Vakcentrales contra regeringsnota HET OOG VAN SIVA S.N.V.: .Onaanvaardbaar' N.K.V.: .Krampachtig en onzeker' N.V.V.: .Grove ingreep in loonpolitiek' KANTONGERECHT TE TERNEUZEN WANDELSPORT Marktberichten Voetbalprogramma voor Hemelvaartsdag N.K.V. vindt vakantieleningen „onzindelijk idee" Woensdag 22 mei 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Inbrekers wilden (lege) brandkast stelen Gebiologeerd Weinig indrukwekkend Vakbeweging in actie tegen regerinsnota AANVANG COMPETITIE AMATEURS 1 SEPTEMBER Zeeuws elftal speelt iu Vlissingen tegen Utrecht H. A. BOLAND BORDEAUX-PARIJS VOORLOPIG UITGESTELD TOT 8 SEPTEMBER Nederland—Saarland 4—3 (Amateurvoetbal) Avondvierdaagse in Terneuzen (10 —13 juni) Volgende week dinsdag loondebat in tweede kamer Hoofd Gestapo veroordeeld en. vrijgelaten GEMEENTE TERNEUZEN Het bestuur van het christelijk nationaal vakverbond vindt het onbegrijpelijk, dat de regering heeft kunnen besluiten tot een zo drastische ingreep in de vrije loonpolitiek. Verlenging van alle contracten met een half jaar komt neer op een bestedingsbeperking, waar tegen het C.N.V. met klem pro testeert op grond van de volgen de overwegingen: 1. De ingreep van de regering is uitermate eenzijdig, aangezien wèl een bestedingsbeperking van de werknemers wordt af gedwongen, terwijl geen maatregelen worden aange kondigd ten aanzien van de overige inkomens. 2. De ingreep druist in tegen alle adviezen van het georgani seerde bedrijfsleven (stich ting van de arbeid) terwijl aan de S.E.R. zelfs geen ad vies is gevraagd. 3. De regering maakt een voor tijdig einde aan de vrije loon politiek, ondanks de herhaal de verzekering dat zij deze vorm van loonbeleid een eer lijke kans wil geven. 4. De maatregel wordt niet ge rechtvaardigd door de econo mische ontwikkeling, aange zien uit de stijging van de ex port- en produktiviteitcijfers van de laatste maanden blijkt, dat het Nederlandse bedrijfs leven nog steeds een gezonde concurrentiepositie inneemt. Zitting van 21 mei 1968 Voor het kantongerecht te Ter- neuzen stond gisteren W. M. van E. uit Westdorpe terecht, omdat hij bij grondvervoer van een dijk in Philippine over enkele tien tallen meters klei en modder in de Posthoomstraat zou hebben laten liggen. Op 15 maart, drie dagen nadat het vervoer was begonnen, ge raakte 's avonds om acht uur een Belgische volkswagen op dit weggedeelte in een slip met noodlottig gevolg. De wagen sloeg enkele malen over de kop, waarbij de 34-jarige K. J. V. uit Zelzate om het leven kwam. In de dagvaarding stond, dat het wegdek op 15 maart zó glad was, dat bij een snelheid van 30 km een auto al begon te schui ven. Kantonrechter mr. C. J. M. van Hees en de officier van jus titie mr. Th. Lebret zeiden, dat zij de tenlastelegging los wilden zien van het ongeval. De verdediger, mr. C. C. Wabeke, wilde dit eveneens doen, maar meende toch, dat er aarj het gladde wegdek geen - aandacht zou zijn geschonken als er è'eff paar uur later geen dode lijk ongeluk was gebeurd. Mr. Wabeke was ervan over- tigd dat zijn cliënt deu weg zo goed als in zijn vermogen lag moddervrij had gemaakt. „Hier in Temeuzen is ook nogal het een en ander op zijn kop gezet en wanneer er klei en modder op de weg terechtkomt, doet men hetzelfde wat Van E. deed: Men gaat dit met een schop te lijf." Het lukt volgens mr. Wabeke nimmer, om een weg geheel schoon te houden, „hiervoor zou men de weg moeten afspuiten en dat doen zelfs de grote aan nemingsmaatschappijen die in Terneuzen onder supervisie van de rijkswaterstaat werken, niet." De volkswagen had volgens de raadsman te hard gereden en hij zag het oorzakelijk verband tus sen het grondvervoer van Van E. en het ongeluk dan ook niet. Van E. bevestigde dat het reeds vier dagen beestenweer was. De officier eiste 60 boete. De kantonrechter achtte niet bewezen, dat er bij het trans port grond op de weg was ge vallen; wèl dat v. E. met dit „beestenweer op deze bolle weg" waarschuwingstekens had moe ten uitzetten. Om de mogelijk heid tot hoger beroep open te laten vonniste hij 11 boete. TE HARD GEREDEN P. E. uit Axel zou op de pro vinciale weg bij de Magrette op 18 februari 80 km hebben ge reden. „Hoe kan dat nu", zei hij, „ik zag de politiewagen achter mij komen." Mr. Lebret eiste 50 boete, die de kantonrechter terugbracht tot 30, maar „houdt U voortaan aan de 50 km, want daar zijn we hier zeer boos om." Politiemannen van het bureau Kattenburgergracht in Amster dam hebben maandagnacht enige waarschuwingsschoten gelost om drie vluchtende inbrekers tot staan te brengen. Het drietal, de 20-jarige leerling-monteur A. W., de 19-jarige classificeerder L. W. en de 30-jarige chauffeur A. N., had ingebroken bij een groothan del in wijnen aan het Zeeburger pad en met vereende krachten de brandkast naar buiten gebracht en in de kofferruimte van hun auto geplaatst. Voordat zij de kans kregen te vertrekken, was de politie ter plaatse. De in brekers hadden zich overigens de moeite kunnen besparen, want de brandkast was op wat papie ren na leeg. TOT „SINTERKLAAS" „Ik kan hier wel blyven wach ten tot sinterklaas", had B. F. de R. uit Sas van Gent gedacht, toen hij met een vrachtwagen uit een uitrit op de rijksweg 61 wilde oprijden. En het was pas de eerste februari, zodat voor het „heerlijk avondje" wel heel veel geduld vereist was. Zó heer lijk werd het echter niet, want De R. kon zijn ongeduld niet bedwingen en zwenkte met de wagen met aanhanger de weg op, waarna een personenauto, die hij niet had zien aankomen, tegen de vrachtwapen opbotste. De eis bedroeg 50. De kantonrechter zocht de schuld niet geheel bij De R. en meende dat het hier een kwestie van geven en nemen was. De uitspraak luidde ƒ30 boete. VEILIGHEID MET HORLOGE „Viligheid kent geen tijd", zei mr. Lebret tegen Th. M. R. te Temeuzen, die op 25 februari in de Ambachtsstraat aldaar met zijn personenauto tegen een stil staande vrachtwagen was ge botst. R. zei dat het kwam, omdat hfj juist even tevoren op zijn horloge had zitten kijken. Eis en uitspraak 20 gulden. DURE ROLLEN GAAS De koopman A. S. de V. uit Bergen op Zoom liet enkele rol len gaas die van zijn zwaar ge laden wagen te Nieuw-Namen op straat vielen, heel gewoon liggen en reed door. Hy kwam weer in het bezit van zyn waar. De prps voor het op de weg laten liggen bedroeg echter ƒ20. De officier had ƒ30 geëist. VERKEERD GEPARKEERD C. M. S. te Terneuzen had aan de verkeerde kant van de weg geparkeerd en zijn contactsleu tel laten zitten. Het gebeurde al lemaal op de 5e april, toen het geduld van automobilisten zwaar op de proef werd gesteld door de lange wachttijd by het slopen van de bovenkant van de brug. De boete bedroeg ƒ15. Mevr. A. C. W. te Eindhoven had met haar auto een eindje over het fietspad van de Axel- sestraat gereden. Voor haar be droeg de boete ƒ5. VOORRANG Geen voorrang verleenden G. A M. P. te Terneuzen op de Kanaalkade te Axel (boete: ƒ60) en H. van V. te Philippine (ƒ50 boete). C. R, uit Deventer zou een botsing hebben veroorzaakt in de bocht van het Mauritsfort te Hoek. Boete: 30. Het C.N.V. komt tot de conclu sie dat de aangekondigde loon maatregel onaanvaardbaar is. Het Nederlandse katholiek vak verbond vindt het woord „be leidsnota" te veel eer voor dit „krampachtig en onzeker" re geringsstuk, waarin deze vakcen trale alleen heeft kunnen lezen dat de loonontwikkeling moet worden getemperd om de be talingsbalans een fleuriger aan zien te geven. Uit de nota blijkt volgens het N.K.V. nergens dat de regering zich ervan bewust is, dat zij zelf ook reeds een flink beslag op de ruimte in 1969 heeft gelegd door de aangekondigde overheids maatregelen betreffende de hu ren en de omzetbelasting. „De regering schijnt gebiolo geerd door de betalingsbalans. Zy heeft niet eens het halfjaarlijkse S.E.R.-rapport afgewacht". Dit moet volgens het N.K.V. wijken voor de speculatieve en discuta- ble argumentatie van het duo WitteveenDe Block, dat wordt gesouffleerd door dr. Zijlstra. Het verbondsbestuur van het N.V.V. noemt de in de regerings nota aangekondigde maatregelen de grofste Ingreep in de loonpoli tiek van na de oorlog. Het N.V.V. wijst erop dat verlenging van zet maanden van de c.a.o.'s een loon- korting betekent van drie procent in een periode, dat lastenverzwa ringen zullen optreden in de vorm van prijsstijgingen, huurverho ging en herziening van sociale premies van tenminste 4 procent. In zyn eerste reaktie wijst het N.V.V. erop, dat deze eenzijdige bestedingsbeperking wordt op gelegd tegen het uitdrukkelijk advies van de stichting van de arbeid in en zonder dat de S.E.R. is ingeschakeld. Deze haast wordt de regering kennelijk ingegeven door de vrees dat de feiteiyke ontwikkeling van onze economie de pessimistische visie van de president van de Nederlandse Bank, die door de regering blin delings is overgenomen, logen straft. De lijst van voornemens met betrekking tot de bestrijding van de werkloosheid steekt schril af tegen het weinig indrukwek kende bedrag van 150 miljoen dat de regering daarvoor be schikbaar denkt te stellen, aldus het N.V.V. De drie vakcentrales, het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V., zullen voor het eerst in de geschiedenis zaterdag a.s. in de Margriethal in Utrecht een massale protestbijeen komst houden naar aanleiding van de regeringsnota over de loonpoli tiek. Dit Is besloten na een spoed- bijeenkomst van het overlegorgaan van de drie vakcentrales, die gis teravond in Utrecht Is gehouden. Voorts heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales een spoedbljeenkomst gevraagd van het bestuur van de stichting van de arbeid, die vrijdag a.s. zou moeten worden gehouden. De drie vakcen trales willen van de werkgevers organisaties weten hoe zij over de nota denken. Voorts maakt de voorzitter van het overlegorgaan, n.v.v.-voorzitter A. H. Kloos, be kend dat de sociaal-economische raad een protestbrief zal sturen naar de regering, omdat zij de s.e.r. niet heeft geraadpleegd. De vakcentrales gaan voorts een tegennota opstellen met hun visie Eredivisie DWS—Sittardia Eerste divisie Willem IIHoll. Sport AZ '67—pBC Haarlem—V olewijckers ElinkwijkVitesse Velox—FC VW HVCEindhoven SC CambuurHeracles SVV—FC Den Bosch Tweede divisie LimburgiaHermes DVS PECSC Gooiland AGOVVHeerenveen Fortuna VI.Baronie ExcelsiorWageningen SC DrenteHelm. Sport GraafschapZFC VeendamEDO HilversumZwolse Boys Roda JCNOAD De KNVB heeft voor de distric ten Zuid I en Zuid II de aanvang van de zondagamateurvoetbal- competitie voor het seizoen 1968 1969 vastgesteld op zondag 1 september a.s. West I en West II beginnen een week later. Er zal voor een later aanvangen der competitie geen dispensatie worden verleend, zo dat de verenigingen bij het vast stellen van toernooien en het in orde brengen der terreinen met een en ander rekening dienen te houden, aldus een officiële mede deling in de Sportkroniek. K.N.V.B.-beker (halve finale) Ajax—FC Twente (terrein Go Ahead) ADOGo Ahead (terrein PSV) AFDELING ZEELAND (Zaterdagcompetitie) Promotie 3e klasse Sluis's-Gravenpolder Op zaterdag 25 mei a.s. om 19 uur wordt op het terrein aan de Irislaan te Vlissingen een wed strijd gespeeld tussen het Zeeuws K.N.VJB.-elftal en het Utrechtse elftaL De technische commissie heeft het Zeeuws elftal voor deze gele genheid als volgt samengesteld. DOEL: J. Roose (Terneuzen). ACHTER: M. Verberkmoes (Axel), J. Elve (Zeeland Sport), W. de Waal (Vlissingen) en B. vanHulle (Terneuzen). MIDDEN: C. Stroo (Vlissin gen) en J. Huser (Vlissingen). VOOR: J. Lilipaly (Vlissingen) J. Dooms (Terneuzen), J. Lensen (Axel) en T. Sheilds (Axel). De Middelburgspelers waren met het oog op de kampioenseom- petitie niet beschikbaar. Deze avondlijke opname van een fabriek voor de produktie van de nylon-grondstof Caprolaetam, geeft iets weer van de onwerke lijke sfeer op zo'n hypermoderne installatie die in een science fiction film niet zou misstaan. De bovenstaande fabriek staat in Geleen en is van de organische sektor van de DSM. Chirurg TERNEUZEN Zaterdag 25 mei GEEN SPREEKUUR in plaats daarvan vrijdag 24 mei om 11 uur. Het Nederlands katholiek vak verbond heeft kritiek geuit op de introduktie van „vakantielenin gen" door een der grootste Ne derlandse banken. Deze bank heeft in een folder meegedeeld, dat gegadigden in principe 500 tot 2500 gulden kunnen lenen „voor op de nationale economie en de bij passende loonpolitiek. Deze nota zal nog deze week de regering be reiken. De vakcentrales hebben voorts de voorzitter van de tweede kamer verzocht de vakbewegingspecialis- ten in de gelegenheid te stellen hun standpunt uiteen te zetten in de vaste kamercommissies voor sociale zaken en economische za ken, waarvoor dan ook de fractie voorzitters zullen worden uitgeno digd. Een dergelijke hearing voor de vakcentrales is ook uniek. Deze hearing zal, indien de kamervoor zitter daarop gunstig beslist, maan dag a.s., dus vóór het kamerdebat, moeten plaatsvinden. de vakantie van hun dromen". De aflossing geschiedt in maximaal twaalf maandelijkse termijnen. „U spaart gewoon achteraf", al dus de bank. Het N.K.V. vindt dit 'een dui delijke bijdrage van de bank aan de opvoering van de consump tieve bestedingen en dat in een tyd, zo zegt het verbond, waarin de vakbeweging pleit voor spaar loon en waarin de regering spaar regelingen premiëert en een drin gend beroep doet op de burgerij om de consumptieve bestedingen te matigen, terwyi het bedrijfs leven klaagt over een tekort aan financieringsmiddelen voor nieu we investeringen ter verhoging van de produktie. Het N.K.V. stelt, dat voor een vakantie vóóraf en niet achteraf moet worden gespaard. Het noemt de introduktie van vakan- tieleningen „een onzindelijke po ging om vooral de jongeren ertoe te bewegen, zich in de schulden te steken voor de reis van hun dromen", een poging waarvoor het verbond geen goed woord over heeft. 7.) „Natuurlijk zqn mijn man nen dadelijk naar de ongelukkige toegesneld. De man lag met het gezicht in het gloeiend hete zand en toen mijn manschappen hem omdraaiden sloeg hij dg ogen op. Hij kon zich nauweiyks verstaan baar maken, maar nadat de bootsman hem enkele teugen brandewijn in de verdroogde keel had gegoten, stamelde hij enige woorden. Mijn mannen vertelden mij later, dat hij iets gefluisterd had over de wraak van Siva, die hem nu toch achterhaald had en over de vloek, die op het goden oog rustte. Het waren zijn laatste woorden Toen hij levenloos achterover zakte in de armen van de bootsman had de man een gro te groen glanzende smaragd in z'n rechter hand. Dezelfde steen, heer Aram, die nu hier op uw tafel ligt!" De traditionele wegwedstryd BordeauxParijs, de marathon over een afstand van ruim 550 km en die gedeeltelijk achter demy's wordt verreden, zal zon dag a.s. niet doorgaan en is voor lopig uitgesteld tot 8 september. De organisatoren, de dagbladen „L'Equipe" en de „Parisien Li- béré", die ook de ronde van de toekomst en de ronde van Frank- ry'k organiseren, hebben dinsdag middag het volgende communi qué verstrekt: In verband met de omstandigheden hebben de orga nisatoren van BordeauxParijs besloten de wedstrijd van 26 mei naar 8 september te verschuiven, mits de Franse en de internatio nale wielerbond met deze laatste datum akkoord gaan. Het Nederlandse amateurvoet balelftal heeft in Gorkum met 43 van Saarland gewonnen. Bij de rust leidde Saarland met 21. Tijdens een korte bijeenkomst in het gebouw van de PZEM heeft de voorzitter van het Ter- neuzense wandelcomité, de heer M. J. Nijssen, enkele mededelin gen verstrekt over de op 10, 11, 12 en 13 juni te houden traditio nele avondvierdaagse. De heer Nijssen was dankbaar voor de prettige reakties, die het comité na het uitzenden van een circulaire heeft ontvangen. Daar uit mag worden geconcludeerd dat de deelname dit jaar weer goed zal zijn. Verder hoopte hy dat niet al leen veel groepen (minstens tien personen met een leider of leid ster) maar ook veel particulieren zich zullen melden. De deelname staat voor ieder open, behalve voor kinderen beneden 10 jaar. Deelnemers (en deelneemsters) van 10 tot 13 jaar lopen per avond 10 km; die van 14 jaar en ouder 15 km. Wanneer ouders hun kin deren willen begeleiden en dus ook slechts 10 km wensen te lo pen, zal dit zeker worden toege staan. Het inschrijfgeld bedraagt 1,75 voor de jongeren en 2,50 voor de groten. Biykens de verdere mededelin gen is het in Terneuzen niet een voudig een wandelsportvereni ging op te richten, gezien het feit dat er jeugdleiders en -leidsters te weinig zijn. Ook het wandel comité heeft door de laatste jaren nogal wat wyzigingen ondergaan. Voor de avondvierdaagse heeft dit o.m. het nadeel dat onder de jongeren weinig geoefende wan delaars worden aangetroffen. Met „geoefend" worden niet zozeer bedoeld mensen die de techniek van 't lopen bezitten, maar veel eer weten dat het bij een derge lijke gelegenheid op discipline aankomt. Een opmerking van een der aanwezigen over eerder op gedane ervaringen was voor het „wandelcomité" aanleiding hier over een en ander mede te delen. Men staat voor de moeilijkheid dat ieder vrijwillig meedoet en dat het allerminst de bedoeling is er een militaire parade van te maken. Daarom hoopt men dat jong en oud zich zó zal weten te gedragen, dat de gehele mars route in de beste harmonie ver loopt. Voor degenen die één van de vier genoemde data zou moeten overslaan, is er gelegenheid aan de wandeling op vrijdagavond 14 juni deel te nemen. Elke avond is het vertrek om half zeven van het Zuidersport park. Het ligt in de bedoeling om eerst volgende week dinsdag 28 mei in de Tweede Kamer een loon- en werkgelegenheidsdebat te houden. De maandag aan de Kamer gezonden regeringsnota over deze onderwerpen zal daar- by in behandeling komen. De 59-jarige Friedrich Schmidt, die in de oorlog hoofd van de ge- stapo in Kiel was, is daar maan dag tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens medeplichtig heid aan de terechtstellingen van vier officieren van de Britse lucht macht in 1944. Het waren een Australiër, een Nieuwzeelander en twee Noren. Hitler had opdracht tot hun terechtstelling gegeven. Zij waren uit een gevangenkamp in Pruisen ontsnapt. De vier mannen die in opdracht van Schmidt de gevangenen dood schoten, zijn in 1947 al door een Britse militaire rechtbank in Ham burg ter dood veroordeeld en ge- executeerd. Schmidt had tot 1962 onder een valse naam in MUnchen gewoond. Hij' gaf zich aan, toen zijn ver blijfplaats door Oost-Duitsland was bekendgemaakt. Het oud-gestapohoofd werd na het uitspreken van het vonnis on middellijk om gezondheidsredenen vrijgelaten. De 19, maanden die hij in voorarrest had doorgebracht, werden van de straftijd afgetrok ken. De rechtbank bepaalde dat Schmidt, die aan een hartkwaal lijdt, de overblijvende vijf maanden niet hoeft uit te zitten zolang zijn gezondheidstoestand niet is verbe terd. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 4866 dieren, zijnde 180 slachtrunderen; 537 gebruiksvee; 170 vette kalveren; 101 graskalve- ren; 2489 nucfiferé kalveren; 29 biggen; 10 paarden; 88 schapen of lammeren; 1219 weidelammeren. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: 'extra kwal. 5,05 —ƒ5,35, le kwal. ƒ4,45—ƒ4,85, 2e kwal. ƒ4,05—ƒ4,25, 3e kwal. ƒ3,90ƒ4.05; Vette kalveren: le kwal. 3,80—4,00, 2e kwal. 3,59 3,80, 3e kwal. 3.353,50; Stieren 4.154,65; Worstkoeien ƒ3.603,85; allés per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ1150 f 1600; Vare koeien 9751275; Vaarzen ƒ975—ƒ1100; Pinken 650800; Kraskalveren 450 ƒ600; Nuchtere kalveren 165 ƒ175; Mestkalvereri ƒ180ƒ250; Schapen 100ƒ.130; Lammeren ƒ110ƒ155; weidelammeren ƒ90ƒ115; alles per stuk. Overzicht; Slachtrunderen; aan voer als vorige week, handel kalm met prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: gewone aanvoer, stille handel en niet hoger in prijs; Vare koeien: aanvoer tamelijk, handel redelijk en prijshoudend; Vaarzen en pinken: matige aanvoer, tame lijke handel en onveranderd in prijs; Graskalveren: aanvoer iets korter, handel goed met stabiele prijzen; Vette kalveren: aanvoer even ruimer, handel vlot en iets stijver in prijs; Nuchtere kalveren: ruimer aanvoer, levendige handel en even hoger In prijs; Schapen en lammeren: aanvoer kort, handel kalm, prijzen gédrukt; Weidelam meren: grote aanvoer, kalme han del met prijzen als vorige week. TIJDELIJKE VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en wethouders van Temeuzen brengen ter alge mene kennis dat, in verband met de uitvoering van werken in de binnenstad, de volgende tijde lijke verkeersmaatregelen zijn genomen: 1. Zandstraatparkeerverbod beide zijden; eenrichtingver keer tijdelijk Opgeheven; 2. De Jongestraat: parkeerver bod beide zijden; eenrichting verkeer tijdelijk opgeheven; inrij verbod vanaf de Markt voor alle motorvoertuigeïi; 3. Schoolplein: gedeelte vanaf de Zandstraat tot het perceel Schoolplein 2 parkeerverbod beide zijden. Een en ander' is ter plaatse door borden aangegeven. De maatregelen zullen van kracht zijn gedurende ongeveer vier weken, of zoveel korter of lan ger als nodig zal" blijken te zijn. Terneuzen, 20 mei 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7