Vermogensaanwasdeling en investeringsloon Rode vlag op Brusselse universiteit Sluit een persoonlijke lening bij de ABN. Algemene Bank Nederland Geen eenstemmig advies van de S.E.R. Hoogleraren en studenten bezetten deel van het bestuursgebouw Waddenzee en Westerschelde BEU RS0VERZICHT U bent welkombi] de Nederlandse visserij verkeert in moeilijkheden Vrijdag 24 mei 1968 OE VRIJE ZEEUW Pagina t VOETBALUITSLAGEN HEMELVAARTSDAG AC MILAN WON DE EUROPACUP VOOR BEKERWINNAARS Engeland won met 3—1 van Zweden Hervorming studie programma's nodig Zonnetje. Plan voor nieuw recreatiegebied op Voorne-Putten Zonder veeT förmaïïteïten en rompslomp tornt o 500,- tot 10.000,- lenen bij de Algemene Bank Nederland Borg of andere zekerheid is niet vereist. De besteding van het bedrag blijft helemaal öw zaak. En mocht u komen te overlijden, dan worden de nog te bataien termijnen kwijtgescholden. Vraag inlichtingen bij een van de vele ABN-kantoren. Een persoonlijke lening van 06 ASNi CQftlafii field cd het juiste moment. Twee doden bij frontale botsing REDE VAN DE GAULLE OOK OP NEDERL T.V. EXPLOSIE IN CANADESE FLAT Meer vertrouwen in Amsterdam Kapitein van de Blenheim blind De sociaal-economische raad is hiet tot een eenstemmig advies over de wenselijkheid van ver mogensaanwasdeling (v.a.d.) en investeringsloon kunnen komen. Dr G. M. J. Veldkamp had de raad in februari 1965 een oordeel gevraagd over de mogelijkheden hen deel der winsten van onder nemingen te bestemmen voor een bevordering van het verkrij gen van een duurzaam eigen be zit door de werknemers. De raad deelt mee dat de ad viesaanvraag weliswaar betrek king heeft op de ondernemings winst, maar dat men dit vraag stuk plaatst in het ruimere ka der van een algemeen bezitsvor- mingsbeleid. De voorstanders van de v.a.d. zijn van oordeel, dat in een be leid dat gericht is op de vorming van duurzaam bezit onder brede lagen der bevolking, de v.a.d. een belangrijk instrument kan zijn ter verwezenlijking van dat beleid. Deze minderheid van de raad acht een verplichte invoering van de v.a.d. uit psychologische overwegingen ongewenst. Zij is voorstander van geleidelijke in voering en meent dat de v.a.d. behoort tot de onderwerpen die •bij c.a.o. kunnen worden gere geld. HERVERDELING WINSTEN Naar de mening van deze min. derheid behoeft het investerings loon, evenmin als de v.a.d., te leiden tot prijsverhogingen of andere ongunstige .verschijnse len. Het brengt slechts een her verdeling van de gemaakte win sten teweeg. Een nadeel «is dat een dergelijke regeling bij -be- drijfstaksgewijze overeenkom sten niet alleen de winstgevende, 3—0 1—3 1—0 3—1 3—3 0—3 3—1 0—0 1—1 EREDIVISIE D WSV olendam EERSTE DIVISIE Willem II—Holl. Sport AZ'67RBC HaarlemVolewijckers Elinkwij kVitesse Velox—FC VVV HVCEindhoven SC CambiiurHeracles SVVFÖ Den Bosch TWEEDE DIVISIE LimburgiaHermes DVS 11 PECSC Gooiland 13 AGOVVHeerenveen 02 Fortuna (VI.)Baronie 13 ExcelsiorWageningen 22 SC DrenteHelm. Sport 41 GraafschapZFC 10 VeendamEDO 00 HilversumZwolse Boys 01 Roda JCNO AD 2—0 K.N.V.B.-BEKER (halve finale) AjaxFC Twente 22 (Ajax w.n.str.) ADO—Go Ahead 1—0 De ruim 25.000 Duitse suppor ters kregen al vroeg een teleur stelling te verwerken. Een on vergeeflijke dekkingsfout in het centrum van de zo hechte HSV- defensie was er oorzaak van. Lo- detti zag Hamrin in vrije positie voor de Duitse doelman staan. Hij aarzelde niet en een simpele pass bood de 33-jarige Zweed een niet te missen kans (10). Het tweede doelpunt van Ham rin, in de 18e minuut gescoord, betekende dat het lot van H.S.V. in feite bezegeld was. Opnieuw bereikte een voorzet van de rechtervleugel de kleine Zweed, én diens schot was de Duitse doelman te machtig (20). De snelheid waarmee de Italia nen hun aanvallen uitvoerden, bracht de Duitse defensie in ern stige moeilijkheden. In het hijzon der Rivera was ongrijpbaar voor zijn tegenstanders. De Hambur gers zochten het vergeefs in hun „grote wapen" Uwe Seeler. Vrij wel geen moment kon de Duitser echter zijn directe bewaker ont lopen. Ook na de hervatting waren de Milanezen superieur in vrijwel alle onderdelen van het spel. De Hamburgers moesten het uitslui tend hebben van individuele suc cessen. Hun plaatsen was te on zuiver om vloeiende combinaties mogelijk te maken en de enkele reële kansen die ze hebben gehad werd door de Italiaanse doelman ongedaan gemaakt. In het Wembleystadion in Lon den heeft het Engelse voetbal elftal woensdagavond in een vriendschappelijke ontmoeting met 31 gewonnen. 72.500 toe schouwers zagen hoe Martin Pe ters en Bobby Charlton hun ploeg al in de eerste helft een 20 voorsprong bezorgden. Na de rust maakte Rogert Hunt het derde Engelse doelpunt en te kende Rolf Andersson voor de enige Zweedse tegentreffer. maar ook de minder rendabele ondernemingen dwingt tot het doen van uitkeringen. Deze zul len de extra lasten niet anders dan door prijsverhogingen kun nen goedmaken. Enige leden van de raad, die overigens tot de voorstanders van de v.a.d. behoren, zijn het er niet mee eens, dat ook in ge vallen, waarin de overwinst on voldoende of waarin het maken van winst uitgesloten is, toch in vesteringsloon kan worden be taald. Een ander deel van de raad, gevormd door een groot aantal leden, meent dat de bestaande vermogensverdeling geenszins als een in de tijd onveranderlijke grootheid behoeft te worden be schouwd. De wens om tot wijziging in de vermogensverhoudingen te ko men wordt ten onrecthe ingege ven door de opvatating dat de bestaannde vermogensverschil- len oorzaak zouden zijn van maatschappelijke tegenstellin gen. KOSTENSTIJGING De conclusie van dit deel van de raad is, dat voor verwezen lijking der deelgenootschapsge dachte andere middelen moeten worden toegepast, zoals verbe terde communicatie, delegatie en overleg binnen de onderneming, met als eventueel sluitstuk winstdeling. Maar in dit streven kan geen uitgangspunt worden gevonden voor een beleid, ge richt op wijziging der vermo gensverhoudingen, zoals met v.a.d. wordt beoogd. De bezwaren van deze leden tegen de v.a.d. gelden in nog sterkere mate voor het-investe- ringslodn. Gesteld -fe- dat v.a.d. onmogelijk zou zijn zonder toe kenning van investeringsloon aan anderen. Als die opvatting juist zou zijn, dan dient de v.a.d. reeds te worden afgewezen op grond van de op zichzelf staan de ernstige bezwaren tegen in vesteringsloon, namelijk een door niets gemotiveerde kostèn- stijging, die niets anders is dan een zuiver inflatoir element in de ontwikkeling van de arbeids voorwaarden. PREMIESPAARREGELING Als enig gemeenschappelijk uitgangspunt blijft voor dit deel van de raad „de vorming van duurzaam bezit onder brede lagen van de bevolking". Aanbevelingen over premie- spaarregelingen en winstdelings- spaarregelingen kunnen een be langrijke bijdrage vormen tot het verwezenlijken van deze doel stelling. Een derde groep leden van de raad heeft zich onthouden van een beoordeling van de wense lijkheid van v.a.d. en investe ringsloon, nu de voorstanders er van slechts een vrijwillige toe passing bepleiten als uitkomst van bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze overleg. Deze groep leden meent dat er geen reden is een dergelijke ontwik keling te belemmeren. De raad heeft ook aandacht besteed aan de premiëring van spaar- en winstdelingsregelin- gen. Vooral ten behoeve van de bezitsvorming der laagstbetaal den acht men een degressie in de faciliteiten gewenst en wordt een nadere wijziging in de fiscale re geling bepleit. TACHTIG PROCENT Uitgaande van een maximale faciliteit over een werkgevers bijdrage van ƒ500 per jaar zou voor iedereen, ongeacht zijn in komen, de mogelijkheid kunnen worden geopend over de eerste 250 eigen hesparing bij een blokkeringstermijn van vier jaar een premie toe-te kennen van 89 procent. De verdere besparing zou met de reeds bestaande pre mie van 50 procent kunnen wor den beloond, zodat dan nog ma ximaal 600 per jaar moet wor den bespaard om voor de maxi male premie van 500 in aan merking te komen. De totale be sparing moet dan 850 bedragen. Om te bereiken dat winstde- lingsregelingen meer dan tot nu toe worden omgezet in winstde- lingsspaarregelingen, beveelt de raad herziening der fiscale voor schriften aan, zodat de werkne mer ieder jaar vrij is te bepa len, of hij al dan niet wil deel nemen aan de regeling. Tevens stelt de raad voor deblokkering binnen de nu geldende termijn van vier jaar mogelijk te maken, al zal deze maatregel dan alsnog heffing van belasting en sociale lasten tot gevolg hebben. De raad beveelt tenslotte een sociologisch onderzoek naar spaarmotieven aan. 5*1 Een groen hoogleraren en stu denten heeft woensdagmiddag de zaal van de raad van beheer van de vrije universiteit van Brussel bezet en een rode en zwarte vlag gehesen op het bestuursge bouw. De bezetting volgde op een besluit om de raad van beheer niet meer te erkennen, dat dins dagavond laat werd genomen op een bijeenkomst van circa 200 hoogleraren en leden van het wetenschappelijk personeel. Men eist een democratisch bestuur, dat door de universiteitsgemeen schap zelf gekozen wordt. De vergadering van de hoog leraren en het wetenschappelijk personeel volgde op een serie „vrije discussies", die de afgelo pen dagen aan de Brusselse uni versiteit zijn gevoerd ën die vo rige week reeds een keer leidden tot de tijdelijke bezetting van de grote aula door studenten. De bezetting van de raad van beheer, op een ogenblik dat dit bestuursorgaan zou vergaderen, werd uitgevoerd door een zgn. „comité van 40", waarin twintig vertegenwoordigers van hoog leraren en twintig studentenver tegenwoordigers zitting hebben. Woensdagmiddag is voorts een grote „vrije assemblee" gehou den, waarop circa 2000 hooglera ren en studenten gediscussieerd hebben over de reorganisatie van het bestuur en het onderwijs. De rector van de vrije univer siteit, Homes, heeft woensdag middag aan een offciële lunch- bijeenkomst overigens verklaard dat een totale hervorming van de studieprogramma's nodig is. Hij zei dit naar aanleiding van opmerkingen over de huidige „ontreddering" in kringen van hoogleraren en studenten. De rector van de rijksuniversi teit te Luik, Dubuisson, heeft zich woensdag uitgesproken voor oprichting van een speciale raad bestaande uit vertegenwoordi gers van hoogleraren, weten schappelijk personeel en studen ten. Uit Luxemburg is woensdag middag een betoging gemeld van 2500 studenten, die herziening eisen van het in Luxemburg gel dende systeem van examens voor studenten die aan buitenlandse universiteiten hebben gestu deerd. Het warme meizonnetje was woensdag voor een 20-jarig fa brieksmeisje in Kopenhagen aan leiding haar kleren uit te doen en op de rand van een fontein wat op haar banjo te gaan spe len. Het was in een drukke win kelstraat en het duurde niet lang of een politieman zag iets onge woons in het tafereel. Hij gelast te het meisje zich aan te kleden en vroeg aan de omstanders of iemand zich gegriefd voelde. Een vronuw antwoordde beves tigend, waarna het meisje be keurd werd wegens schending van de openbare zeden. Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft besloten een basis plan op te stellen voor een re creatiegebied „Bernisse" op het eiland Voorne-Putten. Het gaat om een gebied van circa 500 ha langs de Bernisse, een oud rivier tje, lopend van Heenvliet langs Abbenbroek, Zuidland en Si- monshaven naar het Spui, dat zal worden verbreed tot 40 meter. Het plan tot verbreding is af komstig van de Brielse dijkring en noodzakelijk ten behoeve van de zoetwatervoorziening in de Brielse Maasboezem. Daarop in hakend heeft de Rijnmondraad besloten het recreatieplan op te stellen. De plannen geven aanlei ding om het in 1965 goedgekeur de streekplan Voorne-Putten- Rozenbürg te herzien, aangezien in dat streekplan de Bernisse- strook is aangewezen voor agra rische doeleinden. De omvang van de voor re creatie te stichten bebouwing zal nader moeten worden vastgesteld, evenals het aanleggen van be plantingen, kampeerterreinen, recreatiewegen, picknickplaatsen en watersportvoorzieningen. KORT BIJ KAS? Woensdagmiddag even over vijf uur zijn bij een frontale bot sing tussen een vrachtauto en een personenauto op dè provinciale weg Den BoschVlijmen de 44- jarige wachtmeester eerste bias der rijkspolitie J. B. A., en de 39- jarige mevr. B.-M., echtgenote van een collega van de heer A., om het leven gekomen. Mevr. A. werd met ernstig letstel in een ziekenhuis in Den Bosch opgeno men. De vrachtauto was enkele se conden vóór de botsing vanuit een uitrit de provinciale weg op gereden, in de richting Den Bosch en kwam al spoedig op de linker weghelft terecht en vervolgens in frontale botsing met de tege moetkomende personenauto. Mevr. B., die naast de bestuur der. wachtmeester A. zat. werd op slag gedood, terwijl de heer A. even later ter plaatse overleed. Mevr. A. zat achter in de wagen. Als oorzaak wordt voorlopig aangenomen, dat aan de stuurin richting van de vrachtauto plot seling een defect was opgetreden, waardoor de wagen onbestuur baar was beworden en op de lin ker weghelft terechtkwam. Een technisch onderzoek zal moeten uitwijzen of dit vermoeden juist is. De heer A. had zijn standplaats in Vlijmen en de echtgenoot van mevr. B. in het nabij gelegen Engelen. De Tros-televisie zal heden avond (vrijdag) tussen vijf over half elf en vijf over elf de volle dig* rede van piesident De Gaul le via Nederland I uitzenden, ge volgd door commentaren op deze rede. rechtstreeks uit Parijs. De aanvankelijk geplande uitzending „Moment" komt hiermee te ver vallen. In een flatgebouw te Edmonton, de hoofdplaats van de Canadese provincie Alberta, heeft zich een ontploffing voorgedaan, gevolgd door een brand. Dertien mensen worden vermist en achttien be woners werden met diverse ver wondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Men vermoedt dat de explosie werd veroorzaakt door een lek in de gasleiding. De Nederlandse zeevisserij ver keert in een zorgelijke situatie. Het einde van de moeilijkheden is nog niet in zicht. Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, voorzit ter van het visserijschap, zei dit tijdens de vergadering van dit schap. „De rederijen hebben een slecht 1967 en een teleurstellend begin van 1968 achter de rug", stelde de voorzitter vast. Vooral de problemen rond de visserijgebieden bij Engeland ba ren dr. Boelmans Kranenburg zorgen. Engeland heeft de visse rijzone uitgebreid tot twaalf mijl, Denemarken en Frankrijk wil len dit binnenkort doen. „Hier bij zal de kleine zeevisserij de grote verliezer worden", consta teerde de voorzitter. De voorzitter verweet het land bouwschap „eenzijdige voorlich ting", speciaal wat betreft het afsluiten van wateronnervlakten zoals Waddenzee en Westerschel de. De uitvoering van de delta werken en gehele of gedeeltelij ke inpoldering van de Wadden zee zullen volgens biologen erns tige gevolgen hebben voor de cultuur van schelpdieren en mis schien nog grotere voor de tong en garnalenvisserij, aldus dr. Boelmans Kranenburg. Financieel gezien hebben ook de vissers in de ons omringende landen een moeilijke tijd achter de rug. Er is een constante druk om de verkoopprijzen beneden de produktiekosten te krijgen. Slechts internationale samen werking kan volgens de voorzit ter deze druk verminderen. Daarom is al jarenlang gepleit door de aanvoersector van de visserij in de E.E.G.-landen voor een gemeenschappelijk visserij beleid. „Nog altijd leeft de hoop dat een begin daarvan per 1 juli zal worden gerealiseerd". De Amsterdamse effectenbeurs gaf woensdag blijk van wat meer vertrouwen in de komende ont wikkeling. Geruggesteund door het herstel van Wallstreet, was de stemming vaster en ontstond er iets meer activiteit. Het pu bliek waagde zich hier en daar weer in de markt en zo ontstond er een beurs met een beter as pect dan maandag en dinsdag het geval was geweest. Onder de in ternationals ging vooral de be langstelling uit naar Unilever, die goede vraag ontmoette, ge steund door een hogere koers uit New York, en die opende op 133,50 hetgeen een verbetering van meer dan 3 gulden beteken de. Ook de overige grote concerns openden op hoger niveau, voor al Kon. Olie op 168,80 en Philips op 137,40 onder grotere belang stelling dan de vorige dagen. AKU trok ruim een halve gulden aan tot 84 en in de eerste pe riode ontstond zelfs een stijgen de tendens. Kon. Olie liep op tot 169,20. Dat er iets meer vertrouwen heerste bleek ook uit de lagere goudprijs. Deze noteerde dinsdag op de Londense vrije goudmarkt Kapitein Harald Müller van het Noorse schip „Blenheim", die in alle rust zijn bevelen gaf toen dinsdag op het schip brand was uitgebroken en de opvarenden in de sloepen moesten, is woensdag blind geworden en heeft een hartaanval gekregen. Hij werd in allerijl met een hefschroefvlieg- tuig naar Kristiansand aan de Noorse zuidkust overgebracht, om in een ziekenhuis te worden opgenomen. De kapitein bevond zich aan boord van de Westduitse sleepboot „Heros", die de 4.766 ton metende „Blenheim" op sleeptouw had genomen en naar dezelfde havenstad koerste. De sleep arriveerde daar woensdag nacht. Aan boord van de „Blen heim" waren nog 16 bemannings leden. Het schip maakte slagzij door de grote hoeveelheid blus water, maar het had geen lekken. 42,60 dollar en woensdag 42,20, De cultures ontplooiden een ver deelde tendens en onder de scheepvaartpapieren Nievelt- Goudriaan door een hoger koers- niveau weer de aandacht trok. De Nederlandse staatsfondsen had den een kalm verloop, voor som mige soorten met een geringe verbetering. De stemming duurde in de tweede beursperiode voort. Uni lever liep op tot 133,80 en Kon. Olie tot 169,60. KZO was iets ho ger, Hoogovens verbeterde 1 gul den en Philips steeg tot 137,70. De markt sloot vrijwel op het hoogste punt van de dag. Onder de cultures was Amsterdam Rub ber iets beter maar HVA nauwe lijks prijshoudend. Deli bleef ver laten en onveranderd. De aan delen K.L.M. trokken vijf gul den aan tot 199. De lokale fondsen gaven over een breed front koersstijgingen te zien, welke hier en daar vrij grote afmetingen aannamen. Een uitzondering vormden Wyers, Melksuiker, Vettewinkel, Wm Müller en onder de verzekerin gen de RVS (—8). Groter in aantal waren de koersverbeteringen. Van de ver zekeringsmaatschappijen waren dit Nationale-Nederlanden, de Amev en de certificaten Delta- groep. Indoheem zette het herstel voort en liep op tot 27,50. Ook Bergoss was in opmars. Mulder- Vogem, de laatste tijd in mineur herstelde tot 190. Vast gestemd waren voorts Ned. Dok- en Scheepsbouw, Albert Heyn, Bijenkorf-Beheer, Rommenhöl- ler, Nederhorst, Tech. Unie, An- tillaanse verf en Erdal. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Londen 8,608.70 New York 3.59—3.63 Montreal 3.333.38 Parijs 72.00—73.25 Brussel 7.167.21 Frankfort 90.6091.10 Stockholm 69.4570.45 Zürich 83.50—84.00 Milaan 57.50—59.50 Kopenhagen 48.2049.20 Oslo 50.40—51.40 Wenen 13.97—14.07 Lissabon 12.62%—12.77 Vs Madrid (gr. cp) 5.10sar5.25 k

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7