Stakingen in Frankrijk duren voort TweedeKameroverloon-en werkgelegenheidsbeleid Mitterand wil nieuwe voorlopige regering in Frankrijk De heer Nypels van D '66: Een „schertsdebat" ZONDAG 16 JINI DAG VAN HET REFERENDUM De Gauile komt maandag weer op het t.v.-scherm O Dupli-kaat RADIO DE X0CK GARUDA-VLIEGTUIG VERONGELUKT DIJ D0MBAY Alle 29 inzittenden om het leven gekomen POLITIEBEWAKING VOOR DE EUROPESE MINISTERRAAD IN BRUSSEL HET WEER WOENSDAG 29 MEI 1968 24eJaargang— No. 5209 ■mm Die slag is aanu, Mej.A. J.Th. van Deursen uit Amsterdam Communisten en linkse democraten „neen" Vijftien miljard francs per jaar Doorbetalen Franse minister van onderwijs treedt af Rotterdammer aan boord Felle kritiek Onverdiende trap Piloot alarmeerde bosbrand Te eenzijdig esi te vroeg Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden o:ï! Frank, bij abonnement: TERNEUZEi Gironummer: 38150 Telefoon: 01150—2073 Redactie- en Administratie-adres: Smidswa] Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18; et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bjj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ongeveer veertigduizend stu denten en arbeiders hebben maandagavond in het Charley- stadion bij Parijs een door het verbond van studenten georga niseerde massabijeenkomst bij gewoond, waarop sprekers van diverse organisaties de tussen regering, werkgevers en vakbon den bereikte ontwerpovereen komst ter beëindiging van de na tionale staking kritiseerden. Vol gens de organisatoren was bijna de helft van de aanwezigen vak bondslid. André Barjonet, een vorige week uit het C.G.T.-bestuur ge treden functionaris, zei dat het verbond en in 't bijzonder secre taris-generaal Seguy „het werke lijke karakter van de huidige be weging niet hebben begrepen en dit waarschijnlijk ook niet wil- Prijswinnaar van 1500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. len". We verkeren midden in een revolutionaire beweging, zei hij. Een vertegenwoordiger van de C.D.F.T., een politiek gematigde organisatie die de betoging steunde, zei dat het ontwerp akkoord „niets gemeen heeft met de huidige revolutie". De vice-voorzitter van hét stu dentenverbond, Sauvageot, zei dat men niet zijn toevlucht tot geweld, moest nemen, maar dat hij er niet tegen was als men ertoe zou worden gedwongen. Nadat nog verscheidene spre kers het woord hadden gevoerd, verlieten de demonstranten in alle rust het stadion. 's Middags had het Franse ka binet zijn goedkeuring gehecht aan de tekst van het wetsont werp inzake de economische, so ciale en universitaire hervor ming, waarover op zondag 16 juni een referendum zal worden gehouden. President De Gaulle zal a.s. maandag in een vraag gesprek voor radio en televisie de gronden van de betekenis van de volksraadpleging toelichten. De „verkiezingsstrijd" begint op 4 juni. De communisten en de federatie van linkse democra ten hebben al bekendgemaakt, dat zij de Fransen zullen aan sporen bij het referendum met „neen" te antwoorden. Ondanks de positieve resulta ten van marathon-onderhande lingen tussen vertegenwoordi gers van de regering en van de werkgevers- en werknemersor ganisaties was op het stakings front nog geen ontspanning waar te nemen. Volgens voorlopige schattingen zal als gevolg van de loonsver hogingen, verbetering van de gezinstoelagen en de arbeidstijd verkorting jaarlijks voor een be drag van vijftien miljard francs extra in de Franse economie worden gepompt. Economische deskundigen zien daarin gevaren voor een inflationele ontwikke ling en voor de waardevastheid van de munt. De eerste reacties kwamen van de arbeiders in de automobiel industrie, die niet tevreden wa ren met de resultaten van het overleg. Politieke waarnemers vragen zich af of de vakbondsleiders het heft nog wel in handen heb ben. Er waren maandagavond geen berichten over beëindiging van de bezetting der bedrijven en bereidheid tot hervatting van de arbeid, hoewel premier Pom pidou de nadruk legde op de „buitengewone sociale voorde len" voor de arbeiders en de vakbondleiders verklaarden, dat bij de onderhandelingen wezen lijke resultaten waren geboekt. De arbeiders van de Renault- automobielfabrieken in Billan- court bij Parijs en hun collega's van Citroën in de Parijse wijk Javel wezen het akkoord van de hand en besloten de staking voort te zetten. Zij eisen een minimumloon van 1000 francs per maand en 'n 40-urige werk week. Ook willen de stakers de volle periode dat zij in staking zijn geweest, uitbetaald hebben. Krachtens het akkoord zal de helft van de stakingsperiode worden doorbetaald. De andere Francois Mitterrand, leider van de niet-communlstische linkse federatie in Frankrijk, heeft dins dag op een persconferentie in Parijs aangedrongen op de vor ming van een voorlopige regering en het houden van nieuwe alge mene presidentsverkiezingen. De voorlopige regering zou 10 leden moeten tellen. „Sinds 3 mei van dit jaar be staat er geen staatsgezag meer in Frankrijk", zo beweerde hij. Mitterrand verklaarde bereid te tijn de verantwoordelijkheid voor de leiding van een voorlopige re gering op zich te nemen, maar daarvoor kwamen volgens hem ook anderen in aanmerking. HIJ noemde in dit verband de voor malige premier Pierre Mendes- France. Ook zou hij zich kandidaat stel len als nieuwe presidentsverkie zingen zouden worden gehou den. De kandidatuur van Mitterrand is gebaseerd op een eventueel af treden van generaal De Gaulle, als het op 16 juni te houden re ferendum over sociale, econo mische en universitaire hervor mingen in diens nadeel mocht uitvallen. Zou het zo lopen, dan zou de door Mitterrand voorge stelde voorlopige regering in juli te houden presidentsverkiezin gen moeten voorbereiden, terwijl in oktober algemene verkiezin gen zouden kunnen worden ge houden. Mitterrand legde zijn verkla ring af na afloop van het over leg met de andere grote opposi tiepartij, de communisten. De leiders van de linkse oppositie hebben gisteren vergaderd over de opstelling van een „minimum- regeringsprogram", dit op aan drang van de communisten. De Franse minister van onder wijs, Alain Peyrefitte, heeft zijn ontslag genomen uit de regering. Dit heeft premier Georges Pom pidou dinsdag meegedeeld. Peyrefittes aftreden werd reeds geruime tijd verwacht. De minister had naar verluidt zijn ontslag al aangeboden na de eer ste golf van studentenonlusten begin deze maand, maar het was geweigerd. Premier Pompidou deelde mee dat hij de onderwijs- portefeuille voorlopig zal overne- mea PARIJS: Tussen de Franse rege ring en vertegenwoordigers van werkgevers en -nemers is een akkoord bereikt. En nu maan4 weer aan het werkwant het is de hoogste tijd helft kan door overwerk wor den terugverdiend. Ook de arbeiders van de Ber- lietvrachtautofabriek en van een kunstvezelfabriek in Lyon heb ben geweigerd het werk te her vatten. Bij de vliegtuigfabriek Sud-Aviation in Marseille ne men de stakers geen genoegen met alleen salarisverhoging. Zij eisen democratisering van de verhoudingen in het bedrijf. (Zu -rder pag. 5) De tweede kamer begon dinsdag middag met het debat over de regeringsnota inzake het te voeren loon- en werkgelegenheidsbeleid. Van de zijde der regering werd het debat bijgewoond door minis ter-president De Jong en door de ministers Witteveen (fin.); Rool- vink (soc. zaken) en De Block (econ. zaken). Een voorstel van de heer Nypels (D '66) om het debat uit te stellen werd verworpen. Voor aanvaarding van dit voorstel spraken zich uit de fractie van D '66 en de groep- Aarden. De heer Nypels typeerde het te houden debat als een Noordstraat 107 - Tel. 01150-4235 TERNEUZEN Een Convalr „Coronado"- straalpassagiersvliegtuig van de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda is dinsdagmor gen op een vlucht van Djakarta naar Nederland bij Bombay ver ongelukt. Alle 29 inzittenden, on der wie één Nederlander, zijn om het leven gekomen. Het toestel was maandag 18 uur pl. tijd uit Djakarta vertrokken en had dins dag om 12.45 uur (Ned. tijd) op Schiphol moeten aankomen. Het toestel stortte kort na het opstijgen van het vliegveld Santa Cruz bij Bombay neer in een schaars bewoond gebied bij Nal- la Sopara, 45 kilometer ten noor den van Bombay. Het boorde zich in een veestal, waardoor enige koeien werden gedood. Van de 29 personen aan boord waren er 14 bemanningsleden. Het is de eerste ramp met een passagiersvliegtuig in India sinds februari 1966, toen 36 mensen verongelukten bij het neerstor ten van een Indiaas passagiers vliegtuig in Kasjmier. In febru ari van dit jaar stortte een toe stel van de Indiase luchtmacht neer in het Himalayagebergte, waarbij alle 98 inzittenden om het leven kwamen. Onder de inzittenden was een Nederlander die met vijf ande ren in Bombay aan boord was ge komen. Reuter geeft als naam op de heer J. de Boer uit Rotterdam, een medewerker van morele her bewapening, die bezoeken heeft gebracht aan Australië, Austra lisch Nieuw-Güinea en het cen trum van morele herbewapening te Panchgani bij Bombay. (Dit is door de stichting morele herbe wapening in Nederland beves tigd). Vier van de in Bombay inge stapte passagiers hadden een reis naar Karatsji geboekt; de vijfde zou in Cairo uitstappen. In to taal hadden acht passagiers voor •Karatsji^eboekt, onder-wie vier Indonesiërs, en één zou naar Rome reizen. Het ongeluk met het Indone sische straalverkeersvliegtuig bij Bombay heeft nog meer slacht offers geëist, zo wordt in Nieuw Delhi vernomen. Bij het explode ren van het toestel op het mo ment dat het de grond raakte, werden zeventien boeren gewond, van wie twee ernstig. Vier huis jes werden door rondvliegende wrakstukkenvernield. Een stal brandde met het daarin aanwe zige vee af. „schertsdebat", omdat de uitslag ai bekend was. Drs, J. M. den Uyi, voorzitter van de p.v.d.a.-fractie, uitte kritiek op de inhoud van de nota en op de voorstellen van de regering. Deze kritiek werd neergelegd in een motie waarin de regering wordt gevraagd het besluit over de con tracten in zijn geheel terug te nemen. De motie-Den Uyl was mede- ondertekend door de kamerleden Van Mierlo, Nypels (beiden D '66), Van der Lek (p.s.p.) en Janssen (groep-Aarden). De heer Den Uyl kondigde aan uitspraken van de kamer te zullen vragen over de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, die hij onaanvaardbaar noemde; het uitvoeringsniveau van de pro gramma's ter bestrijding van de werkloosheid en inzake de instel ling van een raad voor de arbeids markt, waarin werkgevers en werknemers moeten zijn opgeno men. Felle kritiek leverde spr. op het pakket regeringsmaatregelen, waarin de lonen worden bevroren en tegelijkertijd een belastingver laging van enkele honderden mil joenen gulden wordt aangekon digd. Hij zou zich een dergelijke handelwijze kunnen voorstellen indien er sprake is van een ramp situatie, maar daar is op dit mo ment in Nederland geen sprake van. Nu ai de lonen voor januari 1939 vast te stellen, is een onzinnige zaak. Naar-het oordeel van de p.v.d.a.-fractie ligt de oplossing niet in lage lonen. Het gaat erom de kapitaalstroom in ons land an ders te richten. Drs. Den Uyl liet verscheidene malen het „onaanvaardbaar" ho ren: De regering kan niet volstaan met een additioneel programma ter bestrijding van de werkloos heid van 600 miljoen gulden. Sinds oktober van het vorig jaar zijn geen nieuwe additionele program ma's in voorbereiding genomen. Een daling van het uitvoerings niveau is dan ook onaanvaardbaar. Voorts acht hij een beter inzicht in de stand van de uitvoering noodzakelijk. De wijze van presentatie van de maatregelen kon evenmin de goed keuring van drs. Den Uyl wegdra gen. Hij wilde niet Ingaan op het gehaspel van deze regering, die de S.E.R. niet had gekend in haar be slissing en dit orgaan een onver diende trap had gegeven. „Het so ciale klimaat in ons land Is bedor ven". Belgische oproerpolitie heeft maandagavond, uitgerust met stormhelmen en karabijnen, enige tijd de wacht betrokken bij het gebouw van de Europese mi nisterraad in Brussel. Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf zag de heer W. Xuiper aan de Dikkenbergweg te Bennekom een briefje op het grasveld bij zijn woning neerdwarrelen. Het was zoals uit de ondertekening bleek afgeworpen uit een mili tair vliegtuig, dat bestuurd werd door sergeant K. A. van Lohui- zen. Het briefje vermeldde, com pleet met een vluchtig schetsje, dat 300 meter tegenover de bun galow van de heer Kuiper een be gin van bosbbrand was ontstaan. De piloot adviseerde politie en brandweer te alarmeren hetgeen gebeurde, waardoor de bosbrand snel werd geblust. Deze veiligheidsmaatregel, uniek in de geschiedenis der Europese integratie, werd twee uur vóór het begin van een E.E. G.-marathonvergadering over de Europese zuivelpolitiek genomen, nadat de politie waterkanonnen had gebruikt om enige honderden protesterende boeren bij het ge bouw uiteen te drijven. Een uur voor de vergadering begon, was de rust weergekeerd en kon de opzichtige bewaking worden vervangen door enkele minder opvallende overvalauto's met politie. De boerenbetogers kwamen van een vergadering, die het C.O. P.A. (de organisatie van boeren in de E.E.G.), maandagmiddag in Brussel had belegd om te pro testeren tegen een mogelijke ver laging van de Europese melk- en boterprijzen. Met leuzen als „Weg met Mansholt" trokken zij van de vergaderzaal aan de rand van de Brusselse binnenstad naar het gebouw van de ministerraad tot zij op het politiecordon bij de ministerraad stuitten. Ernstige incidenten deden zich bü het uiteendrijven van de be togers niet voor. De vakbeweging is op militaris tische wijze aan de kant gezet op een ogenblik dat men overal ter wereld naar groter democratisering streeft. De regering heeft haar kaarten op tafel gelegdi en het volk heeft ze gezien. Halve kritiek of halve steun is niet mogelijk. Men houdt het kabinet in stand of men doet dat niet. De heer Den Uyl was zeer benieuwd naar de opstelling van de a.r.-fractie. De a.r.-afgevaardigde Boersma ontwikkelde bezwaren tegen de regeringsmaatregel op het terrein van de loonpolitiek, n.l. de verlen ging van de contracten met zes maanden. Hij zei dat deze maat regel te vroeg en te eenzijdig is en bepleitte alsnog inschakeling van de sociaal-economische raad. De heer Boersma noemde de regeringsmaatregel eenzijdig, om dat zij alleen betrekking heeft op de lonen en niet op dividenden en prijzen. De maatregel komt te vroeg, omdat op het tijdstip van afkondiging nog een groot aantal onzekerheden bestaat. Spr. wees op de sociale bezwa ren van de aangekondigde maat regel. Hij wees erop dat zich in 1969 een aantal kostenstijgingen zullen voordoen en concludeerde dat de sociaal zwakkeren in de kou zullen komen te staan. De spreker vreesde het ontstaan van nieuwe „zwarte" lonen. Hij stelde zich afwijzend op tegenover het machtigingswetje, dat de rege ring voornemens is in te dienen. Sprekende over de werkgele genheid zei hij dat een actief be leid noodzakelijk is, ook in de pro bleemgebieden. Spr. informeerde naar de stand van zaken bij de aanvullende werk gelegenheid en zei te verwachten dat nieuwe maatregelen zullen worden getroffen en dat in de nieuwe begrotingen daarvoor gel den zullen worden gevoteerd. De in de nota genoemde 150 miljoen gulden voor de werkgelegenheid is z.i. een mager bedrag. (Zie verder pag. 2) WEINIG VERANDERING Het K- N. M. I. deelt mede: Een hogedrukgebied tussen Por tugal en de Azoren breidt zich naar het noordoosten uit over de Britse eilanden en het noordelijk deel van de Noordzee. Het vormt een verbinding met een ander hogedrukgebied boven Scandinavië en west-Rusland. Daarentegen blijft boven de Middellandse Zee de druk betrek kelijk laag. Dinsdag was de wind in onze omgeving hierdoor noor delijk tot noordoostelijk. In het binnenland kwam in hoofdzaak wat bewolking voor in de hogere niveaux. Daar was het dan ook vrij zonnig met middagtempera- turen van 20 tot 23 graden. Anders was het gesteld in de kustgebieden van Holland en Zeeland, waar vanuit de Noord zee laaghangende bewolking en mistbanken binnendrongen, zo dat het kwik er niet hoger kwam dan 13 tot 15 graden. Voor heden wordt weinig ver andering in het bovenbeschre ven weertype verwacht, alleen kunnen in het binnenland de temperaturen hier en daar iets hoger worden dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Droog en vrij zonnig weer, maar langs de kust van Holland en Zee land lage bewolking of mistban ken. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen noord en noord oost. Dezelfde temperaturen als dinsdag of iets hogere. WOENSDAG 29 MEI v.m. n.m. Breskens 2.49 3.13 Terneuzen 3.25 3.49 Hansweert 3.59 4.23 Walsoorden 3.58 4.22 DONDERDAG 30 MEI v.m. n.m. Breskens 3.27 3.50 Terneuzen 4.03 4.26 Hanusweert 4.37 4.6C Walsoorden 4.36 4.55 ZON op onder Mei 29 4.28 20.47 5.13 30 4.28 20.48 6.07 31 4.27 20.49 7.14 MAAN op onder 23.37

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1