Slakingen in Frankrijk duren voori Vieicong nam centrum van Saigon onder vuur HET OOG VAN SIVA 0 Oupli-kaat Zware straffen voor roofovervallers Manchester United optimistisch over de komende strijd tegen Benfica 1 DE VRIJE ZEEUW 5 Volksregering Die slag is aan u, Mijnh. J. G. J. van Schie uit De Cocksdorp De staatsomroep Overleg over spoorwegen-c.a.o. afgebroken Massale hongerdood van rendieren Amsterdam krijgt „miss walletje" Waterkanonnen tegen betogende boeren in Brussel Hevige aanval op Hau Due Amerikaans oorlogsschip getroffen Favoriet Belangstelling enorm „Schelde" nam deel aan de Utrechtse waterpolodagen De bouw van het sportpaleis in Rotterdam Eddy Merckx won achtste etappe ronde van Italië Onrust onder Belgische radio- en t.v.-personeel Woensdag 29 mei 1965 De werknemers bij het atoom centrum in Cadarache stemden in meerderheid voor voortzetting van de staking en de bezetting van de fabriek, waar Frankrijks eerste experimentele neutronen reactor wordt gebouwd. In Parijs waren er stroomon- derbrekingen om er de aandacht op te vestigen, dat de eisen van de bijna zevenhonderdduizend werkers bij de openbare bedrij ven nog niet als geregeld kun nen worden beschouwd. Dè secretaris-generaal van de communistische partij, Rochet, heeft in een brief aan Mitter rand, leider van de federatie van linkse democraten, een spoedige ill®VIKLM v 4 Prijswinnaar van t 500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. (Vervolg van pag. 1) bijeenkomst voorgesteld, omdat de huidige toestand dringende maatregelen behoeft. Rochet verklaarde nadrukke lijk dat de communistische par tij tegen het referendum is. Hij stelde Mitterrand voor samen met de communisten te strijden voor het vervangen van het gaullistische bewind door een volksregering op basis van een gemeenschappelijk basisprogram- De stakende televisie-journa listen bij de staatsomroep zullen het werk niet hervatten, zolang geen hervormingen zijn inge voerd, die „een onpartijdige en oprechte televisie-verslaggeving" waarborgen. In een verklaring beschuldigden zij de leiding er van de uitzending te hebben verhinderd van reacties van de oppositie op de toespraak, die De Gaulle vrijdag hield. Door de staking van de journalisten en technici zijn er geen uitzen dingen op het tweede tv-net terwijl op het eerste net bijna de hele dag een testbeeld wordt uitgezonden met muziek en nieuwsberichten van de radio. De onderhandelingen tussen de Franse minister van transport en afgevaardigden van de vak bonden van spoorwegpersoneel l UKIO: Een Japanse firma heeft 2cn „aiarmbom" op de markt ge bracht. Het apparaat is niet gro ter dan een biljartbal en bevat sen krachtige sirene, een auto matische brandmelder en hand bediening in geval van diefstal. Indien de kamertemperatuur 135° F. (37 graden C.) bereikt, treedt de mini-installatie in wer king. Een batterij zorgt voor de voeding. Het alarm kan op een afstand van 200 meter gehoord worden. De rechtbank in Utrecht heeft gisteren zes mannen conform de eisen veroordeeld wegens een ge welddadige roofoverval op het kantoor van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid in Utrecht op 15 december vorig jaar en verder voor de diefstal van pistoolmitrailleurs met magazijnen uit het geniekamp in Maarn, alsmede een overval op een bejaard aannemerspaar. Bij het sociaal fonds hadden de man nen het voorzien op een buit van 90.000,—, terwijl de rovers hij de aannemer hadden gedacht 25.000 rijker te worden. De 22-jarige winkelbediende C. werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De 29-jarige smid V. werd gevonnist met drie jaar met aftrek. De 48 jarige los-arbeider Z. werd ver oordeeld tot één jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. De officier zei veertien dagen geleden in zijn requisitoir dat de drie eerstgenoemden verminderd toerekenbaar zouden moeten worden geacht. De rechtbank veroordeelde ook de 36-jarige hulpvakarbeider Van L. die heeft deelgenomen aan de overval op het sociaal fonds. Zijn r'rafblad wordt uitgebreid met 'én jaar en zes maanden gevan genisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. Tenslotte werden veroordeeld tot resp. acht maanden, waarvan 84 dagen voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar, en één week gevan genisstraf de 27-jarige uitvoer der P. en de 20-jarige fotograaf F. Laatstgenoemde had zijn auto ter beschikking gesteld ten tijde van de overval op het sociaal fonds aan de Ramstraat in Utrecht. Ongeveer 30.000 rendieren die over het Finnmarks-Viddaplatau in het noorden van Noorwegen trekken, zullen de komende da gen van honger omkomen, zo heeft de politiechef van de Lap landers maandag meegedeeld. Er zijn al duizenden dieren, waaron der veel pasgeboren kalfjes, van honger gestorven. Veel hulp kan de dieren niet worden geboden, omdat het rendiermos door een dikke laag hard bevroren sneeuw is bedekt. De voedselsituatie is daardoor zo slecht als sinds 1914 niet meer is voorgekomen. zijn afgebroken. „We zijn op geen enkel punt vooruitgekomen. We zullen wachten tot de mi nister ons met andere voorstel len bijeenroept", aldus de ver tegenwoordiger van het C.G.T. mede namens zijn collega's van de andere bonden. Het overleg tussen de direc ties en vertegenwoordigers van werknemers van de Franse gas- en elektriciteitsbedrijven werd voortgezet. De plaatselijke autoriteiten in verscheidene delen van Frank rijk hebben geld ter beschikking gesteld voor sociale ondersteu ning. Te Lille trok de prefectuur een miljoen francs uit voor on dersteuning van gezinnen, die door de stakingen in moeilijk heden zijn gekomen en Calais geeft een half miljoen. In Normandië hebben jonge boeren 5000 liter melk verdeeld onder gezinnen van stakers bij drie fabrieken. In deze tijd van miss-verkiezin- gen moest het eens gebeuren en als het dan toch moet, kan het alleen in Amsterdam. Na miss Holland en miss „be jaarde" wordt nu ook een „miss walletje" gekozen, waar bij zoals inmiddels wel is be grepen zal worden geput uit het arsenaal van de hoofdste delijke rosse buurt. Het initiatief tot de verkiezing, die woensdagavond 19 juni in de Doelenzaal aan de Klove niersburgwal wordt gehouden, werd genomen door de 21-ja rige zich persfotograaf noe mende Hans Hofman, die zich op de verkiezingsaffiche nader bekend maakt als de ontwer per van de walletjes-knip- kaart. Vier kandidaten zouden zich al hebben laten inschrij ven. Volgens de initiatiefnemer wordt aan 't evenement („onder des kundige jury") o.a. meege werkt door Rjjk de Gooyer, Johnny Meyer en Manke Ne- lis. De hoofdprijs is een geheel verzorgde vijfdaagse reis naar Londen. De winnares kan de waarde van de reis ook con tant in het handje krijgen. KOPENHAGEN: ,JZo groot is onze zoon", beduidt prins Henrik, nadat hij op paleis Amalienborg is teruggekeerd van het zieken huis, waar kroonprinses Margre- the het leven heeft geschonken aan haar eerste kind. De Belgische rijkswacht is maandagmiddag in Brussel met waterkanonnen in actie gekomen tegen betogende boeren, die naar het congrespaleis waren getrok ken waar om half acht de minis ters van landbouw van de zes E.E.G.-landen bijeen zouden ko men. Jonge boeren wierpen eie ren naar de ordebewakers, ter wijl collega's van hen op rustiger plaatsen gratis boter en kaas uit deelden aan verheugde voorbij gangers. De vietcong heeft dinsdag weer heit centrum van de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon onder vuur genomen met 122 mm raket ten. Vijf huizen werden vernield en acht mensen kwamen om. In een noordelijke buitenwijk van Saigon, vier kilometer van het presideniële paleis, werd dins dagavond nog steeds gevochten tussen de opstandelingen en Zuidvietnamese eenheden en bij de Chinese wijk Cholon voerden Amerikaanse troepen zuiverings operaties uit. Zware B-52 bommenwerpers hebben maandag en dinsdag weer aanvallen uitgevoerd op Noord- vietnamese troepenconcentraties in het centrale bergland ten zuid westen van Dak To en ten noord westen van Con Thien bij de ge demilitariseerde zone. De Amerikaanse jachtbommen werpers bestookten in Noord- Vietnam batterijen luchtdoelge schut en lanceerinrichtingen voor luchtdoelraketten. Dinsdagmorgen zijn strijd krachten van de vietcong een aanvat begonnen op Dalat, het Zuidvietnamese toeristenoord in de bergen. Aanvankelijk was ge meld, dat zij de stad waren bin nengedrongen. Later zouden Zuidviotnamese troepen de toe stand meester zijn geworden en zuiveringsacties hebben ingezet in het centrum van de stad. In Saigon is bekendgemaakt, dat de vietcong-beschieting be halve 8 doden ook 38 gewonden heeft geëist. In totaal kwamen negen raketten in het hart van Saigon terecht. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft later gezegd, dat minstens vijftig Zuidvietna mese burgers zijn gedood en drie honderd huizen vernield bij een vietcong-beschieting van Hau Due in het midden van Zuid- Vietnam. Tijdens de beschieting werd een stormaanval op de plaats gedaan door Noordvietna- mese en vietcongtroepen. De verliezen van de Zuidviet namese regeringstroepen in Hau Due worden zoals gewoonlijk „matig" genoemd. De Amerikaanse torpedoboot- jager „Harwood" is maandag tijdens de beschieting van Noord- vietnamese kustbatterijen door een Noordvietnamese granaat ge troffen. Twee leden van de bemanning zijn licht gewond, zo is in Saigon meegedeeld. Meer dan tien jaar geleden, op 6 februari 1958, schrok de voet balwereld op van een vliegtuig ongeluk. Het toestel met de ploeg van de Engelse kampioen Man chester United aan boord stortte bij München neer. Het verlies was groot. Manager Matt Busby, zelf zwaar gewond, raakte acht spelers kwijt en het Engelse na tionale elftal vijf. Van de over levenden maken Bobby Charlton en Bill Foulkes nog steeds deel uit van het vernieuwde Manches ter, dat vanavond als eerste Engelse ploeg in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen staat. De finale in het Wembley-sta- dion wordt door de Engelsen met optimisme tegemoetgezien. On danks het feit dat het Portugese Benfica in 1961 en 1962 de beker veroverde, zegt Matt Busby: „Ik geloof niet dat onze ploeg de kans voorbij zal laten gaan de cup te winnen. Mijn jongens heb ben beloofd alles te zullen geven om de beker voor de eerste maal naar Engeland te halen". Busby vertrouwt op de sterke verdedi ging met doelman Stepney en Nobby Stiles, de speciale bewa ker van Eusebio, verder op half- speler Bobby Charlton -en op Engelands meest populaire aan valler, George Best. In het Engelse rumoer dat aan de strijd voorafgaat, dreigt Ben fica bijna verloren te gaan. De Portugezen, die zondagavond reeds in Londen aankwamen, zien zichzelf ondanks het feit dat Manchester op de steun van bij na 100.000 toeschouwers kan re kenen, echter geenszins als kans lozen. Eusebio vertelde: „Man chester is favoriet, maar waarom zouden wij niet voor de derde keer de cup winnen? Hopelijk word ik niet zo fel op de huid gezeten door Stiles als tijdens het wereldkampioenschap. Toen heb ik nauwelijks een bal gezien". De belangstelling is overweldi gend. Afgezien van de finale van het toernooi om het wereldkam pioenschap tussen Engeland en West-Duitsland en in 1966 en de Engelse cup-finale tussen Tot tenham en Chelsea in 1967 is er nog nooit zoveel vraag geweest naar toegangskaarten voor het Wemibley-stadion. Bijna een half miljoen verzoeken kwamen bin nen. Er zijn „slechts" 100.000 kaarten beschikbaar, waarvan er 3.000 naar Lissabon zijn gegaan. Op de zwarte markt werd reeds tien pond (ongeveer 86 gulden) voor een kaartje van één pond betaald. Manchester en Benfica hebben elkaar in het verleden slechts twee keer ontmoet. Dat was in 1966, toen de „Mancunians" in de kwartfinales met 32 in Man chester en met 51 in Lissabon wonnen. De opstelling van Manchester United is: DOEL: Stepney. ACHTER: Brennan en Dunne. MIDDEN: Crerand, Foulkes en Stiles. VOOR: Best, Kidd, Charlton, Sadler en Aston. Het eerste herenzevental van de „Schelde" uit Terneuzennam het afgelopen weekend (als eni ge Zeeuw) deel aan de Utrecht se polodagen, het grootste water- polotoernooi ter wereld, dat dit jaar reeds voor de 50e maal werd gehouden. Ter gelegenheid van dit jubileum werd het water door een provisorische installa tie verwarmd. In de le ronde lootte „Schel de" tegen ZAR uit Amsterdam, ook een 4e klasser. Het was bij „Schelde" duidelijk te zien dat De Pooter en Weijland ontbra ken. Het mankeerde de Terneu- zenaars aan een schotvaardige voorhoede. In de eerste speel- helft verkenden de teams el- kaars krachten, maar de achter hoedes bleven voorlopig de baas. Na het wisselen zetten de Am sterdammers hun tegenstanders onder druk en spoedig leverde hun dit een doelpunt op. Toen keeper Rijnhout zich vlak daar na verkeek en ZAR er 20 van maakte, waren de kansen ver keken. „Schelde" probeerde van alles, maar de voorhoede was niet doortastend genoeg en de ZAR-keeper kwam niet meer in gevaar. In de verliezersronde kwam men uit tegen TRB/RES uit Til burg, een oude bekende. De strijd ging aanvankeliik gelijk op, met misschien iets meer kan sen voor de Tilburgers, maar Schelde opende de score. De op- gezwommen Peij nam een vrije worp snel en goed en de vrijlig- gende Leeman scoorde. Met een achterwaarts schot bracht de Tilburgse midvoor de partijen op gelijke voet. Na goed samen spel van Acke, Leeman en Peij kon laatstgenoemde zijn ploeg een 21 voorsprong geven. Na rust kreeg TRB een veld- overwicht, wat benauwde situa ties voor het „Schelde"-doel op leverde. Kort vóór het einde 11) „En hebt ge hem kunnen afslaan?" vraagt Aram gespan nen, als kapitein Sylvester een ogenblik zwijgt. „Ja," antwoordt deze toonloos, „wij hebben ze teruggedreven in hun eigen schuitMaar ze vochten, zoals alleen fanatieke oosterlingen dat kunnen, als dui vels. Toen de strijd begon had ik twintig- manschaoDen aan boord. en toen zij eindigde had ik er nog negen, waarvan twee zwaarge wonden. En een gevangene." „Een gevangene?" valt Aram hem in de rede, „dan heeft die u zeker wel verteld, waarom men u had aangevallen." „Inderdaad. Ik heb de kerel dagenlang ondervraagd. Hij sprak een vreemde taal, maar door. middel van gebaren heeft hij duidelijk gemaakt, hoe de zaak in elkaar zat. Ver teii oosten van het rijk de Osmanen woont 'n mach tig volk, de Khmers. In Angkor, de hoofdstad van hun rijk. staat een grote tempel, gewijd aan Siva. een hunner goden. Een dief heeft een der ogen van 't goden beeld gestolen en trachtte er mee naar het westen te vluchten. De Khmers achtervolgden de dief, maar het was tenslotte de uitput ting, die hem neervelde, daar, aan de kust van Turkije, waar mijn mannen hem vonden. En de sma ragd, die uit zijn dode hand rolde, en die nu hier op tafel ligt, dat is het oog uit het godenbeeld, het oog van Siva, waarnaar de Khmers nog steeds op zoek zijn." B. en W. van Rotterdam heb ben de architecten Groosman en Van der Stoep, ontwerpers van het Rotterdamse sportpaleis, ge machtigd om met de aannemers combinatie Nedam/Van der Vorm in onderhandeling te terden over het uitvoeren van de ruwbouw van het sportpaleis. Deze combi natie heeft hij een onderhandse aanbesteding voor het laagste be drag ingeschreven, namelijk 10,8 miljoen. Het sportpaleis moet in 1970 gereed zijn. Het gebouw zal verrijzen bij 't Zuidplein en o.m. Nederlands eerste permanente wielerbaan bevatten met een baan van 200 meter en tribunes voor 6000 men sen. De totale bouwkosten wer den in januari j.l. geschat op f 48 miljoen gulden. De Belg Eddy Merckx heeft dinsdag de achtste etappe van de ronde van Italië, een rit van Pia- cenza naar Brescia, gewonnen. De Italiaan Dancelli behield de leiding in het algemeen klasse ment. De Spanjaard Mom ene is na een val naar een ziekenhuis ver voerd. De Spanjaard was eerst be trokken bij een valpartij onge veer vijftig kilometer voor de fi nish waarbij een vijftigtal renners over elkaar tuimelden. Nadat Momene het peloton had ingehaald, viel hij opnieuw en bleef bewusteloos op de weg lig gen. De uitslag van de achtste etap- pe over 2b5 km was: 1. Merckx (B.) 6.28.37 2. Adorni (It.) 6.28.45 3. Dancelli (It.) z.t. 4. Letort (Fr.) z.t. 5. Gabica (Sp.) 6.29.25 6. Gimondi (It.) z.t. 7. Bitossi (It.) z.t. 8. Van den Bosche (B.) z.t. 9. Motta (It.) z.t. 10. Velez (Sp.) z.t. plaatste Rijnhout de bal precies in handen van de Tilburgse mid voor, die hiervan dankbaar pro fiteerde en de gelijkmaker scoorde. De wedstrijd moest worden beslist met strafworpen. „Schel de" begon en benutte er 5 van de 6. De eerste Tilburgse worp werd goed gestopt door Rijn hout, de tweede was raak, maar de derde werd onschadelijk ge maakt door de „Schelde"-keeper, die hiermee blijkbaar zijn fout wilde goed maken. Deze laatste wedstrijd was voor aehterspeler H. Peij de 100ste officiële voor „Schelde" I. Met een herinneringsstandaard kon de verre thuisreis naar Zee land aanvaard worden. Onder het personeel van de Belgische radio en televisie is een beweging ontstaan, die zelf bestuur voor alle culturele instel lingen en ook voor de B.R.T. R.T.B. verlangt. Na voorafgaande kleine bij eenkomsten op zaterdag en maandag vergaderden dinsdag middag enkele honderden perso neelsleden van de culturele diensten der Nederlandse en Franse afdelingen in Brussel. Zij kozen de chef van de voor lichtingsdienst tot voorzitter en stelden een werkgroep in om plannen voor zelfbestuur van de R.T.B.B.R.T. uit te werken. Ook werd een motie aangeno men waarin gesproken wordt van systematische tekortkoming van de overheid op cultureel ge bied. Een aantal vakbondsvertegen woordigers verliet halverwege de vergadering en bloc de zaal, toen een spreker onder applaus verklaarde dat men van de vak bonden niets te verwachten had.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5