Het 125-jarig jubileum van de Z.L.M. Heer dan 6 miljard! RAIFFEISENBANK TERNEUZEN Tentoonstelling in Wilhelminadorp Vijf kerkconcerten van 10 t/m 14 juni Raadselachtige ziekten in Palomares Een-en-twintig Nederlandse militairen voor boorwerkzaamheden naar India NIEUW-ZEELAND DOOR AARDBEVING GETROFFEN Fractieleider van 0 '66 reisde zeven weken door de Ver. Staten Beschikbaarstelling van gelden voer produktiviteitsbevordering China wil oorlog in Vietnam rekken Gulf Oil vindt gas in Noordzee Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 25 me! 1968 82 afdelingen 220 standhouders Programma onderdelen Kerkconcerten Schilderkunst Irrigatie Zes weken voor veroorzaken dodelijk ongeval SIGARETTENSMOKKEL Twee Duitse autodieven in Amsterdam gearresteerd Poolse functionaris: „Aantal vermoorde Joden sterk overdreven" Rampgebied Zware straffen geëist tegen Indonesische ex-mlnisters VROUWELIJKE PSEUDO-ARTS KREEG ZES MAANDEN Vuile handen AANSLAG OP AMERIKAANS CONSULAAT IN QUEBEC RUSSISCHE INTERNATIONALS BESCHULDIGEN ELKAAR Izwestia Binnenscheep vaart 225.000 In aansluiting op het program ma van de viering van het 125- jarig bestaan der Z. L. M., het welk wij verleden week reeds konden publiceren, volgen hier nog enige bijzonderheden die ter sprake kwamen tijdens een pers conferentie, die gisteren in Goes was belegd. Het accent van de jubileum viering valt, zoals we schreven, op de buitengewone algemene vergadering van de Z.L.M. op maandag 17 juni in de grote kerk te Goes; op het tweedaags con gres eveneens te Goes over de bestemming van landelijke ruim ten en op de driedaagse tentoon stelling te Wilhelminadorp (20, 21 en 22 juni). Da Zeeuwse Landbouw Maat schappij, die momenteel onder verdeeld in negen- kringen met 82 afdelingen Bijna 6800 leden en 3500 begunstigers telt, organi seerde in 1946 de eerste tentoon stelling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. In 1943 was de viering van het eeuwfeest door de bezetting niet mogelijk ge weest. De afgelopen 25 jaar zijn in alle negen kringen van de Z.L.M. bij toerbeurt tentoonstellingen gehouden. Dit jaar moest het be stuur uitzien naar terreinen ter grootte van 7 a 10 ha en naar parkeerterreinen van dezelfde omvang. Men baseerde zich daar bij op de cijfers van de grootste tentoonstelling tot dusver, in Axel. Bestuur en direktie van de Wilhelminapolder boden uit komst. Voor het z.g. werktuigen terrein werd 8 ha gereserveerd en nogmaals 8 ha voor parkeer- doeleinden. Bovendien was de Wilhelminapolder bereid een deel van de bedrijfsgebouwen af te staan voor overdekte stand ruimte. Na een periode van hard wer ken en zorgvuldige voorberei ding begon de eigenlijke organi satie in de herfst van 1967 op volle toeren te komen. In januari 1968 werd de in schrijving voor de standhouders opengesteld. Het werden er 220, het grootste aantal, dat ooit op een Z.L.M.-tentoonstelling ver tegenwoordigd is geweest. Wat de totale expositie betreft kwam men tenslotte tot de vol gende concrete cijfers: 100.000 m- terrein voor open lueht-stands; 8.000 m2 overdekte ruimte; 30.000 m2 terrein voor de keu ringen; 80.000 m3 parkeerterrein en 220 standhouders. Voorts moest de tentoonstel ling worden voorzien van een centrale telefoonpost, speciale elektriciteit en geluidsinstalla ties. Zoals bekend zal koningin Ju liana op vrijdag 21 juni een be zoek brengen aan de Z.L.M.- tentoonstelling. In verband hier mee bestaat de mogelijkheid dat het voor die dag vastgestelde programma moet worden gewij zigd. Vooral wat de zaterdag betreft willen we de aandacht vestigen op enkele onderdelen, die wij nog niet noemden en die onge twijfeld aparte vermelding ver dienen, zoals de ponydemonstra tie, het muzikale optreden van de vereniging „Na lang streven" uit Klaaswaal èn het optreden van de carousselgroep der Belgi sche rijkswacht. De landelijke ruiters zullen op vrijdagmiddag zijn. te bewonderen Sinds een Amerikaanse bom menwerper bijna twee-en-een- half jaar geleden als gevolg van een botsing met een tankvlieg tuig bij de Spaanse stad Paloma res enkele waterstofbommen ver loor, doen zich onder mensen en vee in het gebied mysterieuze ziekten voor. Dit beweerden woensdag leden van een delegatie uit die plaats, die naar Madrid is gereisd om overleg te plegen over de schadevergoeding die nog van Amerika wordt geëist. De delegatie zegt dat de Amerikaan se en Spaanse artsen die de be volking hebben onderzocht, nog steeds weigeren gezondheidscer tificaten te verstrekken en dat er, hoewel men de aanwezigheid van radioactiviteit ontkent, nog steeds geigertellers in het gebied staan opgesteld. Vier personen, zo zegt de afvaardiging, lijden sinds twee jaar aan een myste rieuze ziekte en twee andere zijn daar pas verschijnselen van gaan vertonen. Ruim 250 vissers en boeren uit het gebied hebben tot dusver 285.700 dollar schadevergoeding ontvangen, terwijl ze een bedrag van IA miljoen dollar eisen. Van maandag 10 tot en met vrijdag 14 juni worden kerkcon certen gegeven. In Tholen, Ka- pelle, Brouwershaven en Zoute- lande gebeurt dat in de hervorm de kerken ter plaatse. Op woensdag 12 juni is er een concert in de St. Baafskerk te Aardenburg. De organist is de heer Albert de Klerk, terwijl verder medewerking wordt ver leend door het vocaal ensemble van de NCRV onder leiding van Marinus Voorberg. Op dinsdag 11 juni te Kapelle is er ook nog een koper-ensemble van de partij. Het mag een loffelijk streven de viering van het 125-jarig be staan een zo breed mogelijk ka rakter heeft gegeven. Er is n.l. ook plaats ingeruimd voor een expositie van één Belgische en drie Nederlandse schilders, die met tekeningen, aquarellen en schilderijen een beeld willen geven van de boer en het land schap. Om te beginnen worden vijf stukken geëxposeerd van de Terneuzense kunstschilder, wij len de heer K. J. Huineman. Voorts is er werk van Gust Dierikx uit Keerbergen, wiens schilderijen men ook op de ten toonstelling in Axel mocht aan treffen; van Jits Bakker uit De Bilt en van de heer C. Riemslag te Biervliet. Volledigheidshalve vermelden wij nog dat drie Zeeuwse filate listen hun verzamelingen ten toon zullen stellen, t.w. de heren C. J. Bal te Wilhelminadorp, K. Otte te Middelburg en B. C. van Tienhoven te Goes. Tijdens de tentoonstellingsda- gen zullen herinneringsenvelop pen te koop worden aangeboden, gebaseerd op het 125-jarig be staan der Z.L.M. en op de Zee- landbrug. De oplaag is klein, zo dat men goed doet er zo vlug mo- worden genoemd, dat men aan gelijk bij te zijn. 6.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zes miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar b« de de spaarbank met volledige bankservice BOLNES: Dit revolutionaire schip komt over 5 maanden in de vaart om behulpzaam te zijn bij het zoeken naar gas en olie in de zeebodem. Het schip, een z.g. catamaranheeft twee rompen, die aan de bovenzijde zijn ver bonden met een dek van 40 X 17 meter. Onder water verbinden twee vleugels de rompen. Een duikerklok kan door een opening in het dek worden neergelaten. AXEL Noordstraat 6 TERNEUZEN - WALSTRAAT 7 SLUISKIL BOEK Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 13 Op de zonnige middag van He. melvaartsdag zijn 21 Nederlandse militairen van Schiphol vertrok ken, 10 van hen eerst naar de Ver. enigde Staten, de 11 anderen regel recht naar India om daar op vrij willige basis naar het zo dringend nodige water te gaan boren. De groep van 10 gaat in Oklahoma naar de fabriek, waar voor Neder landse rekening een boorinstallatie wordt vervaardigd, die water tot op een diepte van 200 meter kan aanboren. De mannen zullen er een oplei ding voor het boren krijgen en voegen zich naar wordt verwacht in september met de boor bij de rest van de groep, die inmiddels in India een hydrologisch onder zoek zal hebben ingesteld. Het hele project, dat volledig door Nederland zal worden gefi nancierd, wordt geraamd op circa 31/2 miljoen gulden. Ook de reis- en verblijfskosten van de Neder landse militairen zijn voor Neder landse rekening. Bij het vertrek deelde de minis ter van ontwikkelingshulp, drs B. J. Udink, mede dat uit zijn ont wikkelingspot een bedrag van 1.125.000 gulden is getrokken en dat het ministerie van defensie de overige kosten betaalt, circa 2,2 miljoen gulden. „Het verheugt mij dat het nu voor het eerst mogelijk is gebleken in 't ontwikkelingswerk de kracht van militairen en op vreedzame Wegens schuld aan een dode lijk verkeersongeluk heeft de rechtbank in Utrecht de 53-ja- rige boekhouder J. J. van E. uit Utrecht veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes weken en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Er was tegen hem een gevangenisstraf van twaalf weken waarvan zes weken voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende drie jaar geëist. De rechtbank achtte de boekhouder verantwoordelijk voor de dood van een 25-jarige vrouw die op 4 april fietsende over de Wulfseweg in Houten door de verdachte met zijn be stelauto werd aangereden en daarbij zeer ernstig werd ge wond. Zij overleed korte tijd la ter. doeleinden te richten", aldus de heer Udink. Het werkterrein ligt in het Gaya-district van de deel staat Bihar aan de noordoostkust van India. De droogte is er de grootste volksvijand. De bedoeling is met het op te boren water irri gatie voor de landbouw te verkrij gen. Voor dit project hadden circa 200 militairen zich vrijwillig ge meld. Het werk wordt feitelijk in een vorm van civiele dienst ver richt. De mannen gaan in burger en zullen er ook als burgers wor den behandeld, al houdt de 36- jarige majoor G. W. Metz van de genie, die de leiding draagt, uiter aard een zeker militair gezag en al blijven de mannen onder de ju risdictie van de militaire wetten. Van de 21 militairen zijn er 8 uit de ge'ederen van de beroeps militairen gerekruteerd. Zij zijn allen gehuwd. De overige 13 zijn dienstplichtigen, van wie er één gehuwd is. Voor sommigen betekent het werk aan het project in Bihar, dat minstens een jaar in beslag zal nemen, een verlenging van hun to tale diensttijd, maar zij nemen dat graag op de koop toe. De Harlinger kotter „Sara Maartje" (49 ton) is woensdag in de haven van Den Oever door het douane-inspectievaartuig „Zee meeuw" aangehouden. Bij onderzoek bleken in de rui men tien miljoen Amerikaanse sigaretten te zijn verborgen. De sigaretten werden in beslag ge nomen, evenals het schip dat in Den Helder aan de ketting werd gelegd. De 35-jarige schipper M. van S. en drie opvarenden, allen uit Harlingen afkomstig waren door de douane aangehouden in verband met een onderzoek naar de herkomst van de sigaretten. In het belang van een verder onder zoek konden daaromtrent geen mededelingen worden gedaan. De Amsterdamse centrale re cherche heeft met de aanhouding van twee Duitsers een goede vangst gedaan. Niet alleen bleken zjj de vermoedelijke daders van een inbraak in het Belgische Kaulille, maar tevens bekend te staan als autodieven die in West- Duitsland worden gezocht. Voorts wordt het tweetal, de 24-jarige H. P. S. en de 30-jarige K. A. L., verdacht van oplichting. Zij zou den in tal van plaatsen benzine hebben getankt zonder te beta len. Surveillerende rechercheurs zagen de Duitsers met radiotoe stellen naar een zaak op de Nieu- wendijk gaan, waar zij de appa raten trachtten te verkopen. Dit was aanleiding om hen nader aan de tand te voelen, temeer toen op een van de toestellen glas splintertjes werden aangetroffen. Een onderzoek wees uit, dat de toestellen bij een ruitentikkerij in Kaulille waren gestolen. In hun auto, die eveneens was ontvreemd en een niet geregis treerd Duits kenteken droeg, werden behalve een deel van de in België gestolen buit nog een pistool met twaalf patronen, enige zware hamers en een paar kentekenplaten gevonden. In de politiewagen waarmee het twee tal naar het hoofdbureau werd overgebracht, trof men nader hand een weggestopt gaspistool met patronen aan. De verdachten zijn voorlopig als ongewenste vreemdelingen in bewaring gesteld. Verwacht wordt, dat zowel Duitsland als België hun uitlevering zullen vragen. Volgens 't hoofd van de Poolse commissie voor onderzoek van oorlogsmisdaden is het aantal Joden dat tijdens de oorlog in de vernietigingskampen van de nazi's is vermoord, door de „zio nistische propaganda" sterk over dreven. Met gefingeerde cijfers, zo schrijft dr. Czeslaw Pilichow- ski in een artikel in het officiële partijorgaan „Trybuna Ludu", probeerde men aan te tonen dat de Joden de enige slachtoffers waren van de nazi-misdaden en dat de Polen en de inwoners van andere bezette landen niet zoveel hadden geleden. Volgens huidige ramingen, al dus dr. Piliehowski, hebben de nazi's 7.230.000 mensen in con centratiekampen en andere ver nietigingscentra vermoord, waar van circa drie miljoen Joden wa ren uit alle Europese landen. De „zionistische propaganda" heeft beweerd dat er zich onder de on geveer 5.700.000 in dodenkampen vermoorde mensen circa 5.600,000 Joden bevonden, zei hij. Nieuw-Zeeland is vrijdagmor gen vroeg door een vrij zware aardbeving getroffen. Aan de westkust van het zuidelijk eiland, waar zich het epicentrum be vond, is de schade groot. Volgens de eerste berichten wordt een vrouw vermist en zijn vijftien personen gewond ge raakt. De aardbeving had een kracht van 6,5 op de Richter- schaal en was het zwaarst om streeks half zes plaatselijke tijd. Zij werd van ïnvercargill op de zuidpunt van het zuidelijk eiland tot Whangarei in het uiterste noorden, een afstand van 1200 km, gevoeld. Het epicentrum lag ten noorden van de stad West- port. De stad Inangahua, waar een huis door de schok in een ravijn stortte, is door aardverschuivin gen en verzakkingen van de bui tenwereld afgesneden. Veel huizen in de stad hebben schade opgelopen. De westkust van het zuidelijk eiland is dun bevolkt. Reefton, 40 km ten zuiden van Westport, is tot rampgebied verklaard. In Inangahua, een plaatsje van 150 inwoners, is 70 procent van de huizen zwaar beschadigd. In vele van de andere plaatsjes bij Westport kwamen schoorstenen naar beneden en scheurden muren. Een groot aantal spoor lijnen aan de kust is door aard verschuivingen versperd. De rampzaligste aardbeving die Nieuw-Zeeland ooit trof, was die van 1931, toen 255 mensen omkwamen en de steden Has tings en Napier op het noorde lijk eiland in ruïnes werden herschapen. Er hebben zich in dat land geregeld aardbevingen voorgedaan, maar in ver uiteen- liggende gebieden, en afgezien van de ramp van 1931 zijn er weinig slachtoffers bij gevallen. Tegen de voormalige Indone sische minister van transmigra tie Achadi en van voorlichting Achmadi zijn gevangenisstraffen van resp. 18 jaar en 15 jaar ge- eist wegens ondermijnende acti viteit. De voormalige ministers werden in maart 1966 gearres teerd. Zij worden ervan beschul digd activiteiten voor steun aan ex-president Soekarno te hebben voorbereid. Morgen of overmorgen komen hun verdedigers aan het woord. Fraktieleider Van Mierlo van D'66 is gisteren uit New York te ruggekeerd van een rondreis door Amerika, die zeven weken heeft geduurd en die hij heeft gemaakt op uitnodiging van de Ameri kaanse regering. Bij zijn terug keer op Schiphol sprak hij over „de volstrekte openhartigheid" die hem van Amerikaanse zijde bij dit bezoek ten deel was ge vallen. v Over het algemeen sprak hij waarderend over de V. S., waar de gemiddelde kiezer volgens hem een veel grotere staatsrech telijke kennis bezit dan de ge middelde kiezer in Nederland. De democratie is er gebaseerd op een congres, „dat bestaat uit een geweldige organisatie van talent en denkkracht, waarlijk om jaloers op te zijn", aldus Van Mierlo. De 450 congresleden zijn heel wat beter uitgerust dan de parlementsleden in Nederland. Ieder van hen heeft 10 stafleden tot zijn beschikking met een per- De rechtbank in Amsterdam heeft de 44-jarige Duits-Neder landse mevrouw Beatrix G. B. G. uit Horst (L.) wegens het ge bruikmaken van een vervalst ge schrift veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Met een fotocopie van een valse of ver valste Tsjechoslowaakse dokters bul had zij in de jaren 1964-'66 kans gezien in vijf Nederlandse ziekenhuizen voor korte tijd een aanstelling te krijgen als assis tent-arts of co-assistent. De officier van justitie had tegen de vrouw, die nu een insti tuut voor massage en modder baden heeft, acht maanden waar van vier voorwaardelijk geëist. In Duitsland is zij voor het on bevoegd uitoefenen der genees kunde veroordeeld tot 11 maan den, van welk vonnis zij in hoger beroep is gegaan. Beatrix, doch ter van een arts, had verklaard in Duitsland te hebben gestu deerd, maar daar geen enkel examen te hebben gedaan. Tien dagen was zij in Praag geweest en had daar aan de universiteit onder meer een scriptie inge diend. Volgens de fotocopie had deze universiteit haar een zoge naamde „Urkunde" uitgereikt waarbij zij tot „doctor der Medi- zin" zou zijn benoemd. Toen dit uit Nederland werd nagegaan bleek het niet juist te zijn. Het origineel van deze doktersbul had zij nooit gehad. fekt geregeld kantoor, dat alle maal door de staat wordt betaald. Vóór hij vertrok koesterde Van Mierlo naar hij zei het vooroor deel, dat de Amerikanen dogma tisch en ongedifferentieerd oor delen over het communisme. Maar hem was gebleken, dat daarin de laatste drie jaar een kentering is gekomen. Wel man keert er in Amerika nog het een en ander aan het oordeel over het huidige Europa. „Men is geneigd alles in Europa te associëren met Frankrijk en Frankrijk met De Gaulle en men denkt te gauw, dat wat De Gaulle zegt, de mening van heel Europa vertegenwoor digt". Al met al vond hij dat de democratie in de V. S. mogelijk een beetje „vuile handen" heeft, maar dat zij tenminste een leven de democratie is en die prefereer de hij boven een democratie met schone handen, die morsdood is. Op het Amerikaanse consulaat in de Canadese stad Quebec is donderdagnacht een bomaanslag gepleegd, waardoor verscheidene ruiten sneuvelden en de 7,5 cen timeter dikke houten deur scheurde. Er werd niemand ge wond. Enige dagen geleden hadden tegenstanders van de Ameri kaanse Vietnam-politiek de woorden „FNL vaincra" (het be vrijdingsfront overwint) op de muur van het gebouw gekalkt. Vier Russische voetbalinterna tionals, doelman Psjenitsjnikov, halfspeler .Anitjskin, achterspe lers Koertsjilava en Tjsesterniev, hebben de vroegere spelers van het Russische elftal, Sabo en Medvid, ervan beschuldigd de eer van het nationale elftal te hebben „bevuild". Psjenitsjnikov, Anitsjkin, Tsjes- terniev en Koertsjilava maken deel uit van de Russische selec- tiegroep, die zich voorbereidt op de ontmoeting met Italië op 1 juni voor de halve finales van het Europees kampioenschap voor landenploegen. Het viertal schreef het dagblad „Komsomolskaja Pravda" in een brief, dat Sabo en Medvid door de trainers en spelers uit de na tionale ploeg zijn gestemd. De brief vermeldde dat Sabo een goede speler was, maar een weke persoonlijkheid en een onbe trouwbare vriend, die in strijd met de voorschriften van de ploeg handelde en graag wilde weten dat hij populair was bij het publiek. Medvid, evenals Sabo uitko mend voor Dynamo Kiev, had het trainingskamp van de natio nale ploeg verlaten onder het mom dat hij ziek was. Hij ging toen echter voor Kiev spelen, al dus de beschuldigers. „Wij hebben geen mensen no dig, die niets over hebben voor de eer van de gemeenschap en die de deugd van een Russische sportman niet bezitten", zo be sloot het kwartet zijn brief. Enkele maanden geleden werd halfspeler Voronin eveneens in het openbaar verwijten gemaakt. Doelman Kavazasjvili beschul digde Voronin er toen van zijn gezin te hebben verlaten en in het openbaar dronken te zijn ge weest. Voronin zit nu weer in de Russische ploeg; Kavazasjvili trouwens ook. Het Russische regeringsorgaan „Izwestia" heeft woensdag China ervan beschuldigd de oorlog in Vietnam te willen rekken om tijd te winnen ter ontwikkeling van raketten voor het vervoer van kernwapens. In een artikel van de hand van B. Zanegin werd verklaard dat China alle voorstellen van Rus land en andere communistische landen voor een gezamenlijke hulpactie voor Noord-Vietnam van de hand had gewezen en de militaire en economische hulp verlening aan Hanoi belemmert. „Tegelijkertijd stellen Mao tse- Toeng en aanhang alles in het werk om het totstandkomen van een politieke oplossing te verhin deren en trachten zij het Viet namese volk een uitgewerkt oor logsplan in Chinese stijl op te dringen", aldus het blad. Doel van deze politieke zou zijn „ten koste van de opofferingen van andere volken in het gebied" tijd te winnen voor de ontwikke ling van draagraketten voor kernwapens. Overeenkomstig de adviezen van de commissie opvoering produkti- viteit van de sociaal-economische raad heeft de minister van econo mische zaken voor onderstaande produktiviteitsacties subsidies toe gekend uit de gelden, die voor dit doel bij het ministerie van econo mische zaken beschikbaar zijn. Op initiatief van het koninklijk instituut van ingenieurs (K.I.V.I.) is de stichting „toekomstbeeld der techniek" tot stand gekomen. De snelle technologische ontwikkeling brengt mee, dat het steeds moei lijker wordt beleidsbeslissingen op langere termijn te nemen, indien men niet over ruimer en exacter informatie beschikt dan thans het geval is. Genoemde stichting zal functioneren als onderzoek- en studiecentrum voor het geven van de gewenste informatie (o.m. door wetenschappelijke publikaties) ten behoeve van de beleidsvorming van bedrijfsleven en overheid. In de eerste plaats zal een beroep worden gedaan op de leden van het K.I.V.I. (ca. 12.000 leden). Daarnaast zullen in het belang van een integrale benadering van de vraagstukken andere deskundigen worden ingeschakeld. Ter financie ring van de aanloopkosten is aan de stichting ten laste van de pro- duktiviteitsgelden voor een periode van 3 jaar een subsidie van 125.000 toegekend. Voorts dagen het bedrijfsleven en de nijverheids- organisatie T.N.O, bij in de kosten van de stichting. In overleg met het ministerie van verkeer en waterstaat is aan de stichting centraal overleg in de binnenscheepvaart 'n subsidie toe gekend van 225.000 voor een on derzoek inzake de structuur van de Nederlandse binnenscheepvaart. De totale kosten daarvan worden op f 419.000 begroot. Het onder zoek zal worden uitgevoerd door het economisch bureau voor het weg- en watervervoer in samen werking met de stichting Neder lands vervoerswetenschappelijk In stituut. In dit onderzoek zullen de vol gende hoofdonderwerpen worden betrokken: de consequenties van de ver anderingen in de verschijnings vormen van de goederenstroom; de consequenties van wijzigin gen in het institutionele kader; het structuurbeleid van de toe komstige vraag naar vervoer zowel nationaal als grensover schrijdend, voorzover deze vraag voor de Nederlandse bin nenvaart van belang is te ach ten. De binnenvaart zal hierbij geplaatst worden in bet totaal der ontwikkelingen op ver voersgebied. In het onderzoek zullen even eens een plaats krijgen de raming van de omvang en samenstelling van de In de toekomst vereiste vloot en de formulering van de kwalitatieve eisen (zowel techni sche als economische), die aan de vloot en aan de walaccomodatie dienen te worden gesteld om aan de vraag te kunnen voldoen. Gulf Oil (Great Britain), een volledige dochteronderneming van Gulf Oil Corporation (Ver enigde Staten), heeft ongeveer achttien mijl uit de kust van Yorkshire in het Britse deel van de Noordzee aardgas aangeboord. De put, geboord door het boor- platform „Gulftide", heeft gas opgeleverd in een tempo van ze ventien miljoen kubieke voet per dag via een knijpstuk van een halve inch en vijfendertig mil joen kubieke voet per dag via een knijpstuk van driekwart inch. Een woordvoerder van de maat schappij heeft verklaard, dat nog meer boringen moeten worden verricht om de afmetnigen en de economische waard van d« nieuwe reserve vast te stellen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4