President De Gaulle wil hervormingen invoeren MUL Invloed van vietcong onder bevolking neemt toe Nieuwe straatgevechten in Parijs RADIO DE KOCK HET WEER Groot aantal Zuidvietnamese deserteurs Tweehonderd gewonden onder studenten en politie-agenten de Gasverwarming ZATERDAG 25 MEI 1968 24e Jaargang No. 5207 „Als het referendum wordt afgewezen, treed ik af' STUDENTEN BEZETTEN UNIVERSITEIT VAN FRANKFORT Ontploffing bij Amerikaanse ambassade in Brussel Studenten bezetten Londense economische hogeschool Niet meer in de hand Slagveld Overleg begint vandaag Positieve reacties De verliezen Verbitterd gevecht Cambodja: „Handen af van onze grenzen" Vietcong beschuldigt Amerikaanse luchtmacht Vietnam blijft vechten. BANKETBAKKERIJ Weerbericht Hoogwater Zon- en IVIaarcstanden Traak. by abonnement; TEBNEUZE} Gironummer! 38150 Telefoon: 01150—2073 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande maand ƒ2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. L van da Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nor. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur voormiddag. President Charles de Gaulle heeft vrijdagavond geitracht de grootste sociale ontrust onder zijn bewind te bezweren met de aankondiging van een nationaal referendum over ingrijpende ver anderingen in hét universitair, sociaal en economisch bestel van Frankrijk. Het referendum, volgende maand te houden, zal tegelijker tijd een vertrouwensvotum ,zijn want mocht 't regeringsprogram afgewezen worden, dan zal De Gaulle aftreden. Met heide handen gesticule rend beloofde de president dat als het volk met een massaal ,,ja" z'n vertrouwen in hem uitspreekt, hij „overal waar nodig verande ringen zal aanbrengen in de enge en verouderde structuren en de weg verder open zal stellen voor het jonge bloed van Frankrijk.' Daarna, op ernstige toon: „In het geval dat uw antwoord ,,nee" is, spreekt het vanzelf dat ik niet veel langer zal aanblijven." Met de zeven minuten durende rede verbrak De Gaulle de stilte die hij sinds het uitbarsten van de studentenonlusten en de daar opvolgende massale stakingsactie had bewaard. Ook tijdens zijn redevoering waren studenten en leden van het door communisten geleide vakverbond C.G.T. bij duizenden de straten van Parijs opgetogen. Het is de vijfde maal dat De Gaulle gebruik maakt van een referendum om in tijden van cri sis een duidelijke uitspraak van de bevolking te vernemen. Hij gebruikte het ter goedkeuring van de grondwet voor de vijfde republiek: voor een uitspraak over de verlening van volledige onafhankelijkheid aan Algerië; ter goedkeuring van de vredes overeenkomst tussen Frankrijk en Algerië en ter verandering van de grondwet, opdat de presi dent in algemene verkiezingen kon worden gekozen. De studenten van de universi teit van Frankfort zijn vrijdag opnieuw in stakinggegaan uit protest tegen de wet op de nood toestand, die volgende week in derde lezing door de bondsdag zal worden behandeld. Aan de in gangen van het universiteitsge bouw werd gepost. In vlugschrif ten van de studentenbewegingen staat dat „men zich met geëigen de middelen zal verzetten tegen elke aktie van rechtse extremis ten tegen de posters". Een groot aantal professoren heeft zich solidair met de staken de studenten verklaard. Noordstraat 107 - Te!. 01180-4293 TERNEUZEN VEEL BEWOLKING Een hogedrukgebied boven Scan dinavië verandert weinig van plaats. Ten westen van Spanje ligt een rug van hoge luchtdruk welke naar het oosten trekt Tus sen beide systemen bevindt zich een frontale zone welke vrijdag in Engeland en west-Frankrijk plaatselijk vrij veel regen bracht. Deze zone zal vandaag ook ons land bereiken, waarbij de wind van oost naar zuid of zuidwest zal ruimen en er in 't algemeen veel bewolking zal zijn. Ook wordt plaatselijk enige regen verwacht, maar het is wel mogelijk dat het front wat dat betreft in aktiviteit afneemt. In het noorden van het land kunnen er aanvankelijk nog zonnige perioden voorkomen. Het is thans nog moeilijk te voorspel len of het front vandaag het ge- hel» land zal passeren. In alle gevallen kreeg hij een overweldigende meerderheid van het volk achter zich. De vijfde uitspraak is volgens de president noodzakelijk gewor den omdat het land zich „op de rand van verlamming" bevindt. Hij stelde als alternatief voor 'n oplossing van de huidige proble men een burgeroorlog en al zijn gruwelijke gevolgen. De Gaulle onthulde niets con creets over het „vernieuwings- program". Eveneens was het op vallend dat hij geen analyse van de huidige toestand gaf en naliet de studenten de arbeiders en de politieke partijen specifiek als schuldigen aan te wijzen. Nog vóór hij gesproken had, had Francois Mitterand de leider van de linkse federatie, De Gaul le's redevoering als een „laatste politieke manoeuvre" bestempeld en laten doorschemeren dat zijn aanhang in juni tegen zal stem men. Ook eiste hij het aftreden van de regering en het vertrek van de president. Waldeck Rochet, secretaris-ge neraal van de communistische partij, herhaalde wat hij tijdens het vertrouwensdebat van deze week in de nationale vergadering had gezegd', „het gaullistische bewind heeft zijn tijd uitgediend en moet heengaan." De redactie van het socialisti sche vakverbond Force Ouvrière op de redevoering luidde „Het was niet nodig een week te wach ten om zo'n verklaring af te leg gen hij heeft geen precieze re medie voor ogen gehad." Het christelijk vakverbond CF TD verklaarde: „De president heeft zijn eigen bewind aange klaagd door zijn rede is beves tigd dat het nodig is de stakings beweging te versterken". Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 7—9 TERNEUZEN Tegen de gevel van een ge bouw van de Amerikaanse am bassade in Brussel, waar cultu rele diensten zijn gevestigd, is vrijdagochtend vroeg een klein tijdbommetje ontploft, dat aan een der kelderramen moet zijn vastgemaakt. De ontploffing ver oorzaakte lichte schade aan het appartement van de huisbewaar der op de benedenverdieping. Ongeveer 100 van de 2.800 stu denten van de economische hoge school van Londen hebben zich donderdagavond in de voor naamste collegezaal geïnstalleerd om er de nacht door te brengen. Van het gebouw hing de zwart rede anarchistgnvlag! Vrijdagochtend zouden de stu denten naar de havens en enige fabrieken gaan om vlugschriften te verspreiden, waarin wordt op geroepen „een einde te maken aan een stelsel waarvan alleen de werkgevers en de eigenaars pro fijt hebben". De grote studenten organisatie van de economische hogeschool heeft zich gedistan- cieerd van het optreden van deze linkse groepering, die het voor beeld van de Franse studenten wil navolgen. Sedert het „tet"-offensief in Zuid-Vietnam is het aantal als regeringsgetrouw beschouwde dorpen en gehuchten voortdu rend afgenomen, evenals het aantal overlopers van de viet cong, terwijl het aantal deser teurs in het Zuidvietnamese leger toenam en de verliezen van dat leger en de Amerikaanse troepen groter werden. Dat zijn de con clusies van een vertrouwelijk rapport van de Amerikaanse se naatscommissie van buitenlandse zaken, dat donderdag te Wash ington gedeeltelijk is vrijgegeven. Volgens opgaven van de Zuid vietnamese regering was het percehtage van de bevolking „aan de goede kant" in maart la ger dan op enig ander tijdstip in 1967 of '68, evenals het percen tage „veilig" geachte gehuchten, Twaalf dagen na de „nacht der Barricaden" is de studentenwijk in Parijs van donderdagavond tot in de vroege ochtenduren van vrijdag wederom het toneel van heftige straatgevechten ge weest tussen verscheidene dui zenden studenten en sterke poli- tie-eenheden. Vrijdagochtend kon de balans worden opgemaakt: bij de be togers ruim honderd gewonden. Twaalf van hen liggen met zwa re kwetsuren in ziekenhuizen. Een Italiaanse persfotograaf werd gewond door een fles die hij tegen zijn hoofd kreeg. Aan de kant van de politie vielen meer dan tachtig gewonden, van wie er zes ernstig aan toe zijn. Verscheidene malen moest de politie met traangas, waterka nonnen en knuppels door de be togers opgeworpen barricaden „nemen". De boulevard Saint Michel bood de aanblik van een burgerkrijg. De betogers, onder wie vele niet-studenten, braken het onlangs herstelde plaveisel weer op en bombardeerden de gehelmde politiemannen met stenen en andere voorwerpen. De politiestrijdmacht, die steeds meer versterkingen kreeg aan gevoerd, slaagde er pas na een strijd van meer dan acht uur in de laatste haarden van verzet te breken, die zich op de bouw plaats van een garage tegenover de Notre-Dame hadden ver schanst. De studentenleiders hadden hun volgelingen kennelijk niet meer in de hand. De nationale studentenvereniging, de bond van personeel bij het hoger on derwijs en de „beweging van de 22e maart", waarvan Daniel CohnBendit de leider is. heb ben elke verantwoordelijkheid voor de betogingen afgewezen. De incidenten waren volgens hen veroorzaakt door „onhan delbare elementen." Tussen de branden en de ont ploffingen van traangasgranaten huilden onafgebroken de sirenes van de brandweer en de eerste hulp. De auto's hadden dikwijls de grootste moeite hun doel te bereiken. Onder de fel vechten de verzetsgroepen, die zich als gevolg van de zware druk der politietroepen op het lie de la Cité hadden teruggetrokken, be vonden zich talrijke ouderen. De politieprefect van Parijs deed vrijdag op een persconferentie een beroep op de studentenlei ders van verdere demonstraties af te zien. Men heeft opnieuw kunnen zien hoe een in rust ge organiseerde betoging snel uit de hand is gelopen. De prefect waarschuwde ook voor oncontroleerbare provoca teurs, die zich meer en meer in rijen van vreedzame betogers schijnen te dringen. Gekantelde en in brand ge stoken auto's, gebroken ruiten en meters hoge brandstapels van kisten, dozen, banden en steiger hout tekenden vrijdagochtend het slagveld, waar des nachts de kre ten „revolutie" van de betogers hadden geklonken. Een dringende oproep richtte minister van binnenlandse zaken Fouchet vrijdagochtend tot de „verantwoordelijke burgers, de gezinshoofden, de docenten, de studenten en de scholieren, zich te bezinnen en niet ondoordacht de zijde van provocateurs te kie zen". Fouchet waarschuwde, dat hij beschikte over inlichtingen, vol gens welke een aantal bewa pende extremisten nieuwe be togingen wil benutten met het doel gewelddaden uit te lokken. Deze elementen hopen, dat het geweld dusdanige omvang aan neemt, dat het niet meer kan worden beteugeld, aldus Fou chet. De studentenleiders kondigden protestmarsen aan, die vrijavond van vier punten in Parijs moes ten vertrekken. Zij verzochten de arbeiders zich hierbij aan te sluiten. De vakbonden hebben opgeroepen tot protestdemon straties in het gehele land „om de bevolking voor te lichten over de eisen van de stakers, te pro testeren tegen de houding van de persoonlijke macht en pressie uit te oefenen, opdat ot> zo kort mogelijke termijn de verwachte onderhandelingen beginnen". Twee leiders van de C.G.T. zijn afgetreden uit protest tegen het besluit van het vakverbond zich niet solidair met de studenten te verklaren, maar zich uitslui tend met arbeiderskwesties bezig te houden. Het C.G.T. noemde het donderdag ontoelaat baar om „nog meer tijd te ver liezen en de gevolgen van de staking te laten voortduren, en- Parijs: Na de rust van de laat ste dagen is het in Parijs weer tot hevige gevechten gekomen tussen politie en studenten. Op de foto trekt een grote politiemacht op over de boulevard St. Michel in het Quartier Latin. kei en alleen om een rede van het staatshoofd belangrijk te maken." Het C.G.T. wilde dat onver wijld onderhandelingen werden geopend over de eisen van de werknemers. Dit overleg zal zaterdagmiddag beginnen. De staking gaat intussen on verminderd door. De haven van Rijssel was gisteren door een groot aantal binnenvaartuigen geblokkeerd. Bij het overleg van vandaag zullen van regeringszijde be halve premier Pompidou ook de minister van sociale zaken en diens staatssecretaris aanwezig zijn. De uitgenodigde organisa ties zullen hun standpunten in zake de economische en sociale toestand uiteen kunnen zetten en oplossingen van de daarmee verband houdende problemen kunnen aangeven. De regering hoopt, dat men op de bijeen komst overeenstemming zal be- zeiken ten aanzien van de voor waarden, waarop zonder uitstel besprekingen over de verschil lende kwesties kunnen worden voortgezet. De eerste reacties van de vak bonden waren positief. Naast het C.G.T. zal het C.F.D.J. onder handelaars sturen, maar het waarschuwde dat dit niet bete kent dat de stakingen direct worden beëindigd. zo zegt het rapport. Het aantal overlopers onder het programma „met open armen" van de Zuid vietnamese regering was in maart lager dan op enig ander tijdstip tevoren en bedroeg, een kwart van het maandelijkse percentage in 1967. Daarentegen was het aantal deserties uit het Zuidviet namese leger in februari groter dan wanneer ook in 1967 en on geveer 30 procent hoger dan het maandgemiddelde in dat jaar. De Amerikaanse en Zuidviet namese verliezen waren gelijk, maar verhoudingsgewijs groter aan de kant van de Amerikanen die in maart minder militairen in de strijd hadden dan de Zuid- vietnamezen. Het aantal doden aan Ameri kaanse zijde in maart was twee maal zo groot als het maandelijks gemiddelde in 1967 en viermaal zo groot als het gemiddelde in 1966. Het dodental aan Zuidviet namese kant lag 50 procent bo ven het gemiddelde van 1967. De vijandelijke verliezen waren in maart 2Va maal zo groot als het maandgemiddelde vorig jaar. Amerikaanse mariniers, ge steund door tanks, artillerie, vliegtuigen en helikopters, heb ben in een verbitterd gevecht van twee dagen bij de basis Con Thien, even ten zuiden van de bufferzone tussen de twee Viet- nams, 203 Noordvietnamezen ge dood, zo deelde vrijdag een Ame rikaanse woordvoerder in Saigon mee. Aan Amerikaanse kant wa ren 23 doden en 66 gewonden ge vallen, zei hij. De strijd was woensdagochtend uitgebroken, toen een compagnie mariniers op twee Noordvietnamese bataljons was gestuit. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft donderdagavond op een perscon ferentie in Pnompenh verklaard dat hij eventuele besluiten met betrekking tot zijn land van de Amerikaanse en Noordvietna mese vredesonderhandelaars niet zal accepteren. Cambodja zou zijn grenzen nooit in het geding laten brengen, zelfs al zou het deelnemen aan een omvangrijker conferentie in Genève. „Het zou oorlog beteke nen", zei hij, als iemand probeer de Cambodja besluiten op te leg gen, speciaal wanneer het om de grenzen gaat. Prins Norodom hekelde de „onbeschaamdheid" van de Ame rikanen, die eerbiediging van Cambodja's territoriale on schendbaarheid voorstelden zon der dat ze zelf de huidige gren zen erkenden. Wij zijn bang voor een tweede Jalta", zei hij, zinspelend op de conferentie van 1945 waarop Amerika, Engeland en Rusland overeenkwamen Duitsland in be zettingszones te verdelen. Hij sprak tevens zijn teleurstelling uit over de uitlating van de Ame rikaanse delegatieleider in Parijs, Harriman, dat zich Noordvietna mese troepen op Cambodjaans gebied bevonden, hetgeen Cam bodja al eerder met klem had ontkend. Wilde men in Parijs be sluiten nemen over kwesties die Cambodja aangaan, dan zou dat Bijna 2.000 jongelui zijn vrij dagavond begonnen aan een be legering van de beurs te Parijs. Onder de kreet „bezet de beurs", wierpen zij de ruiten in. De betogers droegen zowel rode als zwarte vlaggen. Op de Place de la Bastille ge bruikte de politie traangas om betogers te verdrijven die bezig waren twee barricaden op te richten. Sommige betogers staken het interieur met in benzine gedrenk- lappen in brand, maar de brand weer had het vuur spoedig ge doofd. De schade bleef beperkt tot enkele telefoonhokjes. Alle betogers zijn inmiddels van de Place de la Bourse verdwenen, moeten gebeuren in aanwezig heid van Cambodjaanse ver tegenwoordigers met volledige onderhandelingsbevoegdheden, aldus het Cambodjaanse staats hoofd. Het persbureau van het Zuid vietnamese „bevrijdingsfront" meldde vrijdag dat de Amerika nen in de eerste helft van maart in de provincie Ben Tre 625 men sen hebben gedood, onder wie veel vrouwen. Volgens de be schuldiging deden de Amerika nen in die periode 125 luchtaan vallen op het gebied waarbij chemische vernietigingsmiddelen werden uitgegooid, die 100.000 hectare bouwgrond hebben ver woest en een groot aantal dieren hebben gedood. In februari werd de stad Ben Tre aangevallen, waarbij ver scheidene woonwijken voor 90 procent werden verwoest. Ook werden in maart in Mo Cay en Thanh Phoe 22.000 huizen ver nietigd en 150 mensen door Amerikaanse bommen gedood, aldus de vietcong-beschuldiging. Het volk van Vietnam zal tegen de Verenigde Staten vech ten tot het de overwinning heeft behaald. Dit heeft premier Pham Van Dong vrijdag gezegd in een door radio-Hanoi uitgezonden rede ter gelegenheid van de ope ning van het parlement. Hij her haalde vorige verklaringen van zijn regering, dat de huidige be sprekingen in Parijs alleen tot een breder terrein kunnen wor den uitgebreid, nadat de Ame rikaanse bombardementen in ge heel Noord-Vietnam zullen zijn gestaakt. President Ho Tsji-Minh zei bij deze gelegenheid dat men „beter kan sterven dan slaaf te zijn". Dit was zijn enige door radio- Hanoi uitgezonden opmerking van een rede, die het station eer der als een belangrijk staatsdo cument had aangekondigd. Wanne S3UCijZ3brOGllj8S V^ffaorMr.0» 7EJDJEUZEN medegedeeld door het K. N. M. I,, geldig tot hedenavond. Vrij veel bewolking Vrij veel bewolking en plaatse lijk enige regen, maar in het noorden van land aanvankelijk nog zonnige perioden. Overwe gend matige oostelijke wind, latei- ruimend van zuid tot zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZATERDAG 25 MEI v.m. n.m. Breskens 0.39 1.01 Terneuzen 1.16 1.37 Hansweert 1.49 2.11 Walsoorden 1.48 2.10 ZONDAG 26 MEI v.m. n.m. Breskens 1.09 1.32 Terneuzen 1.45 2.08 Hansweert. 2.19 2.42 Walsoorden 2.18 2.41 MAANDAG 27 MEI v.m. n.m. Breskens 1.40 2.04 Terneuzen 2.16 2.40 Hansweert 2.50 3.14 Walsoorden 2.49 3.13 ZON MAAN op onder op onder Mei 25 4.33 20.42 3.28 19.13 26 4.32 20.43 3.43 20.27 27 4.31 20.44 4.03 21.38 28 4.29 20.46 4.32 22.44 29 4.28 20.47 5.13 23.37 30 4.28 20.48 6.07 31 4.27 20.49 7.14 0ll8

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1