Na de schoonmaak afvoerbuizen en aftapkranen! STOFFEN VOOR DE Behandel zelf uw: bij verstoppen of lekken komen de kamerplanten aan de beurt IStëraagirmeï 196'S OE VHTTE ZEEUW Pagfna BONNIEMODE of zelf maken van kleding ookrierdege van bewust zijn, dat stof en patroon goed op elkaar zijn afgestemd. Kreuk- herstellende, goed wasbare, zelfstrij- kende kunstvezels, als trevira, diolen loft, crimplene en tergal kennen grote populariteit, maar zijn wel wat moei lijk uit elkaar te houden. Luchtige ka toen in vele variëteiten, zal deze zo mer een glorieuze terugkeer beieven, wat zeker „stoffennieuws" genoemd mag worden. SOORTEN STOFFEN Prince De Galles ruiten, krijtstreep- en noppendessins zullen deze zomer veel verwerkt worden. Prachtig zijn de 100% wollen stoffen, maar heel mooi zijn pok de stoffen die uit 50 wol en verder uit polyester en acryl bestaan. De zuiver wollen stoffen lig gen alleen iets hoger in prijs. Grain de poudre is een 100 wollen stofje, zeer geschikt voor rokjes of pakjes of een eenvoudig japonnetje. Deze stof herkennen we aan de gelijkenis met hét poplinweefsel, de struktuur is ech ter iets grover. „Ottoman" duidt op een grove rib bel, dat betekent dat net woordje otto man op de struktuur van de stof slaat en dat ottoman stof die we in de win kel kopen öf een 100 wollen jersey ottoman kan zijn óf bijvoorbeeld een ottoman diolen, die van 100 polyes ter vervaardigd is. Heel snoezig voor jurkjes is een wollen flanel peigné, een geschoren stofje. ZIJDE Nopjes-dessins worden zowel in katoen als in zijde gebracht. Een echt zijden japon is een mooi en prettig be zit. Echte zijde komt van de poppen van de zijderupsen. Aardig om te weten is, dat de beste zijde uit Lyon komt, dat de mooiste zijde haspelzijde heet en dat zijde al tijd chemisch wordt versterkt, omdat het anders ontzettend dun is. In de tropen is echte zijde snel verlegen door de vochtige warmte. Kopen we evenwel een lapje of een jurkje van coton imprimé, dan betekent dit, dat we bedrukte katoen kopen. Zo is er ook bedrukte zijde, met name soie imprimé of crêpe de chine imprimé. Shantung is ook een echte zijde, evenals Honan, dat een grovere soort is met een onregelmatiger weefsel. Er bestaat ook een kunstmatige shan tung. Shantung acetate is een weefsel met tussor aspect, met een uiterlijk van grove zijde dus. Organza soie ia zliden organza. Qr- Om goed, gezellig en verantwoord gekleed te gaan is het geloof ik in de eerste plaats een noodzaak dat we wat meer van stoffen afweten. En al is het bekend dat het zelfs voor ken ners van stoffen niet meer zo gemak kelijk is als een jaar of tien geleden om, na de stof aandachtig tussen duim- en wijsvinger heen en weer ge wreven en betast te hebben, dadelijk te zeggen tot welke soort de stof be hoort, een beetje kennis van zaken kan ons echt van pas komen. Zo moeten wij er ons bij het kopen ganza is een weefsel van zuivere zijde, stijf aanvoelend. Het is een enigszins als glasbatist-organdi uitziend weef sel. Er is ook een acetaat organza, KATOEN Dat unistoffen effen stoffen zijn, is alom bekend. De vele benamingen van ruitdessins zal niet iedereen ken nen. Het kleinste ruitdessin is fil a fil; dan volgt het pepita-ruitje, bird's eye, pied de poule, pied de coq, pled de cygne en dan de carreaux, de ruiten. Deze ruitdessins kunnen op de stof gedrukt zijn, maar kunnen ook in de stof geweven zijn. Bij de katoenen stoffen komen we de benaming whipcord tegen. Dit duidt op een schuine ribbel, op ge- pronounceerde keperlijnen. „Rayé" betekent gestreept. Terlenka rayé, rayure diolen en tennis rayure zijn dus gestreepte kunstvezelstoffen. Bij de stofjes van kunstvezels zou den we even willen opmerken, dat jurkjes van deze stofsoorten niet „hangen", ze blijven namelijk „kle ven". Een gemakkelijke manier om dit euvel te ondervangen is, om een zui ver katoenen onderjurk onder zo n japonnetje te dragen. Een bijzonder mooi en plezierig ar tikel is de katoenen voile, evenals de batist. Batist is een heel fijne soort katoen, die met zwavelzuur bewerkt is om dat heel fijne effekt te krijgen. Dat zwavelzuur tast de sterkte van de stof niet aan. Goede batist is zelfs sterker dan katoen. Het gehele huis heeft een beurt gehad, de huisvrouw heeft hieraan veel werk besteed en het is dus geen wonder, dat de kamerplanten wat te kort zijn gekomen. Aangezien we echter deze zo mer mooie planten aan de muur of in de vensterbank willen hebben, dienen we nu onze aandacht aan onze vrienden te schenken. Bloeiende planten hebben veel licht nodig. Let wel, we zeggen speciaal veel „licht" en niet „zon". Er zijn n.l. veel planten die niet tegen de volle zon kunnen, te meer niet als zij ook nog achter venster ruiten staan, want daarachter brandt het nog meer. Wel moeten de planten in het volle licht staan, enkele uitzonderingen daargelaten. NIET VERZETTEN Er zijn planten die gehecht zijn aan een vaste plaats, dat zijn onder meer de flamingoplant, de ficus, de meeste vetplanten, cactussen o.a., die beslist niet verplaatst mo gen worden als ze in de knop staan, want dit heeft tot gevolg, dat de knoppen zullen afvallen. Zelfs de potten omdraaien is niet gewenst, want de knoppen trekken naar licht, waardoor zij afvallen. Bloeiende planten hebben in het algemeen meer water nodig dan niet bloeiende, vooral de azalea, die in volle bloei staande, liever tweemaal per dag dan eenmaal water heeft. Natuurlijk geldt- hier het gezegde „overdaad schaadt". Deze plant dient verder eens per week in een emmer water gezet te worden, zodanig, dat de aarde juist onder water komt te staan. Komen er op de aarde geen luchtbelletjes meer te voorschijn, dan heeft de plant voldoende. Alvorens deze plant weer in de kamer te plaatsen laten we haar natuurlijk even uitlekken. WANNEER WATER Een goede gewoonte is het ver der om de planten 's zomers vroeg in de morgen water te geven, dan kunnen zij de warmte van overdag beter verdragen, desnoods ook 's avonds. In de winter moeten zij 's avonds water hebben en wel liefst wat warm, zo ongeveer ka mertemperatuur. Vele planten nemen géén koud water tot zich. Een ficus ademt door de blade ren. Ook de vingerplant doet dit. In verband hiermede is het nodig, dat de bladeren van deze planten eens per week met een spons wor den afgenomen. Bladplanten kunnen eveneens gezuiverd worden van stof en on gedierte door ze te besproeien met de bloemenspuit. Ficus, vingerplant en ook de vrij kostbare sansevieria houden van vochtige lucht, in verband waarmede we ze in een sierpot zetten op een omgekeerd schotel tje in het water. Jn het algemeen kan gesteld worden, dat we kamerplanten eens in de week indien het sterk bloei ende, en eens in de 14 dagen als het minder sterke bloeiers zijn, moeten bemesten. Rustende of kwijnende planten mogen niet wor den bemest, want zij kunnen de mest niet opnemen. OCHTENDZON Er zijn enkele planten, die veel licht nodig hebben, doch vooral geen middagzon. Dat zijn onder meer de kamerwingerd, flamingo, azalea, begonia's, bromelia's, cac tussen, pantoffelbloem, camelia, siernetel, cyclaam, ficus, gloxinia, kamerbrem, kamerlinde, kindje-op- moedersschoot, koraalmosje, het tiengebodenplantje, oranje-appel- tje(-boompje) en enkele andere. Wij schrijven geen middagzon, want ochtendzon is voor elke plant onmisbaar. Zet de planten daarom voor een venster op het oosten en als dat niet aanwezig is tegen de westelijke muur aan de zuidkant, zodat ze de stralen van de och tendzon door het zuidelijke.venster opvangen en op het heetst van de dag in do schaduw staan. BREI-TERLENKA Uit brei-Terfenka vervaardigde kle dingstukken. Het nieuwe materiaal is sterk, gemakkelijk wasbaar en snel drogend. Krimpvrij, uithangen onmo gelijk. BATIST Voile plumetis is voile met inge weven figuurtjes, maar zó, dat elk fi guurtje een afgerond weefseltje is. We zien aan de achterkant van de stof dus geen „oversteek"-draadjes van het ene figuurtje naar het andere. Batist dévorant is een batist met kantachtig effekt, maar heeft in wezen totaal niets met kant te maken. Het is een betrekkelijk dun weefsel, ver vaardigd uit twee soorten garens, waarvan het ene door chemische mid delen plaatselijk opgelost wordt, zo dat op die plaatsen slechts de garens van het andere weefsel overblijven en een kantachtig resultaat ontstaat. Badstof is een modieus materiaal- geworden. Er is geweven badstof en er is ook badstof in jersey-kwaliteiten. Er is effen badstof, geborduurde bad stof, bedrukte badstof en jersey epon- gé, badstof geweven op jacquard machines. Op deze machines kan elk willekeurig patroon worden geweven. Foto: Enige „Bonnie en Clyde" mo dellen. Deze rokken met bijpassende vestjes zijn van gemeleerde jersey. BETTY TEELING. Menigeen zal wel eens zijn lood gieter hebben opgebeld omdat de af voerbuizen van wastafels verstopt waren geraakt. Vaak duurde het dan wel even voordat de nijvere hand werksman kans zag te komen. Arri veerde hij tenslotte dan bleek dat in sommige gevallen de hele verstop ping veel gemakkelijker was weg te krijgen dan u ooit verwacht zou heb ben. Wanneer na verloop van tijd dan de rekening ook nog kwam zult u wel eens verzucht hebben dat een mens eigenlijk van alles op de hoogte moest zijn om zijn rekeningen laag te hou den. Om u daarbij te helpen volgen hier een aantal tips die u veel ongemak en kosten kunnen besparen. WASTAFEL het opgehoopte vuil in beweging ko men, waardoor het verder zonder moeilijkheden wegspoelt. Natuurlijk haalt u eerst de afsluitdop (C) weg vóór u de zuignap aanbrengt. Mocht u hiermee geen succes heb ben dan kunt u de verstopping te lijf gaan met oplosmiddelen, die u bij een drogist in verschillende hoeveelheden en sterkten kunt kopen. Zit de ver stopping niet in de buis dan kunt u de afsluitstop (E) losdraaien die in de bocht van de syfon (B) is aangebracht. Zet er een emmer onder om het water dat eventueel uit de bak of de buis komt op te kunnen vangen. Vaak kunt u het vuil dat zich in de bocht ver zameld heeft, gemakkelijk weghalen. Zit de prop vast, dan wil een spiraal- veer wel eens helpen de opstopping los te krijgen. De syfon kan in zijn ge heel ook losgeschroefd worden, waarbij u rekening moet houden dat de tang die u gebruikt het chroom kan beschadigen, zodat u er beter een wollen doek omheen kunt winden vóór u gaat schroeven. De oplosmid delen kunt u op de verstopte plaats gieten. Zij moeten voldoende tijd heb ben om in te werken. Gebruik veel heet water bij het doorspoelen. Mocht dit alles geen succes hebben dan kunt u beter contact opnemen met een vakman. KRANEN Allereerst draait u de hoofdkraan van uw watervoorziening goed dicht. Pas daarna schroeft u de moer (A) los onder de knop waarmee u de kraan open en dicht draait. Ook hier moet u trachten de chroomlaag niet te be schadigen. Nu draait u dit bovenge deelte in dezelfde richting als wan neer u water wilt hébben, dan komt de steel naar boven en los. Onder aan dit gedeelte vindt u de boosdoe ner, het versleten ringetje (B) van rubber of leer, leertje geheten. De schroef die het leertje vasthoudt los draaien en het leertje vervangen door een nieuw exemplaar, uiteraard van hetzelfde materiaal en dezelfde af meting. Uw ijzerhandelaar kan u hier bij wel heipen. Wanneer u de schroef weer vastdraait doe dat dan niet zo dat de schroef in het leertje snijdt. Daarna draait u het bovengedeelte weer vast in het kraanlichaam (E). Er is nog een andere oorzaak van wegdruppénd water. Het loopt wel eens tussen de grote moer (A) en het bovengedeelte door. Dit wijst erop dat de pakking niet voldoende meer afsluit. De pakking is het vettige vezelachtige touw dat u vindt. Het „vet" is overigens geen vet maar een vorm van grafiet. De pakking kunt u ook zelf vervangen en is te koop bij de ijzerhandelaar. Het wil bij wastafels nogal eens voorkomen dat verstopping het ding onbruikbaar maakt. Vaak is er dan sprake van haar, afval en dergelijke die door het roostertje, waar het wa ter door weg stroomt, zijn heengegaan inplaats van verzameld en wegge gooid te worden. Hoe ontmoedigend de aanblik van zo'n verstopte wastafel ook moge lijken, er zijn niet minder dan drie manieren waarmee u kunt proberen het ongemak op te heffen vóór u naar de telefoon rent om de loodgieter te alarmeren. Allereerst kunt u met de bekende grote zuignap met steel (D) aan het werk. De nap zet u over de afvoer- opening, daarna beweegt u de steel enige malen heftig op en neer. De zui gende werking van de nap doet vaak Bij normale huis-, tuin- en keuken kranen is het irriterend gedruppel een vaak optredend verschijnsel. Om dit te verhelpen hoeft u ook al geen to venaarseigenschappen te bezitten. Toelichting tekeningen: Doorsnede wastafel: a. Opening voor overlopend water; b. Zwanehals of syfon; c. Afsluitdop; d. Zuignap met steel; e. Afsluitstop. Doorsnede kraan: a. Grote moer; b. Leertje; c. Schroefdraad voor de doorstroomregeling; d. Afsluitzetel; e. Kraanlichaam.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9