Opzienbarende toespraak van president De Gaulle Ernstige Belgische kritiek op dr. Mansholt Verminkt radiobericht opgevangen van de „Scorpion" Grote drukte verwacht tijdens de pinksterdagen Spanning HET WEER NATIONALE VERGADERING WORDT ONTBONDEN Het referendum is uitgesteld Dreigement Laatste kans Uitnodiging tot burgeroorlog Geen devaluatie Franse franc Kamer luisterde naar De Gaulle Onderzeeboot was reeds officieel als verloren beschouwd Franse staking ook in Nederland goed merkbaar Buiten de ondiepe zone Radioboodschap niet van de Scorpion Naspeuringen opgegeven 47 graden C. in India VERMOEDELIJK GEEN RECORDCIJFERS VRIJDAG 31 MEI 1968 24e JaargangNo. 5211 Industrie kampt met moeilijkheden De meest makkelijke verf heet Mijnongeluk In Japan Al büna 70 slachtoffers Spreiding gewenst Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Crank, bü* abonnement: TERNEUZEJ Directeur-Hoofdredacteur: 1. van ae sanae Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 18 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van da Sande ta Temauzen Advertentieprijs per mm I(R et.; mihlmu» pet advertentie ƒ2,40. iRubriek „Kleine Advertenties" (geea handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer toi 10 uur voormiddag. President De Gaulle heeft donderdagmiddag in een radiotoespraak meegedeeld, dat hij niet van plan is af te treden en dat hij premier Pompidou handhaaft. Wel zal hij veranderingen in het kabinet aan brengen. De nationale vergadering is ontbonden en er zullen nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven. Het referendum dat op zondag 16 juni zou worden gehouden, wordt uitgesteld, aldus De Gaulle. Het staatshoofd verklaarde: „Onder de huidige omstandigheden zal ik mij niet terugtrekken. Ik zal de premier niet vervangen". Frankrijk wordt bedreigd door een dictatuur, n.l. die van het totalitaire commu nisme, aldus De Gaulle. Aan het slot van zijn zes mi nuten durende boodschap zei De Gaulle: „De republiek zal niet toe geven. Het volk zal zich verman nen. Vooruitgang, onafhankelijk heid en vrede zullen het, tezamen met de vrijheid, winnen". Eerder had de president ge waarschuwd dat hij wellicht an dere maatregelen zal moeten ne men, als de nationale crisis zou voortduren. Hij doelde daarbij vermoedelijk op het grondwets artikel, dat hem' in geval van nood vrijwel onbeperkte bevoegdheden geeft. Met grote spanning hadden mil joenen Fransen afgewacht, welke beslissingen president De Gaulle zou treffen. De nieuwsgierigen die zich des morgens verdrongen voor het hek van het presidentiële landgoed, konden het staatshoofd met ge- hogen hoofd en in gepeins verzon- De voorzitter van de Belgische hij, maar vergroten, omdat de boerenbond, prof. Boon, heeft donderdag op de jaarvergadering van de bond ernstige kritiek ge uit op dr. Mansholt, de Neder landse vice-voorzitter van de Europese commissie. Hij verweet hem, dat hij na tien jaar Europe se prijs- marktpolitiek nu komt verklaren, dat dit beleid niet werkt zonder structuurpolitiek. In landbouwkringen hebben we in het verleden herhaaldelijk op de noodzaak van een doelge richte structuurbeleid gewezen, aldus de Belgische boerenleider. Prof. Boon veroordeelde elke poging om door middel van de prijspolitiek de produktie van melk en boter te beheersen. Een verlaging van de melkprijs zal de produktie niat remmen» 8® kleine bedrijven dan door grotere produktie zullen proberen de da ling van hun inkomen op te van gen. Da uitdaging aan de landbouw lag volgens prof. Boon niet op het vlak van de bedrijfsstructuur, zoals Mansholt stelde. Een aange past gezinsbedrijf kon even goed, zo niet beter dan welke andere bedrijfsvorm ook, de technische ontwikkeling aan. De werkelijke uitdaging, zo meende hij, ligt op het vlak van de ongeordende wereldmarkt en daar kan het boerenbedrijfsle ven niets aan doen. Dat is ook geen nationaal of gemeenschaps probleem, maar een wereldpro bleem. Recente portretstudie van presi dent Charles de Gaulle. ken met grote stappen door het park zien lopen. Intussen is niet opgehelderd waar de president woensdagmid dag is geweest, toen hij na zijn vertrek uit Parijs naar Colombey enige uren „zoek" is geweest. Een van de theorieën is dat hij in Mül- house, op 470 km ten oosten van Parijs gelegen nabij de grens met West-Duitsland, een gesprek heeft gehad met een aantal generaals, onder wie zijn schoonzoon gene raal Alain de Boissieu. Tegenover de studentenmanifes tatie stond 50 procent vijandig. 37 procent oordeelde „slecht" over de linkse studentenleider Cohn-Ben- dit. De voormalige minister van fi nanciën. Valery Giscard d'Estaing, die met zijn 43 leden tellende frac tie van onafhankelijke republikei nen de rechtervleugel van de hui dige regeringscoalitie vormt, pleit te reeds voor het houden van alge mene verkiezingen. Hij zei dat een kabinet dat niet in staat is de orde te herstellen of een einde te ma ken aan de stakingen, moet ver dwijnen. Hij zei echter te hopen dat president De Gaulle zou aan blijven. In afwachting van de verkie zingen na het herstel van de orde zou er een voorlopige regering moeten worden gevormd, die „de politieke realiteit" In het land ver tegenwoordigt, aldus Giscard d'Estang. Hij noemde die te houden algemene verkiezingen „de laatste kans voor stabiliteit in de toe komst". Een in Parijs gehouden onder zoek naar de openbare mening heeft aangetoond, dat een derde van de ondervraagden bang is, dat de huidige crisis op een revolutie, een burgeroorlog of op een anar chie zal uitlopen. Wat het beleidi van De Gaulle betreft is het staats hoofd bij 15 procent in waardering gestegen, maar bij 55 procent van de ondervraagden gedaald. Bij het onderzoek door het Fran se instituut voor opiniepeiling bleek dat het prestige van het par lement en de politici in het alge meen is gedaald en dat van de vakbeweging gestegen. Tegenover de studentenmanifes tatie stondi 50 procent vijandig. 37 procent oordeelde „slecht" over de linkse studentenleider Cohn-Ben- dii. De leider van de linkse federa tie, Mitterrand, heeft naar aanlei ding van de toespraak van presi dent De Gaulle gezegd, dat deze een uitnodiging tot een burger oorlog bevat. De oppositie zal er koelbloedig en vastberaden op reageren. In Parijse financiële kringen dacht men gisteren niet, dat de franc „in de naaste toekomst" zal worden gedevalueerd ondanks het feit, dat er in een aantal landen niet meer in francs wordt gehan deld en de valuta in het buiten land in het algemeen niet wordt gesteund. Volgens dezelfde krin gen is er thans sprake van „alge mene vrees en van een vlucht uit de franc, maar niet van 'n paniek situatie". Kort nadat president De Gaul le zijn verklaring voor de radio had afgelegd, vroeg de commu nistische fractievoorzitter M. Bakker in de tweede kamer het woord over de orde. Hij zei zich niet te kunnen voorstellen, dat deze verklaring geen invloed zou hebben op de verhoudingen tussen Nederland en Frankrijk in de E.E.G. Naar zijn mening zou de minister van buitenlandse zaken hierover een verklaring dienen af te leggen. De kamer ging niet op zijn voorstel in. Overigens bestond er in het parlement veel belang stelling voor de radiotoespraak van het Franse staatshoofd. Ka mervoorzitter rr.r. ""Van Thiel schorste tegen half vijf de ver gadering teneinde de leden in de gelegenheid te stellen deze be langrijke verklaring te beluiste ren. De met 99 opvarenden vermiste Amerikaanse kern onderzeeboot „Scorpion" heeft een levensteken gege ven. De Amerikaanse admi raliteit deelde woensdag avond mee, dat een pa trouillevliegtuig ten oosten van Norfolk (Virginia) een radioboodschap had ont vangen, waarvan de code werd geïdentificeerd als af komstig van de vermiste kernonderzeeër, die maan dag niet op tijd in de thuis haven Norfolk binnenliep. De commandant van de vloot heeft alle opsporingsvaartuigen on middellijk naar het gebied gediri geerd, waar de boodschap werd opgevangen, dat is ongeveer 110 mijl ten oosten van Norfolk. Marine-autoriteiten wezen er op, dat dit niet betekent, dat de on- Tengevolge van de stakingen in de Parijse automobielindustrie heeft de Nederlandse Daf-fabriek in Born de produktie van de Daf 55 moeten stopzetten. De Daf-55 is namelijk uitgerust met een vier cylinder Renault-motor 1100 c.c. Tengevolge van de staking worden deze motoren niet meer afgeleverd met de consequentie dat de Limburgse produktie van de Daf-55 niet kan worden voort gezet. Door de staking in Frankrijk is ook de export van papier naar Frankrijk lam gelegd. Deze sta kingen hebben voor de konink lijke Nederlandse papierfabriek echter een ander gevolg. In ver band met de stakingen leveren de Franse papierfabrieken meer naar het buitenland. De conse quentie hiervan is dat Duitse, Belgische en Nederlandse papier- verwerkende industrieën, druk kerijen en utigeverijen thans een beroep doen op de koninklijke Nederlandse papierfabriek om papier te leveren teneinde de uit gevallen leveringen van Frank rijk te compenseren. Van de zijde van de Daf wordt nader vernomen, dat de werkge legenheid bij het bedrijf in Bom door de stagnatie van de levering van motoren uit Frankrijk niet in gevaar komt. Men zal de produk tie van de Daf-55 geleidelijk moeten verminderen, maar men schakelt dan over op de Daf-44, waarin een motor van Daf zelf is gebouwd. De dealers in Nederland zijn op het ogenblik goed voorzien. Bovendien zal het oorspronkelijk voor Frankrijk bestemde deel van de produktie in Nederland blij ven. derzeeër zich op de opgegeven po sitie bevindt De boodschap was een algemene oproep aan de op de betrokken frequentie luisterende stations: „Alle stations op dit net, dit is de Scorpion (roepletters)". De rest van het bericht was verminkt. Dit levensteken kwam enkele uren nadat de marine de 3075 ton metende onderzeeboot als officieel vermist had gemeld teneinde de familieleden van de bemanning financieel te kunnen steunen. Het laatste radioseln was 21 mei ontvangen toen de Scorpion ter hoogte van de Azoren voer en meldde zes dagen later om 18 uur (pl. tijd) in Norfolk te zullen aan komen. Zes andere stations hebben het radiosein van de vermiste onder zeeboot ook gehoord, aldus marine autoriteiten. De boodschap werd woensdagnacht om 00.28 gmt (01.28 Ned. tijd) opgevangen. Het punt van waar het "sein ver moedelijk afkomstig was, ligt bui ten de ondiepe zone van 65 mijl, waar de diepte tot 215 meter is. In het midden van de Atlantische Oceaan, waar de zee zeer diep is, zou redding onmogelijk zijn, zelfs als de Scorpion tijdig zou worden gevonden. Donderdagmiddag heeft de Ame rikaanse marine verklaard, dat 1 niet zeker Is, dat de radiobood schap die op de Atlantische Oceaan is opgevangen door sche pen en vliegtuigen die deelnemen aan de speurtocht naar de „Scor pion", afkomstig is van de ver miste atoomonderzeeër. De woordvoerder bevestigde dat in de radioboodschap de officiële identificatiecode voor de onder zeeër voorkwam. Het signaal werd op verschillen de plaatsen opgevangen, maar al leen een onderzeeër die 300 mijl ten oosten van de Amerikaanse i marinehaven Norfolk koerste, kon een peiling verrichten, waaruit bleek dat het signaal veel verder uit de kust was uitgezonden. Een vliegtuig, dat hetzelfde sig naal op ongeveer 110 mijl ten oosten van Norfolk had opgevan gen, kon geen peiling verrichten. Mocht de peiling van de aan de speurtocht deelnemende duikboot juist zijn, dan wordt de hoop de bodem ingeslagen, dat de Scorpion in moeilijkheden zou zijn geraakt op het Amerikaanse continentale i plateau, dat zich op ongeveer 65 mijl van Norfolk uitstrekt en waar de zee ongeveer 180 meter diep is in plaats van de veel diepere wa teren verder uit de kust. O De naspeuringen naar 't myste- ricuse radiosein waarin de code naam van de vermiste Amerikaan se kemonderzeeër „Scorpion* voorkwam, zijn opgegeven, zo deel de het ministerie van defensie In Washington mee. Een uitgebreid onderzoek in het zeegebied waai het sein zou moeten zijn uitgezon den, heeft niets opgeleverd. In een Japanse kolenmijn te Tagawa zijn drie mijnwerkers om het leven gekomen en 33 gewond door een instorting en daardooi vrijkomend methaangas. De hittegolf die de noordelijke staten Bihar en Oettar Pradesj in India heeft getroffen, heeft al 60 slachtoffers gemaakt. Er is mel ding gemaakt van temperaturen tot 47 graden Celsius. In Bihar zou de drinkwatervoorziening grote moeilijkheden ondervinden. In de staat Assam zijn de Brah- mapoetra en haar zijrivieren bui ten hun oevers getreden. De stad 'Dibroegarh staat gedeeltelijk blank. Als het weer met de pinkster dagen'mooi zal zijn, wordt er een druk buitenlands bezoek ver wacht, waarbij de Duitsers wel de boventoon zullen voeren. Ook verwacht de Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer veel bezoekers uit Engeland en België. De Fransen zullen wel verstek laten gaan, maar gehoopt wordt, dat dit verlies zal worden gecompenseerd door toeristen, die Frankrijk als pinkstervakantie hebben geschrapt Daar komt bfj dat tijdens het pinksterweekend het bezoek uit Frankrijk toch nooit zo groot is geweest. Records zullen er wel niet worden gebroken. Verwacht wordt dat het accent van de pinksterdagen bij tal van toeristen op het kamperen zal liggen, ook al omdat velen hun kamp als een generale repetitie voor de komende zomervakantie beschouwen. Hoewel er niets de finities te zeggen is, meent men dat er minder bezoekers naar ons land zullen komen dan tijdens bet langere paasweekeinde, dat zo'n 600.000 buitenlanders naar hier bracht. De pinksterdagen van vorig jaar leverde een bezoekersaan tal van 450.000 op, eenzelfde ge tal als in 1966. De rijkspolitie geeft op voor hand het volgende advies: „Laat iedereen zijn geduld bewaren. Ga niet allemaal tegelijk op pad, dus niet allemaal vrijdagavond om vjjf uur of zaterdagochtend om acht uur, want dan loopt het ver keer onherroepelijk vast. Neem de kaart: kies niet alleen doorgaande routes, maar volg eenc een minder voor de hand liggende weg. Toeristisch zijn die doorgaans aantrekkelijker dan de grote autosnelwegen". Voor de mannen van de rijks politie is er geen vrij bij. Er zal een maximaleb ezetting zijn en alle vrije dagen zijn ingetrokken. Naast het dienstdoende perso neel zal de rijkspolitie weer de beschikking over twee vliegtui gen hebben, die zullen kunnen helpen eventuele verkeersplooi- tjes glad te strijken. Volgens een afspraak met de Nederlandse radio-unie zal op topdagen bij het centrale punt van de rijkespolitie in Driebergen een verslaggever worden gesta tioneerd, die door het geven van verkeersbulletins een handje kan helpen om het geheel in goede banen te leiden. DROOG EN ZONNIG Noordoostelijke winden voer» den donderdag droge lucht naar onze omgeving. Er kwam bijna geen bewolking voor, zodat de middagtemperaturen tot 18 i 21 graden konden oplopen. Deze stroming werd ln stand gehou» den door een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven de Noordzee lag en lagedrukgebied boven Italië met een uitloper over de balkan. In deze gewes ten en in de Alpen werd dan ook regen, en hier en daar, on weer gerapporteerd. Hoewel het hogedrukgebied iets in betekenis afneemt, zal het ook vandaag het weer in onze omgeving bepalen. Bij droog en zonnig weer in een matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind zullen de middagtempera turen dezeflde waarden bereiken als gisteren of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Droog en zonnig weer. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Dezelfde middagtempera turen als donderdag of iets hoge re. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 31 MEI v.m. ZATERDAG 1 Breskens Terneuzen Terneuzen Walsoorden 4.08 4.44 5.23 5.27 JUNI v.m. 4.50 5.25 5.26 6.09 n.m. 4.30 5.06 5.45 5.49 n.m. 5.13 5.49 5.49 6.32 Mei 31 ZON op onder MAAN op onder 4.27 20.49 7.14 Q-18

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1