Pompidou overleeft de stemming Weer straatgevechten in Parijs 8 miljoen stakers 23 doden bij ramp met helikopter in Californië Guerilla-tactiek van de studenten Chaos in de studentenwijk „Quartier Latin" Pools-Nederlands in Eysden HET WEER Regering wil praten over eisen van de vakbonden „De hele wereld moet weten wat er gezegd wordt" Weer harttransplantatie in Houston Veiligheidsraad aanvaardt resolutie over Jeruzalem „Rode Dany" Amnestie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Xoean Thoey: Brandt: Warschau-pact wil 10.000 militairen in Tsjecho- Slowakije legeren Negerleider Rap Brown veroordeeld 15 miljoen sigaretten onder een vuurtoren 17 gewonden door ontploffing anti- tankgranaat Chinese president wilde geen waterstofbom Frank, by abonnement: TERNEUZEt Gironummer: 38150 Telefoon: 01150—2073 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 24 MEI 1968 24eJaargang— No. 5206 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) S regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrós Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 nar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Parijs weer ge vechten uitgebroken tussen politie en studenten. De strijd speelde zich af In het Quartier Latin, de studentenwijk, en voor het gebouw van de Franse senaat, dat door enkele honderden studenten met stenen werd bekogeld. De politie greep in met traangas en water kanonnen. In het Quartier Latin staken betogers, waaronder zich ook jonge arbeiders bevonden, ver scheidene auto's, vuilnisbakken en ander materiaal in brand. Tevoren hadden zij de politiemacht di» bij naar de rechteroever van de Seine de pont Saint Michel de doorgang versperde, met allerlei projectie len onder vuur genomen. Het wa ren de eerste ernstige botsingen sinds het oproer van twee weken geleden dat honderden gewonden opleverde. De politie, die de Boulevard Saint Michel schoonveegde, werd voortdurend aangevallen door de De 43-jarige Pools-Nederland- se fabrieksarbeider W. L. heeft deze week in het Limburgse Eijsden met een geweer zijn landgenoot, de 45-jarige chauf feur Stefan Kaziel, om het leven gebracht. Volgens de politie was het motief van de moord een ver houding, die het slachtoffer zou hebben gehad met de echtgenote van L. De schietpartij, waarbij ook een 17-jarige zoon van de dader werd gewond, gebeurde in de tuin van Kaziel, nadat eerst een hevige woordenwisseling was ontstaan. L., die zes kinderen heeft en gescheiden leefde van zijn vrouw, zou reeds eerder heb ben gedreigd de hele familie te zullen uitroeien, wanneer Kaziel de verhouding met zijn vrouw niet zou verbreken. Enkele uren na de moord kon L. worden gearresteerd. Hij werd naar 't ziekenhuis overgebracht, daar hij verwondingen had opge lopen bij een worstelpartij, waar uit de schietpartij voortvloeide. De 38-jarige vrouw van de dader, die getuige was van de schiet partij, is naar familie in Schaes- berg gevlucht. Een buurvrouw ontfermde zich voorlopig over de kinderen studenten, die een soort guerilla- tactiek toepasten en zich na een snelle actie verspreidden om zich elders te hergroeperen. Op som mige plaatsen braken de betogers de straat open om barricades te vormen. Het grootste deel van de studentenwijk werd door de poli tie afgesloten. Omstreeks vier uur in de och tend keerde de rust weer. Er bleef niettemin een sterke politiemacht op de been. Niemand schijnt ern stig gewond te zijn geraakt. De gevechten volgden op een mars van vijfduizend studenten naar het gebouw van de nationale vergadering, waar men wilde pro testeren tegen het besluit van de Franse regering om de studenten leider Daniel Cohn-Bendit na zijn bezoeken aan Duitsland en Neder land niet meer in Frankrijk toe te laten. Het gebouw was echter door tweeduizend politiemannen omsingeld, en de studenten zagen af van pogingen om het kordon te doorbreken. Wel werden er rui ten van het nabijgelegen kantoor van het gaullistische „comité voor de verdediging van de vijfde repu bliek" ingegooid, en staken be togers op de vensterbanken pro pagandamateriaal in brand, maar hun eigen ordedienst wist ernstiger incidenten te voorkomen. Ook van andere zij de zijn pro testen opgeklonken tegen de be slissing ten aanzien van „rode Dany". De schrijversbond sprak van „een onbillijke maatregel van willekeur die het ware ge zicht toont van het gaullistische bewind." De voorzitter van de Franse riga voor de rechten van de mens, Daniël May^r. vond het besluit „stupide en kleinzielig" en niet in overeenstemming met de ernst van de huidige situatie. De jonge renafdeling van het socialistische vakverbond Force Ouvrière was van oordeel dat degenen die tot deze maatregel hebben besloten, „verantwoordelijk zijn voor de wanordelijkheden die er onver mijdelijk op zullen volgen." Intussen keurde woensdagnacht de nationale vergadering met al gemene stemmen het wetsont werp goed. waarbij amnestie wordt verleend aan alle studen ten die na de onlusten van eerder deze maand tot een of andere straf veroordeeld waren. De Franse communistische par tij en de linkse federatie van Mit terrand hebben woensdagavond in een gezamenlijk communiqué verklaard dat de debatten in de nationale vergadering, al liepen ze niet uit op goedkeuring van de motie van wantrouwen, ,,de ver zwakking van het gaullistische bewind hebben weerspiegeld". Vandaar dat „de kansen van de grote volksbeweging op inwilli ging van haar voornaamste eisen vergroot zijn", aldus het com muniqué. De leiders van de twee partijen komen dinsdag weer bij een, naar verluidt om besluiten van economische en sociale aard te nemen. ZONNIGE PERIODEN Op de weerkaart treffen we twee omvangrijke druksystemen aan, welke beide slechts lang zaam van plaats veranderen. Midden op de Atlantische oceaan ligt een depressie met een kern- druk van 980 milibar en boven Europa een hogedrukgebied waarvan het centrum met een druk van 1032 millibar zich bo ven de Oostzee bevindt. Boven onze omgeving is daardoor de wind zwak oostelijk, waardoor de temperaturen langzaam oplo pen. Een zwakke storing in de bo venlucht veroorzaakt een veran derlijke bewolking', waarbij in de middag een enkele lokale bui niet uitgesloten is, maar er zullen ook flinke zonnige perioden voorko men waarbij de temperatuur plaatselijk 20 graden kan worden. Warmere lucht bevindt zich boven zuid-Italië en op de Bal kan met maxima van resp. 26 en 32 graden. In Spanje verwachten we nu ook weer hogere tempera turen daar bovengenoemde de pressie warme lucht in die rich ting stuwt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets warmer Zonnige perioden en slechts hier en daar een lokale bui. Iets hogere temperaturen en een tot matig toenemende oostelijke wind. VRIJDAG 24 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v..m. 0.02 0.38 1.12 1.11 n.m. 12.26 1.02 1.36 1.35 ZATERDAG 25 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.39 1.01 1.16 1.37 1.49 2.11 1.48 2.10 ZON MAAN op onder op onder Mei 24 4.34 20 40 3.16 17.59 25 4.33 20.42 3.28 19.13 26 4.32 20.43 3.43 20.27 27 4.31 20.44 4.03 21.38 28 4.29 20.46 4.32 22.44 29 4.28 20.47 5.13 23.37 De Franse regering heeft woensdag een motie van afkeu ring over de stakingscrisis over leefd. Enkele uren tevoren had den de drie grote vakverbonden zich bereid verklaard onderhan delingen over een hervatting van het werk. De motie van de communisten en de federatie van links onder Mitterand, waarin het econo mische en sociale beleid van het kabinet werd veroordeeld, kreeg in de nationale vergadering de steun van 233 afgevaardigden, terwijl 244 stemmen nodig waren om de regering ten val te bren gen. Vóór stemden 121 afgevaardig den van de federatie van links, 73 communisten, 34 centrumver tegenwoordigers, vier onafhan- kelijken en één gaullist, de oud minister van landbouw Edgar Pisani. Voor de stemming had premier Pompidou verklaard, dat de regering wilde praten over de eisen van de vakbonden van de ruim 8 miljoen stakers. Hij riep op een einde te maken aan de wanorde. De regering bracht het er beter af dan men algemeen had ge dacht. Haar meerderheid was dit maal drie stemmen meer dan precies een maand geleden bij de stemming over een motie van af keuring over de kwestie van de televisiereclame, die de regering wél, maar velen in Frankrijk niet wénsen. Evenals bij vorige gele genheden bleven de oud-minister van financiën Valery Giscard d'Estaing en zijn 42 onafhanke lijke republikeinen de vaak kritisch tegenover het huidige bewind staande rechtervleugel van de regeringscoalitie trouw aan het kabinet toen het op stemmen aankwam. „Wij willen niet bij de wanorde ook nog on-y zekerheid hebben", aldus de oud- minister die hiermee de oproep van premier Pompidou onder schreef. Prijzen vlogen omhoog President De Gaulle is donder dagochtend begonnen met het overleg met zijn ministers. Intus sen is op de stakers in Parijs een beroep gedaan, mee te helpen het zich ophopende afval van de stra ten te verwijderen. Daarbij zal het leger helpen met mechanische schoppen, zoals ook woensdag is gebeurd op de centrale markten. Intussen schieten de prijzen van groenten en andere levensmidde len omhoog. Aardappelen zijn al moeilijk te krijgen. In midden-Frankrijk worden de aardappelen voor niets weggegeven uit protest tegen de lage prijzen die de boeren daar ontvangen. In Bordeaux wilden de slagers het abbattoir openbreken. Geen winkel in deze stad is nog open. In verscheidene delen yan Frank rijk is de staking voorbij, omdat arbeiders en directies het over de lonen eens zijn geworden. Ook het vervoer herstelt zich enigs zins. De luchtvaartmaatschappij „Inter" maakte bekend dat van daag weer een paar vluchten zul len worden gemaakt. De organisatie van het pact van Warschau heeft plannen om 10.000 tot 12.000 (niet-Tsjecho- slowaakse) militairen in Tsje- cho-Slowakije te stationeren. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken Willy Brandt woensdag op grond van door hem ontvangen berichten mee gedeeld op een kabinetsvergade ring in Bonn. Regeringswoordvoerder Gün- ther Diehl, die dit bekend maak te, wilde niet zeggen of het om Russische of andere troepen gaat. Ook over het tijdstip van de legering zei hij niets. Brandt had op de kabinetsvergadering een overzicht gegeven van de toe stand in Tsjecho-Slowakije. In antwoord op een vraag of de be richten over de troepenverplaat sing wel op een actuele ontwik keling slaan verklaarde de woordvoerder dat de Westduitse regering de indruk heeft dat dit het geval is. De Sowjet-minister van defen sie, maarschalk Andrej Gretsjko, keerde woensdag uit Praag naar Moskou terug na een bezoek van zes dagen. Hij zou o.m. heb ben gesproken over stafoefenin gen van de landen van het War schau-pact, die in Tsjecho-Slo wakije zullen worden gehouden. De Tsjecho-Slowaakse minister van defensie, generaal Martin Dzur, deelde dinsdagavond mee dat er deze zomer in zijn land verscheidene militaire oefenin gen zullen worden gehouden waaraan echter niet veel troe pen zullen deelnemen. Minister Dzur sprak met klem berichten in de westelijke pers tegen, als zouden 11.000 Russische en Poolse militairen aan de grens met Tsjecho-Slowakije worden gelegerd. Hij zei dat bij het be zoek van de Russische minister van defensie niet is gesproken over de stationering van buiten landse troepen. Het gesprek met maarschalk Gretsjko noemde mi nister Dzur zeer nuttig. „Wij spraken als gelijke partners in 'n werkelijk vriendschappelijke en kameraadschappelijke sfeer. De Russen vermeden elk probleem dat de schijn zou kunnen wekken dat zij zich in onze zaken willen mengen of ons raad geven", aldus de TsjechQSlowaakse minister. Na afloop van de vierde vol tallige bijeenkomst met de Noordvietnamezen heeft de Ame rikaanse onderhandelaar Averell Harriman meegedeeld, dat zijn delegatie had voorgesteld geen uitvoerige teksten meer over de besprekingen aan de pers te ver strekken, maar te volstaan met korte algemene aanduidingen. Dat zou het overleg ten goede komen. Volgens de Noordvietnamese perschef heeft Xoean Thoey dat voorstel verworpen. Hij zei dat de hele wereld het recht heeft te weten wat er gezegd wordt. Thoey heeft woensdag op nieuw geëist, dat Amerika de bombardementen op Noord-Viet- nam onvoorwaardelijk staakt, evenals alle andere oorlogshan delingen tegen het noorden. Amerika heeft naar zijn mening niet het recht een tegeneis te stellen. Pas als de Noordvietna mese eis was ingewilligd, kon de behandeling van andere vraag stukken beginnen. „Als deze of ficiële onderhandelingen niet tot resultaat leiden, draagt Amerika daar de schuld van', aldus Thoey. MARIONETTENREGERING Harriman heeft naar aanlei ding daarvan herhaald, dat hij bereid is meer in details over de de-escalatie te praten, zoals bijv. wederinstelling van een gedemi litariseerde zone en eerbiediging van de akkoorden van 1962 be- treffendne Laos. Op de vraag van Noord-Viet- nam of Amerika bereid is het recht tot zelfbeschikking van het Vietnamese volk te erkennen, heeft Harriman geantwoord met hetzelfde aan Noord-Vietnam te vragen. Hij protesteerde ertegen Een van de leiders van de „zwarte machf'-beweging in de Verenigde Staten, Rap Brown, is woensdag in New Orleans wegens onwettig wapenvervoer tot vijf jaar gevangenisstraf en 2.000 dol lar boete veroordeeld. Hij hoor de het vonnis onbewogen aan, nadat een zowel uit blanken als negers bestaande jury hem schul dig had verklaard. Brown ging in beroep en werd tegen een borgsom van 10.000 dollar vrij gelaten. Hij stond terecht omdat hij in de zomer van het vorig jaar met een karabijn van New York naar Baton Rouge in Louisiana was gereisd, terwijl er in Mary land een aanklacht tegen hem liep wegens aanzetting tot brand stichting en oproer. Onder de vuurtoren van de Ita liaanse havenstad Genua heeft de douane een opslagplaats van smokkelaars ontdekt, waarin zich 750.000 pakjes sigaretten bevonden. Het „magazijn" was ingericht in grote caissons die de basis van de dam daar vormen, en oorspronkelijk met zand wa ren gevuld maar door de smok kelaars waren geleegd. Een wa terdichte deur vormt de toegang tot de ruimte, die betimmerd was om de sigaretten tegen de vochtigheid te beschermen. De voorraad was afkomstig uit Lis sabon en Noord-Afrika, dat de Noordvietnamezen de re gering in Saigon een marionet tenregering noemen en zei dat die regering op wettige wijze door middel van verkiezingen tot stand is gekomen. De volgende bijeenkomst werd vastgesteld op maandag 27 mei. WASHINGTON: Weder opstan- dingsstad, liet grote tentenkamp waar de 2500 deelnemers aan de „Mars der armen" in Washington wonen. Tussen Los Angeles en het be roemde amusementspark Dis neyland is woensdag een sikor- sky S-64 helikopter veronge lukt. Vermoedelijk zijn alle 23 inzittenden 21 toeristen en de twee piloten om het leven gekomen. De wrakstukken kwa men terecht in een veld bij het stadje Paramount. Ze lagen over zo'n groot gebied verspreid dat hefschroefvliegtuigen werden in geschakeld om de daken van ge bouwen af te zoeken naar moge lijke overlevenden. De verongelukte helikopter was eigendom van de maatschappij „Los Angeles Airways", die da gelijks chartervluchten naar Dis neyland uitvoert. In het St. Luke-ziekenhuis in de Amerikaanse stad Houston is voor de vierde maal een hart transplantatie uitgevoerd. De man bij wie het hart werd in gebracht, is de 47-jarige auto handelaar Luis John Fierro uit Elmont. De donor was een 17- jarige jongen, Hubert Brungardt, die kort tevoren was overleden aan een hersenbloeding. .Luis John Fierro was maandag in het ziekenhuis opgenomen. De operatie heeft ongeveer 2 uur geduurd. Er was slechts één elektrische impuls nodig om het hart weer op gang te brengen. Het was de vijftiende harttrans plantatie ter wereld. De veiligheidsraad heeft een beroep op Israël gedaan, de maat regelen ongedaan te maken die het heeft genomen om de inter nationale status van Jeruzalem te wijzigen. Van de 15 leden spra ken zich 13, waaronder Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie, voor deze ontwerp-resolutie uit, terwijl de V. S. en Canada zich van stemming onthielden. De vertegenwoordigers van deze twee landen hadden betoogd, dat de raad het vraagstuk-Jeruza- lem. niet los mocht zien van het gehele complex van problemen in het midden-oosten. Ook vreesden zij dat aanvaar ding van het voorstel de vredes pogingen van V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring zou kunnen be moeilijken. In de resolutie wordt het be treurd, dat Israël zich niet heeft gehouden aan de twee resoluties van de algemene vergadering van juli van het vorig jaar, waarin verboden werd wijzigingen in de status van Jeruzalem aan te brengen. Volgens de uitspraak van de veiligheidsraad zijn alle door Israël in dit verband getrof fen maatregelen op wetgevend en bestuurlijk gebied met inbe grip van onteigeningen ongel dig. Tenslotte wordt met klem er voor gepleit, dat Israël niets meer doet om de status van Jeruzalem te wijzigen. De Israëlische vertegenwoordi ger bij de V. N., Tekoah, noemde de resolutie „praktisch noch redelijk". Zij gaat volgens hem voorbij aan de realiteit en de rechten van Israël. Hij zag er geen bijdrage tot de vrede in. APELDOORNJong geluk op pa leis Het Loo. Foto: Max Koot. Op een militair oefenterrein bij de Beierse stad Hammelburg zijn woensdag' zeventien West duitse militairen min of meer ernstig gewond geraakt door het ontploffen van een antitankgra- naat. Het ongeluk gebeurde toen zij van dichtbij de resultaten van een schietoefening wilden bekij ken. De in ongenade gevallen Chi nese president Lioe Sjao Sji en twee van zijn weggezuiverde militaire aanhangers hebben ge tracht de ontwikkeling van Chi nese waterstofbommen en raket ten tegen te houden, zo heeft radio-Kanton woensdag meege deeld. De technici die met de ontwik keling daarvan bezig waren, hadden destijds verbeten gestre den tegen de revisionistische op vatting die de voormalige minis ter van defensie Peng Teh Hoei en het toenmalige lid van de ge nerale staf, Lo Joei Sjing, naar voren hadden gebracht. Toen president Lioe trachtte 't atoom programma tegen te houden, gaf voorzitter Mao bevel het voort te zetten. Op 6 oktober 1964 ont plofte de eerste Chinese atoom bom, aldus radio-Kanton.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1