GEMEENTERAAD VAN TERREUZEN Stemming gevraagd over demping Heerengracht Groot internationaal concours higspipe 250 paarden Vakcentrales tevreden maar niet voldaan over wetsontwerp minimumloon Wordt 1968 toeristisch en teleurstelling? Rederind moet zich instelt op korte vakanties Standbeeld van koningin Wilhelmiaa op Damrak in Amsterdam NIEUWE KREBIETBEPAUNGEN IN ENGELAND Zaterdag 25 mei 1968 OE VRIJE ZEEUW Pagina Agenda Steun uit de burgerij GLASLADING VERSPERDE SNELWEG UTRECHT-DEN HAAG Op tweede Pinksterdag te Axel: Jeugdaftrek Diswaüerz Invasiemacht Is vernietigd Arbeidsduur DEMONSTRATIE EN T OONDEBAT OP TELEVISIE OPENING NIEUW STATION BIJ ROTTERDAM BOSBRANDEN IN ALBERTA Zimpig ©si goedkoop i Amsterdam: In het Amsterdam se Casino is Miss Holland 1968 ge kozen. Op de foto de gelukkige winnares, de 18-jarige Marjo ijn Abbink uit Amstelveen. Me* leden van de Terneuzense gemeenteraad, mevr. Doppegieter van Thiel en de heren Van Breda Vriesman en Verbrugge, hebben het volgende schrijven gericht aan de gemeenteraad betreffende de demping van de Heerengracht. Deze brief komt in behandeling in de raadsvergadering van a.s. don derdag. Ondergetekenden, leden van de raad der gemeente Terneuzen, ver zoeken uw college het volgende voorstel aan de raad voor te leg gen: De raad der gemeente Terneu zen, heden 30 mei 1968 in verga dering bijeen, verzoekt het college om het raadsbesluit van 1963, waarin besloten werd, de Heeren gracht te Terneuzen niet te dem pen, opnieuw in stemming te bren gen". De raadsleden: Mevr. J. M. DoppegieterThiel A. C. S. van Breda Vriesman A. J. Verbrugge Een commissie uit de Terneu zense burgerij heeft met betrek king tot deze aangelegenheid de volgende brief aan de gemeente raad gezonden: „Ondergetekenden verzoeken de raad hiermede aandacht te schen ken aan de wantoestanden die ont staan door het niet volledig dem pen der Heerengracht, zoals vervui ling, stank, ratten, hygiëne (volks gezondheid) estetisch aanzicht, parkeerproblemen enz. Naar de mening van ondergete kenden is 't thans het gunstige mo ment een en ander nog eens te be kijken; uit financieel oogount alleen al is het nu de tijd dergelijke werkzaamheden te doen uitvoeren, gezien materieel, technici en ar beidskrachten ter plaatse aanwezig zljm Niet alleen de middenstand, wier standpunt uitvoerig bekend is, zal bij 't dempen van de Heerengracht gebaat zijn; ook en zeker niet op de laatste plaats de gevestigde en nog te vestigen bedrijven om en nabij de Heerengracht (zoals poli tiebureau, belastingkantoor, ar beidsbureau, banken, V.V.V., bouw en woningtoezicht, enz.). De verkeersdoorstroming van Axelsestraat naar het nieuwe stad huis en de geprojecteerde ring baan zal dit zeker ook ten goede komen. Ook uit het oogpunt van stads- verfraaiing is o.i. tot demoen aan te bevelen. Tevens is één bewaak te c.q. overzichtelijke parkeer plaats in de buurt van winkels en utiliteitsgebouwen meer aan te be velen dan verschillende kleine par keerplaatsen, die overigens het verkeer in de niet te brede straten van Terneuzen sterk belemmeren. Een en ander zal de leefbaarheid van de binnenstad zeer ten goede komen, waaronder tevens te ver staan, dat Terneuzen als woonge- meente aan aantrekkelijkheid zal winnen. Hierbii ook te denken aan het gemakkelijk bereikbaar maken voor toeristen, die tenslotte ot> eenvoudige wijze bussen en auto's op één centraal punt willen parke ren, vlak bij vitale en aantrekke lijke punten, hierbij niet in de laatste plaats te denken aan de parkeergelegenheid voor het wa tertoerisme; zie zaterdags en zon dags de geoarkeerde buitenlandse auto's (lanenarkeerders) zodat men de RchëMekade en omgeving van weekendoarkeerders zou kun nen ontlasten. Gezien al deze punten menen ondergetekenden op u een beroep te mogen doen, uw in 1963 inge nomen standpunt, dat mede door de grotere verkeersdichtheid ach terhaald is, te herzien, hierbij niet uit het oog verliezende, dat het Mtita v«n Mn wUs beleid getuigt een eenmaal ingenomen standDunt te herzien, dan hieraan vast te houden en er na verloop van enke le jaren op te moeten terugkomen". Tot zover ds brief. Wij verne men dat de bedoelde commissie in twee dagen tijds reeds 840 hand tekeningen van ingezetenen bijeen heeft gebracht, die het verzoek steunen. Het verkeer op rijksweg 12 (Utrecht—Den Haag) heeft vrij dagochtend bij Woerden in beide richtingen nogal wat oponthoud gehad, nadat een vrachtwagen met een lading lege flessen was gekanteld. Een grote hoeveelheid glas versperde zowel de inhaal strook UtrechtDen Haag als die van Den HaagUtrecht. De oor zaak van het ongeluk is niet be kend, maar het is niet uitgeslo ten, dat de bestuurder in slaap is gevallen. Omstreeks half tien was de weg weer vrij, nadat de rijkspolitie de duizenden glas scherven had weggeveegd en de vrachtauto was weggesleept. Weesp: O» de verbindingsweg tussen rijksweg I en Weesp is een Franse tankwagen met 400 liter giftige en brandbare chemicaliën in de berm weggezakt en gedeel telijk in een slocit beland. Op de foto de wagen in zijn hachelijke situatie. DINSDAG 28 MEI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „De twaalf veroordeel den". Axel: Gemeentehuis, 11 uur: Aanbesteding van het recon strueren van de Zuidsingel met ventweg en bijkomende werken. Axel beleeft op tweede Pinkster dag een internationaal concours hippique van formaat. Op het con coursterrein tegenover de water toren zullen ongeveer 250 paarden deelnemen aan dressuur- en springwedstrijden. Voor de eerste maal zullen enkele Belgische lan delijke rijverenigingen in Axel ver tegenwoordigd zijn en bovendien zullen 31 Gentse renpaarden tegen elkaar uitkomen; een extra-attrac tie. De organiserende Concours Hip pique Vereniging Axel verwacht vele duizenden toeschouwers zes tot negenduizend en heeft daarom een overdekte tribune met 400 zitplaatsen en twee open tri bunes met samen 1000 zitplaatsen gereedstaan. Een groot parkeerter rein achter de Van Middelhoven- straat zal plaats bieden aan zo'n duizend auto's. Dressuur, springen, rennen en draven vormen de hoofdpunten van het programma, maar de gro te parades aan het eind van de middag zullen zeker zo indruk wekkend zijn. Het „Speel Uw Spel", een spel waaraan ruiters kunnen deelnemen, de loterii met als hoofdprijs een New Forest pony ter waarde van 1000 en het park in de nabiiheid zullen zeker veel publiek trekken. AANSPORING Hoewel er op tweede pinkster dag ook in Bergen op Zoom een concours hippique wordt gehouden nemen alle Zeeuwse landelijke rij>- verenigingen deel aan het Axelse concours. Dat er ook Belgische ruiters aan de start zullen verschij nen zal de Zeeuwse ruiters aan sporen tot grotere prestaties; de Belgische ruiters hebben in Neder land immers een goede naam. En de Belgische verenigingen zullen stellig met het beste wat zij heb ben aan de strijd deelnemen. Aan de dressuur voor achttallen zullen de volgende landelijke rij verenigingen deelnemen: De Oran- jeruiters uit Willemstad, De Schouwse Ruiters uit Dreïschor, Oranjezon uit Vrouwenpolder, Walcheren uit Nieuw en St. Joos- land. De Veerse Dijkruiters uit Veere, De Paardenbloem uit Goes, De Honteruiters uit Kloosterzande, De Oranjeruiters uit Axel, De Eendracht uit Oud-Vossemeer en Soete Waesiand uit St. Niklaas. Van de volgende verenigingen zullen viertallen deelnemen: Broe der Isidoor uit Vrasene, St. Isidoor uit Moerbeke-Waes, de Schouwse ruiters uit Dreischor, de Juliana- ruiters uit Zaamsiag. de Oranie- ruiters uit Axel, de Eendracht uit Oud-Vossemeer en Oranjezon uit Vrouwenpolder. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel zal het concours 's mid dags om half twee officieel ope nen. In de morgenuren zullen er dressuurproeven voor achttallen, viertallen en individuele ruiters worden afgenomen op negen dres- suurbanen. Dan zal ook de voor selectie voor de springwedstrijden worden gehouden, 's Middags zul len de springwedstrijden worden afgewisseld met de rennen en dra verijen (6 koersen). Aan het eind van de middag nemen de paarden en de ponies, die dan eenzelfde programma achter de rug hebben, deel aan twee grote parades, waar op de uitreiking van bekers, me dailles en linten zal volgen. De ponies zullen op dit concours goed vertegenwoordigd zijn. Zoals alle landelijke rijverenigingen ken nen ook de ponyclubs een stijging van hun ledental. Eenderde van de aanwezige paarden zullen ponies zijn. De deelnemende verenigingen zijn: De Haringruiters uit Biervliet, de Honteruiters uit Kloosterzande, de Oranjeruiters uit Willemstad, de Oranjezon uit Vrouwenpolder en de Klenperties uit Axel. De jury, die de dressuur zal be oordelen, zal bestaan uit 13 Neder landers en 3 Belgen. De parades zullen geïnspecteerd worden door de heer J. Dieleman, voorzitter van de Axelse OranienvWs, bur gemeester M. K. van Diike, jhr. mr. L. P. Quarles van Uffort, voor zitter van de gewestelijke bond voor Zeeland van de landelijke rij- vereniging en de heer Smit. die de federatie van landelijke rijvereni gingen zal vertegenwoordigen. De Concours "Hipnique Vereni ging Axel, waarin de besturen van de Axelse Oranjeruiters en de Zaamslagse Julianaruiters samen werken, hebben aan de organisatie van dit concours zij deden alles pro deo veel werk gehad. Er is een springterrein van 80 bij 100 meter uitgezet en om dit terrein is een 500 meter lange draf- en renbaan aangelegd. Dressuurbanen en oefenterreinen, geluidsinstalla tie, loterij (4000 loten) en het „Speel Uw Spel" bezorgden het 12 man sterke bestuur handen vol werk. Maar de leden van beide verenigingen staan hun besturen met'de daad bij. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (N.V.V., N.K.V. en C.N.V.) heeft in een brief aan de tweede kamer zijn voldoe ning uitgesproken over het feit, dat door middel van een wette lijke regeling twee arbeidsvoor waarden aan grote groepen van de werkende bevolking zullen worden gegarandeerd. De rechts zekerheid, ook al betreft het slechts minimumvoorwaarden ten aanzien van loon en vakantie bijslag, is hiermede in hoge mate gediend. Het overlegorgaan heeft ook waardering voor het feit, dat met betrekking tot het minimum loon geen onderscheid wordt ge maakt tussen mannen en vrou wen. Niettemin heeft het overleg orgaan enkele bezwaren tegen belangrijke onderdelen. De leeftijd van 25 jaar, waar op men volgens het wetsontwerp aanspraak heeft op het mini mumloon, wordt te hoog ge noemd. In het algemeen is in de c.a.o. een leeftijd van 23 jaar vastgelegd. Gezien de ontwikke ling in maatschappelijke opvat tingen, die volwassenheid op jongere leeftijd dan 25 jaar ac cepteert, acht het overlegorgaan een lagere leeftijd in casu 23 jaar noodzakelijk. President Francois DuvaFer van Haiti heeft op een telefonische persconferentie via zijn ambassa deur in Washington verklaard, dat een invasiemacht van Haitiaanse ballingen in ziin land is vernietigd. Ook voorspelde hij dat elke volgen de invasiepo°ing eenzelfde lot te wachten staat. „Papa doe"1 Duvalier stelde de journalisten in de gelegenheid vra gen te stellen aan ambassadeur Arthur Bonhomme, die deze door zond en ook de antwoorden ont ving. Volgens president Duvalier wa ren begin deze week ongeveer 35 ballingen op het vliegveld van Can Haitien in het noorden van het land geland. Van de invasiemacht werden vijf man doodgeschoten; de overigen zouden voortvluchtig zijn. Ook werd een B-25 bommen werper onbeschadigd buitgemaakt, die aan het Haitiaanse leger zal worden geschonken, aldus Duva lier. Voorts dienen kostwinners be neden de leeft.üd van 23 jaar on der de werkingssfeer van het wetsontwerp te worden ge bracht. De in het ontwerp gebezigde omschrijving van de „normale arbeidsduur" zal in de praktijk leiden tot ernstige moeilijkheden. Voor een niet onbelangriik deel van de afhankelijke beroepsbe volking ligt de normale arbeids duur (ook voor werknemers die niet onder een c.a.o. vallen) be neden 45 uur per week. Het overlegorgaan is voorts van oordeel, dat de positie van de laagstbetaalden de koppeling van het minimumloon aan de al gemene welvaartsontwikkeling noodzakelijk maakt. De index der regelingslonen geeft thans daarvoor de beste en snelst be schikbare indicatie. Ten aanzien van het inkomend toerisme bestaan er in 1968 een aantal omstandigheden de da tum van de schoolvakanties in R'in'an<t-Westfalen, de restricties oo de Britse deviezenuitgaven en het beroen van de Amerikaanse president op zijn landgenoten om reizen buiten het Amerikaanse De bank van Engeland heeft vrijdag nieuwe kredietbepalingen bekendgemaakt. Het opnemen van persoonlijke leningen wordt moeilijker gemaakt, maar 't ver strekken van leningen voor ex portdoeleinden gemakkelijker. De banken in Engeland is opge dragen voorrang te geven aan leningen die rechtstreeks te ma ken hebben met export en scheepsbouw. De importeurs van fabrieksprodukten zullen niet zo gemakkelijk meer aan geld kun nen komen. De landbouw zal echter voordeel hebben bij de nieuwe bepalingen, omdat de kredietverlening in die sector kan bijdragen tot een vermindering van de Britse deviezenkosten. Tegelijk met de nieuwe bepa lingen deelde de bank van Enge land mee, dat de Britse banken in de vier weken tot half mei 25 mil joen pond sterling meer aan par ticuliere leningen hebben ver strekt dan in de voorgaande pe riode van vier weken. Ook de ge meenten hebben de laatste tijd in toenemende mate van de kre dietfaciliteiten der banken ge bruik gemaakt. De bepalingen van de Britse centrale bank komen erop neer dat de oude toe stand van een maximum voor de kredietverlening door banken wordt hersteld. Enige maanden geleden was dit maximum afge schaft om meer krediet beschik baar te laten komen voor de financiering van de Britse export. Een toe^em'jv» v»n de expert wordt essentieel geacht voor het herstel van de Britse economie. Waar thans op het Damrak in Amsterdam het tijdelijk gebouw van C. en A. staat, zal t.z.t. het standbeeld van koningin Wilhel- mina kunnen worden geplaatst. Deze toezegging heeft het werk comité van het contactorgaan van vrouwenorganisaties in Amster dam, dat de totstandkoming van een dergelnk standbeeld voorbe reidt, van de gemeente ontvangen. Het werkcomité is inmiddels be gonnen met een actie onder de burgerij en de Amsterdamse za kenwereld om de voor het beeld benodigde gelden in te zamelen. Ter ondersteuning van deze cam pagne heeft burgemeester Samkal- den een oproep tot de bevolking gericht, waarin hij zegt het initia tief van het contactorgaan van vrouwenorganisaties van harte toe te juichen. Hij hoopt en verwacht dat alle inwoners van Amsterdam met gulle hand zullen bijdragen om dit initiatief te verwezenlijken teneinde de stad een blijvende ge tuigenis te geven van wat koningin Wilhelmina in de striid tegen on derdrukking en onrecht voor stad en volk betekende". De Amsterdamse beeldhouwster Theresia van der Pant (43) heeft opdracht gekregen het beeld te maken. Mevrouw Van der Pant heeft, aldus het werkcomité, nog geen vastomlünde plannen met be trekking tot het standbeeld. Haar gedachten g'aan uit naar een bron zen beeld van 3 a 4 meter hoog, op een flinke sokkel geplaatst. TTieresia van der Pant is maakster De N.T.S. zal zowel aan de demonstraties van de gezamen lijke vakbonden vandaag in Utrecht, als aan het loondebat van de Tweede Kamer op dins dag 28 mei uitvoerig aandacht besteden. Van de protestdemon straties in Utrecht worden van middag op Nederland I samenge vatte reportages uitgezonden van 15.30 tot 16 uur en van 17.35 tot 18 uur. Dinsdag worden eveneens op Nederland I samenvattingen van het loondebat in de Tweede Ka mer uiige;, .oden van 18.30 tot 18.50 uur en van 22.35 tot 23 uur. van o.m. het relief-portret van ko ningin Wilhelmina, dat werd ge plaatst in het groot-auditorium van de universiteit in Leiden, van de „dansende kraanvogel" in het stadhuis van Helmond en van de „giraffe" in het stedeliik park van Utrecht. Op het ogenblik werkt zij in opdracht van de gemeente Zwa nenburg reeds enige tijd aan een ongeveer twee meter hoog werk stuk, dat een tweetal zwanen voor stelt. In Rotterdam hebben de Ned. spoorwegen vrijdag hun twaalf de station in de, Maasstedelijke agglomeratie geopend, namelijk de nieuwe halte Rotterdam Alexander. Het nieuwe station, dat slechts een bescheiden ac commodatie heeft, is de tweede halteplaats op de lijn Rotter dam C.S.Gouda. Rotterdam Alexander ligt centraal in Rot terdams oostelijke uitbreidings gebied Alexanderstad. Deze nieuwe wijk zal rond 1980 meer dan 200.000 inwoners tellen. Op het ogenblik telt Alexanderstad ongeveer 25.000 inwoners. Op dit nieuwe voorstadstation van Rotterdam zullen ieder uur twee treinen stoppen in beide richtingen. De opening van Rotterdam Alexander werd onder meer bij gewoond door de Rotterdamse wethouder van openbare werken en door de burgemeester van Capelle aan de IJssel. In de Canadese staat Alberta zijn meer dan 3000 personen inge schakeld om met behulp van duwschuivers (bulldozers), vrachtwagens en vliegtuigen voor watervervoer ten minste 119 bosbranden te bestrijden. De branden woeden over een opper vlakte van meer dan 83.000 hec tare. Negentien branden heeft men niet in de hand kunnen hou den. Het ergst is de toestand in het midden van Alberta, waar het vuur veel opslagplaatsen van timmerhout bedreigt. Ook ten noorden en westen van Edmon ton woeden hevige branden. Een continent te heneriten die doen vrezen, dat 1968 een teleur stellend jaar zal worden, aldus het jaarverslag van de Nederlandse vereniging voor vreemdelingenver keer. Algemeen wordt echter ver wacht, dat de snelle groei, die het toerisme sinds de laatste wereld oorlog heeft vertoond, nog maar het begin vormt van een ontwik keling, die grote veranderingen in de samenleving teweeg zal bren gen. Het is aannemelijk dat ook in Nederland zowel het inkomend als het binnenlands toerisme zich zal blijven ontwikkelen. Deze ver wachting lijkt volgens het jaarver slag gewettigd ten aanzien van het kortverblijf- en dagtoerisme. Minder zeker kan men zijn van een toename van het nemen van vakanties van twee weken of meer. Ten aanzien daarvan valt een toenemende trek te bespeuren naar landen, die zowel zonnig ais goedkoop zijn en een verdere daling van de luchtvervoertarieven zal steeds meer dergelijke landen binnen het bereik brengen van de gemiddelde vakantieganger. Waarschijnlijk zullen de tradi tionele vakantiegebieden in ons land zich moeten instellen op kort- verblijvende gasten. Cl©v©e13cr voor Het jaarverslag noemt het goed erop te wiizen, dat ook de landen aan de Middellandse Zee hun pro blemen hebben op het gebied van het toerisme, al zijn het andere dan de onze. De prijzen stijgen in Nederland minder snel dan in di verse Middellandse Zee-landen. De nog steeds aanzienlijke ko=ten van heen- en terugreis maken deze landen alleen geschikt als reisdoel voor langere vakanties, die voornamelijk in de zomer wor den genomen. Hierdoor hebben deze landen te kampen met een slechte seizoenspreiding, die zich iaarlijks toespitst en de toeristi sche bedrijven extra-gevoelig maakt voor kostenstijgingen. De "eo°rafische positie van ons land biedt mogelijkheden tot het aan trekken van kortverblijfs- en dag toerisme uit de omringende bevol kingsconcentraties, aldus het jaar verslag. functionaris van het bosbeheer '.ei dat het aantal branden drie maal zo hoog is als in dezelfde periode van vorig jaar en dat er nog nooit zoveel branden tegelijk waren geweest. Hij zei dat veel van de branden zijn ontstaan door het uit de hand lopen van opzettelijke branden. Het in brand steken van bospercelen is inmiddels verboden. ZATERDAG 25 MEI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „De twaalf veroordeel den". ZONDAG 26 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 u.: „Tarzans verborge:. schat"; 5 en 8 uur: „De twaalf veroor deelden". MAANDAG 27 MEI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „De twaalf veroordeel den". Hotel „Rotterdam", 7.30 u.: Algem. ledenvergadering afd. Terneuzen van het Nc Roode Kruis.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3