Moeder van veel kinderen c5~^b Van koffer tot city-bag en gezin IS dc taak van 66TI kindsTVCTZOT£StBT Ook op een beperkt oppervlak valt veel te genieten ew u euricfer van de week Zaterdag25mei 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Oe kleine tuinen Voor meisjes die veel van kinderen houden, is het ongetwijfeld leuk om kinderverzorgster te zijn. In de mees te tehuizen waar kinderen worden verzorgd en opgevoed zijn zij om hun lichamelijk en geestelijk welzijn te bevorderen, waardoor deze kinderen in feite meer aandacht behoeven dan anderen. Anders ligt de zaak in een kleuterdagverblijf, dat veelal meer 't karakter van een crèche heeft. De taak van de kinderverzorgster is echter nergens te onderschatten. Kin deren zijn nu eenmaal kinderen en kinderen zijn graag stout en speels, zeker als zij in een groepje zijn. In het algemeen bedraagt het aantal kinde ren, dat een kinderverzorgster onder haar hoede heeft, ongeveer vijftien. VOORBEREIDING VOOR \NDERE TAKEN Voor de meeste meisjes die kinder* verzorgster worden, geldt dat dit be roep een voorbereiding is voor andere, sociale beroepen. Op dit punt vesti gen wij extra de aandacht, omdat voor de opleiding tót kinderverzorgster in de daartoe erkende tehuizen door de Centrale Raad voor de Kinderuitzen ding een cursusgeld moet worden be taald 50,—a 250,— per jaar), als mede een bedrag van ongeveer 70 voor kost en inwoning per maand. De interne cursus in deze tehuizen duurt twee jaar en pas in het tweede jaar wordt een zakgeld verdiend. ROEPING De financiële zijde van het werk mag echter juist in een beroep als dat van kinderverzorgster niet het zwaarste wegen. Dit geldt voor all» sociale beroepen, omdat daarin de in stelling ten opzichte van de mede mensen primair dient te staan. Een zekere mate van „roeping" is in al deze beroepén noodzakelijk voor de genen die deze beoefenen of er inte resse voor hebben. Als kinderverzorgster moet je niet alleen goed kunnen omgaan met de aan je z'orgén toevertrouwde kinde ren, maar ze ook leiding kunnen geven en de huishoudelijke karweitjes kun nen opknappen, die de verzorging met zich meebrengt. Juist daarom is het een enorm afwisselend beroep, want die verzorging geldt voor al die jonge mensjes in je groep en al die kleine mensjes zijn weer anders en hebben een andere benadering nodig, die vooral persoonlijk moet zijn. Het aan tal ideale kinderverzorgsters is dan ook dun gezaaid, en alleen met hen zou dit mooie werk niet te volbren gen zijn. Gelukkig; zijn er nog altijd veel meisjes, die in dit beroep inte resse hebben en over hun werk, dat grote mate van dankbaarheid schenkt, zijn zij vrijwel altijd tevreden. Eén van de leukste kanten is al tijd het spelen met en het bezighou den van de kinderen. Dat laatste is vaak met handenarbeid, vertellen, tekenen, tuinwerk en wandelen. Wan delen is in de omgeving van alle kin dertehuizen prettig, omdat één van de eisen die aan de plaats van zo'n tehuis wordt gesteld is, dat ook bui ten het terrein ruimte en gelegenheid moet zijn voor recreatie. GEZONDHEIDSZORG Ook voor kleuterdagverblijven geldt, evenals voor de kindertehui zen, dat er in de meeste gevallen ook medisch werk wordt gedaan. Dat is voornamelijk voor kwalen waarvoor de patiëntjes niet in bed behoeven te blijven en activiteit en buitenlucht juist goed voor hun genezing is. Dit aspect van het werk, waarmee de kin derverzorgster zijdelings te maken heeft, kan belangrijk zijn voor de meisjes in dit beroep, die later in de verpleging willen gaan werken. Het zijn bijna allemaal meisjes van 17 a 23 jaar, die kinderverzorgster zijn. Dit komt voor een groot deel, om dat dit beroep door velen wordt be schouwd als een onderdeel van de op leiding voor andere sociale of sociaal- medische beroepen, zoals verpleeg ster, kraamverzorgster of sociaal werkster. Ook functies bij de kinder bescherming of jeugdleiding staan open voor meisjes met het diploma van kinderverzorgster. Voor inlich tingen omtrent de verdere mogelijk heden kan men zich het beste wenden tot een gewestelijk arbeidsbureau of de Centrale Raad voor de Kinderbe scherming, Laan van Meerdervoort 1568, Den Haag, telefoon 070336360. VOOROPLEIDING Als vooropleiding gelden als het meest gewenst een m.u.l.o.-diploma of een huishoudschoolopleiding. Met het m.uJ.o.-diploma duurt de opleiding twee jaar en wordt gegeven in een kindertehuis. Voorts is er een één jarige cursus aan nijverheidsscholen, die dient te worden gevolgd door een praktische opleiding van minstens een jaar in ten hoogste twee koloniehui zen. Tenslotte bestaat nog de kinderver- zorgings- en opvoedingsopleiding, die de breedste basis heeft en de meeste mogelijkheden biedt om verder te ko men. Hiervoor is een gehele of ge deeltelijke middelbare schooloplei ding gewenst. Wanneer men niet één van de genoemde diploma's heeft kan men middels een toelatingsexamen tot de cursus voor kinderverzorgster worden toegelaten. In alle gevallen is een medische keuring vereist. Velen hebben te kampen met een kleine tuin en weten geen oplossing hier iets van te maken. Toch kunt u met wat overleg ook hier nog wel wat beginnen. We moeten dan natuurlijk niet het grootste deel der tuin opofferen aan paden, deze maken we, als ze nodig zijn, zo smal mogelijk. Een gazon kun nen we meestal wel bij het huis of het terras laten aansluiten. Wilt u gras sparen, dan legt u vlakke stenen op enige afstand van elkaar en ontstaat een aardig step-stone pad. Een kleine tuin moet zo eenvoudig mo gelijk aangelegd worden, dus geen „heuvels" of steile hellingen en diepe uitgravingen. Deze versieringen vallen al heel gauw uit de toon, het is te druk. Leg geen stenen en sintels op een hoop bij elkaar, om deze te doen lijken op een rotstuln met planten. Enig effect verkrijgt u daardoor in 't geheel niet. Iets anders Is het als het huis wat ho ger ligt dan de tuin, dan kunt u een natuurlijke overgang verkrijgen, maar maakt u dan de rotsen niet te hoog. NIET TE VEEL KLEUREN! In een kleine tuin brengt een gazon, omzoomd door een bloemenrand een idee van ruimte en rust, maar het is aan te bevelen, dit alles goed te onder houden. Een al te grote verscheidenheid van mengeling van kleuren maakt ook deze tuin al gauw te „druk". De bloemen rand kunnen we onderbreken door een enkel heestertje of door een plant met bijzonder mooie bladertooi. Minstens 3 planten van een soort bijeen, geven t mooiste kleureffect. Waak tevens voor zaaigoed, dat bij' de minste wind uit eengeslagen wordt, zoiets trekt natuur lijk in een kleine tuin speciaal de aan dacht en geeft een rommelige indruk. GEEN BOOMGAARD In een kleine tuin kunt u ook geen vruchtbomen en -struiken zetten want deze vergen véél ruimte. Een enkele conifeer daarentegen, of verscheidene dwergconniferen, zullen het uitstekend doen. Ook voor een vijver is helaas I Ml 'varen dé schepen voor het 'eerst ter haringvangst, dan is het vlaggetjesdagDe haring wordt aan boord diepgevroren, d.w.z. hij wordt bewaard bij een temperatuur van 20° onder nul, en slechts wanneer ze 24 uur op deze temperatuur is bewaard mag ze verhandeld worden. Een even tueel aanwezige haringworm is dan onschadelijk. Zo kan op vrijdag vóór Pinksteren de eerste haring al bij de consument zijn, een dag dus waar de echte haringliefhebber zeker naar uit zaljkijken ZONDAG: kippesoep; aspergesalade met toast en boter; vanillesouf- flé. MAANDAG: aspergesoep; gebakken kaasplak, spinazie, aardappelpu ree. DINSDAG: rode kool, runderlap, aardappelen; wentelteefjes. WOENSDAG: mimosasla, ham, ge bakken aardappelen; koffievla en stijf geslagen eiwitten. DONDERDAG: carbonade, bloemkool, aardappelen; citroenvla. VRIJDAG: gebakken tong, sla, pe terseliesaus; aardappelen; yog hurt met gember. ZATERDAG: bami; banaan met sour cream of Bulgaarse yoghurt. MIMOSASLA Maak een slasaus van Bulgaarse yoghurt, peper, zout, citroensap, pa prikapoeder, worcestersaus en een paar druppeltjes tabasco. Kook 4 eieren hard en hak de dooiers en eiwitten apart fijn. Snijd 2 kroppen sla in vieren, was ze goed, laat ze uitlekken en schenk de slasaus erover. Bestrooi de sla met de gehakte eieren. Serveer er warme ham bij. Misschien gaat u alleen 's zomers op reis. Maar het kan ook zijn dat u uw vakantie in de winter opsnoept. Bevoorrechte mensen gaan èn 's zomers èn 's winters uit. Anderen zoeken het juist in hun vakantie vlak bij huis, omdat ze bijna het hele jaar door zakelijke reizen ondernemen. Wanneer we ook vakantie houden en waar we ook heengaan, een feit is dat in die periode koffers en reistassen onze volle aandacht vragen, ook al omdat aan reis bagage steeds hogere eisen worden gesteld. Het aanbod in reisartikelen wordt steeds groter en de artikelen worden beter en praktischer. Uiterlijk, sterkte en gewicht van koffers en tassen spelen een belangrijke rol voor al die duizenden mensen, die vliegen, varen, per trein of per auto reizen. Ook de mode laat zijn invloed gelden. Toch kunnen we, bij alles wat op kof fer- en tassengebied gebracht wordt, niet spreken van „de" meest praktische of „de" beste en mooiste koffer, want die koffer bestaat niet. Wat voor mevrouw en mijnheer van Gaan immers de meest ideale koffer blijkt te zijn, is voor het echtpaar Komen een te grote, een te kleine, een te goedkope of een te zware koffer. Zelfs het handige zakelijke weekend koffer tje van meneer A. blijkt meneer B. helemaal niet te voldoen. KEUR VAN MATERIALEN Ieder zoekt dus naar de voor hem of haar passende koffer, en die is ze ker te vinden ook. Bij dat zoeken naar Limonadevlekken verwijderen we met warm water. Vervolgens de stof la ten drogen. Indien nodig nabetten met watten waarop een beetje al cohol 96 Onmiddellijk daarna droogbetten met schone watten. Valse plooien in Ieren jassen kunnen verwijderd worden door stomen bo ven een ketel. Tijdens het stomen het leer oprekken. Na deze behan deling tijdens het drogen soepel wrijven om harde plekken te voor komen. Spekzolen worden schoongemaakt met terpentine. Velponvlekken, kan men verwijderen met aceton. Dit middel mogen we niet gebruiken voor vlekken op kunstzijde. Geel geworden witte messeheften wor den schoongemaakt met citroensap. Even laten inwerken en daarna af wrijven met een droge doek. Een koffiepot die muf ruikt moeten we wassen met fris water en daarna buiten laten drogen. Een hard geworden badhanddoek kun nen we weer soepel krijgen door deze een nacht te weken in water azijn. Daarna wassen en snoe ien. Gaan uw aardheien bloeien, schoffel ge durende die tiid uw bedden dan niet. Géén vruchtdragende aardbei- planten moet u verwijderen. iets geschikts, moet er op vele din gen gelet worden. In de eerste plaats kunnen we de materialen eens onder de loupe nemen. Veel koffers zijn van kunststof en andere lichte materialen vervaardigd, 'zoals hardplaat, vulcan, Skai-dur, b.v. „Vistram", nylon, leerdoek, kunst hars, fibre-glass, aluminium en tex tiel. Nieuw zijn bij de koffers van textiel de tweed-koffers, terwijl de frisse ruitdessins nog steeds zeer ge liefd zijn. Slappe deksels en ritsluit- tingen kenmerken deze koffers. Maar wie zijn koffers vaak en veel gebruikt zal aan een al te licht uitgevoerd exemplaar niet veel plezier beleven. Het frame van een koffer, de brede band waaromheen een koffer wordt opgebouwd, het „binnenwerk" dus, is eigenlijk bepalend voor de kwaliteit van "hef exemplaar. Veel skai-koffers worden op een houten frame, hoog frequent gebogen triplex, vervaar digd, de textielkoffer wordt op een metalen frame gemaakt. Fiberglass koffers zijn zeer sterk en dus uiter mate geschikt voor mensen die veel reizen. Bijzonder mooi zijn de koffers van echt leer. Wie bij het lezen van deze woorden alleen maar zucht en denkt aan koffers, die van zichzelf al zo zwaar zijn, dat ze met inhoud hele maal niet meer te tillen zijn, heeft geen idee van de huidige koffers op dit gebied. Zo zijn de leren koffers van nu beslist niet meer zo zwaar, want ze zijn van opvallend licht ma teriaal vervaardigd. De schoonheid van echt leer is nog steeds niet te evenaren, leer oefent dan ook grote aantrekkingskracht uit. KOFFERSET INHOUD WÜfè .-h ..ïXMtMÏ I.ALA.,VÏÜ—2'.. Om enig idee te hebben wat een koffer ongeveer weegt hebben we ons door vakmensen laten vertellen dat een normale reiskoffer, een koffer van 70 centimeter, toch altijd wel een 3Vi kilogram moet wegen. In zo'n koffer kunnen we, als we met overleg te werk gaan, zeker veertien kilogram bagage vervoeren. Dat deze cijfers be- geen plaats, maar wilt u toch een waterpartijtje maken, plaatst u dan 'n gezellige vogeldrinkbak. Kies de bloemen die passen in de be perkte afmetingen. Geen grootbloemige rozen dius, maar polyantha's met de ge zellige trossen. Geen reusachtige dah lia's en uitgroeiende seringen, maar 'n vrolijk veld kleingoed met een rand viooltjes. Een fleurig hoekje kan wor den gevormd met helrode salvia's. Als u de bollen na de bloei uit de grond neemt, kan op de zelfde plaats weer een aantal najaarsbloeiers gezet wor den en gebruikt u de beschikbare grond zo nuttig mogelijk. LET OP HET UITZICHT Begin vooraan met de lage bloeiers en laat de hoogte der planten langzaam aan oplopen tot de hoge heesters ach terin, dan hebt u van het huis uit een schitterend overzicht. Ter onderbre king van deze lijn kunt u in het mid denvak een enkele weigelia of azalea mollis zetten. Achterin doen de groen- blijvende huist of de heesters als bijv. een jasmijn, de hoge vlier, of de vroeg- bloeiende forsythia en de magnolia ge lijk dienst als beschuiting tegen in kijk of afscherming van muur of schut ting. Een lelijk schuurtje laten we begroeien met klimrozen, klimop of de snelgroei ende bruidssluier. Is het een zuidmuur, dan kunnen wij er een perzik langs lel den. Een oude schutting is misschien te vervangen door een gezellig wit open vakwerk, eveneens begroeid met mooie klimplanten. Zo valt tr heus nog wel Iets te verbeteren aan een klein tuin tje, er zijn talloze mogelijkheden. langrijk zijn weten de mensen, die vaak -vliegen. Aardig is het dus zeker om te we ten dat de inhoud van een volledig ingepakte herenkoffer kan zijn, om nog net binnen de voorgeschreven ge- wichtsgrens te blijven. Hier volgt een lijstje van een koffer van ongeveer 3V'2 kg, die ongeveer veertien kg ba gage kan bevatten: twee costuums, twee overhemden drie stel onderkle- ding, drie zakdoeken, drie paar sok ken, één paar schoenen, één paar pan toffels, één pyama, drie stropdassen, een reisnécessaire, kleerhangers in etui, ochtendjas, schoenpoetsetui, schaakspel, schrijfmap, handdoek, zwembroek en reisapotheek. Het is zeker moeilijker om zo'n in- .houdslijstje voor een vrouw samen te stellen, hoewel het duidelijk is, dat, waar japonnen lichter zyn dan cos* tuums, een vrij uitgebreide garderobe ingepakt kan worden. Praktisch is de souffletkoffer, een met riemen gesloten, soepel exemplaar dat smal kan zijn bij weinig bagage, maar dat de mogelijkheid heeft Om flink uit te dijen wanneer er onder weg het één en ander aan souvenirs en geschenken wordt bijgekocht. Heel handig zijn ook de geruite kof fertjes die, niet in gebruik, opgevou wen bewaard kunnen worden. Ideaal voor mensen met weinig bergruimte. Wie zo vaak reist dat hij of zij wis selend een grote of een kleine koffer behoeft, koopt meer koffers van één type, die, heel praktisch, als ze niet in gebruik zijn, als één enkele een heid opgeborgen kunnen worden. Een ander punt is de directe of ge leidelijke aanschaf van een bagage set. Het is namelijk niet alleen ple zierig om meer handkoffers van één type te bezitten, het is ook fijn om buiten de koffers een bijbehorende reistas, citybag, hangtas voor japon nen en costuums, hoedenkoffertje, een beauty-case en een bijouterie-etui te hebben. Voor heren is er dan nog het documentenkoffertje en, speciaal voor kleine vliegreizen, het koffertje dat zó geconstrueerd is, dat het juist on der een vliegtuigstoel past. Zo'n' kof fertje heeft een af te sluiten ruimte voor privé spullen en een buitenvak. In de nieuwe collectie koffers is het traditionele schema van bruin, zwart, grijs en gebroken wit uitge breid met frisse kleuren, waarbij vooral veel aandacht is besteed aan rood en mosgroen. Wie, alle lichtgewicht koffers ten spijt, moeilijk en bovendien niet graag sjouwt, kan zich een portable aan schaffen. Dat is een stok met wieltjes waarop de koffer met een elastieken band bevestigd wordt. BETTY TEELING. ONDERSCHRIFT Een complete, stabiele maar lich te en dus goed hanteerbare kof ferset, bestaande uit drie koffers van 41, 52 en 57 centimeter, een weekender en een beauty-case. Alle onderdelen van de set zijn pervaardigd op een houten frame overtrokken met een mosgroene kunststof. Gérard Pipart, de jonge ontwerper van het huis Nina Ricci, heeft voor het zomerseizoen een kleurige collectie samengesteld. Een geheel eigentijdse collectie van modieuze, flatteuze en bruikbare kleding, die zeker niet uit sluitend voor heel jonge vrouwen is bedoeld. De tailleurs hebben lange, losse jasjes en worden soms gecompleteerd door wijde, korte capes. Bij deze mantel pakjes behoren lange, losse bloesen, die, al of niet met ceintuur, over de rok gedragen worden, of bloesen, die aan de rok vastgenaaid zijn. Linnen pakjes in pastelkleuren bestaan uit jas jes met Bermuda-shorts. MOUWLOOS Pipart brengt veel mouwloze japonnen in twee kleuren, waarop rechte, lange jasjes gedragen worden en zomerse jurkjes, van katoen, crêpe en zijde, met strakke lijfjes, korte, wijde en beweeg lijke klokrokken en heel brede kleu rige ceintuurs die de taille tot mini male omvang insnoeren en geïnspireerd zijn on verre, warme landen. Stijve witte Eton-boordjes, witte strikken en witte manchetten doen hierbij zeer meisjesachtig aan. Voor feestelijke jurkjes worden groot bloemige, veelkleurige imorimé's ge bruikt en veel dwarsgestreepte, rag dunne zijde in beeldschone kleuren. „TOTAL LOOK" Ook komt de otwerper met een „total look", waarbij schoenen, kousen, sjaal, hoed, handschoenen, pak en bloes alle maal dezelfde tint hebben. De rokken voor overdag blijven bij Ricci over het algemeen een handbreedte over de knie. Het mantelpak van de foto is gemaakt van gestreepte stof, die kenmerkend is voor de collectie Ricci. Deze stof, die geweven is van het polyestergaren dacron, linnen en zijde, ziet er uit als een handweef. De kleurstelling van deze soort stof is beeldig. De kleuren van dit costuum met lang loshangend jasje zijn beige, groen en rood. De kraagloze bloes, die iets korter is dan het jasje, heeft een strikceintuurtje. Er wordt een alpino achtig mutsje bij gedragen, schoenen en handschoenen zijn, evenals de bloes licht van kleur.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7