Vredesbesprekingen te Parijs in impasse Zuidvietnamese regering afgetreden Stakingsgolf breidt zich over Frankrijk uit NIEUW KABINET ONDER PREMIER TRAN VAN HOEONG Noord-Vietnam eist: Eerst bombardementen stopzetten Minister Beernink: „Regering zal ingrijpen in Noodtoestand afgekondigd in Salisbury V.S.) Twee doden en zeven gewonden bij ongeluk op de Hoogovens HET WEER Heftige incidenten in Madrid Geen punten van overeenstemming SNEEUW IN DE ARDENNEN Nationale eenheid Ongerust Onderwijzer „Eerlijke" mannen De Gaulle hield krijgsraad99 met zijn ministers Saigon beschoten Prawda „Tijd winnen" Vandaag nog meer stakingen Toe maar Weer 18 miljoen Nederlandse hulp aan Indonesië Veiligheids> maatregelen Amerikaanse lancering „in het water?' gevallen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frank, bij ahonramnnfc TERNEUZS* Gironummer: 38150 Telefoon: 01150—2073 Redactie- en Administratie-adres: Smidtwal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal: per Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande maand ƒ2,70. Losse nummer* 18 cent VRIJE Maandag 20 Dinsdag 21 Mei 1968 24e Jaargang— No. 520% Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam heeft zaterdag de Amerikaanse voorstellen voor maatregelen voor militaire ontspanning in Vietnam afgewezen en ge- eist dat de V. S. snel besluiten de bombardementen te beëindigen. De afgevaardigde van Hanoi, Xoean Thoey, herhaalde dat alleen resultaten te verwachten zijn wanneer deze eis wordt vervuld. De bijeenkomst was de langste tot dusver, zij duurde vier uur. De bijeenkomst was de langste tot dusver; zij duurde vier uur. Harriman herhaalde zijn voor stel. zich weer aan de gedemili tariseerde zone te houden. Thoey wees niet alleen dit, maar ook alle andere voorstellen van woensdag af. Deze zijn „diame traal tegengesteld aan de opvat ting van de Vietnamese delegatie zoals zwart en wit", zei hij. Harriman legde bewijzen op tafel van de aanwezigheid van 85.000 man Noordvietnamese militairen in Zuid-Vietnam. Op dit verwijt antwoordde Thoey slechts: „Het probleem in Noord en Zuid-Vietnam is de Ameri kaanse agressie". De conferentie wordt a.s. woensdagochtend voortgezet. 1» Op de algemene vergadering van de C. H. U. heeft mr. H.- K. J. Beernink, minister van binnenland se zaken, zaterdag meegedeeld dat tijdens het kabinetsberaad van j.l. vrijdag uitvoerig is gesproken over het loonbeleid en over het werk gelegenheidsbeleid. Hij wees erop dat ingrijpen in het loonbeleid niet kan uitblijven, omdat de regering niet wil dat de vloed van de werk loosheid verder over ons land komt. Daardoor, zo merkte hij op, zou onze concurrentie-positie wor den geschaad. Dat ingrijpen is zijns inziens geboden zowel in het belang van de nationale economie als in het belang van de werk nemers. Minister Beernink concludeerde dat regering, kamer en politieke partijen zullen moeten zoeken naar oplossingen om de huidige moei lijkheden te boven te komen. De gouverneur van de Ameri kaanse staat Maryland heeft zon dag voor de stad Salisbury de noodtoestand afgekondigd, de nationale garde in staat van paraatheid gebracht en 'n avond klok ingesteld wegens onge regeldheden als gevolg van het doodschieten van 'n doofstomme neger van 21 jaar door een blanke politieman. De neger was ter ondervra ging naar een politiebureau ge bracht, waaruit hij vluchtte. Een agent, die inmiddels is geschorst, schoot op hem en raakte hem dodelijk. Er zijn in de stad auto's bescha digd, winkelruiten vernield en enkele branden gesticht. In Madrid hebben zich zaterdag heftige incidenten voorgedaan, toen zesduizend studenten poog den in optocht van de faculteit der politieke en economische wetenschappen naar het centrum van de stad te gaan. De politie wilde dit verhinderen en voerde charges uit. De studenten trok ken zich in de universiteitsgebou wen terug en bekogelden de poli tie met benzinebommen. Zij wierpen ook barricaden op. Later drongen toch verschei dene groepen studenten tot het stadscentrum door. Zij brachten het verkeer in de war en wierpen met behulp van tafels en stoelen van caféterrassen versperringen op. Dertig betogers werden op gebracht. vijftig studenten die twee auto's hadden gekanteld, zijn een klooster binnengevlucht. De kloosterlingen lieten geen politie to*' „De vijf punten waarover vol gens Harriman de Noordvietna mese en de Amerikaanse onder handelaars in Parijs ongeveer ge lijk zou denken, zijn naar voren gebracht om verwarring te stich ten en om de agressor en het slachtoffer van de agressie op gelijk plan te plaatsen". Dit hééft radio-Hanoi in een uitzending verklaard. Volgens 't station staan de standpunten van Noord-Vietnam en de Verenigde Staten echter lijnrecht tegenover elkaar. De radio betitelde de ver klaring van Harriman, dat de Verenigde Staten de akkoorden van Genève eerbiedigen, als hypocrisie en merkte op, dat dit land meer dan een half miljoen soldaten in Zuid-Vietnam heeft. „De Amerikanen hadden bijj de besprekingen in Parijs een be drieglijke houding aangenomen." Zij dienden de bombardementen en alle oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam onvoorwaarde lijk en permanent te staken. Zo lang de Verenigde Staten in hun agressieve oorlog volharden, zul len de 31 miljoen Vietnaniezen vastbesloten de oproep van pre sident Ho Tsji Minh opvolgen om de strijd voort te zetten tot de volledige overwinning, aldus radio-Hanoi Bij een zeer ernstig ongeluk dat zich zondagochtend om half zeven heeft voorgedaan in de oxystaal- fabriek van de Hoogovens in IJmuiden. zijn twee werknemers om het leven gekomen en zeven met ernstige brandwonden opge nomen in het ziekenhuis in Bever wijk. Het ongeluk gebeurde, toen tij dens het transporteren door mid del van een kraan een pan vloei baar ruw ijzer In een weegbrug viel. Daarbij ontstond een felle steekvlam, die de 47-jarige ge huwde J. van Deursen uit Haar lem, vader van twee kinderen, en de 37-jarige J. A. Verhoeven uit Gheel in België het leven heeft ge kost. De heer Verhoeven was in dienst van de Belgisch firma Savel. koul. De kraan die dekpan met het vloeibare ruwe ijzer vervoerde is flink beschadigd. De reparatie zal enkele dagen vorderen. De staal- produktie zal daarom de eerste dagen worden geconcentreerd in de Martinstaalfabriek. Later hoopt men, zij het met enige beperkin gen, de produktie in de oxystaal- fabriek te hervatten. Naar de oorzaak van 't ongeluk wordt intern een onderzoek inge steld, terwijl ook de arbeidsinspec tie het gebeurde zal onderzoeken. PARIJS: Doodse verlatenheid op het anders zo bedrijvige emplace ment van het station St. Lazare: het railverkeer is lamgelegd door de staking van de spoormannen. In de Belgische Ardennen, met name in het gebied van de hoge venen ten oosten van Verviers. is zaterdagochtend sneeuw geval len. Het vroor er twee graden. de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! De Zuidvietnamese premier Ngoejen Van Loc en zijn kabinet zijn zaterdag afgetreden. Volgens een woordvoerder van het bureau van de premier had president Ngoejen Van Thieu het ontslag aanvaard. De president had de laatste weken ai eerder gedacht aan een kabi netswijziging. De oppositie had vorige maand aangedrongen op een kabinetswijziging en gewezen, op de corruptie in het bestuur, bij de strijdkrachten en bij de politie. heeft voortdurend gepleit voor een regering van „eerlijke man nen", die zich zouden moeten inspannen voor de wederopbouw van het zuiden en voor hereni ging van Noord- en Zuid-Viet nam. Tran Van Hoeong, de rivaal van president Thieu hij de pre sidentsverkiezingen van septem ber vorig jaar, is aangewezen voor de vorming van een nieuwe regering. De afgetreden premier werd na de verkiezingen benoemd, vol gens algemene opvatting van waarnemers als compromis om de verschillende stromingen in de regering in evenwicht te hou den. Hij is 46 jaar en advocaat van beroep. Van Loc werd na het „tet"-offensief herhaaldelijk door het parlement gekritiseerd. Van Thieu zou het kabinet re presentatiever willen maken door er vertegenwoordigers van diverse politieke groeperingen in op te nemen. In dit verband werd gesproken over een kabi net van nationale eenheid. Volgens wélingelichte bronnen heeft Van Loc, alvorens zijn ont slag aan te bieden, tijdens een buitengewone bijeenkomst van de ministerraad een overzicht gegeven van de activiteit van zijn regering, zoals hij in het be gin van vorige week reeds had gedaan voor de senaat en het huis van afgevaardigden. Van Loc zou tegenover de pre sident uiting hebben: gegeven aan zijn bezorgdheid over de on derhandelingen in Parijs. Hij zou zich vooral ongerust maken over de uitlating van de Franse mi nister van buitenlandse zaken, CSSuve össMurviHe, .dat de huidi ge besprekingen zouden kunnen overgaan in definitieve onder handelingen over Vietnam. Van Loc zou hebben gezegd dat een dergelijke ontwikkeling een ernstige en gevaarlijke si tuatie voor Zuid-Vietnam zou scheppen, omdat het land niet bij het overleg vertegenwoordigd zou zijn en omdat wellicht geen rekening zou worden gehouden met de belangen van Zuid-Viet nam. Tran Van Hoeong werd bü de presidentsverkiezingen van vo rig jaar vierde. Hij kreeg 9,9 pro cent van de stemmen. Van Hoe ong werd in 1903 geboren in de Mekong-delta. Hij heeft in Hanoi een opleiding voor onderwijzer gevolgd en in Zuid-Vietnam les gegeven. Hij is aanhanger van het confucianisme. In 1964 en '65 was Van Hoeong twee maan den premier. In januari '65 werd hij bij een staatsgreep afgezet. De afgetreden premier Van Loc was vorig jaar aanvankelijk kan didaat voor het vice-president schap onder luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky, tot deze zich als presidentskandidaat terug trok en ook kandidaat voor het vice-presidentschap werd onder Van Thieu. Tran Van Hoeong. de nieuwe Zuidvietnamese premier is van nature een non-conformist. Hij „Hervorming ja, wanorde neen", dat was de reactie van pre sident De Gaulle toen hij, na eerder dan In de bedoeling lag uit Boekarest te zijn teruggekeerd, op het Elysée overleg had gepleegd met premier Pompidou, minister van defensie Messmer, minister van binnenlandse zaken Fohet, minister van voorlichting Gorse en de prefect van de politie van Parijs, Grimaud. Over hetgeen zij op deze „krijgsraad" besloten om aan de steeda precairder worden de binnenlandse situatie het hoofd te bieden werd niets bekend gemaakt. De stakingsgolf breidde zich zondag verder uit en volgens vak bondsleiders hebben al twee miljoen werkers de arbeid gestaakt. Zaterdagavond was dit het geval bij driehonderd ondernemingen. Hiervan zijn er ongeveer honderd In of bij Parijs gelegen. Voordat hij in 1964 premier werd, had hij zich niet alleen tegen de communisten, maar ook tegen de elkaar opvolgende Zuid vietnamese regeringen gekant Hij voegde zich in 1945 bii de vietmin in de strijd tegen de Fransen. Hij wist veel politieke steun te verkrijgen, maar wei gerde, nadat de Fransen zich uit het land hadden teruggetrokken toe te treden tot de regering van wijlen Ngo Dinh Diem. Hij werd burgemeester van Saigon, maar trad na vijf maanden af wegens verschil van mening met de re gering. De vietcong heeft zondagoch tend vroeg het centrum van Sai gon met raketten en mortieren beschoten. Tien burgers kwa men om het leven en dertig wer den gewond. Twaalf winkels aan het centrale marktplein gingen in vlammen op. De zwaarste beschieting had om één uur in de ochtend plaats en de tweede 's morgens kort na acht uur. Verondersteld wordt dat de vietcong hiermee symbo lisch de verjaardag van presi dent Ho Tsji Minh heeft willen vieren. In totaal raakten 150 hui zen in brand. De 13.040 ton metende Britse tanker „Anco Queen" werd zon dag op een kanaal ten zuiden van Saigon door de vietcong on der vuur genomen, waardoor lichte schade werd veroorzaakt. Gevechtshelicopters die de tan ker begeleiden, brachten het vietcong-vuur tot zwijgen. „De regering van de volksre publiek China is ervan overtuigd dat het Vietnamese volk de lang durige verzetsstrijd zal voortzet ten en de eindoverwinning zal behalen op de Amerikaanse ag ressie". Dit zei de Chinise minis ter van buitenlandse zaken Tsjen Ji zondag in een eerste commen taar op de Parijse onderhande lingen tussen de Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam. Volgens een commentaar op de besprekingen in Parijs in het In de hoofdstad reden zondag geen bussen of metro-treinen en de weinige luchtverbindingen die er nog waren, konden slechts met grote vertraging worden uit gevoerd. De K.L.M. heeft haar diensten op de verlamde Franse vliegvelden gestaakt. Routes, die tussenlandingen in Frankrijk no dig zouden maken, zijn omgeleid, Ook British Overseas Airways heeft deze maatregel moeten ne men. Waarnemers verwachtten dat de stakingen zich vandaag (maandag) zouden uitbreiden. De douane-beambten van Lyon, Le Havre en Chalon-sur-Saone legden het werk vandaag neer. Het personeel van de Parijse opera en de „opera comique" heeft zaterdagnacht de theaters bezet. De bemanningen van twee schepen, de „Ile de la Réunion" en de „Mauricien", weigerden zondag op te komen. De schepen Deze week zullen Nederland en Indonesië een overeenkomst te kenen inzake een financiële hulp van achttien miljoen gulden aan Indonesië voor dit jaar. Van het Nederlandse aandeel van onge veer 94 miljoen gulden in de hulp aan Indonesië voor dit jaar, zo als op de conferentie van donor landen was vastgesteld, is reeds een bedrag van 25 miljoen gul den aan Indonesië overgemaakt. Russische partijblad Prawda zijn de Amerikanen de besprekingen begonnen om tijd te winnen voor intensivering van de oorlog. De Amerikanen zullen vroeg of laat moeten inzien, dat de mogelijk heid van een triomferen van agressie geheel is uitgesloten, al dus de „Prawda". Ook het Noordvietnamese par tijblad „Nhan Dan" beschuldigt de Amerikanen ervan bij de on derhandelingen in Parijs „niet erostig" te zijn. liggen voor reparatie in Antwer pen en Hamburg, waar de reders ze met het oog op de staking van de arbeiders op de werven in Le Havre heen hadden gestuurd. Aan het filmfestival in Cannes kwam zondagmiddag voortijdig een einde, toen de leiding be kendmaakte dat het festijn was afgelast. Men moest hiertoe be sluiten, omdat een aantal juryle den en verscheidene buitenland se regisseurs zich uit solidariteit met de stakers terugtrokken. Zaterdag bezette de politie het centrale radiobureau aan de Pla ce de Bourse in Parijs. De sta kende employé's die zich in het gebouw bevonden, vertrokken zonder incidenten. Via het bureau lopen alle nationale, internatio nale radioverbindingen. In Parijs en de grote provincie steden heeft de regering omvang rijke veiligheidsmaatregelen ge troffen. Alleen al in de hoofdstad had zij voor het weekeinde ze ventigduizend man politie samen- MINDER WIND Bij IJsland bevindt zich een hogedrukgebied dat nog steeds in betekenis afneemt, terwijl boven de Oostzee een opvullend lage drukgebied ligt. De aanvoer van koude en onstabiele lucht uit het noorden veroorzaakte het afge lopen weekeinde boven het groot ste deel van west-Europa buiig weer, hier en daar met hagel, waarbij de middagtemperaturen varieerden van 10 tot 12 graden boven de Britse eilanden en de Benelux tot 15 a 19 graden in zuid-Frankrijk. In verband met de kleiner wor dende luchtdrukverschillen in onze omgeving neemt de wind in het algemeen in kracht af maar de aanvoer van de koude en on stabiele lucht blijft voortduren. Het ziet er niet naar uit dat in het huidige weerbeeld verandering komt. Op de oceaan is de depres sieactiviteit groter geworden, op het weer bij ons is dit echter van geen invloed. getrokken. De Seine-bruggen en de talrijke openbare gebouwen werden zwaar bewaakt. Ondanks deze spanningen heerste zondag in geheel Frankrijk orde en rust. Bezettingen van fabrieken verlie pen vreedzaam. Opgesloten fa brieksdirecteuren werden door de stakers vrijgelaten. (Zie verder pagina 4) Een kostbaar instrument, de „Nimbus 3", derde van een serie Amerikaanse weerkunstmanen, is zaterdagochtend enkele minu ten na de lancering vernietigd. Het was de zwaarste en best ge outilleerde weerkundige satelliet, die de Verenigde Staten tot nu toe wilden lanceren. Als kracht bron bevond zich een atoom reactor aan boord, werkend op Plutonium-238. Tezamen met de raket, een „Thor-Agena", en de kunstmaan „Secor", die tege lijkertijd in de ruimte had moe ten worden gebracht, is zij tussen de basis Vandenberg en het eiland San Miguel in zee terecht gekomen. Een woordvoerder van de N.A.S.A. zei dat de kernreac tors aan boord zo zijn ontworpen, dat zij bestand zijn tegen een val in zee en tegen de daaropvol gende aantasting door het zee water. „Uitgebreide proeven hebben bewezen dat in dergelijke omstandigheden de kernenergie bron geen enkel gevaar oplevert", zei hij. Het is de eerste van de serie die vrijwillig is vernietigd. De „Nim bus 1" werd in 1964 omhoog ge bracht en bleef een maand in be drijf. De „Nimbus 2" volgde in 1966, werkt nog steeds en heeft reeds meer dan een miljoen foto's geleverd. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. IETS MINDER KOUD Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind. Van nacht plaatselijk nachtvorst. Mor gen overdag iets minder koud dan vandaag. DINSDAG 21 MEI v.m. n.m. Breskens 9.51 10.18 Terneuzen 10.27 10.54 Hansweert 11.01 11.28 Walsoorden 11.00 11.27 WOENSDAG 22 MEI v.m. n.pi- Breskens 10.53 11.16 Terneuzen 11.29 11.52 Hansweert 12.03 12.24 Walsoorden 12.02 12.23 ZON MAAN op onder op onder Mei 21 4.38 20.30 2.47 14.24 22 4.36 20.38 2.56 15.86 23 4.35 20.39 3.05 16.47 24 4.34 20.40 3.16 17.59 25 4.33 20.42 3.23 isyi

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1