PROVINCIAAL NIEUWS in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerken: om u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat DE JUWELENROOF Gemeenteraad van Terneuzen Onderhandse aanbesteding instructiebad Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 24<mei 1968 Terneuzen Axel 42 belasting ontduikers in te kleine cellen. Middelburg Othene Oostburg HELMA PIT Sluiskil Sluis Vliegende dokters voor zieke schepelingen Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! Raadsvergadering op donderdag 30 mei De gemeenteraad van Terneu zen komt op donderdag 30 mei a.s. om 19.30 uur in openbare verga dering bijeen voor de afwerking van een agenda, waarop als een der voornaamste punten voor komt de bouw van een overdekt instructiebad. In behandeling komen de vol gende punten: Aankoop van vijf percelen in het saneringsplan Java; verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Noord" aan: a. M. de Feijter te Terneuzen; b. A. Pigmans te Terneuzen en c. C. H. Waakop Refjers te Terneuzen; verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Katspolder" aan: a. H. J. M. van den Boom te Terneuzen en b. E. J. M. Frusch te Axel; verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Sluiskil" aan: a. H. H. J. Albischer te Westdorpe en b. R. C. M. Corne- lissens te Sluiskil; onderhandse aanbesteding van de verlenging van de Jeroen Boschstraat-Rembrandtlaan e.a.; onderhandse aanbesteding van de bouw van het overdekt in structiebad; gemeenschappelijke regeling voor het verrichten van metingen van luchtverontreiniging boven het grondgebied van de provincie Zeeland; voorstel tot het in principe deelnemen in de „Stichting tot oprichting, instandhouding en ex ploitatie van een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in mid den Zeeuws-Vlaanderen; voorstel om afwijzend te be schikken op het beroep, ingesteld door de heer B. P. Lansheer, M. Curiestraat 7 alhier, tegen de weigering van een bouwvergun ning; het verlenen van een bijdrage aan de stichting vaste oeverver binding Westerschelde; garantie aan de woningbouw vereniging „Werkmansbelang" voor de betaling van rente en af lossing van een af te sluiten geld lening; vaststelling van een nieuwe I.Z.A.-regeling per 1 juli 1968; bezwaarschriften -t^gen aansla gen rioolbelasting 1967; vaststelling van het aantal uren vakonderwijs aan de open bare scholen; verlenen van medewerking ex artikel 72 van de lager onderwijs wet 1920 aan: a, het bestuur van de St. Antoniusschool te Sluiskil, b. het bestuur van de r.k. school voor u.l.o. te Terneuzen. Eindexamen H.B.S.-B Voor het eindexamen HBS-B slaagden aan het Petrus Hon- diuslyceum te Terneuzen de vol gende kandidaten: R. van Alte- na, L. J. Fillet, P. J. M. Heijnen, M. van Rijsbergen, J. M. V. Ver heem en M. L. de Vries, allen te Terneuzen; P. J. Dees te Bier vliet; H. B. Hanny en P. N. Ver- poorte, beiden te Axel; D. C. Kayser te Zaamslag; Fe Ramondt en H. C. v. d. Sluis, beiden te Sluiskil, en J. L. Rammeloo te Sas van Gent. Benoeming Tot leraar aan de chr. school voor M.A.V.O. te Axel is benoema de heer M. L. Hubrechtse te Kamperland. Sclioolverkeersexamen Aan het dit jaar te Axel gehou den verkeersexamen voor de leerlingen der hoogste klasse van .de lagere scholen werd door 124 leerlingen deelgenomen, waarvan er 121 het diploma verkregen. Het gemiddelde van het aantal gemaakte fouten bieex dit mar zier raag te zijn. Het 'aagste ge middelde kwam weer op naam van de Prinses Marijkeschool, zo dat deze voor een jaar in het be zit van de wisselbeker nlijft. Vergadering afdeling Roode Kruis Woensdagavond heeft de afd. Axel van het Nederlandse Roode Kruis in de bovenzaal v 11 het „Centrum" haar algemene verga dering gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat het voorbije jaar niet ongunstig is geweest. Het bezoek aan de oefenavonden was beter dan in voorgaande jaar Ook dit iaar werd weer dienst gedaan op het hospitaalschip „Henri Dunant" en in het „Henri Dunanthuis". Zuster K. Geleijnse kreeg op 24 augustus te Goes de zilveren me daille van verdienste opgespeld voor haar grote verdienste in de kolonne-Axel en als hoofdver pleegster aan boord van de „Hen ry Dunant". Ook de Roode Kruis-wandel- tocht had weer een geslaagd ver loop. Bij diverse sportevenemen- In Nwanza (Tanzania) staan een politieman en een gerechts bode terecht op beschuldiging dat zij 42 mensen, verdacht van belastingontduiking, in twee te kleine cellen hebben opgesloten, waardoor 13 mensen de verstik kingsdood zijn gestorven. Zij zouden gillende gevangenen heb ben toegevoegd: „Sterf maar. Morgen begraven wij jullie en arresteren wü wel anderen". ten was het kolonnepersoneel present om waar nodig diensten te verlenen. Dokter K. Boor kon als kolonnecommandant weer enkele leden de medaille van verdienste voor 10 jaar dienst op spelden. Dit waren de helpsters mevr. P. J ansen-Verschelling, mej. P. Mieras en mej. A. N. de Feijter. Laatstgenoemde was niet aanwezig, maar de medaille zal thuis worden overhandigd. Amerikaanse broedvogel naar Veerse meer afgedwaald Een Noordamerikaanse broed vogel is, vermoedelijk door de sterke winden op de oceaan, naar Nederland afgedwaald. De heer G. de Greef, arts te Veere, zag deze week op het Veerse meer een voor ons land unieke vogel soort, namelijk een kleine kok meeuw. De vogel staat wat groot te betreft tussen de dwergmeeuw en onze bekende kokmeeuw in en is ongeveer 33 cm lang. De vogel heeft een relatief lange zwarte snavel, een kenmerkende witte oogring en een zwarte tot op het achterhoofd doorlopende zoge naamde „hoed". Hoewel de Noordamerikaanse vogel kleiner is dan zijn Europese soortgenoot, ziet hij er agressiever uit, hetgeen wordt veroorzaakt door de grote donkere kop en de felwitte oog- ring. Volgens vogeldeskundigen is deze waarneming de eerstbeken- de in ons land. Verschillende or nithologen, waaronder de heer J. P. Strijbos, is van deze bijzon dere waarneming op de hoogte gesteld, zo deelde de heer De Greef mee. Schutsluis Veere gestremd D„ hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg, maakt na mens de minister van verkeer en waterstaat bekend, dat wegens het verrichten van onderhoudswerk zaamheden aan de grote schutsluis in het kanaal door Walcheren te Veere de scheepvaart op 27 en 28 mei 1968 bij het passeren van de grote schutsluis met enige vertra ging rekening moet houden; dat op 30 en 31 mei 1968 met de grote schutsluis niet zal wor den geschut; dat het schutten met de kleine schutsluis voor schepen met een lengte van ten hoogste 62 m en een breedte van ten hoogste 7,50 m normaal voortgang zal vinden. Druk bezochte kaartavond De initiatiefnemers van de maandelijkse kaartwedstrijden te Othene hebben altijd succes van hun werk. De belangstelling is steeds verheugend, hetgeen voor een groot deel mag worden toe geschreven aan de prijzen die er beschikbaar worden gesteld. Za terdag j.l. waren er niet minder dan 44 deelnemers, waaronder veel oude bekenden, die behalve de uitgeloofde prijzen, ook de prettige sfeer naar waarde weten te schatten. De uitslag was: 1. P. Verberkmoes; 2. J. Smo- lenaers. 3. C. Jansen, 4. J. de Bruijne, 5, Adr. Hamelink, 6. G. Kiel, 7, D. de Pooter, 8. mevr. Van den Broek. 9. A. Stoffels, 10 C. Zegers en il. R. de Bock. Eindexamen M. M. S. Aan de r.-k. h.b.s. „Sint Eloy" te Oostburg slaagden deze week voor het eindexamen middelbare meisjesschool de dames M. du Puy te Biervliet, M. Plasschaert te Sluis, A. van de Kerkhove te Oostburg, E. Everaerd te IJzen- dijke, L. Baert en M. de Cuele- naere te Aardenburg. Leraar benoemd Bij beschikking van de staats secretaris van onderwijs is voor het tijdvak van 1 augustus 1969 benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijksscholenge meenschap te Oostburg de heer A. M. Schillemans. Voorstellingen B.A.C. De Sluiskilse bonte avondclub zal hedenavond (vrijdag) in „De Ark" haar jaarlijkse uitvoering geven. Deze voorstelling is voor iedereen toegankelijk. Zaterdag middag om 2 uur is er een gratis voorstelling voor de Sluiskilse bejaarden. Zij, die slecht ter been zijn, worden op verzoek gebracht en gehaald. De kantinebeheerder van „De Ark", de heer C. Dub beldam, stelt in de pauze een kop koffie beschikbaar. Dodelijk verkeersongeval Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is een auto met vijf inzitten den op de provinciale weg nabij Sluis tegen een traktor gebotst en daarna tegen een boom ge reden. Een van de inzittenden, de 21-jarige J. Ryn uit Schaar beek (België), werd zó ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Twee anderen, een Belg en een Fransman, werden ernstig gewond en moesten wor den opgenomen in het ziekenhuis in Oostburg. De beide andere in zittenden liepen lichte verwon dingen op. Het ongeluk gebeurde, doordat de vóór de auto rijdende traktor links afsloeg. Zeventien, artsen uit de Neder landse kuststreek zijn bereid ge vonden per helicopter of even tueel per reddingboot hulp te gaan bieden aan zieke schepe lingen en bemanningen van booreilanden. Het betreft hier opvarenden van schepen, die met minder dan zeventig koppen varen. Op schepen met grotere bemanningen moet een scheeps arts aanwezig zijn. Toch betreft het hier niet alleen kleine sche pen. Men denke maar eens aan met vrij kleine bemanning va rende mammoettankers en ver der aan booreilanden. De zeventien artsen maken deel uit van de radio-medische dienst van het Ned. Roode Kruis. Bij deze dienst zijn bovendien twee artsen met ruime ervaring ais scheepsarts aangesteld. Zij zijn dag en nacht via semafoon en radio-Scheveningen bereikbaar. Op ieder schip is een gecodeer de hoeveelheid medicijnen e.d. aanwezig. Nederlandse schepen op alle wereldzeeën kunnen via de radio raad en bijstand van deze artsen inwinnen. De gezag voerders op schepen zonder scheepsarts krijgen instructies ten behoeve van de patiënten. In 1967 werden ruim 600 advie zen ten behoeve van ongeveer 250 zieke schepelingen verstrekt. De behandeling-op-afstand ge schiedt, totdat het schip een ha ven kan aandoen om de patiënt aan een arts op de wal toe te vertrouwen. SOESTERBERG: Toni Boltini (zittend achtergrond) heeft acht jonge leeuwen, die vrij rondlo pen tussen de bezoekers van zijn café-restaurant-bar-dancing „Circusacademie". Het is nu een maal weer iets anders om met een leeuw aan tafel te kunnen gaan. De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Albfasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middeiharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED Het verheugt ons, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad, u te kunnen mededelen, dat de voorbereidingen voor de bouw van een overdekt instructiebad zo ver zijn gevorderd, dat tot aan besteding kan wórden overge gaan. Hoewel de financiële conse quenties niet gering zijn, acht het college het verantwoord het pro ject door te zetten, gezien het be lang van deze voorziening voor de gemeenschap. B. en W. menen dat een onderhandse aanbeste ding de voorkeur verdient boven door B. J. WITHUIS 28) Tim belde nerveus het hoofd bureau op en kreeg brigadier Zandstra aan de lijn. Hij ver telde hem dat Pit niet te berei ken was en dat hij met de in specteur had afgesproken tot negen uur te wachten. „Nou, laten we dat voorlopig dan maar doen", greep de poli tieman de uitweg aan. „Nee laten we dat niet doen" pleitte Tim met nadruk. „Ik heb sedertdien met Pit een telefoni sche afspraak gemaakt, die hij niet is nagekomen. Toen heb ik Helma gebeld, die evenmin ge hoor geeft „Wat zegt u", bromde Zand stra, nu kennelijk ook veront rust. „Geeft die secretaresse geen gehoor? Ik bel u over tien minuten terug. Dat zal ik even uitzoeken". Tien lange minuten ijsbeerde Tim door z'n kantoor. Hij had het gevoel dat elke minuut die ze verspeelden de positie van Pit moeilijker zou maken. Zandstra belde prompt op de seconde terug. „Ik heb hier het rapport van gisteravond en van nacht. Het licht heeft gister avond steeds gebrand. Die juf frouw was thuis. Ze is tegen half twaalf naar bed gegaan. Om half twee is ze per taxi vertrok ken. De patrouillewagen heeft gezien, dat die taxi leeg stond te wachten. Waarschijnlijk heeft ze dus een taxi laten komen." „Wat zeg je", verbaasde Tim zich, „is ze vannacht om half twee weggereden. Hoe weten jul lie dat eigenlijk zo precies?" „Op verzoek van meneer Pit hielden we speciaal een oogje in het zeil." „Ja, da's waar ook. Maar ik snap er niets van. Pit was van plan haar zo'n beetje in de ijs kast te zetten, zoals hij dat uit drukte. De toestand werd hem een beetje te gevaarlijk. Ik denk dat het tijd wordt om de in specteur te bellen. Het zou mis schien niet gek zijn, om geen tijd te verliezen, als u eens een kijk je op de kamers van Helma liet nemen. Ik vertrouw de hele zaak voor geen cent". „Goed", zei Zandstra, „ik ben het wel met u eens. We gaan eens bij die jongedame op visite en u belt de inspecteur. Dan zien we over een kwart'eftje wel wat we verder moeten doen. Misschien is het allemaal nog loos alarm. Want die meneer Pit, met al z'n knappe hersens, doet wel eens meer rare dingen. Hij was niet bepaald een mannetje voor ons." „Nee, niet bepaald", beaamde Tim. „Maar zonder hem zouden jullie heel wat minder medail les in de prijzenkast hebben. Waar of niet?" „Helemaal waar" zei de briga dier gul. „Maar daarover de vol gende keer maar. Ik bel u over tien minuten." „A.M.V.J.-hotel" zei Helma tegen de wachtende taxi-chauf feur en liet zich op de achter bank zakken. Ze begreeo niet zo bijster veel van Pit's manipula ties, maar ervaring had haar geleerd, dat hij toch geen uit leg gaf als de situatie er naar zijn mening niet rijp voor was. In elk geval had ze een rustige avond gehad en ze zou ook het volgende etmaal wel voor zich zelf hebben, hoewel dat ere-ge- vangenschap haar maar matig beviel. Maar, overwoog ze, met Pit op de achtergrond duurde dat nooit lang. Ze peinsde een beetje slaperig over haar bestaan, dat ze nauw verweven was met de avontuur lijke ondernemingsgeest van „haar eenzame wolf" Pit. Een vreemd leven leidde ze, zo totaal afwijkend van dat van de over grote meerderheid van de meis jes. Interessant, afwisselend, ge vaarlijk, soms luxueus en dan weer mondjesmaat, maar altijd met Pit's Detective Bureau als oorzaak en uitgangspunt. Waar om zou hij het bureau eigenlijk in het leven hebben geroepen vroeg ze zich af, en ze vroeg het niet voor de eerste keer. Hij haatte de misdaad, maar, opper vlakkig gezien, niet sterker dan de gemiddelde burger. Zijn veel zijdige opleiding zou hem voor tientallen boeiende funkties ge schikt maken. En toch kon Hel ma zich hem nauwelijks anders voorstellen dan min of meer al leen vechtend, met enkele vrien den op de achtergrond; doch al les overheerst door zijn haak naar individualiteit. Waarschijn lijk was het die karaktertrek die hem tot dit leven had gebracht en hem er met gouden koorden aan vast hield. Hü kon het niet hebben als iemand zijn vrijheid ook maar in het minste beperk te, hoezeer hij zijn leven en vrij heid dan ook onophoudelijk in de waagschaal stelde door tus sen kogels door te wandelen als „Het Bureau" het eiste; het bu reau dat hij als een soort boos aardige onafhankelijke werk gever kon beschouwen. „Slaapt u juffrouw" wekte haar de taxi-chauffeur door het half geopende portier. „O, nee, of toch. Neem me niet kwalijk. Hoeveel is het?" „Al afgerekend hoor. Laat ik u eens helpen". De chauffeur bracht haar tot in de hal. „Juffrouw van Krevelingen? Ja, uw kamer is telefonisch be sproken. Hier is uw sleutel met het nummer er op." Pits voorzorgen roerden haar even. Ze ging met de lift naar de kamer. Helma was hotelleven in haar afwisselend bestaan min of meer gewend. De onpersoon lijke sfeer er van deed haar weinig. Ze telde alleen de dekens en (Wordt vervolgd.) een openbare aanbesteding, het geen moge blijken uit de inschrij vingen voor de verschillende on derdelen. Zij stellen daarom voor de bouw onderhands aan te be steden aan: a. aannemersbedrijf L. F. Krie- ckaert te Hengstdijk 't bouw kundig gedeelte tegen de aanneemsom van 540.000; b. Van Wijk Boerma-Water- zuivering N.V. te Ravenstein de waterzuiveringsinstallatie voor een bedrag van 57.000; c. combinatie CerabelN.V. In- tereodam te Amsterdam de tegelwerken en wisselkabines voor eén bedrag van f 80.645; d. bouwbedrijf A. ten Brinke te Zelhem de deuren en zitban ken voor een bedrag van 7.693; e. machinefabriek Noordwijker- beweegbare bodem voor een bedrag van 52.250; f. ingenieursbureau Van Heem- stede-Obelt N.V. te Amster dam dë overige technische in stallaties voor een bedrag van 237.500. NIEUWE R.K. SCHOOL VOOR U.L.O. Het r.k. kerkbestuur te Terneu zen verzoekt medewerking om de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw voor uitge breid lager onderwijs in het be stemmingsplan „Hof Zeldenrust" ter vervanging van het pand aan de le Verbindingsstraat. Het bestaande schoolgebouw voldoet niet meer aan redelijker wijze te stellen eisen. De uit steen opgetrokken gedeelten van dit gebouw liggen op het noorden en zijn praktisch verstoken van zon licht. Het geheel is versleten. De vloeren zijn slecht, de gangen te nauw, de garderoberuimte te ge ring, de toiletten vrij primitief, terwijl de speelplaats te klein is en onoverzichtelijk. Het bewoon baar houden van 't schoolgebouw vergt veel kosten en baart het schoolbestuur steeds meer zorgen. Het gebouw is diverse malen bij de inspektie opgegeven om ge plaatst te worden op de urgentie- lijst voor vervangende schol<»i- bouw. Een terrein in het bestem mingsplan „Hof Zeldenrust" is beschikbaar. Het nieuwe school gebouw moet ruimte bieden aan 199 leerlingen en zal 7 theorie lokalen 2 vaklokalen, een biblio theek- en studieruimte en een gemeenschapsruimte omvatten. B. en W. stellen voor het ver zoek van het schoolbestuur in te willigen. VERLENGING JEROEN BOSCHSTR.—REMBRANDTL. Teneinde tot verkoop van de aldaar gelegen gronden te kun nen overgaan is het noodzakelijk, dat de Jeroen BoschstraatRem- brandtlaan, de Edisonstraat Ma dame Curiestraat en de Volta- straat worden verlengd. B. en W. geven in verband met de op korte termijn te realiseren bebouwing de voorkeur aan een onderhandse aanbesteding van dit werk. De door de firma Gebr. De Bokx gedane inschrijving achten zij zodanig, dat bij een openbare aanbesteding niet verwacht mag worden dat lager zal worden in geschreven Mitsdien stelt het college voor dit werk onderhands aan te be steden aan firma Gebr. De Bokx voor een bedrag van 60.700. AANKOOP WONINGEN. Voor de verdere realisering van het saneringsplan „Java" is het nodig dat de gemeente de be schikking krijgt over de in dit plan gelegen eigendommen. In dit verband is met een vijftal eigena ren overeenstemming bereikt over de aankoop van deze perce len. B. W stellen voor in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen van; 1. Francois Johannes Dekker, Kazernestraat 24, het woonhuis met erf groot 45 centiaren; 2. Anthonius Harms, Doelder- straat 12, het woonhuis met erf, groot 62 centiaren; 3. Johan Peter Harms, Walra- venstraat 7, het woonhuis met erf. groot 78 centiaren; 4. Minikus Jansen, Dr. Buijze- straat 8. het woonhuis met erf, groot 52 centiaren, en 5. Willem Pieter Elve, Dr. Buij- zestraat 16, het wooithui» met erf. groot 75 centiaren.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2