PROVINCIAAL NIEUWS IVOROL vnmm 69 1?» tyouf ponp mmm CHOCOMRK CHOCOLADE SARDINES A.N.W.B. steunt plannen voor vaste oeververbinding over de Westerschelde Kabinet-De Jong kondigt noodmaatregelen aan Verschuiving naar indirecte belastingen Compensatie prijsstijgingen bonmaatregelen nodig MHOIS-I HEr^encma *!S TE GROOT* MANDARUNftfS KOFFIEMRK RODEBtëKIES MG.HEPMNtS 18 KILOMETER I Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Goes Hulst Middelburg Nieuwvliet Oostburg Retranchement Sluiskil de kwaliteits tandpasta tijdelijk 2 extra grote tuben Westduitse starfighter verongelukt Agrarisch of. Sluis Schepen wijken uit naar Antwerpen KERKDIENSTEN INEEN AUTO EIKE W&K! naar ds HET DE MOEITE WAARD 13.' blik Chinese liberies ONS GROTE SUCCES hele uter rollen ovenverse grote pot hele IOO ©RAM MEIKPASTIUES OF KRAKELINGEN PWR dubbel blik ONZE SLAGER BIEDT: HE6L POND Bergen op room 6oes- Middelburg vlissingen -Made Axel-Ter neuzen Steenbergen Agenda Woensdag 22 mei 1968 Engelse coaster Kingenie" was de eerste Sinds maandagmiddag drie uur is de zeehaven voor het scheep vaartverkeer gesloten. Reeds spoe dig na deze maatregel was een kraan ter plaatse om uit lichters aangevoerde mijnsteen te storten ter voorbereiding van het maken van het oostelijk havenhoofd naar het overgebleven eilandje van de z.g. „potvispier". Op het moment van de foto zocht de „Kingenie" als eerste buitenlands schip z'n weg tussen de rode en zwarte gasboeien om zo de zeesluis te bereiken. Zoals bekend wordt verwacht dat eind 1968 de nieuwe zeesluis in gebruik zal worden genomen, waardoor het gehele complex west- sluis-zeehaven, bij de opening waarvan in 1910 koningin Wilhel- mina tegenwoordig was, tot het verleden zal behoren. Zeeuws-Vlaamse kunstenaars op het t.v.-scherm Onlangs hebben de Zeeuws- Vlaamse kunstenaars Pieter de Bodt, Dolf Jaspers en E. de Borchgrave een vraaggesprek ge had met de t.v.-medewerkster Ria Bremer. In het programma „Regiovizier", dat zaterdagavond a.s. tussen 7 en 8 uur over het tweede net wordt uitgezonden, zal dit vraaggesprek worden uit gezonden. Van de werken van deze drie schilders werden tijdens het vraaggesprek opnamen ge maakt, die tegelijkertijd zullen worden getoond. Beatavond in het patronaat A.s. donderdag wordt in het pa tronaat te Terneuzen door het „Kotje" en de „Image-Klup" een beat- en bluesavond gegeven. Hieraan werkt mee de beste groep van Nederland: Cuby and the Blizzards uit Grollo in Drente Deze groep heeft veel vermaard heid gekregen. Zo maakten zij minstens drie hits. Ook kregen zij begin van dit jaar de „Edison" voor de beste groep in 1967. Na een tijdje uit de roulatie te zijn geweest, kwamen zij terug in een iets andere bezetting en nog beter: zij maakten direkt een nieuwe hit en draaien nu weer op volle toeren. Uiteraard zijn er deze avond ook weer dia's en films. Gemeenteraad vergadert op 12 mei. De gemeenteraad van Axel komt in openbare vergadering bijeen op dinsdag 28 mei a.s. om 19 uur. In behandeling komen o.m. de volgen de agendapunten: Voorstel tot voorziening in de vacature van lid van de financiële commissie. Ter voorziening in de vacature wordt de volgende voordracht aan geboden: 1. de heer J. den Doeider; 2. de heer K. Hamelink. Benoeming lid van commissie van toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf. De heer Wullems, Crijnssens- Straat 9 te Axel, had als huurder zitting in de commissie van toe zicht. Nu hij een eigen woning heeft betrokken, is zijn lidmaat schap van rechtswege beëindigd. Tef voorziening in deze vacature doen B. en W. de volgende aanbe veling toekomen: 1. de heer K. C. M. van Dorst; 2. de heer J. van Bendegem. Vaststellen 3e wijziging bouw verordening der gemeente Axel. Vaststellen le wijziging „veror dening op de seizoenwoonverblij ven". Voorstel tot het verlenen van medewerking tot het stichten van een nieuwe school ten behoeve van de christelijke school voor u.I.o. en m.a.tfll. Het bestuur van de vereniging voor christelijk nationaal school onderwijs heeft tot de raad het verzoek gericht om medewerking te verlenen tot het stichten van een nieuwe school ten behoeve van de van genoemde vereniging uitgaande school voor u.I.o. en m.a.v.o. Omdat uitbreiding ter plaatse niet mogelijk is, is het noodzakelijk een nieuwe school te stichten. Voorstel tot het verlenen van medewerking tot het ombouwen van de centrale verwarmingsinstal latie op aardgas in de christelijke school voor u.I.o. en m.a.v.o. Verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Van Middel- bovenstraat, aan de heer H. J. V. Krieckaert te Vogelwaarde. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Admiraal Helfrichlaan, aan de heer A. C. Heijens te Axel. Voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 25 van de erven van wijlen mevr. J. Verpoorte- Smies. Voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 26 van de heer J. S. Buijze. Voorstel tot het voteren van een krediet van 80.000 voor de bouw van 2 opvanglokalen bij de open bare school. Omdat het aantal leerlingen aan de Marijkeschool toeneemt, is het noodzakelijk, dat er twee nood' lokalen bij deze school worden ge bouwd. Dit klemt temeer, omdat de staatssecretaris van onderwijs rijksvergoeding heeft toegekend voor een extra-onderwijzer. Boven dien moet worden verwacht, dat binnen afzienbare tijd de derde fase van de verlaging van de leer- lingenschaal van kracht zal wor den, hetgeen opnieuw meer ruimte zal vergen. Verkoop van een strook grond, gelegen aan de Vaartstraat, aan de firma Gebr. Schieman. Voorstel tot aankoop van de wo ning Sassing 20 van de erven Van Drongelen. Verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Roosevelt- laan, aan de heer T. J. Felius te Axel. Verkoop van 4 percelen bouw grond, gelegen aan de Van Middel- hovenstraat, aan de firma F. J. Steel Zn te Axel. Voorstel tot verkoop van 2 per celen bouwgrond, gelegen aan de Ferdinandstraat, aan de firma F, J. Steel Zn te Axel. Mededeling van B. en W. - B. en W. delen mede dat met in gang van 6 mei is benoemd tot schrijfster-A' ter gemeentesecreta rie mevr. B. E. H. G. Postvan Waes .fet.Westdorpe. Koninklijke onderscheiding Bij koninklijk besluit is be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. de heer J. L. Lukaart. wonende te Goes, en lid van het hoofdbestuur van de al gemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond. Statenlid Vercauteren overleden De heer C. J. Vercauteren uit Hulst, lid van de provinciale sta ten van Zeeland voor de K.V.P., is j.l. maandag plotseling over leden. Hij was sedert 1 juni 1966 statenlid. De heer Vercauteren werd op 31 maart 1909 te Koe wacht geboren. Van 1928 tot 1944 was hij onderwijzer aan een la gere school en daarna doceerde hij aan de middelbare landbouw school te Hulst. Van 1955 af was de heer Vercauteren lid van de pachtkamer van het kantonge recht te Terneuzen. Fuzie Zeeuwse water leidingmaatschappij en Tussen de raad van beheer van de waterleidingmaatschappij Schouwen-Duiveland en de raad van commissarissen van de wa terleidingmaatschappij Midden- Zeeland is overeenstemming be reikt over een fusie. De vergadering van aandeel houders van de N.V. Midden-Zee land verleende reeds op 30 nov. 1967 in beginsel goedkeuring aan deze fusie, die van de N.V. Schou wen-Duiveland besloot op 21 dec. tot fusie. De voorwaarden waarover thans overeenstemming is bereikt behelzen o.a. de volledige over name van het bedrijf van de wa terleidingmaatschappij Schou wen-Duiveland door de maat schappij Midden-Zeeland en overname van het voltallige per soneel met behoud van salaris en rechtspositie. Na de fusie in 1966 tussen de waterleidingbedrijven van Walcheren en Beveland volg de in 1967 de fusie met de water leidingmaatschappij Tholen. De overeenstemming inzake de fusie met „Schouwen-Duiveland" betekent dat nog in 1968 Noord en Midden-Zeeland door één wa terleidingmaatschappij zullen worden verzorgd, met uitzonde ring van een gedeelte van de ge meente Middelburg, waarvan de watervoorziening via een eigen gemeentelijk distributiebedrijf wordt verzorgd. De verwachting is dat te zijner tijd ook de waterleiding in Zeeuws-Vlaanderen in één grote Zeeuwse maatschappij zal wor den opgenomen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Nieuw vliet stelde de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1968 vast. De gewone dienst is sluitend met een post van ruim 12.000 voor on voorziene uitgaven. Op advies van de inspekteur van het lager onderwijs zal wor den overgegaan tot het vervan gen van de banken in de school door leerlingensets. Dit zal 2.650 kosten. De aanschaf van een tiental papiermanden op het strand vraagt 450 en voor de gemeen schappelijke regeling inzake de ontwikkeling van de recreatie in het kustgebied werd 92 cent per inwoner beschikbaar gesteld. De ambulancedienst van het Roode Kruis in West Zeeuws- Vlaanderen krijgt 0,50 per in woner. Voor reparatie van toren huis en torenhaan is 1500 nodig. De salarissen voor de wethou ders werden met ingang van 1 januari 1968 vastgesteld op 1668 per jaar. Medewerking zal wor den verleend aan de combinatie Nieuwbouwpolder-Cadzand tot het in exploitatie brengen van een stuk grond, gelegen binnen de grenzen van het bestemmings plan Nieuwvliet-Bad-West voor het daarop te bouwen motel-res taurant, een drietal zomerwonin gen, een kampeerbedrijf van n.v. Caarvan Dick Wissing te Loos- drecht en nog een tiental zomer woningen van de firma Chris- tiaansen uit Oostburg. Voor een bedrag van ƒ1.000 werd de gemeente aandeelhoud ster in de Zeeuwse gasmaat schappij. Aanbesteding voor het „Vrije" Namens het waterschap Het Vrije van Sluis werd maandag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg aanbesteed het verbeteren van enige weggedeelten in westelijk Zeeuws-Vlaanderen. Voor de verbetering van een aantal wegen onder de gemeen ten Aardenburg, Nieuwsvliet en Sluis (bestek I) met een totale lengte van 4100 meter, kwamen veertien inschrijvingen binnen. De hoogste inschrijver was de firma P. Mollet en Zn te Hoofd plaat voor 267.000. Laagste in schrijver was de firma Jansen en De Vos te Waterlandkerkje met ƒ205.000. De tweede aanbesteding betrof een aantal wegen in de gemeen ee Biervliet. Schoondijke en Wa terlandkerkje (bestek II) met een totale lengte van 4670 meter. Er waren vijftien inschrijvingen. De hoogste was afkomstig van het aannemingsbedrijf J. de Oude te Biervliet voor ƒ251.400. Laagste inschrijver was de firma De Ruijsscher en Zn te Biervliet voor ƒ208.000. *- De gunningen werden in beide gevallen aangehouden. Tafeltennis In de katholieke kring had de tafeltennisvereniging ONA het clubkampioenschap 1968 georga- ELKE DROGIST HEEFT HET! niseerd. Meer dan 30 leden stre den om de verschillende titels. Bij de junioren ging H. de Loos na een spannende strijd tegen F. Verstrate in drié sets (1921, 2220 en 2117) met de eer strijken. Bij de dames won mevr. G. Fleurde Lijser van haar rivale mevr. F. Carpentierde Pauw in twee sets en werd voor de derde maal dameskampioen. De finale bij de heren ging als altijd tussen J Poppe en J. Aers De heer Poppe was ook dit jaar weer de sterkste en won in drie sets (21—17, 21—16. en 21—19). De voorzitter van ÖNA. de heer J. Poppe, reikte na afloop de prij zen uit aan de kampioenen. Plantjes voor de jeugd De oudercommissie van de la gere school schafte voor de leer lingen plantjes aan, die in augus tus weer naar school zullen wor den meegebracht voor een ten toonstelling. Elke leerling ont ving een lobelia, een salvia en een geranium. Schoolreis naar Walcheren De jongste leerlingen van de openbare school maakten een uit stapje naar Walcheren onder lei ding van het onderwijzend per soneel en leden van de ouder commissie. In Vlissingen maakte het ge zelschap een wandeling over de boulevard. In Middelburg werd miniatuur Walcheren bezocht. Na een be zoek aan Veere volgde een rit over de dam naar Noord-Beve land, waar bij de Banjaard werd gespeeld. Vervolgens was er een wande ling van Oostkapelle door de bossen naar Domburg, waar een speeltuin werd bezocht. In Zou- telande werd „gewinkeld". De weg naar Knokke Zij die de weg naar Knokke kennen, konden dezer dagen een zucht van verlichting slaken, toen zij merkten, dat onze zuider buren waren begonnen met het aanleggen van een nieuwe weg tussen Knokke en Retranche ment volgens een plan, dat reeds een ouderdom heeft van ongeveer 15 jaren. Het wordt een asfalt weg van 6 meter breedte, die zal lopen van de grens tot bij de Vrede. De kosten belopen onge veer 4 miljoen Belgische frs. „The Concords" won prijs Het Sluiskilse tienerorkest „The Concords", bestaande uit Diede- rik en Danny Benjaminsz (resp. slaggitaar en sologitaar), Carlos Hoogwijk (basgitaar) en Camiel de Krijger (drums), heeft het af- „De A.N.W.B. ondersteunt de plannen om te komen tot een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De bond neemt aktief deel aan de bestuurswerkzaamheden van de daartoe opgerichte stich ting". Dit deelde mr. F. J. J. L. van Lanschot, lid van het da gelijks bestuur van de ANWB, mee op de afdelingsvergade ring van Zeeland. In het jaarverslag van de heer D. F. P. Hoegen wees deze erop, dat men in Zeeland bljjft worstelen met de ver keersproblemen door de on voldoende capaciteit van rijks weg 58 (GoesMiddelburg). Inmiddels werd de heug lijke tijding ontvangen, dat de Dinsdagmorgen is in West- Duitsland de 81e Starfighter neergestort. De piloot kwam om het leven. lange periode, die de algehele verdubbeling vergt, waar schijnlijk met twee jaar zal worden ingekort. In het jaarverslag werd er ook op gewezen, dat de toe nemende industrialisatie en het toenemende vreemdelin genverkeer Zeeland voor de noodzakelijkheid plaatsen tij dig een keuze te maken be treffende de richting, die men uit wil. „Wil men agrarisch blijven, de bebouwing laag houden en het landschap in- takt houden, dan zullen ande re kansen gemist worden en zal dit gewest achterblijven", aldus de heer Hoegen, en hij vervolgt: „De planologie mag niet zo ver voeren, dat de snelle opgang van deze tijd wordt afgeremd. Ook de ANW B zal niet steeds, indien be paalde belangen geschaad dreigen te worden, zich nega tief kunnen opstellen maar ook de andere belangen hier tegenover laten meespelen. Dit geldt met name voor Wal cheren, de Braakman, Wester- schouwen, het Veerse meer, enz. Met kracht zal in Zeeland moeten worden gestreefd naar een vaste oeververbinding over de Westerschelde". gelopen weekend weer van zich doen spreken. Ze werden tot win naars uitgeroepen van het 2e in ternationale tienerfestival om de grote prijs van België te Beer- velde. De organisatie van dit tie nerfestival was in handen van de firma PauwelsDynacord. De presentator was Walter Capiau, bekend van het t.v.-programma „tienerklanken" van de Vlaamse televisie. De eerste prijs van „The Con cords", bestaande uit een ge luidsinstallatie die op ongeveer 2.000 gulden kan worden geschat, kreeg nog meer cachet door het feit dat dit het enige Nederlandse orkest was onder de tien deel nemende groepen. Het juryrap port, uitgebracht door een ver tegenwoordiger van de Decca- grammofoonplatenmaatschappij, getuigde dat dit orkest een goede toekomst heeft, wanneer het op deze wijze voortgaat. Gezinssportdag N.S.M. Op Hemelvaartsdag wordt op het sportterrein in het villapark voor personeels- en gezinsleden van de N.S.M. een gezinssportdag georganiseerd. Op het uitgebrei de programma staan o.m. ver meld: voetbal, volleybal, tennis, korfbal, tafeltennis, schietwed strijd op de liggende wip, als mede kinderspelen voor de kin deren van 615 jaar. In het villapark is een grote tent geplaatst waarin 's middags een kindervoorstelling wordt ge geven. De prijsuitreiking zal plaats vinden in het Casino door de di- rekteur, ir. V. Gena. De dag wordt besloten met een gezellig samenzijn, waarbij ge legenheid is tot het maken van een dansje. Verkeersongeval Gistermorgen te half tien had op de kruising van de Nieuwe Kerk straat en Gildestraat een botsing plaats tussen twee personenauto's. De heer T. B. uit Breda had zijn auto geparkeerd nabij gemelde kruising. Juist toen hij wilde weg rijden passeerde de heer P. de L. uit Terneuzen met de door hem be stuurde auto, met het gevolg dat beide auto's met elkaar in botsing kwamen. Het geval liep af zonder persoonlijke ongelukken. Gouden bruidspaar Het echtpaar BodderyVer douw te Sint Anna ter Muiden vierde zijn gouden huwelijksfeest Hiervoor bestond in de kleine ge meenschap van Sint Anna veel belangstelling. Burgemeester P. F. van Hootegem feliciteerde namens het gemeentebestuur en in de avonduren bracht de mu ziekvereniging „Apolio" met de „Jantjes" een serenade. Bezoek uit „Holland" Burgemeester Van Hootegem ontving op het gemeentehuis een aantal rijksconsulenten voor het midden- en kleinbedrijf en het toerisme én voorts enige hoofd ambtenaren van het ministerie van economische zaken die op tourneé waren door de provincie. Zijn begroetingswoord werd namens de aanwezigen beant woord doör de heer A. Scheps. In Antwerpen zijn dinsdag 15 schepen aangekomen die wegens de stakingen in de Franse havens niet gelost konden worden. Heden worden nog dertig sche pen verwacht, zo meldde gister avond de Belgische radionieuws dienst. (Vervolg van pag. 1) De bate van 150 miljoen gulden die op jaarbasis in 1969 uit de voorgestelde wijziging van de over gangsregeling voortvloeit, is be stemd voor dekking van maatrege len c.q. uitbreiding van maatrege len ter bestrijding van structurele werkeloosheid. Dit betekent dat van de 700 miljoen gulden eenma lige extra-opbrengst tengevolge van de overgangsregeling, 150 mil joen gulden wordt aangewend voor buiten het belastingterrein liggen de maatregelen. Mede in verband hiermede is er aanleiding een nadere mededeling te doen over de verdere belasting plannen, waarin een deel van het overige gedeelte van de 700 mil joen eenmalige extraopbrengst zal worden betrokken. Het kabinet heeft het voor nemen voorstellen te doen tot een verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen, bestaande in een verhoging van de b.t.w. met ingang van 1 januari 1970, ge paard gaande met een verlaging van de inkomsten- en de loonbe lasting, waarbij ook de neutralise ring van de nominale progressie zal worden ingebouwd. De voor te stellen verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting zal vrijwel geheel bestaan uit een verhoging van de vrijstelling aan de voet en een correctie van het tarief in verband met de tenge volge van inflatie opgetreden druk- stijging. Dit plan houdt mede in het voor stel om, vooruitlopende op de ver schuiving van de inkomsten- en de loonbelasting naar de omzetbelas ting op 1 januari 1970, een deel van de daarin begrepen verlaging reeds op 1 januari 1969 te doen ingaan. Daardoor zal worden voor komen dat de a.o.w.-uitkeringen in 1969 in de belastingheffing zouden vallen. Voorts zal de verlaging op 1 januari 1969 van de inkomsten en de loonbelasting de prijsstijging tengevolge van de invoering van de b.t.w. in belangrijke mate com penseren. Met betrekking tot groepen voor wie deze verlaging geen of zeer geringe financiële voordelen brengt, omdat zij geen of een ge ring bedrag aan inkomsten- of loonbelasting verschuldigd zijn, zullen maatregelen in de sociale sfeer worden voorgesteld. In de loonnota wordt er aan herinnerd, dat de stichting van de arbeid het nemen van loonmaat regelen op dit moment heeft ont raden. Over het nemen van loon maatregelen in 1969 viel, aldus de stichting, gezien de economische ontwikkeling op dit moment nog geen uitspraak te doen. De werk gevers waren in overgrote meer derheid met de werknemers van oordeel dat een maatregel op dit ogenblik overwegende nadelen had. Hét kabinet is van oordeel, dat In combinatie met maatregelen op het terrein van de arbeidsmarkt aan het treffen van maatregelen op het gebied van de loonvorming niet valt te ontkomen. In de persconferentie werd nog opgemerkt dat een winstdelings- regeling niet kostprijsverhogend werkt. Op de vraag of minister Roolvink voorstander is van ver- mogensaanwasdeling, antwoordde deze bewindsman dat de S.E.R. vrijdag j.l. een advies daarover heeft vastgesteld, waarin drie standpunten zijn neergelegd. Hij zal dat advies eerst grondig moe ten bestuderen. Minister De Block heeft meege deeld dat staatssecretaris Van Son bezig is maatregelen ter bevorde ring van bezoek van buitenlan ders aan ons land voor te berei den. Wat betreft de vestiging van „Degussa" in Antwerpen in plaats van in Rotterdam waar men met erfpacht te maken heeft. WOENSDAG 22 MEI 1968 GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 7.30 uur Ds. Weststrate, van Meliskerke. DONDERDAG 23 MEI 1968 Hemelvaartsdag NED. HERV. KERK Axel: 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. Biervliet: 9.30 uur Ds. G. F. H. Keiling. Breskens: 9 uur Gezamenlijke dienst. Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 9.30 uur Ds. H. W. Door- nink. Hontenisse/Hulst: Gemeenschap pelijke dienst te Hulst om 9.30 uur. Hoofdplaat: 10 uur Ds. H. J. Be geer. Nieuwvliet: 11 uur Ds. H. W. Doornink, Schoondijke: 9 uur Dsé P. A. L. Brinkman. Sluiskil: 10 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: Goede Herderkerk: 10 uur Ds. J. A. Poelman. Waterlandkèrkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. J. G. U. van Hoogstraten. Zaamslag: 10 uur Ds. J. Verheul, van Axel. GEREF. KERK Terneuzen: Noordstraat: 9 uur Ds. L. Berger. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 9.30 uur Ds. P. Sneep. GEREF. GEMEENTE Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30 uur Ds. J. Pannekoek. ROOMS-KATHOL1EKE KERK Terneuzen: H. Willibrordkerk: 10.30 uur Nederl. hoogmis. Triniteitskerk: 11 uur Latijnse hoogmis. „GOUDEN KAN" 500911 geurige pittige töffie <5oet-zuur DONDERDAG 23 MEI Terneuzen: Garage Mannaert, van 28 uur: Show van Oc casion-auto's.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2