Tweede Kamer over wet omzetbelasting '68 (B.T.W.) Muziekconcours ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Terneuzense Harmonie Minister Witteveen kondigt maatregelen aan Meer geld voor gesubsidieerde woningen Tijdelijke verhoging consumentenprijzen voor consumptiemelk en consumptiemelk- prodoktsn Engelse Lagerhuis aanvaardde loon- en prijsbeperking Bloedarmoede bij muizen wellicht sleutel tot nieuwe ontwikkeling N.V.V. ziet voorlopig van proteststaking af Vrijdag 24 mei 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Israëlisch voertuig op mijn: 2 doden en 5 gewonden Indonesische fabriek ingestort In discrediet k Drumband le prijs Derde element van Antwerpse tunnel op zijn plaats Lof voorVeronica' Feestelijke receptie Tankwagen kantelde Twee Israëlische boeren zijn woensdag om net leven gekomen en vijf gewond, van wie drie ern stig, toen de wagen waarin zij zaten, bij het dorp Nahal-Oz, 2 km ten zuidoosten van Gaza, op een mijn reed, die er zou zijn neergelegd door Palestijnse sa boteurs. Bij de voortzetting van het debat zei drs J. Boersma (A.R.) dat z'n fractie zich positief tegen over het ontwerp opstelt. Zijn visie werd niet gedeeid doo>- de C.P.N.-afgevaardigde M. Bakker die zich tegen de voorstellen ver klaarde. Beide sprekers schonken aandacht aan de gevolgen van de B.T.W.-heffing voor de sectoren textiel, schoenen, bouw en horeca. De heer Boersma vroeg de toe zegging, dat de regering de nade lige gevolgen zal opvangen. Om eventuele nadelige prijs-effecten op te vangen dienen. Voorts be pleitte hij aanpassing van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen optrekken van de kinderbijsla gen, verhoging van het mini mumloon en een verhoging van de belastingvrije voet. Bovendien zal het prijsbeleid effectief ge maakt moeten worden. De heer Bakker noemde de so- c.aie aspecten van de vo toestel- de regeling „zeer ernstig" De tex-tielnijverheid wordt naar de mening van de heer Bakker door deze regeling „met een ramp be dreigd" en de werkgelegenheid in de bouw-, horeca en schoen industrie komt op het spel te staan. Onverteerbaar Bezwaren tegen de B.T.W.-hef fing werden naar voren gebracht door de heren drs P. Janssen (groep-Aarden) en de B.P.-er N. Verlaan. Eerstgenoemde roemde het ontwerp „een goed doordacht werkstuk", maar achtte het „on verteerbaar" dat de regering de consument dwingt tot besparin gen ten behoeve van het bedrijfs leven. De heer Verlaan was niet ge lukkig met de B.T.W.-heffing. De uit de wet voortvloeiende prijs verhogingen en administratieve verwikkelingen zullen z.i. veel onbehagen geven. De liberale afgevaardigde ar. P. Portheine plaatste vraagtekens bij de gedachte, als zou het be drijfsleven door het nieuwe systeem worden bevoordeeld. Hij zei akkoord te gaan met de voor gestelde indeling in twee tarie ven. Wat de prijsrepercussies betreft wilde spreker de toekomst af wachten. Eerst later zal een be sluit over compensaties kunnen worden genomen. Prijseffect Drs H. Notenboom (K.V.P.) noemde drie zaken van grote be tekenis teneinde te bereiken dat het prijseffect zo gering mogelijk is. Hij drong aan op een snelle uitvoering van de uitvoerings voorschriften. op goede voorlich ting en op een actief en niet de weg van de minste weerstand zoekend prijsbeleid. Sprekend over het effect voor de laagste inkomenstrekkers zei de heer Notenboom, dat de rege ring op de gevolgen met name voor deze categorie en voor de grote gezinnen goed moet letten. De heer Peijnenburg (K.V.P.) was van mening, dat de over gangsregeling een last legt op het bedrijfsleven, die zo beperkt mo gelijk dient te blijven. Voor toneel- en muziekuitvoe ringen vroeg hij tijdelijke plaat sing in het lage tarief, zolang in de sfeer van de vermakelijk heidsbelasting aan de moeilijkhe den in deze sector niet is tege moet gekomen. De minister aan het woord Minister Witteveen heeft een aantal mededelingen gedaan over binnenkort te realiseren plannen van de rijksoverheid. De mededeling van de minister omvatte: verhoging van de rijksbijdra gen op gesubsidieerde woningen; een structurele verhoging met ingang van 1 januari 1969 van de sociale uitkeringen A.O.W. en A.W.W. van tenminste 1 procent; verhoging van de bijstands uitkering; verhoging met ingang van 1 juli van de basis-uitkeringen op grond van do ïiikssipefPgïegeiinë voor minder validen en werkloze werknemers. De verhoging van de rijksbij drage op gesubsidieerde wonin gen vraagt voor 1969 een bedrag van 14 miljoen gulden. De com pensatie op de gesubsidieerde particuliere bouw zal iets minder groot zijn. Er wordt nagegaan bij welke gezinsomvang de verhoging van de uitkering op grond van de kinderbijslagwet zou moeten in gaan. De verhoging van de uitke ringen A.O.W. en A.W.W. brengt met zich mee een verhoging van 0,1 procent van de premie. Een financiering uit de algemene mid delen voor een blijvende verho ging van de sociale uitkeringen is naar het oordeel van minister Witteveen niet mogelijk. De minister handhaafde zijn opvatting, dat het effect van de B.T.W.-heffing op het prijspeil ongeveer 1 tot 114 procent zal be dragen. De bewindsman wees erop dat de invoering van het B.T.W.-stelsel zekere offers vraagt, offers evenwel die op den duur vruchten zullen afwerpen. Het nadelig effect van het B.T.W.-stelsel op de totale Ne derlandse textielproduktie za] 1,25 procent bedragen. Omgere kend over een werkgelegenheids- bezetting van 160.000 personen betekent dit een stijging van het aantal werklozen in de textielnij verheid van ten hoogste 2.000 personen. Volgende week de amendementen Staats-secretaris Grapperhaus ging uitvoerig in op tal van finan- cieel-technische aspecten van het ontwerp. Daarbij merkte hij op, niet veel te voelen voor een ver laging van de benzine-accijns. Ook schonk hij aandacht aan de op het wetsontwerp ingediende amendementen, waarbij hij zich geen voorstander toonde van de invoering van een tussentarief voor de omzetbelasting, een tus sentarief van 8 procent. De re- en dupliek en de behan deling van de amendementen zal eerst in de loop van de volgende week plaats hebben. Zoals be kend bespreekt de kamer dinsdag 28 mei de nota van de regering over het te voeren loon- en werk gelegenheidsbeleid. Eerst na af handeling daarvan wordt het de bat over de invoering van het stelsel van de B.T.W. hervat. In onze provincie zijn tot 2 april 1967 de consumentenprijzen voor melk en melkprodukten ho ger geweest dan in de overiee provincies van ons land. Deze prij zen moesten worden verlaagd, daar de minister van economische zaken besloot uniforme consumen tenprijzen in te voeren. Aange toond is toen, dat dit voor de Zeeuwse ondernemingen, die be trokken zijn bij de produktie, ver werking en distributie van melk, een aanzienlijke verlaging van de netto-oobrengst van de melk in hield. De kosten zijn hier hoger dan in de overige gebieden van Nederland. Ze worden veroorzaakt door: a. de hogere transportkosten der melk van de boerderijen naar de fabrieken. De geringe melk veebezetting is daarvan de oor zaak; b. de hogere verwerkingskosten der melk in de fabrieken. De kleine hoeveelheid melk ver hoogt deze kosten per eenheid; c. de hogere transportkosten van de fabrieken naar de detaillis ten. De lage bevolkingsdicht heid in ons gewest drukt deze kosten omhoog. Deze factoren zijn aan de over heidsorganen in Den Haag medege deeld, door deze organen geveri fieerd en goedgekeurd. Het resul taat hiervan is geweest, dat even als in 1967 de consumentenprijzen gedurende de maanden juni, juli en augustus met 2 cent per liter mo gen worden verhoogd. Van maandag 27 me! af gelden de volgende priizen, uitgezonderd Tholen en Sint-Philipsland: Gepast, melk per liter 57 cent Idem per V2 liter 29 cent Gepast, melk (zg. dagmelk) per 1/1 fles 62 cent per y2 fles 35 cent Gesteriliseerde melk per 1/1 fles 65 cent per V2 fles 36 cent Karnemelk per 1/1 fles 48 cent Taptemeld per y2 fles 27 cent Melkyoghurt per 1/1 fles 73 cent Negen mensen zijn gedood en 76 gewond door het instorten van een half afgebouwde sigarenfa briek in Soerabaja (Oost-Java). De fundamenten van de fabriek waren door zware regenval on- demiiiMi Melkyoghurt per y2 fles 40 cent Taptemelkyoghurt per y2 fles 32 ct Karnem. gort- of bloempap per 1/1 fles 58 cent Havermoutpap oer 1/1 fles 74 cent Rijstnap per 1/1 fles 77 cent Vanillevla per 1/1 fles 97 cent per y2 fles 52 cent Chocoladevla per y2 fles 54 cent Het lagerhuis heeft deze week de voorstellen van de labour- regering tot beperking van loon- en prijsstijgingen aanvaard met 290 tegen 255 stemmen. De rege ringsmeerderheid bedroeg onge veer de helft van het normale verschil in stemmental. Ondanks de sterk geslonken meerderheid waren de labour- leiders tevreden over deze prin cipiële uitspraak aan het einde van de behandeling in tweede lezing van het omstreden wets ontwerp. Aan labourzijde had men het niet onmogelijk geacht, dat de meerderheid niet meer dan 20 stemmen zou hebben be dragen, hetgeen na de verliezen bij de recente verkiezingen een nieuwe vernedering voor Wilson en de zijnen zou zijn geweest. Niettemin riepen leden van de conservatieve oppositie na de stemming dat het kabinet moest heengaan. Niet alleen van de conserva tieven en de liberalen kreeg de regering veel kritiek te horen, maar ook uit eigen partijkrin gen. Van dit laatste verzet was oud-minister van defensie en voormalig partijvoorzitter Shin- well. de woordvoerder. Hij ver oordeelde de druk die de partij leiding zou uitoefenen op labour- afgevaardigden, die bedenkingen tegen het ontwerp hadden. Eén lid van de labourfractie stemde tegen dè regering, de 39-jarige Peter Jackson. De conservatieve partijvoor zitter Anthony Barber oogstte applaus van zijn fractie, toen hij de voor anderhalf jaar geldende beperkingen op loon- en prijsge bied „een aanval on de vrije maatschappij door een gewan trouwd en in deskrediet verke rend kabinet" noemde. '0, 'O De drumband van de „Harmonie Terneuzen", bier voorafgegaan door de majorettengroep, behaal de gisteren een eerste prijs. Ter ere van het 75-jarig be staan heeft de Terneuzense har monie gisteren (Heme'vaartsdag) een nationaal federatief muziek concours georganiseerd in het kader van de bond van muziek verenigingen in Zeeuws-Vlaan- deren. 's Morgens om elf uur werd de dagelijkse besturen en de direc teuren van de tien Brabantse en Zeeuwse deelnemende gezel schappen op 't stadhuis door het college van b. en w. een officiële ontvangst bereid. „Springlevend" noemde burge- rrieester Aschoff de 75 jaar „jon ge' harmonie, die dit onlangs nog heeft bewezen door de oprich ting van een keurige majoretten groep, waarvan eveneens een af vaardiging bij de ontvangst aan wezig was. Uitvoerig ging de burgemees ter in op de waarde, die een mu ziekgezelschap voor een gemeen te en zeker voor een groeien de gemeente als Terneuzen heeft. Daarbij gingen de gedach ten van burgemeester Aschoff vanzelfsprekend terug naar 15 april 1893, toen een aantal haven arbeiders begon met muziek te maken. De burgemeester wees er daarbij op dat een muziekver eniging in die tijd, toen het amu sement nog zeer schaars was, een heel andere betekenis had dan nu. De burgemeester memoreerde enige verdienstelijke leden, wij len de heren A. Schirris, die ge durende vele jaren directeur was, en C. L. de Smidt, die eerst als bestuurslid en later als voor zitter veel voor de harmonie, welke tot 1951 „De Verenigde Werklieden" heette, heeft ge daan. Hij was ook een der initia tiefnemers bij de oprichting van de Terneuzense muziekschool. Dat men van dit bloeiend insti tuut thans de vruchten plukt, vooral ook omdat tal van leerlin gen de rangen van de harmonie versterken, is duidelijk. De voorzitter van de bond van muziekverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen, de heer P. A. Ocké, bracht eveneens hulde aan de jubilerende vereniging en schet ste de waarde van de concour sen. Ook de heer Ocké zei ervan overtuigd te zijn, dat het eerste begin van deze vereniging stel lig het moeilijkste is geweest. Hij spoorde de leden aan op de in geslagen weg voort te gaan. Als bewijs van waardering bood hij de voorzitter van de harmonie, de heer W. Bliek, een muziek stuk aan. Vanzelfsprekend aanvaardde de heer Bliek dit geschenk graag en dankte hij beide spre kers voor hun gelukwensen. Een belangstelling zoals het Concertgebouw wellicht nooit heeft beleefd, was er 's middags voor de muziekuitvoeringen, die in het kader van het muziekcon cours werden gegeven. Aan het slot werden de prij zen uitgereikt door burgemees ter Aschoff, die de drumband van de harmonie Terneuzen kon gelukwensen met de eerste prijs (66 pnt), die was gewonnen in de eerste afdeling. De drumband zal voortaan in de afdeling uit muntend spelen, zo deelden de directeur van de harmonie, de heer P. Eekman, en de directeur van de drumband, de heer P. van Meurs, ons mede. De jubilerende harmonie, die in de tweede afdeling speelt, be haalde met 93,5 punt 5,5 punt Dank zij het bestaan van een door sterke inteelt verkregen muizenstam uit Nieuw-Zeeland is het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis te Amsterdam een flinke stap verder gekomen bij het onderzoek naar de oor zaken van o.a. bloedarmoede. Bij deze Nieuwzeelandse zwar te muizenstam van de onder zoekster mevrouw dr. M. Biel- schowsky doen zich dezelfde verschijnselen voor als bij men selijke patiënten met bloedar- Het derde element van de nieuwe Scheldetunnel in Ant werpen is dinsdagnacht na een zinkingsoperatie van veertig uur op zijn plaats gebracht. Het begin van de operatie is aanzienlijk vertraagd geweest door de recente bouwvakstaking in België. Bij het zinken zelf hebben zich, evenals bij het plaatsen van het tweede tunnel element enige maanden geleden, moeilijkheden voorgedaan als gevolg van aanslibbing op het grintbed van de tunnelsleuf. Het tunnelelement kwam aanvanke lijk een halve meter te hoog te liggen. Na aanvullend bagger- werk van enige uren kon dit euvel worden verholpen. moede. Dat zijn bijvoorbeeld verhoogde afbraak van rode bloedlichaampjes, nierafwijkin gen en een sterk vergrote milt. De afbraak van die bloed lichaampjes wordt veroorzaakt door bij de patiënt zelf optre dende antistoffen, waardoor zo genaamde auto-immuniteit ont staat. Men kon die anti-stoffen echter tot dusver niet aantonen. De dierenarts drs A. W. Hel der van het centraal laborato rium en dr W. Hijmans van het instituut voor rheuma-onderzoek zijn met hun medewerkers er thans in geslaagd deze antistof fen bij de zwarte muizen aan te tonen. Omdat het centraal labo ratorium zelf nog niet over een 3000 tot 500.000 maal vergroten de electronenmicroscoop be schikt, werd die van de rijksuni versiteit te Leiden geleend. In 't bloed van de zieke muizen werden virusdeeltjes gevonden van eenhonderdduizendste mili- meter lengte. Deze deeltjes wor den 'bij normale muizen vrijwel niet aangetoond. Thans wordt overwogen, dat deze virusdeel tjes wel eens de geheimzinnige antistof, die tot auto-immyniteit leidt, zou kunnen zijn. Het centraal laboratorium gaat deze deeltjes kweken om even tueel aan te tonen, dat zij inder daad de ziekteverwekkers zijn. Valt dit onderzoek op muizen positief uit, dan staat de weg open naar een nieuwe ontwik keling in de strijd tegen auto immuniteit, waardoor verschijn selen als bloedarmoede ontstaan. meer dan het vorige concours) een verdiende tweede prijs. In de tweede afdeling tam boerkorps kreeg het korps van de harmonie te Oostburg met 65 punten eveneens een eerste prijs toegekend. De grote winnares van dit con cours was „Veronica" uit Zuid- zande die met ere in de vaandel afdeling het predicaat „konink lijke" voert. Met 2 x 55 punten (hetgeen recht geeft op deelna me aan het topconcours te Arn hem) kreeg dit gezelschap de eerste prijs met lof, de medaille geschonken door de koningin en (weer) een federatievaandel. Eveneens een eerste prijs kreeg „De Volharding' uit Zaamslag (afdeling vaandelafdeling har monie). 104.5 punt. Fanfare ere-afdeling: „Harmo nie" uit Oostburg 80 punten, 2e prijs. Fanfare uitmuntendheid: chr. muziekvereniging „Hosanna" uit Axel een eerste prijs met 102 punten. Fanfare eerste afdeling: mu ziekvereniging „Crescendo" uit Heiningen (N. Br.) een tweede prijs met 90 punten. Fanfare tweede afdeling: de muziekvereniging „Uit het Volk voor het Volk" uit Breskens een tweede prijs met 93 punten. Fanfare vierde afdeling: het jèugdkorps van „Veronica" uit Zuidzande behaalde het hoogste aantal (55) punten en verdiende daarmee een eerste prijs met lof en de medaille, geschonken door de commissaris der koningin. De muziekvereniging „O.B.K." uit Willemstad (N. Br.) kreeg 48 punten en daarmee een tweede prijs toegekend. In dezelfde afdeling kreeg het jèugdkorps van de kon. Aarden- burgse fanfare een tweede prijs met 45 punten. 's Avonds werd deze Hemel vaartsdag afgesloten met een feestelijke receptie in hotel Des Pays-Bas met veel bloemen, ge schenken, veel schriftelijke en vooral mondelinge gelukwensen. Burgemeester Aschoff was de eerste spreker, die het bestuur van de harmonie een lang en ge lukkig leven toewenste, nog maals onderstrepend dat een ge meenschap het niet zonder har monie kan. De heer ir P. J. Dorrepaal overhandigde het bestuur na mens de directie van Dow Che mical (Nederland) te Terneuzen vier instrumenten als dank voor de banden, die de harmonie met DOW heeft. Verder werd, nadat de heren J. Stenvert (onder-voorzitter) en W. Bliek (voorzitter) het woord hadden gevoerd, gesproken door de heren Joh. de Vries, die en kele anecdoten uit vroegere ja ren in verband met het muziek vertelde. „Namen als „Apollo" en de „theetuin" zullen oudere Ter- neuzenaars nog wel bekend in de oren klinken", aldus de heer De Vries, die een geschenk onder couvert (Oud-Terneuzen betref fende) aanbood. Het woord werd ook gevoerd door de heer Stoffels; de heer Van der Linde namens de voet balvereniging „Terneuzen'; de heer Ocké namens de federatie en namens de Terneuzense mu ziekschool. Voor dit iaetste in stituut bood hij het jubilerende bestuur een muziekstuk abn. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer Gosseije, die zijn gelukwensen uitsprak na mens de zusterverenigingen. In de vergadering van het overlegorgaan van de drie vak centrales is de vraag aan de orde gesteld of door middel van een proteststaking invloed kan wor den uitgeoefend op het parle ment om de regeringsnota over de loonpolitiek te veroordelen. In het overlegorgaan was men op dit moment niet bereid al zo ver te gaan en gaf men er de voorkeur aan de akties voorlopig te beperken tot een protest- bijeenkomst. Het N.V.V. heeft nog overwogen zelfstandig een proteststaking voor dinsdag a.s. uit te roepen, maar om verschil lende redenen heeft het dagelijks bestuur woensdag besloten hier van af te zien. Dit heeft de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon» medegedeeld tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Hij stelde, dat het dagelijks be stuur van mening is, dat een door het N.V.V. uit te roepen protest staking een averechte effekt zou kunnen hebben en dat zelfs de mogelijkheid van een gezamen lijke protestbijeenkomst zaterdag in Utrecht op losse schroeven zou kunnen komen te staan. Bovendien heeft het dagelijks bestuur overwogen dat de geza menlijke maatregelen voldoende effekt zullen hebben om de poli tieke sfeer aan het wankelen te brengen. Overwogen is voorts dat een proteststaking in ons land nog een omstreden zaak is en mo gelijk als een politieke staking zou worden beschouwd, waardoor de aktie een averechts effekt zou kunnen hebben. Nader beraad over verder te nemen stappen zal pas na het Kamerdebat plaats vinden. Daarna zal ook het N.V. V. eventueel opnieuw een pro teststaking ter sprake brengen. Een Franse 3-tons tankwagen sloot woensdagavond de verbin dingsweg tussen rijksweg 1 en Weesp volledig af. De tankwa gen moest uitwijken voor een tegenligger, zakte in de zachte berm weg en kantelde gedeelte lijk in een sloot. De inhoud, een chemische stof, kan onder be paalde omstandigheden gevaar opleveren voor de omgeving. De ze stof is zowel licht explosief als bij grote hoeveelheden ver giftig. Drie takelwagens tracht ten de wagen terug te zetten op de weg. Met het oog op het vergifti gingsgevaar werden in de naast de weg gelegen sloten dam men opgeworpen. De wagen was afkomstig uit de Noordfranse stad Albertville. De chauffeur was volkomen onbekend met de situatie. Op deze weg, de korte Muiderweg, zijn reeds herhaaldelijk auto's in de berm weggezakt en gekanteld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3