Tweede Kamer over loon- en werkgelegenheidsbeleid DE JUWELENROOF PRISMA7 DINGEMANSE Hoofdprijs van een half miljoen voor staatsloterij en voetbaltoto in Eerste Kamer gunstig ontvangen ËPupli-kaaGt AMERIKAANSE KERSONDERZEEBOOT „SCORPION" VERMIST Geen radiocontact meer sedert 21 mei HELMA St PIT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 29 mei 1968 Nog geen uitgemaakte zaak Duurzaam bezit Uitstel Voorbarig Onjuist Rode Kruis meldt grote nood in Biafra Oceaan zweefvlieger neergestort C.H.U. vóór Minimumprijs- regeling aardbeien w BEJAARDE VROUW BEROOFD Die slag is aan u, Mijnh. J. Leeners uit Best Weer op de oceaan was slecht Onder water? Nigeria stelt bestands- voorwaarden Treinongeluk in India ("Vervolg van pag. 1) Indien een ingrijpen in de loon ontwikkeling in 1969 noodzakelijk zou blijken, is het naar de mening van de k.v.p.-fractie nog geen uit gemaakte zaak dat dit zou dienen te geschieden in de vorm van con tractsverlenging. Dit standpunt vertolkte mr. R. J. Nelissen (k.v.p.) die erop wees dat ook andere maatregelen denkbaar zijn. Spr. merkte op dat de k.v.p.- fractie het nog te vroeg acht om een beslissing te nemen over de vraag, of in 1969 in de loonvor ming moet worden ingegrepen. Zij meent dat, voor zover een defini tieve bepaling van het sociaal- economisch beleid voor 1969 wordt beslist, meer inzicht noodzakelijk is in de feitelijke ontwikkeling in 1.968, zowel in het binnenland als in het buitenland. Voor een verantwoorde stand puntbepaling meent de k.v.p.-frac tie te moeten beschikken over een bredere informatie, die ook be trekking heeft on de in de miljoe nennota voor 1969 en de macro- economische verkenningen voor dat jaar te verstrekken gegevens. Indien de sociaal-economische ontwikkeling een ingrijpen nood zakelijk maakt, zo vervolgde mr. Nelissen, meent de fractie dat het zodanig zou dienen nlaats te vin den, dat een evenwichtige verde ling van lasten tot stand komt, ter wijl tevens bevorderd dient te wor den dat een ingreeD geen versto rende invloed uitoefent op een be leid gericht op rechtvaardige in komens- en vermogensverhoudin gen. De fractie meent, dat daartoe mogelijkheden aanwezig zijn, in dien ook op de vorming van duur zaam bezit gerichte maatregelen worden opgenomen. Zij denkt daarbij aan mogelijkheden in het kader van pensioenvoorzieningen, spaarlonen, spaarregelingen, winst regeling en vermogensaanwas- deling. De k.v.p.-fractie juicht de maat regelen gericht op bestrijding van de structurele en de huidige actue le werkloosheid toe. Zij gaat er daarbij van uit dat naast het thans extra uitgetrokken bedrag van 150 miljoen de begroting 1969 ook financiële middelen ter beschikking zal stellen voor de continuïteit ln de werkloosheidsbestrijding op een niveau, dat is aangepast aan de feitelijke omvang van de pro blematiek. Mr. J. G. Rietveld (v.v.d.) uitte zijn instemming met de richting waarin de regeringsmaatregelen koersen, maar zei de weg die de regering heeft gekozen om dit doel te bereiken, geen gelukkige te ach ten. Hij wees erop dat de maat regel alleen maar betrekking heeft op de lonen terwijl bij de inflatle- bestrijding ook de afremming van de overheidsuitgaven een belang rijke rol speelt. De liberale woordvoerder noem de de maatregel prematuur en aan vechtbaar en hij zei te betwijfelen of daarmee bereikt wordt hetgeen de regering voor ogen staat. Sa menvattend concludeerde de heer Rietkerk dat geforceerd was opge treden en hij deed het voorstel een beslissing eerst in het najaar te nemen. De v.v.di.-woordvoerder noemde de benadering van de loonmaat regel door de vakbeweging ver werpelijk. In die maatregel, zo zei hij, is zeker niet te zien een be wuste benadeling van de arbeiders klasse ten voordele van anderen. Sprekende over de werkgelegen heid gaf hij de regering in over weging ook meer experimentele wegen te zoeken, die kunnen lei den tot vermindering der werk loosheid in de verschillende gebie den. Er is tevens behoefte aan ver groting van de activiteiten op het gebied van de scholing en herscho ling. Over de invoering van een agglo meratiebelasting sprekend zei mr. Rietkerk voorshands aan te nemen dat hieruit alleen maar nadelige gevolgen voor bedrijfsvestiging zullen voortvloeien. De heer Janssen (groep-Aarden) ontwikkelde kritiek op de voor barige loonmaatregel van die rege ring. Spr. noemde het onbegrijpe lijk dat geen advies aan de S.E.R. is gevraagd. Er is geen enkele reden om nu de loonontwikkeling te matigen. Ook wanneer later in het jaar een dergelijke maatregel zou worden getroffen, zal zijn fractie zich daar mee niet akkoord verklaren, mede omdat een dergelijke maatregel eenzijdig is en mede gezien de in 1969 te verwachten prijsstijgingen. Het uittrekken van 150 miljoen gulden ten behoeve van de werk loosheidsbestrijding is naar de me ning van drs. Janssen onvoldoende. Dr. B. van der Lek (p.s.p.) uitte eveneens kritiek op het beleid van de regering. Hij noemde het onbe grijpelijk dat de nota werd inge diend op een voorbarig tijdstip en op een autocratische manier. Drs. Nypels (D '66) stelde zich eveneens afwijzend op tegenover de voorstellen. Bij het werkgele genheidsbeleid zal de aandacht mede gericht dienen te worden op werktijdverkorting en op een ver vroegde pensionering. De c.p.n.-afgevaardigde Hoek stra noemde de nota verwerpelijk, onaanvaardbaar en onrechtvaardig. De instelling van een werkloos heidsfonds noemde hij nodig en het geld daarvoor is z.i. te verkrij gen via een gedwongen lening en via de defensiebegroting. De heer Kikkert (c.h.u.) vertolk te de bereidheid van zijn fractie om in het najaar aan regerings maatregelen steun te verlenen. Een eenzijdige ingreep zonder daarbij bet topoverlegorgaan te be trekken achtte hij onaanvaardbaar. Spr. maande tot voorzichtigheid ten aanzien van de loonmaatrege len voor 1969. De toegezegde 150 miljoen gul den extra ter bestrijding van de werkloosheid vond ook hij ontoe reikend. De heer P. Jongeling (g.p.v.) zei dat de regering met de indiening van de Ioonvoorstellen een „steek heeft laten vallen". De aankondi ging heeft nadelige psychologische gevolgen en was te vroeg, omdat de sociaal-economische ontwikke ling op langere termijn niet is te voorzien. Hij concludeerde dat het regeringsoptreden aanvechtbaar is en drong aan oo uitstel van het nemen van beslissingen. Het kabinet Is teruggekomen op de passage ln de regeringsnota waarin melding wordt gemaakt van een algemene verlenging van de collectieve contracten met zes maanden. „Deze passage is on juist", zo heeft premier De Jong gisteravond meegedeeld bij de voortzetting van het debat over de regeringsnota inzake het te voe ren loon- en werkgelegenheidsbe leid. Op vragen van de socialistische fractievoorzitter drs J. M. den Uyl deelde de premier mee dat de be doelde passage in de nota geen drukfout is. „De regering is daar op teruggekomen mede omdat hier sprake was van een juridisch on houdbare redenering", aldus de minister-president. De premier hield de kamer voor dat een verlenging van de contrac ts. n'e be^'oe'ri in de passage „passend en doeltreffend" zou kun nen zijn tegen het einde van het jaar zal nader worden bezien of wijziging in het standpunt van de regering moet worden aangebracht, waarbij mede het halfjaarlijkse rapport van de S.E.R. in de beoor deling zal kunnen worden betrok ken. De betrokken passage in de re geringsnota luidde als volgt: „De regering heeft derhalve be sloten om aan het eind van de thans in gang zijnde „loongolf" een ten aanzien van alle contrac ten werkende maatregel te treffen. Deze zal bestaan uit een algemene verlenging met 6 maanden van de collectieve contracten welke in 1968 ziin c.q. worden gewijzigd en goedgekeurd. De eerste kamer heeft de wij ziging van de wet op de kansspe len behandeld, welke onder meer beoogt de maximum-prijs in de sporttoto en de hoofdprijs in de staatsloterij op een half miljoen te brengen. Mr. G. J. P. Cammelbeeck (P. v.d.A.) tekende bezwaar aan tegen de in de tweede kamer aanvaarde motie Van Someren Downer, waarin wordt gevraagd te voorkomen dat de verhouding tussen de staatsloterij en de gro te charitatieve loterijen scheef wordt getrokken, Mr. Cammel beeck sprak de vrees uit dat deze loterijen met bijv. een hoofdprijs van vijf ton geduchte concurren ten zullen worden van de sport toto. Deze mag namelijk een hoofdprijs van ƒ500.000,uit keren, maar het is de vraag of dit de eerste jaren het geval zal zijn. Om tot een halve ton te ko- Het internationale comité van het rode kruis in Genève heeft zijn afdeling in Biafra per radio een „dramatisch" verzoek om hulp ontvangen voor de burger bevolking in Biafra na de inne ming van Port Harcourt door de Nigeriaanse troepen. Volgens deze radio-oproep vluchten duizenden ouden van dagen, vrouwen en uitgehonger de kinderen, die zich aan de rand van uitputting bevinden, naar 't centrum van Biafra. Het aantal vluchtenden wordt geraamd op 600.000. Deze mensenmassa, aldus het plaatselijke rode kruis, wei gert naar haar woonsteden terug te keren uit vrees voor hun le ven. Zij is opgehoopt in honder den kampen en scholen. Talrijken sterven langs de wegen. In een boodschap aan de rode kruis-organisaties van alle lan den zegt het internationale comi té van het rode kruis, dat om deze grote groep mensen te redden, onmiddellijk tenminste 200 ton levensmiddelen per dag naar Biafra moeten worden gezonden. Het internationale comité doet tevens „een dringend beroep op de Nigeriaanse en Biafraanse on derhandelaars in Kampala om de blokkade van Biafra voorlopig op te heffen. Het zweefvliegtuig met hulp motor waarmee de 38-jarige Amerikaanse vlieger Mira Slo vak de 9600 kilometer lange vlucht van Schotland naar Cali- fornië waagde, is zondag vlak voor de landing op het vliegveld van Santa Paula verongelukt. Slovak is ernstig gewond. De motor weigerde toen de vlieger, begeleid door een klein sport- vliegtuig, boven de landingsbaan vloog. Het zweefvliegtuig boorde zich in een aarden wak men zal de wekelijkse inleg ƒ3.700.000,moeten zijn, het geen hem nog niet realiseerbaar lijkt. Minister prof. mr. C. H. F. Po lak (justitie) antwoordde hierop dat hij met minister Klompé en staatssecretaris Grapperhaus een gesprek had gehad met het cen traal overleg fondsenwervings- akties. Van regeringszijde is er op gewezen, dat de doelstellingen van het wetsontwerp, versterking van de positie der sporttoto, zou worden ondermijnd door een hoofdprijs van vijf ton in andere loterijen. Het overleg zal worden voortgezet en minister Polak sprak de hoop uit, dat voor dit vraagstuk een aanvaardbare op lossing zal worden gevonden. Hij kon niet zeggen of hij de motie- Van Someren zal uitvoeren. De C.H.-woordvoerder dr. J. W. Beerekamp liet weten dat zijn fractie haar stem aan het ont werp zal geven. De A.R.-fractie is, naar mr. P. J. Verdam meedeelde, in meer derheid tegen de wetswijziging. De V.V.D. acht het voorstel aanvaardbaar. Dit deelde se nator mr. Delprat mee. Vol gende week woensdag zal de eerste kamer over het wetsont werp stemmen. Zoals het zich nu laat aanzien, zal de wetswij ziging op niet al te grote te genstand stuiten. Beneden 70 cent per kg zullen dit seizoen op de Nederlandse veilingen geen aardbeien mogen worden verkocht. Dit is de mi nimumprijs die is vastgesteld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen en die geldt voor aardbeien met en zonder dop en gaat in op 27 mei. Wanneer deze prijs niet kan worden gemaakt, wordt het pro- dukt uit de markt genomen. De tuinder krijgt dan voor aardbeien zonder dop klasse I en n een ver goeding van 70 cent per kg en voor afwijkende aardbeien 25 cent. Voor aardbeien met dop is de vergoeding bij doordraai voor klasse I en II 50 cent en voor af wijkende kwaliteit 20 cent. Er is dit seizoen geen heffing verschuldigd over de aardbeien die op de veilingen worden aan gevoerd. P RIS AA A herenhorloge 1) aterk waterdicht horloge met moderne sportband én toe étui - shockproof - onbreekbare veer edelchrooxn met stalen bodem 69.. idem met kalender 73.. P RIS AA A dameshorloge 2) sportief model - incabloc shockproof- onbreekbare veer edeldoublé 69.- JUWELIER HORLOGER AXELSESTRAAT 46-TERNEUZEN -TELEFOON 3373 WASHINGTON: De Amerikaan se kernonderzeeboot „Scorpion", welke op de Atlantische Oceaan wordt vermist. Het vaartuig heeft 99 mensen aan boord. Een man, die zich uitgaf voor rechercheur. Jieeft maandag avond e.en bewoonster van het bejaardentehuis „Gerrit de Koker" in Rotterdam beroofd van een geldkistje met f 2000,De „rechercheur" kwam even kijken in verband met een eerder ge pleegde diefstal. Hij moet daarbij het kistje onder zijn colbert heb ben meegenomen. Prijswinnaar van f 500,- In het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Onderzeeboten, oppervlakte schepen en vliegtuigen zoeken de Atlantische Oceaan af naar de 3075 ton metende Amerikaan se kernonderzeeboot „Scorpion" die maandagavond om 18 uur Ned. tijd in de thuishaven Nor folk (Virginia) had moeten aan komen. Aan boord bevinden zich 99 bemanningsleden. De „Scorpion" heeft zich het laatst zes dagen geleden via de radio gemeld, toen hij op de te rugtocht was van een reis naar de Middellandse Zee, waar de onderzeeboot had deelgenomen aan oefeningen met de zesde vloot. Kernonderzeeboten van de „skip jack-klasse" waartoe de „Scorpion" behoort, hebben een actieradius van 110.000 mijl en kunnen door him kernaandrij ving voor onbepaalde tijd onder water blijven. Het ministerie van defensie verklaarde dat het normaal is, dat een onderzeeboot radiostilte in acht neemt bij operaties. De „Scorpion" was 15 februari uit Norfolk vertrokken. Bij een volledige bezetting zouden zich 14 officieren en 156 manschap pen aan boord hebben bevon den. Toen de „Scorpion" zich 21 mei voor de laatste maal meldde bevond hij zich enkele mijlen ten zuiden van de Azoren, zo chef marine-operaties, meege deeld. Er wordt gezocht door twee onderzeeboten, zes torpedoboten en talloze vliegtuigen in het ge bied tussen de Azoren en Nor folk, Het weer op de Atlantische Oceaan was slecht. De „Scorpion" is 132 meter lang en werd 29 juli 1960 in dienst gesteld. Commandant is kapitein-luitenant ter zee Fran cis A. Slattery. Tot nog toe is één kernonder zeeboot vergaan. Het was de „Tresher" die in 1963 ter hoogte van Cape Cod niet boven water kwam. Hierbij kwamen 112 ma- door B. J. WITHUIS 31) De inspekteur maakte korte notities. „Nog meer?" Vóór de rechercheur verder kon gaan werd er geklopt. Tim kwam binnen. Hij zag er gejaagd uit, ongeschoren en vermoeid. Een harde krantennacht en de schok van het verdwijnen van Helma en Pit hadden hem ken nelijk een tik gegeven. Jackie wees hem een stoel en wendde zich weer tot Verstraten. „Ga maar verder, wil je". „Dit is het eigenlijk voorlopig. Er zoeken twee man in Oost naar een aanknopingspunt. Ze hebben een afdrukje van die foto voor de winkeliers en de tramconduc teurs, maar eerlijk gezegd ver wacht ik daar niet zo veel van. Als die knaap ergens zit onder gedoken zullen we hem in de ont wikkeling van deze affaire zelf moeten tegenkomen. Maar mis schien hebben we een gelukje. „Tot zover in elk geval goed werk", zei Jackie, „als je een nieuwtje hebt, hoe klein ook, geef me dan direkt een seintje. Er kunnen mensenlevens van af hangen". Verstraten knikte en verliet het vertrek. „En vertel eens op wat er nu vannacht precies is gebeurd" wendde de inspekteur zich tot Tim. Die gaf een volledig verslag van het gesprek met Pit, dat tot in de nacht had geduurd en van het onverwachte telefoontje van 's ochtends half vijf. „Merkwaardig" mompelde de inspekteur. „Hij moet dus tussen, laten we zeggen één uur en half 2 plotseling het idee hebben ge kregen, dat de inhoud van dat dossier voor de bende van be lang kon zijn". „Niet precies" corrigeerde Tim. „En misschien ook niet plotseling. Maar hij heeft blijkbaar gedacht, dat iemand belang zou kunnen stellen in de inhoud. Met andere woorden en ik hoop dat ik me goed uitdruk de bende of de bepaalde leden van de bende heb ben misschien in de veronder stelling geleefd, dat hij gegevens bezat, die hem het manoeuvreren gemakkelijker maakte". „Ja, maar", Jackie woelde door z'n haar, „dat blijft allemaal zo vaag. Neem me niet kwalijk, dat ik dat zo ronduit zeg. Behalve het gesprek dat Pit en Helma met Slimme Sjaak hebben gehad kan er toch weinig anders zijn dat hun niet bekend is. En ze kunnen lijkt me geen enkele reden heb ben om te denken dat Pit in die richting heeft gewerkt". „Eerlijk gezegd is het mij ook een raadsel", erkende Tim, „maar er moet toch iets van die aard aan de hand zijn, Kijk Jackie, la ten we het maar precies zeggen. We hebben misschien iets over het hoofd gezien, dat Pit heeft ontdekt. Dat hij over meer feiten zou kunnen beschikken is on waarschijnlijk. Het moet ergens een verschil in opvatting zijn. Heb je m'n hoofdartikel over de affaire gelezen?" „Nee, waarom?" „Nou dan weet je hoe ik er on geveer over denk. Lees het eens even, wil je. Ik ben benieuwd naar jouw oordeel". De inspekteur las het aandach tig. Toen hij het uit had zei hij: „Behalve de journalistiek-ge- bruikelijke arrogantie", hij grin nikte in de richting van Tim, „kan ik het er helemaal mee eens zijn". „Jammer" zuchtte de journa list. De telefoon ging. „Ja, met Van Dalen". „Goed, laat hem direkt boven brengen". Tim keek hem vragend aan. „Luyken is er. Die leidt het on derzoek naar de moordenaarge- tuige van Lelijke Govert. Ik heb hem uit de stad laten halen. Als hij z'n verhaal vertelt beschik ken we over alle gegevens. In de rapporten krijg ik het later wel precies". „We moeten toch zo langzamer hand veel weten" praatte Tim zich moed in. De inspekteur haalde de schou ders op. Luyken kwam binnen. Hij was een korte, stevige routinier, wien het niet was aan te zien, dat hij al tien uur de leiding had van de jacht op de mogelijke moorde naar van Lelijke Govert. „Neem plaats" nodigde Jackie hem uit. „Zullen we er eerst maar een minuutje afnemen voor een kop koffie?" Hij drukte op een belletje en gaf een bestelling op. „Luyken" zei hij, toen iedereen was voorzien, „het gaat hierom. Ik weet, dat het tegen de spel regels is je tijdens een onderzoek tot uitspraken of halve rapporten te verleiden, maar de zaak is in 'n beslissend stadium gekomen, Pit en Selma, je weet wel van Pit's detective-bureau, zijn spoor loos verdwenen. Ze waren ook met deze zaak bezig. In hoofdzaak met de juwelenkant, maar de moorden op Jopie en Lelijke Go vert zijn beslist niet geluidloos aan Pit voorbij gegaan. We zullen alle krachten moeten inspannen willen we geen nederlaag leiden. En spoed kon wel eens nodig zijn om te voorkomen dat we nog meer lijken vinden. Als je dus het een en ander zou kunnen vertel len zou dat de één of andere kant van de zaak duidelijker kunnen maken". Luyken knikte. (Wordt vervolgd.) rinemannen en 17 burgers om het leven. Volgens admiraal Moore kan de „Scorpion" vertraging hebben door het slechte weer. Hij achtte ook de mogelijkheid aanwezig dat een radioboodschap niet is ontvangen. Het schip had geen noodsein uitgezonden en ook niet gemeld, dat er mechanische moeilijkheden waren. Hij achtte het mogelijk dat de commandant heeft besloten onder water op beter weer te wachten, hoewel het in dat geval normaal zou zijn geweest de thuisbasis te waar schuwen. De admiraal zei dat er wel meer schepen of vliegtuigen over tijd zijn geweest, zonder dat het Pentagon daarvan melding had gemaakt. Ditmaal was ech ter tot publikatie besloten, om dat in Norfolk enkele familie leden op de aankomst van hun verwanten stonden te wachten. Op de route die de „Scorpion" volgde, is een olievlek waarge nomen. Reddingsvaartuigen zijn op weg naar de plek, ongeveer tweeduizend kilometer ten oos ten van Norfolk. De Nigeriaanse afvaardiging naar 't vredesoverleg met Biafra in de Oegandese hoofdstad Kam pala heeft dinsdag een reeks voorwaarden voor een bestand gesteld die in feite neerkomen op een overgave van Biafra. Volgens de regering in Lagos moeten de „opstandelingen" in Biafra, zodra een bestand van kracht wordt, de wapens neer leggen en officieel verklaren dat zij de afscheiding ongedaan ma ken. Intussen zou een groep waarnemers van nader overeen te komen samenstelling zich langs de bestandslijn moeten op stellen. Het gezag over de door de opstandelingen bezette gebie den zou moeten worden terug gegeven aan de federale rege ring. Deze zou dan een commis sie onder leiding van een lid van de Ibo-stam het merendeel van de bewoners van Biafra be hoort tot deze stam moeten benoemen om de genoemde ge bieden te besturen. Voorts zou den de organisatoren van de op stand amnestie krijgen en da krijgsgevangenen en gijzelaars over en weer moeten worden vrijgelaten. De Nigeriaanse voorwaarden vormen een antwoord op de eis van Biafra, dat er eerst onvoor waardelijk een bestand moet komen, voordat over een politie ke oplossing wordt gepraat. Da burgeroorlog is nu al elf maan den aan de gang. Op het station van de Indiasa olaats Renigunta, 100 kilometer ten noorden van Madras, is dins dag een goederentrein op een stilstaande passagierstrein inge reden. Er zijn meer dan 20 men sen om het leven gekomen en 80 gewond.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2