Onlusten in Frankrijk eisten twee doden OF JUWELENROOF Lezers, die schrijven Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 27/dinsdag 28 me! 1088 Rust in Quartier Latin Brandstichting in Rennes Voorlopig akkoord bereikt DE DORPS MENTALITEIT VAN EEN STAD Resultaten Arbeiders van Renault wijzen overeenkomst af Goederenvervoer met Frankrijk niet mogelijk Overval op juwelier in Leeuwarden HELMA PIT Dr. Blaiberg maakt het goed Twee doden bij auto-ongeluk Harttransplantatie in Ver. Staten Rijexamen wordt duurder GEMEENTE TERNEUZEN ALPHONSUS MANNAART, De regering en de vakbonden zijn het zaterdagavond eens ge worden over verhoging van het minimumloon met 36 procent. Het minimum-uurloon van 2,2 franc zou worden verhoogd tot 3 francs. Na de hevige onlusten was het zaterdagavond rustig in het Quartier Latin. Om elke vorm van provocatie te vermijden heeft de studenten organisatie U.N.E.F. de toegang tot de wijk voor alle autover keer afgesloten. Ook verzochten de gehelmde leden van de orde dienst voorbijgangers geen samenscholingen te vormen. Onbekenden hebben zaterdag nacht in Rennes getracht het ge rechtsgebouw en de stadsschouw burg in brand te steken door blikken brandbare vloeistof tegen de gebouwen te gooien en deze aan te steken. In beide gevallen was de 'brandweer het vuur spoedig meester. De Franse regering en de ver tegenwoordigers van werknemers en werkgevers zijn het de afge lopen nacht in principe eens ge worden over een nieuwe arbeids overeenkomst. Dit is maandag ochtend meegedeeld door vak bondsleider Roger Louet namens alle vakbonden die aan het over leg deelnamen. Louet zei dat overeenstemming was bereikt over een reeks voorstellen, waar over men het eens moest zijn alvorens de staking zou kunnen worden opgeheven. „Het ver tegenwoordigt een arbeid die in de nabije toekomst grote vruch ten zal afwerpen", zo zei hij. Tot de belangrijkste voorstel len behoren de eis tot herziening van de minimumlonen om deze dichter tot de reële lonen te brengen en opheffing van de dis criminatie in leeftijd en sekse bij het vaststellen van salarissen. Louet zei dat de werkgevérs zal worden gevraagd in alle bij da staking betrokken industrie- en commissies te vormen om voor de afzonderlijke bedrijfs takken overeenkomsten op te stellen. Een andere vakbondsleider, André Malterre, zei niet te ver wachten dat een definitieve over eenkomst aan 't einde van de ma rathonzitting zal worden gete kend. Hij zei dat nog enkele vraag stukken werden besproken. Hier toe behoort de werkloosheid. Terwijl op het ministerie van sociale zaken premier Pompidou het grote overleg leidde, hadden op andere ministeries besprekin gen plaats met kleinere bonden. Zoals we allen uit de krant hebben kunnen vernemen, is enkele weken geleden 'n deeltje van de Terneuzense bevolking in opstand gekomen. De oorzaak lag bij de houtkonstrukties, op zijn Terneuzens „houtopstanden", van de Lewedorpse kunstenaars Ben d'Argmanac en Gerrit Dekker. Of deze twee mensen nu kunste naars of kunstemakers zijn, laten we even in het midden. Men zegt dat we in een demokraties land wonen en zodoende mag iedereen zelf weten welke betiteling men aan de kunstenaars wil geven. Jammer dat we in Terneuzen nog geen barrikades hebben, an ders konden de kunstminnaars en de kunsthaters de zaak eens lek ker uitvechten. Of men de houtkonstrukties nu vies vindt of niet, men moet niet vergeten dat het produkten zijn van de menselijke geest. De meeste ouders willen absoluut niet dat hun kinderen ook maar met een vinger worden aange raakt. Waarom blijven diezelfde ouders (als die in het afbraak- komplot zitten) dan ook niet met hun vingers van andermans spul len af? Er wordt op allerlei manieren geprobeerd om de kreet „Zee land, land der boeren" kwijt te raken. Toch schijnt dat op het geestelijke vlak niet zö makke lijk te zijn. Kom, brave burgers van Terneuzen, probeer de dorps mentaliteit van U af te zetten en verbeter uw leven, als ik deze keer, met uw permissie, eens niet bij mezelf mag beginnen. Met dank voor de plaatsing, groet ik alle kunsthaters van Ter neuzen. L. F. KAIJSER, Tholensstraat 24, Terneuzen. (Vervolg van pag. 1) Het overleg op het ministerie van transport werd door de bond van werknemers bij het Parijse gemeenteyervoer afgebroken. Dé tijd van nutteloos onderhan delen is voorbij", aldus een vak bondsleider die zei dat de sta king bij het Parijse vervoerper soneel wórdt voortgezet. Volgens premier Pompidou werden de volgende resultaten bereikt: het gewaarborgde minimum loon wordt met ingang van 1 juni op 3 frank gebracht (het is op het ogenblik 2,22 frank); De netto lonen worden met ingang van 1 juni 1968 met 7 verhoogd, met ingang van 1 ok tober met 10 Alle verhogin gen die zijn opgetreden na 1 januari van dit jaar, worden in het totaal begrepen; een ontwerp aangaande ver mindering van de arbeidstijd is goedgekeurd; dé Franse werkgeversraad zal het vraagstuk van de verlaging der pensioengerechtigde leeftijd bestuderen; het vraagstuk van de gezins bijslagen zal nog door de rege ring worden bestudeerd. Bij de volgende begroting zal een ont werp hiervoor opgesteld worden; de regering stemt in met ver hoging per 1 oktober van de mi- nimumouderdomsuitkering. Arbeiders van de Renault- automobielfabrieken in de Pa rijse voorstad Billancourt hebben het bereikte akkoord tussen re gering, werkgevers en de vak bonden van de hand gewezen en besloten de staking voort te zet ten. De stakers eisen een minimum loon van 1000 franks per maand en een 40-urige werkweek zon der dat dit tot loonsverminde ring leidt. Het was de eerste reactie van stakers op 't bereikte akkkoord. De algemene staking van de Franse douaniers heeft volgens ingewonnen inlichtingen tot ge volg, dat de Franse grensposten voor het goederenverkeer wor den of reeds zijn gesloten. Alleen grenspassage met personenauto's zou nog mogelijk zijn. Wijziging van deze toestand is vóór woens dag onwaarschijnlijk. In een straal van honderd km rond Parijs kon geen benzine meer getankt worden. Daders gearresteerd. Twee mannen hebben zaterdag morgen om twintig minuten voor acht een gewapende roofoverval gepleegd op de 71-jarige juwelier J. Holwerda aan de Nieuwestad te Leeuwarden. De daders, die er met een buit ter waarde van onge veer 10.000 gulden vandoor gingen, konden korte tijd later worden ge arresteerd in Wolvega. De overval werd gepleegd, toen de heer Holwerda de rolluiken voor zijn winkel zou gaan verwij deren. Toen hij de deur van de winkel opende, doken er twee man nen op, die de heer Holwerda een dot watten in de mond stopten en hem bedreigden met een pistool. De mannen gristen in de winkel een hoeveelheid sieraden bij elkaar en maakten zich daarmee uit te voeten. Zij verdwenen met onge veer honderd, meest gouden da meshorloges, een tiental gouden armbanden, een tasje en een be drag van 150 gulden, dat ze uit de geldlade hadden genomen. De heer Holwerda kroop via het dak naar de buren, die de politie waar schuwden. Er werd meteen alarm geslagen. De daders, zo wist de heer Holwerda te vertellen, waren weggereden in een rode personen auto (Opel). Kort na de overval konden de mannen in Wolvega worden gear resteerd, nadat hun auto in de buurt van deze plaats was gevon den. Zij werden ingesloten in het politiebureau. Het zijn de 56-jarige fabrieksarbeider A. v. d. S. uit Amsterdam en de 22-jarige H. R uit BÜmen (Duitsland). Bij medische proeven in het ziekenhuis Groote Schuur is ge bleken dat er geen reden is voor ongerustheid over de toestand van dr. Blaiberg, die in het be gin van het jaar het hart van een ander heeft gekregen. De tand- lÉMli .m Bij een ongeval op de grote verkeersweg rond Roosendaal zijn vanmorgen twee mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat een bestelauto die gesleept werd, losraakte en op de linkerweghelft terecht kwam. Er ontstond een botsing met een tegemoetkomende perso nenauto, waarvan de bestuurder om het leven kwam en een in zittende zwaar Werd gewond. Ook een inzittende van de bestel auto werd gedood. arts werd vorige week in het zie kenhuis te Kaapstad opgenomen voor een aantal proeven om vast te stellen hoe zijn herstel ver loopt. Op het medisch college van de staat Virginia is zaterdag een hart transplantatie uitgevoerd, zo is in Richmond meegedeeld. Het is die 16e harttransplantatie op een mens in de wereld. Vijf patiënten twee in de Verenigde Staten, één in Engeland, één in Zuid-Afrika en één in Frankrijk zijn nog in leven. De naam van de donor en van de patiënt in Richmond zijn niet bekend gemaakt, maar volgens een televisiestation in Richmond is de patiënt een 38-jarige man uit Orange (Virginia) die al enige hart aanvallen heeft gehad. De operatie werd uitgevoerd door een chirurgenteam onder lei ding van dr. Richard Lower, aldus het televisiestation. Door het medisch centrum is meegedeeld dat voor het eind van deze week geen bulletins over de toestand van de patiënt kunnen worden verwacht. Met ingang van morgen (dins dag) worden de inschrijfgelden voor de rijexamens over de ge hele linie met 1,25 verhoogd, terwijl de prijs voor een formu lier eigen verklaring, noodzake lijk voor het verkrijgen van de geneeskundige verklaring, wordt gebracht van 1,75 op 2, Een en ander is vastgesteld door de minister van verkeer en waterstaat, zo deelt de stichting Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen mede. SCHEVENINGEN: Vlaggetjesdag in Scheveningen en voor het eerst sinds acht jaar werd er op deze dag van de Nederlandse zeevisse rij een vlootschouw gehouden. Velen maakten ook dankzij het mooie weer met een haringlogger een trip op de Noordzee. door B. J. WITHUIS 30) Jackie keek op de klok; vijf voor zeven. Nauwelijks drie uur had hij dus geslapen toen het telefoontje van Zandstra hem klaar wakker had gemaakt en hem hals over kop naar het bu reau had doen vliegen. Helma weg, Pit weg, Tim min of meer radeloos, de patrouille, die Helma had moeten bewaken, weliswaar positie in haar bewe ringen, maar verder van weinig nut, „Aardige balans na 3 uur rust" merkte hij zuurzoet tegen Zand stra op. „Ja meneer" zuchtte deze. „Wat doen we?" „Tja" zuchtte de brigadier, op nieuw met grote neutraliteit „tja. We konden om te beginnen de kamer van Helma wel eens doorsnuffelen en dan die me neer van „De Ochtendinforma tie" uitnodigen. Die schijnt nog al wat te weten. Hij heelt van nacht ook nog met meneer Pit gebeld, of in elk geval in de ochtenduren". „Hoe laat precies?" „Tegen vijven". „Nou, stuur Versteeg maar met twee man naar die kamer. En laten ze deksels goed uitkij ken. Er kondan eens sporen zijn". Zandstra gaf zijn telefonische instructies kort en duidelijk. Op het andere toestel kreeg de in specteur een hevig verontruste Tim aan de lijn. „Kom als je wilt hierheen" inviteerde Jackie hem, „dat werkt gemakkelijker dan dat eeuwige bellen". „Ben al onderweg" beloofde Tim. „Zo, en nu de zaken eens sys tematisch aanpakken" zei de in specteur, wiens slaap totaal was verdwenen. „Wie heeft het on derzoek naar die Belg met de vreemdelingenpolitie opgenomen en hoe ver staan we met die sin jeur?" „Daar is Verstraten aan bezig. Hij werkt aan z'n rapport". „Laat dat maar wachten en haal hem binnen, wil je?" Een telefoontje en na twee minuten kwam de genodigde. „Goeie morgen" zei Jackie, „neem plaats en laten we weinig tijd verliezen. Er zit een snel treinvaart-ontwikkeling in die juwelenzaak. Ik weet dat je graag preciese rapporten inie- vert, en die zal ik te zijner tijd ook hard nodig hebben, maar doe het voorlopig maar even monde ling. We zullen namelijk snel moeten zijn als we verder? on heilen willen voorkomen „Is het zo erg?" „Ja, Pit en zijn secretaresse zijn verdwenen. Ze zaten achter die juwelen aan". Verstraten floot tussen de tan den en begon. „Nou, die Belg is de avond van de brand zo tegen kwart voor negen uit dat loge ment verdwenen. Hij had een actetas bij zich. Daar liep hij meer mee. Ik heb de voor- en achterburgwallen afgesjouwd om z'n spoor te vinden. In eik geval is hij tegen kwart voor twaalf nog in de Music-Bar geweest, waar hij met de baas een bor reltje heeft gedronken. Toen is hij met een taxi verdwenen. Ik heb de chauffeur opgeduikeld. Een van de betrouwbare jongens, die heeft 'm van het Rembrandt- plein naar Oost gebracht; hij is dicht bij het Ajax-stadion uitge stapt. Hij had geen huisnummer opgegeven. De chauffeur dacht, dat het hem blijkbaar niet zo precies kon schelen of het nou een honderd meter verder of dichterbij was. Tot zover het di recte spoor. Verder ben ik nog niet gekomen. Dat hebben we doorgegeven aan de P.V.D.*). Ik heb ook een communiqué voor de kranten klaar, met een foto". „Hoe ben je daar aan geko men?" „Ze hadden er nog een bij de vreemdelingenpolitie. Ik heb er een afdruk van laten circuleren onder de jongens van De Waag. Ze zeggen dat ?t sprekend lijkt". „Wanneer komt dat ding in omloop?" „Om 10 uur krijgen alle kran ten het mals matrijsje. Kan er dus direct in. Ik zal ze nog spe ciaal vragen geen editie te wach ten. Zullen ze overigens ook wel niet doen. Want met een aardig onderschriftje, dat verband legt tussen de moord op Jopie en die Belg is het leuk nieuws voor ze". „Wat verder?" „Geen sterveling weet wat hij heeft uitgevoerd. Trouwens de jongens zijn niet zo erg op hem gesteld. Ze zeggen niet bepaald waarom, misschien weten ze het zelf niet precies, maar hij schijnt P.V.D. Politie Verbindings Dienst. nogal uit de hoogte te hebben gedaan. In elk geval loopt er een sterk verhaal over een machtige ruzie, die hij een paar maanden geleden met Slimme Sjaak heeft gehad. Daar zijn de blaffers bij na bü te pas gekomen". De inspecteur floot zacht voor zich heen. „Wees daar eens iets uitvoeriger over". „Het schijnt, dat ze in die tijd nogal eens samen uitgingen, zo een borreltje in de buurt pak ken ook een paar keer in de Music-Bar, daar heb ik speciaal naar geïnformeerd. Dan kwamen ze nogal eens bij elkaar op de kamer, ze zijn samen een keer met een taxi op stap geweest, geen sterveling weet waar heen, en zo meer. Enfin, 't maakte op de jongens duidelijk de indruk, dat ze nogal dik waren, zakelijk gezien dan altijd. Want dergelij ke vrienden heb je in dat milieu alleen maar in de boeken." „En?" „Nou, iedereen schijnt te den ken, dat Slimme Sjaak in die tijd zo'n beetje het hulpje van die Belg is geweest. Tenminste tot op die dag dan dat ze schijnbaar zonder enige aanlei ding die daverende ruzie kre gen. Slimme Sjaak, die vroeger nogal eens met z'n mes gelijk probeerde te krijgen wilde ken nelijk het oude handwerk weer opnemen. Maar die Belg moet een blaffer in de hand hebben gehad en zoiets gezegd te heb ben als „Pas op knaap, waar wij vandaan komen houden we er spelregels op na, waaraan jij ook maar moet leren je te houden." Toen schijnt Sjakkie koest te zijn geworden; dat vertelt de buurt tenminste. Blijkbaar om dat het nogal opvallend is, want bang is onze vriend niet bepaald van nature. Maar na die tijd heb ben ze geloof ik geen boe of ba meer tegen elkaar gezegd". (Wordt vervolgd.) BORKUM, Duitsland: Prh Bernhard heeft donderdag een bezoek gebracht aan een aantal Nederlandse mijnenvegers in de haven van Borkum. De mijnen vegers zoeken in samenwerking met schepen van de andere NATO-landen naar mijnen uit de tweede wereldoorlog. TIJDELIJKE VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en wethouders van Terneuzen maken bekend dat in verband met de uitvoering van werkzaamheden de volgen de tijdelijke verkeersmaatrege len van kracht worden: afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van voetgan- gangers, fietsers en bromfietsers, de Axelsestraat vanaf de School- laan tot aan de zuidzijde Van Steenbergenlaan de kruising Axelsestraat SchuttershofwegRosegracht wordt een voorrangskruising met dien verstande dat het verkeer van de Axelsestraat naar de Schuttershofweg voorrang heeft; de kruising Verlengde van Steenbergenlaan noordzijde Tramstraat wordt een voorrangs kruising met dien verstande dat het verkeer van de Tramstraat voorrang heeft; de kruising van Cantfortstraat Tramstraat wordt een voor- ransgkruising met dien verstan de dat het verkeer van de Tram straat voorrang heeft; de kruising TramstraatSta tionswegSchuttershofweg Loskade wordt 'n voorrangskrui sing met dien verstande dat het verkeer van de Tramstraat naar de Schuttershofweg en omge keer voorrang heeft; de kruising IJsbaanstraat Tramstraat wordt een voorrangs kruising met dien verstande dat het verkeer van de Tramstraat voorrang heeft. de kruising Lievensstraat Tramstraat wordt een voorrangs kruising met dien verstande dat het verkeer van de Tramstraat voorrang heeft; parkeerverbod aan de Noord- Oost zijde van de Tramstraat. De bovenvermelde maatrege len zullen gedurende ongeveer vier weken van kracht zijn, of zoveel korter of langer als in 'erband met de uit te voeren 'erkzaamheden nodig zal zijn. Terneuzen, 27 mei 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Tot onze diepe droefheid overleed heden, voor zien van de Sacramenten der Zieken, in het St. Elizabeth-ziekenhuis te Sluiskil, mijn geliefde Man, en onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Zwager en Oom, de Heer Echtgenoot van Maria Petronella van Kouteren, op de leeftijd van 80 jaar. Terneuzen M. P. MANNAART-VAN KOUTEREN J. MANNAART J. MANNAART-L'ABEÉ Kinderen en Kleinkind G. KAAN-MANNAART C. KAAN en Kinderen C. VAN SCHILT-MANNAART H. VAN SCHILT Kinderen en Kleinkinderen P. MANNAART M. MANNAART-DE REUS en Kinderen Familie MANNAART Familie VAN KOUTEREN Terneuzen, 26 mei 1968. Kastanjelaan 130. De gezongen uitvaartdienst zal plaats hebben don derdag 30 mei a.s. om 10.00 uur in de Triniteits- kerk te Terneuzen. Samenkomst Kastanjelaan 130 om 9.30 uur. Dodewake: woensdagavond om 7.00 uur in de Tri- niteitskerk. Zij, die door omstandigheden geen bericht hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2