Kabinet-De Jong kondigt noodmaatregelen aan Meer dan 8 miljoen stakers in Frankrijk Een half jaar loonstop in 1969 BELASTING LAGER. A.O.W. EN A.W.W. HOGER ISO miljoen extra voor werkgelegenheid De betalingsbalans Alleen maar schijn?? De B.T.W. RADIO DE KOCK REGERINGSCOALITIE BEHIELD MEERDERHEID IN ITALIË Samen 183 van de 315 senaatszetels Johnson vraagt het congres vier miljard dollar extra Noors passagiersschip in brand op de Noordzee NOORDVIETNAMESE AANVALLEN OP KHE SANH 100.000 daklozen door jongste gevechtsacties in Saigon NAAR ALGEMENE VERKIEZINGEN OF REFERENDUM? HET WEER WOENSDAG 22 MEI 1968 24e Jaargang No. 5201b De zetelverdeling PROTEST TEGEN CENSUUR IN BELGIE Voldoende levensmiddelen Voor ÏOO dagen benzine Vergadering kabinet Hotel bezet Opstand Walvissen op Schotse noordkust gestrand Weerbericht Hoogwater Zon- en IVSaanstanden frank, bjj abonnement: TERNEÜZEJ Gironummer: 38150 Telefoon: 01150—2073 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelf» advertenties) 5 regels 11,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.tn. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. de arbeidstijdverkorting die vooral op dat jaar zal drukken, opnieuw de concurrentiepositie zal ver slechteren. De ontwikkeling van onze eco nomie gaat onvoldoende in de richting van een ombuiging naar een evenwichtiger situatie. Matiging van de loonontwikke ling beïnvloedt het peil der ar beidskosten van de exportindustrie gunstig, waardoor een vergroting der werkgelegenheid mogelijk wordt gemaakt. Ook de betalings- Voot de rest van 1968 geen ingreep in de loonvorming; een half jaar loonpauze in 1969. Aanvraag om advies aan S.E.R. over arbeids tijdverkorting; meer besparen door spaarloon of winstdelingsregelingen. Verdere maatregelen ter bestrijding structurele werkloosheid. Bijzondere financieringsmaatregel door beperking teruggave omzet belasting over investeringen met tien procent in 1969 bij invoering belasting over toegevoegde waarde. De daardoor beschikbaar komende ruimte van 150 miljoen gulden te besteden aan uitbouw regionale industrialisatie en structurele verbetering der industrie, voorts aan aanvullende maatregelen ter verruiming der werkgelegenheid. Verrui ming werkgelegenheid in de bouwsector. Stimulering particuliere bouw in arbeidsintensieve sector. Verhoging van de belastingvrije voet per 1 januari 1969, die nu te laag is voor degenen die vallen onder de a.o.w. en de a.w.w., zodat ze thans inkomstenbelasting moeten betalen. Verlaging van de inkom stenbelasting per 1 januari 1969. Dit zijn de voornaamste punten uit de nota die de ministers van sociale zaken, van economische zaken en van financiën aan de tweede kamer hebben gezonden over het te voeren loon- en werk gelegenheidsbeleid en uit een toe lichting tijdens een twee uur du rende persconferentie die de minis ters op die nota hebben gegeven. De beleidsmaatregelen op het gebied van de lonen en van de werkgelegenheid moeten primair worden gezien tegen de achter grond van enkele kenmerkende wijzigingen in de structuur van onze economie sinds 1963. De nota is opgesteld, mede op grond van het gesprek dat een de legatie uit het kabinet op 10 mei heeft gehad met het bestuur der stichting van de arbeid. Dit ge sprek is van wezenlijke waarde ge weest. In de analyse der structurele sociaal-economische ontwikkeling sedert 1963 wordt opgemerkt dat de jaren van 1963 af worden ge kenmerkt door een structureel be sparingstekort dat in de laatste twee jaar is opgelopen tot ruim twee procent van het nationale in komen. Het beeld van de arbeids markt in samenhang met dat van de betalingsbalans openbaarde verschijnselen van een minder ge zonde ontwikkeling. Markant in de huidige conjunc turele ontwikkeling is volgens het kabinet, dat de verflauwing die zich in de loop van 1966 begon af te tekenen, sinds midden 1967 heeft plaats gemaakt voor een vrij algemene opleving. Het aantrekken van de internationale conjunctuur heeft ook de Nederlandse econo mie in positieve zin beïnvloed. De goederenexport is gedurende het eerste kwartaal van 1968 gestegen met 13% procent ten opzichte van het eerste kwartaal 1967. Het produktieapparaat draait op volle toeren. De produktie en pro- duktiviteit ontwikkelen zich gun stig, de investeringsneiging neemt toe, het publiek toont ook een grotere koopneiging, kortom: de conjuncturele aarzeling behoort, afgaande op de totale landelijke ontwikkeling, tot het verleden. Het zou nu zó moeten zijn, dat zowel de werkgelegenheid als de betalingsbalans bevredigend zou den moeten zijn. Opmerkelijk is dat noch het een noch het ander het geval is. De huidige internationale ont wikkeling schijnt echter gunstiger dan ze is. Er moet rekening wor den gehouden met een verminde ring van het huidige hoge stij gingspercentage van onze goede renexport. Het kabinet acht het niet onmo gelijk, dat de grotere loonstijging voor 1968 zal worden gecompen seerd door een overeenkomstige extra-verhoging der produktiviteit, maar voor 1969 vreest het, dat een vriie loonontwikkeling, inclusief balans wordt dan verbeterd, om dat de stijging der particuliere consumptie wordt geremd, waar door een verlaging van de invoer en een verbetering van het saldo lopende rekening van de betalings balans volgt. Het gevaarlijke di lemma waarin de huidige econo mische situatie ons dreigt te plaatsen, kan daardoor worden voorkomen. Samenhangend met de nota over het te voeren loon- en werkge legenheidsbeleid is bij de tweede kamer een derde nota van wijzi gingen op het wetsontwerp belas tingheffing over de toegevoegde waarde ingediend. Die wijziging strekt ertoe de in de nota over het loon- en werkgelegenheidsbeleid in uitzicht gestelde beperking van de teruggaaf omzetbelasting over de bedrijfsmiddelen in 1969 met tien procent te beperken. Die beperking zal meebrengen dat de opbrengst van de over gangsregeling b.t.w. voor 1969 op jaarbasis met 150 miljoen gulden wordt vergroot. Naast die beper king van tien procent in 1969 komt een verrruiming met een een zelfde percentage in 1971. Volgens de nieuwe opzet zal de investeringsaftrek in 1969 niet worden beperkt en dus op twee maal vijf procent blijven. In 1970 zal hij worden verminderd tot tweemaal 2% procent en in 1971 op nihil gebracht. Dit alles tenzij veranderingen in de conjuncturele toestand tot een andere ingreep zullen moeten leiden. (Zie verder pag. 2.) Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De Italiaanse regeringscoalitie van centrum en links heeft de meerderheid in de senaat behou den, zo blijkt uit een einduitslag die dinsdagochtend in Rome werd bekendgemaakt. De christendemocratische par tij van Aldo Moro, de socialisten en de republikeinen, die al had den gezegd dat zij hun samenwer king zouden voortzetten, behaal den 183 van de 315 senaatszetels, een winst van drie zetels. De communisten wonnen twee zetels in de senaat. Zij hebben nu 87 zetels. Ook de uiterst linkse socialistische partij voor proleta rische eenheid won twee zetels en bezet er nu 14. De christen-democraten 'krij gen in de nieuwe senaat 135 zetels. Bij de vorige verkiezingen kregen zij er in lijstverbinding met de republikeinen 133. Deze hebben nu twee zetels veroverd. De ver bonden communisten en de „so- ciaal-proletatiers" komen met 101 vertegenwoordigers in de se naat. Bij de vorige verkiezingen be haalden de communisten samen met andere 85 zetels. De toenmalige sociaal-demo craten en de socialisten kregen bij de verkiezingen in 1963 te zamen 58 vertegenwoordigers in de senaat. De liberalen verloren drie van hun 19 zetels. De neo-fascisten hadden bij de vorige verkiezin gen in combinatie met andere 15 zetels veroverd. In de nieuwe se naat keren zij met 11 vertegen woordigers terug. 1968 1963 Chr. democr. 135 133 Communisten 87 85 Socialisten 46 46 Liberalen 16 19 Prol. socialisten 14 12 Neo-fascisten 11 15 Monarchisten 2 2 Republikeinen 2 1 Zuidtiroolse volksp. 2 2 315 315 President Johnson heeft dinsdag het congres om een extra-toewij- zing van 3,9 miljard dollar ver zocht voor de militaire operaties in zuidoost-Azlë. Het 4.766 brt metende Noorse oassagiersschip „Blenheim" is dinsdagochtend op de Noordzee in brand geraakt en stond spoe dig in lichte laaie,/ De 89 passa giers en het merfei.aeel van de 78 bemanningsleden van het in 1951 gebouwde schip begaven zich in de reddingboten. Op het schip bleef een deel van de bemanning achter om te trachten het vuur te blussen. Er werd één man ge wond. Verscheidene schepen hadden al kort na de eerste brandmel ding de „Blenheim" bereikt. Het schip lag op 300 km ten westen van Hvidesande aan de westkust van Jutland. Het was van New castle onderweg naar Oslo. De oorzaak van de brand is onbe kend. Twee hefschroefvliegtuigen van de Deense luchtmacht gingen poolshoogte nemen en verschei dene schepen, waaronder de Westduitse sleepboot „Heros" en een Nederlands verzorgingsvaar tuig, begaven zich op volle kracht naar het brandende schip. Dinsdagavond werd gemeld dat het vuur was bedwongen. De „Blenheim" had, behalve van de Nederlandse en de Duitse sleep boot die langszij liggen, geen as sistentie meer nodig. Alle passa giers en ook de bemanning zijn in veiligheid. Een vijftigtal hoogleraren, schrijvers en kunstenaars heeft in het paleis voor schone kunsten te Brussel deelgenomen aan een protestvergadering tegen de cen suur op de kunst. Directe aanleiding daartoe was de aangekondigde vervolging van Hugo Claus wegens de opvoering van zijn „Marieken van Nieme- ghen" eind vorig jaar tijdens het filmfestival van Knokke, waarbij hij de openbare zeden zou hebben geschonden door drie blote man nen te laten optreden als godde lijke drievuldigheid. De Amerikanen in Zuid-Viet- nam hebben melding gemaakt van nieuwe Noordvietnamese aanvallen op de geïsoleerde ma riniersbases Khe Sanh nabij de Laotiaanse grens. Tweemaal gin gen de Noordvietnamezen tot ac tie over, maar zij werden volgens de Amerikaanse lezing beide ke ren teruggeslagen en verloren in totaal 109 man aan doden. De Amerikaanse verliezen beperk ten zich tot acht doden. Maandag bestookten eenheden van de Vietcong een aantal pro vinciale hoofdsteden met raket ten en mortieren. Hierdoor sneu velden elf mensen. Saigon werd ditmaal niet aangevallen. Aan de rand van de stad werd een vrachtauto vol explosieven aan gehouden. In dit verband werden zes verdachte personen gear resteerd. Amerikaanse en Zuidvietname- se strijdkrachten gaan een spe ciale eenheid vormen, die zich zal bezighouden met wederopbouw- werk in Saigon. Bij de jongste ge vechtsacties zijn in de hoofdstad 100.000 mensen dakloos gewor den. Op politiek gebied is Tran Van Hoeong bezig met de vorming van een kabinet. De huidige pre mier. Ngoejen Van Loc, is her haaldelijk per te'efoon met de dood bedreigd, als hij de macht niet spoedig overdraagt aan Tran Van Hoeong. Wegens HEMELVAARTSDAG zal ons eerstvolgend nummer verschijnen op VRIJDAG 24 MEI a.s. Bij de stakingsbeweging in Frankrijk hebben zich dinsdag het personeel van de banken en de ambtenaren gevoegd. Men verwacht dat het aantal stakers dinsdagavond meer dan acht mil joen zou bedragen. Met stakingen in bijna alle sectoren van de belangrijkste in dustrieën, het vervoer en de verbindingsdiensten tot de belas tingen en de reinigingsdiensten lijkt het erop, of er een staat van beleg heerst. Door de staking van de werk nemers bij de nationale bank kwamen de andere banken krap in hun geldmiddelen te zitten. Sommige moesten maandag al sluiten en andere betaalden slechts beperkte bedragen uit. De stakingen begonnen zich dinsdag ook bij de overheids diensten te doen gevoelen. De eersten die het werk neerlegden, waren de parkeerwachters. Zij werden gevolgd door ambtena ren bij de belastingen en bij het ministerie van onderwijs. De paardenrennen in Enghien bij Parijs gingen niet door en negen van de dertien voetbal wedstrijden, die vandaag ge speeld moesten worden, zijn uit gesteld. De staatsloterij heeft haar trekking opgeschort. De levensmiddelenzaken, die maandag door de huisvrouwen werden bestormd, zijn normaal bevoorraad. Radio, t.v. en kran ten verzekerden herhaaldelijk dat de levensmiddelenvoorraad op het ogenblik geen reden tot bezorgdheid geeft. Een van de grootste proble men van het moment vormen de groeiende hopen stinkend vuil op de looppaden in Parijs. De ge zondheidsdiensten maken zich hier zorgen over. De meeste luchtverbindingen zijn nog steeds verlamd en het werk in de grote havens ligt stil. De benzinepompen werden dinsdag normaal bevoorraad. Het land heeft genoeg benzine voor ongeveer honderd dagen. Daar er dinsdag veel meer motorvoer tuigen dan normaal on straat waren, ontstonden in Parijs reus achtige verkeersopstopningen. Meldingen van nieuwe stakin gen kwamen van de atoomcen tra in Pierrelatte en Marcoule, de Citroënautomobielfabriek in Rennes, de porseleinateliers in Limoges en de douanebeambten in Marseille. In Rijssel heeft het personeel bij het openbaar ver voer het werk neergelegd. Ook de gemeenteambtenaren staken. Bij de banken stonden stakers te posten, waardoor weinig per soneel aan het werk ging. Van welingelichte zijde ver luidt dat in plaats van de ge bruikelijke kabinetsvergadering van vandaag donderdag een bui tengewone vergadering zal wor den gehouden onder voorzitter schap van president De Gaulle. Deze verschuiving hangt kenne lijk samen met de behandeling woensdagavond in de nationale vergadering van de motie van wantrouwen van de linkse par tijen tegen de regering-Pompi dou. Do: voorzitter van de gaullis tische fractie, Henri Rey, heeft gezinspeeld op een mogelijke reactie van De Gaulle op een eventuele val van de Franse regering. Het zou een zaak van het volk zijn het conflict te be slechten, aldus Rey. Naar de mening van waarnemers is dit op te vatten als een zinspeling op nieuwe verkiezingen of wellicht een volksstemming. De algemene secretaris van de Franse communistische partij Waldeckrochet, heeft de vorming geëist van een nationale en democratische regering. De com munisten zijn volgens hem be reid mede-verantwoordelijkheid op zich te nemen. De 450 man personeel van het luxueuze hotel Plaza Athene in Parijs heeft het hotel bezet en het beheer ervan in handen ge nomen. Zij hebben grote biljet ten buiten het gebouw opgehan gen met de mededeling, dat zij het bedrijf in handen hebben genomen. Zij verzoeken de gas ten om hulp bij hun actie tegen de verkoop van het hotel aan de Britse miljonair Charles Forte en aan de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. Een delegatie van het perso neel van de Plaza Athene en vertegenwoordigers van twee an dere hotels, die bij de genoem de verkoopplannen zijn betrok ken, zullen met de aandeelhou ders bijeenkomen en hun een ultimatum stellen, dat behelst dat, als de verkoop wordt door gezet, de bezetting zal voortdu ren. PARIJS: De stakingsgolf in Frankrijk breidt zich hoe langer hoe meer uit. Ook de banken heb ben aangekondigd hun loketten te sluiten. Het gevolg: lange rijen wachtende mensen, die op het laatste moment nog contant geld in huis willen hebben, bij de ban ken of een referendum zal uitschrij ven. Het rechtse blad „Aurore" waagt de veronderstelling, dat de generaal, als altijd een opti mist, er van overtuigd is, dat de tijd in zijn voordeel is en der halve niet vóór vrijdag tussen beide zal komen. Het gaullistische partijorgaan „La Nation" heeft de waarschu wing laten horen, dat de rege ring niet voor onbepaalde tijd „een situatie van opstand" zal blijven aanzien. In de overige Franse pers wordt gegist over de mogelijk heid, dat president De Gau'Ie het kabinet ingrijpend zal wij zigen of algemene verkiezingen Dierenvrienden waren gisteren aan de Schotse noordkust bezig twee levende walvissen te be houden die daar vrijdag met 13 andere waren gestrand tussen twee zandbanken. Er is een hek werk opgericht om te voorkomen dat de dieren met vloed aan land worden gespoeld. Zij worden van tijd tot tijd begoten om uitdro ging tegen te gaan. De 13 andere walvissen hebben het leven gelaten. Rustig weer Een hogedrukgebied bij IJslano verplaatst zich langzaam naar het zuidoosten terwijl een depressie nabij de Alpen naar het oosten wegtrekt. In onze omgeving stijgt de luchtdruk daardoor geleidelijk bij een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. In deze stro ming worden wolkenvelden aan gevoerd die vandaag door ver spreide opklaringen zullen wor den afgewisseld. Terwijl dinsdag voornamelijk in de kustgebieden hier en daar nog lichte buitjes voorkwame.n, zal vandaag de neerslagkans nog kleiner zijn. Dinsdag werden maximumtem peraturen van 11 graden in het westen tot 14 graden plaatselijk in het oosten en zuidoosten van het land bereikt. Vandaag kun nen de middagtemperaturen over het algemeen iets hoger worden. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden afgewisseld door verspreide op klaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussert noord en oost. In het algemeen iets hogere tem peraturen dan dinsdag. WOENSDAG 22 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.53 11.29 12.03 12.02 n.m. 11.16 11.52 12.24 12,23 DONDERDAG 23 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.46 0.22 0.56 0.55 VRIJDAG 24 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.02 0.38 1.12 1.11 n.m. 11.56 12.30 1.04 1.03 n.m. 12.28 1.02 1.36 1.35 ZON MAAN op onder op onder Mei 22 4.36 20.38 2.56 15.36 23 4.35 20.39 3.05 16.47 24 4.34 20,40 3.16 17.59 25 4.33 20.42 3.28 19.13

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1