Elke vrouw onder te vangen is een hoedje Laat U de haan ook maar kraaien? HOEVEEL IS DE WAARDIGHEID VAN DE VROUW WAARD? ANDIJVIESCHOTEL Hoe brengt u mannen aan de kook Eerste kirnl Gecultiveerde parels en parfum zijn vijanden Het gezinsleven heeft in Spanje nog- steeds een sterk patriarchale inslag. Het gevolg daarvan is, dat onze sexe- genoten in dat bijzonder plezierige va kantieland b"tf ons vergeleken nog veel te kort komen, ook al heeft de emanci patie in de Spaanse steden ook vaste voet gekregen. Op het platteland zijn echter nog plaatsen genoeg, waar van emancipatie nog geen sprake is, en waar de vrouwen zelfs nog niet voor behoorlijk onderwijs in aanmerking ko men. Een betrekking buitenshuis is in die achtergebleven gebieden natuurlijk volkomen ondenkbaar. Daarom is het juist zo opmerkelijk en verheugend, dat de regering van Fran co onlangs haar goedkeuring heeft ge hecht aan de erkenning van een orga nisatie, die „sociale zekerheid voor huisvrouwen" is gedoopt. Een van de doelstellingen van deze organisatie is een wettelijke regeling te verkrijgen, die de huisvrouw een zodanig huis houdgeld garandeert, dat zij daarvan een bepaald percentage voor haar „persoonlijke waardigheid" kan afne men. Het grappige is dat, wanneer de vereniging haar zin zou krijgen Spanje meteen op dit gebied een der meest vooruitstrevende landen van Europa zou worden. Eerlijk gezegd lijkt het ons niet een voudig vast te stellen wat de vrouw toekomt ona haar „waardigheid" op te houden. Maar dat zullen we dan te zij ner tijd wel horen. Wat ons voorlopig noodzakelijker lijkt is, dat een man een dusdanige beloning voor zijn werk krijgt, dat hij meer geld aan zijn vrouw KAN geven dan zij nodig heeft voor de aankoop van het levensmid delenpakket. In de Verenigde Staten, waar ongeveer tien procent van de mannen in het huisgezin de dagelijkse pot verzorgt, overwegen de grote levensmlddelen- bedrijven zich bij hun reclame meer te gaan richten op de kokende man. De voorlichting en propaganda zal, naar men meent, voor zover op de man ge. richt, belangrijk verschillen van de gebruikelijke, die speciaal de kokende vrouw tracht te verleiden tot ruimere aankopen. Psychologen noemen het idee van de Amerikaanse levensmiddelenbedrijven „het ei van Columbus." Ze voorspellen, dat de omzetten van de zaken met sprongen omhoog zullen gaan. Bovendien zullen de vrouwen minder geldzorgen hebben, want mannen geven gemakkelijker geld uit dan vrouwen. Ze zijn ook over het algemeen te verlegen of te trots om op koopjes uit te gaan en voelen er niet veel voor van de ene zaak naar de andere te lopen om te kijken of ze een produkt misschien voordeliger kunnen krijgen. De enige hoop is nu maar, dat ze na het winkelen het hele bedrag van de inkopen niet van het huishoudgeld gaan aftrekken, want dat zou „het paard achter de wagen spannen" betekenen voor de huisvrouw. Voor het klaarmaken van deze eenvoudige, maar smakelijke schotel hebt u de volgende ingrediënten nodig: 1 Vz kg andijvie, 1 kg aardappelen, 250 g in blokjes gesneden mager varkensvlees, 1 ui, plm. 2,5 dl melk 50 g geraspte kaas. 75 g boter of margarine, zout! peper en nootmuskaat. Het toekijken bij het „hoeden passen" is trouwens een vermakelijke bezigheid. Tieners en jonge vrou wen staan erbij te giechelen en schieten soms zelfs onbedaarlijk in de lach, als ze het ene na het andere hoedje passen; de oudere generatie bekijkt haar spiegelbeeld met een gezicht of ze worden gecon fronteerd met een griezelig insekt met harige poten. En toch komen er voor allen in de loop van de komende maanden weer momenten, dat ze zeggen: „Daar kan ik toch eigenlijk niet zonder hoed naar toe." Eén ding is zeker: als u toevallig nog een bol rond dopje met een roos opzij of een slappe baret uit de dertiger jaren in de motteballen hebt liggen, hoeft u geen geld uit te geven voor een nieuwe hoed. Want u bent er op dit moment zo „in" mee als wat. En hebt u niets meer in voorraad, ga dan vol ver trouwen één of twee dagen de stad in om hoeden te passen. Want elke vrouw is onder een hoeiïj». i* vangen. foto: Dior, niet de eerste de beste maar wel een van de besten creëerde dit gazen kapje, waarop helgele narcissen zijn verwerkt. Als het u staat is het een droom. Bij de tekeningen: Twee kleine dopjes uit de dertiger-jaren-col lectie. liet eenvoudige pothoedje met aparte klep herkent u na tuurlijk nog wel van vroeger of van oude modeplaatjes)de grote, breedgerande Garbo-hoed met druk bewerkte sjaal is ook iveer •h vogue. De aardappelen schillen en gaarkoken. De andijvie schoonmaken, snijden wassen, goed laten uitlekken en even laten slinken. De ui fijnsnijden en met het vlees en tweederde van de hoeveelheid boter of margarine bruin- bakken. De aardappelen met de melk tot puree verwerken en op smaak afmaken met zout, peper en nootmuskaat. De oven voorverwarmen. Een vuurvaste schotel vullen met een laagje aardappelpuree, andijvie en het vleesmengsel en weer afdekken met de rest aardappelpuree. De schotel af werken met geraspte kaas en Iets boter of margarine. Dit gerecht mid denin een matig hete oven in plm. 15 minuten bruinbakken. Gecultiveerde parels zijn, als het een goede soort betreft, vaak zo „echt" en mooi, dat alleen een expert ze van echte kan onderscheiden. Dit is geen wonder, want de goede gekweekte pa rels worden niet synthetisch gemaakt. In een stukje huidweefsel van een le vende, gezonde oester wordt een bolle tje parelmoer gewikkeld en daarna wordt het bolletje diep in het vlees van een andere oester gebracht. De wonde geneest en de indringer wordt ingekapseld in kalkzurc lagen of op kweekplaatsen op de bodem van de zee gebracht. Na enige jaren ontstaat er dan in de geopereerde oester een parel, die nauwelijks van het natuur- produkt is te onderscheiden. De „on echtheid" kan vaak alleen maar met röntgenfoto's aan het licht worden ge bracht. Deze gecultiveerde parels zijn zeer ge wild omdat ze net zo mooi zijn als ech te, maar natuurlijk goedkoper. Er wor den snoertjes, oorbellen en andere sieraden van gemaakt en dames die zich financieel een echte parelsnoer kunnen veroorloven dragen uit angst voor diefstal vaak een nauwkeurig na gebootst snoer van gecultiveerde pa rels, terwijl het echte in de kluis ligt opgeborgen. Minder hekend is dat gekweekte parels beschadigd kunnen worden als ze in aanraking komen met parfum. Wie parfum spuit op gecultiveerde parels loopt de kans dat ze hun glans verlie zen en ineenschrompelen. Daar het ge bruik van parfum nog steeds toeneemt, zal elke vrouw daarmee rekening mos- ten houden. Een eerste kind wordt natuurlijk in de regel p>el met veel liefde en aandacht, omringd door ouders, grootouders en verdere familieleden, maar dat kan ook wel eens z'n bezwaren hebben. De beste bedoelingen van de ouders, sa men met hun onervarenheid voeren vaak tot overdrijvingen, die gewoon lijk weliswaar nu niet zo héél gevaar lijk zijn, maar die alle bij elkaar toch ivel een zekere schade kunnen opleve ren. We moeten ons maar eens inden ken hoe we ons zélf voelen bij een teveel aan aandacht. Dat werkt ver moeiend en we voelen, ons onvrij. Ook het kleine kind moet een mogelijkheid hebben zichzelf te ontplooien, wel niet in 't wilde weg, wel met een beetje leiding als 't over de schreef dreigt te gaan, maar toch zó dat het zich niet in ieder opzicht bekneld voelt. Het is zeker wel goed als jonge ouders eens iets over opvoeding lezen. Het brengt ze soms op gedachten waar ze zelf niet opgekomen zouden zijn. Doch iédere goede raad kan overdreven worden en heeft dan het tegendeel als effect. Als we leren het kind niet bij het minste kikje op te nemen, omdat het dan ver wend en onrustig wordt, dan ivil dat nog niet zeggen dat we het altijd maar moeten laten huilen. We kunnen wel degelijk eens poolshoogte gaan nemen of er iets aan schort, als het huilen erg heftig is of langer aanhoudt dan ge woon. We moeten niet uit louter be zorgdheid het kind te warm kleden. Dit bekoorlijke licht blauwe Tergal nacht hemd wordt romantisch geaccentueerd door de kanten manchetten en een dito horizontale strook over de borst. Zowel het, eveneens in Tergal-blauw uitgevoer de kussensloop als het laken draagt een witte bloemversieringdie jammer genoeg na het clicheren van deze foto op deze afdruk niet vol doende meer tot haar recht komt. „Laat uw bed het maar niet horen" wordt schertsend gezegd van iemand, die plannen maakt vroeg op te staan. Negen van de tien mensen hebben - jammer genoeg - moeite met het op staan. In doorsnee weet men wel „dat morgenstond goud in de mond heeft," maar de jacht op dit soort goud wordt niet intensief beoefend. En toch is iedereen ervan overtuigd dat vroeg uit de veren veel voordelen heeft. Hebt u op zo'n matineuze dag nooit eens ge merkt dat u extra veel werk kon ver zetten en toch nog tjjd overhouden voor liefhebberijen? Bovendien hoeft u zich op zo'n dag niet te haasten, met het gevolg dat u zich 's avonds minder moe en meer voldaan voelt dan ge woonlijk. Maar er is nog iets anders: ook me disch gezien schijnt het van groot be lang te zijn vroeg op te staan. Een Brits medicus, professor Lancas ter, heeft zichbijzonder intensief met dit probleem bezig gehouden en hij ver dedigt nu de stelling, dat wie vroeg opstaat een betere kans heeft op een stabiele gezondheid dan degene, die zich liever nog eens omdraait als de haan begint te kraaien. Z'n theorie wordt bevestigd door de Belgische arts dr. Brunsc uit Antwerpen. Aan de hand van statistieken heeft deze me dicus vastgesteld, dat wie om zes uur opstaat minder kansen heeft op aller lei kwalen dan degenen, die later uit bed komen. O.a. zou zijn gebleken, dat van de pa tiënten met een hartinfarct maar drie procent gevonden wordt onder degenen die vóór of om zes uur opstaan. Alleen dat feit al is de moeite waard het lang- slapen af te zweren. Natuurlijk moet iemand die dagelijks vroeg opstaat zorgen dat hij of zij 's avonds bijtijds naar bed gaat. Want voldoende nachtrust is voor een goede gezondheid een voorwaarde, waar niet mee valt te marchanderen. Zit u fout in dit opzicht - en dat weet u dan zelf maar al te goed - verander uw le venspatroon grondig. Het is de beste (en de goedkoopste) medicijn en zal niet alleen uzelf, maar ook uw huisge noten ten goede komen. Het bijzondere van deze combinatie uit de Katoenshow 1968 zijn de dessins van de bïoeze en pantalon die precies eikaars tegengestelde zijn. Voor de lange broek werd een stevige gabardine gebruikt, terwijl de bloeze is gemaakt van een dun ne, soepele katoenen twill, die aanvoelt als zijde en daarom zo geschikt is voor de romantische heel wijde mouwen. Het hesje van katoenen whipcord heeft de zelfde heldere kleur rood die ook in de pantalon en de bloeze is gebruikt. De stof is van Menko. Kinderen hebben het van nature eer der warm dan de volwassenen. Maar wie een baby wil „harden", vergeet dat zo'n kleintje toch ook weer niet de weerstand heeft die het grotere kind kan opbrengen. We willen onze kinde ren niet verwennen, maar ze hebben wel recht, voor zover dat in ons ver mogen ligt op wat aandacht, wat zon nigheid, wat pretjes en met mate eens iets lekkers. De angst voor verwen nen mag ook weer niet het kinderge luk en de warmte van het gezinsleven op de vlucht jagen. Komen er meer kinderen in een gezin, dan wordt de aandacht automatisch meer verdeeld en groeit de ervaring van de opvoeders. Al gauiv zien ze, hoeveel er vanzelf weer „over" gaat en hun optreden je gens de kinderen ivordt zekerder, maar ook soepeler. JETTY Het is belangrijk genoeg om het nog eens te her halen: elke vrouw is onder een hoedje te vangen. De moeilijkheid is echter juist dat speciale hoedje te vinden. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: De Nederlandse vrouwen zijn niet zo hoed- achtig aangelegd. In de hoedenwinkels lees je het van hun gezichten af: affreus; onmogelijk; idioot; afschuwelijk; bezopen (de laatste uitdrukking teken de ik volledigheidshalve op uit de mond van een uit haar krachten geschoten tiener).

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9