatting op na houdt. Maar eerst Lange Henk." Tussen twee agenten werd de inbreker binnengeleid. „Ga er bij zitten," zei /ie in specteur. Hij nam een sigaret en begon. „Kijk eens vriend. We zijn natuurlijk druk met die moorden en zo bezig. Er is nog een zaak bij gekomen. Meneer Pit, van het Detective-Bureau, die gister avond hier was, en' diens secreta resse, zijn spoorloos verdwenen. Dat is opnieuw het werk van de moordenaars van Jopie en Lelijke Govert. Je kunt ons mis schien helpen met nog één in lichting te geven. Het gaat hier om. Als we goed zijn ingelicht is er een tijdje geleden nogal een grote ruzie geweest tussen Slimme Sjaak en die Belg. Jullie zaten geloof ik aan tafel. Ben jij daar bij geweest?" „Ja, ik weet d'r van," bromde Lange Henk. „Toen heeft die Belg een re volver getrokken als ze me niks hebben wijs gemaakt. Waar het nou om gaat is. zou jij je kunnen herinneren hoé dat ding er uit zag?!" „Ik heb weinig verstand van pistolen," zei Lange Henk, „maar als ik er een paar kan bekijken wil 'ik het wel eens proberen." Het organiseren en uitstallen van een kleine colectie kostte vijf minuten. Lange Henk schreed met allure langs de tafel. „Nou," vroeg de inspecteur ge spannen. „Ik kan er geen eed op doen hoor," zei de inbreker voorzichtig. „Maarre.dat ding daar lijkt er het meeste op." „Bedankt," zei de inspecteur, toen hij de aangewezen Ameri kaanse legerrevolver opnam. „Het kan zijn. dat het ons een stap vooruit heeft gebracht." „Scheelt het een maandje?", vroeg Lange Henk. „We zullen ons best doen," zei de inspecteur, „maar je moet de volgende keer echt wat minder met vuur spelen." De inbreker bleef het antwoord schuldig en vertrok tussen zijn bewakers. „Wat brengt ons dit verder?" vroeg Tim. „Voorlopig niets," zei de in specteur, „maar 't kan een aan wijzing zijn. Natuurlijk is het geen schimmetje van bewijs." Luyken vroeg of hij nog nodig was. De inspecteur dacht 'n seconde na en zei „wacht even". Hij draaide een intern nummer en vroeg naar Verstraten. „Kun je me een paar scherpe afdrukjes van die Belg bezorgen?" Een jonge agent bracht het ge vraagde. „Luyken," zei de inspecteur. „Laat je mannetjes die plaatjes eens zien. En toon hen maar de hele weg die je moordenaar heeft afgelegd. Misschien hebben we ergens geluk „Zoveel geluk heeft niemand", mompelde Tim, „dat is tegen de natuur." Luyken stond op. „Ik ga er meteen mee aan het werk." „En nu?" vroeg de journalist. „Een kort ontbijt," besliste de inspecteur. „En dan gaan we door." Hij nam de hoorn op en gaf opdracht de eigenaar van de Music-Bar op te pakken. „En laat hem maar schreeuwen en tegen spartelen. Hij gaat zonder opgaaf van redenen mee. En zorg. dat je hem te Takken krijgt zonder hem de kans te geven iemand te waar schuwen." „En," vroeg Zandstra, „zal ik die jongens van de patrouille ook maar laten komen?" ,,Ja, organiseer maar dat ze over tien minuten rapport uit brengen." „Hebben we dan nog meer klanten," vroeg Tim, die hoe interessant hij de verhoren ook mocht vinden en hoe z'n journa- listenhart ook genoot toch het gevoel had, dat er actie naar bui ten zou móeten worden ontwik keld om Helma en Pit te redden. (Wordt vervolgd.) een beetje feestl stl STILLE MARKT IN AMSTERDAM Op de Amsterdamse beurs heb ben de internationale aandelen gisteren 'n licht verdeelde stem ming te zién gegeven. Voorbeurs lagen de noteringen overwegend boven het peil van woensdagmid dag. maar bij de start van de offi ciële handel viel een lichte re actie waar te nemen. De affaire was gering. Van de internationals boekte Koninklijke Olie begin- beurs een winst van bijna één gulden op 166,90. Philips was op 138,80 prijshoudend en Hoog ovens werd onveranderd geadvi seerd op 117. Unilever en AKU boekten een verlies van bijna 1 op resp. 129,30 en 80,80. Met uitzondering van de K.N.S.M. gaven de scheepvaart aandelen verliezen te zien. De cultuurmarkt was licht verdeeld. Deli werd wat hoger geadviseerd op een bericht, dat het concern in Amerika een proces heeft gewon, nen over een post aandelen Ame rican Sumatra Tobacco. De eerste noteringen op de staatsfondsenmarkt lagen frac- tioneel boven die van woensdag. Aan de koersstijging van de aandelen Bergoss kwam een eind. De notering zakte met vijftien punten in tot 465. Lager in de markt lagen voorts Billiton. Gist- Brocades en Furness. Albert Heijn boekte een vooruitgang van 2 tot 2,50 en Drie Hoefijzers was ruim ƒ3 in herstel op 119,60. Claims Verenigde Ma chinefabrieken werden vijf cent hoger afgedaan op 1,30. Deze notering komt overeen met een prijs van 105 voor een conver teerbare obligatie. De internationale aandelen gaven later geringe koersver schillen te zien. Bij het scheiden van de markt noteerde Kon. Olie 166,40, hetgeen een winst op leverde van ƒ0,40. Philips ging van de markt op 138,50 en was daarmee 0,10 in reactie. Uni lever verloor 0,50 op 129,50 en AKU brokkelde 1 af tot 80,70. Hoogovens ging 1,50 naar bene den tot 115,50. Geert koers in Franse francs Donderdag hebben de Neder landse banken besloten geen Frans bankpapier meer ter om wisseling aan te nemen. Er is dus géén koers meer in Franse francs, nadat woensdag nog Frans bank papier kon worden ingewisseld voor 72,per 100 francs. De maatregel van de banken is uiter aard een gevolg van de berichten uit Parijs, die melding maken van een chaotische en onzekere toe stand. Voorts werd vernomen dat de Nederlandsche Bankniet meer intervenieert in Franse francs. De centrale bank heeft haar steun aankopen dus stopgezet. De Nederlandse grenswisselkantoren staan doorgaande reizigers toe per persoon 100 Franse francs in te leveren tegen een koers van 70,—. De ontwikkeling in Frankrijk wordt in kringen van de banken en de valutahandel met bezorgd heid gevolgd. Het zal geheel van de aard der uit Parijs komende berichten afhangen, of en wan neer de handel in Frans bank papier zal worden hervat, aldus vernam het A.N.P. gisteren. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buitèn- lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen New York Montreal Brussel Frankfort Stockholm Zürich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon Madrid (gr. cp) 8.60—8.70 3.59—3.63 3.33—3.38 7.17—7.22 90.45—90.95 69.45—70.45 83.90—84.40 57.50—59.50 48.20—4920 50.40—51.40 13.97—14.07 12.62%12.77Vj 5.10—5.25 Volgens radio-Senegal is woensdag in Dakar een student om het leven gekomen en zijn verscheidene studenten gewond, toen de politie studenten uit een universiteitsgebouw verdreef. Degene die het leven bet, pro beerde een bom van eigen ma kelij te gooien, maar dit wapen ontplofte to vroea.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2